Krediti u Švicarcima

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66035
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#151 Re: Krediti u Švicarcima

Post by _BataZiv_0809 »

Tomahawk11 wrote:Ti bi sve u jednom i bankara i advokata i savjetnika....majstore, to košta :D

dobar osjecaj, pogledam kad uhvatim vremena :thumbup:
To sve znaci da bankama fali transparentnosti a gradjanima finansijskog obrazovanja.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#152 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

_BataZiv_0809 wrote:
Tomahawk11 wrote:Ti bi sve u jednom i bankara i advokata i savjetnika....majstore, to košta :D

dobar osjecaj, pogledam kad uhvatim vremena :thumbup:
To sve znaci da bankama fali transparentnosti a gradjanima finansijskog obrazovanja.
Da, svakako.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#153 Re: Krediti u Švicarcima

Post by addem »

Intervju kod Senada bio je klasican placeni intervju i to se vidjelo po pitanjima koje je Senad postavljao. Hypo banka je jedna od najvećih austrijskih prevara. Ljudi iz nje bili u upetljani u razne afere. Davali su loše kredite (kredite sa visokim rizikom i slicno). Ovaj intervju kod Senada bio je pokušaj da se djeluje na parlamentarce a ne na same građane jer nacrt zakona o chf je vec prošao parlamentarnu proceduru a uskoro bi trebao doći na dnevni red i prijedlog zakona. I jasno se vidjelo na Saneli šta nju najviše plaši tamo gdje je i prijetila da će investitor ako se donese zakon povući se iz BiH, da će propasti cijeli bankarski sektor i da će se sve vraćati novcem poreskih obaveznika. U RS je donesen zakon kakav je htjela banka a to je zapravo isto ovo što su ponudili u korisnicima kredita u Federaciji (oprost od 30 posto svih dugovanja, gdje pored svega morate pristati na fiksnu kamatu od 6 procenata i potpisati da nećete sudski goniti banku). O kakvim se prevarantima i lažovima radi vidjećete na linku
https://www.youtube.com/watch?v=P215dWRR1XY

Kada bivši direktor ovako bjesomučno laže na tv možete li da zamislite da Pašićka sada govori istinu. Neka pokaže od ovih 900 ljudi koje fizicko lice ima kredit od 5 miliona KM.(U emisiji rekla da se medju ovim svijetom nalazi većina onih koji su dizalio ogromne kredite od 500.000 do 5 miliona). Jel neko pri zdravoj pameti može da vjeruje da običan čovjek može dobiti toliki kredit? Banka je svojim lažima do sada potpuno raspametila veliki broj gradjana iz prostog razloga što je to država dozvolila. Godinama je plačkala BH gražane pokrivajući sve loše kredite koje je davala po Evropi. Pašićki odgovara da se donese zakon za 600 ljudi al nikako za sve korisnike koje su do sada prevalrili. Banka je dala ponudu da se ljudima ponudi početni iznos za 7.5 posto kamate pa ga je povukla. (to je za njih bolje rjesenje od predloženog zakona).

Međutim ono što im vjerovatno najviše smeta u svemu jeste loš imidž koji banka ima. Previše je u medijima i previše je toliko toga negativnog oko te banke. Zatvoreno je mnogo poslovnica dosta ljudi koji su radili je otpušteno jer je konkurencija u bankarskom sektoru ogromna. Banke imaju problema i bez negativne reklame a ne sa bremenom koje nosi hypo ili addico. I najgora reklama je ona koja se prenosi od usta do usta tj onih 13 hiljada koji su zivotnu gresku napravili sto su uospte usli u tu banku uvijek ce pricati protiv njih.

http://rs.n1info.com/a329368/Biznis/Efe ... ncima.html

"Banke su suprotno zakonskim obavezama, a tu obavezu poznaje i naš Zakon o zaštiti potrošača, klijenta svesno upućivale na donošenje pogrešne odluke, odnosno one koja će ga kasnije skupo koštati, zbog enormnog rasta kursa švajcarskog franka u odnosu na evro, što je dovelo do uvećanja mesečnih obaveza i do 2,5 puta kao i do rasta realne glavnice duga do visine iznad pozajmljenog kredita".

Izjava uposlenice banke možda najbolje govori o prevari.
Image
Last edited by addem on 20/11/2017 16:00, edited 1 time in total.
probook
Posts: 4592
Joined: 13/10/2013 22:38

#154 Re: Krediti u Švicarcima

Post by probook »

dobar osjecaj wrote: Ne vidjeh nigdje u tekstu da je u tom trenutku odluke kada raspolaze s vlastitih zaradjenih 10.000 odlucila kupiti nekretninu koja kosta 80.000 bila podstanar.
Drugo, gdje pise da moras imati stan dok nemas realno stecene uslove da ga kupis? Podstanar je prihvatljiva opcija doktoru genetike u Njemackoj i stotinama hiljada slicnih visokoobrazovanih ljudi u razvijenim drustvima ali ne i djevojci koja je tek uspjela ustediti 10.000 eura.
Kupujete li tako i vozila koja kostaju 30000 a vi imate ustedjeno manje od 4000? Vama je to podstanarstvo konceptualno nesto najstravicnije sto mozete zamisliti a placanje znatno veceg iznosa kupovine kredita banci opravdavate na bezbroj slikovitih nacina. Baciti novac koji poklanjas banci se nekako razlikuje od bacenog novca za najam stana dok stedis novac i rasporedjujes troskove prema svojim prioritetima?
Prezvakana prica o kojoj uvijek pisu isti akteri koji moraju sebi opravdati odluke sto su se zaduzili. Razumljivo ali meni jednako neuvjerljivo jer mi ne treba banka da me "natjera" da odredim svoje prioritete.
Pa nije kupila sigurno "nako"... Tj ima tri stana pa daj kredit za jos jedan.
Drugo - ne mozes uporedjivati nas i zapad. Na zapadu si ugovorom kao podstanar zasticen kao bijeli medvjed, ovde ugovorom mozes samo dupe obrisati.
Trece - Oni nr kupuju zato sto su cijene nekretnina nevjerovatno visoke za nase pojmove. Stan koji ovde kosta 100 000 gore je sigurno 400 000.
Cetvrto - ko ima sigurne poslove zasto bi stedio 20 godina (a vrlo je tesko na taj period ustediti i gledati pare) umjesto kredita.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#155 Re: Krediti u Švicarcima

Post by hrle1976 »

Ja sam znao za svicarce cim je pocelo im biti njima skupo podrzavati Euro. Ono u cemu je razlika bila je da sam nagadjao tako reci da ce skociti valuta za 30% u prosjeku prema drugima, no na kraju je bilo cca. 22%. Ljudi su izracunali da fiktivno podrzavati Euro kako bi s 1 na prema 1.2 bili konkurentniji na trzitu (tj. Euro valutom pokrivenom) koje se i dan danas ljulja kao mala ladja na Tihom okeanu, se na duze straze ne isplati i zato je doslo do cega je doslo onog cetvrtka. I na kraju krajeva banke duz citavog istoka su navijale za isto. Zato su skromno sutili i nisu govorili musterijama a ljudi su poletni bili samo neka je odobrneo i neka se na kredit (jeftin ali na kraju skup) kupuje. Ja ne kuzim zasto su drzave pocele da to isto saniraju, neka se oni koji misle da su prevareni (a nisu bar u mojim ocima) zale bankama. I ako su naivno misli da branka igra u njihovu korist, a sto ne cini, mogli su procitati i sami ili se cak dublje raspitati. Da li trebam razumiti da su nepismeni ili polu pismeni dobivali povoljne kredite a onda im se grlo pocelo grcati tog cetvrtka kada je svicarska nacionalna banka okrenila igru. Na kraju krajeva svo to sanirnaje njihovih kredita saniraju drugi poreznici koji nemaju veze s tim. Da li je to fer?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#156 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Haris.ba »

I isto će se ponoviti kada se poveća evropska kamatna stopa koja je trenutno na historijski niskom nivou. Tako će oni koji imaju klizne kamate imati povećanje rate. Samo je pitanje koliko i tačnog trenutka.

Ko će njihove povećane rate vraćati?
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#157 Re: Krediti u Švicarcima

Post by iceman ze »

Poslije farmaceuta najmrzi su mi bankari. Da sam u policiji hapsio bi ih pro bono. Laik sam u ekonomiji, ali se vidjelo da je Senadu placeno i da je citavo vrijeme glumio kritiku gradjana. Umjesto toga trebao je dovesti nekoga ko moze postavljati konkretna pitanja i argumenta, a ne onoj guski dozvoliti onoliki medijski prostor.
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#158 Re: Krediti u Švicarcima

Post by karanana »

meni je guskino izlaganje bilo ok i razumljivo. a vi shvicarci recite sta je slagala i sta je netacno u svemu tome.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#159 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dobar osjecaj »

karanana wrote:meni je guskino izlaganje bilo ok i razumljivo. a vi shvicarci recite sta je slagala i sta je netacno u svemu tome.
On je laik u ekonomiji a doktorica nauka u istoj nekoj ekonomiji je guska. Meni dovoljno.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#160 Re: Krediti u Švicarcima

Post by zrakomlat »

:lol: :thumbup:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#161 Re: Krediti u Švicarcima

Post by victom »

ne znam da li vam šta pomaže.
Ja i žena smo imali kredit u RF banci. (ima čak negdje i tema na klix forumu)
2007 godine, povećali su kamatu za 1% zbog rasta euribora od 1%.
Kad ja kratko nakon toga Euriobor pao za 5%, onda su se ušutili.
nisu htjeli vratiti kamatu ni na početnu vrijednost, vadeći se kako je globalna kriza.

Nama je bilo mrsko to da tužimo.
Ali neki je godspodin kasnije tužio isti slučaj pred sudom, i izgubio. Ali je rekao da neće odustati.
Što je očigledni primjer, koliko je sudstvo korumpirano. Vlast štiti banke, jer su im oni jedini prihod novca kada zagusti.

Uglavnom, borite se do kraja. :thumbup:
Last edited by victom on 01/03/2021 05:16, edited 2 times in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#162 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Haris.ba »

Naravno da vlast štiti banke. Jer kad banka štucne - čitava ekonomija može da štucne.

Ne bih sada o konretnom slučaju, ali banke su naročito u prijašnjem periodu ostavljale tu inflatornu klauzulu sebi na raspolgaanje. I građani su to potpisivali. Naravno, da bi vlast trebala to da izmijeni, i onemogući banke da odlučuju hoće li klizati prema euriboru. Ako je klizna stopa - automatski kliže gore ili dole. Ako je fiksna - fiksna je.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#163 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Bluemore »

Black swan wrote:kako ste bešćutni i preko slova na ekranu..da barem pokažete malo empatije ništa ne košta

NIKO ama BAŠ niko od ovih običnih ljudi ne bi uzeo kredu da im je pravilno objašnjeno ŠTO SLIJEDI
i što su PROJEKCIJE ekonomskih gibanja
to su bili već ljudi na financisjkomrubu koji nisu mogli dići euro kredu

kredit je ZLO

ali i hrana je zlo... i zrak koji udišemo je ZLO

ALI TI TREBA


zašto se ne riješi kao što je to čika fašista za bošnjake Orban riješio??? u mađarskoj
znam slucajno ljude koji su uzeli svicarca da uzmu stan u centru grada, jer im novogradnja u n.s. nije vise bila napeta
doduse i tada su preljevali iz supljeg u prazno, i onda im se jos desi svicarac..
ali tu ti nema projekcija, buraz... svicarac bio tako dugo najstabilnija valutao uopce.,, a rizik postoji jasno , tako da to je ste kocka...
banka sav rizik prebacila na klijenta koji nema pojma ni ocemu, ko zna jesu li uopce citali ugovore... mnogi kazu sta cu moram uzeti kredit za ----- i ko ce citat ugovor :?
Last edited by Bluemore on 20/11/2017 23:50, edited 1 time in total.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#164 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Bluemore »

Tomahawk11 wrote:
probook wrote:Moj kredit je vezan za EUR. Kome cu se ja zaliti ako sutra kurs podivlja i rata u KM skoci duplo?

Ovi sa CHaf su se kockali i izgubili. Uzeli su kredit vezan za valutu CHF, CHF ojacao i rata skocila, a da je kojim slucajem CHF oslabio 30% pitam se da li bi se zalili na manju ratu?
Šanse za to su nikakve. KM-Euro je fiksno vezano i nema tu divljanja.
Znaš šta mora da se desi? Da EU doživi kolaps, da finansijski sistem krahira i da ode sve u neku stvar.
Naravno da postoje šanse za to, ali dok Njemačka stoji iza svega toga, nešto se ne sikiram.

Pa naravno da je uzeto, poletjela guzica, pravili se pametni, sad plač.
Hoćemo li žaliti i one što su se kockali na berzi, pa propali?
Mislim, danas svako ima pristup internetu, ako ništa, malo se samoedukuj po finansijskom pitanju.
Kad fasuješ, kasno je plakati.
dok placamo currency board je nasa markica vezana za tecaj eura
User avatar
karanana
Posts: 47219
Joined: 26/02/2004 00:00

#165 Re: Krediti u Švicarcima

Post by karanana »

victom wrote:ne znam da li vam šta pomaže.
Ja i žena smo imali kredit u RF banci. (ima čak negdje i tema na klix forumu)
2007 godine, povećali su kamatu za 1% zbog rasta euribora od 1%.
Kad ja kratko nakon toga Euriobor pao za 5%, onda su se ušutili.
nisu htjeli vratiti kamatu ni na početnu vrijednost, vadeći se kako je globalna kriza.

Nama je bilo mrsko to da tužimo.
Ali neki je godspodin kasnije tužio isti slučaj pred sudom, i izgubio. Ali je rekao da neće odustati.
Što je očigledni primjer, koliko je sudstvo korumpirano. Vlast štiti banke, jer su im oni jedini prihod novca kada zagusti.

Uglavnom, borite se do kraja. :thumbup:
isti sam slucaj. ali je kod mene bila u pitanju intesa. pisao im, trazio smanjenje kamate, prijetio tuzbom, slao im grafove kretanja euribora. pozivaju se na jednu recenicu iz ugovora gdje, parafraziram, kazu da se kamate mogu spustiti po diskreciji banke. ali rastu vezano za euribor.

i sta sad trebam ja? e da meni hoce dati kakav oprost kamate ili nesto sto ovim pakashima nude.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#166 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Bluemore »

sjo komija i suplje
nagledo se srcedrapajucih emisija jeftinog novinarstva na rtlu
jes jes neko prehranjuje porodicu, ide u london 7 dana i gradi sprat kuce od kredita
jadna majko
to gdje ti prozivas z aneku empatiju, eh to srljanje je za neke znacilo gubitak zdravlja
a ono je najvrijednije od svega
ali su se upustili i rizik i kocku, ono nece ne bi trebalo da skoci a potpisujes POTPISUJES i obavezujes se da ces placati po promjenjenom kursu
se lako obije o glavu, a moglo je i dobro proci.

mislim niej morao svicarac ni da skoci. onda ne bi bilo placa, onda bi bili najpametniji.
cuje nkeo ima poderane potpetice i zato uzme svicarac, da konacno kupi cizme u bati ili sta vec :?
ako nemas nemas, i tu ti kredit nece pomoc vec odmoc. ok, to je tako. ako je to svjestan izbor cemu kuknjava??
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#167 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Bluemore »

plus pride sto ovi sto se sad bune su oni proracunati kockari
cuj luna park u foci ( cisto pranje pomocu kredita) :-)
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#168 Re: Krediti u Švicarcima

Post by mayab »

karanana wrote:
victom wrote:ne znam da li vam šta pomaže.
Ja i žena smo imali kredit u RF banci. (ima čak negdje i tema na klix forumu)
2007 godine, povećali su kamatu za 1% zbog rasta euribora od 1%.
Kad ja kratko nakon toga Euriobor pao za 5%, onda su se ušutili.
nisu htjeli vratiti kamatu ni na početnu vrijednost, vadeći se kako je globalna kriza.

Nama je bilo mrsko to da tužimo.
Ali neki je godspodin kasnije tužio isti slučaj pred sudom, i izgubio. Ali je rekao da neće odustati.
Što je očigledni primjer, koliko je sudstvo korumpirano. Vlast štiti banke, jer su im oni jedini prihod novca kada zagusti.

Uglavnom, borite se do kraja. :thumbup:
isti sam slucaj. ali je kod mene bila u pitanju intesa. pisao im, trazio smanjenje kamate, prijetio tuzbom, slao im grafove kretanja euribora. pozivaju se na jednu recenicu iz ugovora gdje, parafraziram, kazu da se kamate mogu spustiti po diskreciji banke. ali rastu vezano za euribor.

i sta sad trebam ja? e da meni hoce dati kakav oprost kamate ili nesto sto ovim pakashima nude.
Čak i u "dobroj i poštenoj" (islamskoj) BBI banci u kreditnom ugovoru ima ta klauzula- konkretno u jednom mom kreditu kod njih stoji, "kamata" se sastoji iz fiksnog i promjenjivog dijela, promjenjivi zavisi od euribora, i ako taj zabiljezi porast na 6 mjesecnom nivou, rasti će i taj dio kamate, a o smanjenju pod analognim drugačijim prilikama ni riječi :lol: :lol:
Srećom, meni se tu nije nista mijenjalo za vrijeme mog kredita, ali tako piše
To su vam banke
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#169 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Nisrin »

Black swan wrote:dzaba editiraš uhićen si u jednoj od najvećih gluposti foruma

na zapadu nisu vlasnici nekretnine ZBOG raznih razloga... ni seljaci iz provincije nisu vlasnici kuća u provinciji nego kupe poso gdje rade = SARAJEVO

u njemačkoj ima 100 gradova kao što su nama SARAJEVO i BANJA LUKA
i nema smisla kupovati nešto ako je mobilnost posla... danas si ovdje sutra ondje... kod nas si stalno u SA
barem većina
1. Ne mogu se vise raspravljati
2. Zensko sam
3. Postujem tvoje misljenje, postuj i ti drugacije - nista na lijepe oci dobila nisam, bila sam na Zapadu, vidjela kako funkcionise, ali je Zapad svakako nebo i zemlja u odnosu na Balkan
4. Nek svako vraca svoje dugove
5. End of the story

6. Ko ce meni i svim drugima vracati kredit za stan koji je eto ljudska potreba (koji jos uvijek nemam, ali kad se odlucim)?!!
Last edited by Nisrin on 21/11/2017 09:00, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#170 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Bluemore wrote:sjo komija i suplje
nagledo se srcedrapajucih emisija jeftinog novinarstva na rtlu
jes jes neko prehranjuje porodicu, ide u london 7 dana i gradi sprat kuce od kredita
jadna majko
to gdje ti prozivas z aneku empatiju, eh to srljanje je za neke znacilo gubitak zdravlja
a ono je najvrijednije od svega
ali su se upustili i rizik i kocku, ono nece ne bi trebalo da skoci a potpisujes POTPISUJES i obavezujes se da ces placati po promjenjenom kursu
se lako obije o glavu, a moglo je i dobro proci.

mislim niej morao svicarac ni da skoci. onda ne bi bilo placa, onda bi bili najpametniji.
cuje nkeo ima poderane potpetice i zato uzme svicarac, da konacno kupi cizme u bati ili sta vec :?
ako nemas nemas, i tu ti kredit nece pomoc vec odmoc. ok, to je tako. ako je to svjestan izbor cemu kuknjava??
Šta ćeš, čovjek misli da kredite uzimaju oni što se u merhametu hrane :mrgreen: :roll:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#171 Re: Krediti u Švicarcima

Post by hladan.preminger »

A sto Sanela laže ili iskrivljuje isitnu. :D

Kaze imali plasmana kredita u švicarcima 400-500 miliona, koliko sam skontao bez uračunate kamate, ali to je sad nebitno.
Na 12.500 korisnika to je 32.000KM po korisniku u prosjeku. Znaci vecina je nenamjenskih kredita jer su iznosu premali za stambene.

Neka je pola vraćeno, ostaje 200-250 miliona KM. I oni sad oprostili 30% do 50% i to ih koštalo 30 miliona. Kako da ne? :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24804
Joined: 08/09/2005 20:08

#172 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Haris.ba »

Pa rekla je i koliko se vraća i koliko je vraćeno. I koliko je pristalo na nove ugovore.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#173 Re: Krediti u Švicarcima

Post by hladan.preminger »

Jest rekla ona svašta, a najviše radi damage control. Iznosi se ne slažu u tome jest poenta mog posta.
Otpis 30-50% iznosa glavnice i kamate, kako ona govori, na plasman od 400-500 miliona (ako se na to još trebaju dodati kamate ode to preko 800 miliona) ne može koštati 30 miliona.

Moguće da je nisam dobro skontao.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#174 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Roccohljup »

Ima toga da banke nisu ljudima davale dovoljno informacija (ni dan danas to ne rade kako treba al nejse nije tema), ima do toga da je Agencija za bankarstvo dopustila ovu vrstu kreditiranja bez da nalozi bankama punu ttransparentnost, ima toga da su neki ljudi nasjeli na lijepu pricu, al brate ima ih koji su znali sta je kredit u stranoj valuti i koji su rizici pa su opet svjesno poletjeli za nizom kamatom, bilo im ljepo dok je trajalo (nisu se bunili dok je svicarac bio nizak) a sad kad se okrenulo kukaju na sva usta. Men se cini da su ovi potonji upravo sad i najglasniji a da se ona sirotinja sto je nasjela i nije znala za sve rizike i nagodila sa bankom.
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#175 Re: Krediti u Švicarcima

Post by goshpar »

ja se sjecam kad sam uzimao kredit nekad 2007. da je bila prica o kreditu u svicarcu. i ja sam kao i vecina ljudi generalno bio neobavijesten o svim mogucim detaljima u vezi sa kreditima (ko ce citati ugovore) ali dobro se sjecam da je bila prica kako su svicarci najpovoljniji, ali da postoji rizik, neki... i ja sam se odlucio da ne uzimam.

pretpostavljam da je i velika vecina koja je uzela taj kredit ipak bila barem malo informisana o mogucim rizicima, ali da su ipak odlucili da rizikuju. sjecam se da mi se jedan prijatelj hvalio kako je on uzeo taj kredit i kako ce proci mnogo bolje od mene... vjerovatno je na tu njihovu odluku uticalo to sto se prije nije desavao takav rast kursa, pa su pomislisli da se to nece desiti ni njima. da je bilo nekad prije slicnih situacija, vjerovatno ne bi ni oni rizikovali...

kockali su se i na kraju im se taj rizik nije isplatio...

neka sada pokusaju tuziti banke i neka rade sta god misle da im moze pomoci, imaju i moju podrsku naravno...

jedino sta ne bih podrzao je to da sad drzava za njih daje neki novac ili na bilo koji nacin ucestvuje u saniranju tih kredita, jer to su ipak pare svih gradjana...
Post Reply