Kreditne kartice

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#1 Kreditne kartice

Post by hurmasica »

Molim nekog iskusnog oko kredita.

Imam neka zaduzenja po karticama, rate su mi ogromne, ali za koji mjesec ce se smanjiti kako se kartice budu punile. Medjutim ne ostane mi mnogo za zivot pa opet trosim kartice.

Kako izaci iz zacaranog kruga? Da li je kredit neko rjesenje ili cu se samo uvaliti bezveze jos dublje?

Neko neki savjet ili iskistvo kakonse izvukao.

Hvala
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2 Re: Kreditne kartice

Post by studiorum_tuzlaensis »

Pokrij guzicu koliko imas para. Novi kredit uzmeš, eto te za par mjeseci u istoj situaciji. Dakle, malo smanji luksuz.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Kreditne kartice

Post by Truba »

Buda: oslobodi se zelje
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#4 Re: Kreditne kartice

Post by Snake Eyes »

hurmasica wrote: 05/07/2021 20:57 Molim nekog iskusnog oko kredita.

Imam neka zaduzenja po karticama, rate su mi ogromne, ali za koji mjesec ce se smanjiti kako se kartice budu punile. Medjutim ne ostane mi mnogo za zivot pa opet trosim kartice.

Kako izaci iz zacaranog kruga? Da li je kredit neko rjesenje ili cu se samo uvaliti bezveze jos dublje?

Neko neki savjet ili iskistvo kakonse izvukao.

Hvala
Banke postoje zbog takvih klijenata. Mozes se izvuci samo strogim sustezanjem i dodatnom zaradom. Covjek u nevolji brzo shvati sta mu sve ne treba.
Last edited by Snake Eyes on 05/07/2021 22:11, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#5 Re: Kreditne kartice

Post by madner »

Zavisi od plate i drugih rashoda.
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#6 Re: Kreditne kartice

Post by zrakomlat »

hurmasica wrote: 05/07/2021 20:57 Molim nekog iskusnog oko kredita.

Imam neka zaduzenja po karticama, rate su mi ogromne, ali za koji mjesec ce se smanjiti kako se kartice budu punile. Medjutim ne ostane mi mnogo za zivot pa opet trosim kartice.

Kako izaci iz zacaranog kruga? Da li je kredit neko rjesenje ili cu se samo uvaliti bezveze jos dublje?

Neko neki savjet ili iskistvo kakonse izvukao.

Hvala
Uzmi kredit u onom iznosu dovoljnom samo da pokrije te kartice i s tebi prihvatljivom ratom. Kad napuniš kartice odmah zatraži zatvaranje istih, izreži ih makazama i nemoj ih ponovo uzimati.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Kreditne kartice

Post by Truba »

Ali vidjela sam lijepe cipele
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#8 Re: Kreditne kartice

Post by JanuaryJones »

Otplatiti i zatvoriti. Što prije to bolje.
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#9 Re: Kreditne kartice

Post by zrakomlat »

Black swan wrote: 05/07/2021 23:53 Ali vidjela sam lijepe cipele
:D
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#10 Re: Kreditne kartice

Post by zgiba »

U svakom slucaju vise se isplati uzeti kredit, pokriti kartice i unistiti ih :lol: :lol:

Kamate po kreditu su visestruko povoljnije od onih koje zaracunavaju za kartice (te kamate mogu ici do 14% :run:)
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Kreditne kartice

Post by Truba »

Al to je SAMO 1% na mjesecnoj razini
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: Kreditne kartice

Post by drndalo »

hurmasica wrote: 05/07/2021 20:57 Molim nekog iskusnog oko kredita.

Imam neka zaduzenja po karticama, rate su mi ogromne, ali za koji mjesec ce se smanjiti kako se kartice budu punile. Medjutim ne ostane mi mnogo za zivot pa opet trosim kartice.

Kako izaci iz zacaranog kruga? Da li je kredit neko rjesenje ili cu se samo uvaliti bezveze jos dublje?

Neko neki savjet ili iskistvo kakonse izvukao.

Hvala
Prvo disciplina! I drugo, trece, i cetvrto.

Ne znam koliki ti je dug (zamalo igra rijeci), pa od toga zavisi dosta. U principu barem mjesec stroge stednje, NEDIZANJE GOTOVINE SA KREDITNE, ako se mora trositi, onda strogo neophodne stvari i platiti karticom. Dakle MORAS smanjiti gkavnicu duga.

Ako imas mogucnost uzeti nenamjenski kredit da pokrije 110% duga, i sa prihvatljivim ratom ako nema druge opcije, tj. posuditi od svojih. I ako ne mozes dug na kertici za 3 mjeseca presjeci za npr. 50%.

Posebno NIPOSTO ne dizati cash jednom kreditnom da bi se pokrila rata druge kreditne, pa onda obrnutu opet...
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#13 Re: Kreditne kartice

Post by hurmasica »

drndalo wrote: 06/07/2021 23:27
hurmasica wrote: 05/07/2021 20:57 Molim nekog iskusnog oko kredita.

Imam neka zaduzenja po karticama, rate su mi ogromne, ali za koji mjesec ce se smanjiti kako se kartice budu punile. Medjutim ne ostane mi mnogo za zivot pa opet trosim kartice.

Kako izaci iz zacaranog kruga? Da li je kredit neko rjesenje ili cu se samo uvaliti bezveze jos dublje?

Neko neki savjet ili iskistvo kakonse izvukao.

Hvala
Prvo disciplina! I drugo, trece, i cetvrto.

Ne znam koliki ti je dug (zamalo igra rijeci), pa od toga zavisi dosta. U principu barem mjesec stroge stednje, NEDIZANJE GOTOVINE SA KREDITNE, ako se mora trositi, onda strogo neophodne stvari i platiti karticom. Dakle MORAS smanjiti gkavnicu duga.

Ako imas mogucnost uzeti nenamjenski kredit da pokrije 110% duga, i sa prihvatljivim ratom ako nema druge opcije, tj. posuditi od svojih. I ako ne mozes dug na kertici za 3 mjeseca presjeci za npr. 50%.

Posebno NIPOSTO ne dizati cash jednom kreditnom da bi se pokrila rata druge kreditne, pa onda obrnutu opet...
Da moje pitanje i jeste da li je opcija bolja dici kredit, sto mogu ali bih sw zavalila u otplatu nekih narednih 5-6 godina ili je moguce u disciplinu se izvuci u duga na karticama. Ja ocekujem da bi zq dva tri mjeseca rate na karticama se znatno umanjile ali kako prezivjeti ta dva tri mjeseca .... jebg neki nepredvidjeni troskovi me snasli i visa sila....inace imam dobru kontrolu trosenja.

I sta ppdrrazumjevate pod 110 posto?

I
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14 Re: Kreditne kartice

Post by drndalo »

Pa ako imas npr. 5000 duga na kartici, po meni bi trebala uzeti barem 5500 KM kredita (na koliko rata ti je prihvatljivo ne znam), da bi nulirala ovih 5000 duga, i da ti ostane 400-500 do plate da ne budes gladna...

Prednosti kredita su manja kamata (na veci dug godisnje tu moze biti vise stotina KM razlike samo na kamati),i fiksna rata, pa unaprijed znas na koliko para od plate ne mozes racunati... I onda se pokrivas koliko ti je jorgan dugacak. Prednosti kartice su momentalna raspolozivost (sto moze biti i mana), te lakse vracanje vece sume od fiksne rate ukoliko bi dosla do neke vece sume "neplanirano"...

Kako mi se cini da je glib dublji od ovoga, jer spominjes 5-6 godina kredita (sigurno je glavnica dosta veca od navedenih 5000) onda je sigurno ova predvidiva varijanta planske otplate bolja. Znas ulaz, znas izlaz, ostalo planiras sta ces rezati. Kad se nulira ova startna osnova na dug od 14% kamate, vidjeces razliku u novcaniku.

Najgore je ne uraditi nista, a one se kama(ti)raju.... Pare u dugu mislim...

I inace je pametno "prespavati" odluke o kupovini svih stvari koje ti nisu neophodne, posebno ako ti prelaze 10% godisnjeg prihoda. Uzecu ti glup primjer, ja se vec barem 2 godine kocim da si kupim el.skuter, moderno, malo, kao pametno... S druge strane, poskupo (ne ulazi mi ni blizu u ovih 10%), ne znam koliko ce trajati/kvariti se. Kako znam sebe, nisam siguran koliko brzo cu ga izgustirati, jer volim auto, imam ga svakako, i vozim ga cesto... Pa bi ovo vjerovatno ispala kao fensi-hipsterska zjbncja... A to bi onda bilo kao bacanje para kroz prozor.

Nadam se da sam pomogao, bar malo...
NediM17
Posts: 21494
Joined: 05/11/2009 11:49

#15 Re: Kreditne kartice

Post by NediM17 »

Ovakvim osobama treba odrediti staratelja, k'o u Americi. :?
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#16 Re: Kreditne kartice

Post by holowey »

zgiba wrote: 06/07/2021 18:44 U svakom slucaju vise se isplati uzeti kredit, pokriti kartice i unistiti ih :lol: :lol:

Kamate po kreditu su visestruko povoljnije od onih koje zaracunavaju za kartice (te kamate mogu ici do 14% :run:)
rajfajzen pazi i mazi svoje klijente

Image
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Kreditne kartice

Post by drndalo »

NediM17 wrote: 07/07/2021 09:32 Ovakvim osobama treba odrediti staratelja, k'o u Americi. :?
Bila je posebna emisija (dal' na AlJazeeri) o ovom sranju u Americi, Nevada posebno. Doduse, stariji ljudi, koje proglase nesposobnim da bi im naplacivali vodjenje njihovih finansija "profesionalni voditelji"... Tacno sam se usrao sta je sve moguce da se desi ljudima kojima to i ne treba.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#18 Re: Kreditne kartice

Post by geralt »

Tesko je ovdje dati konkretan savjet bez poznavanja konkretne situacije (visina primanja, iznos fiksnih/neizbjeznih rashoda, iznos varijabilnih/opcionih rashoda, iznos duga na kartici).

Ovako uopsteno, prvo treba staviti sve ove brojeve na papir i odrediti sta spada u koji tip rashoda, te gdje se mogu napraviti rezovi. Imaju dobre aplikacije za mobitel pomocu kojih se moze pratiti licna potrosnja na mjesecnom nivou. Onda odrediti koliko mjeseci discipline sa tim rezovima je potrebno da se dug otplati. Ako je potrebno preko pola godine stroge spartanske discipline, nenamjenski kredit je vjerovatno manje bolna opcija.

Posto ce se i taj kredit morati vratiti od necega, neki rezovi se svakako moraju raditi. Opet, ne mogu dati savjet bez poznavanja licne situacije, ali poceo bih od: preskakanja odlaska na more barem ovog ljeta, preskakanja obnavljanja garderobe ovu i narednu sezonu (osim ako se nesto podere a nema zamjene), zamjena narucivanja hrane na poslu sa hranom ponesenom od kuce, zamjena kafe u kaficu sa kafom kuci... Mnoge naizgled sitne stvari se na mjesecnom nivou "naberu".
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#19 Re: Kreditne kartice

Post by Snake Eyes »

Meni je banka rekla da su joj klijenti poput mene najgori, oni koji nikada ne koriste limit, ne podizu kredite, niti ikada dolaze u banku. Par puta su me zvali da ce mi ukinuti limit pa sam znao krajem mjeseca mahsuz potrositi 10-tak maraka limita. Limit mi je uvijek bio dobra opcija u ne daj Boze situacijama, i samo u
u ne daj Boze. Tretirao sam to kao prijatelja koji putuje sa mnom i u prilici je da mi posudi novac ako zatreba.
@hurmasica Povoljno dajem lekcije iz karaktera, i jos neke druge...
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#20 Re: Kreditne kartice

Post by Ci-Nick »

geralt wrote: 07/07/2021 10:18 Tesko je ovdje dati konkretan savjet bez poznavanja konkretne situacije (visina primanja, iznos fiksnih/neizbjeznih rashoda, iznos varijabilnih/opcionih rashoda, iznos duga na kartici).

Ovako uopsteno, prvo treba staviti sve ove brojeve na papir i odrediti sta spada u koji tip rashoda, te gdje se mogu napraviti rezovi. Imaju dobre aplikacije za mobitel pomocu kojih se moze pratiti licna potrosnja na mjesecnom nivou. Onda odrediti koliko mjeseci discipline sa tim rezovima je potrebno da se dug otplati. Ako je potrebno preko pola godine stroge spartanske discipline, nenamjenski kredit je vjerovatno manje bolna opcija.

Posto ce se i taj kredit morati vratiti od necega, neki rezovi se svakako moraju raditi. Opet, ne mogu dati savjet bez poznavanja licne situacije, ali poceo bih od: preskakanja odlaska na more barem ovog ljeta, preskakanja obnavljanja garderobe ovu i narednu sezonu (osim ako se nesto podere a nema zamjene), zamjena narucivanja hrane na poslu sa hranom ponesenom od kuce, zamjena kafe u kaficu sa kafom kuci... Mnoge naizgled sitne stvari se na mjesecnom nivou "naberu".
To je to,.. sve na papir i prihode i troškove.
Ako prihodi ne pokrivaju troškove ili obezbjediti dodatne prihode ili križati troškove bez kojih se može.
To što kažeš svaka marka je bitna ako si u minusu.
Dam za parkinge godišnje 300 maraka a moglo bi to biti 150 ili koliko puta se ode negdje autom a moglo bi se otići pješice.
Da ne pričamo o nepotrebno kupljenim stvarima i starčicama, o odjeći koja se kupi i nikad ne nosi.
Dakle uvjek ima prostora za uštede.
nekome
Posts: 2879
Joined: 17/05/2011 10:41

#21 Re: Kreditne kartice

Post by nekome »

NediM17 wrote: 07/07/2021 09:32 Ovakvim osobama treba odrediti staratelja, k'o u Americi. :?
leave britney alone!
nekome
Posts: 2879
Joined: 17/05/2011 10:41

#22 Re: Kreditne kartice

Post by nekome »

drndalo wrote: 07/07/2021 09:49
NediM17 wrote: 07/07/2021 09:32 Ovakvim osobama treba odrediti staratelja, k'o u Americi. :?
Bila je posebna emisija (dal' na AlJazeeri) o ovom sranju u Americi, Nevada posebno. Doduse, stariji ljudi, koje proglase nesposobnim da bi im naplacivali vodjenje njihovih finansija "profesionalni voditelji"... Tacno sam se usrao sta je sve moguce da se desi ljudima kojima to i ne treba.
https://www.imdb.com/title/tt9893250/?r ... flmg_act_4
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#23 Re: Kreditne kartice

Post by drndalo »

nekome wrote: 07/07/2021 10:51
drndalo wrote: 07/07/2021 09:49

Bila je posebna emisija (dal' na AlJazeeri) o ovom sranju u Americi, Nevada posebno. Doduse, stariji ljudi, koje proglase nesposobnim da bi im naplacivali vodjenje njihovih finansija "profesionalni voditelji"... Tacno sam se usrao sta je sve moguce da se desi ljudima kojima to i ne treba.
https://www.imdb.com/title/tt9893250/?r ... flmg_act_4
Bjezi, jos treba i oko igranog filma da se nasekiram.... Ovo je bio dokumentarac.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#24 Re: Kreditne kartice

Post by Snake Eyes »

Uzimanje kredita nije opcija jer zlo rjesava manjim zlom a korijen problema je u ne kontrolisanju sopingholicarskih nagona ili ti ga dopamin stimulansa kod zena. Rjesenje je sustezanje i teznja da to postane normalno stanje, s pocetka tesko, kasnije uzivas u lucenju seratonina stimulisanog osjecajem slobode, dalje, dodatna zarada, u najmanju ruku otvoris OLX profil i prodas sve sto ti ne treba ili zbog cega si na prvom mjestu postao zaduzen, svi imamo smeca kojeg navucemo.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#25 Re: Kreditne kartice

Post by drndalo »

Da, ali ocito je ovdje ideja kredita gasenje pozara, koji je dosao skoro do kuce...
Post Reply