Krajiska UMJETNOST ZIVLJENJA!

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#1 Krajiska UMJETNOST ZIVLJENJA!

Post by zlata »

Ja se zazel'la maslenice sa medom, kuruze i kisel'ne. Cimbura sa pastrmom i prasom. Cimbura sa mladom razom i sudjukom. Drobanice. Mantija. Kljukuse. Livace!

Ma pravo poguzija! Mrsko mi sve to spremati.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#2

Post by Vodenjak »

A ja bih malo potkrize..
Odavno nisam, a uz sve Bajrame, od one kamare hrane, ja se gusio samo njome... :)
sekiracija1
Posts: 320
Joined: 28/05/2004 21:57

#3

Post by sekiracija1 »

zlato bice da si htjela reci :KRAISKA UMJETNOST ZVALJENJA :lol:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#4

Post by zlata »

Ma nece vise niko da sprema "specijalitete". Sve vise i vise...nesto "a la Franga" i osim pita i bureka...ne znaju sta je PRAVA domaca hrana.

VODENJAK...kad spominjes potkrizu...bas sam bila na sajt-u Lasvanskih Hrvata...i imaju recept. Ubacit'cu i recepte. Samo cekajte, braco i sestre u poguziluku.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#5

Post by zlata »

sekiracija1 wrote:zlato bice da si htjela reci :KRAISKA UMJETNOST ZVALJENJA :lol:
Eh...kad Krajina bude postala Kraina...onda cu ti pisati Kraiski. Inace, ja sam Krajiska, a ne Kraiska. Je'l' tako "sekiracija1"?
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#6

Post by The_Fluid »

zlata wrote:Ma nece vise niko da sprema "specijalitete". Sve vise i vise...nesto "a la Franga" i osim pita i bureka...ne znaju sta je PRAVA domaca hrana.

VODENJAK...kad spominjes potkrizu...bas sam bila na sajt-u Lasvanskih Hrvata...i imaju recept. Ubacit'cu i recepte. Samo cekajte, braco i sestre u poguziluku.

zlato, u pravu si u jednom:

Slusham na TV, pitaju ih shta volite da kuhate?
Kazhu: tjestenine, paste...
Dalje, pitaju ih, a shta volite da jedete?
Kazhu: kljukushu, bamiju, sogan dolmu, itd,
Pa ko to kuha?
Moja majka..!?!?
--


Za pochetak predlazhem shpinat sa kukuruznim brashnom (dodati malo vrhnja i koje jaje), neki to zovu sharenik. :-) :-)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#7

Post by zlata »

Sutra, ako Bog da...spremam pravu jahniju;

Sa malo masnim, koscanim mesom, ripom, kupusom, krumpirom, puno luka, mal'ko cesnjaka, mal'ko mrkve, jedan "lovrencic", biber u zrnu, mal'ko crvene paprike, i mal'ko prirodnog paradajz sosa (ne-ne koncentrat). Pravo kasno-zimski. Pa polako, na tihoj vatri...dok kupus dobro ne omeksa...meso se odvaja od kostiju.

Eto...tako ja lijecim bolesnu nostalgiju.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#8

Post by zlata »

Zaboravih dodati....kupila sam masnu vareniku. Ukisel'cu domacu kisel'nu.

Bujrum svima.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#9

Post by BISCANIN2 »

He he he ja sam ti išao u rod na selo u BREKOVICU ,he he he sve započinje grahom na pastrmi ,pa onda masnica ona crna ko ugarak sa sirom i kiselim mlikom i kokom živičarkom .
Hurmašice su na kraju došle sa kafom punom kajmaka .
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#10

Post by Stari »

Eh ja sam se pored vecine stvari koje vi spominjete ...pozelio i slijedcih stvari:

Boze....ustipaka sa onim zutim (jako slanim )kajmakom...pecenih ku(ku)ruza....ostalo vecinom znam i mogu napraviti i ovdje ...al ove stvari nisam kusao ima vec 15-ak godina .... :shock: vec mi se prividjaju :shock:
ucenik
Posts: 157
Joined: 20/02/2005 18:53

#11

Post by ucenik »

Balgosh vama, makar poneshta imate sa nashe sofre
ja se zazhelio obichne kompirushe, onog najobichnijeg kajmaka, kiselog mlijeka, jomuzhe.... ama svega...
Ovde kamara ovih Turaka shto ih ima sve neshto prave nake bureke, pite, neshto suho primasno... ama ni nalik na nashko...i prave ono ''ala Franga'' ni nashto nalik...jedino him je dobar onaj djadjk, ono razmutjen jogurt sa narendanim krastavcima i nakom travkom...
Da mi bi samo zalogaj prohe i lepine s kajmakom... samo da me zhelja mine...hotjel ko poslat poshtom shtagod kad napravi???? :sad: :sad: :?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#12

Post by Fair Life »

zlata wrote:Sutra, ako Bog da...spremam pravu jahniju
Ima li bujruma ?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#13

Post by Fair Life »

Tek sam sad vidio da si nas sve pozvala. Preletio sam se.

Dolazim !
danos
Posts: 12
Joined: 04/03/2005 11:02

#14

Post by danos »

Tozla nisi normalna, gladan sam ko vuk.......
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#15

Post by bosniaque »

nije ni cicvara losha! :)
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#16 Re: Krajiska UMJETNOST ZIVLJENJA!

Post by Bumbar »

zlata wrote:Ja se zazel'la maslenice sa medom, kuruze i kisel'ne. Cimbura sa pastrmom i prasom. Cimbura sa mladom razom i sudjukom. Drobanice. Mantija. Kljukuse. Livace!

Ma pravo poguzija! Mrsko mi sve to spremati.
jaoj masnice...pa onako sa mladim sirom... kuruze...
cimbur sa mladom razom??? e to nikad probala nisam... drobanice??
A kljukusa i ulivusa ce mi se sad poceti prikazivati... :shock:

E ljudi...sad sam gladna... treba nam jedno krajisko okupljanje... ali da netko kuha :-D
EdaHifi
Posts: 63
Joined: 06/07/2004 23:48

#17

Post by EdaHifi »

A bumbar ili bumbarici? To je za mene obavezna stvar kad sam dole. I to je cini mi se stvarno nas krajiski regionalni specialitet. Kome god sam iz drugih dijelova Bosne o toj poslastici pricao, bulje u mene, kao nikad culi ni jeli. Zao mi ih je, stvarno.......
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#18

Post by bosniaque »

EdaHifi wrote:A bumbar ili bumbarici? To je za mene obavezna stvar kad sam dole. I to je cini mi se stvarno nas krajiski regionalni specialitet. Kome god sam iz drugih dijelova Bosne o toj poslastici pricao, bulje u mene, kao nikad culi ni jeli. Zao mi ih je, stvarno.......

sta su bumbarici, to mi kod nas sana/kljuc nije poznato!!! :roll:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#19

Post by Bumbar »

jaojjjjjjjjj...bumbar :shock: ... eh to ti je draga nasa sanjanko, riza, jetrica, pa se to isjeca (jetrica dakako :), pa se fino zamota...e sad mi treba pomoc da prikazem u sta se zamota jer sam zaboravila...u potrbusnicu???
EdaHifi
Posts: 63
Joined: 06/07/2004 23:48

#20

Post by EdaHifi »

Da riza, jetrica a i bubrezi su tu ja mislim.To se sve iskuha pa se isjecka ili samelje i onda se umota u peskir. Ja samo taj naziv poznajem, a koji je tacni, strucni naziv za taj dio iznutrice, pojma nemam. Uglavnom to se smota u neke polulopte i stavi se peci. Na kraju se to crno/bijelo prosara i izgleda kao kakav veliki bumbar. Odtud i naziv bumbar. Uglavnom jaaaaako ukusno
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#21

Post by bosniaque »

Bumbar wrote:jaojjjjjjjjj...bumbar :shock: ... eh to ti je draga nasa sanjanko, riza, jetrica, pa se to isjeca (jetrica dakako :), pa se fino zamota...e sad mi treba pomoc da prikazem u sta se zamota jer sam zaboravila...u potrbusnicu???

nisam draga nego dragi sanjan/kljucan! :-D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#22

Post by Bumbar »

Moje isprike...previdjela sam slucajno :)...ok onda dragi kljucanine...pa nastavak svega gore..
Ja nisam cula da se bubrezi tu stavljaju...
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#23

Post by bosniaque »

Bumbar wrote:Moje isprike...previdjela sam slucajno :)...ok onda dragi kljucanine...pa nastavak svega gore..
Ja nisam cula da se bubrezi tu stavljaju...
a ja nikad nisam to ni jeo, pa zato pojma nemam dali sa ili bez bubrega! :-D
Diona
Posts: 83
Joined: 11/08/2005 10:24

#24

Post by Diona »

Ma ja sam se ove godine u Bosni najela bumbara. Nema nista bolje kad to mama napravi. :D
Joj a bih voljela potkrze. njam...njam :-)
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#25

Post by Vodenjak »

Diona wrote:Ma ja sam se ove godine u Bosni najela bumbara. Nema nista bolje kad to mama napravi. :D
Joj a bih voljela potkrze. njam...njam :-)

Ma samo da ti zazubice narastu, u subotu mi stara za rucak pravi pokrizu! 8-)

Tamanim je, vrlo sam sebican tip, gledam samo sebe, ali, znaju mi naici i trenuci kad sam pomalo i human...
Cini se da sam ovih dana u takvom raspolozenju pa cu se vjerovatno udostojiti da se sjetim tebe dok se budem slastio potkrizom.... :D :D :D

:-) :)
Post Reply