Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#126 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Zviz »

Keiko wrote:
luckylaka wrote:Skoro mi jedna prijateljica polozila za americko drzavljanstvo pa malo na svoju ruku donijela americki paso u firmu i tako u prici kaze,,eto sad sam amerikanka,,a neki do nas amer kaze,,nikada necs biti amerikanka ni ti ni tvoje dijete ni od djeteta dijeta...,dok vas god ima ovdje bicete Bosanci,s tim sto se vi mozete tjesiti da ste ameri,,Ja hvala bogu nema Usa pasos pa cutim jos sam Bosnjo i bicu dok sam ziv ABD
To neki Indijanac? Iz kojeg je plemena? http://memory.loc.gov/ammem/award98/ien ... es.html#ps

:lol: :lol: :lol:
Ammaar
Posts: 312
Joined: 06/03/2013 01:45

#127 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Ammaar »

Zviz wrote:
Keiko wrote:
luckylaka wrote:Skoro mi jedna prijateljica polozila za americko drzavljanstvo pa malo na svoju ruku donijela americki paso u firmu i tako u prici kaze,,eto sad sam amerikanka,,a neki do nas amer kaze,,nikada necs biti amerikanka ni ti ni tvoje dijete ni od djeteta dijeta...,dok vas god ima ovdje bicete Bosanci,s tim sto se vi mozete tjesiti da ste ameri,,Ja hvala bogu nema Usa pasos pa cutim jos sam Bosnjo i bicu dok sam ziv ABD
To neki Indijanac? Iz kojeg je plemena? http://memory.loc.gov/ammem/award98/ien ... es.html#ps

:lol: :lol: :lol:
Ne bih rekao da je domorodac prije da je peksini KKK u pitanju.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11059
Joined: 15/01/2010 18:31

#128 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Jack Be Nimble »

luckylaka wrote:Skoro mi jedna prijateljica polozila za americko drzavljanstvo pa malo na svoju ruku donijela americki paso u firmu i tako u prici kaze,,eto sad sam amerikanka,,a neki do nas amer kaze,,nikada necs biti amerikanka ni ti ni tvoje dijete ni od djeteta dijeta...,dok vas god ima ovdje bicete Bosanci,s tim sto se vi mozete tjesiti da ste ameri,,Ja hvala bogu nema Usa pasos pa cutim jos sam Bosnjo i bicu dok sam ziv ABD
Joj imao sam i ja taku jednu epizodu ali zavrsio je sa '..sve vas Jevreje treba nazad u Izrael..." :D
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#129 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by sha_ba »

pa jel svako ko dobije jos jedno drzavljanstvo uz BiH treba da automatski zaboravi odakle je? :roll:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11059
Joined: 15/01/2010 18:31

#130 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Jack Be Nimble »

sha_ba wrote:pa jel svako ko dobije jos jedno drzavljanstvo uz BiH treba da automatski zaboravi odakle je? :roll:
Ne, neki to ljudi svate kao da sa time se odaju BiH. Ako nista uzmi americki ili bilo koji drugi zbog lakseg putovanja. Naravno naces se u zemlji gdje je bolje pokazati BH pasos pa barem on istekao 2007, a u nekim je dobro imati i stari SFRJ :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#131 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Zviz »

Jack Be Nimble wrote:
luckylaka wrote:Skoro mi jedna prijateljica polozila za americko drzavljanstvo pa malo na svoju ruku donijela americki paso u firmu i tako u prici kaze,,eto sad sam amerikanka,,a neki do nas amer kaze,,nikada necs biti amerikanka ni ti ni tvoje dijete ni od djeteta dijeta...,dok vas god ima ovdje bicete Bosanci,s tim sto se vi mozete tjesiti da ste ameri,,Ja hvala bogu nema Usa pasos pa cutim jos sam Bosnjo i bicu dok sam ziv ABD
Joj imao sam i ja taku jednu epizodu ali zavrsio je sa '..sve vas Jevreje treba nazad u Izrael..." :D
Brate meni amerikanici uvijek lice na ekstremne panicare, evo pogledaj samo ovaj video:

http://youtu.be/I9NSVJ6RG4I?t=23s milim u redu djete se prepalo to razumijem ali ovaj otac jos veci panicar. Necu reci da nebi cucno ali bi poslje zapalio cigar i reko Bog te .... sta ovo bi, a onda vidi vatre jes dobra za grila :mrgreen: Salu na stranu zbog zrtava i materialne stete, ali incae hocu da kazem sta je to tipican indentitet jednog amerikanca, da je panicar na kvadrat? Da sve mora biti glomazno? Jest hamburgere? Strip barovi i erotski filmovi? Holywood? Upozno sam par amerikanaca, one sa britanskim imenima i prezimenima i iskreno receno mislim da se osjecaju tjesno u svojoj kozi. Mozda im je najkomotnije kad je indentitet u pitanju, kad su kod kuce. Imao sam priliku da upoznam jednom jednu kanadjanku :roll: i tako kroz pricu njena neka pra pra baba je navodno iz Poljske i to je za nju toliko bilo simbolicno, da je ozbiljno razmisljana da postane drzavljanka poljske na racun te neke pra pra pra babe koja je skiknula prije 100 ili vise godina! A opet druga joj je prica bila kadze kad sljece u Kanad'u uvijek je ko srce stegne jer kako ona to kaze, dobro je osjecati se kod kuce - e jebga reko :D
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#132 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by sha_ba »

Jack Be Nimble wrote:
sha_ba wrote:pa jel svako ko dobije jos jedno drzavljanstvo uz BiH treba da automatski zaboravi odakle je? :roll:
Ne, neki to ljudi svate kao da sa time se odaju BiH. Ako nista uzmi americki ili bilo koji drugi zbog lakseg putovanja. Naravno naces se u zemlji gdje je bolje pokazati BH pasos pa barem on istekao 2007, a u nekim je dobro imati i stari SFRJ :)
pa upravo to i kontam... drugo drzavljanstvo bi nekako i trebalo da sluziza to, radi lakse administracija, putovanja itd.
a koliko citam in je i amneziju odmah dobiti, ugradit cip i ljubit zemlju koja te je usvojila...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#133 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Zviz »

sha_ba wrote:
Jack Be Nimble wrote:
sha_ba wrote:pa jel svako ko dobije jos jedno drzavljanstvo uz BiH treba da automatski zaboravi odakle je? :roll:
Ne, neki to ljudi svate kao da sa time se odaju BiH. Ako nista uzmi americki ili bilo koji drugi zbog lakseg putovanja. Naravno naces se u zemlji gdje je bolje pokazati BH pasos pa barem on istekao 2007, a u nekim je dobro imati i stari SFRJ :)
pa upravo to i kontam... drugo drzavljanstvo bi nekako i trebalo da sluziza to, radi lakse administracija, putovanja itd.
a koliko citam in je i amneziju odmah dobiti, ugradit cip i ljubit zemlju koja te je usvojila...
Amerikanac ti nudi tu priliku, dok recimo skoro sve i jedna drzava u Europi ne. Onda se moras odluciti ili ces da ti pise nacionalitet A ili B.
Last edited by Zviz on 18/04/2013 21:48, edited 1 time in total.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#134 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by sha_ba »

to ti tako mislis i odmah se postavljas..... i mislim da apsolutno nisi u pravu... bez uvrede, naravno.... individualno je kako ce se ko predstvaiti bilo u US bilo EU ili gdje god na planeti...
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11059
Joined: 15/01/2010 18:31

#135 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Jack Be Nimble »

Zviz wrote: Brate meni amerikanici uvijek lice na ekstremne panicare, evo pogledaj samo ovaj video:

http://youtu.be/I9NSVJ6RG4I?t=23s milim u redu djete se prepalo to razumijem ali ovaj otac jos veci panicar. Necu reci da nebi cucno ali bi poslje zapalio cigar i reko Bog te .... sta ovo bi, a onda vidi vatre jes dobra za grila :mrgreen: Salu na stranu zbog zrtava i materialne stete, ali incae hocu da kazem sta je to tipican indentitet jednog amerikanca, da je panicar na kvadrat? Da sve mora biti glomazno? Jest hamburgere? Strip barovi i erotski filmovi? Holywood? Upozno sam par amerikanaca, one sa britanskim imenima i prezimenima i iskreno receno mislim da se osjecaju tjesno u svojoj kozi. Mozda im je najkomotnije kad je indentitet u pitanju, kad su kod kuce. Imao sam priliku da upoznam jednom jednu kanadjanku :roll: i tako kroz pricu njena neka pra pra baba je navodno iz Poljske i to je za nju toliko bilo simbolicno, da je ozbiljno razmisljana da postane drzavljanka poljske na racun te neke pra pra pra babe koja je skiknula prije 100 ili vise godina! A opet druga joj je prica bila kadze kad sljece u Kanad'u uvijek je ko srce stegne jer kako ona to kaze, dobro je osjecati se kod kuce - e jebga reko :D
Jesi li ikada bio u Americi? Hamburger, striptizi, erotika???? To kao nema u drugim zemljama, samo u Americi? :roll:

Sto se tice korjena to Kanadzani i Ameri razbraju u procente 'ja sam 20% irac, 15% skot, 40% nijemac, i 25% holandzanin' i mnogo penzionera krenu putem svojih predaka, obidzu zemlje/sela odakle su njihove dede i babe potekle. Obicno bude 'ja sam iz bosne' a onda krene prica 'dio moje porodice porijeklom iz madjarske dosli drugom polovicom 19tog vijeka'. Ljudi znaju svoje korijene i drze se toga.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#136 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by sha_ba »

ma jok ba Jack.... Balkanci su najpametniji.... odma' mater i cacu sa zivotnog stabla izbrisu.... :roll:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#137 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Zviz »

Jack Be Nimble wrote:
Zviz wrote: Brate meni amerikanici uvijek lice na ekstremne panicare, evo pogledaj samo ovaj video:

http://youtu.be/I9NSVJ6RG4I?t=23s milim u redu djete se prepalo to razumijem ali ovaj otac jos veci panicar. Necu reci da nebi cucno ali bi poslje zapalio cigar i reko Bog te .... sta ovo bi, a onda vidi vatre jes dobra za grila :mrgreen: Salu na stranu zbog zrtava i materialne stete, ali incae hocu da kazem sta je to tipican indentitet jednog amerikanca, da je panicar na kvadrat? Da sve mora biti glomazno? Jest hamburgere? Strip barovi i erotski filmovi? Holywood? Upozno sam par amerikanaca, one sa britanskim imenima i prezimenima i iskreno receno mislim da se osjecaju tjesno u svojoj kozi. Mozda im je najkomotnije kad je indentitet u pitanju, kad su kod kuce. Imao sam priliku da upoznam jednom jednu kanadjanku :roll: i tako kroz pricu njena neka pra pra baba je navodno iz Poljske i to je za nju toliko bilo simbolicno, da je ozbiljno razmisljana da postane drzavljanka poljske na racun te neke pra pra pra babe koja je skiknula prije 100 ili vise godina! A opet druga joj je prica bila kadze kad sljece u Kanad'u uvijek je ko srce stegne jer kako ona to kaze, dobro je osjecati se kod kuce - e jebga reko :D
Jesi li ikada bio u Americi? Hamburger, striptizi, erotika???? To kao nema u drugim zemljama, samo u Americi? :roll:

Sto se tice korjena to Kanadzani i Ameri razbraju u procente 'ja sam 20% irac, 15% skot, 40% nijemac, i 25% holandzanin' i mnogo penzionera krenu putem svojih predaka, obidzu zemlje/sela odakle su njihove dede i babe potekle. Obicno bude 'ja sam iz bosne' a onda krene prica 'dio moje porodice porijeklom iz madjarske dosli drugom polovicom 19tog vijeka'. Ljudi znaju svoje korijene i drze se toga.
Ja sam samo nabrojo pa tipicnih asocijacija, bio vidio, i zakljucio da ima vecih rupa nego u nekim drzavama koje kareterisu kao 3 zemlje. :D To za % nabrajanje mi je bio zesci ekrstrem, ja sam jednom kroz salu reko kod nas neko ko ima toliko % se opisuje kao cigan :lol:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11059
Joined: 15/01/2010 18:31

#138 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Jack Be Nimble »

sha_ba wrote:
Jack Be Nimble wrote:
Ne, neki to ljudi svate kao da sa time se odaju BiH. Ako nista uzmi americki ili bilo koji drugi zbog lakseg putovanja. Naravno naces se u zemlji gdje je bolje pokazati BH pasos pa barem on istekao 2007, a u nekim je dobro imati i stari SFRJ :)
pa upravo to i kontam... drugo drzavljanstvo bi nekako i trebalo da sluziza to, radi lakse administracija, putovanja itd.
a koliko citam in je i amneziju odmah dobiti, ugradit cip i ljubit zemlju koja te je usvojila...
Mozda je nekima tesko ako moraju da se odreknu BH drzavljanstva da bi se prihvatili novog, ali opet bi to gledao sa ekonomskog nekog stajalista. Ako nemas nikakve imovine, ne placas porez ni nasta onda ti i ne treba BH drzavljanstvo, barem meni ne treba zbog tih svrha. Ne glasam, nisam na nikakvom popisu, tako da ga i tehnicki nemam niti ga i za sta koristim. Ako imas neku imovinu i razlika u tome sto ces mozda placati vise za neki porez ako se pojavis u svojoj zemlji kao stranac onda bi trebao razmisliti da li ti treba njemacko.

Poenta je ono kako se ti osjecas u dusi, BH ili Americko drzavljanstvo je samo komad papira koji ti je potreban u banci, sluzbenim ustanovama, granicama itd. Neko ti moze uzeti taj papir, dati treci papir, ali niko nemoze uzeti ono sto ti osjecas u sebi.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11059
Joined: 15/01/2010 18:31

#139 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Jack Be Nimble »

Zviz wrote:
Jack Be Nimble wrote:
Jesi li ikada bio u Americi? Hamburger, striptizi, erotika???? To kao nema u drugim zemljama, samo u Americi? :roll:

Sto se tice korjena to Kanadzani i Ameri razbraju u procente 'ja sam 20% irac, 15% skot, 40% nijemac, i 25% holandzanin' i mnogo penzionera krenu putem svojih predaka, obidzu zemlje/sela odakle su njihove dede i babe potekle. Obicno bude 'ja sam iz bosne' a onda krene prica 'dio moje porodice porijeklom iz madjarske dosli drugom polovicom 19tog vijeka'. Ljudi znaju svoje korijene i drze se toga.
Ja sam samo nabrojo pa tipicnih asocijacija, bio vidio, i zakljucio da ima vecih rupa nego u nekim drzavama koje kareterisu kao 3 zemlje. :D To za % nabrajanje mi je bio zesci ekrstrem, ja sam jednom kroz salu reko kod nas neko ko ima toliko % se opisuje kao cigan :lol:
Pa mozda je nama ekstremno kada se doselis negdje ne mrdas 300 godina pa se rodis u kuci koju ti je pra pra pra pra djed sagradio i svuda oko tebe sve same dajdze, amidze, ujci, strike itd. I nedo bog da ti je deda se skontao sa nekom zenom sa one druge strane ulice.

Amerika je jedna imigrantska drzava, ljudi dolazili sa svih strana, mjesalo se godinama i tako sada kada neko pogleda svoje stablo 2013 moze da krene oko Svedske pa da zavrsi u Spanij sa korijenima. Oni su svjesni toga i zato sami kazu svi smo mi djeca imigranata, to im je jako vazno da ne zaborave i zato vecinom ce uvijek otvorenih ruku prihvatiti mene dosljaka jer znaju da su njihovi preci dosli sa istim brodom kao ja.
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#140 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by MaroonBrigade »

sha_ba wrote:pa jel svako ko dobije jos jedno drzavljanstvo uz BiH treba da automatski zaboravi odakle je? :roll:
Zavisi kakav ti je bio zivot prije nego sto si dosao tu gdje si sada. Isto tako zavisi od karaktera te osobe. Poznajem dosta likova koji su bijednici u toj nekoj proslosti. Njima je rat dosao kao kec na desetku. Zbrisali su u zapadnu Evropu odnosno Ameriku i tu su poceli "novi" zivot. Proslo je 10-15-20 godina, njima je i dalje plafon da ciste ili da voze kamione. Ne znaju sastaviti 3 recenice kako treba a kada pricaju Bosanski trude se da sto vise tih stranih rijeci ubace. Kada su medju strancima, manji su od makovog zrna. A kada su medju nasom rajom to se dize u oblake. Svi su oni bogati a ne zna se ko veci kredit ima. Mislim da sam u par recenica opisao vecinu onih koji su "zaboravili" odakle su...


Imam par pitanja za ovog satro danca. Pasa kako ti kao danac znas ko je taj lik na tvom avataru i sta on ustvari predstavlja? Mozes li opisati kako si se ti kao danac osjecao kada vam ga je Baljic zabio nakon one sjajne akcije?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#141 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Zviz »

MaroonBrigade wrote:
sha_ba wrote:pa jel svako ko dobije jos jedno drzavljanstvo uz BiH treba da automatski zaboravi odakle je? :roll:
Zavisi kakav ti je bio zivot prije nego sto si dosao tu gdje si sada. Isto tako zavisi od karaktera te osobe. Poznajem dosta likova koji su bijednici u toj nekoj proslosti. Njima je rat dosao kao kec na desetku. Zbrisali su u zapadnu Evropu odnosno Ameriku i tu su poceli "novi" zivot. Proslo je 10-15-20 godina, njima je i dalje plafon da ciste ili da voze kamione. Ne znaju sastaviti 3 recenice kako treba a kada pricaju Bosanski trude se da sto vise tih stranih rijeci ubace. Kada su medju strancima, manji su od makovog zrna. A kada su medju nasom rajom to se dize u oblake. Svi su oni bogati a ne zna se ko veci kredit ima. Mislim da sam u par recenica opisao vecinu onih koji su "zaboravili" odakle su...


Imam par pitanja za ovog satro danca. Pasa kako ti kao danac znas ko je taj lik na tvom avataru i sta on ustvari predstavlja? Mozes li opisati kako si se ti kao danac osjecao kada vam ga je Baljic zabio nakon one sjajne akcije?
To sto gore opisujes je istina, to se da viditi i u Danskoj. Kod nas su poneki poceli da se kurce medjusobno toliko, da covjek jednostavno nekonta da li ti ljudi misle i jedan dan unaprijed. Jedan najbolji primjer su poneki ljudi iz Bosne koji nisu samo jednu kucu kupili na kredit nego dvije ili kucu i stan, pa ima i oni koje su kupili tri, ali to su vam sve kratke zvijede, one se sjaje neko vrijeme i uzidizu se ali brzo uginu i skoro pa da i necujes vise za njih, a onda brze bolje idu selidbe u dugi kraj drzave gdje ih barem od eks-Jugica niko nepoznaje! Za razliku od tih ljudi moji roditelji dolaskom u Dansku su spali na samu nulu, kao prvo moj otac nikad nije mogao da ima isti posao kao sto je radio nekad u Jugi! A da je imao, plata po ovim standardima bi bila cca. 7.500€ netto! Inace visoko akademski obrazovan! Moja mati isto povisoko obrazovana ne kao otac, no ona je uspjela svoju diplomu da prevede 1 na prema 1 i radi isti posao! I za tu odgovornost koju ima je dobro placena. I ako smo mi danas "djeca" , opet smo ovdje skole po zavrsavali itd. pa sve sto sam ja postigao u svom zivotu do sada je ovdje i zato ja nemogu reci da sam bilo sta postigao u SFRJ dok moji roditelji to mogu!

Sto se sporta tice meni je sve svejedno, a pogotovo kad je fudbal u pitanju.

Ako zelis da ti napisem da mrzim Bosnu, to nije istina, ja absolutno nemam nikakvog razloga da Bosnu mrzim, ako mozda neko ima onda su to moji roditelji koji su mnogo sta izgubili, pa cak ni oni tako ne razmisljaju. Moji roditelji se uopste nekurce, sto cak i nedruze se sa ljudima sa tih prostora iz dva razloga, kao prvo vecina su oni kao sto si ih sam opisao, a kao drugo ljubomora. Sve sto skupa ili pojedinacno postizemo je za nase dobro a ne da tudje oci. Ja nemogu reci da mi je kuca u Bosni, nije kad je nemam, ne osjecam se kao kod kuce kad dodjem u Bosnu, jer mi je kuca ovdje u Danskoj, to je tako kako ja osjecam. Ovdje imam drustvo, kolege, poznanike, internacionalne prijatelje, stvari na koje sam naviko, ritam zivota, izgled itd. itd. itd. Moje opredjeljene i moj zivot su moja licna stvar, nije da krijem da sam rodom iz Sarajeva daleko od toga, uvijek kazem rodom sam iz grada gdje je prvi svjetski rat zapoceo i zimska olimpiske igre bile. Ali danas imas najvise sarajlija po Danskoj, odnosno ljudi koji su iz koje kakve zabiti sebi neto kupili u Sarajevu ili oko Sarajeva su prekonoci ne vise rodom iz Bilece, Sipraga, Gacka ... nego iz Sarajeva. Oni su cak vece sarajlije od onih koji su tu rodjeni i isli u skoli itd. Tako da to sto nekom' izgleda je trn u oku sto ja nemam neka duboka i emotivna osjecanja prema Bosni, i sto se to odmah razvrstava kao mrznja, nije istina. Ali ovdje isti ti koji su vece sarajlije od samih sarajlija u Sarajevu i koji su veci Bosanci od samih ljudi koji zive u njoj, su ti isti kad dodju preko ljeta pa se dokazuju i pokazuju koliko su svedjani, danci itd. Ja otvoreno kazem ja sam ja i to vazi isto nebitno gdje bio u Bosni ili Belgiji.

A evo ti jedan primjer, prije godinu dana sam prodao komad zemlje zeni koja vec nepunih 30 godina zivi u Njemackoj, ona je insitirala da medjusobno komuniciramo na njemackom, nikakv problem, a kad bi razgovarali na njemackom imala je toliko negativnosti o Bosni, da meni nije islo u glavu pa zasto uopste kupuje u njoj bilo sta kad je blago receno iz njenjih usta govno i kasika na kvadrat. Jos sam prodo gradjevinsko zemljiste za cijenu za koju jedva mozes kupiti polovno auto prosjecne klase! I za one koji bi sada potegli pitanje sigurno je bila neke druge vjere, ne bila je te vjere koja ja najdominantnija u Sarajevu!

Sto se tog lika tice na toj sliki znam vrlo dobro i jednog i drugog ne samo sa televizije nego i licno preko oca.
Dzeri32
Posts: 4
Joined: 11/04/2013 13:36

#142 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Dzeri32 »

Zašto nas stalno tjeraju da negdje i nekome pripadamo? Ja živim u Bosni (slučajno), tu sam rođena (slučajno, a mogla sam biti rođena i u Zimbabveu), negdje sam se, što bi kaz'o Andrić, morala roditi. Zašto većina insistira na nekom pripadanju? Mogu li pripadati sebi?
izgubljena dusa
Posts: 573
Joined: 01/03/2013 19:24

#143 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by izgubljena dusa »

Dzeri32 wrote:Zašto nas stalno tjeraju da negdje i nekome pripadamo? Ja živim u Bosni (slučajno), tu sam rođena (slučajno, a mogla sam biti rođena i u Zimbabveu), negdje sam se, što bi kaz'o Andrić, morala roditi. Zašto većina insistira na nekom pripadanju? Mogu li pripadati sebi?
I ja pripadam sebi.
Ja sam stanovnik planete Zemlje.
A ovdje zivim slucajno, ustvari ovdje sam tudjom voljom. Nista me nije pitalo. Ostavilo "pa sta bude"...
Probala da se iscupam, pa nije islo... i probacu opet.. i probacu dok sam ziva... jer nemam pravo da ovo dvoje djece (dvoje dobrih mladih ljudi) ostavim da se pate sa hajvanima na vlasti i produktima njihovog plitkog uma... jednom se zivi...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#144 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Zviz »

Dzeri32 wrote:Zašto nas stalno tjeraju da negdje i nekome pripadamo? Ja živim u Bosni (slučajno), tu sam rođena (slučajno, a mogla sam biti rođena i u Zimbabveu), negdje sam se, što bi kaz'o Andrić, morala roditi. Zašto većina insistira na nekom pripadanju? Mogu li pripadati sebi?
Niko nikoga netreja, barem mene ne, ja licno kazem kako se osjecam. Ali ozvdje izgleda bilo koja takva pojava kad je u kontekstu da ljudima koji ne zive u Bosni, ali su rodjeni u njoj, se gleda sa jednog specificnog aspekta.

Niko nesili roditelje da dadnu djete ime JACK umjesto Tomislav, Edin ili Drago ali ako to ucine onda su nakai vakai takai.

Niko nesili nekoga da recimo ako mu je ime Elmir nesto sa -vic da sve to izmjeni u Lorenzo Benedetti ali ako to ucnini onda je nakv vakav takav

Niko nesili nekoga da se odrekne drzavljanstva Bosne, ali ako to ucini onda je vakav nakav takav

Niko nesili nekoga da se izjasni kao danac, belgijanac ali ako to ucini onda je vakav nakav takav

Niko nesili nekoga da se uda / ozeni za 'stranca' ali ako to ucini onda je vakav nakav takav

Dok neko ko tako nesto ucini to dozivljava kao pozitivu u svom zivotu, drugi (ne svi) to dozivljavaju kao neku negativu. Pa se postavlja pitanje jel to negativa ili je samo u pitanju ono misteriozno pa kako je mogao sta mu to znaci, pa da bi bio odgovor imao nekog smisla onda je najlakse reci ta osoba je takva ili ako ima neke ljubomore to ti neces nikada moci.
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#145 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by petunija »

@izgubljena dusa :thumbup:
Dzeri32
Posts: 4
Joined: 11/04/2013 13:36

#146 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Dzeri32 »

Danac, ti si upravu. Živiš u Danskoj, radiš, ta zemlja ti je, ako sam dobro shvatila, dala sve. Govorim o ljudima u Bosni koji te neprekidno tjeraju da se "klasiraš". "Oženio se, ha? Štaaa, nije naša??...uh, gluuuho biloooo...jadno njihovo dijete, ne zna kome će pripadati..." :lol:
Eto, to me nervira :evil:
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#147 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by Keiko »

Dzeri32 wrote: Govorim o ljudima u Bosni koji te neprekidno tjeraju da se "klasiraš". "Oženio se, ha? Štaaa, nije naša??...uh, gluuuho biloooo...jadno njihovo dijete, ne zna kome će pripadati..." :lol:
Eto, to me nervira :evil:
E upravo to je jedna komsinica pitala moju mamu I onda se uhvatila snebivat' kao da ce nam dijete U najmanju ruku bit' magare.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#148 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by sha_ba »

bezveze vam je poredjenje, al hajd....
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#149 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by malsal »

Dzeri32 wrote:Danac, ti si upravu. Živiš u Danskoj, radiš, ta zemlja ti je, ako sam dobro shvatila, dala sve. Govorim o ljudima u Bosni koji te neprekidno tjeraju da se "klasiraš". "Oženio se, ha? Štaaa, nije naša??...uh, gluuuho biloooo...jadno njihovo dijete, ne zna kome će pripadati..." :lol:
Eto, to me nervira :evil:
---------
Sto se toga tice ja sam se pozitivno iznenadio - niti jedan komentar tog tipa od mnogobroje rodbine, prijatelja i poznanika..makar ne u lice :)
A djete pripada meni i supruzi :-D
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#150 Re: Kriza identiteta među Bosancima u Americi

Post by dedovic.almir »

stvar je pojedinacna...
Post Reply