Kredit za stan - 1:1,3, kako?

baby24
Posts: 427
Joined: 08/07/2010 13:13

#26 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by baby24 »

ja u drvo, ti u klin.... to tako u bankama ne funkcionise.... imaju procedure koje se moraju postovati, znaci ako banka za kupovinu stana u vrijednosti npr. KM 100.000 trazi hipoteku po je tako, neces ti reci u banci, dajte vi meni stambeni jer tu nema omjera.... malo se bolje raspitaj, a ako slucajno radis u banci, nikom ne govori javno, dobices otkaz :D
uncas
Posts: 524
Joined: 15/10/2005 20:51

#27 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by uncas »

baby24 wrote:ja u drvo, ti u klin.... to tako u bankama ne funkcionise.... imaju procedure koje se moraju postovati, znaci ako banka za kupovinu stana u vrijednosti npr. KM 100.000 trazi hipoteku po je tako, neces ti reci u banci, dajte vi meni stambeni jer tu nema omjera.... malo se bolje raspitaj, a ako slucajno radis u banci, nikom ne govori javno, dobices otkaz :D

Hipoteka ide u obje varijante ja to ne sporim. ali kod hipotekarnog kredita ako stan vrijedi 150.000 KM nećeš dobiti toliko nego u zavisnosti od omjera npr, ako je 1:1,5 dobićeš 100.000 na ruke. kod stambenog kredita plaća se cijena koja je naznačena u ugovoru. ako je npr. 150.000 banka plaća prodavcu 150.000 KM. jel ti sada jasnije u vezi ovog omjera ili da ti nacrtam.
baby24
Posts: 427
Joined: 08/07/2010 13:13

#28 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by baby24 »

nacrtaj ti prijatelju sebi!!!! mjesas namjenu kredita i obezbjedjenje, jer po procedurama banke postoji omjer koji se postovati mora sta god ti kupovao, majmuna ili stan, oni hoce svoje obezbjedjenje, a sredstva namjenskog kredita se isplacuju na racun prodavca (majmuna ili stana, svejedno), tako da ti te pare ne dobijes na ruke.... ti npr mozes da kupis sasvim nesto drugo sta ima veliku vrijednost, a pod hipoteku stavljas drugu nekretninu, svoju ili neciju ko ti da saglasnost, i to se isplacuje na racun prodavca po ugovoru o kupoprodaji toga "necega", a hipoteka je nesto drugo tj. kolateral iliti obezbjedjenje.
stvar je u tome da dajes pogresne informacije ljudima koji ovdje traze neki odgovor, zato te molim dobro se raspitaj pa pisi, bar o ovome... o heklanju mozes sta hoces....
ja sad odoh, jer ocito ti i ja nemamo o cemu raspravljati, crtac :run:
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#29 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by stochar »

meni je to nejasno da daju stambene kredite do 50.000 KM, jer za te pare mkozes kupiti malo veci kokosinjac u Hadzicima.

sto se mog pitanja tice, da rezimiram: ako je cijena stana u ugovoru na primjer 100.000 KM, a procjenitelj procijeni da je 130.000, onda banka stavlja hipoteku na odnos od 130.000 i dobijes taman oko 100.000? ima li neko da je uzeo kredit i da to pojasni iz prakse?
leeloo
Posts: 484
Joined: 23/05/2002 00:00

#30 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by leeloo »

Ja uzela kredit i kupila stan u decembru. To sam ti napisala iz prakse sa RF bankom. Samo sto je nama hipoteka morala biti 1:1,5 (bez jemaca), a 1:1,3 je sa jemcom u RF banci. Mi smo imali nesto kesha, pa nismo uzeli cijeli iznos. Rata ti ne smije prelaziti 60% mjesečnih primanja
User avatar
drndalo
Posts: 22823
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#31 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by drndalo »

Uz duzno postovanje postavljacu teme, stan od 150.000 KM kupuje onaj ko ima dobra primanja,posebno na kredit, a ne neko ko nema para, pa mu treba kredit za stan, jer taj kredit treba vratiti... Ako s dobrim primanjima taj neko nema barem 15-20% te sume ustedjeno, mislim da mu je tih npr. 150.000 KM prevelik zalogaj...
User avatar
djugum
Posts: 856
Joined: 12/03/2006 11:26

#32 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by djugum »

stochar wrote:meni je to nejasno da daju stambene kredite do 50.000 KM, jer za te pare mkozes kupiti malo veci kokosinjac u Hadzicima.

sto se mog pitanja tice, da rezimiram: ako je cijena stana u ugovoru na primjer 100.000 KM, a procjenitelj procijeni da je 130.000, onda banka stavlja hipoteku na odnos od 130.000 i dobijes taman oko 100.000? ima li neko da je uzeo kredit i da to pojasni iz prakse?
Prije 3 mjeseca kupih stan 95000KM, financiran 100% iz hipotekarnog kredita, bez ucesca, bez ziranata - supruga kao suduznik.
Kredit sam dobio od intesa sanpaolo banke, na 20 godina. Proces je trajao nekih mjesec dana.
U sustini je sve pitanje koliko dobro financijski stojis, i imas li eventualno nekog u banci...ako spadas u malo rizicniju grupu mogu traziti dodatne zirante, povecati kamatu ili eventualno traziti ucesce. Sve je individualno, tako da je najbolje da odes od banke do banke i pitas za uslove.

Pozdrav.
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#33 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by ♥ Julianna ♥ »

karanana wrote:dogovoris sa sudskim vjestakom da ti tih 20-30% nadomjesti tako sto ce vrijednost stana procijeniti za tih 20-30% vise nego sto je njegova prodajna cijena.
Može li se ovo dogovoriti uopšte ili tog vještaka angažuje banka kao neovisnog procjenitelja?
Ja znam da se sa procjeniteljem vrijednosti nekretnine za plaćanje poreza može dogovoriti, pa da procjeni što niže zbog onih 5%, al čisto sumnjam da se sa vještakom koji cijeni u korist banke može dogovarati.
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#34 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by metar_drva »

♥ Julianna ♥ wrote:
karanana wrote:dogovoris sa sudskim vjestakom da ti tih 20-30% nadomjesti tako sto ce vrijednost stana procijeniti za tih 20-30% vise nego sto je njegova prodajna cijena.
Može li se ovo dogovoriti uopšte ili tog vještaka angažuje banka kao neovisnog procjenitelja?
Ja znam da se sa procjeniteljem vrijednosti nekretnine za plaćanje poreza može dogovoriti, pa da procjeni što niže zbog onih 5%, al čisto sumnjam da se sa vještakom koji cijeni u korist banke može dogovarati.
neke banke angažuju svoje procjenitelje i mislim da s njima nema "dogovora". iskreno, ja nisam ni probao to radit.
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#35 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by ♥ Julianna ♥ »

To jest, nije on neovisni procjenitelj on je bankin procjenitelj, tako da nema s njima dogovora te vrste
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#36 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by LeeLooSA »

Ja nisam relevantna da odgovorim, jer smo mi kod kupovine stana imali nesto gotovine, pa smo dizali samo dio, a i davno je to bilo.

Ja imam pitanje za ove sto su nedavno dizali hipotekarne kredite: da li je prodavac stana upisan kao suduznik? Naime, kada smo mi kupovali stan, prodavac je u ugovoru o hipotekarnom kreditu naveden kao suduznik, odnosno, on je svojom nekretninom garantovao povrat sredstava. Tako sam ja imala ZK na njegove ime, sa upisanim teretom u C listu.
Kakva je danas situacija? Da li prodavac ucestvuje u potpisivanju ugovora za hipotekarni kredit? Sorry na OT...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#37 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by JoseMujica »

stochar wrote:interesuje me ima li neko iskustva sa uzimanjem kredita za stan. koliko sam se raspit'o, vecina banaka kada daje hipotekarne kredite, uzima omjer 1:1,25 ili 1:1,3, sto u biti znaci da ne daju pare za punu cijenu stana, vec daju 80-ak posto.

pitanje za ljude koji su digli kredit: kako ste nadomjestili tu razliku? ako vec dizes kredit, dizes ga jer nemas para, kako se raja snadje za taj ostatak?
fino :D opljačkaš prvo banku, pa onda odeš u banku po kredit da banka opljačka tebe...to ti dođe simbioza pljačkaša..ono ko sasa i rak samac :lol:
uncas
Posts: 524
Joined: 15/10/2005 20:51

#38 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by uncas »

baby24 wrote:nacrtaj ti prijatelju sebi!!!! mjesas namjenu kredita i obezbjedjenje, jer po procedurama banke postoji omjer koji se postovati mora sta god ti kupovao, majmuna ili stan, oni hoce svoje obezbjedjenje, a sredstva namjenskog kredita se isplacuju na racun prodavca (majmuna ili stana, svejedno), tako da ti te pare ne dobijes na ruke.... ti npr mozes da kupis sasvim nesto drugo sta ima veliku vrijednost, a pod hipoteku stavljas drugu nekretninu, svoju ili neciju ko ti da saglasnost, i to se isplacuje na racun prodavca po ugovoru o kupoprodaji toga "necega", a hipoteka je nesto drugo tj. kolateral iliti obezbjedjenje.
stvar je u tome da dajes pogresne informacije ljudima koji ovdje traze neki odgovor, zato te molim dobro se raspitaj pa pisi, bar o ovome... o heklanju mozes sta hoces....
ja sad odoh, jer ocito ti i ja nemamo o cemu raspravljati, crtac :run:

ti izgleda brkas namjene. stambeni kredit i hipotekarni su dva razlicita kredita. Odi na stranicu bilo koje banke i pogledaj.To nije isto. Kod hipotekarnog kredita ti pare dobijas na ruke dok kod stambenog pare idu prodavcu. Hipotekarni kredit u jednu ruku i jeste jedna vrsta nenamjenskog kredita upravo zbog toga sto ti mozes zaloziti nekretninu i iskoristit novac za nešto drugo.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#39 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by jazzer »

stochar wrote:meni je to nejasno da daju stambene kredite do 50.000 KM, jer za te pare mkozes kupiti malo veci kokosinjac u Hadzicima.

sto se mog pitanja tice, da rezimiram: ako je cijena stana u ugovoru na primjer 100.000 KM, a procjenitelj procijeni da je 130.000, onda banka stavlja hipoteku na odnos od 130.000 i dobijes taman oko 100.000? ima li neko da je uzeo kredit i da to pojasni iz prakse?
Pokusacu ja u kratkim crtama. Recimo da si nasao stan koji vlasnik tebi prodaje za
KM 100000,00. Banka trazi da odnos (iznos kredita/vrijednost nekretnine) bude u omjeru 1:1,3.
Procjenitelj (ovlasteni, svaka banka ima listu svojih procjenitelja, tj. onih od kojih ona trazi procjenu) procijeni
stan na KM 130000,00 tada taj stan (ili drugi vece ili te vrijednosti) ide pod hipoteku a banka tebi tada odobrava
KM 100000,00 koje, ustvari, uplacuje na racun prodavca stana. Plus ostala procedura kod kredita koja bas
i nije najjednostavnija. Ako jos nesto treba pitaj.
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#40 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by stochar »

@jazz - a da li je vise slucajeva u kojima se pogodi da procijenjena vrijednost bude veca pa da se ne treba dodavati ucesce, ili je pak ucesce izgledna opcija?
User avatar
plavooka
Posts: 129
Joined: 12/08/2008 13:00
Location: Tuzla
Contact:

#41 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by plavooka »

jazzer wrote:
stochar wrote:meni je to nejasno da daju stambene kredite do 50.000 KM, jer za te pare mkozes kupiti malo veci kokosinjac u Hadzicima.

sto se mog pitanja tice, da rezimiram: ako je cijena stana u ugovoru na primjer 100.000 KM, a procjenitelj procijeni da je 130.000, onda banka stavlja hipoteku na odnos od 130.000 i dobijes taman oko 100.000? ima li neko da je uzeo kredit i da to pojasni iz prakse?
Pokusacu ja u kratkim crtama. Recimo da si nasao stan koji vlasnik tebi prodaje za
KM 100000,00. Banka trazi da odnos (iznos kredita/vrijednost nekretnine) bude u omjeru 1:1,3.
Procjenitelj (ovlasteni, svaka banka ima listu svojih procjenitelja, tj. onih od kojih ona trazi procjenu) procijeni
stan na KM 130000,00 tada taj stan (ili drugi vece ili te vrijednosti) ide pod hipoteku a banka tebi tada odobrava
KM 100000,00 koje, ustvari, uplacuje na racun prodavca stana. Plus ostala procedura kod kredita koja bas
i nije najjednostavnija. Ako jos nesto treba pitaj.
:thumbup:
radim kredite već godinama i tačno je ovako kako je jazzer objasnio
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#42 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by jazzer »

stochar wrote:@jazz - a da li je vise slucajeva u kojima se pogodi da procijenjena vrijednost bude veca pa da se ne treba dodavati ucesce, ili je pak ucesce izgledna opcija?
Imas PP
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#43 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by karanana »

jazzer wrote:
stochar wrote:@jazz - a da li je vise slucajeva u kojima se pogodi da procijenjena vrijednost bude veca pa da se ne treba dodavati ucesce, ili je pak ucesce izgledna opcija?
Imas PP
znaci pogadja se.
User avatar
plavooka
Posts: 129
Joined: 12/08/2008 13:00
Location: Tuzla
Contact:

#44 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by plavooka »

baby24 wrote:nacrtaj ti prijatelju sebi!!!! mjesas namjenu kredita i obezbjedjenje, jer po procedurama banke postoji omjer koji se postovati mora sta god ti kupovao, majmuna ili stan, oni hoce svoje obezbjedjenje, a sredstva namjenskog kredita se isplacuju na racun prodavca (majmuna ili stana, svejedno), tako da ti te pare ne dobijes na ruke.... ti npr mozes da kupis sasvim nesto drugo sta ima veliku vrijednost, a pod hipoteku stavljas drugu nekretninu, svoju ili neciju ko ti da saglasnost, i to se isplacuje na racun prodavca po ugovoru o kupoprodaji toga "necega", a hipoteka je nesto drugo tj. kolateral iliti obezbjedjenje.
stvar je u tome da dajes pogresne informacije ljudima koji ovdje traze neki odgovor, zato te molim dobro se raspitaj pa pisi, bar o ovome... o heklanju mozes sta hoces....
ja sad odoh, jer ocito ti i ja nemamo o cemu raspravljati, crtac :run:
da, hipoteka je obezbjeđenje, postoje namjenski i nenamjenski hipotekarni krediti i kod svakog od njih moraš zadovoljiti omjer kolaterala i iznosa kredita kako je propisano procedurama te banke a način korištenja je da idu na račun korisnika kredita kod nenamjenskih a na račun prodavca kod namjenskih kredita, zato namjenski obično i imaju niže kamatne stope jer Banka kontroliše namjenu

to što sve banke na tržištu traže hipotekarno obezbjeđenje kod stambenih kredita je drugi par rukava
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#45 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by motorola01 »

baby24 wrote:@uncas, malo brkas loncice tj. mjesas namjenu kredita i vrstu obezbjedjenja, jer nema veze to sto kazes nemoj hipotekarni uzmi stambeni... on uzim namjenski kredit za kupovinu stana, znaci kredit je stambeni, a ako banka trazi hipoteku kao kolateral (a mislim da vecina trazi, sumnja, da neko moze kupiti stan za KM 50.000 koliko nase banke mozda daju bez hipoteke), onda je i stambeni i hipotekarni.... znaci u ovom slucaju ne mjesati kruske i jabuke...
Mene zanima nesto u vezi ovoga sto si napisala.Evo recimo nekome treba kredit od 50 000 za rjesavanje stambenog pitanja(ima odredjenu sumu u keshu)...KOji kredit treba podici(hipotekarni ili stambeni) za ovih 50 000(mislim koji je isplativiji za uzimaoca kredita)???Znaci da recimo ne ide stan pod hipoteku i vjerovatno banka isplacuje prodavcu stana tih 50 000,a covjek koji kupuje stan,namiruje prodavcu ostalo.Da li je moguce ovo ovako uraditi,da se dobije stambeni kredit(jer taj kredit ne pokriva sto posto cijenu stana) i da se izbjegne hipoteka?
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#46 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by metar_drva »

motorola01 wrote:
baby24 wrote:@uncas, malo brkas loncice tj. mjesas namjenu kredita i vrstu obezbjedjenja, jer nema veze to sto kazes nemoj hipotekarni uzmi stambeni... on uzim namjenski kredit za kupovinu stana, znaci kredit je stambeni, a ako banka trazi hipoteku kao kolateral (a mislim da vecina trazi, sumnja, da neko moze kupiti stan za KM 50.000 koliko nase banke mozda daju bez hipoteke), onda je i stambeni i hipotekarni.... znaci u ovom slucaju ne mjesati kruske i jabuke...
Mene zanima nesto u vezi ovoga sto si napisala.Evo recimo nekome treba kredit od 50 000 za rjesavanje stambenog pitanja(ima odredjenu sumu u keshu)...KOji kredit treba podici(hipotekarni ili stambeni) za ovih 50 000(mislim koji je isplativiji za uzimaoca kredita)???Znaci da recimo ne ide stan pod hipoteku i vjerovatno banka isplacuje prodavcu stana tih 50 000,a covjek koji kupuje stan,namiruje prodavcu ostalo.Da li je moguce ovo ovako uraditi,da se dobije stambeni kredit(jer taj kredit ne pokriva sto posto cijenu stana) i da se izbjegne hipoteka?
moguće je, ali u tom slučaju će banka tražiti 2-3 žiranta.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#47 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by motorola01 »

Znaci moguce je podici 50 000,a da je stambeni i da ne pokriva cijeli iznos kupoprodajnog ugovora?!Kod kojeg kredita je niza kamatna stopa,hipotekarnog ili stambenog i zna li neko koja je trenutno najpovoljnija banka(mada ovo i nije toliko bitno,jer svako malo podignu kamatnu stopu i naravno zadrze je do kraja)?
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#48 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by metar_drva »

motorola01 wrote:Znaci moguce je podici 50 000,a da je stambeni i da ne pokriva cijeli iznos kupoprodajnog ugovora?!Kod kojeg kredita je niza kamatna stopa,hipotekarnog ili stambenog i zna li neko koja je trenutno najpovoljnija banka(mada ovo i nije toliko bitno,jer svako malo podignu kamatnu stopu i naravno zadrze je do kraja)?
naravno da je moguće, s tim da se u kupoprodajnom ugovoru definiše način plaćanja. npr, kupac taj i taj će prodavcu tom i tom isplatiti ugovorenu cijenu na način da će 50 hiljada isplatiti iz kredita uzetog u toj i toj banci, a ostatak iz vlastitih sredstava.
što se tiče "povoljnih" kredita, u bor banci daju kredite sa fiksnim kamatnim stopama (6,5% čini mi se). uostalom, pogledaj malo po internetu, uglavnom sve banke imaju te informacije.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#49 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by motorola01 »

metar_drva wrote:
motorola01 wrote:Znaci moguce je podici 50 000,a da je stambeni i da ne pokriva cijeli iznos kupoprodajnog ugovora?!Kod kojeg kredita je niza kamatna stopa,hipotekarnog ili stambenog i zna li neko koja je trenutno najpovoljnija banka(mada ovo i nije toliko bitno,jer svako malo podignu kamatnu stopu i naravno zadrze je do kraja)?
naravno da je moguće, s tim da se u kupoprodajnom ugovoru definiše način plaćanja. npr, kupac taj i taj će prodavcu tom i tom isplatiti ugovorenu cijenu na način da će 50 hiljada isplatiti iz kredita uzetog u toj i toj banci, a ostatak iz vlastitih sredstava.
što se tiče "povoljnih" kredita, u bor banci daju kredite sa fiksnim kamatnim stopama (6,5% čini mi se). uostalom, pogledaj malo po internetu, uglavnom sve banke imaju te informacije.
Ok hvala :)..Mislio sma da ne moze stambeni jer ne pokriva cijelu sumu.Sve u svemu hvala na odgovoru :)
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#50 Re: Kredit za stan - 1:1,3, kako?

Post by jazzer »

jazzer wrote:Imas PP
karanana wrote:znaci pogadja se.
Tako nekako. Nisu ni banke toliko krute kao sto izgledaju,
bar ne u ovakvim situacijama. Ako ne ispunjavas omjer a oni procijene da si ti dobar
trazilac kredita (radis u dobroj firmi, malo ili nikakvo prethodno zaduzenje...) dobra je sansa da
ti odobre kredit, tj, naprave dogovor sa tobom. Ipak ti ces narednih 10,15, 20 godina banci donijeti
lijepu zaradu. A dans kada su plasmani manji nego ikada, banke (kada za to ima osnova) postaju super
susretljive za razliku od prethodnih godina.
Post Reply