Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#551 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Chisum »

jefferson wrote:
Chmoljo wrote:
bitef wrote:
Pa čuvanje jezika je pozitivna europska stečevina?.Ne znam što je tebi to problem? Kakve ima veze kad će primjerice dijete učiti hrvatski jezik kao maternji, a na svim ostalim satima ga filovati - po hrvatskom standardu - netočnim izrazima. Izaći će sa školovanja uopće neće znati nijedan standard. Odnosno to bi bio taj zamišljeni "bosanski". Sve ispravno plus turcizmi. Tako banalnima primjerom možeš u tekstu napisati Michael Jackson, pa u slijedećoj rečenici Majkl Džekson. :-) To čitam po sarajevskim portalima.
Stotine riječi i izraza - pogotovo u struci, su različiti, zašto ne bih imao pravo da dijete izađe iz osnovnog školovanja i da ne priča iskrivljeni hrvatski.
ali cijena za ispravni hrvatski je i isključivost nacionalnog bića... koji ti je vjerovatno bitniji od toga kako će dijete lomiti jezik po potrebi... :mrgreen:

mislim ba, ko je ovdje lud :mrgreen:
Joj ali najbolje je kad spominje standarde! Po cemu bitef zakljucuje da nastavnici uopste, pardon, uopce pricaju pravilno bilo koji jezik u BiH?
Ipak je najjace kada ih cujes, ovako, licem u lice, na "domacem terenu", pa kad pocnu da richu k'o mazge, a onda se, ovako preko foruma, dohvate stecevina :lol:

Eee... ko ih ne zna..... (Grude... i prica o strahu od, aman, "iskrivljenog hrvatskog"... :lol: )
Last edited by Chisum on 06/07/2010 16:21, edited 1 time in total.
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#552 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

Pa vjerojatno bi onda moderator, limeni, normal i Chmoljo prighvatili rješenje, što sam maloprije napisao u postu:

"Nije cijena. Tko god želi može pohađati nastavu na hrvatskom jeziku. Vama je bitnije da su svi zajedno u razredima, Hrvatima i Srbima je bitno očuvanje jezika, mislim da se može naći kompromis.

Zašto ne bi u hrvatsko-muslimanskim mješovitim sredinama se učio hrvatski jezik, bosanski samo kao maternji 5 sati tjedno i riješen problem. Svi zajedno u učionicama, nema segregacije."


Po komentarima dotičnih na ovom forumu, mislim da bi to moglo približiti stavove.
Last edited by bitef on 06/07/2010 16:21, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45455
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#553 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Chmoljo »

Chisum wrote: Ipak je najjace kada ih cujes, ovako, licem u lice, na "domacem terenu", pa kad pocnu da richu k'o mazge, a onda se, ovako preko foruma, dohvate stecevina :lol:

Eee... ko ih ne zna.....
zna ih Predrag Matvejević... ali jebi ga... ne valja ni on... ko ga jebe kad se ne drži "standarda" :-) jebeš njegovu Sorbonu... i bogtepitaj gdje je sve čovjek dobio titula...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#554 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by jefferson »

bitef wrote:
Chmoljo wrote:
ali cijena za ispravni hrvatski je i isključivost nacionalnog bića... koji ti je vjerovatno bitniji od toga kako će dijete lomiti jezik po potrebi... :mrgreen:

mislim ba, ko je ovdje lud :mrgreen:
Nije cijena. Tko god želi može pohađati nastavu na hrvatskom jeziku. Vama je bitnije da su svi zajedno u razredima, Hrvatima i Srbima je bitno očuvanje jezika, mislim da se može naći kompromis.

Zašto ne bi u hrvatsko-muslimanskim mješovitim sredinama se učio hrvatski jezik, bosanski samo kao maternji 5 sati tjedno i riješen problem. Svi zajedno u učionicama, nema segregacije.
Ja evo ponukan tvojim postovima kontam da u svojoj mahali organizujem skolu na nacin na koji su organizovane u SB kantonu i drugdje. Tako cu rganizovati nastavu na svih 100+ jezika koji se govore u mahali, jer ipak, vazno je ocuvati "stecevine."
Znas ljudi kao ti imaju ime: Nacionalisti, Rasisti itd! Izaberi sam ime, kako god, ista si vrsta ljudi kao oni sto su crnce drzali kao robove, ili ih zlostavljali u JAR-u itd. To sto ti hoces se zove segregacija. Postoji samo jedno ime, a dvije skole pod jednim krovom je izum velikih mislioca iz papratnice, Busovace, Viteza i slicnih mjesta koja su uvijek davala velike naucnike i filozofe!
normal
Posts: 8
Joined: 06/07/2010 13:57

#555 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by normal »

bitef wrote:
Chmoljo wrote:
ali cijena za ispravni hrvatski je i isključivost nacionalnog bića... koji ti je vjerovatno bitniji od toga kako će dijete lomiti jezik po potrebi... :mrgreen:

mislim ba, ko je ovdje lud :mrgreen:
Nije cijena. Tko god želi može pohađati nastavu na hrvatskom jeziku. Vama je bitnije da su svi zajedno u razredima, Hrvatima i Srbima je bitno očuvanje jezika, mislim da se može naći kompromis.

Zašto ne bi u hrvatsko-muslimanskim mješovitim sredinama se učio hrvatski jezik, bosanski samo kao maternji 5 sati tjedno i riješen problem. Svi zajedno u učionicama, nema segregacije.

mislim da si ovom recenicom

Vama je bitnije da su svi zajedno u razredima


sve rekao... da nama jeste... tebi ocito nije......

meni jeste prijatelju.... gadio bih se sam sebi kada bih bilo kako uticao na svoje dijete da ga udaljim od ostalih.....

na zalost ja dolazim iz multietnicke sredine... upravo tog sarajeva gdje su potlaceni jadni hrvati.... pa zato razmisljam kako razmisljam...

zao mi je sto je danas sdoslo vrijeme da fasisti, nacionalisti i slicni mogu crniti djecu kako zele i jos da se pozivaju na neko pravo....

jadno
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45455
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#556 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Chmoljo »

bitef wrote:Pa vjerojatno bi onda moderator, limeni, normal i Chmoljo prighvatili rješenje, što sam maloprije napisao u postu:

"Nije cijena. Tko god želi može pohađati nastavu na hrvatskom jeziku. Vama je bitnije da su svi zajedno u razredima, Hrvatima i Srbima je bitno očuvanje jezika, mislim da se može naći kompromis.

Zašto ne bi u hrvatsko-muslimanskim mješovitim sredinama se učio hrvatski jezik, bosanski samo kao maternji 5 sati tjedno i riješen problem. Svi zajedno u učionicama, nema segregacije."


Po komentarima dotičnih na ovom forumu, mislim da bi to moglo približiti stavove.
zato što su službeni jezici u istoj ravni i ne možeš ih slagati ko cigle :wink: drugom... recimo za početak sebi, podmeći neke majorizacije i ugroženosti...

najjednostavnije je ostaviti na izbor djetetu kako će se ono izražavati... dodatna edukacija profesora... miješani profesori, da bude onaj što hrvatski priča na historiji oliti povijesti... geograf bosanski...

valjda bi to roditeljima bio mačji kašalj usmjeriti dijete ka standardu... mislim, ako je nešto standard onda je to nešto opipljivo, a što se da napipati onda je to lako i doživiti...
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#557 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

Chmoljo wrote:
Chisum wrote: Ipak je najjace kada ih cujes, ovako, licem u lice, na "domacem terenu", pa kad pocnu da richu k'o mazge, a onda se, ovako preko foruma, dohvate stecevina :lol:

Eee... ko ih ne zna.....
zna ih Predrag Matvejević... ali jebi ga... ne valja ni on... ko ga jebe kad se ne drži "standarda" :-) jebeš njegovu Sorbonu... i bogtepitaj gdje je sve čovjek dobio titula...
Nije jasno, zašto ti smeta očuvanje i držanje do svog jezika? Pogledaj malo Nijemce, Francuze, Talijane, Islanđane, pa vidi kako se drži do svog jezika. Ili kako se brani svoj jezik u globalizaciji.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#558 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by kv99 »

bitef wrote:
Chmoljo wrote:
ali cijena za ispravni hrvatski je i isključivost nacionalnog bića... koji ti je vjerovatno bitniji od toga kako će dijete lomiti jezik po potrebi... :mrgreen:

mislim ba, ko je ovdje lud :mrgreen:
Nije cijena. Tko god želi može pohađati nastavu na hrvatskom jeziku. Vama je bitnije da su svi zajedno u razredima, Hrvatima i Srbima je bitno očuvanje jezika, mislim da se može naći kompromis.

Zašto ne bi u hrvatsko-muslimanskim mješovitim sredinama se učio hrvatski jezik, bosanski samo kao maternji 5 sati tjedno i riješen problem. Svi zajedno u učionicama, nema segregacije.
Znaci u BiH postoje Srbi i Hrvati kao narod i muslimani kao... religiozna zajednica...skup individa...iracani, marokanci, indonezani jer vidim da koristis religiozan naziv ?

Vidim da nastavljas da negiras zakone i ustav i da negiras postojanje Bosnjaka kao naroda .Tvrdis da svako moze da negira postojanje naroda u Bosni i Hercegovini pa tako onda znaci da se i tebi moze negirati pripadnost narodu vec da si samo pripadnika religiozne manjine a trazis da se tebi dadnu neka prava pa te opet pitam :

Nikako da odgovoris po cemu kao pripadnik katolicke manjine zagovaras segregaciju u skolstvu ? Sam si priznao da ne priznajes danasnje zakone i ustav Bosne i Hercegovine pa me zanima po cemu onda trazis segregaciju ? Sta tebi kao katolickoj manjini daje to pravo ? Zakon ne priznajes pa me interesuje sta to priznajes? Silu ? Tarot karte ? Sabrana djela Praljka ili Titinog generala ? Sta ? Koje tebi to pravo daje to sto trazis jer kazes da ne priznajes zakone i ustav ?
Last edited by kv99 on 06/07/2010 16:29, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45455
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#559 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Chmoljo »

bitef wrote:
Nije jasno, zašto ti smeta očuvanje i držanje do svog jezika? Pogledaj malo Nijemce, Francuze, Talijane, Islanđane, pa vidi kako se drži do svog jezika. Ili kako se brani svoj jezik u globalizaciji.
pa sigurno ne etničkim čišćenjem i fizičkim odvajanjima djece...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#560 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by jefferson »

bitef wrote:
Chmoljo wrote:
Chisum wrote: Ipak je najjace kada ih cujes, ovako, licem u lice, na "domacem terenu", pa kad pocnu da richu k'o mazge, a onda se, ovako preko foruma, dohvate stecevina :lol:

Eee... ko ih ne zna.....
zna ih Predrag Matvejević... ali jebi ga... ne valja ni on... ko ga jebe kad se ne drži "standarda" :-) jebeš njegovu Sorbonu... i bogtepitaj gdje je sve čovjek dobio titula...
Nije jasno, zašto ti smeta očuvanje i držanje do svog jezika? Pogledaj malo Nijemce, Francuze, Talijane, Islanđane, pa vidi kako se drži do svog jezika. Ili kako se brani svoj jezik u globalizaciji.
Ali sv idu zajedno u sklu! Nesto nisam siguran da u Austriji dijaspora iz Viteza se ovako grcevito bori da im djeca uce hrvatski a ne njemacki???? Kako to? Toliko borbe, krvi da se uci hrvatski u vitezu ili travniku, ali ne u becu, Gracu, Minhenu, Bernu, Torontu ili Pitsburgu??? Sto to molim te? Kad ste tako dosljedni mislim da vrhovni vodja svih hrvata, ops, pardon, PRAVIH hrvata, Dragan Covic, bi trebao da se odmah sastane s barack Obamom i ukaze mu na potrebu ocuvanja stecevina pa se organizuje skola posebno na hrvatskom jeziku sirom amerike kako bi se sacuvale stecevine.
Samo jedno mi nije jasno, sto hrvatski pa u BiH? Sto se onda ne uci bosanski u Zagrebu???
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#561 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Chisum »

Jos jednom...

Grude, Listica i ine slicne vukojebine, gdje zavijaju k'o opshta, a razumije ih onaj ko se tamo i rodio.... i onda ide ovo - ... "stotine riječi i izraza - pogotovo u struci, su različiti, zašto ne bih imao pravo da dijete izađe iz osnovnog školovanja i da ne priča iskrivljeni hrvatski."... :lol: :lol:
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#562 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

jefferson wrote:
Ali sv idu zajedno u sklu! Nesto nisam siguran da u Austriji dijaspora iz Viteza se ovako grcevito bori da im djeca uce hrvatski a ne njemacki???? Kako to? Toliko borbe, krvi da se uci hrvatski u vitezu ili travniku, ali ne u becu, Gracu, Minhenu, Bernu, Torontu ili Pitsburgu??? Sto to molim te? Kad ste tako dosljedni mislim da vrhovni vodja svih hrvata, ops, pardon, PRAVIH hrvata, Dragan Covic, bi trebao da se odmah sastane s barack Obamom i ukaze mu na potrebu ocuvanja stecevina pa se organizuje skola posebno na hrvatskom jeziku sirom amerike kako bi se sacuvale stecevine.
Samo jedno mi nije jasno, sto hrvatski pa u BiH? Sto se onda ne uci bosanski u Zagrebu???
Zato što su moji preci ovdje od najstarijih starina, zato što sam pripadnik jednog od tri temeljna naroda i zato što je hrvatski službeni jezik u BiH.

To u Austriji, Americi i Njemačkoj nisam.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#563 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by kv99 »

bitef wrote:
jefferson wrote:
Ali sv idu zajedno u sklu! Nesto nisam siguran da u Austriji dijaspora iz Viteza se ovako grcevito bori da im djeca uce hrvatski a ne njemacki???? Kako to? Toliko borbe, krvi da se uci hrvatski u vitezu ili travniku, ali ne u becu, Gracu, Minhenu, Bernu, Torontu ili Pitsburgu??? Sto to molim te? Kad ste tako dosljedni mislim da vrhovni vodja svih hrvata, ops, pardon, PRAVIH hrvata, Dragan Covic, bi trebao da se odmah sastane s barack Obamom i ukaze mu na potrebu ocuvanja stecevina pa se organizuje skola posebno na hrvatskom jeziku sirom amerike kako bi se sacuvale stecevine.
Samo jedno mi nije jasno, sto hrvatski pa u BiH? Sto se onda ne uci bosanski u Zagrebu???
Zato što su moji preci ovdje od najstarijih starina, zato što sam pripadnik jednog od tri temeljna naroda i zato što je hrvatski službeni jezik u BiH.

To u Austriji, Americi i njemačkoj nisam.
Sam si rekao da ne priznajes zakone i ustav koji izmedzu ostalog pokrivaju to sa sluzbenim jezicima i narodnostima pa te opet pitam : Sta tebi kao pripadniku katolicke manjine u Bosni i Herecgovini daje pravo da trazis segregaciju u skolstvu ? Ako ne priznajes zakone i ustav Bosne i Hercegovine sta je to sto priznajes i na sta se pozivas ?
Last edited by kv99 on 06/07/2010 16:40, edited 2 times in total.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#564 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by jefferson »

bitef wrote:
jefferson wrote:
Ali sv idu zajedno u sklu! Nesto nisam siguran da u Austriji dijaspora iz Viteza se ovako grcevito bori da im djeca uce hrvatski a ne njemacki???? Kako to? Toliko borbe, krvi da se uci hrvatski u vitezu ili travniku, ali ne u becu, Gracu, Minhenu, Bernu, Torontu ili Pitsburgu??? Sto to molim te? Kad ste tako dosljedni mislim da vrhovni vodja svih hrvata, ops, pardon, PRAVIH hrvata, Dragan Covic, bi trebao da se odmah sastane s barack Obamom i ukaze mu na potrebu ocuvanja stecevina pa se organizuje skola posebno na hrvatskom jeziku sirom amerike kako bi se sacuvale stecevine.
Samo jedno mi nije jasno, sto hrvatski pa u BiH? Sto se onda ne uci bosanski u Zagrebu???
Zato što su moji preci ovdje od najstarijih starina, zato što sam pripadnik jednog od tri temeljna naroda i zato što je hrvatski službeni jezik u BiH.

To u Austriji, Americi i Njemačkoj nisam.
Znaci u njemackoj nisi ravnopravan gradjanin???? De mi onda reci sto bosanci ne mogu organizovati dvije skole pod istim krovom u Zagrebu?
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#565 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

jefferson wrote:
bitef wrote:
Zato što su moji preci ovdje od najstarijih starina, zato što sam pripadnik jednog od tri temeljna naroda i zato što je hrvatski službeni jezik u BiH.

To u Austriji, Americi i Njemačkoj nisam.
Znaci u njemackoj nisi ravnopravan gradjanin???? De mi onda reci sto bosanci ne mogu organizovati dvije skole pod istim krovom u Zagrebu?
U Njemačkoj sam ravnopravni građanin, ali je Njemačka u izvorišnim osnovama svoga Ustava država njemačkog naroda. Tako da Hrvati nisu kao kolektivitet ravnopravni Nijemcima. Svaki građanin kao individua uživa ista prava, ali je njemački narod temeljni.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#566 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by kv99 »

bitef wrote:
jefferson wrote:
bitef wrote:
Zato što su moji preci ovdje od najstarijih starina, zato što sam pripadnik jednog od tri temeljna naroda i zato što je hrvatski službeni jezik u BiH.

To u Austriji, Americi i Njemačkoj nisam.
Znaci u njemackoj nisi ravnopravan gradjanin???? De mi onda reci sto bosanci ne mogu organizovati dvije skole pod istim krovom u Zagrebu?
U Njemačkoj sam ravnopravni građanin, ali je Njemačka u izvorišnim osnovama svoga ustava država njemačkog naroda. Tako da Hrvati nisu kao kolektivitet ravnopravni nijemcima. Svaki građanin kao individua uživa ista prava.
Znaci postujes ustav Njemacke ali ne postujes ustav Bosne i Hercegovine ali ovdje trazis neka imaginarna prava zasnovano na ....? Kao i obicno maca pojela bojovnicima jezik kada se treba objasniti sve gluposti fasisticke i rasisticke ideologije :lol:

I jos nesto ako moze : znam da si dijete malo iz zapadne ercegovine pa nemoj slucajno da odes plakati i cmizdriti na onom vasem forumu gdje se takvi kao ti okupljate pa da se zalis da te ovdje sikaniramo i ismijavamo zato sto si BiH Hrvat. Mi tebe ne ismijavamo zbog toga vec zato sto si zadojeni rasista sa mentalnim stanjem iz srednjeg vijeka i kapacitetom za diskusiju naucenu na kursu za specijalce MUP Hrvatske :-D
Last edited by kv99 on 06/07/2010 16:58, edited 1 time in total.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#567 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by jefferson »

bitef wrote:
jefferson wrote:
bitef wrote:
Zato što su moji preci ovdje od najstarijih starina, zato što sam pripadnik jednog od tri temeljna naroda i zato što je hrvatski službeni jezik u BiH.

To u Austriji, Americi i Njemačkoj nisam.
Znaci u njemackoj nisi ravnopravan gradjanin???? De mi onda reci sto bosanci ne mogu organizovati dvije skole pod istim krovom u Zagrebu?
U Njemačkoj sam ravnopravni građanin, ali je Njemačka u izvorišnim osnovama svoga Ustava država njemačkog naroda. Tako da Hrvati nisu kao kolektivitet ravnopravni Nijemcima. Svaki građanin kao individua uživa ista prava, ali je njemački narod temeljni.
Ti frajeru nemas pojma sta je ravnopravnost i ustav naprednih demokratija. S obzirom da ti je cirka 14 godina, savjetujem ti da promjenis skolu, jer ocito skola u koju ides vise brine o "stecevinama" nego pravom obrazovanju!
Ti kazes da hrvati sa njemackim drzavljanstvom nisu ravnopravni jednom Fritzu? jaro, drzi se ti svog sela, uci samo hrvatski, jer bi te neko u toj njemackoj mogao optuziti za segregaciju ako naucis neki strani jezik pa takve gluposti izvalis.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#568 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bingov buraz »

Meni shega kad vidim ljudi na fin nacin ovome ''standarniziranom'' pokusavaju objasniti neke stvari.
Gubljenje vremena...recimo adekvatan odgovor bi bio -najljubaznije te molim da se vratis u pecinu iz koje si izmilio i onda razlog i pojasnjenje,naravno ne ovome iz pecine jer on svakako ne moze da shvati a to je da moderna civilacijska dostignuca mogu da zbune takve primate pa moze da se ne daj boze nagrdi a to ne bi voljeli.
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#569 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

jefferson wrote:
bitef wrote:
jefferson wrote:
Znaci u njemackoj nisi ravnopravan gradjanin???? De mi onda reci sto bosanci ne mogu organizovati dvije skole pod istim krovom u Zagrebu?
U Njemačkoj sam ravnopravni građanin, ali je Njemačka u izvorišnim osnovama svoga Ustava država njemačkog naroda. Tako da Hrvati nisu kao kolektivitet ravnopravni Nijemcima. Svaki građanin kao individua uživa ista prava, ali je njemački narod temeljni.
Ti frajeru nemas pojma sta je ravnopravnost i ustav naprednih demokratija. S obzirom da ti je cirka 14 godina, savjetujem ti da promjenis skolu, jer ocito skola u koju ides vise brine o "stecevinama" nego pravom obrazovanju!
Ti kazes da hrvati sa njemackim drzavljanstvom nisu ravnopravni jednom Fritzu? jaro, drzi se ti svog sela, uci samo hrvatski, jer bi te neko u toj njemackoj mogao optuziti za segregaciju ako naucis neki strani jezik pa takve gluposti izvalis.
Mislim da si ti polupismen. Sve individue su u europskim nacionalnim državama ravnopravne, ali kolektiviteti ne. Naravno, da nijedan kolektivitet nije ravnopravan njemačkom u Njemačkoj. Tako da, netko tko ne zna njemački ne može se zaposliti u državnim i javnim službama, obvezno ideš u škole na njemačkom jeziku, u njima najviše izučavaš njemačku povijest, kulturu, književnost i njemački zemljopis. Slaviš blagdane, koji su bitni njemačkom narodu i njemačkoj državi, svi javni natpisi i službeni dokumenti su na njemačkom. Ne vidim tu ravnopravnosti drugih naroda.
Dok nastupaš kao građanin i kao individua, svima su jednaka prava. Dok se izlažeš kao pripadnik naroda nisi jednak, zbog navedenih razloga.
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#570 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

bingov buraz wrote:Meni shega kad vidim ljudi na fin nacin ovome ''standarniziranom'' pokusavaju objasniti neke stvari.
Gubljenje vremena...recimo adekvatan odgovor bi bio -najljubaznije te molim da se vratis u pecinu iz koje si izmilio i onda razlog i pojasnjenje,naravno ne ovome iz pecine jer on svakako ne moze da shvati a to je da moderna civilacijska dostignuca mogu da zbune takve primate pa moze da se ne daj boze nagrdi a to ne bi voljeli.
Pa ne znam. Svaki prijedlog na sa-x, sav mainstream na sa-xu je po nekim azijatskim stečevinama i dostignućima.

Multietnička država, a da etniciteti ne upravljaju drugom razinom vlasti je vidljivo samo u Aziji i Africi. Branjenje školovanja na svom maternjem jeziku je još aktualno samo u Aziji i Africi. Tako da se slažem sa tvojim argumentom.
Last edited by bitef on 06/07/2010 17:00, edited 1 time in total.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#571 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by jefferson »

Mislim da si ti polupismen. Sve individue su u europskim nacionalnim državama ravnopravne, ali kolektiviteti ne. Naravno, da nijedan kolektivitet nije ravnopravan njemačkom u Njemačkoj. Tako da, netko tko ne zna njemački ne može se zaposliti u državnim i javnim službama, obvezno ideš u škole na njemačkom jeziku, u njima najviše izučavaš njemačku povijest, kulturu, književnost i njemački zemljopis. Slaviš blagdane, koji su bitni njemačkom narodu i njemačkoj državi, svi javni natpisi i službeni dokumenti su na njemačkom. Ne vidim tu ravnopravnosti drugih naroda.
Dok nastupaš kao građanin i kao individua, svima su jednaka prava. Dok se izlažeš kao pripadnik naroda nisi jednak, zbog navedenih razloga.bitef
Cek znaci bosanci (jer si ti bosanac) sa njemackim pasosem nisu ravnopravni njemcima sa njemackim pasosem tj. drzavljanstvom?
Hoces reci da zbog toga sto tu njemci zive X godina imaju veca prava nego bosanci koji tu zive u vecem broju od 60-tih?
De mi onda objasni sto bosanci u HR ne mogu imati dvije skole pod jednim krovom ako to hoce ODREDJENI broj katolika u BiH????
I da, najvaznije pitanje, kako ti mene polupismenog bosanca koji pise bosanski uopste razumijes?
normal
Posts: 8
Joined: 06/07/2010 13:57

#572 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by normal »

bitef wrote:Pa vjerojatno bi onda moderator, limeni, normal i Chmoljo prighvatili rješenje, što sam maloprije napisao u postu:

"Nije cijena. Tko god želi može pohađati nastavu na hrvatskom jeziku. Vama je bitnije da su svi zajedno u razredima, Hrvatima i Srbima je bitno očuvanje jezika, mislim da se može naći kompromis.

Zašto ne bi u hrvatsko-muslimanskim mješovitim sredinama se učio hrvatski jezik, bosanski samo kao maternji 5 sati tjedno i riješen problem. Svi zajedno u učionicama, nema segregacije."


Po komentarima dotičnih na ovom forumu, mislim da bi to moglo približiti stavove.
Molim te budi krajnje iskren... pokusaj bar na trenutak da se izjednacis sa ostalim ljudskim bicima oko sebe i kazes mi.... sta je normalnije

da ti mene tjeras da pohadjam nastavu na hrvatskom jeziku kao zsto kazes iznad... ili moja ideja koju sam naveo u prvom svom postu na ovoj temi...

JEDAN NASTAVNI PLAN I PROGRAM sa jednim i jedinim predmetom gdje djeca na zalost ne sjede zajeno a to je maternji jezik, jer ti to pravo ne mogu oduzeti kao sto i ne zalim naravno....

Zaboravih spomenuti da ostali predmeti koji vama zadaju problem tipa istorija, ili ti ga povijest ili historija.... se pise tako sto sve ono sto se narodi ne slazu kao jedne istine, navedu sve tri... pa kaze bosnjaci smatraju da je to i to, srbi to i to, a hrvati opet deseto... ali neka dijete vidi sva tri misljenja a ne samo ono sto mu ti prezentujes....

Mozmemo i ovako, neka se u knjigama citiraju one istine koje su potvrdjene medjunarodnim dokumentima tipa ICTY itd... mada znam da mnogi od vas to ne bi dozvolili jer neki i dan danas tvrde da nije bilo genocida itd...

ali eto, kao sto sam kazes... kompromis... pa ja to mogu... ja sam iz Sarajeva i naviknut sam na to......
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#573 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by jefferson »

bitef wrote:
bingov buraz wrote:Meni shega kad vidim ljudi na fin nacin ovome ''standarniziranom'' pokusavaju objasniti neke stvari.
Gubljenje vremena...recimo adekvatan odgovor bi bio -najljubaznije te molim da se vratis u pecinu iz koje si izmilio i onda razlog i pojasnjenje,naravno ne ovome iz pecine jer on svakako ne moze da shvati a to je da moderna civilacijska dostignuca mogu da zbune takve primate pa moze da se ne daj boze nagrdi a to ne bi voljeli.
Pa ne znam. Svaki prijedlog na sa-x, sav mainstream na sa-xu je po nekim azijatskim stečevinama i dostignućima.

Multietnička država, a da etniciteti ne upravljaju drugom razinom vlasti je vidljivo samo u Aziji i Africi. Branjenje školovanja na svom maternjem jeziku je još aktualno samo u Aziji i Africi. Tako da se slažem sa tvojim argumentom.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
A to ti kao jel podcjenjujes Aziju i Afriku???
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#574 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by kv99 »

bitef wrote:
Mislim da si ti polupismen. Sve individue su u europskim nacionalnim državama ravnopravne, ali kolektiviteti ne. Naravno, da nijedan kolektivitet nije ravnopravan njemačkom u Njemačkoj. Tako da, netko tko ne zna njemački ne može se zaposliti u državnim i javnim službama, obvezno ideš u škole na njemačkom jeziku, u njima najviše izučavaš njemačku povijest, kulturu, književnost i njemački zemljopis. Slaviš blagdane, koji su bitni njemačkom narodu i njemačkoj državi, svi javni natpisi i službeni dokumenti su na njemačkom. Ne vidim tu ravnopravnosti drugih naroda.
Dok nastupaš kao građanin i kao individua, svima su jednaka prava. Dok se izlažeš kao pripadnik naroda nisi jednak, zbog navedenih razloga.
Pa kako onda ne trazis bilo kakva prava u Njemackoj gdje priznajes ustav vec trazis prava u Bosni i Hercegovini gdje ne priznajes ustav :lol:
I nastavi da sutis jer ako takve kao ti koji pisnuti ne smiju kada se ukaze na sve gluposti te rasisiticke ideologije salju sa onog foruma da nam sire tu propagandu pa nije cudno da vam je jos samo taj forum ostao od tzv HB :lol:
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#575 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by and »

bingov buraz wrote:Meni shega kad vidim ljudi na fin nacin ovome ''standarniziranom'' pokusavaju objasniti neke stvari.
Gubljenje vremena...recimo adekvatan odgovor bi bio -najljubaznije te molim da se vratis u pecinu iz koje si izmilio i onda razlog i pojasnjenje,naravno ne ovome iz pecine jer on svakako ne moze da shvati a to je da moderna civilacijska dostignuca mogu da zbune takve primate pa moze da se ne daj boze nagrdi a to ne bi voljeli.
:thumbup:
Post Reply