Krpelj

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#26 Re: Krpelj

Post by Hadzi Lojo »

Ne shvatajte tako olako ubod krpelja, poznajem ljude koji su zavrsili u kolicima zbog ujeda istog, Malte ne isti simptomi kao kod multiple skleroze.
Ako nemate doktora u blizini najbolje je jak rastvor soli da se namoci sa vatom na samog krpelja i on ce nakon nekoliko minuta sam izaci, medjtim obavezno idite na analizu krvi da se vdi da li ste zarazeni.
User avatar
Empedokles
Posts: 62
Joined: 26/11/2012 13:35

#27 Re: Krpelj

Post by Empedokles »

evo skoro 4 mjeseca kasnije, na terapiji sam.. zaradio lajmsku boreliozu.
čuvajte se krpelja inače vam ne gine dug oporavak i liječenje.. :run:
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#28 Re: Krpelj

Post by funeral blues »

Empedokles wrote:evo skoro 4 mjeseca kasnije, na terapiji sam.. zaradio lajmsku boreliozu.
čuvajte se krpelja inače vam ne gine dug oporavak i liječenje.. :run:
Kakko stojiš sa neurološkim sistemom? Očini živci, psiha?
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#29 Re: Krpelj

Post by splinter »

Empedokles wrote:evo skoro 4 mjeseca kasnije, na terapiji sam.. zaradio lajmsku boreliozu.
čuvajte se krpelja inače vam ne gine dug oporavak i liječenje.. :run:
Kako si otkrio , jesi imao erythema migrans? koju terapiju koristiš??
User avatar
Dasi
Posts: 2227
Joined: 27/05/2006 01:06

#30 Re: Krpelj

Post by Dasi »

Hadzi Lojo wrote:Ne shvatajte tako olako ubod krpelja, poznajem ljude koji su zavrsili u kolicima zbog ujeda istog, Malte ne isti simptomi kao kod multiple skleroze.
Ako nemate doktora u blizini najbolje je jak rastvor soli da se namoci sa vatom na samog krpelja i on ce nakon nekoliko minuta sam izaci, medjtim obavezno idite na analizu krvi da se vdi da li ste zarazeni.
Ja znam jedan slucaj, 4 godine ga vucarali od doktora do doktora sa dijagnozom multiple. U kredit se uvalio za doktore i lijekove da bi na kraju slucajno otkrio da je krpelj krivac.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#31 Re: Krpelj

Post by banjaluka078 »

Dasi wrote: Ja znam jedan slucaj, 4 godine ga vucarali od doktora do doktora sa dijagnozom multiple. U kredit se uvalio za doktore i lijekove da bi na kraju slucajno otkrio da je krpelj krivac.
Rođaka ubijedili da ima epilepsiju, "liječili" ga dvije godine, napatio se pod terapijom koja mu nije bila potrebna i na kraju ga neko uputi na kliniku za infektivne bolesti da uradi testove na boreliozu kod njih i bude pozitivan. Borba još godinu samo da dođe sebi od pogrešne dijagnoze/terapije. I dalje s posljedicama.
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#32 Re: Krpelj

Post by numizmatic »

Empedokles wrote:evo skoro 4 mjeseca kasnije, na terapiji sam.. zaradio lajmsku boreliozu.
čuvajte se krpelja inače vam ne gine dug oporavak i liječenje.. :run:
Užas. Kakav si sad?
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#33 Re: Krpelj

Post by Truba »

Pocinje sezona
Pazite se
Masti i sprejevi

Odjecu na suncu prozracivati

Pregledati se i vaditi pincetom
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#34 Re: Krpelj

Post by nikeze »

Nova saznanja kazuju da krpelja nikako nesmijete nakapavati alkoholom ili bilo kakvim tečnim sredstvima tipa ulja, nafte ili slično.
To ga iritira i on povrati sadržaj koji je sisao i može vas zaraziti mikroorganizmima koji se nalaze u njemu.
Pravilo je da se lagno izvuče pincetom što nije nimalo lako.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#35 Re: Krpelj

Post by Truba »

Da
To je sva filozofija
Pincetom u stranu

Nije krpelj opasan kao takav
Jedino ako je zarazen
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#36 Re: Krpelj

Post by high_volume »

nikeze wrote: 28/04/2021 08:18 Nova saznanja kazuju da krpelja nikako nesmijete nakapavati alkoholom ili bilo kakvim tečnim sredstvima tipa ulja, nafte ili slično.
To ga iritira i on povrati sadržaj koji je sisao i može vas zaraziti mikroorganizmima koji se nalaze u njemu.
Pravilo je da se lagno izvuče pincetom što nije nimalo lako.
Znači, krpelj će nas zaraziti mikroorganizmima njegovim bljuvanjem i povraćanjem, a neće zabodenim rilicama u tijelo :?
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#37 Re: Krpelj

Post by splinter »

high_volume wrote: 28/04/2021 08:37
nikeze wrote: 28/04/2021 08:18 Nova saznanja kazuju da krpelja nikako nesmijete nakapavati alkoholom ili bilo kakvim tečnim sredstvima tipa ulja, nafte ili slično.
To ga iritira i on povrati sadržaj koji je sisao i može vas zaraziti mikroorganizmima koji se nalaze u njemu.
Pravilo je da se lagno izvuče pincetom što nije nimalo lako.
Znači, krpelj će nas zaraziti mikroorganizmima njegovim bljuvanjem i povraćanjem, a neće zabodenim rilicama u tijelo :?
Neće nas zaraziti, samo će nam prebaciti nešto što njemu ne treba ali mu ni ne smeta (spirohete) :-D
Nije to baš tako, nekad ni ne skontate da se krpelj bio zakačio, nahrani se i otkači, pogotovu u ovom dijelu godine posebno su aktivni razvojni oblici tzv nimfe i vrlo su sitne, baš ih je teško uočiti, mnogo su manji nego ženke se hrane da bi mogle polagati jaja.
Svaki razvojni oblik mora barem jednom sisati krv da bi se razvio u naredni oblik, a uzročnik se prenosi vertikalno,s majke preko jajašaca na larve.
Sad različiti su podaci koliko krpelj mora biti pričvrščen da bi zarazio čovjeka, minimum je 10-12 h a po nekima i 36h. Dakle mnogo je opasnije ne skontati da je krplej bio ikako zakačen nego ga dirati ako se već zakačio jer ćete svakako obratiti pažnju na potencijalne simptome.
Ovaj dio godine je posebno opasan. Sada ide prvi peak a drugi je nakad na jesen. U pravu je Labud, treba se dobro zaštiti, prekontrolisati kad se dođe kući iz prirode, sve skinuti sa sebi i protresti. Najopasnija je visina rastinja oko 1m, npr nepokošena trava i tako to.
AKo govorimo o Lajmskoj bolesti, svakako jedna od bolesti koju je bolje izbijeći u svakom slučaju. S druge strane KME (KRPELJNI MENINGOENCEFALITIS) nije toliko kod nas zastupljen, srećom i vrlo je rijedak.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#38 Re: Krpelj

Post by high_volume »

Hvala @splinter :thumbup:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#39 Re: Krpelj

Post by Capljina74 »

splinter wrote: 28/04/2021 09:01
high_volume wrote: 28/04/2021 08:37
nikeze wrote: 28/04/2021 08:18 Nova saznanja kazuju da krpelja nikako nesmijete nakapavati alkoholom ili bilo kakvim tečnim sredstvima tipa ulja, nafte ili slično.
To ga iritira i on povrati sadržaj koji je sisao i može vas zaraziti mikroorganizmima koji se nalaze u njemu.
Pravilo je da se lagno izvuče pincetom što nije nimalo lako.
Znači, krpelj će nas zaraziti mikroorganizmima njegovim bljuvanjem i povraćanjem, a neće zabodenim rilicama u tijelo :?
Neće nas zaraziti, samo će nam prebaciti nešto što njemu ne treba ali mu ni ne smeta (spirohete) :-D
Nije to baš tako, nekad ni ne skontate da se krpelj bio zakačio, nahrani se i otkači, pogotovu u ovom dijelu godine posebno su aktivni razvojni oblici tzv nimfe i vrlo su sitne, baš ih je teško uočiti, mnogo su manji nego ženke se hrane da bi mogle polagati jaja.
Svaki razvojni oblik mora barem jednom sisati krv da bi se razvio u naredni oblik, a uzročnik se prenosi vertikalno,s majke preko jajašaca na larve.
Sad različiti su podaci koliko krpelj mora biti pričvrščen da bi zarazio čovjeka, minimum je 10-12 h a po nekima i 36h. Dakle mnogo je opasnije ne skontati da je krplej bio ikako zakačen nego ga dirati ako se već zakačio jer ćete svakako obratiti pažnju na potencijalne simptome.
Ovaj dio godine je posebno opasan. Sada ide prvi peak a drugi je nakad na jesen. U pravu je Labud, treba se dobro zaštiti, prekontrolisati kad se dođe kući iz prirode, sve skinuti sa sebi i protresti. Najopasnija je visina rastinja oko 1m, npr nepokošena trava i tako to.
AKo govorimo o Lajmskoj bolesti, svakako jedna od bolesti koju je bolje izbijeći u svakom slučaju. S druge strane KME (KRPELJNI MENINGOENCEFALITIS) nije toliko kod nas zastupljen, srećom i vrlo je rijedak.
Svaka čast, burazeru!

Oni se penju na grane, čekaju sisare i ljude. Buterna kiselina koja isparava sa njihove kože je faktor koji pokreće krpelje.

Kada se vadi, obavezno pincetom, on se uvrće u pravcu kazaljke na satu i tako izlazi. Nikako cimanje ni čupanje.

To je školski, a koliko sam ih izvadio rukom, nikada nisam brojao...

Ljudima se preventivno daju antibiotici.

Uglavnom se tačno zna u kom parku vladaju oni zaraženi, a u kom su oni dobri krpelji.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#40 Re: Krpelj

Post by splinter »

Imao sam taj peh da me prošle zakačila Lajmska bolest a da krpelja uopće nisam reagistrovao.
Taman kraj maja početak juna, kiša svaki dan.
Srećom na vrijeme sam vidio prvi simptom Erythema migrans uključio antibiotik.
Čuvajte se svi koliko možete.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#41 Re: Krpelj

Post by Truba »

Jesu ovi po parkovima opasni
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#42 Re: Krpelj

Post by Humljanin »

splinter wrote: 28/04/2021 09:41 Imao sam taj peh da me prošle zakačila Lajmska bolest a da krpelja uopće nisam reagistrovao.
Taman kraj maja početak juna, kiša svaki dan.
Srećom na vrijeme sam vidio prvi simptom Erythema migrans uključio antibiotik.
Čuvajte se svi koliko možete.
Kako si skontao da si fasovao lajmsku bolest ako nisi registrirao krpelja?
Ja znam za slučaj osobe kojoj su tek nakon 15 godina uspostavili pravilnu dijagnozu.
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#43 Re: Krpelj

Post by splinter »

Humljanin wrote: 29/04/2021 09:54
splinter wrote: 28/04/2021 09:41 Imao sam taj peh da me prošle zakačila Lajmska bolest a da krpelja uopće nisam reagistrovao.
Taman kraj maja početak juna, kiša svaki dan.
Srećom na vrijeme sam vidio prvi simptom Erythema migrans uključio antibiotik.
Čuvajte se svi koliko možete.
Kako si skontao da si fasovao lajmsku bolest ako nisi registrirao krpelja?
Ja znam za slučaj osobe kojoj su tek nakon 15 godina uspostavili pravilnu dijagnozu.
Vidio sam jedan od simptoma, slučajno na ruci se pojavilo tipično crvenilo (Erythema migrans) a pošto mi je to struka odmah sam upalio lampice šta je i to se i potvrdilo u kasnijim lab nalazima.
Kad stignem posrtavit ću sliku, pa da ljudi ako ih slučajno zadesi mogu odmah reagovati.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: Krpelj

Post by Truba »

Da crvenilo osip...
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#45 Re: Krpelj

Post by splinter »

Black swan wrote: 29/04/2021 10:39 Da crvenilo osip...
Čuvaj se i ti labude, ti stalno nešto radiš po voćnjaku al ipak mislim da si ti već stari vuk u tome.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#46 Re: Krpelj

Post by Truba »

Ma imam sprejeva ali sam prosle godine ulovio jednog malog bukvalno pored pupka

Nisam ni siguran je li probio salo i misice :mrgreen:
Bio je mali to me brinulo ali nista poslije
Pa sam odahnuo do ove sezone

Mislim da je odjeca problem...po supama i vikendicama...ostane macka zatvorena...spava tri dana po odjeci...predju s nje na odjecu i tu cekaju da obuces
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#47 Re: Krpelj

Post by splinter »

Black swan wrote: 29/04/2021 10:46 Ma imam sprejeva ali sam prosle godine ulovio jednog malog bukvalno pored pupka

Nisam ni siguran je li probio salo i misice :mrgreen:
Bio je mali to me brinulo ali nista poslije
Pa sam odahnuo do ove sezone

Mislim da je odjeca problem...po supama i vikendicama...ostane macka zatvorena...spava tri dana po odjeci...predju s nje na odjecu i tu cekaju da obuces
Ma nije mačka toliko opasna, ovo je Ixodes (jelenski krpelj) a oni parazitraju na psima, ovcama, glodarima ili vjevericama.
Oni uglavnom prave zasjedu i onda se zakače, zato je svako rastinje preko 20-30 cm problem, a pogotovu visoka trava ili šiblje.
Al kažem mislim da si ti više postao štela u ovome da se zaštitiš.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: Krpelj

Post by Truba »

Bukvalno 40 godina ne znam za njih
I u zadnjih godinu kao kakva najezda
Kupam se i vidim nes crno :mrgreen: malo a nije musica
Nece da se sapere
Otada ih vidim svuda

A zivio sam na selu tri godine...eto na vikendici prije rata...poslije 2002. Stalno

Tjesi me sto je imanje ogradjeno bodljikavom zicom nema velikib krupnih zivotinja :mrgreen:
splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#49 Re: Krpelj

Post by splinter »

Black swan wrote: 29/04/2021 11:03 Bukvalno 40 godina ne znam za njih
I u zadnjih godinu kao kakva najezda
Kupam se i vidim nes crno :mrgreen: malo a nije musica
Nece da se sapere
Otada ih vidim svuda

A zivio sam na selu tri godine...eto na vikendici prije rata...poslije 2002. Stalno

Tjesi me sto je imanje ogradjeno bodljikavom zicom nema velikib krupnih zivotinja :mrgreen:
Da ne zachatavamo temu, uglavnom prošla godina je bila rekordna i samo su izbijali odnekud, prava invazija krvopija.
Ovo je sad najkritičniji period, visoka vlažnost u zraku i puno padavina. Treba se čuvati kad se već boravi u prirodi, koliko se može.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Krpelj

Post by Truba »

Kupio sam neki sprej 15 km
Nije mene strah
Ali sta ce covjecanstvo bez mene
Daj jos barem 20 30 godina :mrgreen:
Al kad sam ga vidio kod pupka :mrgreen:
Ko nto dlaka se rascvjetala
Post Reply