Kraljevi ex-yu kosarke

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#101

Post by rikardoreis »

:D

obad, skroce, blazevic, sunara, petar popovic, pehlic...je l' ono ovako nekako bjese :D
glog
Posts: 361
Joined: 12/10/2007 15:49

#102

Post by glog »

Da, tako i jos: Ciklic, Vrankovic, Petranovic, Hrabrov, Mladjan...
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#103

Post by rikardoreis »

uff, smetn'o sam vrankovica i veljka petranovica..ostale ne znam, jeidno, mozda mladjana, ako je to onaj suter iz IMT-a...
glog
Posts: 361
Joined: 12/10/2007 15:49

#104

Post by glog »

Mladjan jeste taj iz IMT-a, a Ciklic je bio jedna motika - covjek je sest sekundi prije kraja polufinala play off-a protiv Zvezde dobio loptu u ruke sam pod Zvezdinim kosem - djipio k'o konj i odvalio loptom u obruc... Onda su ga igraci Zadra ganjali po terenu...

Hrabrov je bio onako prosjecan ligaski igrac sto je u tadasnjem Zadru znacilo da sjedi na klupi i ulazi na par minuta po utakmici... Kasnije su ga cesto pominjali kao rodjaka Komazeca i Popovica...

Bio je u Zadru i onaj Babic sto je dao 140 poena nekim nesretnicima sa Malte...
User avatar
insajder 078
Posts: 73
Joined: 05/05/2009 00:15

#105 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by insajder 078 »

kakavdanakneiskustvu wrote:hajde da malo obnovimo temu,evo od mene idealnih 12

slavnić
zdovc
delibašić
kićanović
petrović
dalipagić
bodiroga
kukoč
stojaković
rađa
ćosić
divac
Jel Zdovc pa kljucu da bude ili...?
User avatar
insajder 078
Posts: 73
Joined: 05/05/2009 00:15

#106 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by insajder 078 »

Ok to je stvar ukusa!Licno najbolja petorka:
1.D.Petrovic(jer je bio vanzemaljac)
2.Đorđevic(zbog nekih trojki iz proslosti :D )
3.Danilovic(licne simpatije)
4.Kukoc(olicenje balkanske lucidnosti i best player)
5.Divac(jer je sve ovo ispred i uz to sjajan covjek)

Nazalost ovu generaciju sa Cosicem ne pamtim al sam gledao neke emisije sa njim i odusevio me je.Vjerujem da je bio isti igrac kakav je i kao covjek bio!
User avatar
insajder 078
Posts: 73
Joined: 05/05/2009 00:15

#107 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by insajder 078 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
insajder 078 wrote:Ok to je stvar ukusa!Licno najbolja petorka:
1.D.Petrovic(jer je bio vanzemaljac)
2.Đorđevic(zbog nekih trojki iz proslosti :D )
3.Danilovic(licne simpatije)
4.Kukoc(olicenje balkanske lucidnosti i best player)
5.Divac(jer je sve ovo ispred i uz to sjajan covjek)

Nazalost ovu generaciju sa Cosicem ne pamtim al sam gledao neke emisije sa njim i odusevio me je.Vjerujem da je bio isti igrac kakav je i kao covjek bio!

ok,ali zar ne misliš da bi petrović i đorđević mogli zamijeniti mjesta.

p.s.trojke đorđevića,na koje misliš
Ma Drazen mora biti na prvom mjestu :-D
Na onu iz Istanbula protiv Badalone,mada mi je ova sa EP protiv Hrvatske jos dramaticnija bila :D
Ne moze to svako.....
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#108 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by samo malo »

1. Djordjevic 2. Petrovic 3. Kukoc 4. Radja 5. Divac.

Divac i Radja su cesto igrali u visokom paru u reprezentaciji, na EP u Zagrebu su vecinu vremena igrali zajedno, fenomenalno je to izgledalo. Mada mislim da je tadasnja YU reprezentacija bila ispred svog vremena, zato su i bili tako dominantni.

Ovi sto kazu da drazen nije znao sta je asistencija, preporucujem im da nabave snimke njeghovih utakmica u NBA ligi, posebno onu nesretnu sezonu kada je konacno dobio povjerenje trenera i kada je poceo razbijati protivnike po NBA parketima, sto kosevima sto genijalnim asistencijama.

Kukoc je inteligentniji igrac, nisu ga amerikanci bezveze prozvali Konobar, covjek koji je dominirao na parketu a postigne recimo 3 poena. To danas niko ne moze, tek je recimo Papalukas kao neka blijeda sjena.

Ali Drazen je svijet za sebe, covjek masina.

One starije ne pamtim dobro, Cosic, Delibasic, Dalipagic recimo. Ali bili su i to igracine. Prakticno je nemoguce sastaviti prvu petorku YU kosarke, kad mozes sastaviti dvije jednako kvalitetne petorke, i da se guraju.
User avatar
insajder 078
Posts: 73
Joined: 05/05/2009 00:15

#109 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by insajder 078 »

ja tu tekmu protiv juventuda nisam gledao,već je bio počeo rat,a ionako bi navijao protiv partizana

Bolje da nisi jbg razorcarao bi se :D
glog
Posts: 361
Joined: 12/10/2007 15:49

#110 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by glog »

Ovi sto kazu da drazen nije znao sta je asistencija, preporucujem im da nabave snimke njeghovih utakmica u NBA ligi, posebno onu nesretnu sezonu kada je konacno dobio povjerenje trenera i kada je poceo razbijati protivnike po NBA parketima, sto kosevima sto genijalnim asistencijama.
I zato je nakupio impresivne dvije asistencije po utakmici tokom NBA karijere. I tako je asistencijama razbijao protivnike - jedna u prvom poluvremenu, jedna u drugom - i kapak....

Nemoj pricati gluposti, Drazen je bio genijalan igrac, najbolji suter, veliki radnik, znao je iskamciti faul, bio je igrac odluke, vjerovatno najbolji igrac Evrope sredinom osamdesetih, fenomenalno je vladao loptom, prvi Evropljanin koji se mogao ravnopravno nositi sa NBA igracima - ali loptu nije dao nikom !!!

Cuj genijalni asistent sa DVIJE asistencije po utakmici !!! Pa i ona goveda Greg Ostertag i Bryant Reeves su imali po jednu ili jednu i po asistenciju po utakmici !!!
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#111 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by Murat Sabanovic »

pa petrovic je bio za klasu bolji od svih yu igraca...
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#112 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by Murat Sabanovic »

kakavdanakneiskustvu wrote:
pa petrovic je bio za klasu bolji od svih yu igraca
to ti misliš,dopusti da neki ne misle tako

pvi asistent turnira 89 u zagrebu
85te,protivtalijanskog simaca postiga 47 koseva,a ukupno sudjelovao u 99 poena
protiv francuskog limoga 86te, ubiljazio je 26 asistencija
22,3 poena najbolji njegov prosijek u nba
112 poena u jednoj utakmici
sa 15 godina igrao u prvoj yu ligi
sa 17 u reprezentaciji

ma mislite sta hocete....
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#113 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by and »

kralj je jedan-dražen petrović :thumbup:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#114 Re:

Post by KENJAC »

Better Man wrote:
hrabren miloradovic wrote:Seca li se iko onoga incidenta , mislim da je Sibenka s'nekim igrala , kad je sudija stavio pistolj za pas da bi se utakmica zavrsila ili sta vec .
Ako zna neko vise o tome nek' napise! :-D
Mikslim da je riječ o utakmici protiv Bosne! Utakmica je odlučivala o prvaki Jugposlavije! Sudija je u zadnjim sekundama svirao nepostoječi faul na Draženu Petroviću, jer je znao da ovaj ne može promašiti bacanja. Tako je Šibenka postala prvak, ali je tadašnji KSJ pregledom snimke poništio utakmicu i donio odluku da se igra nova. Šibenka nije došla na odigravanje nove utakmice i Bosna je postala prvak!
Kolega nazalost ste u krivu! Matijevic jest sudio Sibenka -Bosna i sviro nesto sto niko nije vidio i to poslije jako sumljivog odbrojavanja vremena!!! Jest isti taj Matijevic Ilija covjek sa ogromnim brkovima u pitanju ali u drugim okolnostima. Donosim isjecak iz novina : Siječanj 1986. – nesvakidašnji događaj zbio se na utakmici hrvatske lige «centar» odigrane (ali nedovršene) utakmice u Srednjoškolskom centru između domaćeg «Čakovca» (danas «Međimurje») i «Maksimira» iz Zagreba. Nezadovoljan i iznerviran događanjima na parketu, gostujući trener (inače nekad priznati košarkaški međunarodni sudac) Ilija Matijević u jednom je trenutku iz svoje sportske torbe izvadio pištolj (!!!) i stavio ga za pojas !!?? Utakmica je prekinuta i brzom intervencijom djelatnika policije, Matijeviću je pištolj oduzet......

«Nakon dosuđene osobne pogreške igraču broj 6 kk «Maksimir», Ljubičiću, igrač broj 8 kk «Čakovca» Holcinger je u prekidu pokušao istjerati pravdu i zamahnuo s namjerom da udari igrača kk «Maksimir». Pritom se stvorila gužva nakon koje sam otišao do zapisničkog stola i pokazao namjernu i isključujuću osobnu grešku. Poslije toga igrač broj 8 nije napustio teren nego je došao do stola i pitao «koji ga je to sudac isključio?» Na te riječi umješao se trener gostujućeg sastava Matijević i došlo je do koškanja između njega i igrača broj 8. Nakon što je gužva raščišćena trener Matijević je sjeo na klupu, izvukao pištolj iz torbe i stavio ga za pojas» - napisao je u zapisnik Dragutin Mujić iz Karlovca, jedan od sudaca utakmice 13.kola Hrvatske košarkaške lige – centar između kk «Čakovca» i kk «Maksimira» odigrane 26.siječnja 1986. godine u Čakovcu.
Općinski sekretarijat unutrašnjih poslova Čakovec podnio je prekršajnu prijavu Općinskom sucu za prekršaje zbog povrede odredbi članka 15. Zakona o nabavljanju, držanju i nošenju oružja. U stavu 3. članka 15. stoji: «Pištolj i revolver ne smiju se nositi na javnim mjestima na način kojim se uznemiravaju građani».
Intervju, u jednom zagrebačkom tjedniku, Ilija Matijević je nekoliko dana kasnije izjavio: «Uvijek ću se odlučno braniti od onih koji me napadaju».
Ovako je pisao «Vjesnik» 28. prosinca 1986. godine u svom pregledu značajnijih sportskih događanja u 1986. godini.
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#115 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by zlajapravaraja »

Prije rat(ov)a:
1. petorka:
Djordjevic, Petrovic, Kukoc, Radja, Divac

2. petorka:
Zdovc, Komazec, Danilovic, Savic, Vrankovic

+ Radulovic, Markovic, Perasovic, Paspalj, Primorac, Alibegovic, Naumoski itd.

Kako bi DANAS izgledao sastav Jugoslavije da nije bilo raspada i da svi hoce da igraju?
Imena je prokleto mnogo...

Sta mislite?
Sultan.Fatih
Posts: 17
Joined: 16/12/2009 21:52

#116 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by Sultan.Fatih »

Vidim raja sve pisu ova poznata imena i svaka cast na tome al fali mi jedno ime koje nisam vidio da je iko napisao...Ispravite me ako grijesim....Momak iz Sarajeva , u ratu otisao za Beograd i tamo postao legenda....Steta sto mu je neki idiot prerano oduzeo zivot....Njegovo ime je Haris Brkic....Ko zna sta bi se desilo da je ostao ziv , dokle bi dogurao....Grobari kazu , Jedini kapiten Partizana....Zamislite , zovete se Haris a kapiten ste Partizana...Znaci da si morao valjati....Eto malo historije na covjeka kojeg mnogi zaboravljaju ili su ga vec zaboravili...
User avatar
Petit_Beurre
Posts: 908
Joined: 12/08/2009 18:55
Location: Fioka

#117 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by Petit_Beurre »

Sultan.Fatih wrote:Vidim raja sve pisu ova poznata imena i svaka cast na tome al fali mi jedno ime koje nisam vidio da je iko napisao...Ispravite me ako grijesim....Momak iz Sarajeva , u ratu otisao za Beograd i tamo postao legenda....Steta sto mu je neki idiot prerano oduzeo zivot....Njegovo ime je Haris Brkic....Ko zna sta bi se desilo da je ostao ziv , dokle bi dogurao....Grobari kazu , Jedini kapiten Partizana....Zamislite , zovete se Haris a kapiten ste Partizana...Znaci da si morao valjati....Eto malo historije na covjeka kojeg mnogi zaboravljaju ili su ga vec zaboravili...
I najveći nacionalisti sa Juga su znali reći kako je Haris jedan od najboljih igrača Partizana ikada, i kako je imao ulaz pod koš bolji od Bodiroge.
Tuga što je mlad otišao...
User avatar
Petit_Beurre
Posts: 908
Joined: 12/08/2009 18:55
Location: Fioka

#118 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by Petit_Beurre »

naravno da nije jer nije imao vremena da dostigne neke veličine tipa divac i slično,ali je sasvim sigurno bio jedan od najtalentiranijih košarkaša.
boletus67
Posts: 60
Joined: 07/05/2006 11:08

#119 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by boletus67 »

mislim da nesto vazno zaboravljate:

postoje dva igraca u istoriji YU kosarke koji se moraju izdvojiti.
To su igraci koji su formirali nase dvije najbolje generacije 70 i 80 tih.
Oni su bili uzori, vodje. nesto stariji od ostalih, nevjerovatno jake volje i zelje za uspjehom.
Bez njih ne bi najvjerovatnije ni postojale ove dvije generacije.

Dokaz ovome je da mi i dalje na podrucju ex Yu imamo vrhunskih igraca. ali gdje su oni sada? prosjecni pojedinci. Nemaju vodja i nemaju uzora.


Kresimir Cosic:
generacija '70 Uz njega Kicanovic, Dalipagic, Slavnic, Delibasic ......

Drazen Petrovic:
generacija '80 Kukoc, Radja, Divac, Zdovc .........
krokodil
Posts: 97
Joined: 19/06/2009 18:37

#120 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by krokodil »

Godinama prije rata sam pratio Bosnu i jugoslovensku reprezentaciju i sigurno mogu reći da poprilično dobro poznajem te neke odnose. Prije svega Dražen nije generacija sa Kukočem i njima, on je malo stariji od njih, mada je nebitno.

Nikada se neće ovdje ukazati takav igrač bez obzira na sav napredak i evoluciju košarke. Godinama je čitavu Evropu nervirao svojom nepogrješivošću i prije svega drskošću.


Za mene je moj kralj košarke bio Z. Radulović svi mi tadašnje klinci smo maštali o Bosninom dresu sa brojem 14. Zdravko je bio neko ko je bio prevaga da se košarka prati u Sarajevu iako su tih godina Cibona, Jugoplastika i Partizan harali Evropom. Mnogi podcjenjuju onu ligu iako se ispostavilo da je to bila jedna od najjačih liga na vijetu. Helem, ZR 14 je bio kralj ovog grada, ponos svih navijača i čovjek koji je često znao ubosti tricu kada je najviše trebalo.... On je za mene bio kralj. Neću nikada zaboraviti, pošto je živio u mom ulazu, kada je potpisao za Cibonu znam da sam plakao dv adana i nisam mogao vjerovati da "Radula" nema više. Znam kad je pakovao stvari i odlazio zamolio nas da mu pomognemo a nama do života nije bilo što mu pomažemo da ide....


Bili su to dani....


Još jednog igrača bih istakao iako on ne spada u top igrače kao neki pobrojani ovdje. Žarko Paspalj je bio čovjek mašina za koševe, ljevak, koji je iz ćoška terena davao koševe na način da se odbije u tablu pa upadne u obruč što je bio fenomen...

http://www.youtube.com/watch?v=iz2-d5woRu4

POgledati i naježiti se
User avatar
Petit_Beurre
Posts: 908
Joined: 12/08/2009 18:55
Location: Fioka

#121 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by Petit_Beurre »

da da paspalj. gledao sam neke snimke i pricali su mi kako je igrao, uf to je bila kosarka.
Uopste tadasnja kosarka je bila mnogo ispred danasnje, igraci su imali ono nesto sto ovi danasnji nemaju. I NBA liga i Europa su imale bolje kosarkase.

Saša Danilović
Rebrača
User avatar
USAblues
Posts: 1461
Joined: 15/06/2008 23:07

#122 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by USAblues »

Toni , Drazen i Mirza neponovljivi!
User avatar
fosil
Posts: 2478
Joined: 14/12/2006 03:46
Location: dje me naka nostalgija vuce...

#123 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by fosil »

krokodil wrote:
http://www.youtube.com/watch?v=iz2-d5woRu4

POgledati i naježiti se
Oj sto me profura ovaj video, kamo srece da se nije zaratilo i da smo se pomarali sa Amerima u Barceloni '92
gerando
Posts: 14
Joined: 08/07/2010 13:47

#124 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by gerando »

Drazen!
Pa svi ostali asovi iza njega, ali on je bio kralj.
User avatar
Adnansu
Posts: 349
Joined: 24/11/2009 16:27

#125 Re: Kraljevi ex-yu kosarke

Post by Adnansu »

gerando wrote:Drazen!
Pa svi ostali asovi iza njega, ali on je bio kralj.
:thumbup:
Post Reply