Krajiski specijaliteti...

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#301 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Digla_da_kreci »

Toto wrote:jes mezila cicvaru sa krompirima
Objasni mi postupak, nisam sigurna na sta mislis. Zar ovo nije specijalitet crnogorski ili pak hercegovacki?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#302 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Toto »

Digla_da_kreci wrote:
Toto wrote:jes mezila cicvaru sa krompirima
Objasni mi postupak, nisam sigurna na sta mislis. Zar ovo nije specijalitet crnogorski ili pak hercegovacki?
u pravu si da cicvaru sa krompirima smatraju hercegovackim specijalitet, ali kad moze biti bihacki japrak sa vinovom lozom, a u cijeloj krajini njema dva trsa vinove loze-jos divlje, onda i cicvara od krompira moze biti krajiska ...
a ja sam je jeo i u krajini
recept po Aliji lakisicu
60 dkg krompira, 10 dkg masla, 10 dkg kajmaka, 10 dkg mladog ili polumasnog sira, kašičica pšenična brašna, 2 dkg mladog masla (maslaca), so, ako kajmak nije dovoljno slan. Krompir se skuha, oguli i istuče. U tavu se stavi maslo, doda kašičia brašna, promiješa, doda sir i kajmak, te sve rastopi, a zatim pusti da provrije. Na ovo se saspe krompir
i izmiješa.
Cicvara se stavlja na tanjire, razmjerno rasporedi i kašikom naprave lokvice. Začini se uzavrelim mladim maslom.

mlacenica moze i od ove varenike samo ne znam koliko cu mlada masla iscerat iz nje ...ovi kauboji imju nakvih marifetluka sa verenikom ni mrve masnoce nejma u njojzi
evega 3D stap

Image
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#303 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by ljubav_aha »

ulivaca,vrlica,popara :!: :?: :shock: znaci,to su imena za isti specijalitet :D jao,ja stvrano nemam pojma o kuhanju :skoljka:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#304 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Digla_da_kreci »

Toto wrote:mlacenica moze i od ove varenike samo ne znam koliko cu mlada masla iscerat iz nje ...ovi kauboji imju nakvih marifetluka sa verenikom ni mrve masnoce nejma u njojzi
evega 3D stap
Dobar design :D :D Haj cim smlavis nesto javi :D
Hvala za recept...pa ta cici vici :lol: je nesto kao pire krompir.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#305 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Toto »

Digla_da_kreci wrote:
Toto wrote:mlacenica moze i od ove varenike samo ne znam koliko cu mlada masla iscerat iz nje ...ovi kauboji imju nakvih marifetluka sa verenikom ni mrve masnoce nejma u njojzi
evega 3D stap
Dobar design :D :D Haj cim smlavis nesto javi :D
Hvala za recept...pa ta cici vici :lol: je nesto kao pire krompir.
pure krompir je ko cicvara :D :D :D
o cicvari su i slavni putopisci -prije par stoja godinica- pisali, dok su prohodili kroz BiH
tako da ovi pire krompir mozes komotno ostavit negdje u Burgundiji
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#306 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Hodidid »

Not My Idea wrote:vrilica
Digla_da_kreci wrote:Haj sad da vas vidim :mrgreen: Ima li ovog u vasem kraju i kako se zove? :D
Image
Lijepo izgleda ali nikad nisam cuo za vrilicu. Jel to slatka ili slana pita? Nema toga u Krajini :D . Bar ja nisam nikad cuo za vrilicu.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#307 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Digla_da_kreci »

Slana je pita :-D Zato sam i postavila sliku da vidim ima li toga u Krajini i kako se zove.
Brasna i soli...zamijesiti vrelom vodom, prebaciti u tepsiju i fino je utabanati :D da nije debela...napraviti rezove kasikom i peci..Preliti mlijekom i maslacem.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#308 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Hemel »

Digla_da_kreci wrote:Slana je pita :-D Zato sam i postavila sliku da vidim ima li toga u Krajini i kako se zove.
Brasna i soli...zamijesiti vrelom vodom, prebaciti u tepsiju i fino je utabanati :D da nije debela...napraviti rezove kasikom i peci..Preliti mlijekom i maslacem.
je li kukuruzno brasno ili psenicno...

meni lici (ako je kuruzno) na uljevacu a ako je psenicno (vrelom vodom :-) ) kljukusa obarenusa... :D
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#309 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Hodidid »

Jah lici malo na ulivacu/uljevacu. Bice da je kuruzno brasno. More komotno proci :D .
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#310 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Hodidid »

Digla_da_kreci wrote:Slana je pita :-D Zato sam i postavila sliku da vidim ima li toga u Krajini i kako se zove.
Brasna i soli...zamijesiti vrelom vodom, prebaciti u tepsiju i fino je utabanati :D da nije debela...napraviti rezove kasikom i peci..Preliti mlijekom i maslacem.
A gdje je vrilica najpopularnija? Jel srednja Bosna, Posavina, Podrinje, Hercegovina? :)

Zasto trebaju biti rezovi na kori i jel se rade iskljucivo kasikom? :)
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#311 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by ladyada »

StLouis wrote:A znate li sto je to sicani burek, ili sicana pita s mesom i kompirima?
:lol: :lol: :lol: otkud ti to naumpade , rahmetli nana je samo pravila sicani burek, nikad nije kupovala mljeveno meso .....i danas se sjecam kad sjedne i sa sjekiricom obradi meso......kaze da su oni u mesari pesinjavi i ne operu meso kako treba........
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#312 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Digla_da_kreci »

Hemel wrote:je li kukuruzno brasno ili psenicno...meni lici (ako je kuruzno) na uljevacu a ako je psenicno (vrelom vodom :-) ) kljukusa obarenusa... :D
Psenicno je brasno..hahaha cuj obarenusa :lol: :lol: :lol:
Ime je i dobila jer se radi bas vrelom vodom - vrilica...moja prva ova pita je bila napravljena hladnom vodom pa sam na kraju dobila beton :lol: :lol:
Hodidid wrote:A gdje je vrilica najpopularnija? Jel srednja Bosna, Posavina, Podrinje, Hercegovina? :)
Zasto trebaju biti rezovi na kori i jel se rade iskljucivo kasikom? :)
Ne bih ti znala reci gdje je najpopularnija, valjda da je u srednjoj Bosni :D
Rezovi se prave da se fino ispece, da porumene pa to bude hrskavo...da mlijeko ljepse upije kad ima rupa i tako...a ne mora samo kasikom, neko radi i iglom u obliku kocki.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#313 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by StLouis »

ladyada wrote:
StLouis wrote:A znate li sto je to sicani burek, ili sicana pita s mesom i kompirima?
:lol: :lol: :lol: otkud ti to naumpade , rahmetli nana je samo pravila sicani burek, nikad nije kupovala mljeveno meso .....i danas se sjecam kad sjedne i sa sjekiricom obradi meso......kaze da su oni u mesari pesinjavi i ne operu meso kako treba........

:D moj stari i mama su bili pravi krajiski gurmani. imali smo masinu za mljevenje mesa, i svakakvih djakonija i pomagala, druzio se s mesarima non-stop i kao macak znao odabrati najbolji komad mesa :-) ali sicani burek je bio nesto drugo, nesto sasvim drugo..trebalo je to isicati na komadice, do profinjenosti tako da meso zadrzi onu prirodnu aromu..evo mi sline na usta..sicano meso, sicani crveni luk, bijeli luk, biber i so i tanka juhka pa u pekaru :-D

ja se pozelio nase hrane :roll: a sada je sezona pecuraka i vrganja ako se ne varam..burek s pecurkama a jooojjjj nane zigova :-D meten'de taj burek u pekaru uh
User avatar
alternativna
Posts: 168
Joined: 09/06/2011 15:47
Location: u Njegovom hladu

#314 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by alternativna »

mmmmm moja mama i dan danas pravi taj burek od sjecanog mesa, ali pocesto sa puretinom. Njamiiii.

A kako se zove ona pita sa piletinom: skuhas pile, ogulis svu bjelinu. Razvijes jufke, u srednji sloj staviti svo bijelo meso,pa opet jufke. I sve preliti sa onom kokosijom juhom i peci.

Uhhh, jes' dobro.
User avatar
HomeSweetHome
Posts: 1456
Joined: 27/10/2010 12:35

#315 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by HomeSweetHome »

tirit pita?
User avatar
LONGMAN
Posts: 3248
Joined: 28/02/2009 18:20
Location: Odmah iza VIOLETE

#316 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by LONGMAN »

Hemel wrote:
Digla_da_kreci wrote:Slana je pita :-D Zato sam i postavila sliku da vidim ima li toga u Krajini i kako se zove.
Brasna i soli...zamijesiti vrelom vodom, prebaciti u tepsiju i fino je utabanati :D da nije debela...napraviti rezove kasikom i peci..Preliti mlijekom i maslacem.
je li kukuruzno brasno ili psenicno...

meni lici (ako je kuruzno) na uljevacu a ako je psenicno (vrelom vodom :-) ) kljukusa obarenusa... :D
ccc. Kljukusa OBARUSA, kakva obarenusa :D
Mozda misli na dukmu :roll:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#317 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Digla_da_kreci »

:lol: :lol:
Vec sam mu odgovorila, radi se sa psenicnim brasnom :D
@LONGMAN, sta je dukma?
User avatar
LONGMAN
Posts: 3248
Joined: 28/02/2009 18:20
Location: Odmah iza VIOLETE

#318 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by LONGMAN »

Nesto ko tvrda kljukusa od kukurzovog brasna :D Njam. :D
User avatar
Papirna
Posts: 87
Joined: 20/10/2011 17:33

#319 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Papirna »

LONGMAN wrote:Nesto ko tvrda kljukusa od kukurzovog brasna :D Njam. :D
Kod nas se to zove LIVAČA. Pretpostaljam od rijeci lijati/livati (ikavica nije rijtekos u Bosanskoj Krajini).
Ne sjecam se kad sam zadnji put to jela. Mljac! :)
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#320 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Hodidid »

.
User avatar
asbosanac76
Posts: 75
Joined: 31/01/2012 09:10
Location: evropa

#321 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by asbosanac76 »

kljukusa brate po tome smo poznati,imas raznih vrsta.kljukusa sa sirom ,kljukusa sa kiselim mlijekom,sa slatkim uz prilog luk,crveni ili bijeli,kako ko voli,kjukusa sa krompirom,poznatija kao ulivaca.ledena kjukusa,kjukusa sa pleha,imas ih naruciti i u nekim restoranima po krajini :bih:
User avatar
LONGMAN
Posts: 3248
Joined: 28/02/2009 18:20
Location: Odmah iza VIOLETE

#322 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by LONGMAN »

JAHNIJA :-D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#323 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Toto »

LONGMAN wrote:JAHNIJA :-D
mozel recepat za krajisku jahniju
User avatar
LONGMAN
Posts: 3248
Joined: 28/02/2009 18:20
Location: Odmah iza VIOLETE

#324 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by LONGMAN »

Hjoj ne znam da ima neki special recept, al stavis luka i meso (junetina il teletina na komade), zacine, i da se malo uprzi, i onda stavis casu vode (ako ne volis rijetko), i smaknes na kraj sporeta i neka se polahko kuha oko pola dana, eh onda je spremna za jesti, kad se onako dobro iskuha meso da se skoro pa samo razdvaja, i friskog kruha za umociti.

(a neko doda i sampinjona, i djuveca onog iz bocuna)

Mljac. :D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#325 Re: Krajiski specijaliteti...

Post by Toto »

LONGMAN wrote:Hjoj ne znam da ima neki special recept, al stavis luka i meso (junetina il teletina na komade), zacine, i da se malo uprzi, i onda stavis casu vode (ako ne volis rijetko), i smaknes na kraj sporeta i neka se polahko kuha oko pola dana, eh onda je spremna za jesti, kad se onako dobro iskuha meso da se skoro pa samo razdvaja, i friskog kruha za umociti.

(a neko doda i sampinjona, i djuveca onog iz bocuna)

Mljac. :D
.. to ja papaz jahnisi ili po naski papazjanija, koja je preko osmanlija u BiH dosla iz Grcke
sta je njoj krajisko :D :D
Post Reply