kratka lista antiutopijskih filmova u lokalnim videotekama

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#1 kratka lista antiutopijskih filmova u lokalnim videotekama

Post by King Kikapu »

lista antiutopijskih filmova koje sam nasao u dvije videoteke te jednoj privatnoj kolekciji na podrucju hrasnog i cengic vile, sa naznakama kojem podzanru doticni film pripada


12 Majmuna-postapokalipticna
A.I.-kapitalisticka
Planeta majmuna-transvremenska
Bojno polje Zemlja-alien
Blade Runner-tech-noir/cyberpunk
Vrli novi svijet-antiutopija o izgubljenom raju
Cyborg-cyberpunk
Dan poslije-posapokalipticna/
Equilibrium- antiutopija o izgubljenom raju/cyberpunk
Bjeg iz New Yorka-kriminalisticka
Otadzbina-alternativna istorija
Gattaca-kapitalisticka/tech-noir
Terminator-transvremenska
Robocop-kapitalisticka
Invazija kradljivaca tijela-alien
Johny Mnemonic-kapitalisticka/cyberpunk
Sudija Dread-birokratska
Posljednja bitka-transvremenska
Matrix-cyberpunk
Max Headroom-kapitalisticka
Mad Max -postapokalipticna
Na plazi- postapokalipticna
Postar-postapokalipticna
Vodeni svijet- postapokalipticna
Mad Max- postapokalipticna
Rolerball-kapitalisticka
Trkač-kapitalisticka
Svemirski vojnici-pseudoutopijska/alien
Totalni opoziv-totalitarna
V for Vendeta-totalitarna
Do kraja svijeta-apokelipticna
Deep impact-apokalipticna
Armagedon-apokalipticna (sa happy endom)
Ratne igre-cyberpunk
Povratak u buducnost 2-transvremenska
28 dana kasnije-postapokalipticna
1984-totalitarna
Rodjeni 1999-totalitarna
Trka u smrt 2000-kapitalisticka
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#2

Post by forUMASH »

....mozel' pojasnjenje vezano za zanr???
....sta su to "antiutopijski" filmovi....
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: kratka lista antiutopijskih filmova u lokalnim videoteka

Post by Truba »

King Kikapu wrote:
Vrli novi svijet-antiutopija o izgubljenom raju
Rodjeni 1999-totalitarna
Trka u smrt 2000-kapitalisticka
mogul kakvi originalni naslovi pogotovo za ova tri i Vrli novi svijet

brave new world ? jel iz 1998?


:D
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#4

Post by King Kikapu »

Zamisljeno, bijedno mjesto suprotno utopiji.
(Cassel's Consice English Dictionary)

Zamisljeno mjesto gdje ljudi zive dehumanizirano i u strahu.
(Merriam-Webster's On-line)

Rijec antiutopija obicno se koristi kao antonim rijeci utopija (eutopia) i oznacava vrste drustava i drustvena uredjenja u kojima su uslovi zivota gori nego u danasnjim/…/ Antiutopijske slike skoro nedvosmisleno prikazuju buduca (fiktivna) drustva ukazujuci na strasan pravac kojim se svijet krece s namjerom poticanja i uticanja na promjenu tog pravca.
(Grolier's Multimedia Encyclopedia of Science Fiction)

/…/antiutopijska fikcija odnosi se prema totalitarnim diktaturama kao njihov prototip. Ona odrazava (predstavlja) društvo u kojem se istovremeno sudi cijeloj populaciji, drustvo koje svoj smisao pronalazi u koncentracionim logorima, koje obespravljuje i porobljuje cijele klase vlastitih pripadnika, koje slaveci i opravdavajuci ozakonjeno nasilje slavi samo sebe. /…/ antiutopijsko drustvo je ono što bismo danas zvali disfunkcionalnim; ono pociva na nepostojanju vrlina koje tradicionalno zadovoljavaju ili predstavljaju raison d'être (razlog postojanja) zajednice.
(Erika Gottlieb's Dystopian Fiction East and West: Universe of Terror and Trial)

Antiutopija je svako drustvo u kojem se zivljenje smatra nepozeljnim iz bilo kojeg razloga. Rijec je skovana od rijeci utopija i uglavnom se koristi kad se govori o fiktivnim drustvima (cesto u bliskoj buducnosti) u kojima su drustveni trendovi dovedeni do svojih kosmarnih krajnosti./…/Cesto se jedina razlika izmedjuu Antiutopije i Utopije ogleda u autorovom stavu. /…/ Antiutopije su uglavnom pisane kao upozorenja ili kao satire koje trenutne drustvene tokove vrednuju prikazujuci ih u njihovoj kosmarnoj krajnosti./…/ Antiutopija je takodje blisko povezana sa danasnjim društvom.
(Wikipedia On-line Dictionary)
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#5

Post by forUMASH »

....hvala....eto, nesto se i nauci na ovome forumu.... :D
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6

Post by Truba »

meni je ovaj podžanr najomiljeniji pa ako si za neku razmjenu...

inače odmah sam na emuli našao Bave new world iz 1980 i 1998 :D
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#7 Re: kratka lista antiutopijskih filmova u lokalnim videoteka

Post by King Kikapu »

komi wrote:
King Kikapu wrote:
Vrli novi svijet-antiutopija o izgubljenom raju
Rodjeni 1999-totalitarna
Trka u smrt 2000-kapitalisticka
mogul kakvi originalni naslovi pogotovo za ova tri i Vrli novi svijet

brave new world ? jel iz 1998?


:D
yup, film iz '98, a i TV drama iz '80. (cini mi se), Rodjeni 1999 u orginalu Geboren 1999 (njemacki film), Trka u smrt 2000 - Death Race 2000, film osobit po tome sto u njemu glumi Rambo licno.

E, zaboravio sam dopisati Trkaca sa Svarcenegerom, tipicnu kapitalsiticku antiutopiju.
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#8

Post by King Kikapu »

sto se tice antiutopije mnogo sam snabdjeveniji knjigama nego filmovima :)

eh da, nisam napisao ni Traffautov Farenheit 451, ali ga nisam ni nasao u videotekama. to je antiutopija o izgubljenom raju.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9

Post by Truba »

sto se knjiga tice ja imam samo kentaur i polaris :D

On the beach... pretpostavljam rimjek... ja sam gledao samo oriđinale
nabavio sam i 1984 iz 1956 :D:D:D

death race 2000 me podjetio na igru carmageddon kada su pregazili ona kolica s djecom :D:D:D


Do kraja svijeta??? bis dan ende der welt??? nisam gledao ali imam :D

otadžbina je o nacistima :D imam knjigu


inače iskopao si nekoliko naslova za koje nisam znao da su ekranizirani

a ovo je pravo zanimljivo
Max Headroom

pa ako imas divxe/dvd-ove da bačimo manji trejd :D
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#10

Post by King Kikapu »

E jel knjiga Otadzbina koju imas na bosanskom ili na engleskom? Gledao sam fiolm, ali me knjiga interesuje mnogo vise!
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11

Post by Truba »

na srpskom :D u izdanju lagune iz beograda

imaš je po pijacama... Sirano... i antikvarnicama
neocekivana_sila
Posts: 558
Joined: 22/09/2005 13:48

#12

Post by neocekivana_sila »

nije mi bas jasno koji su filmovi utopijski a koji antiutopijski?

Neke koje si naveo su bas ono utopijski 1 kroz 1 :)

evo edit: tek sad vidim da je to vrlo blisko i da "zavisi od autorovog stava"

Pa sve staro se stalno vraca u fazon, a utopija je prisutna jos od Platonove Republike, preko Guliverovih putovanja i Utopije Thomasa Moora sve do novijih Vrli novi svijet i Rat ljudi i dazdevnjaka.
Najjaci filmovi s tom temom su Blade Runner, Paklena naranca, Fahrenheite 451, Matrix(kazu da je bas prepisano iz Neuromancer kojeg nisam citala), Johnny Mnemonic...Plaza.
U svim tim filmovima a i knjigama postoji mjesto izvan dosega, grupa ljudi povezana zajednickim kriterijem, sredstvo represije-trava u Plazi, sznthmesc u Paklenoj naranci, soma u Vrlom novom svijetu). Iritantni su mi filmovi koji koriste taj utopijski celofan da bi zapravo pricali o necemu drugom tj bolje se prodali (bas kao sto je Durakovic koristio agresiju kao celofan) npr Mad Max/tipicni akcioni film ili Batman ili Alien 3.
SF tj bizarne naucene umotvorine, napredak tehnologije i sl su zapravo izraz filmskog straha od stvarnog drustvenog rasapa i dezorganizacije. Vrli novi svijet je napisan tamo negdje '30-ih godina nakon burzovnog sloma i recesije svjetskih razmjera.
U novijim djelima pop-kulture imamo zabavne paranoicne teorije svjetskih zavjera koje su u principu vrlo naivne, ali u sustini su to krajnje postene anarhisticke ideje.
U bilo kojem obliku utopijske i antiutopijske ideje zadiru u srz bitnih pitanja i rjesenja. Oni koji zele promijeniti svijet, koji uzgajaju klice otpora su pojedinci, usamljeni intelektualci(mrzim tu rijec), anarhoindividualci, pankeri, jahaci rumene kadulje, romantici koji okupljaju sebi slicne.
I naravno, to im nikada nece uspjeti jer svaka utopija zavrsi u krvi. Sve se zavrsi s recenicom Dr. Strangelove or how I stop worrying and learn to love the bomb. :)
Last edited by neocekivana_sila on 10/09/2006 18:57, edited 3 times in total.
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#13

Post by King Kikapu »

@neocekivana sila

nisam bas siguran da se utopija i antiutopija mogu porediti. najociglednija razlika izmedju utopije i antiutopije sto je u prvoj omoguceno pojedincu da u punoj mjeri ostvari licni identitet i individualnu srecu, dok je u antiutopiji on potpuno zanemaren u korist klektivnog identiteta i 'visih ciljeva'.

uzmi npr. huxleyev otok, vrli novi svijet i majmun i bit. prvo je klasicna utopija i svojevrsni je cover mooreove utopije, drugo dvoje su antiutopije, s tim sto vrli novi svijet spada u kategodiju 'izgubljenog raja', a majmun i bit u 'postapokalipticnu antiutopiju'.

generalno antiutopijska fikcija je uglevnm polemicka literatura u kojoj se raspravlja o mogucim pravcima razvoja civilizacije. s druge strane i filmovi ili romani koji nisu pisani kao antiutopije cesto nose znacajna antiutopijska obiljezja cak i kada nemaju narocitu estetsku vrijednost (Postar, Vodeni svijet). s druge strane cesto antiutopijski karakter dodje do izrazaja upravo zbog estetske vrijednosti kao u Kafkinom Procesu.

btw. u gimnazijama djecu uce da je Proces roman paradoksa sto je najveca glupost jer Proces s paradoksom nema nikakve veze. romana paradoksa je jedan od literarnih izraza filozofije egzistencijalizma, a Proces je mnogo stariji. barem koliko ja znam.
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#14

Post by King Kikapu »

Beatrice_22 wrote:a Fight Club? :?

antiutopijski?
nije antiutopijski, jer je glavna odlika antiutopijske fikcije potpuno fiktivno vrijeme ili prostor, a Klub boraca je smjesten u tacno odredjeno vrijeme i na tacno odredjeno mjesto.
po mom misljenju Klub boraca je film o nalicju sizofrenije sa politickom porukom :d
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#15

Post by aNTropocentrio »

Znam da je offtopic, ali Orwellove "Životinjska Farma" i "1984",
neprevaziđena antiutopija.

Svi ostali filmovi/knjige su crpili veliki dio inspiracije iz navedeni djela (Brasil, odličan primjer).
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16

Post by Truba »

Posljednja bitka-transvremenska

jel ovo onaj francuski film u kome nema ni riječi i crno bijeli je iako je iz 1983 a u filmu nema žena :D:D:D i ako se pojave odmah je cap carap
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#17

Post by King Kikapu »

komi wrote:Posljednja bitka-transvremenska

jel ovo onaj francuski film u kome nema ni riječi i crno bijeli je iako je iz 1983 a u filmu nema žena :D:D:D i ako se pojave odmah je cap carap
jes, moj zajeb...nije transvremenska, vec feministicka.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18

Post by Truba »

pa valjda antifeministička ;)
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#19

Post by johnnykola »

King Kikapu wrote: po mom misljenju Klub boraca je film o nalicju sizofrenije sa politickom porukom :d
zajebancija ili ne? ako je zajebancija - ok. :-D a ako nije,
mogu napisati samo - nidje veze. koja je to politicka poruka?
takodjer, ako cemo se drzati definicije antiutopije mislim
da je robocop uljez na listi. :-D usput, mislim da je
blade runner sam, definicija za ovako napisane 3 definicije
antiutopije. :-D po meni, vecina pobrojanih filmova su sranje
kroz gusto granje. evo jednog od argumenata
zasto:
neocekivana_sila wrote:Iritantni su mi filmovi koji koriste taj utopijski celofan da bi zapravo pricali o necemu drugom tj bolje se prodali (bas kao sto je Durakovic koristio agresiju kao celofan) npr Mad Max/tipicni akcioni film ili Batman ili Alien 3
:-D
postujem ja to propitivanje buducnosti,
ali sta cemo s ovom budusnoscu-sadasnjoscu koja nam, pa minimum
50 godina visi nad glavom, ako ne i vise? jaranu prebacih dvd-ove
pa ne stigoh pogledati dr. strangelove do kraja. peter brkajla je legenda,
a i onaj ripper, kubanash stari, nije los. dosad mi je najjaca scena s onim kodom. ako ga je stanley u aeroplanu samo momamcki nazumao preko ruke i znanja svojeg kamermana. :-D

p.s. btw. u gimnazijama djecu uce da je Proces roman paradoksa sto je najveca glupost jer Proces s paradoksom nema nikakve veze. romana paradoksa je jedan od literarnih izraza filozofije egzistencijalizma, a Proces je mnogo stariji. barem koliko ja znam.
jesi li kad na teveu gledao reprizu kojeg filma ili epizode kojih od serija?
franz je the lik, a to sto je neko nakon njega skonto naziv za ono
sto je pisao i stavio ga u ladicu, to je problem tog lik iz franzove buducnosti. :-D
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20

Post by Truba »

johnnykola wrote: jaranu prebacih dvd-ove
pa ne stigoh pogledati dr. strangelove do kraja.
:roll: :roll: :roll:
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#21

Post by johnnykola »

komi wrote:
johnnykola wrote: jaranu prebacih dvd-ove
pa ne stigoh pogledati dr. strangelove do kraja.
:roll: :roll: :roll:
znam, glup sam. :-D
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#22

Post by King Kikapu »

nigdje nisam napisao da antiutopijski filmovi moraju imati visoke estetske i umjetnicke standarde. antiutopija se u njima ogleda kroz drustveni kontekst ili scenografiju. pripadnost antiutopiji odredjuje politicka pozadina koja motivira ili utice na postupke junaka u filmu knjizi. takodje masa filmova nisu apriori antiutopijski vec akcioni filmovi B produkcije i ako cemo iskreno svi filmovi s liste u kojima glume svarceneger, stalone, mel gibson i kevin costner su mi bezveze. ali prema svojim odlikama pripadaju antiutopijskoj fikciji iako ne vjerujem da je njihovim scenaristima bio primarno cilj.

cesto se naucna fantastika i antiutopija poklapaju u nekom filmu. u Robocopu je to ocigledan slucaj, imas korporacije koje kroz tehnologiju pokusavaju kontrolisati policiju. tu se ogleda antiutopijski aspekt iako je film tipicna americka saga o borbi dobra i zla, a ne politicki film :D

svemirski vojnici su takodje prikrivena antiutopija, ali je paul verhoven mnogo vise dao na prikazivanje politickog konteksta drustva u tom filmu. zapravo on je prikaza militaristicko drustvo iznutra sa ociglednim vizualnim konotacijama na nacisticku njemacku s sta je upakovana americka prica o slobodi. zato ovaj film ima mnogo jasniju politicku poruku.

proces je roman i filmska i TV adaptacija koji govori o birokratskom drustvu. za razliku od totalitarnog drustva u kojem se represija koristi da bi se uspostavio i odrza novi poredak i njegovi zakoni, u birokratskim drustvima represija se koristi za ocuvanje starog poretka. u tome je sustina kafkinog romana. dok su u romanima paradoksa traumaticni paradoks s kojim se suocavaju junaci nalaze u njima samim, tj. u njihovom vidjenju ili promisljanju zivota (ocit uticaj egzistencijalizma), u procesu je taj problem dosao iz vana. psiholoski preobracaj se u procesu desava kada jozef pocinje da se pita sta ako je zaista zgrijesio i da prihvata krivicu iako ne zna koja je, ali je jos uvijek impuls za to dosao sa strane. usporedi jozefa K. sa mersoom (oba su junaci skolskih lektira). kroz mersoove akcije promislja se smisao zivota (vrlo grubo sam ovo okarakterisao) sto je odlika egzistencijalisticke fikcije, dok se kroz akcije jozefa k. promislja smisao postojanja i mehanizmi drzave, te psihologija pristanka ili mirenja s drzavom kao aparatom.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#23

Post by johnnykola »

King Kikapu wrote:nigdje nisam napisao da antiutopijski filmovi moraju imati visoke estetske i umjetnicke standarde. antiutopija se u njima ogleda kroz drustveni kontekst ili scenografiju. pripadnost antiutopiji odredjuje politicka pozadina koja motivira ili utice na postupke junaka u filmu knjizi. takodje masa filmova nisu apriori antiutopijski vec akcioni filmovi B produkcije i ako cemo iskreno svi filmovi s liste u kojima glume svarceneger, stalone, mel gibson i kevin costner su mi bezveze. ali prema svojim odlikama pripadaju antiutopijskoj fikciji iako ne vjerujem da je njihovim scenaristima bio primarno cilj.

cesto se naucna fantastika i antiutopija poklapaju u nekom filmu. u Robocopu je to ocigledan slucaj, imas korporacije koje kroz tehnologiju pokusavaju kontrolisati policiju. tu se ogleda antiutopijski aspekt iako je film tipicna americka saga o borbi dobra i zla, a ne politicki film :D

svemirski vojnici su takodje prikrivena antiutopija, ali je paul verhoven mnogo vise dao na prikazivanje politickog konteksta drustva u tom filmu. zapravo on je prikaza militaristicko drustvo iznutra sa ociglednim vizualnim konotacijama na nacisticku njemacku s sta je upakovana americka prica o slobodi. zato ovaj film ima mnogo jasniju politicku poruku.

proces je roman i filmska i TV adaptacija koji govori o birokratskom drustvu. za razliku od totalitarnog drustva u kojem se represija koristi da bi se uspostavio i odrza novi poredak i njegovi zakoni, u birokratskim drustvima represija se koristi za ocuvanje starog poretka. u tome je sustina kafkinog romana. dok su u romanima paradoksa traumaticni paradoks s kojim se suocavaju junaci nalaze u njima samim, tj. u njihovom vidjenju ili promisljanju zivota (ocit uticaj egzistencijalizma), u procesu je taj problem dosao iz vana. psiholoski preobracaj se u procesu desava kada jozef pocinje da se pita sta ako je zaista zgrijesio i da prihvata krivicu iako ne zna koja je, ali je jos uvijek impuls za to dosao sa strane. usporedi jozefa K. sa mersoom (oba su junaci skolskih lektira). kroz mersoove akcije promislja se smisao zivota (vrlo grubo sam ovo okarakterisao) sto je odlika egzistencijalisticke fikcije, dok se kroz akcije jozefa k. promislja smisao postojanja i mehanizmi drzave, te psihologija pristanka ili mirenja s drzavom kao aparatom.
sustinu kafkinog romana nisam vidio u ovome sto si ti napisao, a to je i tvoje i moje pravo da sustinu vidimo u necem drugom. :-D medjutim, ovako ili onako, tu je paradox. :-D ali ako u smislu pod kojim se paradox tretira u romanima paradoxa procesu nije mjesto medju tim istim romanima - postivam. :-D mozes li mi samo pojasniti razliku izmedju smisla zivota i smisla postojanja? ne studiram filozofiju, a eto, zanima me teoretsko razglabanje o tome, ali u kratkim crtama, ako je to uopce moguce iznijeti u kratkim crtama. i, takodjer, ako je moguce, bez tvojeg pozivanja na neke filozofe (u nekoj manjoj mjeri - ok :-D , jer primjeri se najbolje rade na primjerima). ono, zanima me bas tvoje misljenje, koje si izgradio (ako jesi - u sto ne sumnjam) preko novijih filmova, knjiga, muzike ili (najbolje :-D ) iz tvojeg osobnog svakodnevnog ili manje svakodnevnog iskustva. :-D
pitanje vezano za fight club je ostalo neodgovoreno. :-D
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#24

Post by King Kikapu »

ni ja nisam studirao filozofiju, nit sam se previse bavio njenom granom koja se bavi propitivanjem smisla. mene mnogo vise interesuje mogucnost umjetnosti i estetike da polemisu o ovozemaljskim temama i problemima koji su rezultat/posljedica politike, ekonomije, napretka nauke i slicno. o filozofiju sam se tek ocesao al evo da probam :D

kao ateista postojanje vidim iskljucivo u njegovom tjelesnom vidu, tj kao zivot, tako da mi je smisao zivota identican smislu postojanja, a to je ostvarivanje individualne srece svakog pojedinca. tj. smisao mi je dostizanje osobne utopije. ovo nije nikakvo teleolosko (nauka o smislu) stanoviste, vec licni stav.

a fight club je ko sto rekoh sizofrenija iznutra s tim sto je film ostao nekako razvodnjen. umjesto da se skoncentrise samo na patolosku ili samo na politicku stranu, strpano je sve u jedno, pa je anarhizam prikazan kao oboljenje, a ne kao legitiman politicki koncept. to je lose. film je zabavan.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#25

Post by johnnykola »

o fight club-u, imamo totalno suprotna misljenja.
po meni, u tom filmu je potpuno irelevantna cinjenica
da je ed podvojen. u biti, on uopce nije podvojen.
on jest brad.
za ovu razliku sam pitao zbog:
kroz mersoove akcije promislja se smisao zivota (vrlo grubo sam ovo okarakterisao) sto je odlika egzistencijalisticke fikcije, dok se kroz akcije jozefa k. promislja smisao postojanja, ali dobro. ni mene ne zanima teolosko objasnjenje i oko smislova :-D slazem se s tobom.
isto tako, i ovo potpisujem:
mene mnogo vise interesuje mogucnost umjetnosti i estetike da polemisu o ovozemaljskim temama i problemima koji su rezultat/posljedica politike, ekonomije, napretka nauke i slicno.
zivio!
:-D
Post Reply