kredit

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Orao_5
Posts: 6
Joined: 30/10/2014 22:31

#1 kredit

Post by Orao_5 »

Radio sam u firmi koja je zaposljavala oko 8 ljudi i svi smo imali ugovor na odredjeno i jednog ana sam zatrazio od direktora da mi naprave ugovor za stalni radni odnos kako bi mogao dobiti veci kredit(8500 KM).
Rekli su mi da moze i dali mi taj ugovor za stalno da bi ja dobio kredit bez ziranata.
Prosla je godina i dobio sam otkaz i u rjesenju mi pise da je u pitanju smanjenje radne snage.
Tu nastaju problemi, nisam u mogucnosti otplecivati kredit i nemam posla.
Skoro dvije god nisam placao i neki dan sam dobio postu od neke agencije iz Sarajeva da su od banke otkupili potrazivanje i da nastali dug uplatim odjednom ili ce me predati na sud
.
Posto ja nemam ama bas nista na svoje ime , ni zemlje ni auta ni nicega zanima me kakav scenario mi se moze desiti.
Moze lli biti da danas-sutra dodju plijeniti nesto sto je na ime mog sina, zemlju ili kucu itd i moze li to kako zastariti...

Ako vam treba jos kakvi inf slobodno pitajte!

Hvala puno....
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: kredit

Post by muminovic »

AKo te tuze, angazuju besplatnu pravnu pomoc, i neka te zastupaju na sudu godinama. (tipa: VASA PRAVA - Zavod za besplatnu pravnu pomoc i sl).

Posto nemas nista na sebi (mozda i ne planiras imati), tuzilac se nece mocu naplatiti iz tvoje imovine jer je nemas, a imovinu drugih fizickih lica ne moze niko oduzimati, nego i jedino samo tvoju licnu koju imas upisano na sebe (nekretnine), ili pokretnu koju si licno ti stekao.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#3 Re: kredit

Post by gidra »

Zar mogu neki lihvari(agencije) kupiti dug dužnika od banke? :shock:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: kredit

Post by muminovic »

gidra wrote:Zar mogu neki lihvari(agencije) kupiti dug dužnika od banke? :shock:
Da.

Pretpostavljam da se radi o registrovanom privrednom drustvu za naplatu potrazivanja.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#5 Re: kredit

Post by gidra »

muminovic wrote:
gidra wrote:Zar mogu neki lihvari(agencije) kupiti dug dužnika od banke? :shock:
Da.

Pretpostavljam da se radi o registrovanom privrednom drustvu za naplatu potrazivanja.
Nisam znao ovo.
Znači "lihvarstvo" je zakonom sada regulisano, tj. dozvoljeno :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: kredit

Post by muminovic »

gidra wrote:
muminovic wrote:
gidra wrote:Zar mogu neki lihvari(agencije) kupiti dug dužnika od banke? :shock:
Da.

Pretpostavljam da se radi o registrovanom privrednom drustvu za naplatu potrazivanja.
Nisam znao ovo.
Znači "lihvarstvo" je zakonom sada regulisano, tj. dozvoljeno :D
Pa nije lihvarstvo :-) Otkupi kredit i onda on preuzme eventualnu naplatu.

Dakle iskljucivo sudskim putem, nikako "lihvarstvo" :-)

Lihvarstvo je krivicno djelo.
Orao_5
Posts: 6
Joined: 30/10/2014 22:31

#7 Re: kredit

Post by Orao_5 »

muminovic wrote:
gidra wrote:Zar mogu neki lihvari(agencije) kupiti dug dužnika od banke? :shock:
Da.

Pretpostavljam da se radi o registrovanom privrednom drustvu za naplatu potrazivanja.


Matrix , tako se zovu.....
Orao_5
Posts: 6
Joined: 30/10/2014 22:31

#8 Re: kredit

Post by Orao_5 »

muminovic wrote:AKo te tuze, angazuju besplatnu pravnu pomoc, i neka te zastupaju na sudu godinama. (tipa: VASA PRAVA - Zavod za besplatnu pravnu pomoc i sl).

Posto nemas nista na sebi (mozda i ne planiras imati), tuzilac se nece mocu naplatiti iz tvoje imovine jer je nemas, a imovinu drugih fizickih lica ne moze niko oduzimati, nego i jedino samo tvoju licnu koju imas upisano na sebe (nekretnine), ili pokretnu koju si licno ti stekao.

Znate li ako me predaju na sud sa kojom vrstom optuznice bi se suocio, krivicna ili ....?
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#9 Re: kredit

Post by dinooh »

gidra wrote:
muminovic wrote:
gidra wrote:Zar mogu neki lihvari(agencije) kupiti dug dužnika od banke? :shock:
Da.

Pretpostavljam da se radi o registrovanom privrednom drustvu za naplatu potrazivanja.
Nisam znao ovo.
Znači "lihvarstvo" je zakonom sada regulisano, tj. dozvoljeno :D
nije ilegalno. Koliko banaka samo vrsi tu vrstu poslova. Pretpostavljam da je rijec o nekom tipu faktoringa.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#10 Re: kredit

Post by muminovic »

Orao_5 wrote:
muminovic wrote:AKo te tuze, angazuju besplatnu pravnu pomoc, i neka te zastupaju na sudu godinama. (tipa: VASA PRAVA - Zavod za besplatnu pravnu pomoc i sl).

Posto nemas nista na sebi (mozda i ne planiras imati), tuzilac se nece mocu naplatiti iz tvoje imovine jer je nemas, a imovinu drugih fizickih lica ne moze niko oduzimati, nego i jedino samo tvoju licnu koju imas upisano na sebe (nekretnine), ili pokretnu koju si licno ti stekao.

Znate li ako me predaju na sud sa kojom vrstom optuznice bi se suocio, krivicna ili ....?
Civilna, ne krivicna.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#11 Re: kredit

Post by Miki123 »

gidra wrote:
muminovic wrote:
gidra wrote:Zar mogu neki lihvari(agencije) kupiti dug dužnika od banke? :shock:
Da.

Pretpostavljam da se radi o registrovanom privrednom drustvu za naplatu potrazivanja.
Nisam znao ovo.
Znači "lihvarstvo" je zakonom sada regulisano, tj. dozvoljeno :D
kako si ti zaključio da se radi o lihvarstvu? pa lik je fino napisao da je dobio pismenu opomenu u kojoj piše da će ga tužiti sudu ukoliko ne plati dospio dug? jesi ikad vidio da lihvar nekog daje na sud, majke ti? 8-)
naš svijet u svemu vidi zavjeru prema njemu..
emmir1
Posts: 4486
Joined: 07/06/2013 15:28

#12 Re: kredit

Post by emmir1 »

Ja sam imao nedavno slučaj od neke agencije eos matrix.
Mislim da se tako zovu.
Uglavnom otkupili su moj dug prema intesa banci u iznosu 26 km.
Dug je nastao jer sam otvorio račun koji nisam koristio, niti sam plaćao vođenje tog računa.

Onda sam uplatio taj iznos i išao po potvrdu u importane da sam zatvorio taj dug, tamo im je sjedište.


Što se tiče tog kredita mislim da ti ne mogu ništa, mogu da te uznemiravaju i ti je sve
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#13 Re: kredit

Post by Blixen »

mene su zvali ti furavci iz eos matrix
cita mi neki lik maticni broj i ime mog rodjaka i pita me da li sam ja taj i taj i mogu li potvrditi da je maticni broj od navedene osobe ispravan?
j.... sam mu gdje sta ima na telefon
jadni ti ljudi sto tamo rade
za klikere moraju da zovu okolo i da slusaju kako im neko j.... mater

da se razumijemo moj rodjak je smece
ja mu javio da ga traze neki slager iz tog matrixa, kaze on znam neki dan sam aplicirao za posao kod njih :D :D :D :D :D
koji ludjak
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#14 Re: kredit

Post by Blixen »

muminovic wrote: 31/10/2014 17:40
gidra wrote:
muminovic wrote:
Da.

Pretpostavljam da se radi o registrovanom privrednom drustvu za naplatu potrazivanja.
Nisam znao ovo.
Znači "lihvarstvo" je zakonom sada regulisano, tj. dozvoljeno :D
Pa nije lihvarstvo :-) Otkupi kredit i onda on preuzme eventualnu naplatu.

Dakle iskljucivo sudskim putem, nikako "lihvarstvo" :-)

Lihvarstvo je krivicno djelo.
naplata je na lihvarski nacin
eos zove 30 puta
to nije sudskim putem
kada si cuo da lihvari naplacuju putem suda? :D :D :D :D
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#15 Re: kredit

Post by rtldanas »

gidra wrote: naplata je na lihvarski nacin
eos zove 30 puta
to nije sudskim putem
kada si cuo da lihvari naplacuju putem suda? :D :D :D :D
zovu oni i zovu....ali na kraju pokrenu postupak protiv tebe na sudu za naplatu, samo ovako pokušavaju vansudski prije jer im je tako naravno jeftinije, pa ako upali upali
User avatar
dr_Evil
Posts: 12366
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#16 Re: kredit

Post by dr_Evil »

Orao_5 wrote: 31/10/2014 17:08 Radio sam u firmi koja je zaposljavala oko 8 ljudi i svi smo imali ugovor na odredjeno i jednog ana sam zatrazio od direktora da mi naprave ugovor za stalni radni odnos kako bi mogao dobiti veci kredit(8500 KM).
Rekli su mi da moze i dali mi taj ugovor za stalno da bi ja dobio kredit bez ziranata.
Prosla je godina i dobio sam otkaz i u rjesenju mi pise da je u pitanju smanjenje radne snage.
Tu nastaju problemi, nisam u mogucnosti otplecivati kredit i nemam posla.
Skoro dvije god nisam placao i neki dan sam dobio postu od neke agencije iz Sarajeva da su od banke otkupili potrazivanje i da nastali dug uplatim odjednom ili ce me predati na sud
.
Posto ja nemam ama bas nista na svoje ime , ni zemlje ni auta ni nicega zanima me kakav scenario mi se moze desiti.
Moze lli biti da danas-sutra dodju plijeniti nesto sto je na ime mog sina, zemlju ili kucu itd i moze li to kako zastariti...

Ako vam treba jos kakvi inf slobodno pitajte!

Hvala puno....
Kako je moguce da dvije godine ne mozes naci posao pa da vracas kredit ili makar dio kredita sa umanjenom ratom. Ili je opcija radis na crno, nemas legalnih primanja pa ne mogu naplatit, a neces da placas namjerno.

Ja ne bih mogao spavat na tvom mjestu :S

Tek sad vidim da je post iz 2014 :D
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#17 Re: kredit

Post by liaar »

dr_Evil wrote: 07/04/2020 11:21
Orao_5 wrote: 31/10/2014 17:08 Radio sam u firmi koja je zaposljavala oko 8 ljudi i svi smo imali ugovor na odredjeno i jednog ana sam zatrazio od direktora da mi naprave ugovor za stalni radni odnos kako bi mogao dobiti veci kredit(8500 KM).
Rekli su mi da moze i dali mi taj ugovor za stalno da bi ja dobio kredit bez ziranata.
Prosla je godina i dobio sam otkaz i u rjesenju mi pise da je u pitanju smanjenje radne snage.
Tu nastaju problemi, nisam u mogucnosti otplecivati kredit i nemam posla.
Skoro dvije god nisam placao i neki dan sam dobio postu od neke agencije iz Sarajeva da su od banke otkupili potrazivanje i da nastali dug uplatim odjednom ili ce me predati na sud
.
Posto ja nemam ama bas nista na svoje ime , ni zemlje ni auta ni nicega zanima me kakav scenario mi se moze desiti.
Moze lli biti da danas-sutra dodju plijeniti nesto sto je na ime mog sina, zemlju ili kucu itd i moze li to kako zastariti...

Ako vam treba jos kakvi inf slobodno pitajte!

Hvala puno....
Kako je moguce da dvije godine ne mozes naci posao pa da vracas kredit ili makar dio kredita sa umanjenom ratom. Ili je opcija radis na crno, nemas legalnih primanja pa ne mogu naplatit, a neces da placas namjerno.

Ja ne bih mogao spavat na tvom mjestu :S

Tek sad vidim da je post iz 2014 :D
mene najviše brine da se nije sjetio otići u banku i reći da je ostao bez posla, da pokrene kreditno osiguranje itd
User avatar
dr_Evil
Posts: 12366
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#18 Re: kredit

Post by dr_Evil »

liaar wrote: 22/04/2020 15:33

mene najviše brine da se nije sjetio otići u banku i reći da je ostao bez posla, da pokrene kreditno osiguranje itd
Ma to su neka balkanska posla bila. Ja se slazem da uvijek treba prevarit banku i ovu drzavu, ali opet ne bih mogao spavat :D
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#19 Re: kredit

Post by putokaz1 »

Ako si klijent jedne banke zašto ne možeš uzeti kredit preko druge banke?
User avatar
Dioklecijan
Posts: 37
Joined: 01/03/2020 13:59

#20 Re: kredit

Post by Dioklecijan »

Ko ima tvoje mjenice može da se naplati u svaka doba iz tvojih primanja ili imovine, ali u roku od 5 godina ako si u FBiH ili 10 godina ako si u RS, jer protekom tih opštih zastarnih rokova mogu ti staviti soli na rep, ali na zastaru moraš da se pozivaš jer se ona ne gleda po službenoj dužnosti, sobzirom da se zastarom ne gubi samo pravo, već se gubi pravo na naplatu prinudnim sudskim putem. Ali pogledaj ugovor da li je bilo i osiguranje u sklopu kredita i šta je ono pokrivalo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12366
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#21 Re: kredit

Post by dr_Evil »

Dulcinea del Toboso wrote: 21/09/2020 17:59
dr_Evil wrote: 22/04/2020 15:40
liaar wrote: 22/04/2020 15:33

mene najviše brine da se nije sjetio otići u banku i reći da je ostao bez posla, da pokrene kreditno osiguranje itd
Ma to su neka balkanska posla bila. Ja se slazem da uvijek treba prevarit banku i ovu drzavu, ali opet ne bih mogao spavat :D
Kako se prevari banku?
https://www.021.rs/story/Info/Region-i- ... banku.html
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#22 Re: kredit

Post by putokaz1 »

Dioklecijan wrote: 19/09/2020 15:51 Ko ima tvoje mjenice može da se naplati u svaka doba iz tvojih primanja ili imovine, ali u roku od 5 godina ako si u FBiH ili 10 godina ako si u RS, jer protekom tih opštih zastarnih rokova mogu ti staviti soli na rep, ali na zastaru moraš da se pozivaš jer se ona ne gleda po službenoj dužnosti, sobzirom da se zastarom ne gubi samo pravo, već se gubi pravo na naplatu prinudnim sudskim putem. Ali pogledaj ugovor da li je bilo i osiguranje u sklopu kredita i šta je ono pokrivalo.
Naplaćuju dug star 19 godina,iako su napisane žalbe one nisu pročitane,pusti lafinu zakonsku
Zakon je jedno ali praksa nešto drugo
Džaba rokovi ako se vodi postupak bez stranke,pravosnažno preko novina,oglasne ploče i sl
Zakon je jedno ali Praksa uvjek na štetu Siromašnog i jadnog a u korist Banke,Bogatog,Države i sl
Kod nas je praksa grozna,i to koriste Banke,i Drugi,od stvarnog dužnika nikad ne naplate već od onog koji nema ništa s tim
Zakon je lijepo napisan ali
Ja pišem o praksi koja može biti kobna,može se ići na ulicu
Kod nas tzv Civilna odgovornost je gora od krivične,i u praksi ima Lihvarstva,iako je prikriveno,najbolje ako je moguće na vrijeme sakriti kuću njivu auto,prenijeti na drugog ako je moguće,ali s plate uvjek mogu skidat,uglavnom praksa može uzrokovat samoubivstvo toliko poludi čovjek,dužnik ili jemac-A neće siromaha zaštiti poštenog ni Ured za ljudska prava i oni su na strani Bogatih
Post Reply