Krediti u Švicarcima

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#101 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Black swan wrote:tiskara je u frankfurtu :D
cureny board nas štiti :thumbup:

prevara je obećavanje za vrijeme potpisivanja da najvjerojatnoije neće biti povećanja
sve smiješak i nada... a onda ti ga zabiju
U tom čuču grmi zec :mrgreen:

Ako postoji 1% šansa da će se nešto desiti, ne treba to isključiti.
Ako zanemariš, najvjerovatnije će te klepiti po glavi.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#102 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Haris.ba wrote:Da testiramo tu empatiju.

Je li ok da svi porezni obveznici pomognu "švicarcima"?
Na koji način?
Nešto tipa ono kad se izdvajalo za poplave ili?
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#103 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

meni je recimo beze da se daju pare ljudima da obnove kuće u istočnoj bosni a zna se da se neće vratiti
dok su sarajlije same obnavljali svoje stanove a žive u njima

što se mene tiče običnim ljudima nek država od zajedničkih poreza izmiri dugove ako su lupam otplatii 85% kredita da nije došlo do povećavanja švicaraca
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#104 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Jašta će :mrgreen:
Najebo je onaj ko bude čekao da mu država sanira kreditni dug.
U se i u svoje kljuse.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#105 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dobar osjecaj »

Tomahawk11 wrote:
Haris.ba wrote:Da testiramo tu empatiju.

Je li ok da svi porezni obveznici pomognu "švicarcima"?
Na koji način?
Nešto tipa ono kad se izdvajalo za poplave ili?
Pogledaj intervju sa Sanelom Pasic na FACE TV od subote. Objasnjavala je u kojem bi slucaju doslo do situacije da drzava postane vlasnik duga i kako bismo dosli u situaciju da otplacujemo dug ovih kockara.

User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#106 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

kad bi bankari bili prema klijentima kao kad bi kredu odobravali svojim roditeljima
onda bi svijet bio bolji i ne bih ih niko pljuvao i ne bi bilo prevara

znači rata ti je 12.90
mjesečna kamata 266
42 mjeseca

i to je to

:D ne preporučam da uzmeš zbog tog i tog
preporučam da uzmeš zbog tog i tog
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#107 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Ti bi sve u jednom i bankara i advokata i savjetnika....majstore, to košta :D

dobar osjecaj, pogledam kad uhvatim vremena :thumbup:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#108 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dobar osjecaj »

Tomahawk11 wrote:Ti bi sve u jednom i bankara i advokata i savjetnika....majstore, to košta :D

dobar osjecaj, pogledam kad uhvatim vremena :thumbup:
Uhvati. Jako je edukativno. Osvjezavajuce za nas medijski prostor. Potpuno u suprotnosti s komijevim jadikovkama i pateticnom socijalom kako ljudi moraju pripadati jednoj od dvije grupe, ili su naslijedili imovinu neudatih tetaka ili moraju obavezno podizati kredit.
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#109 Re: Krediti u Švicarcima

Post by gilla »

Šanse da eu (monetarna unija prije svega) propadne su minimalne da ne kazem nikakve.
Švabe će se boriti do zadnje kapi krvi da sve opstane. Nisu se borili za grke i gurali ih i kreditirali zato što ih vole.

Euro švabama omogućuje da imaju leveled field sa drugim članicama na deviznom tržištu, ista valuta, isti kurs.
S obzirom na konkurentske prednosti, branding, historijat, kvalitet i sve ostalo, njihova roba je konkurentnija u odnosu na ostale. Rezultat svega je veći izvoz, odnosno stabilan ekonomski rast.
Da se vrate na nacionalne valute, DEM bi bila gotovo sigurno jača od svih drugih valuta i to bi učinilo njihovu robu skupljom u francuskoj, rumuniji itd. Vrlo vjerovatno manji ekonomski rast da ne kažem recesiju.
Drugi razlog je da imaju najveći uticaj na ECB i da kroz upravljanje eurom iste stvari rade na globalnom nivou. Nekada vise nekada manje, zavisno kako reaguje FED i kina. Nekoliko godina su vršili otkup obveznica (kvantitativne olakšice) sa opravdanjem oporavka članica eu a glavni razlog je što su držali nisko euro (ili ga spustili) u odnosu na dolare, yuane, jene... veći izvoz na globalnom nivou. Sličen stvari povremeno radi fed, kina ovo radi unazad 20 godina itd.

Za švicarce koliko su krivi ljudi koji su poletili da uzmu kredit na niskom stopom toliko su krive i banke čak i više. Oni raspolažu sa desetinama stručnjaka i vrlo dobro su mogli pretpostaviti da švicarac neće ostati tako nisko. HIstorijski vrlo stabilna i jaka valuta. Da ne kažem da je to period kada su postojale naznake budućeg tumbanja na tržištu što je kulminiralo 2008.

Naravno da niko nije tjerao ljude da uzmu kredite sa pistoljem. POtpisali ugovor, obavezali se. Ono što je lihvarenje je ako su banke retroaktivno konvertovale anuitete. Moguće da su to negdje ubacili u ugovor bez objašnjenja klijentima.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#110 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

il dobiješ na lotu, il zaradiš, il naslijediš =imaš nešto

ne vidim četvrte opcije osim kredita


ah da... može biti i da nemaš ništa i cijeli život podstanar i taban fijaker poderana jakna, i potpetice

da su svi takvi propala bi civilizacija
da nema onih koji dižu krede i ulažu te kupuju
sve bi završilo povratkom u robnonovčane razmjene recesiju i katastrofu
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#111 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Imamo sad situaciju sa virtuelnom valutom, bitcoinom.
Do kraja ove godine se predviđa da će dostići 10 000 eura.
Ko je na vrijeme uložio, uzeo je ili će uzeti velike novce.
Međutim, niko ne garantuje da neće doći do velikog pada vrijednosti.
Bio je tokom ove godine pad u jednom momentu, nešto kad je Kina zakuhala, ono baša palo ovako sa 5 500 na ispod 3 000.
Sve je to rizik. Neko gubi, neko dobija.
Da ne pričamo o berzi.
Praviti se nevješt i pozivati na merhamet - to jednostavno ne ide uz finansijski svijet.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#112 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Nisrin »

Black swan wrote:
Nisrin wrote:i smijesno sto sad ocekuju otpis kredita...
nije mi jasno šta je smiješno

ako digneš 12 000 a do sada si vratio 36000 lupam

jel to pošteno da se stopira banka je dovoljno zaradila

Pa ako je doslo do promjene vrijednosti valute, KAO STO JESTE, zasto ne bi isplatili pod tim uslovima ostatak kredita?
Treba banka da plati tu razliku, koja je nastala zbog inflacija?

Po meni su banke i vise nego licemjerne, imamo uzasno visoke kamatne stope, ali u ovom slucaju najmanja je krivica banke, osim sto neko kaze nisu ljudima fino objasnili do cega moze da dodje!

Ti ljudi ne vjerujem da su neki nepismeni, neobrazovani likovi, jer ipak i kredit ne moze svako uzeti! Samo neko ko ima stalni ugovor i dobar kreditni rejting!

I mislim da znam o kojoj doktorici si pisao, vjeruj da je i bez svicarca imala uslove da otvori svoju ordinaciju, kupi stan, kao sto je ove godine prodala dunume i dunume zemlje, mogla je to uraditi i prije! Vjerovatno i znas cija je, tako da njena obrazovanost tu nije kljucna, nego "gladne oci", i sto bih je danas zalila?? Htjela proci jeftinije nego vecina raje sto placaju kredit sa visokim kamatama od samog pocetka..
Last edited by Nisrin on 20/11/2017 09:57, edited 2 times in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#113 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Visoke kamatne stope ne diktiraju banke nego kreditni rejting naše države.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#114 Re: Krediti u Švicarcima

Post by dobar osjecaj »

Nisrin wrote:Ti ljudi ne vjerujem da su neki nepismeni, neobrazovani likovi, jer ipak i kredit ne moze svako uzeti! Samo neko ko ima stalni ugovor i dobar kreditni rejting!
Kredit ocito moze uzeti svako a i odobriti svako. Jer kako objasniti da je neko pomislio uzeti a neko drugi ili citav sistem banke odobrio nekome kredit za skijaliste u Mostaru. Izvinjavam se sto navodim taj primjer kao pokvarena ploca ali od subote mi ne izlazi iz glave da je nekome palo na pamet da podigne kredit a nekom drugom uopste da odobri sredstva za skijaliste u Mostaru.
Pocecu skupljati sredstva da podignem spomenik njihovoj zajednickoj drskosti i gluposti. Komi ce (predosjecam) prvi rado podici kredit da mi empaticno pomogne u toj namjeri.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#115 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Nisrin »

Haris.ba wrote:Da testiramo tu empatiju.

Je li ok da svi porezni obveznici pomognu "švicarcima"?

Naravno da NIJE OK! Da ja od moje plate koju zaradim radeci 8h dnevno izdvajam tamo za nekog ko je sebe obezbijedio do kraja zivota?! Jasta cu!
Ni meni niko ne rjesava stambeno pitanje, auto, putovanja, shoppinge - prostri se koliko si dug i ne kukaj okolo!
User avatar
nepass1
Posts: 9508
Joined: 06/07/2017 07:35

#116 Re: Krediti u Švicarcima

Post by nepass1 »

Black swan wrote:kad bi bankari bili prema klijentima kao kad bi kredu odobravali svojim roditeljima
onda bi svijet bio bolji i ne bih ih niko pljuvao i ne bi bilo prevara

znači rata ti je 12.90
mjesečna kamata 266
42 mjeseca

i to je to

:D ne preporučam da uzmeš zbog tog i tog
preporučam da uzmeš zbog tog i tog
znaci kazes klijentu koji prebija kredit, ovo se nikako ne isplati. ne savjetujem vam da uzmete kredit. produzicete otplatu za 3godine, kamata je za 1% veca, oonovo cete platiti osiguranje. kad se svi troskovi odbiju dobijete malo vise od 400KM na ruke. kaze nema veze hocu kredit.
pricam o kreditu od 60kKM.
ima glupog naroda jebi ga
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#117 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Uzeo tip u dvije banke ukupno 16 miliona KM.
U tom momentu je bilo sve, biznis, nekretnine....a onda odluči da proda sve i kad su banke došle da naplate, ono samo goli zidovi.
Istina, popušio je i on u susjednoj državi, zaglavio zatvora, danas nema hljeba jesti.
Hoćemo li ga žaliti?
probook
Posts: 4583
Joined: 13/10/2013 22:38

#118 Re: Krediti u Švicarcima

Post by probook »

Tomahawk11 wrote:
Black swan wrote:tiskara je u frankfurtu :D
cureny board nas štiti :thumbup:

prevara je obećavanje za vrijeme potpisivanja da najvjerojatnoije neće biti povećanja
sve smiješak i nada... a onda ti ga zabiju
U tom čuču grmi zec :mrgreen:

Ako postoji 1% šansa da će se nešto desiti, ne treba to isključiti.
Ako zanemariš, najvjerovatnije će te klepiti po glavi.
Meni su nudili promjenljivu kamatu uz pricu "ne bi trebala rasti". Rekoh hvala, uzeo kredit u drugoj banci fixnu kamatu iako je 1.4% veca od promjenljive.
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#119 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Nisrin »

Ako je nekome rata prilikom potpisivanja kredita u CHF bila 400KM, koliko je danas? 800 ili 1600?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#120 Re: Krediti u Švicarcima

Post by apsidejzi »

Tomahawk11 wrote:
Black swan wrote:ti nisi običan čovjek jer kupuješ stan

samim tim što kupuješ stan imaš neko predznanje pred obrazovanje i određeni status

govorio sam o ljudima i nenamjenskim kredama 7000-13000 za zakrpavanje najelementarnijih egzistencijalnih rupa

moje im suze ne mogu pomoći,ali ni vaša bećutnost
Jes, a ovi uzimali kredite da prehrane porodicu. Daj nemoj me zezati.
Nije stvar moje besćutnosti. Ja ti kažem, nije mi drago što se neko našao u takvoj situaciji, ali sami su krivi za to.
Da nije bilo izbora, pa hajde. Uvalila te banka i nemaš kud. Ovako birao i uhvatio zašta ne treba.
Hajmo malo realno gledati stvari: Da li ce banka dati nekome kredit da prehrani porodicu? Naravno da nece tako da taj argument pada u vodu. Kredit dize onaj ko moze dokazati u tom trenutku da ga moze vracati. Kredit nikada ne ide preko 70% od plate. Druga je stvar sto ljudi predstavljaju: Odlazak na more, kupovinu auta i sl kao "prehranjivanje porodice". Ne kazem da ne smiju otici na more, ali moras se pokriti koliko si dugacak. Jbg i ja bih da kupim nov automobil, i ja bih da kupim kucu. Imam i ja nekoliko ideja za biznis.

Druga je stvar sto covjek ignorise cinjenice i povodi se za filtriranim istinama. Ja sam naucio da kada pricam sa prodavacima moram otovoriti cetvere oci jer oni sakrivaju stvari koje se "pretpostavljaju". Bankari nisu nista drugo nego prodavaci. Nikakve razlike nema izmedju bankara i ulicnog prodavaca kada je cilj u pitanju. Mozda se drugacije obuku ali im je isti cilj.

Kada ti neko nudi nesto, prvo sagledaj sta se PREDPOSTAVLJA. Tu lezi vrijednost tog sta se nudi. Kada ti neko prodaje religiju sta je pretpostavka: Da postoji Bog. Kada ti neko prodaje kredit, sta je pretpostavka: Da se nece mijenjati kamatna stopa ili valutna razlika. Kada ti neko prodaje penziono osiguranje sta je pretpostavka: Da ces zivjeti 85 godina.

Kada razumijes pretpostavke, razumijes i rizike. Ne kazem da ne treba imati rizik nego da ga treba razumjeti i onda donijeti odluku te kao odrasla osoba trpiti posljedice te odluke bile one povoljne ili nepovoljne po tebe.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#121 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

apsidejzi wrote: Hajmo malo realno gledati stvari: Da li ce banka dati nekome kredit da prehrani porodicu? Naravno da nece tako da taj argument pada u vodu. Kredit dize onaj ko moze dokazati u tom trenutku da ga moze vracati. Kredit nikada ne ide preko 70% od plate. Druga je stvar sto ljudi predstavljaju: Odlazak na more, kupovinu auta i sl kao "prehranjivanje porodice". Ne kazem da ne smiju otici na more, ali moras se pokriti koliko si dugacak. Jbg i ja bih da kupim nov automobil, i ja bih da kupim kucu. Imam i ja nekoliko ideja za biznis.

Druga je stvar sto covjek ignorise cinjenice i povodi se za filtriranim istinama. Ja sam naucio da kada pricam sa prodavacima moram otovoriti cetvere oci jer oni sakrivaju stvari koje se "pretpostavljaju". Bankari nisu nista drugo nego prodavaci. Nikakve razlike nema izmedju bankara i ulicnog prodavaca kada je cilj u pitanju. Mozda se drugacije obuku ali im je isti cilj.

Kada ti neko nudi nesto, prvo sagledaj sta se PREDPOSTAVLJA. Tu lezi vrijednost tog sta se nudi. Kada ti neko prodaje religiju sta je pretpostavka: Da postoji Bog. Kada ti neko prodaje kredit, sta je pretpostavka: Da se nece mijenjati kamatna stopa ili valutna razlika. Kada ti neko prodaje penziono osiguranje sta je pretpostavka: Da ces zivjeti 85 godina.

Kada razumijes pretpostavke, razumijes i rizike. Ne kazem da ne treba imati rizik nego da ga treba razumjeti i onda donijeti odluku te kao odrasla osoba trpiti posljedice te odluke bile one povoljne ili nepovoljne po tebe.
Naravno da je to šuplja priča.
Sa potpuno čistom platom, stalnim zaposlenjem, pored hipoteke tražili su i jemca.
Naknadno su tražili još jednog, jer je ovaj bio kolega iz iste firme.
Muke sam vidio dok sam uspio još jednog naći, jer neće niko da bude jemac na xx 000 KM.
Dakle, kredit i socijalni slučajevi ne idu ruku pod ruku.

Niko ne brani nikom da čita šta piše u ugovoru, da se konsultuje s nekim ako mu nešto nije jasno, da pita samog službenika, pa na osnovu odgovora donijeti zaključak da li je nešto u redu ili ne.

Ne znam zašto svoju lahkomislenost pravdati i kriviti sve i svakoga, a ne sebe.
I pijancu je kriva žena, zla sudbina, naopaka rodbina, još gori komšiluk, pa čovjek pije....mora, a ne bi.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#122 Re: Krediti u Švicarcima

Post by hadzinicasa »

Tri su osnova po kojima se klijenti zale na ove Kredite:
1. valutna klauzula, odnosno njena zakonitost
2. kretanje vrijednosti LIBOR-a i njegovo zaokruzivanje na prvu vecu cetvrtinu (ugovorna definicija)
3. kretanje kamatne stope na Kredit u odnosu na vrijednost LIBORA (refer. KS) i ugovorom utvrdjenu marzu.

tacka 1. - uopce ne vidim upitnost (osim sa socijalne strane, gdje bi banke mogle, a ne moraju, izaci u susret klijentu u smislu pretvaranja kredita u EUR ili KM Kredit uz dogovor)
tacka 2. - ukoliko nije definirano ugovorom ili odredba ugovora nije postovana - klijente je ostecen i ima pravo na naknadu
tacka 3. - vidi pod tacka 2. - LIBOR je pocetkom 2007 bio 2,5%, da bi porastao na 3% (kada su povecane KS korisnicima kredita po principu Referentna KS (LIBOR) + marza; da bi se do 2004 spustio na 0,5% ili 0,75% (lako je prvojeriti). Neke banke nisu po istom principu spustile KS, nego nastavile zaracunavati vecu marzu na nacin (KS-LIBOR= marza) - klijent je ostecen i ima pravo na naknadu po ovom osnovu, ali samo u slucaju da je ugovorm definisana fiksna marza i ovakav nacin obracunavanja marze.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#123 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Truba »

Tomahawk11 wrote:Uzeo tip u dvije banke ukupno 16 miliona KM.
U tom momentu je bilo sve, biznis, nekretnine....a onda odluči da proda sve i kad su banke došle da naplate, ono samo goli zidovi.
Istina, popušio je i on u susjednoj državi, zaglavio zatvora, danas nema hljeba jesti.
Hoćemo li ga žaliti?

ja jedno ti drugo
ba ljudima su komedija krediti od 9000 preko noći postajali horori
gledao sam slučajeve u hrvatskoj kredit za taksi vozilo... na kraju ljudi zdravlje izgube i ubiju se
kredit za stan...umrla žena u naponu snage
kredit za sprat kuće = žena se ubila

sve zbog švicaraca
ko ovdje govori o milijunima

otplaćuješ 10 godina 200 000 kuna i duguješ lupam 470 000 kuna
gdje je tu pravda i ljudskost
User avatar
Haris.ba
Posts: 24380
Joined: 08/09/2005 20:08

#124 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Haris.ba »

Nisrin wrote:
Haris.ba wrote:Da testiramo tu empatiju.

Je li ok da svi porezni obveznici pomognu "švicarcima"?

Naravno da NIJE OK! Da ja od moje plate koju zaradim radeci 8h dnevno izdvajam tamo za nekog ko je sebe obezbijedio do kraja zivota?! Jasta cu!
Ni meni niko ne rjesava stambeno pitanje, auto, putovanja, shoppinge - prostri se koliko si dug i ne kukaj okolo!
Izgleda da ćeš platiti - jer zakon ima velike šanse da prođe.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#125 Re: Krediti u Švicarcima

Post by Tomahawk11 »

Black swan wrote:
Tomahawk11 wrote:Uzeo tip u dvije banke ukupno 16 miliona KM.
U tom momentu je bilo sve, biznis, nekretnine....a onda odluči da proda sve i kad su banke došle da naplate, ono samo goli zidovi.
Istina, popušio je i on u susjednoj državi, zaglavio zatvora, danas nema hljeba jesti.
Hoćemo li ga žaliti?

ja jedno ti drugo
ba ljudima su komedija krediti od 9000 preko noći postajali horori
gledao sam slučajeve u hrvatskoj kredit za taksi vozilo... na kraju ljudi zdravlje izgube i ubiju se
kredit za stan...umrla žena u naponu snage
kredit za sprat kuće = žena se ubila

sve zbog švicaraca
ko ovdje govori o milijunima

otplaćuješ 10 godina 200 000 kuna i duguješ lupam 470 000 kuna
gdje je tu pravda i ljudskost
Ja, i na tim kreditima se pravili pametni. Platiće više 200 KM kamate i bum. Ode pod put.
Dao sam primjer čovjeka koji je pronevjerio milione, a koje je uzeo od banke i gdje banka nema načina da se pokrije.
Kad ga neko danas vidi, vjerovatno se sažali i još kad bi opalio socijalu kako ga je banka u crno zavila, vjerovatno bi bilo, pa ja, lihvari.

Što se tiče švicaraca, u startu se znalo da postoji šansa da popušiš foru na motoru.
Tad je bilo, jebo to, danas je plač.
Ja krećem od svog primjera i kažem nisam htio, iako sam tad bio prilično zelen.
A mogao sam i ja pametovati, daj švicarca ovamo, jeftinije mi.
Danas bi vjerovatno i ja plakao i imao koju sjedu više, a možda i čir ili nedo Bog šećer :roll:
Samo kažem da se imao izbor i da se zarad male dobiti (a mogla je biti i veća, da je bilo obrnuto) puno rizikuje i da se ne isplati.
Post Reply