krpelj - izgubili smo bitku

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dogman
Posts: 182
Joined: 12/06/2009 14:46

#26 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Dogman »

Izgleda da sam do sada imao srecu s mojim psom. Svaki dan je negdje setam i preko ljeta cesto na njoj nalazim krpelje, koje vadim obicnom pincetom i nikada joj nista nije bilo.
hormonr
Posts: 50
Joined: 27/03/2010 23:10

#27 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by hormonr »

A joj... zao mi je stvarno.... :( :( :( :( :(
Plavuša
Posts: 13
Joined: 19/03/2010 16:49

#28 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Plavuša »

medda wrote::( :( :(



Krpelja nije pozeljno natapati alkoholom, benzinom i sl. jer moze da povrati svoj otrov u vaseg ljubimca sto isto moze biti kobno.
Imaju posebne pincete za vadjenje krpelja, mada je sansa uvijek tu da mu ostane glava i inficira se.


:thumbup: :thumbup: :thumbup:


Krpelji se mogu natapati obicnim uljem
poenta je da im se sprijeci disanje pa se otpuštaju tj. izvlaće glavu ( rilo )
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#29 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by encian »

iskreno mi je zao :( . grozno je to sto vam se desilo.

osim hemije - mozda bi dobro dosao i bijeli luk. nemojte me samo odmah poceti ruziti. vidjevsi svog psa kako posebno slatko jede svako jelo sa bijelim lukom, kontam prvo u panici da ce umrijet od toksina a onda da taj mamlaz vjerovatno ima instinkte o tome sta je dobro ili lose (jeste li ikada vidjeli psa kako jede travu?). poslije dosta procitanih stvari na netu shvatih da je fatalna doza (za mog psa - njemacki ovcar) preko 5 svjezih cehna dnevno, te da redovna upotreba djeluje kao prevencija protiv buha i krpelja. moj pas je pusten i ne nosi cak ni ogrlicu, ali stvarno smo mu iznimno rijetko nalazili krpelje.
User avatar
FAPMASHINA
Posts: 59
Joined: 02/04/2009 14:25

#30 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by FAPMASHINA »

Prosle godine sam takodjer igubio psa zbog ugriza krpelja zarazenog babesiom canis ,potpuno ista situacija kao kod semmy-a.
Veterinar na Stupu(onaj visoki ćelavi kret**) mu je u roku od 3 dana 2 puta ubrizgao imizol iako period izmedju 2 injekcije mora biti najmanje 10 dana,sto ja tada nisam znao. :x
Mislim da Fronline nje toliko los ako se na vrijeme upotrijebi(prije nego se krpelj zakači).
Nažalost kod nas nema nista efikasnije(Scalibour ogrlice su najbolje,Adventix....).
Negdje sam citao i ovo sa bijelim lukom al nesto nevjerujem bas :?:
U svakom slucaju,nakon svake setnje psa obavezno pregledati,bolje sprijeciti....
Duge
Posts: 456
Joined: 10/11/2008 19:55

#31 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Duge »

Ja sam Scalibur ogrlicu narucivao prosle godine iz Banja Luke. Proizvodi intervet i na njihovoj stranici ima i broj predstavnistva za BiH u BL. Neko mi rece da ima da se kupi u vetlife-u i da kosta oko 30KM. Provjericu u ponedjeljak
darprirode
Posts: 244
Joined: 16/04/2009 13:03

#32 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by darprirode »

Jako mi je zao zbog tvog gubitka :(
Ja svom cuki i pored frontlinea (koji je jako neucinkovit) nadjem 2-3 krpelja skinem i to je to. Do sad se fala Bogu nije zarazio
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#33 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

zna li iko koliko je trajanje top spota kad se stavi :?

svojima sam stavila nekidan, ali na onom pakovanju nigdje ne pise koliko traje
darprirode
Posts: 244
Joined: 16/04/2009 13:03

#34 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by darprirode »

Dile wrote:zna li iko koliko je trajanje top spota kad se stavi :?

svojima sam stavila nekidan, ali na onom pakovanju nigdje ne pise koliko traje
15 dana,pitala je neki dan u Svijetu ljubimaca na Pofalciima
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#35 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

darprirode wrote:
Dile wrote:zna li iko koliko je trajanje top spota kad se stavi :?

svojima sam stavila nekidan, ali na onom pakovanju nigdje ne pise koliko traje
15 dana,pitala je neki dan u Svijetu ljubimaca na Pofalciima
vracamo se na ogrlice... to mi je fakat prekratko, hem se treba stalno o tome razmisljati kad treba ponoviti, hem mi mjesecmo treba 6 ampula :lol:
downtoearth
Posts: 334
Joined: 12/07/2007 15:51

#36 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by downtoearth »

semmy, moja sućut :(
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#37 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Bakir1 »

hvala autoru teme za temu,upravo sam se iste sjetio kada sam primjetio simptome kod moga psa pa sam imao dovoljno vremena da odreagujem.
zao mi je sto njegov/njen pas nije spasen.
ljudi cuvajte se krpelja
A71
Posts: 157
Joined: 24/09/2009 17:12

#38 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by A71 »

skojotovski wrote:
semmy wrote:hvala ljudi...

@ skojotovski jel ovaj Advantix Bayer-ov proizvod, ako jeste cula sam neki dan za njega, jako ga hvale prijatelji..imamo kujicu pa smo jako zabrinuti i za nju jer je skotna...

@ tinchy muz je sa veterinarima drugi dan nasao jos 3 krpelja :( izgleda da su ga ti i unistili

jeste, bayer-ov je proizvod - http://www.advantix.info
i nije mi jasno kako to da ga niko do sada nije uvezao kod nas! :x

Image
Ljudi moji, želeći ono što je najbolje za mog Čupu nagrabusih. Čim sam pročitala za ovaj Advantix pošaljem mail rodbini u HR i tražim da mi pošalju. Pravo se obradujem kad sam ga se domogla jer je Čupo lani jedva ostao živ zbog krpelja i pomislim-konačno dobra zaštita. Tri dana nakon kupanja, juče, fino ampulicu 10-25kg. nakapam iza ušiju i po vratu tako da ne može to polizati iako to nikada nije ni pokušao. Nije prošao ni puni sat a mama sva u panici ulazi u stan i kaže da nešto s njim nije u redu. Zjenice toliko proširene da se uopšte nije više vidjela šarenica, curi mu nos, sav zadahtan, sav dezorijentisan. Brže bolje zovem veterinara i kad sve ispričam kaže da je to alergijska reakcija na to sredstvo. Preporučio Nizon 10mg prema njegovoj težini od 15kg i nakon sat sve se normalizovalo. Evo , večeras opet skoro u isto vrijeme oko 19 zjenice skroz proširene, doduše nema ostale simptome. Možda zato što sam istog trena dala opet 10mg Nizona. Malo su se zjenice skupile ali još daleko od normalnog. Zar je moguće da je ta reakcija toliko jaka da se vrati nakon 24 sata??? Da li se nekome nešto slično desilo? Ako jeste šta ste vi radili(koji lijekovi) i kako je sve to prošlo? Da li svi vlasnici koji su ga probali imaju pozitivna iskustva? Hvala.
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#39 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by skojotovski »

:( bas kao i kod ljudi, postoje reakcije i kod pasa, tj. zivotinja.
mi ga koristimo skoro 3 godine i nikada za ovaj period nije bilo nista slicno.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#40 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

eh, kod nas u blizini zgrade, na livadi kod parka, gdje se inace igraju i djeca i psi, ima neko grmlje, koje je haman pa leglo krpelja... nekidan je jedan pas se zavukao i kad je izasao poslije mionutu, bukvalno je sav bio pokriven krpeljima... nenormalan broj ih ima. ima li iko ideju sta uraditi sa tim
A71
Posts: 157
Joined: 24/09/2009 17:12

#41 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by A71 »

Dile wrote:eh, kod nas u blizini zgrade, na livadi kod parka, gdje se inace igraju i djeca i psi, ima neko grmlje, koje je haman pa leglo krpelja... nekidan je jedan pas se zavukao i kad je izasao poslije mionutu, bukvalno je sav bio pokriven krpeljima... nenormalan broj ih ima. ima li iko ideju sta uraditi sa tim
Nešto mislim, kako bi bilo da po tom grmu pospeš onaj prah neopitroid što se kupi za 2-3km što uništava gamad? Čini se da ne kutiji negdje pri dnu piše da ne škodi ljudima i ljubimcima.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#42 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

A71 wrote:
Dile wrote:eh, kod nas u blizini zgrade, na livadi kod parka, gdje se inace igraju i djeca i psi, ima neko grmlje, koje je haman pa leglo krpelja... nekidan je jedan pas se zavukao i kad je izasao poslije mionutu, bukvalno je sav bio pokriven krpeljima... nenormalan broj ih ima. ima li iko ideju sta uraditi sa tim
Nešto mislim, kako bi bilo da po tom grmu pospeš onaj prah neopitroid što se kupi za 2-3km što uništava gamad? Čini se da ne kutiji negdje pri dnu piše da ne škodi ljudima i ljubimcima.
to sam i ja nest kontala, ali me strah kako djeluje na biljke :? ne bih da ubijem grm
Plavuša
Posts: 13
Joined: 19/03/2010 16:49

#43 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Plavuša »

Na pakovanju neopitrioda piše da se koristi za suzbijanje uši, buha, stjenica , mrava, žohata i tekuta tako da nisam sigurna da djeluje i na krpelje ali ono u što sam sigurna jeste da grmu nece biti ništa ako pospeš prah.
Ja sam ga koristila na cvijecu u bašti zbog mrava i biljke nisu reagovale. :)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#44 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

Plavuša wrote:Na pakovanju neopitrioda piše da se koristi za suzbijanje uši, buha, stjenica , mrava, žohata i tekuta tako da nisam sigurna da djeluje i na krpelje ali ono u što sam sigurna jeste da grmu nece biti ništa ako pospeš prah.
Ja sam ga koristila na cvijecu u bašti zbog mrava i biljke nisu reagovale. :)
et... ne djeluje na krpelje to... pobicu sve bube okolo ni krive ni duzne a njih necu :cry:
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#45 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

iskreno ove krpelje nemoze nista unistiti niti otjerati... :(
svaki dan nadjemo bar jednog krpelja na zenkici ( koja je skotna ) iako ima ogrlicu..iskreno pravo me strah sta kad se okoti, kako zastiti malene od ove gamadi :? :?
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#46 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by tinchy »

semmy wrote:iskreno ove krpelje nemoze nista unistiti niti otjerati... :(
svaki dan nadjemo bar jednog krpelja na zenkici ( koja je skotna ) iako ima ogrlicu..iskreno pravo me strah sta kad se okoti, kako zastiti malene od ove gamadi :? :?
Semmy a da joj mozda nabavis ogrlicu protiv krpelja, buha i komaraca Scalibour. Ima kupiti u vetlife-u oko 30tak KM.
Ja sam svom psu uzela za male i srednje pse, ti svojoj curici uzmi za velike, cijena je ista.
Uglavnom njemu nijedan krpelj nije bio otkako smo mu stavili, doduse jeste jedan bio odmah sutra nakon stavljanja ogrlice, ali skroz osusen. Bice da je tu bio, pa ga ogrlica osusila kad smo stavili.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#47 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

stavili smo joj prije 2 dana neku novu ( zaboravih kako se zove )kupili u apoteci na stupu ( mislim da je bila oko 25km..
nama je problem sto je stalno vani, boks joj redovno cistimo i glancamo tako da ih tu nema...ali je pustena, nije vezana i krece se po cijelom dvoristu gdje ima i jako puno trave...cesto je suprug izvede na trcanje u obliznje livade i svaki put skine najmanje 2-3 krpelja s nje poslije setnje iako ima ogrlicu..
i jos veci problem je sto oko naseg dvorista ima jako puno lutalica koji su dosli prije 2-3 mjeseca bas zbog nase kujice i nemicu od nas..muz ih prsce redovno, cak je svakom od njih i ogrlice stavio :D
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#48 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

evo sad mi suprug rece da je bas scalibour ogrlicu kupio..., sinoc opet jednog nasao :D vjerovatno joj djelovanje pocinje nakon 48h..vidjet cemo dalje sta se desava
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#49 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by tinchy »

Pa eto ne znam, meni je dobra bila ta ogrlica. Mozda vjerovatno treba da pocne djelovati, ne znam. Krpelji su bas gadna stvar, stvarno ne bih onda znala sta joj staviti da se dobro zastiti.
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#50 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by anjusha »

Mogu li ja? Nemam psa, ali buduci da imam jako puno kontakta sa veterinarima i cesto sam bila u prilici da vidim ljude koje se bore sa piroplazomozom (babeziozom) cula sam sve savjete...
1. u proljetnom i jesenjem periodu Frontline stavljati svakih mjesec dana. Zasto? Zato sto mu je to garantirano djelovanje. Nakon toga vec dosta slabi i ne moze djelovati kako treba. Ukoliko je Frontline stavljen a opet nadjete krpelja na psu nakon setnje- nemojte biti bas previse zabrinuti jer se (dok Frontline djeluje najvise- znaci tih mjesec dana) ne mogu uhvatiti, piti krv i prenijeti bolest. Najcesce sami otpadaju sa psa.
2. poslije svake setnje dobro pregledati psa. Krpelji se najcesce skupljaju na podruciju glave te prednjih prepona. Zasto? Zato sto tamo ima najvise krvi i to krpelji osjete i odu da se nahrane. Najopasniji su oni malo veci narandzasto-crveni krpelji zato sto su to odrasli primjerici koji prenose bolest, dok su oni crni jos mali i nisu bas toliko opasni kao veci.
3. kada pronadjete krpelja na svom psu uzmite ga pincetom i uvrcite u smjeru kazaljke na satu dok ne popusti i ne otpadne.
4. ukoliko ste nasli krpelja na psu, pogotovo tog odraslog i uklonili ga, jako obratiti paznju na ponasanje psa. Ukoliko postane bezvoljan, manje jede, pogotovo ako mu se imalo temperatura povisi, odmah se obratiti veterinaru da primi imizol.
5. Imizol nije neki previse dobar lijek jer je bolan za psa a i steti jetri. Ali se odlican u borbi protvi piroplazmoze. Ukoliko pas povrati nakon imizola- to je NORMALNO i skoro svi psi povrate. U roku od 24 sata psu treba biti bolje. Ukoliko ne primjetite poboljsanje u tom, pa cak i kracem roku, obratite se veterinaru! Odredjene stvari kao infuzija i sl također mogu pomoci psu!
6. Da ne ispadne da samo reklamiram Frontline, postoje i drugi preparati koji su djelotvorni u borbi protiv krpelja, ali samo ako je na njima naznaceno- krpelji. Oni sto se bore protiv buha i drugih nametnika- ne mora znaciti da su ok i za krpelje!

Nadam se da sam vam pomogla. Ukoliko budete imali pitanja ili sl, pucajte! Svi ovi koraci koje sam navela su podjednako vazni tako da ne mogu da navedem neki korak posebno da se prati. Redovno stavljanje sredstva protiv krpelja- redovna kontrola i skidanje nametnika- pracenje ponasanja- zvati veterinara odmah ukoliko se primjeti promjena u ponasanju psa- i ne paniciti ako pas poslije imizola povrati!

Svima zelim da sretno i dugo zivite sa svojim najboljim prijateljima! I da procitate knjigu Marley i ja :D
Post Reply