Kredit za stan - 1:1,3, kako?

LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#51 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by LeeLooSA »

LeeLooSA wrote:Ja nisam relevantna da odgovorim, jer smo mi kod kupovine stana imali nesto gotovine, pa smo dizali samo dio, a i davno je to bilo.

Ja imam pitanje za ove sto su nedavno dizali hipotekarne kredite: da li je prodavac stana upisan kao suduznik? Naime, kada smo mi kupovali stan, prodavac je u ugovoru o hipotekarnom kreditu naveden kao suduznik, odnosno, on je svojom nekretninom garantovao povrat sredstava. Tako sam ja imala ZK na njegove ime, sa upisanim teretom u C listu.
Kakva je danas situacija? Da li prodavac ucestvuje u potpisivanju ugovora za hipotekarni kredit? Sorry na OT...
Samo da podignem pitanje, ako mi neko od friskih ili od ovih iz banke moze dati odgovor na pitanje. Hvala!
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#52 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by metar_drva »

LeeLooSA wrote:
LeeLooSA wrote:Ja nisam relevantna da odgovorim, jer smo mi kod kupovine stana imali nesto gotovine, pa smo dizali samo dio, a i davno je to bilo.

Ja imam pitanje za ove sto su nedavno dizali hipotekarne kredite: da li je prodavac stana upisan kao suduznik? Naime, kada smo mi kupovali stan, prodavac je u ugovoru o hipotekarnom kreditu naveden kao suduznik, odnosno, on je svojom nekretninom garantovao povrat sredstava. Tako sam ja imala ZK na njegove ime, sa upisanim teretom u C listu.
Kakva je danas situacija? Da li prodavac ucestvuje u potpisivanju ugovora za hipotekarni kredit? Sorry na OT...
Samo da podignem pitanje, ako mi neko od friskih ili od ovih iz banke moze dati odgovor na pitanje. Hvala!
nisam nikad čuo za takvo nešto
User avatar
plavooka
Posts: 129
Joined: 12/08/2008 13:00
Location: Tuzla
Contact:

#53 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by plavooka »

LeeLooSA wrote:
LeeLooSA wrote:Ja nisam relevantna da odgovorim, jer smo mi kod kupovine stana imali nesto gotovine, pa smo dizali samo dio, a i davno je to bilo.

Ja imam pitanje za ove sto su nedavno dizali hipotekarne kredite: da li je prodavac stana upisan kao suduznik? Naime, kada smo mi kupovali stan, prodavac je u ugovoru o hipotekarnom kreditu naveden kao suduznik, odnosno, on je svojom nekretninom garantovao povrat sredstava. Tako sam ja imala ZK na njegove ime, sa upisanim teretom u C listu.
Kakva je danas situacija? Da li prodavac ucestvuje u potpisivanju ugovora za hipotekarni kredit? Sorry na OT...
Samo da podignem pitanje, ako mi neko od friskih ili od ovih iz banke moze dati odgovor na pitanje. Hvala!
Ne, prodavac samo daje saglasnost kod notara za upis tereta i potpisuje ugovor o zalozi ( a ne ugovor o kreditu) jer banka izvršava upis hipoteke kao uslov za isplatu stambenog kredita a tad je nekretnina još uvijek u njegovom vlasništvu.
kad mu se isplati novac iz kredita i nekretnina pređe u vlasništvo kupca upisani teret u C listu ostaje a samo se mjenja vlasnik u A listu ZK izvadka
luxferre
Posts: 663
Joined: 25/07/2009 00:23

#54 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by luxferre »

Ispitu je li tko koja banka daje najbolje uslove za nekih 30.000,00
Kako sam gledao mahom su isti ili slicni iznosi otplate na 8-10 god.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#55 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by motorola01 »

luxferre wrote:Ispituje li tko koja banka daje najbolje uslove za nekih 30.000,00
Kako sam gledao mahom su isti ili slicni iznosi otplate na 8-10 god.
Mislim da Intesa ima najbolju ponudu(ako si mislio na stambeni kredit).
Anelicha
Posts: 172
Joined: 21/11/2013 14:43

#56 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by Anelicha »

stochar wrote:meni je to nejasno da daju stambene kredite do 50.000 KM, jer za te pare mkozes kupiti malo veci kokosinjac u Hadzicima.

sto se mog pitanja tice, da rezimiram: ako je cijena stana u ugovoru na primjer 100.000 KM, a procjenitelj procijeni da je 130.000, onda banka stavlja hipoteku na odnos od 130.000 i dobijes taman oko 100.000? ima li neko da je uzeo kredit i da to pojasni iz prakse?

Haj ti meni kupi taj 'malo veci kokosinjac' u Hadzicima za 50.000 :D
Post Reply