Kreditno zaduzenje?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
belissimma
Posts: 33
Joined: 29/07/2009 09:42

#1 Kreditno zaduzenje?

Post by belissimma »

Pitanjce: zna li neko koliko je najvece dozovoljeno ukupno kreditno zaduzenje? 1/2 plate, 2/3 plate?

Hvala!
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#2 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by zelenashica »

2/3 Plate nije sigurno,bar ja tako mislim....a 1/3 ili 1/2 ovisi od visine od banke kod koje podižeđ kredit,te namjene istog,...
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#3 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by jazzer »

belissimma wrote:Pitanjce: zna li neko koliko je najvece dozovoljeno ukupno kreditno zaduzenje? 1/2 plate, 2/3 plate?

Hvala!
Zavisi od banke ali je plafon zaduzenja 2/3 plate. Dosta banaka praktikuje da, ako ti je plata manja
od KM 1000,00, ukupno zaduzenje ne prelazi 1/2 plate a sa platom vecom od KM 1000,00 idu
na max. zaduzenje od 2/3. Imas li neku konkretnu banku pa da ti pokusam provjeriti?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by JThomas »

po zakonu o izvršnom postupku prisilno izvršenje je dopušteno do 1/2 plate, a 2/3 ako je iznad 1.000 KM.

možeš se ti zadužiti i deset plata ako će ti neko dati kredit, ali ovoliko ti mogu prisilno "skidati".
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#5 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by The Nightwatchman »

Zavisi od banke ali je plafon zaduzenja 2/3 plate. Dosta banaka praktikuje da, ako ti je plata manja
od KM 1000,00, ukupno zaduzenje ne prelazi 1/2 plate a sa platom vecom od KM 1000,00 idu
na max. zaduzenje od 2/3. Imas li neku konkretnu banku pa da ti pokusam provjeriti?
ne zavisi od banke nego od zakona:

Zakon o izvršnom postupku FBiH čl. 138 stav 2.

Član 138.
(1) Izvršenje na plati, nadoknadi umjesto plate, nadoknadi za skraćeno radno vrijeme
i nadoknadi zbog umanjenja plate i penzije, primanja po osnovu nadoknade zbog
tjelesnog oštećenja prema propisima o invalidskom osiguranju, primanja po
osnovu socijalne pomo}i, primanja po osnovu privremene nezaposlenosti,
primanja po osnovu dodatka na djecu, primanja po osnovu stipendije i pomoći
učenicima i studentima i nadoknada za rad osuđenika može se provesti do iznosa
od jedne polovine.

(2) Ograničenja izvršenja na novčanim potraživanjima izvršenika iz stava 1 ovog
člana primjenjuju se samo ako potraživanja ne prelaze 1.000 KM mjesečno. Ako
su potraživanja veća od 1.000 KM mjesečno, izvršenje se može provesti do iznosa
od dvije tre}ine potraživanja.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#6 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by zelenashica »

jazzer wrote:
belissimma wrote:Pitanjce: zna li neko koliko je najvece dozovoljeno ukupno kreditno zaduzenje? 1/2 plate, 2/3 plate?

Hvala!
Zavisi od banke ali je plafon zaduzenja 2/3 plate. Dosta banaka praktikuje da, ako ti je plata manja
od KM 1000,00, ukupno zaduzenje ne prelazi 1/2 plate a sa platom vecom od KM 1000,00 idu
na max. zaduzenje od 2/3. Imas li neku konkretnu banku pa da ti pokusam provjeriti?
Hm,a zašto onda meni banka nije odobrila kredit u visini 2/3 plate....ako je već uslov plata preko 1000KM :? ....Ja sam recimo tražila kredit kod HipoBanke.....hajde provjeri to ako možeš usput i za mene...
ps- ima li veze namjena i dužina otplate kredita?
hvala
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#7 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by statix »

Gledaju se ukupna primanja i zaduzenja u domacinstvu, tako da ako izdrzavas supruga/u i eventualno dijete, teze ce ti proci zaduzenje od 2/3. Ja pretpostavljam da oni takoder gledaju i CRK-a od drugog clana domacinstva.
belissimma
Posts: 33
Joined: 29/07/2009 09:42

#8 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by belissimma »

Hvala svima! Radi se o tome da imam jedan kredit za koji je rata manja od pola plate, a sad bih da podignem drugi i ne znam u koju cifru moram da se uklapam - da li da nova rata ide do pola plate ili do 2/3 plate?

Sa ovim o razlici s obzirom na visinu primanja ste mi pomogli, zahvaljujem!

Radi se o dvije razlicite banke, a znem da prije nego sto zahtjev za kredit uopste ode na kreditni odbor imaju obicaj (ili moraju) da provjere ukupna trenutna postojeca zaduzenja (u nekom registru centralne banke ja mislim) i kreditnu istoriju.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#9 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by JThomas »

sad je to do banke hoće li ti dati ili neće, ali u principu ti niko neće dati kredit koji ne može prisilno naplatiti.

ako ga ne prevariš :D
*mima*

#10 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by *mima* »

belissimma wrote:Pitanjce: zna li neko koliko je najvece dozovoljeno ukupno kreditno zaduzenje? 1/2 plate, 2/3 plate?

Hvala!


1/3 plate....plafon.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#11 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by amrica »

belissimma wrote:Hvala svima! Radi se o tome da imam jedan kredit za koji je rata manja od pola plate, a sad bih da podignem drugi i ne znam u koju cifru moram da se uklapam - da li da nova rata ide do pola plate ili do 2/3 plate?

Sa ovim o razlici s obzirom na visinu primanja ste mi pomogli, zahvaljujem!

Radi se o dvije razlicite banke, a znem da prije nego sto zahtjev za kredit uopste ode na kreditni odbor imaju obicaj (ili moraju) da provjere ukupna trenutna postojeca zaduzenja (u nekom registru centralne banke ja mislim) i kreditnu istoriju.
Firma u kojoj radis mora ispuniti formulare za kredit, a tu se moraju upisati sve obustave na placu, znaci i sadasnja rata i ukupan dug po kreditu, osim u slucaju ako nisi prije sa nekom bankom postigao dogovor da ti direktno skida sa plate, a ne sa platne liste, s tim da u tom slucaju moras primati platu preko te banke.

Cula sam i ja za taj centralni registar, ali ne znam kako fercera. :D
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#12 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by sigicalo »

Da li neko zna na osnovu cega je regulisano maximalno opterecenje plate po osnovu rate kredita? Da li postoji neki zakon koji reguliste max opterecenje 1/3, 1/2 ili 3/4 plate? Ukoliko banka odobri kredit cija rata iznosi 1/2 plate, da li racunovodstvo moze da odbije odobrenje / saglasnost za podizanje kredita? Na plati ne postoji nikakvo dodatno opterecenje (drugi kredit, suduznik i sl), u pitanju je drzavna firma (KS) i primanja su iznad 1000 KM. Hvala puno na odgovorima
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#13 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by KB9 »

rata od 200 markica jer su svi na minimalcu :izet:
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#14 Re: Kreditno zaduzenje?

Post by nepass1 »

sigicalo wrote:Da li neko zna na osnovu cega je regulisano maximalno opterecenje plate po osnovu rate kredita? Da li postoji neki zakon koji reguliste max opterecenje 1/3, 1/2 ili 3/4 plate? Ukoliko banka odobri kredit cija rata iznosi 1/2 plate, da li racunovodstvo moze da odbije odobrenje / saglasnost za podizanje kredita? Na plati ne postoji nikakvo dodatno opterecenje (drugi kredit, suduznik i sl), u pitanju je drzavna firma (KS) i primanja su iznad 1000 KM. Hvala puno na odgovorima
Ako zivis sam moze rata preko 1/2, ako imas 2 djece rata je 1/3, troje djece ne moze ni 1/3. Troskovi zivota i regulisani su zakonom.
A racunovodstvo ne bi smjelo da odbije.
Meni je rata preko 1/2 plate i nista se racunovodstvo nije mjesalo
Post Reply