Križaljka na sa-x-u

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

User avatar
RedJohn
Posts: 320
Joined: 17/12/2011 22:48

#251 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by RedJohn »

nellington wrote:
hakazvaka wrote:
RedJohn wrote:Image

Ne kontam kako ce mu cijelo prezime statri -.-
*Edit*
Evo vidim na našem napisali ,mat leblank ! :-)
Pa, od prve krizaljke je sve na nasem...
Ali je Leblan, a ne Leblank :( Bar sam ja tako mislio dok nisam čuo Amerikance - ne mogu da vjerujem da su uništili francuski izgovor u svojim prezimenima :sad:
Ne nisu ,prezime mu je LeBlanc ima on C na kraju :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 66771
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#252 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by plain vanilla »

ako je on Matt Leblanc
kako rjesenje moze biti Matt Leblank?
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#253 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by nellington »

RedJohn wrote: Ne nisu ,prezime mu je LeBlanc ima on C na kraju :D
Da se francuz preziva LeBlanc, izgovaralo bi se leblan. Ovako izgleda da oni izgovaraju staro prezime francuskih naseljenika kao leblank, to je čudno :sad:

@PV: rješenje je matleblank, jedno t.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66771
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#254 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by plain vanilla »

nellington wrote:
RedJohn wrote: Ne nisu ,prezime mu je LeBlanc ima on C na kraju :D
Da se francuz preziva LeBlanc, izgovaralo bi se leblan. Ovako izgleda da oni izgovaraju staro prezime francuskih naseljenika kao leblank, to je čudno :sad:

@PV: rješenje je matleblank, jedno t.
e hvala
zato mi je draze kad je u krizaljkama izvorno ime, da ne nagadjam kako se izgovara
User avatar
RedJohn
Posts: 320
Joined: 17/12/2011 22:48

#255 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by RedJohn »

plain vanilla wrote:
nellington wrote:
RedJohn wrote: Ne nisu ,prezime mu je LeBlanc ima on C na kraju :D
Da se francuz preziva LeBlanc, izgovaralo bi se leblan. Ovako izgleda da oni izgovaraju staro prezime francuskih naseljenika kao leblank, to je čudno :sad:

@PV: rješenje je matleblank, jedno t.
e hvala
zato mi je draze kad je u krizaljkama izvorno ime, da ne nagadjam kako se izgovara
Slažem se ! Uvijek mi je to smetalo ,npr. na našem TXT bilo bi npr majkel džekson :D Valjda će ljudi skontati i kad napišu izvorno ime!
EmirV
Posts: 29
Joined: 22/11/2011 22:57

#256 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by EmirV »

Pitanje etimologija/fonetika smo rijesili davno, na samom pocetku, i rekli da cemo krizaljke pripremati fonetski. Iako i jedna i druga varijanta imaju svoje "za" i "protiv", opredijelili smo se za fonetiku jer se u BiH, zadnjih 40-tak godina, manje vise u svim enigmatskim casopisima ili prilozima primjenjuje taj vid pisanja.

Mnogi ce reci da to nije u redu, da ne treba prevoditi strana imena (ja cu ih pitati kako cemo onda nekog kineza ili arapskg pjesnika upisati u krizaljku, zasto engleskom transkripcijom; kako koristiti preglase u njemackom "oe" i sl.), ali da ne razglabamo dalje pisat cemo kako izgovaramo.

E, tu sad ima jedan problem. Kako se izgovara neki svicarski fudbaler za kojeg ne znamo jesu li mu roditelji francuskog, njemackog ili italijanskog porijekla? Da li je ono sto cujemo na Eurosportu, CNN-u ili ARD-u mjerodavno? Engleski komentator ce Michaela Schumahera izgovoriti "Majkl Šumaher", sto je naravno glupost. Slusajuci nase spikere ili komentatore cut cemo mnogo gresaka pa ni to nije mjerodavno. Usporedjujuci ih sa onim iz susjednih zemalja otkrit cemo da sasvim razlicito izgovaraju (npr. fudbaler Liverpula, Dirk Kuyt, kod nas je "Kuit" u hrvatskoj "Kait" itd itd.)

Nema idealnog rjesenja, ali molim rjesavace da uvaze cinjenicu da smo se opredijelili za fonetski oblik i da necemo mijesati jednom ovako drugi put onako.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8512
Joined: 11/02/2009 15:21

#257 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by Ajatolah_ »

Pravac i smjer nisu isto.
EmirV
Posts: 29
Joined: 22/11/2011 22:57

#258 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by EmirV »

U fizici i matematici pravac i smjer nisu sinonimi. Mozda u jos nekim oblastima. No, u krizaljkama smo uobicajili ovaj opis radi ustede prostora. Nije pogresno rekao bih, jer prema "Recniku srpskohrvatskoga knjizevnog jezika", izdanje 1982. koji mozemo uzeti kao relevantan izvor u nedostatku poslijeratne domace adekvatne literature (naravno uz ogradu osobenosti srpskog, hrvatskog i bosanskog jezika) evo sta pise, knjiga 4. str 839

PRAVAC
1. a. zamisljena ravna linija koja je upravljena prema cilju kretanja
b. mesto, strana kuda se neko uputio, smer
2. fig. a. put razvitka, tok, smer kakvog delovanja, kakve radnje, pojave i sl.

Ako uzmemo da su termini mesto i smer na bosanskom mjesto i smjer, ovo tumacenje bi bilo ispravno. Mozda ne idealno ali svakako ne i pogresno. Hvala na primjedbi u svakom slucaju.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#259 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by nellington »

Kanadska glumica i model na slici...

... a na slici Alberto Contador :? umjesto Melysse Ford:

Image

Ako nije teško, korigujte :)
EmirV
Posts: 29
Joined: 22/11/2011 22:57

#260 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by EmirV »

Trenutno imamo tehnicki problem koji decki pokusavaju rijesiti. Jedna te ista slika stoji vec dva dana. Kao sto u naslovu stoji, ovo je "beta" faza testiranja cijelog projekta, do sada nismo imali poteskoca ali eto, negdje je zapelo. Izvinjavamo se cijenjenim rjesavacima na ovoj gresci, nadamo se da ce od sutra krenuti sve kako treba.
Jameka
Posts: 859
Joined: 25/04/2008 15:19

#261 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by Jameka »

Kazneni udarci u fudbalu = faulovi :?:
Ja sam mislila da je kazneni udarac penal ili jedanaesterac. A posljedica faula, pored penala, moze biti i slobodni udarac.
EmirV
Posts: 29
Joined: 22/11/2011 22:57

#262 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by EmirV »

Emilly5 wrote:Kazneni udarci u fudbalu = faulovi :?:
Ja sam mislila da je kazneni udarac penal ili jedanaesterac. A posljedica faula, pored penala, moze biti i slobodni udarac.
Prinicipijelno, da, u pravu ste. No, ovdje je u pitanju "sloboda autora" odnosno uobicajeni opis u krizaljkama opet radi ustede u prostoru i nemogucnosti sireg elaboriranja pojma. Prema Klaicu, faul je "prekrsaj pravila osobito u sportu, surovost, surovi ispad". E sad, ako sudija zbog "surovosti" prekine susret i dodijeli loptu (udarac) jednoj ekipi na neki nacin to je kazna, dakle po analogiji i "kazneni udarac". Hvala na kritici, konstruktivna je.
User avatar
VenomousV
Posts: 13220
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#263 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by VenomousV »

vampir- vukodlak?
nota solimizacije - de??

:-)
cccc
EmirV
Posts: 29
Joined: 22/11/2011 22:57

#264 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by EmirV »

VenomousV wrote:vampir- vukodlak?
nota solimizacije - de??

:-)
cccc
Rjecnik stranih rijeci, Bratoljub Klaic, str. 1405: vampir = zao duh pokojnika, nocno strasilo, vukodlak
Rjecnik stranih rijeci, Bratoljub Klaic, str. 1249: solmizacija = pjevanje slogova do, re mi , fa sol, la, si umjesto c, de, e, ef, ge, a ha.

E sad, ovo za solmizaciju mi nije bas najjasnije da li je c, de, e, ef, ge, a ha, solmizacija ili nesto drugo, provjerit cu. Hvala na komentaru.
User avatar
VenomousV
Posts: 13220
Joined: 30/11/2010 15:45
Location: where oceans bleed into the sky

#265 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by VenomousV »

sad me natjera da uzmem prirucni leksikon (1959) i zaista pod vampir pise vidi vukodlak :D
ali je to meni licna uvreda... mislim, pogotovo sad, kad je to in, zna se da je ooooooooooooooogrooooooooomna razlika izmedju vampira i vukodlaka... ne morate bas uvijek slijepo po rjecniku stranih rijeci :D :D :D
anonimus03
Posts: 318
Joined: 08/01/2011 11:54
Location: Jupiter

#266 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by anonimus03 »

EmirV wrote:[
Rjecnik stranih rijeci, Bratoljub Klaic, str. 1249: solmizacija = pjevanje slogova do, re mi , fa sol, la, si umjesto c, de, e, ef, ge, a ha.

E sad, ovo za solmizaciju mi nije bas najjasnije da li je c, de, e, ef, ge, a ha, solmizacija ili nesto drugo, provjerit cu. Hvala na komentaru.
Solmizacija je: do, re, mi, fa, so, la, ti/si, do.
Muzicka abeceda: c, de, e, ef, ge, a, ha, c.
EmirV
Posts: 29
Joined: 22/11/2011 22:57

#267 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by EmirV »

@VenomousV
Ma, nekad je tesko strpati "opis" u jednu ili dvije rijeci. Hajd' kad ima sinonim, ali kad je neki tehnicki pojam... Znam ja da kad se kaze "vampir" svi pomisle na grofa Drakulu, ali eto, u krizaljkama smo uzeli slobodu da neke pojmove koristimo kako nam vise odgovara, pa je i vampir postao vukodlak.

@Tufahija
Hvala za ovo, ispravit cu u krizaljci solmizaciju u muzicku abecedu. Samo da provjerim jos da li je to onda "nota muzicke abecede", nekako ne znam da li bi se tako moglo reci ili treba neka druga konstrukcija.
anonimus03
Posts: 318
Joined: 08/01/2011 11:54
Location: Jupiter

#268 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by anonimus03 »

EmirV wrote:
@Tufahija
Hvala za ovo, ispravit cu u krizaljci solmizaciju u muzicku abecedu. Samo da provjerim jos da li je to onda "nota muzicke abecede", nekako ne znam da li bi se tako moglo reci ili treba neka druga konstrukcija.
Da, da, nota muzicke abecede.
Nema na cemu :-D
User avatar
perfect_guy
Posts: 6502
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#269 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by perfect_guy »

šta ovo zadnja 2-3 dana ne fukcioniše križaljka?
EmirV
Posts: 29
Joined: 22/11/2011 22:57

#270 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by EmirV »

perfect_guy wrote:šta ovo zadnja 2-3 dana ne fukcioniše križaljka?
To je izgleda neki problem samo kod tebe jer ja sam otvarao sa vise IP adresa i sve radi kako treba. Pojasni problem, mozda ti nasi administratori mogu pomoci.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6502
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#271 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by perfect_guy »

EmirV wrote:
perfect_guy wrote:šta ovo zadnja 2-3 dana ne fukcioniše križaljka?
To je izgleda neki problem samo kod tebe jer ja sam otvarao sa vise IP adresa i sve radi kako treba. Pojasni problem, mozda ti nasi administratori mogu pomoci.
Your browser sent a request that this server could not understand.
Size of a request header field exceeds server limit.

mogu li cookiesi biti u pitanju?
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#272 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by hakazvaka »

perfect_guy wrote:
EmirV wrote:
perfect_guy wrote:šta ovo zadnja 2-3 dana ne fukcioniše križaljka?
To je izgleda neki problem samo kod tebe jer ja sam otvarao sa vise IP adresa i sve radi kako treba. Pojasni problem, mozda ti nasi administratori mogu pomoci.
Your browser sent a request that this server could not understand.
Size of a request header field exceeds server limit.

mogu li cookiesi biti u pitanju?
Mogu, i vjerovatno jesu u pitanju.
Mozes li mi, na PP, poslati screenshot svih cookie-a koje je tvoj browser spremio, a da ih je poslao klix.ba? Molim te :)

Problem ces sigurno rjesiti brisanjem istih, ali prvo mi posalji sve koje imas...

Hvala.
User avatar
Sunshine'90
Posts: 76
Joined: 20/08/2011 01:49

#273 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by Sunshine'90 »

Križaljka br.213, ne priznaje odgovor RNA, tj, slovo n ne prihvata kao tačno :)
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#274 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by dedovic.almir »

Krizaljke su odlicne za inteligenciju - Japanci su proveli znanstveno istrazivanje i ustanovili da se vec nakon mjesec dana svakodnevnog rjesavanja samo jedne sudoku krizaljke dnevno iq ispitanika u prosjeku povecao za 17, sto odgovara povecanju koristenog kapaciteta mozga za otprilike 8,2 %. Kontrolna skupina je ispunjavala obicne krizaljke iz dnevnih novina i kod njih nije zabiljezeno nikakvo povecanje umnih sposobnosti.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#275 Re: Križaljka na sa-x-u

Post by It_is_a_Leclerc »

Pohvale za križaljke ! Svaki ih dan radim i pokušavam srušiti neki lični rekord u brzini. Dosad sam najbolje vrijeme imao negdje prije mjesec dana sa 03:30, a već danas je skoro osam minuta :-)
Uglavnom, ne bi bilo loše da se pronađe neko rješenje da križaljke budu veće i obimnije. :thumbup:
Post Reply