Krivični zakonik RS

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1 Krivični zakonik RS

Post by HelaS »

Izmjene i dopune Krivičnog zakonika Republike Srpske, na snazi od augusta 2023. Dio:
Član 170a.

(1) Ko zloupotrijebi odnos povjerenja i bez pristanka drugog lica učini dostupnim trećem licu fotografiju ili snimak polno eksplicitnog sadržaja koja je sačinjena uz pristanak tog lica za ličnu upotrebu i time povrijedi privatnost tog lica, kazniće se kaznom zatvora do dvije godine.
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i ko izradi novu ili preinači postojeću fotografiju ili snimak polno eksplicitnog sadržaja drugog lica i taj snimak upotrijebi kao pravi i time povrijedi privatnost drugog lica.
(3) Ako je krivično djelo iz st. 1. i 2. ovog člana učinjeno putem kompjuterskog sistema ili kompjuterske mreže ili na drugi način kojim je omogućeno da fotografija ili snimak postanu dostupni većem broju lica, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od jedne do tri godine.
(4) Fotografije i snimci ili sredstva kojima je izvršeno krivično djelo iz ovog člana, oduzeće se.“
GLAVA XVIIa
KRIVIČNA DJELA PROTIV ČASTI I UGLEDA
Kleveta
Član 208a.

(1) Ko o drugom licu iznosi ili pronosi nešto neistinito, znajući da je riječ o neistini, identifikujući to lice trećim licima na jasan način, i na taj način pričini štetu ugledu i časti tog lica, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 3.000 KM.
(2) Ako je djelo iz stava 1. ovog člana učinjeno putem štampe, radija, televizije, kompjuterske mreže ili drugih vidova komunikacije, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je ono postalo dostupno većem broju lica, kazniće se novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
(3) Ako je ono što se iznosi ili pronosi dovelo ili moglo dovesti do teških posljedica za oštećenog, učinilac će se kazniti novčanom kaznom od 3.000 KM do 6.000 KM.
Iznošenje ličnih i porodičnih prilika
Član 208b.

(1) Ko iznosi ili pronosi štogod iz ličnog ili porodičnog života nekog lica što može škoditi njegovoj časti ili ugledu, a što nije, niti može predstavljati činjenice koje su od opravdanog interesa, kazniće se novčanom kaznom od 1.000 KM do 3.000 KM.
(2) Ako je djelo iz stava 1. ovog člana učinjeno putem štampe, radija, televizije, kompjuterske mreže ili drugih vidova komunikacije, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je ono postalo dostupno većem broju lica, učinilac će se kazniti novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
(3) Ako je ono što se iznosi ili pronosi dovelo ili moglo dovesti do teških posljedica za oštećenog, učinilac će se kazniti novčanom kaznom od 3.000 KM do 6.000 KM.
(4) Istinitost ili neistinitost onog što se iznosi ili pronosi iz ličnog ili porodičnog života nekog lica ne dokazuje se.
Javno izlaganje poruzi zbog pripadnosti određenoj rasi, vjeri ili nacionalnosti
Član 208v.

Ko javno izloži poruzi ili preziru lice ili grupu zbog pripadnosti određenoj rasi, vjeri, nacionalnosti ili zbog etničkog porijekla, boje kože ili pola, kazniće se novčanom kaznom od 2.000 KM do 6.000 KM.
Moje prvo pitanje je: Ako je neko djelo, iz navedenih članova KZRS, počinjeno na teritoriji FBiH, mogu li se pozvati na ovaj Zakonik i prijaviti djelo Sudu u FBiH, ili moram Sudu u RS, ili ta činjenica ne vrijedi nikako?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58795
Joined: 03/08/2010 19:04

#2 Re: Krivični zakonik RS

Post by kakavdanakneiskustvu »

Mene zanima je li baš zakonik ili zakon?
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#3 Re: Krivični zakonik RS

Post by HelaS »

kakavdanakneiskustvu wrote: 29/08/2023 11:51 Mene zanima je li baš zakonik ili zakon?
Krivični zakonik Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 64/17, 104/18 – Odluka Ustavnog suda Republike Srpske, 15/21 i 89/21)

Kakva bi trebala biti razlika :?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58795
Joined: 03/08/2010 19:04

#4 Re: Krivični zakonik RS

Post by kakavdanakneiskustvu »

HelaS wrote: 29/08/2023 12:07
kakavdanakneiskustvu wrote: 29/08/2023 11:51 Mene zanima je li baš zakonik ili zakon?
Krivični zakonik Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 64/17, 104/18 – Odluka Ustavnog suda Republike Srpske, 15/21 i 89/21)

Kakva bi trebala biti razlika :?
u samoj riječi,ne kazem da bi trebala biti nego sam navikao na riječ zakon a ne zakonik,čuo sam za tu riječ a nisam znao da je u zvaičnoj upotrebi
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#5 Re: Krivični zakonik RS

Post by Osmi Socrates »

Zakonik je skup zakona. U engleskom je riječ "code" (criminal code, naprimjer).

Zakon je pojedinačni primjer iz tog skupa.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#6 Re: Krivični zakonik RS

Post by laserShow »

HelaS wrote: 29/08/2023 10:49 Moje prvo pitanje je: Ako je neko djelo, iz navedenih članova KZRS, počinjeno na teritoriji FBiH, mogu li se pozvati na ovaj Zakonik i prijaviti djelo Sudu u FBiH, ili moram Sudu u RS, ili ta činjenica ne vrijedi nikako?
Koliko sam upratio iz medijskih izvjestavanja, da mozes se pozvati, ali moras prijaviti sudu u rs.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7 Re: Krivični zakonik RS

Post by sehohari »

Nemaš, ukoliko je počinjeno na teritoriji FBiH.

Jedino ako se radi npr. o krivičnom djelu počinjenom u digitalnom prostoru, a žrtva ili počinitelj boravi na teritorij RS-a.

Ono što nazovi novinara govore kako zakon "važi" na teritoriji cijele BiH ustvari samo znači da te svaka policija u BiH, nevezano za entitet, može/mora uhapsiti za krivično djelo za koje te traži neki pravosudni organ BiH (kantonalni, entitetski, državni i tkd.).
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#8 Re: Krivični zakonik RS

Post by laserShow »

sehohari wrote: 29/08/2023 17:07 Nemaš, ukoliko je počinjeno na teritoriji FBiH.
Onda javi novinarima da prenose lazne informacije. Citiram :"za 5 dana gradjani cijele Bosne i Hercegovine mogu odgovarati za status na Facebooku, komentar na portalu, ili video zapis, neovisno da li su na teritoriji PED ili PRC."
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#9 Re: Krivični zakonik RS

Post by Osmi Socrates »

Pitanje je da li bi iko želio situaciju u kojoj se čovjek krivično optužen u jednom dijelu države slobodno šeta u drugom dijelu države.

Princip je isto tako važan, a ne samo jedan zakon. Ovaj zakon je glupav, ali to je jedan sasvim drugi problem.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#10 Re: Krivični zakonik RS

Post by sehohari »

laserShow wrote: 29/08/2023 18:55
sehohari wrote: 29/08/2023 17:07 Nemaš, ukoliko je počinjeno na teritoriji FBiH.
Onda javi novinarima da prenose lazne informacije. Citiram :"za 5 dana gradjani cijele Bosne i Hercegovine mogu odgovarati za status na Facebooku, komentar na portalu, ili video zapis, neovisno da li su na teritoriji PED ili PRC."
Pa mozes, ako vrijedjas nekoga iz RS-a.
RefPus
Posts: 219
Joined: 30/04/2023 17:39

#11 Re: Krivični zakonik RS

Post by RefPus »

laserShow wrote: 29/08/2023 18:55
sehohari wrote: 29/08/2023 17:07 Nemaš, ukoliko je počinjeno na teritoriji FBiH.
Onda javi novinarima da prenose lazne informacije. Citiram :"za 5 dana gradjani cijele Bosne i Hercegovine mogu odgovarati za status na Facebooku, komentar na portalu, ili video zapis, neovisno da li su na teritoriji PED ili PRC."
Pa mogu. Ako te prijavi gradjanin RS-a odgovaras pred nadleznim sudim u RS-u, cak i ako si gradjanin FBiH
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#12 Re: Krivični zakonik RS

Post by laserShow »

sehohari wrote: 29/08/2023 19:07 Pa mozes, ako vrijedjas nekoga iz RS-a.
pa jasno, to je to. Znaci ja mileta ne mogu vrijedjati, inace prijava. Neovisno u kojem dijelu sam Bosne i Hercegovine.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#13 Re: Krivični zakonik RS

Post by sehohari »

laserShow wrote: 29/08/2023 19:14
sehohari wrote: 29/08/2023 19:07 Pa mozes, ako vrijedjas nekoga iz RS-a.
pa jasno, to je to. Znaci ja mileta ne mogu vrijedjati, inace prijava. Neovisno u kojem dijelu sam Bosne i Hercegovine.
Ali to ne znaci da zakon "vazi" na teritorij cijele BiH.
Kada neki zakon "vazi" za odredjenu teritoriju, podrazumijeva se da i ako su sve osobe iz FBiH, mozes dobiti prijavu. Ili da i tuzilastvo FBiH moze pokrenuti postupak.

Ovo samo znaci da te mogu uhapsiti gdje god se u drzavi nalazio.

Po toj logici, ovaj Dodikov zakon "vazi" i u Finskoj, dok neko policijsko tijelo izda Interpolovu potjernicu.
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#14 Re: Krivični zakonik RS

Post by Osmi Socrates »

Zakon o kleveti nije zakon o uvredama.

Zapravo, Mileta možeš vrijeđati. Izjava "Mile je idiot" nije nezakonita.

Zakon o kleveti obuhvata nešto drugo. Izjava "Mile je ukrao toliko i toliko novaca iz tog i tog fonda" po ovom zakonu može biti predmet krivičnog gonjenja. Pa ti dokazuj na sudu da je istina ono što si rekao.

Zakon je glupav, anyway.
Last edited by Osmi Socrates on 29/08/2023 19:27, edited 1 time in total.
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#15 Re: Krivični zakonik RS

Post by Osmi Socrates »

I, naravno, zakon ne važi u Finskoj, jer Finska je druga država.

Sami upadate u zamku da dva dijela iste države gledate kao različite države.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#16 Re: Krivični zakonik RS

Post by HelaS »

Osmi Socrates wrote: 29/08/2023 19:24 Zakon o kleveti nije zakon o uvredama.

Zapravo, Mileta možeš vrijeđati. Izjava "Mile je idiot" nije nezakonita.

Zakon o kleveti obuhvata nešto drugo. Izjava "Mile je ukrao toliko i toliko novaca iz tog i tog fonda" po ovom zakonu može biti predmet krivičnog gonjenja. Pa ti dokazuj na sudu da je istina ono što si rekao.

Zakon je glupav, anyway.
Ne postoji Zakon o kleveti, već je u Krivični zakonik RS unesena nova Glava - krivična djela protiv časti i ugleda i novi član koji govori o kleveti.
Član 208a, evo ga gore iznad
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#17 Re: Krivični zakonik RS

Post by HelaS »

Pitao sam: Ako neko načini djelo iz člana 208a Krivičnog zakonika RS, u Sarajevu, mogu li ga prijaviti Općinskom sudu u Sarajevu zahtjevom za procesuiranje, pozivajući se na ovaj Zakon(ik)?

Je li bitno prebivalište "krivično odgovornog" počinioca?

Govorim o BiH, ne trolajte nekakvim Finskim i drugim državama.
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#18 Re: Krivični zakonik RS

Post by Osmi Socrates »

Ja sam ti odgovorio na to.

Bilo bi, sa principijelnog stanovništa, u najmanju ruku čudno da je osoba A krivično optužena u jednom dijelu države, a da se slobodno šeta u drugom dijelu države.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#19 Re: Krivični zakonik RS

Post by HelaS »

Osmi Socrates wrote: 29/08/2023 22:43 Ja sam ti odgovorio na to.

Bilo bi, sa principijelnog stanovništa, u najmanju ruku čudno da je osoba A krivično optužena u jednom dijelu države, a da se slobodno šeta u drugom dijelu države.
Nemoj trolati života ti, pusti da odgovori neko ko zna :-)
Osmi Socrates
Posts: 8109
Joined: 19/10/2020 15:33

#20 Re: Krivični zakonik RS

Post by Osmi Socrates »

Ne trolam, nego ti govorim kako je u drugim državama koje su federalno uređene, a to je najbolji opis i za BiH.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58795
Joined: 03/08/2010 19:04

#21 Re: Krivični zakonik RS

Post by kakavdanakneiskustvu »

Osmi Socrates wrote: 29/08/2023 16:41 Zakonik je skup zakona. U engleskom je riječ "code" (criminal code, naprimjer).

Zakon je pojedinačni primjer iz tog skupa.
hvala
Post Reply