Kredit za zaposlene u inostranstvu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
vekiiii
Posts: 2
Joined: 18/10/2016 08:58

#1 Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by vekiiii »

Da li neko ima iskustva ili info o kreditu za lica koja su rezidenti BiH, a u stalnom radnom odnosu u inostranstvu?
:? :?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by muminovic »

dignes kredit u inostranstvu pod daleko povoljnim uvjetima i kamatom manjom troduplo.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#3 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by hrle1976 »

Ovaj sto te savjetuje da dignes kredit u inostranstvi slobodno okaci macku o rep. Kao strani drzavljan dobiti potrosacki kredit bez pokrica i sl. gotovo samo u snovima moze se relizovati. A za sve ostale vrste kredita, ako je stambeni primjerice onda pod uslovom da kupujes u zemlji gdje radis i zivis.

Prvo za sta ti treba kredit i na koligo godina odnosno vremensko trajanje otplate kredita. Ako ces kupovati kucu u BiH ili stan. Zavisi od primanja i same procijene sigunosti tvog posla, ali nebi vidio problem ako vide da je situacija kod tebe od pouzdanja. Pa cak i ako je auto u pitanju ili poslovni plan. Ako je rijec o potrosackom kreditu, e tu moze da dodje do komplikacija, jer nisi u BiH, radis vani, a taj novac koji bi uzeo kroz kredit nije pod nekim pokricem. Moze u tom slucaju da se trazi od tebe da dodatno uzmes neko osiguranje za kredit i sl.
vekiiii
Posts: 2
Joined: 18/10/2016 08:58

#4 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by vekiiii »

Treba mi stambeni ili hipotekarni, znaci namjenjen za izgradnju kuce.
U inostranstvu, tacnije u R Sloveniji ne mogu dobiti kredit, jer jos uvijek nemam stalne papire. A kod nas mi ne daju kredit bez suduznika ili 100 postotnog depozita, kao vidu osiguranja.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24901
Joined: 08/09/2005 20:08

#5 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by Haris.ba »

vekiiii wrote:Treba mi stambeni ili hipotekarni, znaci namjenjen za izgradnju kuce.
U inostranstvu, tacnije u R Sloveniji ne mogu dobiti kredit, jer jos uvijek nemam stalne papire. A kod nas mi ne daju kredit bez suduznika ili 100 postotnog depozita, kao vidu osiguranja.
Nigdje ne daju kredu bez nekog osiguranja. Prošao sam taj postupak u banci u kojoj imaju ukupno tri takva kredita (stanac koji radi vani, ali ima naše državljanstvo). Ono, moraš znati nekoga. :D

I tražili su mi sudužnike (dva) ili hipoteku u iznosu vrijednost 1:1,5 (nekretnina koja se kupuje i dodatno još nekretnina da se namiri). Naravno, ugovor o radu, platnu listu... ovlašteni prevod...

Sačekaj da riješiš papire u Sloveniji, pa gore podigni kredit.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#6 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by hrle1976 »

vekiiii wrote:Treba mi stambeni ili hipotekarni, znaci namjenjen za izgradnju kuce.
U inostranstvu, tacnije u R Sloveniji ne mogu dobiti kredit, jer jos uvijek nemam stalne papire. A kod nas mi ne daju kredit bez suduznika ili 100 postotnog depozita, kao vidu osiguranja.
U Sloveniji da dobijes kredit za kucu u BiH, slobodno izbi iz glave. U Sloveniji mozes dobiti kredit, da kupis kucu ili zidas ALI samo u Sloveniji. Cak da kupis u HR za odmora je tesko dobiti, i ako uspijes to je sa kamatom od skoro 10% sto je masilo svaku normu zdrabog uma. Ti sa papirima u Sloveniji mozes u najboljem primjeru dobiti potrosacki kredit, koje je mozda dovoljen ili ne za tvoje potrebe, ali racunaj na paprene kamate.

Jedina banka u Sloveniji koja daje kredit strancima je SKB banka. U NLB banki mozes samo dobiti kredit ako imas drzavljanstvo Slovenije. Zanci ono tipa ima boravisnu dozvolu nepije vode. Ovo vazi za sve vrste kredita.

Mi kad smo kupovali vikendicu na Bledu, stari je navijao za kredit i to samo 50% ukupne cijene. I jedina banka koja je uopste htjela da razgovara o kreditu je SKB bila. I ako nekretnina je bila u Sloveniji, u NLB, ABANKI, Banka Koper, UNI-kredit i jos jedna je bila, imena se nemogu sjetit, su rekle samo ako imate drzavljanstvo Slovenije.

SKB je jedina bila koja je otvorila vrata, ali nije dzaba nista ucinila. Cekali smo doslovno mjesec dana na odgovor. Brdo dokumentacije, paprena kamata, bar za moj ukus, cak sam morao deponirati 15.000€ na racun kao dodatno osiguranje, koje cu dobiti natrag kad se sve otplati.

Pokusaj u SKB banci ali kazem ti mi smo kupovali u Sloveniji, ti hoces za BiH. Bojim se da ce ti samo reci ajd cao. Jedino potrosacki ali to nisu sumetine vec sumice, opet zavisi koliko ti treba.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#7 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by KB9 »

sta ti je rec bosnjo, otiso vani al opet se ne moze bez kredita, godine u domovini ucinile svoje :mrgreen:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#8 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by hrle1976 »

Kredit uopste nije losa stva ako je povoljan ili ako uzmas na pola cijene ili manje. Vecina dobro stojecih uopste i ne osjete rate. A biti dobro stojeci nije sve u kesu. Jer za neke stvari ti trebaju godine i godine da pristedis to te cifre. Dizati potrosacke ili brze kredite za paprene kamate je budalastina. Poslovne, stambene nije, ali treba gledati da nije nesto sto ces razvuci na 25 godina.
maidemir
Posts: 16
Joined: 20/06/2016 07:51

#10 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by maidemir »

Tako je nedaj kesa, polako otplacivat...
sarajevsko_pivo
Posts: 3464
Joined: 27/07/2009 16:22

#11 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by sarajevsko_pivo »

Može u BBI Banci
User avatar
Optimist
Posts: 13661
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#12 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by Optimist »

vekiiii wrote: 19/10/2016 22:54 Treba mi stambeni ili hipotekarni, znaci namjenjen za izgradnju kuce.
U inostranstvu, tacnije u R Sloveniji ne mogu dobiti kredit, jer jos uvijek nemam stalne papire. A kod nas mi ne daju kredit bez suduznika ili 100 postotnog depozita, kao vidu osiguranja.
Nazalost nijedna banka ti nece izaci u susret, tako da mozes zaboraviti tu opciju dizanja kredita ovdje.
Oni to gledaju na nacin da ti vise nisi rezident, i u slucaju prinudne naplate, tebi ne mogu staviti administrativnu zabranu ili aktivirati mjenicu.
Ti si za njih u slucaju neplacanja kredita nedostupan.

Jedina ti je opcija da neko drugi ovdje digne kredit na svoje ime (moze i penzioner npr) a da ga ti vracas.
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#13 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by Caterpilar »

Optimist wrote: 04/10/2023 04:47
vekiiii wrote: 19/10/2016 22:54 Treba mi stambeni ili hipotekarni, znaci namjenjen za izgradnju kuce.
U inostranstvu, tacnije u R Sloveniji ne mogu dobiti kredit, jer jos uvijek nemam stalne papire. A kod nas mi ne daju kredit bez suduznika ili 100 postotnog depozita, kao vidu osiguranja.
Nazalost nijedna banka ti nece izaci u susret, tako da mozes zaboraviti tu opciju dizanja kredita ovdje.
Oni to gledaju na nacin da ti vise nisi rezident, i u slucaju prinudne naplate, tebi ne mogu staviti administrativnu zabranu ili aktivirati mjenicu.
Ti si za njih u slucaju neplacanja kredita nedostupan.

Jedina ti je opcija da neko drugi ovdje digne kredit na svoje ime (moze i penzioner npr) a da ga ti vracas.
to sa penzionerom mi je već malo preoptimistična opcija :mrgreen:
User avatar
Optimist
Posts: 13661
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#14 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by Optimist »

Banke samo gledaju da ima redovna i stabilna primanja.
Zato ce prije dobiti penzioner kredit, nego ti sa inostranim primanjima.
Prije ce dobiti penzioner kredit, nego neko zaposlen kod privatnika, na minimalac i sa ugovorom na odredjeno.
Karikaturist
Posts: 3832
Joined: 20/12/2020 10:03

#15 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by Karikaturist »

Bar ne uzimaju kredit da odu na more kao domaci. :mrgreen:
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#16 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by akcija007 »

Vidi u BBI Banci kredit za BH dijasporu
[email protected] je e mail pa ih pitaj direktno.
User avatar
Optimist
Posts: 13661
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#17 Re: Kredit za zaposlene u inostranstvu

Post by Optimist »

Ubleha.
Mislim javi se slobodno, vidi sta ce ti ponuditi, ali nemoj se puno nadati.
Post Reply