Kratki govori Izetbegovica

Post Reply
User avatar
dizZaster
Posts: 589
Joined: 23/09/2005 11:19
Location: Sarajevo

#101

Post by dizZaster »

"Nasilja i nepravdi ima u svim drustvima. Specificnost komunisticke opresije bila je njeno bezakonje upakovano u oblande zakona i forme. Ovo licemjerje stvara opcu zabunu. Neki ljudi zive i umru u takvim sistemima, a da nikada ne znaju sta je bila laz, a sta istina.
Vjerujuci naivno stampi, vlastima, zvanicnim saopcenjima, oni stalno zive u zabludi, nehoticno i nesvjesno podrzavajuci laz i nepravdu.
Od takvih ljudi, sa zaprepastenjem, cesto cujete ono naivno objasnjenje: "Pa tako je pisalo u novinama".
Diktatura i ova neobavjestena zaglupljena masa idu zajedno, jedno drugo omogucuju." (Izetbegovic, Sjecanja, str 63.)
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#102

Post by Vodenjak »

dizZaster wrote:"Nasilja i nepravdi ima u svim drustvima. Specificnost komunisticke opresije bila je njeno bezakonje upakovano u oblande zakona i forme. Ovo licemjerje stvara opcu zabunu. Neki ljudi zive i umru u takvim sistemima, a da nikada ne znaju sta je bila laz, a sta istina.
Vjerujuci naivno stampi, vlastima, zvanicnim saopcenjima, oni stalno zive u zabludi, nehoticno i nesvjesno podrzavajuci laz i nepravdu.
Od takvih ljudi, sa zaprepastenjem, cesto cujete ono naivno objasnjenje: "Pa tako je pisalo u novinama".
Diktatura i ova neobavjestena zaglupljena masa idu zajedno, jedno drugo omogucuju." (Izetbegovic, Sjecanja, str 63.)
Osim sto je i o svom "sistemu", (i ne znajuci to) dao ocjenu, zanimljivo je pogledati jedan filmic o dogadjaju koji je potresao cijeli svijet.
Nakon gledanja tog filma, vjerujem, nece biti nijednog normalnog covjeka koji ce sa sigurnoscu reci da ZNA sta se izdesavalo.
Iako, vrlo je bitno naglasiti, film govori o dogadjaju koji se desio u "najdemokratskijoj" zamlji svijeta, poznatoj i po tome sto je godinama imala svoj "lov na vjestice", sto ce reci komuniste a istovremeno s postovanjem i pijetetom govorila o komunistickoj zemlji na koju se osvrce rahmetli nam rahmetlija...

Ko ima vremena i volje da sjedi za kompom sat i 20 minuta, neka izvoli:

http://video.google.com/videoplay?docid ... 3762628848

Toliko o Izetbegovicevoj komunistickoj opsesiji kojoj je specificnost bila "njeno bezakonje upakovano u oblande zakona i forme"...
I u kojoj, je li "neki ljudi zive i umru u takvim sistemima, a da nikada ne znaju sta je bila laz, a sta istina" :roll: :zzzz:

Sto neko nekad rece, od komunista su gori samo antikomunisti!
Njihova opsesija ih vodi samo rusenju, nikako gradjenju! :oops:

Dokaz je i rahmetlija kojemu nije bilo bitno sta poslije "dana D" kada srusi one koji su mu nanijeli dusevni bol!
Stvorio je zemlju u kojoj i toliko godina nakon rata i njegove smrti pojma nemamo kuda sa sobom i sta nam je ciniti da ista stane na noge..
Ako uopste i moze stati na noge! :(
emmiirr
Posts: 149
Joined: 27/02/2005 00:17

#103

Post by emmiirr »

lahor wrote:
zavrzlama wrote:Sta reci za aliju Izetbegovica......

Bio je najpogodnija licnost za neprijatelje BIH.


Pa neka sad svako razmislja zasto i kako.
Zasto ga onda ti neprijatelji BiH toliko mrze kad im je pogodan bio.Eto de sad ti razmisljaj, zasto?

Zato sto je je prekrizio neciju geopoliticku matricu po kojoj su Bosnjaci kozmeticka greska i strano tijelo, na transferzali Atina-Bec!
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#104

Post by manijak1 »

Vodenjak ...... :oops: ne potpisujem :D :D :D :D
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#105

Post by stickitout »

"Ukopan je rame uz rame sa svojim suborcima i Sehidima,".....

poprevrtali se jadnici...
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#106

Post by manijak1 »

Mala korekcija ......proprevrtali .....bijedna figura ako si htio nešto pametno reći ......oni nisu nikome ništa krivi :oops: samo sebi .
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#107

Post by Fair Life »

emmiirr wrote:
lahor wrote:
zavrzlama wrote:Sta reci za aliju Izetbegovica......

Bio je najpogodnija licnost za neprijatelje BIH.

Pa neka sad svako razmislja zasto i kako.
Zasto ga onda ti neprijatelji BiH toliko mrze kad im je pogodan bio.Eto de sad ti razmisljaj, zasto?
Zato sto je je prekrizio neciju geopoliticku matricu po kojoj su Bosnjaci kozmeticka greska i strano tijelo, na transferzali Atina-Bec!
On prekrzio neciju geopoliticku matricu ?? Spreman sam vjerovati da su njega drugi zajebali...

- Predsjednik Predsjednistva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegovic je 1991. godine predlozio da RBiH ostavi u asimetricnoj federaciji Jugoslaviji. U toj bi federaciji Muslimani imali izrazenu vjersku autonomiju, a Srbi gotovo sve sto cini i kontrolira drzavu. To je veoma licilo na ponudu Vuka Draskovica Muslimanima, iz polovine 1980-tih godina. Pokazati ce se da su Izetbegovic i njegovi sponzori unutar IZ BiH u nacelu diskretno pristali na ovu ponudu, pa su se sa akademicima SANU u Beogradu sredinom 1980-tih godina poveli i konkretni pregovori na tu temu. O tome je prije nekoliko godina svjedocio i jedan od ucesnika, Halid Cengic Hadzija, u svojem intervjuu za magazin "Ljiljan". Pregovore je Cengic sasvim precizno nazvao "Srpsko-muslimanska Jalta".
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#108

Post by stickitout »

manijak1 wrote:Mala korekcija ......proprevrtali .....bijedna figura ako si htio nešto pametno reći ......oni nisu nikome ništa krivi :oops: samo sebi .
koga su pokopali uz njih sam mislio reci.....ako je ista jasnije.....
Al-aqsa
Posts: 264
Joined: 11/03/2006 20:12
Location: Tuzla

#109

Post by Al-aqsa »

Alija i Haris su bili naj gori medju naj gorima, ...zar ne!?

...kako niste svjesni svoje gluposti? :D :-D 8) :-)


FAKTI(naj vise bole poneke)-Preko stotinu i pedeset hiljada ljudi na jednoj dzenazi. Drzavne pocasti. Dan zalosti i djeca ne idu u skolu.Sve je u znaku te dzenaze. Cijeli svijet odaje priznanje bosanskom Lavu. Bosansko Hercegovacki narod u nevjerici i tuzi. Mezarje Kovaci, kovaci bosanske goloruke odbrane i opstanka. -Alija Izetbegovic-Gazija.

Na muci se poznaju junaci!!
I usput, Rahmet dusi svoj stradaloj bosanskoj djecici!!
Zivjelo sarajevo x
Al-aqsa
Posts: 264
Joined: 11/03/2006 20:12
Location: Tuzla

#110

Post by Al-aqsa »

OVAKO CE OSTATI ZAPISANO U HISTORIJI:
http://video.google.com/videoplay?docid ... ic&pl=true
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#111

Post by Vodenjak »

manijak1 wrote:Vodenjak ...... :oops: ne potpisujem :D :D :D :D
I sta cu ja sad? :(

:D :D
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#112

Post by Murat Sabanovic »

Al-aqsa wrote:OVAKO CE OSTATI ZAPISANO U HISTORIJI:
http://video.google.com/videoplay?docid ... ic&pl=true
ma jel ono kukanjac majku mu jebem
baba
Posts: 139
Joined: 16/06/2004 01:17

#113

Post by baba »

Al-aqsa wrote:Alija i Haris su bili naj gori medju naj gorima, ...zar ne!?

...kako niste svjesni svoje gluposti? :D :-D 8) :-)


FAKTI(naj vise bole poneke)-Preko stotinu i pedeset hiljada ljudi na jednoj dzenazi. Drzavne pocasti. Dan zalosti i djeca ne idu u skolu.Sve je u znaku te dzenaze. Cijeli svijet odaje priznanje bosanskom Lavu. Bosansko Hercegovacki narod u nevjerici i tuzi. Mezarje Kovaci, kovaci bosanske goloruke odbrane i opstanka. -Alija Izetbegovic-Gazija.

Na muci se poznaju junaci!!
I usput, Rahmet dusi svoj stradaloj bosanskoj djecici!!
Zivjelo sarajevo x
De, Al-agsa, ako ti nije mrsko napisi spisak svjetskih drzavnika koji su dosli da nam isprate predsjednika. Koji ba cijeli svijet? I Caci koljacu je doslo 100000 ljudi na dzenazu. 100000 retardiranih, umalo nezaboravih reci. Jesi li i ti jedan od njih?
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#115

Post by domi »

nas alija, nas paradoks....on je nazalost bio velikosrpski torjanski konj.

onako gledajuci ga - dobricina, nas dido, pravi musliman, to bi bila moja ocjena o njemu kao covjeku, a mozda i tu grijesim jer ga nisam poznavao.

alija, kao politicar - totalni promasaj. ja mislim da bi on vise uradio za bosnu i bosanske muslimane da je je bio reis, a ne predsjednik drzave.

ne mogu ovi sto ga u zvijezde kuju na svaku primjedbu povlaciti tezu kako je on bio sam, kako je citav svijet bio protiv njega, kako se nije moglo bolje itd. itd.

ja ne mogu a da ne primjetim da su cetnici na celu sa karadzicem dobili ono sto su htjeli prije pocetka rata - etnicki cist dio bih. ustase su cak dobili vise nego sto su trazili.
mi smo dobili jedno veliko nista - sarajevo ostalo nepodijeljeno i to je to.
i dan danas nas iskopavaju po raznim jamama, velikom broju nasih prijatelja, rodjaka bliznjih i daljih, ni dan danas se za kosti ne zna, one sto su se borili za bih u redovima arbih izjednacavaju sa najvecim zlikovcima ove planete, istim zlikovcima sto su se borili protiv drzave od koje primaju boracke i ostale beneficije ( sad kakve su takve su ).

bas imamo drzavu.

alija je na pocetku bio sinonim otpora, ljudske dobrote, ponosa naroda, ali je onog trenutka kad je pristao da pregovara sa karadzicem, bobanom, kad je postao pocasnim k-dantom 7 muslimanske itd. ostavio osjecaj iznenadjenja i zaprepastenja kod mnogih.

mozda cu ispasti malo sebican kad kazem da me nije briga sta ce biti za 100-200 goidna i sta ce historija o njemu pisati, znam da meni nije bilo lako za i nakon njegove vladavine.

opet kazem, njemu nek' je rahmet dusi, kao covjeku - ali kao politicaru mi ga ne spominjite.

za sda mogu reci samo jedno: mislim da je vrijeme da odluce kakva vrsta stranke ce oni ustvari biti. ili ce biti gradjanska ili " nacionalna ", zbunjuju mene, a neprijateljima bosne samo daju vise poena.
jer, ne mozes danas doci i zalagati se sa drzavu bih, a sutra braniti samo interese jednog naroda.

paradoksom i da zavrsim.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#116

Post by Fair Life »

domi wrote:(...)
alija je na pocetku bio sinonim otpora, ljudske dobrote, ponosa naroda, ali je onog trenutka kad je pristao da pregovara sa karadzicem, bobanom, kad je postao pocasnim k-dantom 7 muslimanske itd. ostavio osjecaj iznenadjenja i zaprepastenja kod mnogih.
(...)
Image
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#117

Post by vesela »

domi wrote:
mi smo dobili jedno veliko nista - sarajevo ostalo nepodijeljeno i to je to.

haman bas tako...ni to ne bismo dobili da se MZ ne umijesa!

sve sto smo dobili je "ledina zvana sarajevski kanton", smjestena izmedju nasilnika sa istoka i hinja sa zapada

al' zaboli aliju...nije mu rodni grad :-?
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#118

Post by mr__bosnjak »

alija, kao politicar - totalni promasaj. ja mislim da bi on vise uradio za bosnu i bosanske muslimane da je je bio reis, a ne predsjednik drzave.
Ovo sam ja vjeruj davno govorio.
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#119

Post by Murisno1 »

Nismo mi nikad bili narod koji je znao cijeniti svoje. To se moglo opravdavati visokom stepenu individualnosti i nesklonosti da se povodimo čoporativno za jednom idejom. Mali narod bez političke umješnosti je osuđen na nestanak jer u nedostaku vojne sile gubi i zadnju nit u očuvanju svog identiteta.

Znao je takođe da bez bošnjačke političke zrelosti nema opstanka između dva susjedna naroda koje smo izgleda oduvijek vrijeđali svojim postojanjem. Oni junačke a mi ljubavne, oni barikade a mi YU zastave, oni vozači autobusa a mi putnici na zadnjem sjedištu. Oni lideri a mi njihovi glasači. Tako je bilo decenijama. I najprostiji srpski i hrvatski seljak je bio političniji u bivšoj državi od prilično obrazovanog Bošnjaka koji su uglavnom bili narod bez kore, friško meso za roštilja...

Bio je vođa koji je između politike i naroda uvijek birao narod.
Politiku nije volio ali se je služio sa njom zbog svjetskog priznanja sopstvenog naroda.
“Želio bih ostati upamćen kao onaj koji je uvijek imao na umu narod”;
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#120

Post by Murisno1 »

MESIĆ: I ja mislim da se on prema Izetbegoviću vladao često vrlo arogantno, tako da sam ja jednom Aliji rekao: "Daj, malo budi čvršći." Alija mi je odgovorio: "Ja bih to mogao, ali sva pomoć mi dolazi preko Hrvatske, i ako zaoštrim odnose s Tuđmanom, i ono malo pomoći što dolazi neće dolaziti. Tako da je bolje da ja progutam koju knedlu nego da ne dolazi pomoć preko Hrvatske."

Međutim, jednom je on ipak oštrije reagirao, kada mu je Tuđman u razgovoru o Bosni rekao kako bi trebao biti fleksibilniji, da mora spašavati ljude, da ne smije biti tvrdoglav, da je Bosna neodrživa. "Pogledajte kako je Mehmed Spaho, predratni predsjednik Jugoslavenske muslimanske organizacije, tražio najbolja rješenja za svoje sunarodnjake", rekao je Tuđman i uvjeravao Izetbegovića da i on mora biti fleksibilan i prihvaćati srpske i hrvatske prijedloge. Alija je onda malo podviknuo - prvi put sam ga čuo da podvikne - i rekao: "Predsjedniče Tuđman, nemojte me uspoređivati sa Mehmedom Spahom! On nije imao ni pandura, a ja imam armiju od 150.000 vojnika."
jusuff
Posts: 523
Joined: 03/12/2005 13:44

#121

Post by jusuff »

Murisno1 wrote:Nismo mi nikad bili narod koji je znao cijeniti svoje. To se moglo opravdavati visokom stepenu individualnosti i nesklonosti da se povodimo čoporativno za jednom idejom. Mali narod bez političke umješnosti je osuđen na nestanak jer u nedostaku vojne sile gubi i zadnju nit u očuvanju svog identiteta.

Znao je takođe da bez bošnjačke političke zrelosti nema opstanka između dva susjedna naroda koje smo izgleda oduvijek vrijeđali svojim postojanjem. Oni junačke a mi ljubavne, oni barikade a mi YU zastave, oni vozači autobusa a mi putnici na zadnjem sjedištu. Oni lideri a mi njihovi glasači. Tako je bilo decenijama. I najprostiji srpski i hrvatski seljak je bio političniji u bivšoj državi od prilično obrazovanog Bošnjaka koji su uglavnom bili narod bez kore, friško meso za roštilja...

Bio je vođa koji je između politike i naroda uvijek birao narod.
Politiku nije volio ali se je služio sa njom zbog svjetskog priznanja sopstvenog naroda.
“Želio bih ostati upamćen kao onaj koji je uvijek imao na umu narod”;
da li je ovo tvoj tekst ili? u svakom slucaju potpisujem...
citajuci pojedine komentare na ovoj temi mi se smucilo... ok, razumijem da je dio dezurnih na ovom forumu ozbiljno frustriran, dio je doslovno mentalno poremecen, dio pati od ozbiljnih kompleksa... ali, zaista ne razumijem ovoliki jed prema covjeku koji je bio upravo to - covjek.
rahmet mu dusi i molim dragog boga da mu se smiluje i oprosti grijehe... od mene halal
pozdrav svim bosanskim patriotama i casnim pripadnicima armije bih
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#122

Post by Prenj »

Murisno1 wrote: ...
"Predsjedniče Tuđman, nemojte me uspoređivati sa Mehmedom Spahom! On nije imao ni pandura, a ja imam armiju od 150.000 vojnika."
Da, 150.000 tudjih sinova i kceri koji su ginuli za BiH, dok je njegov sin cuvao trezor Narodne banke.
Al-aqsa
Posts: 264
Joined: 11/03/2006 20:12
Location: Tuzla

#123

Post by Al-aqsa »

Ma Alija je LEGENDA a vi pricajte sta hocete!

U armiji BiH su bili bosanski sinovi, a Alija njihov vrhovni komandant. Naravno da su to tudji sinovi, pa nema Alija 150 000 sinova :-) .

Neki kazu ovako "zasto na Alinoj dzenazi nije bilo vise stranih drzavnika"?
-Netreba ni da budu. Gdje je bila ta svjetska diplomatska djubrad u ratu, kad nam je naj vise trebalo. Nije ih bilo. Zato ne treba ni da budu na dzenazi!! Mogli smo bez njih u ratu, pa tako mozemo i na dzenazi. A naj bitnija je cinjenica da su ga na Onaj svijet ispratili njegovi gradjani i suborci!! Naj veca medalja koja se moze primiti.

A vi koi omalovazavate dzenazu, priznajte da ste popusili!!
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#124

Post by Salko sto je u vodu skako »

Al-aqsa wrote:Ma Alija je LEGENDA a vi pricajte sta hocete!

U armiji BiH su bili bosanski sinovi, a Alija njihov vrhovni komandant. Naravno da su to tudji sinovi, pa nema Alija 150 000 sinova :-) .

Neki kazu ovako "zasto na Alinoj dzenazi nije bilo vise stranih drzavnika"?
-Netreba ni da budu. Gdje je bila ta svjetska diplomatska djubrad u ratu, kad nam je naj vise trebalo. Nije ih bilo. Zato ne treba ni da budu na dzenazi!! Mogli smo bez njih u ratu, pa tako mozemo i na dzenazi. A naj bitnija je cinjenica da su ga na Onaj svijet ispratili njegovi gradjani i suborci!! Naj veca medalja koja se moze primiti.

A vi koi omalovazavate dzenazu, priznajte da ste popusili!!
slazem se potpuno s tobom..alija je zasluzio postovanje!!!!
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#125

Post by forUMASH »

A vi koi omalovazavate dzenazu, priznajte da ste popusili!!
....a ja kontao da ga je popushio onaj kome se ide na dzenazu..... :shock:
Post Reply