Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post Reply
User avatar
Anes Tesanj
Posts: 166
Joined: 04/07/2010 20:15
Location: Tešanj
Contact:

#526 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Anes Tesanj »

osa wrote:
Anes Tesanj wrote:
mikelandjelo wrote:najveci problem te "zajednicke skole" je u tome na kojem ce jeziku uciti djeca. posto je nemoguce odrediti maternji jezik, moraju ostati 2 skole pod jednim krovom.
E ja mi i ogromne razlike u jezicima....
Šta fali da se govori na oba jezika, nije bitno jel se kaže siječanj ili januar, to ti je isto k'o da kažeš deva i kamila.
Pa hajde sad reci iz kojeg je jezika riječ deva a iz kojeg kamila...
ako je nebitno, onda samo hrvatski, može li....
Vidim da nisi shvatio. Ti samo guraš po svojem. Zašto djeca u ZHK/ZHŽ ne bi učili i riječi poput januar, opština, parče, dajdža, neke riječi tipične za srpski i bosanski jezik, kao što djeca u ZDK/ZDŽ uče siječanj, ujak, parče, opština, sve se riječi koriste na ovom podneblju, a sramotno je to da neka djeca ne znaju šta je parče, siječanj, dajdža....
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#527 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by osa »

Anes Tesanj wrote:
osa wrote:
Anes Tesanj wrote:
E ja mi i ogromne razlike u jezicima....
Šta fali da se govori na oba jezika, nije bitno jel se kaže siječanj ili januar, to ti je isto k'o da kažeš deva i kamila.
Pa hajde sad reci iz kojeg je jezika riječ deva a iz kojeg kamila...
ako je nebitno, onda samo hrvatski, može li....
Vidim da nisi shvatio. Ti samo guraš po svojem. Zašto djeca u ZHK/ZHŽ ne bi učili i riječi poput januar, opština, parče, dajdža, neke riječi tipične za srpski i bosanski jezik, kao što djeca u ZDK/ZDŽ uče siječanj, ujak, parče, opština, sve se riječi koriste na ovom podneblju, a sramotno je to da neka djeca ne znaju šta je parče, siječanj, dajdža....
reko, kad kažeš da je nebitno, nego nisu u pitanju riječi anese u pitanju je pravo na obrazovanje, koje mora biti omogućeno svima, puno dublji problem od toga hoćeš li za siječanj reći januar....
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#528 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

moderator wrote:
bitef wrote:
Ti, osa i Hypo mozete u isti saff komotno - cim neko kaze da je protiv segregacije kakva se provodi u kantonima sa hrvatskom vecinom, vi urlate "ugrozeni smo, oni nama ne daju nasa osnovna ljudska prava, hocemo otcjepljenje".
Ja sam protiv drzave u drzavi, ja sam protiv da ti sa pasosom Bosne i Hercegovine zvizdis na himnu svoje zemlje, ja sam protiv da ti na utakmici Velez Zrinjski skandiras "Hrvatska" i slicno.
Protiv sam cinjenice da Mali Mujo ide ujutro, a Mali Jozo popodne u istu skolu, protiv sam fizickog odvajanja djece samo zato sto se drukcije zovu. Raspored casova nije tesko napraviti. Napravis za sve osme razrede takav raspored da im je cas maternjeg u isto vrijeme, i samo ih odvojis u ucionice gdje ce uciti bosanski, srpski ili hrvatski, i onda nazad svi na matematiku. Zajedno. Ali ne, ti si slijep pored ociju, ili si previse zadojen, i ne vidis da od djece, da od osnovaca, prave novo svjeze topovsko meso, kao sto je Arzija pocela sa predskolcima u Sarajevu. Ali mi se makar protiv nje i njenog rada borimo.
Onda to više nije hrvatski jezik. Taj mix, koji bi se učio postaje bošnjački jezik.
Dakle u bošnjački su ušle obe varijante prijašnjeg hrvatsko-srpskog jezika plus turcizmi. Ne želi da mi dijete uči turcizme. Nek u petom razredu posvete jedno polugodište srpskoj varijanti i turcizmima, nek zna da ima ljudi u BiH koji drukčije govore i to je to.

Kad se na matematici počne govoriti stepen, ugao, jednačina, sabiranje to prestaje biti školovanje na vlastitom jeziku. Oko 95% roditelja Hrvata i Srba ne želi da mu djece uči neki iskrivljeni hrvatski ili srpski. I to pravo na vlastiti jezik je neka svjetska stečevina.

Što ti osobno ne cijeniš svoj jezik, koji god bio, dopusti da ga drugi cijene.
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#529 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

Anes Tesanj wrote:
osa wrote:
Anes Tesanj wrote:
E ja mi i ogromne razlike u jezicima....
Šta fali da se govori na oba jezika, nije bitno jel se kaže siječanj ili januar, to ti je isto k'o da kažeš deva i kamila.
Pa hajde sad reci iz kojeg je jezika riječ deva a iz kojeg kamila...
ako je nebitno, onda samo hrvatski, može li....
Vidim da nisi shvatio. Ti samo guraš po svojem. Zašto djeca u ZHK/ZHŽ ne bi učili i riječi poput januar, opština, parče, dajdža, neke riječi tipične za srpski i bosanski jezik, kao što djeca u ZDK/ZDŽ uče siječanj, ujak, parče, opština, sve se riječi koriste na ovom podneblju, a sramotno je to da neka djeca ne znaju šta je parče, siječanj, dajdža....
Nek uče jedno polugodište ili jednu godinu. To prestaje biti hrvatski i ne znam, ako vi ne držite do svog jezika, netko drži do svoga.
Zašto u Zagorju ne uče njemačko hrvatski ili neku mješavinu tog jezika. Zašto u Istri ne uče talijansko-hrvatski. U Istri zna većina ljudi oba jezika. Ali se uvijek i isključivo uče posebno ovaj ili posebno onaj.

Dakle, tvoje pravo je da te boli qu... za standard svog jezika, ali meni su te stvari bitne. I mislim da je to bitno barem 90% zemaljske kugle. Vi kako hoćete.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#530 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by kv99 »

bitef wrote: Nek uče jedno polugodište ili jednu godinu. To prestaje biti hrvatski i ne znam, ako vi ne držite do svog jezika, netko drži do svoga.
Zašto u Zagorju ne uče njemačko hrvatski ili neku mješavinu tog jezika. Zašto u Istri ne uče talijansko-hrvatski. U Istri zna većina ljudi oba jezika. Ali se uvijek i isključivo uče posebno ovaj ili posebno onaj.

Dakle, tvoje pravo je da te boli qu... za standard svog jezika, ali meni su te stvari bitne. I mislim da je to bitno barem 90% zemaljske kugle. Vi kako hoćete.
Nikako da odgovoris po cemu kao pripadnik katolicke manjine zagovaras segregaciju u skolstvu ? Sam si priznao da ne priznajes danasnje zakone i ustav Bosne i Hercegovine pa me zanima po cemu onda trazis segregaciju ? Sta tebi kao katolickoj manjini daje to pravo ? Zakon ne priznajes pa me interesuje sta to priznajes? Silu ? Tarot karte ? Sabrana djela Praljka ili Titinog generala ? Sta ?
normal
Posts: 8
Joined: 06/07/2010 13:57

#531 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by normal »

pitanje za sve koji razmisljaju poput ose... a i ostale

zasto ne napraviti zajednicki nastavni plan i program.... dakle jedan

u kojem bi jedina razlika bila u predmetu predmetu maternjeg jezika (mislim da je ovo jedina obaveza drzave ili bilo cija prema svim gradjanima BiH)
dakle cak ni vjeronauka odvojeno... a zasto bi... sta fali kulturi religija... tipa ovo su vam sve vjere nastale tako i tako, propagiraju to i to....

IZBACITE VJERU IZ SKOLA.....
KO zeli neka izvoli privatno... crkve dzamije, sinagoge itd... medrese, KSC itd

Javna skola je javna skola finansirana iz dzepova svih nas......

Osa, jel ti kad palo na pamet da kao bi isao omjerom koji zastupas da hrvata moze poducavati samo hrvat itd.... kako bi to uticalo na sanse uposlenja....dakle ako si hrvat mozes raditi samo tamo gdje su hrvati itd... jel ti to plao na pamet... gledaj na stvari malo globalnije......


2 skole pod jednim krovom je cisti fasizam i svi koji isti podupiru su fasisti koji ne zele da im djeca sjede sa djecom koja nisu od njohove kaste...

FASISTI FASISTI FASISTI

toliko sam ljut sto konacno moram sebi priznati da je ova drzava puna fasista da ne znam vise rijeci odabrati kako treba

fuj gadite mi se
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#532 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

Fašizam može jedino biti, da mi netko brani djetetu da uči na svom jeziku i moje pravo da ga branim da ne uči u školi na nekom iskrivljenom hrvatskom jeziku i na nekoj mješavini izraza.

Taj jezik je još službeni jezik u BiH, tako da ne vidim tog sarajevskog fašizma, koji će zabraniti moje pravo.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#533 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by kv99 »

bitef wrote:Fašizam može jedino biti, da mi netko brani djetetu da uči na svom jeziku i moje pravo da ga branim da ne uči u školi na nekom iskrivljenom hrvatskom jeziku i na nekoj mješavini izraza.

Taj jezik je još službeni jezik u BiH, tako da ne vidim tog sarajevskog fašizma, koji će zabraniti moje pravo.
Fasizam moze jedino biti negirati i ne priznavati zakone i ustav Bosne i Hercegovine sto si priznao ovdje pa zagovarati segregaciju na osnovu .....cega ? Ne priznajes zakone a pozivas se na sluzbeni jezik ? Da li je to logika na zapadno ercegovacki nacin ?
Lijepo te pitam kao i nekoliko puta do sada :
Nikako da odgovoris po cemu kao pripadnik katolicke manjine zagovaras segregaciju u skolstvu ? Sam si priznao da ne priznajes danasnje zakone i ustav Bosne i Hercegovine pa me zanima po cemu onda trazis segregaciju ? Sta tebi kao katolickoj manjini daje to pravo ? Zakon ne priznajes pa me interesuje sta to priznajes? Silu ? Tarot karte ? Sabrana djela Praljka ili Titinog generala ? Sta ? Koje tebi to pravo daje to sto trazis jer kazes da ne priznajes zakone i ustav ?
normal
Posts: 8
Joined: 06/07/2010 13:57

#534 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by normal »

bitef wrote:Fašizam može jedino biti, da mi netko brani djetetu da uči na svom jeziku i moje pravo da ga branim da ne uči u školi na nekom iskrivljenom hrvatskom jeziku i na nekoj mješavini izraza.

Taj jezik je još službeni jezik u BiH, tako da ne vidim tog sarajevskog fašizma, koji će zabraniti moje pravo.

a reci mi molim te..

to isto tvoje dijete nece sutra mozda raditi u Banja Luci, ili tom istom Sarajevu kojeg ocito ne podnosis....

ako ne ucis cirilicu..... kako mislis raditi u Banja luci ili obratno....

Opet te pitam... Zar nije bolje da profesor posao dobija na osnovu iskustva, kvalifikacija itd a ne vjere

Jos jednom da ponovim, BiH ti je duzna djetetu osigurati maternji jezik kao predmet i to si 100% u pravu.....

ali zasto ostale predmete... da bi ti se ispunila zelja da ti dijete ne da Bog sjedi sa odvratnim ti bosnjacima i srbima... kako te nije stid....................................................
normal
Posts: 8
Joined: 06/07/2010 13:57

#535 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by normal »

Kakve veze ima jezik sa fizikom, hemijom, biologijom i svim ostalim predmetima....

Jel vam poznato da u Vakufu postoji crvena stepenica..... izmedju prizemlja i 1 sprata

ko istu predje odmah disciplinska mjera.. bio ucenik ili profesor.. radi se o 2 po djednim krovom....


pa gdje mi zivimo.... koja je ovo godina........
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#536 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by and »

bitef wrote:Fašizam može jedino biti, da mi netko brani djetetu da uči na svom jeziku i moje pravo da ga branim da ne uči u školi na nekom iskrivljenom hrvatskom jeziku i na nekoj mješavini izraza.

Taj jezik je još službeni jezik u BiH, tako da ne vidim tog sarajevskog fašizma, koji će zabraniti moje pravo.
koji god jezik dijete uči službeni je.djeca trebaju učiti i poznavati sva 3 jezika jer su sva 3 službena,a kojim će govoriti to je njihovo pravo.
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#537 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

normal wrote:
bitef wrote:Fašizam može jedino biti, da mi netko brani djetetu da uči na svom jeziku i moje pravo da ga branim da ne uči u školi na nekom iskrivljenom hrvatskom jeziku i na nekoj mješavini izraza.

Taj jezik je još službeni jezik u BiH, tako da ne vidim tog sarajevskog fašizma, koji će zabraniti moje pravo.

a reci mi molim te..

to isto tvoje dijete nece sutra mozda raditi u Banja Luci, ili tom istom Sarajevu kojeg ocito ne podnosis....

ako ne ucis cirilicu..... kako mislis raditi u Banja luci ili obratno....

Opet te pitam... Zar nije bolje da profesor posao dobija na osnovu iskustva, kvalifikacija itd a ne vjere

Jos jednom da ponovim, BiH ti je duzna djetetu osigurati maternji jezik kao predmet i to si 100% u pravu.....

ali zasto ostale predmete... da bi ti se ispunila zelja da ti dijete ne da Bog sjedi sa odvratnim ti bosnjacima i srbima... kako te nije stid....................................................
Nije mi jasno zašto ti toliko smeta da pohađamo školu na svom jeziku? Ako su standardi hrvatskog udareni prije 150 godina, zašto dijete mora učiti iskrivljeni hrvatski ili neku mješavinu standarda plus turcizme, koji nikad nisu ni bili jezični standard. Otkud taj poriv kod vas za zabranom posebnosti BiH naroda, (među kojom je i jezik) kad bi BiH trebala njegovati različitosti?

Ne mrzim uopće Muslimane i Srbe, ali ne želim da mi djeca, kad izađu iz osnovnog i srednjeg školovanja, ne znaju i ne pričaju pravilnim hrvatskim jezikom, tj. da pričaju miksom standarda, koji ispadne jedan totalno iskrivljeni hrvatski.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45498
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#538 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Chmoljo »

moderator wrote:
normal wrote:Kakve veze ima jezik sa fizikom, hemijom, biologijom i svim ostalim predmetima....

Jel vam poznato da u Vakufu postoji crvena stepenica..... izmedju prizemlja i 1 sprata

ko istu predje odmah disciplinska mjera.. bio ucenik ili profesor.. radi se o 2 po djednim krovom....


pa gdje mi zivimo.... koja je ovo godina........
Tugo moja, je li to zaista tako ili karikiras?
ja vjerujem da je istina... jer kako se onda nastavnici ne bi mogli dogovriti je li prekršilac to uradio na stepenici ili nogostupu to bi izbila krvava tuča, sa teškim posljedicama koje bi nas vrlo vjerovatno odvele u rat...

pa kako ne kazniti dijete koje izazove rat? :?
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#539 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

moderator wrote:
bitef wrote:
Ne mrzim uopće Muslimane i Srbe, ali ne želim da mi djeca, kad izađu iz osnovnog i srednjeg školovanja, ne znaju i ne pričaju pravilnim hrvatskim jezikom, tj. da pričaju miksom standarda, koji ispadne jedan totalno iskrivljeni hrvatski.
Bitefu, kad si ti prosao obuku ispravnoga hrvatskoga jezika? Sramoto jedna, tebi skola odgaja dijete..
Da. Prvenstveno škola odgaja dijete u obrazovanju, jeziku i znanju.

Odgoj o moralnim normama, ponašanjima u društvu, klesanje karaktera dolazi prvenstveno u kući.
normal
Posts: 8
Joined: 06/07/2010 13:57

#540 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by normal »

Ne karikiram.... nadam se da neko na ovom forumu dolazi iz tih krajeva pa moze posvjedociti... na spratu bosnjaci, dole hrvati... ni osoblje se ne smije mjesati a kamoli ucenici.... odvojeni ulazi itd.....

BOLESNOOOOOOOOOOOOOO
User avatar
limeni
Posts: 2745
Joined: 30/12/2007 00:39

#541 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by limeni »

bitef wrote:
moderator wrote:
bitef wrote:
Ne mrzim uopće Muslimane i Srbe, ali ne želim da mi djeca, kad izađu iz osnovnog i srednjeg školovanja, ne znaju i ne pričaju pravilnim hrvatskim jezikom, tj. da pričaju miksom standarda, koji ispadne jedan totalno iskrivljeni hrvatski.
Bitefu, kad si ti prosao obuku ispravnoga hrvatskoga jezika? Sramoto jedna, tebi skola odgaja dijete..
Da. Prvenstveno škola odgaja dijete u obrazovanju, jeziku i znanju.

Odgoj o moralnim normama, ponašanjima u društvu, klesanje karaktera dolazi prvenstveno u kući.
i sta sad mislis da su Bosnjaci i srbi prljavi i lose drustvo za tvoje djete? tebe neinteresuje uopste skolovanje tvoga djeteta, tebe i takvih je strah da djeca shvate gdje zive i da pocinju normalno zivjeti i gledati na posao,drustvo a ne na to koja je skola,voda,suma srpska,hrvatska ili bosnjacka.
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#542 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

limeni wrote:
i sta sad mislis da su Bosnjaci i srbi prljavi i lose drustvo za tvoje djete? tebe neinteresuje uopste skolovanje tvoga djeteta, tebe i takvih je strah da djeca shvate gdje zive i da pocinju normalno zivjeti i gledati na posao,drustvo a ne na to koja je skola,voda,suma srpska,hrvatska ili bosnjacka.
Ne znam čemu lažne insinuacije? Ja sam odrastao u multietničkom društvu , tako da ove citirane gluposti mi stavljaš silom u postove. Zar ti nije jednostavnije prihvatiti činjenicu da želim da se dijete obrazuje na hrvatskom jeziku. Zašto to vama toliko smeta, meni nikako nije jasno. :-) :?
Last edited by bitef on 06/07/2010 16:00, edited 1 time in total.
normal
Posts: 8
Joined: 06/07/2010 13:57

#543 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by normal »

za neupucene...

u BIH postoje 3 nastavna plana i programa koji su zamisljeni tako da ako pohadjas jedan od 3, nema teretskih sansi da se sretnes sa djetetom koje pohadja jedan od preostala 2.....


da to super funkcionise kod fasista koji ostale narode posmatraju kao otpadke......

a molim vas objasnite mi, kako to ako u skoli imas svoj maternji jezik kao predmet, is osnovne ili srednje ces izaci sa iskrivljenim maternjim jezikom....

o cemu se tu radi....

i ako ja kao srbin, ili bosnjak zelim da radim kao profesor u grudama (bilo kojeg predmeta), i trenutno sam najkvalifikovaniji kadar na prostorima bivse juge, priznat kao takav od citavog svijeta... jedan osa ili bitef ce moju aplikaciju kao i diplome najprestiznijih institucija baciti u smecu jer toboze ja pricam iskrivljenim hrvatskim, ili jos gore nekim jezikom koji nije hrvatski...

FUJ

Takvima kao vi su u SOUTH Africa sudili za ovo sto danas prodajete pod normalnim
normal
Posts: 8
Joined: 06/07/2010 13:57

#544 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by normal »

bitef wrote:
limeni wrote:
i sta sad mislis da su Bosnjaci i srbi prljavi i lose drustvo za tvoje djete? tebe neinteresuje uopste skolovanje tvoga djeteta, tebe i takvih je strah da djeca shvate gdje zive i da pocinju normalno zivjeti i gledati na posao,drustvo a ne na to koja je skola,voda,suma srpska,hrvatska ili bosnjacka.
Ne znam čemu lažne insinuacije? Ja sam odrastao u multietničkom društvu , tako da ove citirane gluposti mi stavljaš silom u postove. Zar ti nije jednostavnije prihvatiti činjenicu da želim da se dijete obrazuje na hrvatskom jeziku. Zašto to vama toliko smeta, meni nikako nije jasno. :-) :?

prijatelju dragi, upravo sam obrazlozio u prethodnom postu..... zato sto odabirom nastavnog plana i programa na hrvatskom jeziku za svoje dijete si ga automatski fizicki odvojio od ostale djece...

medjutim treba citati izmedju redova... naravno da je to tebi veoma poznato... cak sto vise je upravo i instrument kako da svoje dijete zastitis od onih koji ti smetaju.....
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#545 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

normal wrote:za neupucene...

u BIH postoje 3 nastavna plana i programa koji su zamisljeni tako da ako pohadjas jedan od 3, nema teretskih sansi da se sretnes sa djetetom koje pohadja jedan od preostala 2.....


da to super funkcionise kod fasista koji ostale narode posmatraju kao otpadke......

a molim vas objasnite mi, kako to ako u skoli imas svoj maternji jezik kao predmet, is osnovne ili srednje ces izaci sa iskrivljenim maternjim jezikom....

o cemu se tu radi....

i ako ja kao srbin, ili bosnjak zelim da radim kao profesor u grudama (bilo kojeg predmeta), i trenutno sam najkvalifikovaniji kadar na prostorima bivse juge, priznat kao takav od citavog svijeta... jedan osa ili bitef ce moju aplikaciju kao i diplome najprestiznijih institucija baciti u smecu jer toboze ja pricam iskrivljenim hrvatskim, ili jos gore nekim jezikom koji nije hrvatski...

FUJ

Takvima kao vi su u SOUTH Africa sudili za ovo sto danas prodajete pod normalnim
Pa čuvanje jezika je pozitivna europska stečevina. Ne znam što je tebi to problem? Kakve ima veze kad će primjerice dijete učiti hrvatski jezik kao maternji, a na svim ostalim satima ga filovati - po hrvatskom standardu - netočnim izrazima. Izaći će sa školovanja uopće neće znati nijedan standard. Odnosno to bi bio taj zamišljeni "bosanski". Sve ispravno plus turcizmi. Tako banalnima primjerom možeš u tekstu napisati Michael Jackson, pa u slijedećoj rečenici Majkl Džekson. :-) To čitam po sarajevskim portalima.
Stotine riječi i izraza - pogotovo u struci, su različiti, zašto ne bih imao pravo da dijete izađe iz osnovnog školovanja i da ne priča iskrivljeni hrvatski.

Ako budeš govorio "uslov, školski čas, uopšte" djeci na satu, govoriš netočno hrvatski. Ta djeca u Grudama su stopostotno se odredila za školovanje na hrvatskom jeziku. Otkud tebi pravo da podučavaš na nekom drugom jeziku? Tebi nitko neće zabraniti da se zaposliš u Grudama samo izvodi nastavu na hrvatskom jeziku.
Last edited by bitef on 06/07/2010 16:12, edited 1 time in total.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#546 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by jefferson »

moderator wrote:
bitef wrote:
Ne mrzim uopće Muslimane i Srbe, ali ne želim da mi djeca, kad izađu iz osnovnog i srednjeg školovanja, ne znaju i ne pričaju pravilnim hrvatskim jezikom, tj. da pričaju miksom standarda, koji ispadne jedan totalno iskrivljeni hrvatski.
Bitefu, kad si ti prosao obuku ispravnoga hrvatskoga jezika? Sramoto jedna, tebi skola odgaja dijete..
Daj ba, pa to je vitalno hrvatsko pitanje! Ja kad vidim penzionera kad kopa po kontejneru on upravo to navodi kao razlog njegove neimastine :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45498
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#547 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by Chmoljo »

bitef wrote:
Pa čuvanje jezika je pozitivna europska stečevina?.Ne znam što je tebi to problem? Kakve ima veze kad će primjerice dijete učiti hrvatski jezik kao maternji, a na svim ostalim satima ga filovati - po hrvatskom standardu - netočnim izrazima. Izaći će sa školovanja uopće neće znati nijedan standard. Odnosno to bi bio taj zamišljeni "bosanski". Sve ispravno plus turcizmi. Tako banalnima primjerom možeš u tekstu napisati Michael Jackson, pa u slijedećoj rečenici Majkl Džekson. :-) To čitam po sarajevskim portalima.
Stotine riječi i izraza - pogotovo u struci, su različiti, zašto ne bih imao pravo da dijete izađe iz osnovnog školovanja i da ne priča iskrivljeni hrvatski.
ali cijena za ispravni hrvatski je i isključivost nacionalnog bića... koji ti je vjerovatno bitniji od toga kako će dijete lomiti jezik po potrebi... :mrgreen:

mislim ba, ko je ovdje lud :mrgreen:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#548 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by jefferson »

Chmoljo wrote:
bitef wrote:
Pa čuvanje jezika je pozitivna europska stečevina?.Ne znam što je tebi to problem? Kakve ima veze kad će primjerice dijete učiti hrvatski jezik kao maternji, a na svim ostalim satima ga filovati - po hrvatskom standardu - netočnim izrazima. Izaći će sa školovanja uopće neće znati nijedan standard. Odnosno to bi bio taj zamišljeni "bosanski". Sve ispravno plus turcizmi. Tako banalnima primjerom možeš u tekstu napisati Michael Jackson, pa u slijedećoj rečenici Majkl Džekson. :-) To čitam po sarajevskim portalima.
Stotine riječi i izraza - pogotovo u struci, su različiti, zašto ne bih imao pravo da dijete izađe iz osnovnog školovanja i da ne priča iskrivljeni hrvatski.
ali cijena za ispravni hrvatski je i isključivost nacionalnog bića... koji ti je vjerovatno bitniji od toga kako će dijete lomiti jezik po potrebi... :mrgreen:

mislim ba, ko je ovdje lud :mrgreen:
Joj ali najbolje je kad spominje standarde! Po cemu bitef zakljucuje da nastavnici uopste, pardon, uopce pricaju pravilno bilo koji jezik u BiH?
bitef
Posts: 204
Joined: 02/03/2010 09:11

#549 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by bitef »

Chmoljo wrote:
ali cijena za ispravni hrvatski je i isključivost nacionalnog bića... koji ti je vjerovatno bitniji od toga kako će dijete lomiti jezik po potrebi... :mrgreen:

mislim ba, ko je ovdje lud :mrgreen:
Nije cijena. Tko god želi može pohađati nastavu na hrvatskom jeziku. Vama je bitnije da su svi zajedno u razredima, Hrvatima i Srbima je bitno očuvanje jezika, mislim da se može naći kompromis.

Zašto ne bi u hrvatsko-muslimanskim mješovitim sredinama se učio hrvatski jezik, bosanski samo kao maternji 5 sati tjedno i riješen problem. Svi zajedno u učionicama, nema segregacije.
User avatar
limeni
Posts: 2745
Joined: 30/12/2007 00:39

#550 Re: Kraj segregacije-dvije škole pod jednim krovom

Post by limeni »

bitef wrote:
limeni wrote:
i sta sad mislis da su Bosnjaci i srbi prljavi i lose drustvo za tvoje djete? tebe neinteresuje uopste skolovanje tvoga djeteta, tebe i takvih je strah da djeca shvate gdje zive i da pocinju normalno zivjeti i gledati na posao,drustvo a ne na to koja je skola,voda,suma srpska,hrvatska ili bosnjacka.
Ne znam čemu lažne insinuacije? Ja sam odrastao u multietničkom društvu , tako da ove citirane gluposti mi stavljaš silom u postove. Zar ti nije jednostavnije prihvatiti činjenicu da želim da se dijete obrazuje na hrvatskom jeziku. Zašto to vama toliko smeta, meni nikako nije jasno. :-) :?

ti predstavljas taj hrvatski kao da je kineski, pa je nemoguce napraviti zajednicki plan za djecu :-)
meni ovo smeta jer mi lici na apartheid,koji je vladao u juznoj africi, zar tebi ne smeta?
i karadzic je odrasto u tom drustvu, to ne znaci puno.
Post Reply