krpelj - izgubili smo bitku

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
harleyquinn
Posts: 347
Joined: 25/06/2010 18:58

#201 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by harleyquinn »

@zengi hvala na odgovoru, vadila sam jednom pincetom, namucila se pravo i jos nisam ni izvadila sve kako treba, a ova moja postala agresivna, hoce da me ujede :-? morat cu neku strategiju razviti :-)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#202 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

harleyquinn wrote:@zengi hvala na odgovoru, vadila sam jednom pincetom, namucila se pravo i jos nisam ni izvadila sve kako treba, a ova moja postala agresivna, hoce da me ujede :-? morat cu neku strategiju razviti :-)
U svim pet shopovima imaju pincete za krpelje, kostaju 4-5km, i s njima je skroz jednostavno vaditi krpelje... Spas su
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#203 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by fatamorgana »

zengi wrote:
harleyquinn wrote:mene zanima kad sami vadite krpelja na koji nacin to radite, kako umirite psa? :roll:
Uhvatis krpelja sto blize kozi i okrecuci suprotno od kazaljke na satu polagano al ne previse polagano potegnes.
Nemoj ga hvatati za tijelo jer ce prsnuti i onda ti ostanu noge i rilica sto moze izazvati infekciju i ostane bas onako ruzna rana. Sto je krpelj nadutiji to ga je lakse izvaditi ali u tome i jeste fazon da ga izvadis sto je prije moguce. Ako ostane preko 20 tak sati onda ti poveca sansu da prenese recimo lime desise.
Sto se tice umirivanja psa to je vec individualno kako ces ga drzati ili trenirati da ti se ne vrti.
Ovo mirovanje psa i jeste problem kod koristenja pincete zato ja to uvjek radim noktima mada nije preporucljivo jer pstoji sansa da i ti nesto pokupis.
Ja znam da neko prvo stavi čisti alkohol ili benzin da omami krpelja pa ga tek onda odstrani kad se ovaj
baildiše ....
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#204 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Pasiflora »

fatamorgana wrote:Ja znam da neko prvo stavi čisti alkohol ili benzin da omami krpelja pa ga tek onda odstrani kad se ovaj
baildiše ....
Benzin ni za zivu glavu! A ni alkohol!!!
Obicno jestivo ulje je dobro da omami krpelja da bio ga se lakse izvadilo.
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#205 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

sitno wrote:
fatamorgana wrote:Ja znam da neko prvo stavi čisti alkohol ili benzin da omami krpelja pa ga tek onda odstrani kad se ovaj
baildiše ....
Benzin ni za zivu glavu! A ni alkohol!!!
Obicno jestivo ulje je dobro da omami krpelja da bio ga se lakse izvadilo.
Ja sam cula da je najbolje staviti aceton :-?
harleyquinn
Posts: 347
Joined: 25/06/2010 18:58

#206 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by harleyquinn »

i ja sam cula da ne treba stavljati hemijska sredstva, a to s uljem nisam probala, u svakom slucaju ne vjerujem da bi skodilo :)
moram tu dobru pincetu nabaviti :-D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#207 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

Ma pinceta bi trebalo da im u svakom pet shopu.

Sto se tice zaljevanja krpelja, to je jako rizicno jer na taj nacin se bas moze desiti da zarazi paraplazmozom, zalijes ga, pocne se gusiti i povrati, a zaraze inace tako sto povracaju u orzanizam....
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#208 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

neigrajte se zalijevanjem krpelja niti jednom vrstom tekucine...Cholina_Lokica vam rece zasto i to potpisujem
User avatar
jaca-maca
Posts: 919
Joined: 11/11/2010 15:58
Location: A da me vidi babo

#209 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by jaca-maca »

Zasto uopste zalijevati, ja ih uvijek samo izvadim.
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#210 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by tinchy »

Na krpelja staviti puter ili margarin da stoji 15tak minuta. Krpelj se u tome uguši otpusti nogice i samo pincetom izvadite bez ikakvog okretanja. :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#211 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by fatamorgana »

jaca-maca wrote:Zasto uopste zalijevati, ja ih uvijek samo izvadim.
A agdom?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#212 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Cholina_Lokica »

tinchy wrote:Na krpelja staviti puter ili margarin da stoji 15tak minuta. Krpelj se u tome uguši otpusti nogice i samo pincetom izvadite bez ikakvog okretanja. :D
I to je najopasnije... Rekoh vec zbog cega. Krpelj kad se gusi povraca, a na taj nacin zarazi inace, te tako povecava se mogucnost oboljenja
harleyquinn
Posts: 347
Joined: 25/06/2010 18:58

#213 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by harleyquinn »

sta se desava ukoliko, recimo, ostane glava unutra, a ostatak tijela ovog napasnika iscupam? :D imam li razloga da puno brinem? :?
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#214 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by semmy »

harleyquinn wrote:sta se desava ukoliko, recimo, ostane glava unutra, a ostatak tijela ovog napasnika iscupam? :D imam li razloga da puno brinem? :?
da imas, tako i prenose infekcije i bolesti na zivotinje...podhitno veterinaru
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#215 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by zengi »

semmy wrote:neigrajte se zalijevanjem krpelja niti jednom vrstom tekucine...Cholina_Lokica vam rece zasto i to potpisujem
Upravo to sam i ja citao na pametnim sajtovima i jos KAŽU da bilo kakva iritacija (poljevanje, diranje, barkanje itd.) izaziva povracanje kod krpelja tako da je najbolja metoda sto prije ga izvaditi.
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#216 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by zengi »

fatamorgana wrote:
jaca-maca wrote:Zasto uopste zalijevati, ja ih uvijek samo izvadim.
A agdom?
Moze agdom ali samo od ruzica.
KAŽU da ako ga, nedaj Boze, pospes agdom od tufahija, on eksplodira i raznese komplet zgradu u kojoj se nalazis, zajedno sa tobom i pslom. :D
amater1981
Posts: 88
Joined: 13/12/2010 15:45

#217 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by amater1981 »

zengi wrote:
fatamorgana wrote:
jaca-maca wrote:Zasto uopste zalijevati, ja ih uvijek samo izvadim.
A agdom?
Moze agdom ali samo od ruzica.
KAŽU da ako ga, nedaj Boze, pospes agdom od tufahija, on eksplodira i raznese komplet zgradu u kojoj se nalazis, zajedno sa tobom i pslom. :D
:lol: :lol: :lol: :lol:
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#218 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by zengi »

semmy wrote:
harleyquinn wrote:sta se desava ukoliko, recimo, ostane glava unutra, a ostatak tijela ovog napasnika iscupam? :D imam li razloga da puno brinem? :?
da imas, tako i prenose infekcije i bolesti na zivotinje...podhitno veterinaru
E jebi ga, ja opet juce sebi vadio krpelja i opet mi ostala rilica. :( :(
Stvarno ne kontam kako to da izvadim toliko krpelja iz pasa i nikad niti jedan ne pukne, a evo kad sebi vadim već treći uzastopono mi puca. :x :x
Zna li ko dobrog veterinara da mi ga preporuči, jer doktorima nesmijem da idem. :skoljka:
mala_mery
Posts: 5
Joined: 27/12/2009 00:01

#219 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by mala_mery »

Leni2010 wrote:Moj pas ima scalibor ogrlicu.Za vikend smo bili na Nišićima.Juće kada sam došla sa posla našla sam krpelja velikog na podu dnevne sobe koji je još bio živ ali kao omamljen.Nije mi jasno gdje je bio iako sam psa nekoliko puta pregledala pa čak mu i usta otvarala.Pas se ponaša sasvim normalno.Da li treba da ga vodim veterinaru da ga pregleda ili da dobije neku inekciju?
Ako je imao Scalibor ogrlicu nemoj se bojati, krpelj se nije prihvatio na psa, odnosno nije zario rilicu u psa pa nema bojazni ni od bolesti koje prenose krpelji.

Pogledaj ovaj video i bice ti jasnije kako Scalibor djeluje. http://www.dogtickwarning.com/DogTickWarning/video.asp

ili ovaj http://www.youtube.com/watch?v=A2N8czF2 ... r_embedded.
Za one koji nemaju povjerenje u Scalibor zelim da kazem da je to sigurno najefikasnije sredstvo za zastitu pasa od vanjskih parazita koje mozete naci na trzistu.
Evo i link-ova na kojima možete procitati nesto vise o scaliboru http://www.scalibor.com/ , http://www.facebook.com/pages/Scalibor/ ... 920?ref=ts
Proizvodjac Scalibora u Bosni ima predstavništvo pa informacije o Scaliboru mozete dobiti iz "prve ruke" od ljudi koji ga najbolje poznaju http://www.msd-animal-health.com.hr/com ... ovina.aspx

A na ovom linku možete se malo zabaviti i zaštititi svog psa od bolesti koje prenose krpelji, komarci i buhe, USPJEŠAN LOV!
http://www.scalibor.de/spiele/scalibor_spiel.asp
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#220 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by KatarinaKosaca »

Nađoh ovu temu, kad ono zadnji post reklama za skalibor. E, pa nipošto skalibor, jer mi se pas bori sa životom od krpeljske groznice, a imala je skalibor.
globosa
Posts: 153
Joined: 17/10/2010 20:28

#221 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by globosa »

KatarinaKosaca wrote:Nađoh ovu temu, kad ono zadnji post reklama za skalibor. E, pa nipošto skalibor, jer mi se pas bori sa životom od krpeljske groznice, a imala je skalibor.
Eh Katarina srce me skoro izdade kad vidjeh Tvoj post pod ovom temom...

Uh, sad mi je malo lakše.

Brz oporavak curici!
User avatar
Truba
Posts: 81032
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#222 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Truba »

kako izgleda ta borba psa s groznicom :cry:
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#223 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Pasiflora »

Black swan wrote:kako izgleda ta borba psa s groznicom :cry:
Ovako: prvi dan ne jede - ja mislila nije raspolozen
Drugi dan ne pije - ja mislila - ok februar pa nije vruce, nije zedan... :sad:
Treci dan krv u mokraci. Zovem veterinara, on dojuri u roku odmah, nasvira ga inekcijama i informira me da je moga psa svega nekoliko sati djelilo od smrti :(
Nakon 2-3 sata pas se ispovraca sto je normalno nakon inekcija koje je dobio. Sutradan pocne polako piti, a negdje prekosutra i jesti.
Dva puta nam se ovo dogadjalo dok je napolju jos bilo krpica snjega.
Od kada nosi skalibur (neke 3 godine) svega jednom sam na njegovom jastuku nasla sasusenog krpelja.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#224 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by KatarinaKosaca »

Moja je mene toliko dezavuisala, zato što je bila vesela i jela.. mislili smo da je prehlađena. Odveli je veterinaru, dala joj antibiotike, jer je malo kašljala.. Za dva dana preskočila obrok, ali pila vodu. Odveli je veterinaru, dali joj injekciju kao upala pluća. Za 48 sati temperatura nije spala, totalna apatija, sreća pa je pila vodu sve vrijeme. Nije bilo ni krvi u mokraći. Konačno dođosmo do pravog veterinara, injekcije i za 3 dana se oporavila, prestala je izbacivati crvena krvna zrnca, sad se mora oporavljati još 3 sedmice i sad joj je to problem dokazati :-) :-)
Uglavnom, moja nije prestajala piti vodu, i nije imala ništa neobično u mokraći. Ali stalna temperatura preko 40, apatija i nezainteresiranost.. Prokletog krpelja nismo ni našli ni detektirali :x
User avatar
Truba
Posts: 81032
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#225 Re: krpelj - izgubili smo bitku

Post by Truba »

očito simptomi našeg malog psa

ja mu skinuo krpelja sutradan nikakav
bezvoljan ne jede ne pije
povraća :roll:
ne glasa se
Post Reply