Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Cakalooo
Posts: 8
Joined: 26/02/2020 10:22

#1 Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Cakalooo »

Pozdrav ljudi .Hitno su mi potrebne info.Vec 5 mj nisam u mogućnosti da placam kredit trudna sam a momak mi ne radi,ja sam cuvala djecu u Slovackoj tako da sam i dalje tamo ali nemam posla vise.Poslije poroda mislim nazad kuci Nemam ziranta nicega ,pre mjesec rekli su mi uplati bilo sta da ne dodje do vansudske naplate,i sada mi salju mail da na kraj mjeseca prelazi u vansudsku naplatu?STA mi je ciniti?Reprogram,refinansiranje rekli su mi nista ne moze od toga..?
Hvala za svaku informaciju unaprijed
Spejs Radovan
Posts: 277
Joined: 17/12/2019 10:24

#2 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Spejs Radovan »

ti jebena i još imaš kredit, pa ne može jebenije
Cakalooo
Posts: 8
Joined: 26/02/2020 10:22

#3 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Cakalooo »

Hvala na tim riječima,ako nisi u stanju da napises relevantan odgovor onda ga nemoj ni pisati.Nikad ne znas kad ce te koja muka u zivotu snaci.Pozdav
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#4 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by kuli1961 »

Zaista neprimjeren rjecnik clana @Spejs Radovan- prijavi ga mod-u/admin-u. Ovdje se okupljamo da jedni drugima pomognemo, savjetujemo, iznesemo svoj problem, slucaj, misljenje, pa ako pomogne -OK, a vularnostima ili pasjaluku, sta god da je- ovdje nije mjesto.
Osim urednog vracanja i straha da ce mi se desiti nekakva situacija koja ce me sprijeciti da izmirujem obaveze- drugih iskustava sa reditom nemam.
No, hajde da pokusamo malo analizirati ovo sto pises- mozda ce se nesto za tebe dobro desiti.

Prvo- stvarno ne znam sta banci znaci "vansudska" naplata? Kako to misle uciniti? Mozda grijesim, ali cini mi se nemogucom misijom.
Drugo-- kako je naplata kredita obezbijedjena? Bjanko mjenicom? Hipotekom? Jemicima/zirantima?
Ako je hipoteka. to znaci da si kao obezbjedjenje kredita dala u zalog svoju ili tudju nekretninu, a da bi se banka naplatila iz hipoteke, mora se pokrenuti makar izvrsni sudski postupak, a vjerovatnije- parnicni postupak. Koji god bio, sudski je postupak i tu mozda imas neku sansu, tanku, ali eto-- tu bi ti trebala strucna pomoc- advokat. Mogucim presudama/rjesnejima koja proisteknu iz tih postupaka, kupices neko vrijeme, isitna na kraju ces im biti duzna i kamatu i troskove postupka, ali kamata ionako ne prati realnu cijenu novca.
Ako je mjenica, tada naplata iz mjenice opet ide u sudskom postupku, a realizacija na nekoj tvojoj gotovini, vrednijoj pokretnoj stvari ili nekretnini, sve u formi prodaje.
Ako su jemci- tada banka ali opet u sudskom postupku. njima skace na vrat i od njih trazi isplatu. Tu postoji milion varijanti, nemoguce ih je opisati, predvidjeti. A ti si tada u losem polozaju prema jemcima.
Istina, izgleda da je mala vjerovatnoca da se jemci od tebe naplate, jer pretpostavljam da nemas (nepokretne) imovine u cilju naplate.
Sve ovo sto ti pisem nije u cilju da ti "dalje stajem na muku" ili analize tvoje namjere da izbjegnes placanje, nego samo kao pokusaj da iznadjes rjesenje i sagledas svoju stvarnu poziciju.
U principu, i ako sam te dobro razumio, i uz dodatni uslov da nema(s) imovine iz koje bi se banka mogla naplatiti, sansa da stvarno dodje do naplate je mala. S druge strane, pozajmljeno treba vratiti, dug treba vratiti, barem je to moj zivotni princip.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#5 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Milenkov buraz »

Cakalooo wrote: 26/02/2020 18:15 Pozdrav ljudi .Hitno su mi potrebne info.Vec 5 mj nisam u mogućnosti da placam kredit trudna sam a momak mi ne radi,ja sam cuvala djecu u Slovackoj tako da sam i dalje tamo ali nemam posla vise.Poslije poroda mislim nazad kuci Nemam ziranta nicega ,pre mjesec rekli su mi uplati bilo sta da ne dodje do vansudske naplate,i sada mi salju mail da na kraj mjeseca prelazi u vansudsku naplatu?STA mi je ciniti?Reprogram,refinansiranje rekli su mi nista ne moze od toga..?
Hvala za svaku informaciju unaprijed
Kolika je rata kredita?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by JThomas »

jedina "vansudska" a suštinski prinudna naplata je ona po "administrativnoj zabrani" za pljenidbu plate, a kažeš da si radila vani. vjerovatno si nešto pomiješala i pogrešno čula.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24803
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Haris.ba »

Možda je eufemizam za prodaju duga? Prodaju nekoj firmi, pa ta firma te onda ganja.
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#8 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by zposao »

Šta je "vansudska naplata" ?
Zar postoji to?
Postoji naplata preko ovrhe , ali to mora donijeti sud.
Za ovo prvi put cujem. Mirise na muljažu
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#9 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by zposao »

Haris.ba wrote: 29/02/2020 21:04 Možda je eufemizam za prodaju duga? Prodaju nekoj firmi, pa ta firma te onda ganja.
Koliko je to legalno u BiH? I kome si onda duzan? I ko su stranke u postupku na sudu?
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#10 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by kuli1961 »

JThomas wrote: 29/02/2020 20:54 jedina "vansudska" a suštinski prinudna naplata je ona po "administrativnoj zabrani" za pljenidbu plate, a kažeš da si radila vani. vjerovatno si nešto pomiješala i pogrešno čula.
hm, sustina "admin.zabrane" je upravo u tome da posladavac iznos rate od iznosa plate kreditnog duznika direktno usmjerava na banku- dakle, njome se placa kredit.
Druga je stvar sto poslodavci u dogovoru sa radnikom, to ne rade.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24803
Joined: 08/09/2005 20:08

#11 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Haris.ba »

zposao wrote: 29/02/2020 21:06
Haris.ba wrote: 29/02/2020 21:04 Možda je eufemizam za prodaju duga? Prodaju nekoj firmi, pa ta firma te onda ganja.
Koliko je to legalno u BiH? I kome si onda duzan? I ko su stranke u postupku na sudu?
https://visoko.co.ba/propisi-i-praksa-i ... u-da-rade/
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#12 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by JThomas »

kuli1961 wrote: 29/02/2020 21:08
JThomas wrote: 29/02/2020 20:54 jedina "vansudska" a suštinski prinudna naplata je ona po "administrativnoj zabrani" za pljenidbu plate, a kažeš da si radila vani. vjerovatno si nešto pomiješala i pogrešno čula.
hm, sustina "admin.zabrane" je upravo u tome da posladavac iznos rate od iznosa plate kreditnog duznika direktno usmjerava na banku- dakle, njome se placa kredit.
Druga je stvar sto poslodavci u dogovoru sa radnikom, to ne rade.
htio sam reći da je to jedini institut koji ima dejstvo rješenja o izvršenju, a ide van suda. koliko se mogu sjetiti.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#13 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by kuli1961 »

JThomas wrote: 01/03/2020 11:16
kuli1961 wrote: 29/02/2020 21:08
JThomas wrote: 29/02/2020 20:54 jedina "vansudska" a suštinski prinudna naplata je ona po "administrativnoj zabrani" za pljenidbu plate, a kažeš da si radila vani. vjerovatno si nešto pomiješala i pogrešno čula.
hm, sustina "admin.zabrane" je upravo u tome da posladavac iznos rate od iznosa plate kreditnog duznika direktno usmjerava na banku- dakle, njome se placa kredit.
Druga je stvar sto poslodavci u dogovoru sa radnikom, to ne rade.
htio sam reći da je to jedini institut koji ima dejstvo rješenja o izvršenju, a ide van suda. koliko se mogu sjetiti.
Ni ja ne znam za neku drugi i li treci "vansudski", osim ovoga ili otkupa/prenosa potrazivanja duga iz prethodnog posta (klasicno po pravilima ZOO), mada se iz prilozenog linka radi o faktoringu, koji prema FBiH zakonu nije primjenjiv na klasicni novcani kredit, ako sam dobro protumacio predmet faktoringa iz zakona.
Admin zabrana bi TREBALO da ima obaveznost kao i rjesenje o izvrsenju, mada mije poznato mnogo slucajeva gdje nije tako, tj. po prijemu admin zabrane od banke, poslodavac ne obustavlja dio plate na ime rate
Eto, mi se raspisali, mozgamo sta bi moglo biti, a nemamo nijednu novu info osim uvodne ili detaljnije pojasnjenje, npr.:
-da li je ova clanica foruma u vrijeme zakljucenja ugovora bila u radnom odnosu
-da li je ugovor bio robni/namjenski ili nenamjenski
-koja su sredstva obezbjedjenja ugovora. mjenica, hipoteka, jemci ili nesto 4-to, ili prvo 2-oje zajedno
-kako ga je placala u pocetku..
itd...
Cakalooo
Posts: 8
Joined: 26/02/2020 10:22

#14 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Cakalooo »

Ljudi ovako,nisam mozda napisala sve info bila.
Kada sam zaključila kredit bila sam u stalnom radnom odnosu,nisam imala ziranta,ni hipoteku ,samo sam potpisala mjenicu.Nenamjenski kredit je bio 18.000 KM jer sam tada sredjivala kucu s roditeljima.Nista nemam na sebi,nit je to na meni bilo STA.I sa te adrese gde sam kucu sredjivala sam odjavljena i prijavljena na drugu.Znaci nikakvu imovinu nemam.Iskreno prvi put cujem od njih to vansudska naplata i zato mi nije jasno? STA mi uopste mogu sada?Ja bi rado voljela da mogu da vracam ,i da ,vracala sam 2 godine i vise malo bez problema svaki mjesec ,osim ovih zadnjih 5 mj radi situacije u kojoj sam..
Cakalooo
Posts: 8
Joined: 26/02/2020 10:22

#15 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Cakalooo »

Milenkov buraz wrote: 29/02/2020 20:20
Cakalooo wrote: 26/02/2020 18:15 Pozdrav ljudi .Hitno su mi potrebne info.Vec 5 mj nisam u mogućnosti da placam kredit trudna sam a momak mi ne radi,ja sam cuvala djecu u Slovackoj tako da sam i dalje tamo ali nemam posla vise.Poslije poroda mislim nazad kuci Nemam ziranta nicega ,pre mjesec rekli su mi uplati bilo sta da ne dodje do vansudske naplate,i sada mi salju mail da na kraj mjeseca prelazi u vansudsku naplatu?STA mi je ciniti?Reprogram,refinansiranje rekli su mi nista ne moze od toga..?
Hvala za svaku informaciju unaprijed
Kolika je rata kredita?
Rata mi je 250 ,00
Cakalooo
Posts: 8
Joined: 26/02/2020 10:22

#16 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Cakalooo »

:run:
kuli1961 wrote: 01/03/2020 18:38
JThomas wrote: 01/03/2020 11:16
kuli1961 wrote: 29/02/2020 21:08

hm, sustina "admin.zabrane" je upravo u tome da posladavac iznos rate od iznosa plate kreditnog duznika direktno usmjerava na banku- dakle, njome se placa kredit.
Druga je stvar sto poslodavci u dogovoru sa radnikom, to ne rade.
htio sam reći da je to jedini institut koji ima dejstvo rješenja o izvršenju, a ide van suda. koliko se mogu sjetiti.
Ni ja ne znam za neku drugi i li treci "vansudski", osim ovoga ili otkupa/prenosa potrazivanja duga iz prethodnog posta (klasicno po pravilima ZOO), mada se iz prilozenog linka radi o faktoringu, koji prema FBiH zakonu nije primjenjiv na klasicni novcani kredit, ako sam dobro protumacio predmet faktoringa iz zakona.
Admin zabrana bi TREBALO da ima obaveznost kao i rjesenje o izvrsenju, mada mije poznato mnogo slucajeva gdje nije tako, tj. po prijemu admin zabrane od banke, poslodavac ne obustavlja dio plate na ime rate
Eto, mi se raspisali, mozgamo sta bi moglo biti, a nemamo nijednu novu info osim uvodne ili detaljnije pojasnjenje, npr.:
-da li je ova clanica foruma u vrijeme zakljucenja ugovora bila u radnom odnosu
-da li je ugovor bio robni/namjenski ili nenamjenski
-koja su sredstva obezbjedjenja ugovora. mjenica, hipoteka, jemci ili nesto 4-to, ili prvo 2-oje zajedno
-kako ga je placala u pocetku..
itd...
Evo ispod sam napisala, hvala svima 🙏
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#17 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by allem_77 »

Cakalooo wrote: 02/03/2020 17:42 Ljudi ovako,nisam mozda napisala sve info bila.
Kada sam zaključila kredit bila sam u stalnom radnom odnosu,nisam imala ziranta,ni hipoteku ,samo sam potpisala mjenicu.Nenamjenski kredit je bio 18.000 KM jer sam tada sredjivala kucu s roditeljima.Nista nemam na sebi,nit je to na meni bilo STA.I sa te adrese gde sam kucu sredjivala sam odjavljena i prijavljena na drugu.Znaci nikakvu imovinu nemam.Iskreno prvi put cujem od njih to vansudska naplata i zato mi nije jasno? STA mi uopste mogu sada?Ja bi rado voljela da mogu da vracam ,i da ,vracala sam 2 godine i vise malo bez problema svaki mjesec ,osim ovih zadnjih 5 mj radi situacije u kojoj sam..
https://www.progreso.hr/blog/naplata-potrazivanja/

Mislim da je i u BiH slična procedura. Imam kolegu sa sličnim problemom kao i ti. S tim da si ti u boljoj poziciji jer nemaš hipoteku, imovinu, ne radiš...
On je kasnio par rata kredita i banka ga tužila. Nakon što su ga tužili on je išao u banku i nudio da uplati rate koje nije platio, ali banka želi da on sada uplati kompletan iznos kredita.

Mislim da tebi za sada ne mogu ništa, osim što će sud potvrditi da si dužna i kamata će rasti. Tako da ako se u budućnosti zaposliš, da će ti poslati u firmu da nastaviš plaćati sa tim kamatama.
Koliko vidim u ovom tekstu, mada ga nisam do kraja ni pročitao, :D zastara kredita je skoro pa nemoguća.

Nadam se da će ti neko pokušati objasniti? Odnosno savjet, šta i kako dalje...?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#18 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by allem_77 »

...
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#19 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by kuli1961 »

Dakle, govorimo o nenamjenskom kreditu (iznos kredita i rate nisu bitni), obezbijedjen "samo" bjanko mjenicom, sa ili bez protesta.
Banka ne moze u formi faktoringa tvoj kredit "prodati" nikom trecem, ali ga moze cesijom prenijeti, osim ako u ugovoru o kreditu stoji zabrana ovog prenosa (vidi svoj ugovor, ima li sta o ovome, zabrana prenosa ili eventualno- dopustenje). Tebe u principu to ne zanima, jer ti je svejedno kome dugujes, banci ili cesionaru (licu na koje je prenijeto potrazivanje prema tebi).
Bitno da je da te banka obavijesti da je potrazivanje prema tebi prenijela na nekog "treceg".
Taj treci-cesionar- firma koja je kupila od banke tvoj bankovni dug, protiv tebe mora pokrenuti ili parnični postupak /tuzbA) ili izvršni (prijedlog za dozvolu izvršenja), uz uslov da prethodno izvrsi protest mjenice.
Dakle, opet sudski postupak, nikakvo "vansudsko" namirenje.
Sud odluci/utvrdi da si duzna, odredi koliko, i slijedi faza prinudne naplate- iz cega? Nemas nepokretnosti, nemas pokretnih stvari, nemas jemaca /ziranata...to se u pravu zove "lex nuda"(golo pravo) a u narodu "pravda na papiru".
Naravno, to nije dobro za tebe, jer padas u kategoriju lica kojima je rizicno dati neki buduci kredit, ali sta je tu je. Nije dobro i zato sto se dugovano mora i treba vratiti.

Zastara je moguca, kao u pogledu tuzbe, tako i u pogledu izvrsenja, ali je dugacak rok, ovdje nije primjenjiv, pa nema smisla o tome bilo sta govoriti.
Za sada, dok te neko "vansudski" ne kontakitra, sjedi s mirom, i trazi nacin da dugove izmirujes. Ako ikako mozes, placaj banci bilo sta i bilo koliko, sve dok ne dobijes- eventualno- pisano obavjestenje da ti je sada povjerilac neko treci, a ne banka.
Cakalooo
Posts: 8
Joined: 26/02/2020 10:22

#20 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Cakalooo »

kuli1961 wrote: 02/03/2020 21:06 Dakle, govorimo o nenamjenskom kreditu (iznos kredita i rate nisu bitni), obezbijedjen "samo" bjanko mjenicom, sa ili bez protesta.
Banka ne moze u formi faktoringa tvoj kredit "prodati" nikom trecem, ali ga moze cesijom prenijeti, osim ako u ugovoru o kreditu stoji zabrana ovog prenosa (vidi svoj ugovor, ima li sta o ovome, zabrana prenosa ili eventualno- dopustenje). Tebe u principu to ne zanima, jer ti je svejedno kome dugujes, banci ili cesionaru (licu na koje je prenijeto potrazivanje prema tebi).
Bitno da je da te banka obavijesti da je potrazivanje prema tebi prenijela na nekog "treceg".
Taj treci-cesionar- firma koja je kupila od banke tvoj bankovni dug, protiv tebe mora pokrenuti ili parnični postupak /tuzbA) ili izvršni (prijedlog za dozvolu izvršenja), uz uslov da prethodno izvrsi protest mjenice.
Dakle, opet sudski postupak, nikakvo "vansudsko" namirenje.
Sud odluci/utvrdi da si duzna, odredi koliko, i slijedi faza prinudne naplate- iz cega? Nemas nepokretnosti, nemas pokretnih stvari, nemas jemaca /ziranata...to se u pravu zove "lex nuda"(golo pravo) a u narodu "pravda na papiru".
Naravno, to nije dobro za tebe, jer padas u kategoriju lica kojima je rizicno dati neki buduci kredit, ali sta je tu je. Nije dobro i zato sto se dugovano mora i treba vratiti.

Zastara je moguca, kao u pogledu tuzbe, tako i u pogledu izvrsenja, ali je dugacak rok, ovdje nije primjenjiv, pa nema smisla o tome bilo sta govoriti.
Za sada, dok te neko "vansudski" ne kontakitra, sjedi s mirom, i trazi nacin da dugove izmirujes. Ako ikako mozes, placaj banci bilo sta i bilo koliko, sve dok ne dobijes- eventualno- pisano obavjestenje da ti je sada povjerilac neko treci, a ne banka.
Ja se samo nadam da kada krenem kuci s bebom ne budem imala na granici nekih problema,da li je moguće?'jer ja nemam ni kontakt s bankom,samo preko maila sto mi salju obavijesti ili eventualno upite neke?
Hvala 🙏
Cakalooo
Posts: 8
Joined: 26/02/2020 10:22

#21 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Cakalooo »

kuli1961 wrote: 02/03/2020 21:06 Dakle, govorimo o nenamjenskom kreditu (iznos kredita i rate nisu bitni), obezbijedjen "samo" bjanko mjenicom, sa ili bez protesta.
Banka ne moze u formi faktoringa tvoj kredit "prodati" nikom trecem, ali ga moze cesijom prenijeti, osim ako u ugovoru o kreditu stoji zabrana ovog prenosa (vidi svoj ugovor, ima li sta o ovome, zabrana prenosa ili eventualno- dopustenje). Tebe u principu to ne zanima, jer ti je svejedno kome dugujes, banci ili cesionaru (licu na koje je prenijeto potrazivanje prema tebi).
Bitno da je da te banka obavijesti da je potrazivanje prema tebi prenijela na nekog "treceg".
Taj treci-cesionar- firma koja je kupila od banke tvoj bankovni dug, protiv tebe mora pokrenuti ili parnični postupak /tuzbA) ili izvršni (prijedlog za dozvolu izvršenja), uz uslov da prethodno izvrsi protest mjenice.
Dakle, opet sudski postupak, nikakvo "vansudsko" namirenje.
Sud odluci/utvrdi da si duzna, odredi koliko, i slijedi faza prinudne naplate- iz cega? Nemas nepokretnosti, nemas pokretnih stvari, nemas jemaca /ziranata...to se u pravu zove "lex nuda"(golo pravo) a u narodu "pravda na papiru".
Naravno, to nije dobro za tebe, jer padas u kategoriju lica kojima je rizicno dati neki buduci kredit, ali sta je tu je. Nije dobro i zato sto se dugovano mora i treba vratiti.

Zastara je moguca, kao u pogledu tuzbe, tako i u pogledu izvrsenja, ali je dugacak rok, ovdje nije primjenjiv, pa nema smisla o tome bilo sta govoriti.
Za sada, dok te neko "vansudski" ne kontakitra, sjedi s mirom, i trazi nacin da dugove izmirujes. Ako ikako mozes, placaj banci bilo sta i bilo koliko, sve dok ne dobijes- eventualno- pisano obavjestenje da ti je sada povjerilac neko treci, a ne banka.
Oprosti sad citam mailove u jednom pise vansudska naplata a u drugom predsudska naplata🙄 sad eto to je neki izraz koji ne poznajem 🙄
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#22 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by kuli1961 »

Cakalooo wrote: 03/03/2020 03:01
kuli1961 wrote: 02/03/2020 21:06 Dakle, govorimo o nenamjenskom kreditu (iznos kredita i rate nisu bitni), obezbijedjen "samo" bjanko mjenicom, sa ili bez protesta.
Banka ne moze u formi faktoringa tvoj kredit "prodati" nikom trecem, ali ga moze cesijom prenijeti, osim ako u ugovoru o kreditu stoji zabrana ovog prenosa (vidi svoj ugovor, ima li sta o ovome, zabrana prenosa ili eventualno- dopustenje). Tebe u principu to ne zanima, jer ti je svejedno kome dugujes, banci ili cesionaru (licu na koje je prenijeto potrazivanje prema tebi).
Bitno da je da te banka obavijesti da je potrazivanje prema tebi prenijela na nekog "treceg".
Taj treci-cesionar- firma koja je kupila od banke tvoj bankovni dug, protiv tebe mora pokrenuti ili parnični postupak /tuzbA) ili izvršni (prijedlog za dozvolu izvršenja), uz uslov da prethodno izvrsi protest mjenice.
Dakle, opet sudski postupak, nikakvo "vansudsko" namirenje.
Sud odluci/utvrdi da si duzna, odredi koliko, i slijedi faza prinudne naplate- iz cega? Nemas nepokretnosti, nemas pokretnih stvari, nemas jemaca /ziranata...to se u pravu zove "lex nuda"(golo pravo) a u narodu "pravda na papiru".
Naravno, to nije dobro za tebe, jer padas u kategoriju lica kojima je rizicno dati neki buduci kredit, ali sta je tu je. Nije dobro i zato sto se dugovano mora i treba vratiti.

Zastara je moguca, kao u pogledu tuzbe, tako i u pogledu izvrsenja, ali je dugacak rok, ovdje nije primjenjiv, pa nema smisla o tome bilo sta govoriti.
Za sada, dok te neko "vansudski" ne kontakitra, sjedi s mirom, i trazi nacin da dugove izmirujes. Ako ikako mozes, placaj banci bilo sta i bilo koliko, sve dok ne dobijes- eventualno- pisano obavjestenje da ti je sada povjerilac neko treci, a ne banka.
Oprosti sad citam mailove u jednom pise vansudska naplata a u drugom predsudska naplata🙄 sad eto to je neki izraz koji ne poznajem 🙄
Pojam "predsudski" mi je potpuno nepoznat, pretpostavljam da je riječ o žargonu, ali sa istim značenjem -vansudski. O tom "vansudskom", sam vec pisao šta bi moglo biti.
Nikakvih problema na granici ili granicama ne mozes imati, jer je riječ o domenu privatnog gradjanskog prava, trenutno u formi duga, koji jos nije predmet nijednog od zakonom propisanih postupaka- gradjanski il iizvrsni. Cak i ako i kada bude donijeta presuda ili rjesenje o izvrsenju, ni tada te zbog toga niko ne smije niti moze zaustaviti na granici pri ulasku ili izlasku iz zemlje.
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#23 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by ortodont »

Spejs Radovan wrote: 28/02/2020 08:59...
A ti govedo obično. Tebi pak nema pomoći.
Cakalooo
Posts: 8
Joined: 26/02/2020 10:22

#24 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by Cakalooo »

kuli1961 wrote: 03/03/2020 10:44
Cakalooo wrote: 03/03/2020 03:01
kuli1961 wrote: 02/03/2020 21:06 Dakle, govorimo o nenamjenskom kreditu (iznos kredita i rate nisu bitni), obezbijedjen "samo" bjanko mjenicom, sa ili bez protesta.
Banka ne moze u formi faktoringa tvoj kredit "prodati" nikom trecem, ali ga moze cesijom prenijeti, osim ako u ugovoru o kreditu stoji zabrana ovog prenosa (vidi svoj ugovor, ima li sta o ovome, zabrana prenosa ili eventualno- dopustenje). Tebe u principu to ne zanima, jer ti je svejedno kome dugujes, banci ili cesionaru (licu na koje je prenijeto potrazivanje prema tebi).
Bitno da je da te banka obavijesti da je potrazivanje prema tebi prenijela na nekog "treceg".
Taj treci-cesionar- firma koja je kupila od banke tvoj bankovni dug, protiv tebe mora pokrenuti ili parnični postupak /tuzbA) ili izvršni (prijedlog za dozvolu izvršenja), uz uslov da prethodno izvrsi protest mjenice.
Dakle, opet sudski postupak, nikakvo "vansudsko" namirenje.
Sud odluci/utvrdi da si duzna, odredi koliko, i slijedi faza prinudne naplate- iz cega? Nemas nepokretnosti, nemas pokretnih stvari, nemas jemaca /ziranata...to se u pravu zove "lex nuda"(golo pravo) a u narodu "pravda na papiru".
Naravno, to nije dobro za tebe, jer padas u kategoriju lica kojima je rizicno dati neki buduci kredit, ali sta je tu je. Nije dobro i zato sto se dugovano mora i treba vratiti.

Zastara je moguca, kao u pogledu tuzbe, tako i u pogledu izvrsenja, ali je dugacak rok, ovdje nije primjenjiv, pa nema smisla o tome bilo sta govoriti.
Za sada, dok te neko "vansudski" ne kontakitra, sjedi s mirom, i trazi nacin da dugove izmirujes. Ako ikako mozes, placaj banci bilo sta i bilo koliko, sve dok ne dobijes- eventualno- pisano obavjestenje da ti je sada povjerilac neko treci, a ne banka.
Oprosti sad citam mailove u jednom pise vansudska naplata a u drugom predsudska naplata🙄 sad eto to je neki izraz koji ne poznajem 🙄
Pojam "predsudski" mi je potpuno nepoznat, pretpostavljam da je riječ o žargonu, ali sa istim značenjem -vansudski. O tom "vansudskom", sam vec pisao šta bi moglo biti.
Nikakvih problema na granici ili granicama ne mozes imati, jer je riječ o domenu privatnog gradjanskog prava, trenutno u formi duga, koji jos nije predmet nijednog od zakonom propisanih postupaka- gradjanski il iizvrsni. Cak i ako i kada bude donijeta presuda ili rjesenje o izvrsenju, ni tada te zbog toga niko ne smije niti moze zaustaviti na granici pri ulasku ili izlasku iz zemlje.
Hvala mnogo to mi je najvažnije da nemam tad sa bebom problem.
🙏
KristijanKr
Posts: 1
Joined: 17/01/2022 00:07

#25 Re: Krediti-vansudska naplata!?iskustva

Post by KristijanKr »

Posto nemam pojma o ovome da ovdje pitam.
Nije vracen kredit u mikrokreditnoj.
Pri podizanju kredita potpisana je bjanko mjenica.
Sada je uradjen protest mjenice i doslo je pismo iz suda.
Koja je dalja procedura?
Duznik je zaposlen i ima redovna primanja.
Je li to sad ide preko suda sve ili direktno mogu naplatiti preko plate? Administrativna zabrana?
Ako sam nesto skontao preko onog papira iz suda, oni su pokusali naplatiti mjenicu u banci ali posto nije bilo novca na racunu, obratili su se sudu.
Da li je moguce da se sad polozi novac na racun u banci pa da to automatski skinu sa racuna?
Pitanja su vjerovatno glupa a ima ih jos.
Da li ce biti dodatnih troskova ako budu naplatili preko plate ili samo ovaj dio sto nije vracen?
Ako sud mora odrediti da se pare naplate preko plate, onda ce vjerovatno biti i sudskih troskova. Koliki su to otprilike troskovi i koliko to brzo ide preko suda? Hoce li naplatiti odmah od sljedece plate? Da li mogu to vratiti odmah uplatnicom(ovo vjerovatno treba pitati u mikrokreditnoj ali ako neko je upucen, mozda je sad kasno za to i nije moguce, da ih dzaba ne zovem, neka naplate kako hoce ako ne moze). Uglavnom, koja je dalja procedura i koliko to sve traje. Dug je 750 maraka i na ovom papiru od suda pise da protest kosta 55 KM i da to placa mikrokreditna ali i to cu vjerovatno morati ja platiti. Je li to ide brzo sad ili se otegne na koji mjesec. Unaprijed zahvalan na odgovorima.
Post Reply