Kralj Tvrtko

wxy
Posts: 53
Joined: 21/03/2004 06:58

#1 Kralj Tvrtko

Post by wxy »

Molio bih vas da postavite slike kralja kao i dokumente koje je potpisao i sve ostalo sto je vezano za njega.

Bas me zanima kako je izgledao ovaj vemo vazan lik iz bosanske istorije.
NOTE:pokusavao sam da nadjem slike na internetu ali bez uspijeha.


Hvala unaprijed :)
Kamarad
Posts: 22
Joined: 20/08/2004 23:01

#2

Post by Kamarad »

TVRTKO KOTROMANIĆ I: Bosanski ban i prvi bosanski kralj, vladao je od 1353. do 1391. godine. Za druge polovine Tvrtkove vladavine Bosna je uistinu bila najveća i najmoćnija država na Balkanu i među južnim slavenima. Jedini dio današnje Bosne koji nije bio uključen u Tvrtkovo kraljevstvo jeste pojas zemlje na sjeverozapadu gdje se danas nalazi grad Bihać, sto je tada pripadao hrvatsko-ugarskom teritoriju. U vrijeme Tvrtkove vladavine primjetna je politička stabilnost, značajan kulturni i duhovni napredak. Godine 1377. Tvrtko se krunio za prvog bosanskog kralja u mjestu Mili (današnji Arnautovici) nadomak Visokog. S Tvrtkom u bosansku heraldiku ulazi anžuvinski ljiljan - istinski simbol bošnjaštva i snažne bosanske države. Da bi uzdrmao bosansku državu, ugarski kralj Ludovik je nakon skoro stogodišnjeg zatišja pokrenuo pitanje bosanskih heretika, zahtijevajući njihov progon, posebno u oblasti Usore. Stoga je Ludovik 1363 otpremio na Bosnu dvije kižarske vojske. Međutim, veliki bošnjački vođa - Tvrtko Kotromanić I - do nogu potukao obje Ludovikove vojske - jednu pod gradom Sokolom na Plivi kod Jajca, a drugu kod Srebrenika. Već 1366 dio bošnjačke vlastele se pobunjuje protiv Tvrtka (navodno zbog sirenja katolicizma) i kralj biva prisiljen da potraži pomoć upravo na Ludovikovom dvoru. Punu vlast u Bosni Tvrtko ponovno učvršćuje 1369 godine i u sljedećih dvadeset godina načinjava od Bosne najveću i najmoćniju državu na Balkanu. Nakon što je ponovno zagospodario cijelom Bosnom, Tvrtko I Kotromanić je svoj prvi veliki vanjskopolitički uspjeh postigao na istoku, gdje su mu to omogućavale prilike nastale raspadanjem nekadašnje Dušanove države. Tvrtko I je, u cilju proširenja Bosne, stupio u savez sa knezom Lazarem, te 1373 godine skršio svog prvog istočnog susjeda, Nikolu Altomanovića. Poslije podjele Altomanovićevih posjeda, u granice Bosanske države kralj Tvrtko Kotromanić I je uključio Gornje Podrinje sa Pivom, Tarom, te srednjim i donjim Polimljem. Ubrzo potom Tvrtko je zauzeo primorske župe Trebinje, Konavle i Dračevicu, čime je granicu Bosne pomjerio do Boke Kotorske. Podjelom posjeda Nikole Altomanovića, u sastav Bosne je ušao i današnji Sandžak. Uspješnim osvajačkim pohodima, Tvrtku Kotromaniću je zakonito pripao i "dvogubi vijenac" - dvostruka kraljevstka kruna Bosne i Srbije. U manastiru Mileševo kod Prijepolja, Tvrtko I se vjerovatno oktobra 1377 godine okrunio za kralja "Srbljem i Bosne i Primorju i Zapadnim Stranam" te počeo "s Bogom kraljevati." Istovremeno je svom narodnom imenu, čisto iz državnopravnih razloga, dodao i ime "Stefan", koje su simbolično nosili svi srpski vladari, pa tako i dvostruki vladar Bosne i Srbije. Ime Stefan je značilo "vjenčani," (onaj koji je krunisan). To je i u Bosni postalo tradicijom, pa su ga poslije Tvrtka I svom imenu dodavali svi bosanski kraljevi. Tvrtko se krunisao u Mileševu jer je htjeo da ojača svoj uticaj i na tamošnje Srblje.

Bošnjački katolik, gospodar heretičke Bosne, čiju je crkvu odlučno branio, jednako kao što je štitio katolike i pravoslavne, koji su se teritorijalnim širenjem bosanske države našli u njenim granicama, Tvrtko I je po religijskim i političkim stavovima bio daleko od polusvetačkih likova i manastirske tame pravoslavnih srpskih vladara. Kao držač dvostruke krune, Tvrtko I je bio daleko od pomisli da obnavlja staru srpsku državu. Tvrtko I je 1382 utemeljio grad Novi (Sveti Stefan), na ulazu u Bokokotorski zaljev, a već sljedeće godine podigao je grad Brštenik (Sveti Mihajlo) kod Opuzena kao osnovu za izgradnju brodogradilišta i razvoj bosanske flote. Poslije dužeg otpora kralju Tvrtku su se 1390 predali sljedeći gradovi: Split, Trogir i Šibenik, sa otocima Brač, Korčula i Hvar. Pri kraju Tvrtkove vladavine, na istočnim granicama Bosne već se pojavljuju Turci-Osmanlije, koji polahko upadaju i u samu Bosnu. Prva provala Turaka u Bosnu uknjižena je u jesen 1386, kada je jedan njihov manji odred uspio prodrijeti sve do doline Neretve, gdje su zaustavljeni od strane bosanske vojske pod zapovjedništvom Tvrtkovog vojvode Vlatka Vukovića. 27. VIII. 1388 Bosanska vojska je porazila Turske osvajače i kod Bileće. Do odlučujuće bitke dolazi 28. VI. 1389. na Kosovu, gdje je bosanski vojvoda Vlatko Vuković predvodio bosansku pomoćnu vojsku. Tvrtko je u pismima Trogiru i Firenci, augusta 1389, Kosovsku bitku opisao i predstavio kao svoju pobjedu. Kralj Tvrtko Kotromanić I umire 1391 godine.


Sto se tice slika cisto sumnjam da postoje a za dokumenta ne znam. :?
8-)
Bamm
Posts: 58
Joined: 18/07/2004 08:44
Location: Sarajevo

#3

Post by Bamm »

Image

Stecak Kotromanica... I ja sam pokusala naci sliku kralja, bezuspjesno... :sad:
maraDONa
Posts: 276
Joined: 29/07/2004 09:39
Location: fc sarajevo

#4

Post by maraDONa »

Image

evo ja nadjoh :D
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#5

Post by violentjack »

Altomanovici su drzali Soli a ne Milesevu i tu regiju

Sve je tacno
1382 je osnovao Herceg Novi
Naslijedio ga je u drugom valu TVrtko 2 nako Ostoje 1398-1404
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#6

Post by violentjack »

:lol: :lol: :lol: FACA JE PRAVA :lol:
Havoc
Posts: 41
Joined: 25/06/2004 11:40

#7

Post by Havoc »

njegovu sliku mozete naci na srednjovjekovnom bosanskom kovanom novcu. Sjecam se da sam jednom naso link s tim slikama, ali... ej potrudi se malo u google-u 8)
MilanT
Posts: 383
Joined: 11/08/2004 08:31
Location: Toronto

#8

Post by MilanT »

Kralj je bio momčina samo takva :D
kunta kinte
Posts: 12
Joined: 22/08/2004 16:12
Location: Sarajevo

#9

Post by kunta kinte »

Havoc je u pravu,a novac mozete naci u sarajevskom zemaljskom muzeju.Samo se treba malo potruditi.Bosna nikad nije bila veca nego onda kad je Tvrtko vladao.Aferim
Kokos palma
Posts: 34
Joined: 19/08/2004 00:15
Location: Istrazivac

#10

Post by Kokos palma »

i ja imam jednu sliku. sutra cu je postaviti da i vi vidite.
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#11

Post by morti »

ma kralj nam je bio looooooooood do bola...bravo majstore...eh da smo samo tako moćni i sad... :D
KraljTvrtkoII
Posts: 114
Joined: 21/08/2004 01:19
Contact:

#12 Re: Kralj Tvrtko

Post by KraljTvrtkoII »

wxy wrote:Molio bih vas da postavite slike kralja kao i dokumente koje je potpisao i sve ostalo sto je vezano za njega.

Bas me zanima kako je izgledao ovaj vemo vazan lik iz bosanske istorije.
NOTE:pokusavao sam da nadjem slike na internetu ali bez uspijeha.


Hvala unaprijed :)
Jedina ocuvana slika Kralja Tvrtka kotromanica je slika sa novca kovanog u srednjovjekovnij Bosni, pod njegovom vladavinom. Ovdje je link:

http://www.sarajevo.net/ET/tvrtko/novac.html
wxy
Posts: 53
Joined: 21/03/2004 06:58

#13

Post by wxy »

Hvala vam na pomoci.

PS:KraljTvrtkoll odlican ti je ovaj link


HVALA
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#14

Post by BECHO »

Ma kralj Tvrtko je bio Srbin koji je pisao na srpskom jeziku! Jel tako Bamm? :D
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15

Post by Truba »

BECHO wrote:Ma kralj Tvrtko je bio Srbin koji je pisao na srpskom jeziku! Jel tako Bamm? :D
ovo ne mogu potpisati
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#16

Post by BECHO »

E bas si cicija...grbavica, masson, stavogrin i bamm bi to namaH potpisali! :D
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17

Post by Truba »

BECHO wrote:E bas si cicija...grbavica, masson, stavogrin i bamm bi to namaH potpisali! :D
da srbin bude kralj države koju zove bosna

nema logike

uostalom prije 1463 u Bosni nije bilo srba
KraljTvrtkoII
Posts: 114
Joined: 21/08/2004 01:19
Contact:

#18

Post by KraljTvrtkoII »

wxy wrote:Hvala vam na pomoci.

PS:KraljTvrtkoll odlican ti je ovaj link


HVALA
Nema na cemu.

Ovako, ako zelis da se obnovi njegov dvor, historjiski artifakti pohrane u muzej i njemu, kao najuspjesnijem Bosnjaninu Bosne historija dadne duzan znacaj onda POTPSI OVU PETICIJU:

http://www.republikabih.net/peticijaustavcontent.htm

Nadam se da puno ne trazim
stavrogin
Posts: 205
Joined: 11/06/2004 16:39

#19 Re: Kralj Tvrtko

Post by stavrogin »

wxy wrote:Molio bih vas da postavite slike kralja kao i dokumente koje je potpisao i sve ostalo sto je vezano za njega.

Bas me zanima kako je izgledao ovaj vemo vazan lik iz bosanske istorije.
NOTE:pokusavao sam da nadjem slike na internetu ali bez uspijeha.


Hvala unaprijed :)

u njegovo doba bio je samo polaroid.
MASON33.50
Posts: 129
Joined: 11/08/2004 11:01

#20

Post by MASON33.50 »

Tvrtko Kotromanic se krunisao za kralja Srba, Bosne, Pomorja i Zapadnih strana na grobu Svetog Save u manastiru Mileseva. Krunisan je po pravoslavnom obredu, iako je bio katolik. Da bi istakao jednorodnost dinastije Nemanjica i Kotromanica, Tvrtko stavlja ispred svog krstenog imena i ime Stefan, sto znaci "vencani" (onaj koji je krunisan). U ovoj povelji Tvrtkovo ime Stefan se istice veoma cesto (pogledati recimo poslednju rec u prvom redu), kao sto se u povelji cesto istice srpska zemlja ili Srblje kao jedina etnicka odrednica. Na primer u petom redu Tvrtko jasno istice poreklo "roditelja mojih gospode srpske". Isto tako, na dnu povelje, na desnoj strani, je ogromnim slovima istaknuto, na prvom mestu - kralj Srba.

Srbi i Hrvati su dali ime Srbiji i Hrvatskoj.
Bosna je geografski pojam.

Image
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#21

Post by Qwert »

Tvrtko Kotromanic se krunisao za kralja Srba, Bosne, Pomorja i Zapadnih strana na grobu Svetog Save u manastiru Mileseva. Krunisan je po pravoslavnom obredu, iako je bio katolik. Da bi istakao jednorodnost dinastije Nemanjica i Kotromanica,


:-)

Kralj Tvrtko je bio prije svega diplomata. Katolik krunisan u pravoslavnom manastiru kao kralj Srba, a drzava stabilna Bosna. Ako kontas poentu. ;)

Ili malo vulgarnije, krunisao se kao sto se je krunisao Dusan nad osvojenim teritorijama.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#22

Post by manijak1 »

:D
Mislim da ne konta .Dovoljna je izjava tipa geografski pojam - krilatica SDS-a :D
igla
Posts: 217
Joined: 19/05/2003 00:00
Location: sarajevo

#23

Post by igla »

moze li samo jedno objasnjenje koja je tacno bila razlika izmedju crkve bosanske i katolicanstva?


ps.Bosna od Splita do Makedonije, a da mi stvorimo svoj veliko-bosanki plan svi bosanci u jednoj drzavi
:lol: :lol: :lol:
MASON33.50
Posts: 129
Joined: 11/08/2004 11:01

#24

Post by MASON33.50 »

manijak1 wrote::D
Mislim da ne konta .Dovoljna je izjava tipa geografski pojam - krilatica SDS-a :D
Bosna je bila jedna od zupa nazvana po rijeci Bosni.

Ovo o SDS nemam pojma, stranke me nikad nisu zanimale.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#25

Post by manijak1 »

Šta je bila Hercegovina ?
:D
Post Reply