krpelj - izgubili smo bitku

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#1 krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

ne znam da li ste upoznati koliko krpelj moze biti opasan za vaseg ljubimca...nisamo ni mi znali dok nas ta nesreca nije zadesila...
u nedjelju smo primjetili da nam je pas ( tornjak star 21 mjesec ) jako los,pregledali ga i nasli krpelj... odveli ga veterinaru, primio je inekcije, infuziju i sve sto je bilo potrebno...naredna 2 dana isti tretman, davali smo mu vodu i lijekove na spricu jer nije mogao sam da pije...jucer se poceo lagano oslanjati na svoje noge i piti vodu... mislili smo da ce pobijediti da je dovoljno jak... ali nazalost poceo je povracati i mokriti krv i bitka je nocas izgubljena..nas Bingo nije vise s nama :(

Image

ps: frontline vise nije kao sto je bio, ne pomaze protiv krpelja...trazite od veterinara preporuku za nesto drugo i naravno poslije svake setnje pregledajte svog ljubimca
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#2 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Ma.Le.Na »

:shock:
pa koliko dugo krpelj mora biti tu da bi bi fatalan??? :(



zao mi je zbog gubitka psa :(
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#3 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by duboka_misao »

ajoj zao mi je @semmy stvarno,ljudi neznaju kako su krpelji gadne stvari
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#4 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by HAVANA »

:(
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#6 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by vratnik »

:(
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#7 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by SanskiBiser »

semmy wrote:ne znam da li ste upoznati koliko krpelj moze biti opasan za vaseg ljubimca...nisamo ni mi znali dok nas ta nesreca nije zadesila...
u nedjelju smo primjetili da nam je pas ( tornjak star 21 mjesec ) jako los,pregledali ga i nasli krpelj... odveli ga veterinaru, primio je inekcije, infuziju i sve sto je bilo potrebno...naredna 2 dana isti tretman, davali smo mu vodu i lijekove na spricu jer nije mogao sam da pije...jucer se poceo lagano oslanjati na svoje noge i piti vodu... mislili smo da ce pobijediti da je dovoljno jak... ali nazalost poceo je povracati i mokriti krv i bitka je nocas izgubljena..nas Bingo nije vise s nama :(

Image

ps: frontline vise nije kao sto je bio, ne pomaze protiv krpelja...trazite od veterinara preporuku za nesto drugo i naravno poslije svake setnje pregledajte svog ljubimca
Posto sam 2 psa izgubio zbog krpelja mogu samo napisati iz iskustva..

Visoka temperatura oko 41 stepen, gubitak apetita, apatija, tikovi tj. tremor misica i udova, i tamna mokraca ili krv u mokraci cesto su simptomi babesia canis ili piroplazmoze, osim ako nije atipicna. Ovo kad je mokraca tamna i kad pas izmokrava vec eritrocite je znak uznapredovale bolesti i javlja se oko 3-4 dana nakon prvih simptoma. Ponekad zna se javiti odmah prvi ili drugi dan. Krpelji bolest prenose na psa u roko od 24-48 sati nakon sto se zakace tako da postoji vrijeme u kojem bi preparati poput Frontline, Promeris Dog trebali da djeluju, mislim da oba djeluju na krpelje oko 4 sedmice nakon davanja a i to samo uz vjerovatnocu od 98% tako nesto.

Ako je veterinar ustanovio pregledom krvi, ili krpelja da postoje piroplazme, jedna injekcija Imizola uz infuziju ako je pas dehidriran i antibiotike sirokog spektra obicno rijesi problem i za 4-5 sati pas vec bude ok. Pocne jesti i piti i temperatura spadne. Postoji rizik lose reakcije na imizol kod starijih pasa i moze se desiti da otkazu bubrezi ili pluca ili srce ali istina jako rijetko.


Tako da ako je pas primio Imizol koji je bio u roku, dakle nije mu istekao rok trajanja, a meni se cesto zna desiti da mi tehnicarka kaze "nemoj ovaj kod nas da ti dajemo star je vidi kod ovog tamo veterinara", obicno bi trebalo da djeluje. Obicno znak dobrog/ispravnog Imizola nakon davanja je da pas nakon pola sata pocne da obilno slini i ima nagon za povracanje, ovo se u manjem ili jacem obliku javlja kod svih pasa i praceno cesto ubrzanim disanjem i tahikardijom i traje oko pola sata do sat najvise. ...

Postoji jedan oblik Babesie, Babesia Gibsoni koja je jaaako rijetka kod nas, mislim da u zadnjih 10 godina je bilo par slucajeva na koju ne djeluje Imizol, vec se radi samo tretiranje simptoma uz jake doze doksiciklina i opet uz prilicno rezervisane prognoze ishoda bolesti.

Ovaj imizol se moze davati preventino u profilaksi kad je sezona krpelja pocela i gdje ima puno krpelja, uzgajivaci pasa obicno kujama prije parenja daju ako znaju da postoji rizik, obicno ide 0.25 mml na 10 kg kad se daje preventivno, a za ljecenje akutnih oblika bolesti ide 0.5 mml na 10 kg. Ovo preventivno davanje samo ako se mora i obicno na mladjim psima jer Imizol je izuzetno toksican!
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#8 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

@SanskiBiser prosle godine mu je pomogao Imizol ali ovaj put nista..mislili smo da ce i ovaj put uspjeti...
sreca u nesreci je da nam nije napalo kuju jer je skotna
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#9 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

:(
zao mi je :(
uzasno su opasni ako se ne primjete... moj pas je imao srecu da je za 15,5 godina do sad samo jednom mu se zakacio krpelj, i to sam odmah primjetila pa nije nista bilo...
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#10 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Pasiflora »

@semmy, uzasno mi je zao sto se tvojoj bebi to desilo :(

Mi smo imali isti problem prosle god u januaru i ove pocetkom marta - skontali smo vec kad je bilo dosta krvi u urinu. Hvala Bogu, inekcija je u oba slucaja odlicno odradila tako da smo se spasili. Vec nakon nekih 10 - 12 sati pas se poceo vracati u normalu.
Nedavno smo saznali za Catandog medaljon i ozbiljno razmisljamo da ga nabavimo. Nije toksican, traje 2 godine (pas ga mora stalno nositi - doslovno) Radi na principu magnetnih polja i kazu da je efikasan protiv svih nametnika.
Ja znam samo jednog psa koji ga nosi skoro 2 godine i gazda kaze da stvarno nikada u tom periodu nisu imali problema.
Molila bih ako jos neko ima iskustva sa tim medaljonom da se javi.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#11 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

@sitno gdje se ima nabaviti taj medaljon...
mi imamo zenku koja je sad skotna i nasi psi su vani u avliji..imaju svoje boksove gdje nam treba svaki vid zastite za njih..nose oni i kais oko vrata ali na zalost to mu nije pomoglo :(
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#12 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Pasiflora »

@sammy imas pp
User avatar
madner
Posts: 56750
Joined: 09/08/2004 16:35

#13 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by madner »

:sad:
User avatar
smurf
Posts: 70199
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#14 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by smurf »

:(
pony_express
Posts: 13
Joined: 25/05/2009 19:20

#15 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by pony_express »

Ja sam vec nekoliko puta pronalazila krpelja kod svog psa. Primjetila sam da se ona agresivno cesala, valjala po podu... vidis da se pati!!.. Pregledala sam je i vidjela krprelja. Neko mi je jednom rekao da natopim komadic vate u benzin ili alkohol (ja sam koristila 100% alkohol) i da tu natopljenu vatu drzim na mjestu gdje je krpelj. Sto sam i ucinila!,,, od prejakog mirisa alkohola krpelj je polako poceo sam da se izvlaci, i kada je izvukao glavu onda sam ga dograbila pincetom i izvukla. Taj postupak je potrajao koju minutu. Ali vjerujte meni je pomogao. Krpelj ne podnosi te jake mirise, pocinje da se pomjera i odbrani od te za njega neugodne situacije.

Neznam, mozda ovo nekome pomogne kao mali "tip" protiv krpelja. A sta se "Frontline" tice. Zahjeva konzistenciju, mora se davati na vrijeme, jer ako se to preskoci onda gubi svaku efikasnost. Nikada se ne smije preskociti naznaceno potrebno, vrijeme. Ako samo jednom preskocis, onda zaustavljas cijeli proces odbrane tijela zivotinje. Inace jeste najbolji produkt za sada u cijelom svijetu.

Zao mi je ovog cuke gore,,,,... :sad:
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#16 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by medda »

:( :( :(



Krpelja nije pozeljno natapati alkoholom, benzinom i sl. jer moze da povrati svoj otrov u vaseg ljubimca sto isto moze biti kobno.
Imaju posebne pincete za vadjenje krpelja, mada je sansa uvijek tu da mu ostane glava i inficira se.
User avatar
Istocka
Posts: 3553
Joined: 10/09/2008 22:12
Location: Na raskrscu Azije i Evrope ..u.. Orient Expresu:)

#17 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Istocka »

:( :(
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#18 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by zelenashica »

Žao mi je semmy :(
Moja Belinda je dva puta fasovala krpelja....i znam da to zna biti gadno.....oba puta samo imala sreću da sam primijetila na vrijeme promjenu boje usne šupljine i desni,meni je to nekako prvo upozorenje....boja iz ružičaste postaje bijela......i prošla je sušer sa injekcijama i danom infuzije....a frontline naraavno da nije kao nekad,nista nije kao nekad.....ranije sam ga stavljala svaka 2 mjeseca a sad svaki mjesec..... :( znam da ni to nije zdravo ali bolje je i to neko kasnije da se muči :(
ps.neko pomenu medaljon....gdje se ima nabaviti :?:
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#19 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by skojotovski »

:( :( :(

frontline je 0 bodova. i ovaj sto ima da se kupi kod nas je zesci fush! kao i vecina stvari :x
pokusajte sa Advantix-om. kod nas se ne moze kupiti, jer ga nema. mi ga nabavljamo u Hrvatskoj i za sada smo prezadovoljni. a culi smo i za taj medaljon, medjutim niko blizak ga nije koristio, da bi znali ima li zaista efekta ili je jos jedna u nizu marketinskih podvala.
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#20 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by tinchy »

:( :( :( :( :( :( Jako mi je zao zbog tvog gubitka..

I sama sam mogla ostati proslo ljeto bez svog najboljeg druga, isto ga je krpelj zakacio, primao je infuzije 4 dana i inekcije, jedva se izvukao. Izgleda je imao malo vise srece..

Posto si napisala da je tek mokrio krv kad se poceo oporavljati, moguce je da je jos koji krpelj bio na njemu, a da ga niste vidjeli :(

Samo da kazem da svi redovno pregledate svoje ljubimce, najezda krpelja je vec pocela. Evo u posljednjih 7 dana kod mene u komsiluku su tri psa imala piroplazmozu, za jednog se jos uvijek bore :(



Edit: Savjet za skidanje krpelja - Kada primijetite krpelja na vasem ljubimcu, uzmite margarin ili puter i stavite tacno na njega. Ostavite da tako stoji 15 min. Krpelj ce se ugusiti i sam ce se otpustiti.. Tada mozete uzeti pincetu i samo skinuti krpelja ( ne trebate cak ni cupati).
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#21 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

hvala ljudi...

@ skojotovski jel ovaj Advantix Bayer-ov proizvod, ako jeste cula sam neki dan za njega, jako ga hvale prijatelji..imamo kujicu pa smo jako zabrinuti i za nju jer je skotna...

@ tinchy muz je sa veterinarima drugi dan nasao jos 3 krpelja :( izgleda da su ga ti i unistili
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#22 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Pasiflora »

Ja sam spomenula medaljone. Kao sto rekoh ja poznajem SAMO 1 psa koji ga nosi i gazda kaze da nikada u ovom periodu (nesto vise od 1,5 god) nisu imali nikakvih nametnika.
Googlala sam, i po ovim foumima na Balkanu nasla vrlo malo iznesenih iskustava, ali sva su pozitivna. Mozda ima malo iskustava jer je medaljon kada se tek pojavio bio jaaaako skup. Sada mu je cijena (nevodno) oko 40EUR-a. Ja se vodim logikom da je to cijena koliko za 1 godinu potrosim Frontline-a na moga psa, s tim da ovaj medaljon kada se zakaci, ne smije se skidati (niti pri kupanju) sto znaci (ako je zaista toliko pouzdan) da je pas/maca zasticen potpuno 2 godine.
Ovo je ono sto ja znam i mislim da cu se upustiti u kupovinu istog. Mi u kvartu (psetoljubci) se dogovaramo da zajedno narucimo, kako bi smanjili troskove postarine, a nadamo se i nekom rabatu na kolicinu ako nas bude vise (zaboravila sam reci – nema ih kod nas, moraju se naruciti iz Srbije).
Ako ima zainteresiranih – javite se za zajednicku narudzbu, a ako hoce neko sam da naruci mogu proslijediti broj - ali svakako progooglajte. Ja nemam nista od toga (da me neko krivo ne shvati) Jos jednom da napomenem- sve sto sam napisala znam na osnovu iskustva 1 psa i googlanja.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#23 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

joj meni je frontline suhveli pravo, ja sam ga samo jednom stavila svom psu i nasla mu par buha... nije bilo strasno, odmah smo ih se rjesili, ali opet :|
moj uvijek nosi onu ogrlicu i stvarno nikad nismo imali problema....
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#24 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by skojotovski »

semmy wrote:hvala ljudi...

@ skojotovski jel ovaj Advantix Bayer-ov proizvod, ako jeste cula sam neki dan za njega, jako ga hvale prijatelji..imamo kujicu pa smo jako zabrinuti i za nju jer je skotna...

@ tinchy muz je sa veterinarima drugi dan nasao jos 3 krpelja :( izgleda da su ga ti i unistili

jeste, bayer-ov je proizvod - www.advantix.info
i nije mi jasno kako to da ga niko do sada nije uvezao kod nas! :x

Image
AF81
Posts: 143
Joined: 25/11/2009 15:07

#25 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by AF81 »

:( :( :( :( :( Bas mi je zao ....
I meni je mnogo bolja ona ogrlica nego frontline..toliko mi govorili da je dobar frontline, a nije proslo ni par dana krpelj se vec uhvatio..
Post Reply