Krediti u Švicarcima

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#126 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Nisrin »

http://www.index.hr/vijesti/clanak/ovo- ... 12814.aspx

Primjeri iz susjedne nam Hrvatske! Pa ti zali...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#127 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dobar osjecaj »

Nisrin wrote:http://www.index.hr/vijesti/clanak/ovo- ... 12814.aspx

Primjeri iz susjedne nam Hrvatske! Pa ti zali...
obzirom na to da sam 2007. godine imala dobar posao, a nisam imala riješeno stambeno pitanje, odlučila sam se za kupnju svoje prve nekretnine. Ugovorila sam kredit kod Zagrebačke banke u valuti švicarski franak, uz kamatnu stopu od 5,15%. Nekretnina je tada koštala 80.000 eura. Dala sam depozit od 10.000 eura, tako da sam podigla 70.000 eura u kunama, a zadužila se u CHF.
Imas depozit od 10.000 eura i kupujes stan vrijednosti od 80.000 eura jer ti moras rijesiti stambeno pitanje novcem koji nemas. Citav niz izuzetno racionalnih odluka. Meni ovdje nema nista vrijedno suosjecanja. Ovi primjeri se jedino mogu koristiti za edukaciju kao primjeri ljudske lakomosti i gluposti.
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#128 Re: Krediti u Švicarcima

Post by probook »

dobar osjecaj wrote:
Nisrin wrote:http://www.index.hr/vijesti/clanak/ovo- ... 12814.aspx

Primjeri iz susjedne nam Hrvatske! Pa ti zali...
obzirom na to da sam 2007. godine imala dobar posao, a nisam imala riješeno stambeno pitanje, odlučila sam se za kupnju svoje prve nekretnine. Ugovorila sam kredit kod Zagrebačke banke u valuti švicarski franak, uz kamatnu stopu od 5,15%. Nekretnina je tada koštala 80.000 eura. Dala sam depozit od 10.000 eura, tako da sam podigla 70.000 eura u kunama, a zadužila se u CHF.
Imas depozit od 10.000 eura i kupujes stan vrijednosti od 80.000 eura jer ti moras rijesiti stambeno pitanje novcem koji nemas. Citav niz izuzetno racionalnih odluka. Meni ovdje nema nista vrijedno suosjecanja. Ovi primjeri se jedino mogu koristiti za edukaciju kao primjeri ljudske lakomosti i gluposti.
To nije glupost. Sta je trebala - placati kiriju i bacati pare u vjetar? Ovde je samo problem sto je poletila na nizu kamatu kod CHF u odnosu na EUR i popusila.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#129 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

probook wrote:
dobar osjecaj wrote:
Nisrin wrote:http://www.index.hr/vijesti/clanak/ovo- ... 12814.aspx

Primjeri iz susjedne nam Hrvatske! Pa ti zali...
obzirom na to da sam 2007. godine imala dobar posao, a nisam imala riješeno stambeno pitanje, odlučila sam se za kupnju svoje prve nekretnine. Ugovorila sam kredit kod Zagrebačke banke u valuti švicarski franak, uz kamatnu stopu od 5,15%. Nekretnina je tada koštala 80.000 eura. Dala sam depozit od 10.000 eura, tako da sam podigla 70.000 eura u kunama, a zadužila se u CHF.
Imas depozit od 10.000 eura i kupujes stan vrijednosti od 80.000 eura jer ti moras rijesiti stambeno pitanje novcem koji nemas. Citav niz izuzetno racionalnih odluka. Meni ovdje nema nista vrijedno suosjecanja. Ovi primjeri se jedino mogu koristiti za edukaciju kao primjeri ljudske lakomosti i gluposti.
To nije glupost. Sta je trebala - placati kiriju i bacati pare u vjetar? Ovde je samo problem sto je poletila na nizu kamatu kod CHF u odnosu na EUR i popusila.
Htjedoh baš napisati, šta je to racionalna odluka po ovom forumašu? Plaćati kiriju? :roll: Otići u kladionicu i staviti tih 10.000 Eura na rulet? Najbolja investicija je dokazano nekretnine no problem je što su lihvarskim metodama banke pokušale oteti novac od građana.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#130 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Naravno da nije problem što neko gleda da se stambeno situira.
Samo, ne pod svaku cijenu i ne pod svakakvim uslovima, jer poslije ostade i bez stambene jedinice i bez para i zdravlja.
Kaže
Rekao nam je da sada imaju kredite i u švicarskim francima, a ne samo u eurima, da je franak stabilnija valuta od eura te da su kamate kudikamo manje od kamata u eurima.
I ti se složiš ko metar drva s tim.
Kasnije galama, zajebo te.
Bolje je živjeti i ko podstanar nego ostati na ledini.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#131 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 20/11/2017 12:48, edited 1 time in total.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#132 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dobar osjecaj »

probook wrote:
dobar osjecaj wrote:
Nisrin wrote:http://www.index.hr/vijesti/clanak/ovo- ... 12814.aspx

Primjeri iz susjedne nam Hrvatske! Pa ti zali...
obzirom na to da sam 2007. godine imala dobar posao, a nisam imala riješeno stambeno pitanje, odlučila sam se za kupnju svoje prve nekretnine. Ugovorila sam kredit kod Zagrebačke banke u valuti švicarski franak, uz kamatnu stopu od 5,15%. Nekretnina je tada koštala 80.000 eura. Dala sam depozit od 10.000 eura, tako da sam podigla 70.000 eura u kunama, a zadužila se u CHF.
Imas depozit od 10.000 eura i kupujes stan vrijednosti od 80.000 eura jer ti moras rijesiti stambeno pitanje novcem koji nemas. Citav niz izuzetno racionalnih odluka. Meni ovdje nema nista vrijedno suosjecanja. Ovi primjeri se jedino mogu koristiti za edukaciju kao primjeri ljudske lakomosti i gluposti.
To nije glupost. Sta je trebala - placati kiriju i bacati pare u vjetar? Ovde je samo problem sto je poletila na nizu kamatu kod CHF u odnosu na EUR i popusila.
Ne vidjeh nigdje u tekstu da je u tom trenutku odluke kada raspolaze s vlastitih zaradjenih 10.000 odlucila kupiti nekretninu koja kosta 80.000 bila podstanar.
Drugo, gdje pise da moras imati stan dok nemas realno stecene uslove da ga kupis? Podstanar je prihvatljiva opcija doktoru genetike u Njemackoj i stotinama hiljada slicnih visokoobrazovanih ljudi u razvijenim drustvima ali ne i djevojci koja je tek uspjela ustediti 10.000 eura.
Kupujete li tako i vozila koja kostaju 30000 a vi imate ustedjeno manje od 4000? Vama je to podstanarstvo konceptualno nesto najstravicnije sto mozete zamisliti a placanje znatno veceg iznosa kupovine kredita banci opravdavate na bezbroj slikovitih nacina. Baciti novac koji poklanjas banci se nekako razlikuje od bacenog novca za najam stana dok stedis novac i rasporedjujes troskove prema svojim prioritetima?
Prezvakana prica o kojoj uvijek pisu isti akteri koji moraju sebi opravdati odluke sto su se zaduzili. Razumljivo ali meni jednako neuvjerljivo jer mi ne treba banka da me "natjera" da odredim svoje prioritete.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24789
Joined: 08/09/2005 20:08

#133 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Haris.ba »

Pa je li moguće da nemate empatije?

Da niste za to da se gubici iz nečijih loših odluka ne pokrivaju iz budžeta?
User avatar
Truba
Posts: 81623
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#134 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

Nisrin wrote:Ljudi vani zie u podstanarima cak do duboke starosti, samo se na Balkanu MORA IMATI NEKRETNINA 1/1...
Ne kazem da svako od nas ne voli da ima svoj krov nad glavom, makar garsonjeru, ali ne mozes glavom kroz zid...moras stvoriti iole neke minimalne uslove, a ne nasjedati na price ranoraznih lihvara!
:roll: :roll: :roll: koja je ovo propaganda

ljudi na zapadu imaju božansku mirovinu koja im omogućuje da imaju lijekove koji im trebaju, starački dom koji žele te da putuju po toplicama morima i tako to... nisam rijetko sretao nizozemce-umirovljenike na ilidži


u nas ako ne riješiš pitanje stana u najboljim godinama ne gine ti beskućnistvo ili da te djeca izdržavaju i tako im srokaš brak ili te jednostavno neko od djece otruje da mu nisi na teret s 300 maraka a vitalis 900 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

točno se vidi na forumu tko je nešto kupio svojim rukama, tko je podstanar tko je sam kupio stan
User avatar
Truba
Posts: 81623
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#135 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

dzaba editiraš uhićen si u jednoj od najvećih gluposti foruma

na zapadu nisu vlasnici nekretnine ZBOG raznih razloga... ni seljaci iz provincije nisu vlasnici kuća u provinciji nego kupe poso gdje rade = SARAJEVO

u njemačkoj ima 100 gradova kao što su nama SARAJEVO i BANJA LUKA
i nema smisla kupovati nešto ako je mobilnost posla... danas si ovdje sutra ondje... kod nas si stalno u SA
barem većina
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#136 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Poenta je da su ti ljudi svjesno pristali na uslove i potpisali dokumentaciju koja dokazuje da su dužni ispoštovati uslove do kraja.
Dok se uživalo u pravima (novcima) proisteklim iz tog potpisa, sve je bilo ok.
Kad su na naplatu došle obaveze, ququ i pomagaj.
Naravno da je ružno, ne želim nikom da dopadne u takve probleme, jer je to začarano kolo.
Mnogi se ubiju, mnogi obole, izgube porodicu, svašta se desi.
Nisam ni ja sretan tolike godine plaćati kredit, ali bar znam da je fiksno tako, da se neće mijenjati (ni na bolje, ali ni na gore), bilo mi je bitno da je to stabilno, jer neće to trajati godinu ili dvije, treba dugi niz godina plaćati i onda da sam to uzeo po švicarcu, mogao bih samo kakvog štrika i :roll:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#137 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Haris.ba wrote:Pa je li moguće da nemate empatije?

Da niste za to da se gubici iz nečijih loših odluka ne pokrivaju iz budžeta?
Nek se pokrivaju iz budžeta, nemam ništa protiv.
Samo se bojim da imaju oni koji su već na toj sisi....
Jedino ako smisle kakav novi namet građanima, onda bi možda i moglo.
A iz budžeta, ovako, na čistu miru, da se oni odreknu nekih sredstava kojima bi se kupovala nova auta, putovalo, trošilo....e, to čisto sumnjam!
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#138 Re: Krediti u Švicarcima

Post by hrle1976 »

dobar osjecaj wrote:
probook wrote:
To nije glupost. Sta je trebala - placati kiriju i bacati pare u vjetar? Ovde je samo problem sto je poletila na nizu kamatu kod CHF u odnosu na EUR i popusila.
Ne vidjeh nigdje u tekstu da je u tom trenutku odluke kada raspolaze s vlastitih zaradjenih 10.000 odlucila kupiti nekretninu koja kosta 80.000 bila podstanar.
Drugo, gdje pise da moras imati stan dok nemas realno stecene uslove da ga kupis? Podstanar je prihvatljiva opcija doktoru genetike u Njemackoj i stotinama hiljada slicnih visokoobrazovanih ljudi u razvijenim drustvima ali ne i djevojci koja je tek uspjela ustediti 10.000 eura.
Kupujete li tako i vozila koja kostaju 30000 a vi imate ustedjeno manje od 4000? Vama je to podstanarstvo konceptualno nesto najstravicnije sto mozete zamisliti a placanje znatno veceg iznosa kupovine kredita banci opravdavate na bezbroj slikovitih nacina. Baciti novac koji poklanjas banci se nekako razlikuje od bacenog novca za najam stana dok stedis novac i rasporedjujes troskove prema svojim prioritetima?
Prezvakana prica o kojoj uvijek pisu isti akteri koji moraju sebi opravdati odluke sto su se zaduzili. Razumljivo ali meni jednako neuvjerljivo jer mi ne treba banka da me "natjera" da odredim svoje prioritete.


Slazem se. I treba na kraju krajeva razvstati kupce u dvije kategorije. Oni koji kupuju, jer su sigurni da tu mogu ostati i one koji kupuju zbog spekulacija. I ne zalim ove koji se zalete da kupe, vecian ih propadne skroz na skroz, jer su poletni bili, jer su sve prepustili nekom bankaru, misleci da isti igra u njihovu korist :oops:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#139 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dobar osjecaj »

Black swan wrote:dzaba editiraš uhićen si u jednoj od najvećih gluposti foruma
S lisicama ili bez :D
veliki_ah
Posts: 1082
Joined: 28/09/2008 23:42

#140 Re: Krediti u Švicarcima

Post by veliki_ah »

Činjenica je da su svi svojevremeno poletili za tim kreditima. Čak je i puno uposlenika hypo banke uzelo te kredite, jer je očito bila dobra ponuda, a očito je i da ni oni nisu znali šta će biti s frankom.
Reče pašićka da je kod nas je kredit diglo 12.000 ljudi, a po hrvatskoj, srbiji, mađarskoj je to na stotine hiljada ljudi. Jel to znači da su svi oni nepismeni i idioti? Ne, to znači da je većina njih htjela iskoristiti momenat da dodju do jeftinih para. Naravno, medju njima je bilo i ljudi koji su u tom momentu rjesavali neke zivotne stvari (stan, auto..) pa su naletili na tu ponudu koja je bila najpovoljnija na trzistu. Franak otišao gore, otišle njima i rate zato što se povećala glavnica.
Takodjer, činjenica je da je franak išao dole da bi oni bili najpametniji ljudi na svijetu, a mi svi ostali najveći levati.
Sljedeća činjenica je da je taj kredit kod nas riješilo 11.500 ljudi, ostalo ih oko 700. Evo žena kaže da medju ovih 700 ima stotinjak ljudi koji imaju manje kredite pa su uredni u plaćanju, ali da ih ima oko 600 koji imaju veće iznose ili nemaju uslove ni da naprave konverziju i vraćaju manji kredit, što znači da ne mogu/ili ne bi mogli vraćati bilo kakav kredit.
Koliko znam da je kod nas procenat nevraćenih kredita oko 4-5 %, pa otprilike ispadne da je ovih 600 ljudi u tom nekom normalnom procentu.

Sada se postavlja drugo pitanje. Da li država treba da donese zakon jer 600 ljudi ne može vratiti kredit? Šta je sljedeće? Hoćemo li uvijek kada se skupi 500-600 ljudi koji ne mogu da plate svoje obaveze mi za njih donositi zakon? Pogotovo kada se znaju ove činjenice da je banka tu uradila sve po zakonu.
Još jedna činjenica je da je ovaj kemal iz udruženja švicarac obični manipulator i mahalac koji hoće da izvuče korist za sebe, a tome u prilog ide činjenica da je veoma malo ljudi uz njega. Ja mislim da je on ovaj što je uzeo 5 miliona da pravi hotel u bugojnu što je ova žena spominjala.
Last edited by veliki_ah on 20/11/2017 13:03, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81623
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#141 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

dobar osjecaj wrote:
Black swan wrote:dzaba editiraš uhićen si u jednoj od najvećih gluposti foruma
S lisicama ili bez :D
to je uobičajena floskula na forumu koja se ponavlja desetljećima
obično je prosipaju ili dijasporci ili oni koji su u SVOMe stanu
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#142 Re: Krediti u Švicarcima

Post by hrle1976 »

Tomahawk11 wrote:Poenta je da su ti ljudi svjesno pristali na uslove i potpisali dokumentaciju koja dokazuje da su dužni ispoštovati uslove do kraja.
Dok se uživalo u pravima (novcima) proisteklim iz tog potpisa, sve je bilo ok.
Kad su na naplatu došle obaveze, ququ i pomagaj.
Naravno da je ružno, ne želim nikom da dopadne u takve probleme, jer je to začarano kolo.
Mnogi se ubiju, mnogi obole, izgube porodicu, svašta se desi.
Nisam ni ja sretan tolike godine plaćati kredit, ali bar znam da je fiksno tako, da se neće mijenjati (ni na bolje, ali ni na gore), bilo mi je bitno da je to stabilno, jer neće to trajati godinu ili dvije, treba dugi niz godina plaćati i onda da sam to uzeo po švicarcu, mogao bih samo kakvog štrika i :roll:
Ti si pametno uradio ali vjerovao ili ne ima ljudi koji su povjerovali bankarima da isti igraju u korist njih. Vecina bankara je godinama znala da ce Svicarske Franke nako nesto uciniti, ali ljudi su isli prodajom povoljne price, koja je prijala bankama, misleci da iste navijaju za njih. Ruzna situacija, ali ja kad sam govorio da je vejrovatnoca velika da ce nesto uradito tkz. Svicarci zbog vlastitog trzista i rada, a da ce imati kobne posljedice za ostale vani koji su uzeli kredite u tkz. Svicarcima, svak me doslovno pljuvao. Negativac, sta ti znas, ti si lud, vidi kako je jeftino, ja uzivam...
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#143 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Better Man »

Sanela je neke stvari fino objasnila u intervjuu kod Senada. Rekla je da je banka ljudima trebala bolje da objasni kakve posljedice mogu biti zbog kredita u švicarcima. Isto tako je rekla da su se ljudi polakomili i zbog niske kamatne stope poletili da uzmu kredite, a da pri tom uopće nisu razmišljali kakve posljedice mogu nastati, niti ih je to puno interesovalo. Bitno je da u ugovoru piše da je odobreno i kolika cifra i potpisuj, a to što nisu pročitali ugovor od prvog do zadnjeg slova da vide kakve mogu nastati posljedice koje su štetne po njih, to ih nije bilo briga. Ostalo je tih 700 ljudi koji nisu rješili s bankom problem kredita u švicarcu i Sanela je rekla u intervjuu da je u razgovoru sa njihovim predstavnikom rekla da kažu šta oni žele, jer joj je želja da se i s njima dogovori i da rješi problem koji imaju oni kao dužnici i banka kao povjerilac i kad su to rekli, ona im je rekla ok. Uradićemo tako, ali joj moraju donijeti potpise svih 700 ljudi da su saglasni s načinom rješavanja problema koji predlažu. I predstavnik donio potpise samo 200 ljudi. Ne može se dizati kredit, a da se detaljno ne pročita ugovor i to posebno dio koji se odnosi na tvoje obaveze prema banci i kakve ti posljedice kao dužnik možeš imati ako dođe do neke promjene. Ne može se neko žaliti što su mu povećali kamatnu stopu, a u samom ugovoru piše da iz tih i tih razloga može doći do povećanja iste. Kredit se diže kad nemaš gotovinu da nešto kupiš za keš. To se radi na način da sagledaš svoje mogučnosti vezano za otplatu kredita. Da li imaš redovan posao, dovoljno velika primanja da možeš na vrijeme otplaćivati kredit itd.
Last edited by Better Man on 20/11/2017 13:12, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81623
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#144 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

Haris.ba wrote:Pa je li moguće da nemate empatije?

Da niste za to da se gubici iz nečijih loših odluka ne pokrivaju iz budžeta?
nemojte tako
daju se kuće romima pa sve razvale i preprodaju šolje i štokove
daju se pare "porvatnicima" koji su imali keša 1997. na ilidži od srba jeftino kupiti stan od 100 kvadrata
daju se pare brankovićevoj firmi
daju se pare Pičakćiću i njegovoj energetici
da ne idem dole u kredite hercegovcima

a vamo se ljudi ubijaju i oboljevaju i nikom ništa
pa barem da se vrati na neku normalnu razinu švicarac
ili kad je krenuo rasti da se to zamrznulo
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#145 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

hrle1976 wrote:
Tomahawk11 wrote:Poenta je da su ti ljudi svjesno pristali na uslove i potpisali dokumentaciju koja dokazuje da su dužni ispoštovati uslove do kraja.
Dok se uživalo u pravima (novcima) proisteklim iz tog potpisa, sve je bilo ok.
Kad su na naplatu došle obaveze, ququ i pomagaj.
Naravno da je ružno, ne želim nikom da dopadne u takve probleme, jer je to začarano kolo.
Mnogi se ubiju, mnogi obole, izgube porodicu, svašta se desi.
Nisam ni ja sretan tolike godine plaćati kredit, ali bar znam da je fiksno tako, da se neće mijenjati (ni na bolje, ali ni na gore), bilo mi je bitno da je to stabilno, jer neće to trajati godinu ili dvije, treba dugi niz godina plaćati i onda da sam to uzeo po švicarcu, mogao bih samo kakvog štrika i :roll:
Ti si pametno uradio ali vjerovao ili ne ima ljudi koji su povjerovali bankarima da isti igraju u korist njih. Vecina bankara je godinama znala da ce Svicarske Franke nako nesto uciniti, ali ljudi su isli prodajom povoljne price, koja je prijala bankama, misleci da iste navijaju za njih. Ruzna situacija, ali ja kad sam govorio da je vejrovatnoca velika da ce nesto uradito tkz. Svicarci zbog vlastitog trzista i rada, a da ce imati kobne posljedice za ostale vani koji su uzeli kredite u tkz. Svicarcima, svak me doslovno pljuvao. Negativac, sta ti znas, ti si lud, vidi kako je jeftino, ja uzivam...
Tako je u finansijama, možeš se kockati, visok rizik, možeš puno dobiti, ali puno i izgubiti.
Ako imaš sigurnu opciju, onda je ona uvijek ispred.
Ko je voljan da se kocka, ima berza, pa bujrum.
Znam ja da, i dan danas, ima onih koji bi uzeli pod uslovima pod kojima je tad bilo.
Nebitno je šta će biti poslije. Daj pare, lahko ćemo kasnije.
Onda bude plač, ali kasno.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#146 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Black swan wrote:
Haris.ba wrote:Pa je li moguće da nemate empatije?

Da niste za to da se gubici iz nečijih loših odluka ne pokrivaju iz budžeta?
nemojte tako
daju se kuće romima pa sve razvale i preprodaju šolje i štokove
daju se pare "porvatnicima" koji su imali keša 1997. na ilidži od srba jeftino kupiti stan od 100 kvadrata
daju se pare brankovićevoj firmi
daju se pare Pičakćiću i njegovoj energetici
da ne idem dole u kredite hercegovcima

a vamo se ljudi ubijaju i oboljevaju i nikom ništa
pa barem da se vrati na neku normalnu razinu švicarac
ili kad je krenuo rasti da se to zamrznulo
Pa i Romi su ljudi :-)
Hoćeš i moj kredit otplaćivati?
Nisam nešto pri parama, pa eto, ako može, daj da se i ja ubacim na taj budžetski trošak.
Bolan, propadnu milijarderi, da ne propadne neko što je skonto da će biti dobar i stan uzeti.
Meni je žao ljudi što budu glupi i što sve uzimaju zdravo za gotovo.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#147 Re: Krediti u Švicarcima

Post by hrle1976 »

Tomahawk11 wrote:
hrle1976 wrote:
Tomahawk11 wrote:Poenta je da su ti ljudi svjesno pristali na uslove i potpisali dokumentaciju koja dokazuje da su dužni ispoštovati uslove do kraja.
Dok se uživalo u pravima (novcima) proisteklim iz tog potpisa, sve je bilo ok.
Kad su na naplatu došle obaveze, ququ i pomagaj.
Naravno da je ružno, ne želim nikom da dopadne u takve probleme, jer je to začarano kolo.
Mnogi se ubiju, mnogi obole, izgube porodicu, svašta se desi.
Nisam ni ja sretan tolike godine plaćati kredit, ali bar znam da je fiksno tako, da se neće mijenjati (ni na bolje, ali ni na gore), bilo mi je bitno da je to stabilno, jer neće to trajati godinu ili dvije, treba dugi niz godina plaćati i onda da sam to uzeo po švicarcu, mogao bih samo kakvog štrika i :roll:
Ti si pametno uradio ali vjerovao ili ne ima ljudi koji su povjerovali bankarima da isti igraju u korist njih. Vecina bankara je godinama znala da ce Svicarske Franke nako nesto uciniti, ali ljudi su isli prodajom povoljne price, koja je prijala bankama, misleci da iste navijaju za njih. Ruzna situacija, ali ja kad sam govorio da je vejrovatnoca velika da ce nesto uradito tkz. Svicarci zbog vlastitog trzista i rada, a da ce imati kobne posljedice za ostale vani koji su uzeli kredite u tkz. Svicarcima, svak me doslovno pljuvao. Negativac, sta ti znas, ti si lud, vidi kako je jeftino, ja uzivam...
Tako je u finansijama, možeš se kockati, visok rizik, možeš puno dobiti, ali puno i izgubiti.
Ako imaš sigurnu opciju, onda je ona uvijek ispred.
Ko je voljan da se kocka, ima berza, pa bujrum.
Znam ja da, i dan danas, ima onih koji bi uzeli pod uslovima pod kojima je tad bilo.
Nebitno je šta će biti poslije. Daj pare, lahko ćemo kasnije.
Onda bude plač, ali kasno.
Upravo tako, ko ona iz Bolji Zivot filma, kad Popadic (mislim da se tako prezivali) o racunima cu kao i svaki Jugosloven, tek razmisljati kad dodju. I to je velika pogreska kod brojnih ljudi. Samo procentualno koliko je u BiH bilo tih Svicaraca? Znam da u Poljskoj je bilo 37% svih nekretnina na kredit u svicarcima i tamo je jednostavno sistem se srusio. Drzava nije mogla nista uciniti. U Ceskoj je isto bilo i dan danas je posljedica vidna. 31% svih nekretninskih kredita je bilo izdano u svicarcima. Drzava nista tu nije mogla uciniti, jer jednostavno bojka je bila ogromna za saniranje na bilo koji nacin. Bilo je u pocetku poslje jedno dva tri mjeseca, jer dosta ih je placalo kredit na jako stegnut budget i kucni proracun, da si u po Prahe mogao kupiti stan u pola cijene. U datom momentu ratio da prodas stan je bio 15 ponuda na prema jednom kupcu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65975
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#148 Re: Krediti u Švicarcima

Post by _BataZiv_0809 »

Hrle dodjes nam pare
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#149 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Šta su stanova u Barseloni kupili Marokanci i Alžirci nakon one krize 2009. :-)
Sve od lokalaca. Padne lik, ovi u pola cijene od banke kupe stan.
Prije toga svi spavali pod ponjavom u jednom sobičku.
Ali čekali i dočekali.
Život zna biti surov. Ne može svakom biti bajka.
Zapravo, malo je onih kojima je baš bajka.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24789
Joined: 08/09/2005 20:08

#150 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Haris.ba »

Ova priča o finansijskom obrazovanju me podsjeti na jedan slučaj. Nije sada možda reprezentativan, al eto.
1999. godina, u udzbeniku "Osnovi marketinga", prof. dr. Borisa Tihog i grupe autora istog zvanja, studenti Ekonomskog fakulteta u Sarajevu na stranicama 544, 545 i 546 uce i ovo.

"SAB banka Sarajevo gotovo da predstavlja klasican primjer kontinuiranog uspjesnog poslovanja. Iako osnovana u izuzetno teskim i za poslovanje nezahvalnim uslovima, banka posluje po svim principima marketing filozofije usluznog sektora, kao privatna banka za privatni biznis. Izuzetna paznja poklanja se propagandi - od usta do usta - koju sire zadovoljni klijenti." Da covjek sa svojom tesko zaradjenom ustedjevinom pred salterom banke zadrhti od uzbudjenja!

Sta je ponukalo ugledne profesore da tako napisu, nepunih sest mjeseci prije propasti SAB banke, 15. marta 1998. (ne u septembru ove, kako mnogi misle, kad je sudija Asim Kanlic u sarajevskom Kantonalnom sudu pokrenuo stecajni postupak)?
Post Reply