Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#26 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by zrakomlat »

KristijanKr wrote: 17/01/2022 00:24 Posto nemam pojma o ovome da ovdje pitam.
Nije vracen kredit u mikrokreditnoj.
Pri podizanju kredita potpisana je bjanko mjenica.
Sada je uradjen protest mjenice i doslo je pismo iz suda.
Koja je dalja procedura?
Duznik je zaposlen i ima redovna primanja.
Je li to sad ide preko suda sve ili direktno mogu naplatiti preko plate? Administrativna zabrana?
Ako sam nesto skontao preko onog papira iz suda, oni su pokusali naplatiti mjenicu u banci ali posto nije bilo novca na racunu, obratili su se sudu.
Da li je moguce da se sad polozi novac na racun u banci pa da to automatski skinu sa racuna?
Pitanja su vjerovatno glupa a ima ih jos.
Da li ce biti dodatnih troskova ako budu naplatili preko plate ili samo ovaj dio sto nije vracen?
Ako sud mora odrediti da se pare naplate preko plate, onda ce vjerovatno biti i sudskih troskova. Koliki su to otprilike troskovi i koliko to brzo ide preko suda? Hoce li naplatiti odmah od sljedece plate? Da li mogu to vratiti odmah uplatnicom(ovo vjerovatno treba pitati u mikrokreditnoj ali ako neko je upucen, mozda je sad kasno za to i nije moguce, da ih dzaba ne zovem, neka naplate kako hoce ako ne moze). Uglavnom, koja je dalja procedura i koliko to sve traje. Dug je 750 maraka i na ovom papiru od suda pise da protest kosta 55 KM i da to placa mikrokreditna ali i to cu vjerovatno morati ja platiti. Je li to ide brzo sad ili se otegne na koji mjesec. Unaprijed zahvalan na odgovorima.
Svi troškovi padaju na tebe. Ako ti legnu na platu putem sudske odluke, a hoće, poslodavac će ti morati odbijati maksimalno koliko dopušta visina plate (pola plate ako je plata do 1000 BAM). Može to biti brzo a može i potrajati, zavisi od suda.

Možeš izmiriti cijeli dug prije nego sudski dođe na naplatu. Otiđi u tu mko ili nazovi, traži pravnu službu/službu za naplatu i dogovori se. Kad uplatis oni će obustaviti postupak. Ako imaš pare uplati to, može još rasti zatezna kamata, ja mislim, a svakako ćeš platiti kad tad.

Bitno je uplatiti i zbog loše kategorije kredita. Može ti sutra goriti za neke pare, svaka banka ili mko bi te odbila kad vidi taj dug.
Post Reply