KRAĐA STRUJE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#51 Re: KRAĐA STRUJE

Post by drndalo »

Ako placas nema pravo prijaviti te, ali ako si nelegalno nakacen na mrezu, krades vodu, cak iako si na svom privatnom posjedu... I takvi neprijavljeni izmedju ostalog uticu na to da potrosnja bude veca, a to na kraju svi platimo vise ili manje direktno...
User avatar
albulus
Posts: 33
Joined: 07/05/2013 23:33

#52 Re: KRAĐA STRUJE

Post by albulus »

@vuk_samotnjak

Cijela poenta prijavljivanja ilegalnih korisnika i jeste u tome da on NE MORA nista dokazivati. Postoje drugi ljudi koji izadju na lice mjesta i provjere da li se stvarno radi o kradji i onda ONI podnesu prijavu (ili sta vec drugo). E ako oni pokrenu neki postupak, a za to nema dokaza, onda se on tuzi sa njima. I naravno da nema klevete, niti se to moze debelo naplatiti na sudu. Mozda ti provodis puno vremena gledajuci TV i one americke serije.

Pa jesi agresivna osoba. Eto sad si priznao da si prebio covjeka. Kad se vec pozivas na privatnost i zastitu od klevete, valjda znas i da ne mozes ti uzimati pravdu u svoje ruke i prebijati nekoga samo zato jer te iznervirao.
paroksizambesmisla
Posts: 5
Joined: 25/04/2013 13:33

#53 Re: KRAĐA STRUJE

Post by paroksizambesmisla »

Lično sam vidio koliko covjeku dolazi struje, bez da cinim krivicno djelo, pricam s covjekom, komsija mi je. Uvjeren sam da vecina onih sto se bave tako nekom djelatnoscu gdje se trosi veca kolicina el energije, istu i kradu. Ali njega sam uzeo samo kao primjer, necu ga prijavljivati iako znam da 100 % krade struju. Ja ne kradem, ali sam htio da cujem misljenje 'javnosti' i vidim da ljudi pogresno tumace ovu temu.
Problem je puno veci od mene i mog komsije. Volio bih da se neko pozabavi time, ali vjerume da tako nece biti sudeci po komentarima, po cijelokupnoj situaciji u nasoj drzavi.
Slicno kao kradja vode, mito... Ko moze neka se sluzi tim, ko ne moze neka suti i trpi. Tako ispada po vecini vasih komentara.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#54 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Hajvan »

paroksizambesmisla wrote:Lično sam vidio koliko covjeku dolazi struje, bez da cinim krivicno djelo, pricam s covjekom, komsija mi je. Uvjeren sam da vecina onih sto se bave tako nekom djelatnoscu gdje se trosi veca kolicina el energije, istu i kradu. Ali njega sam uzeo samo kao primjer, necu ga prijavljivati iako znam da 100 % krade struju. Ja ne kradem, ali sam htio da cujem misljenje 'javnosti' i vidim da ljudi pogresno tumace ovu temu.
Problem je puno veci od mene i mog komsije. Volio bih da se neko pozabavi time, ali vjerume da tako nece biti sudeci po komentarima, po cijelokupnoj situaciji u nasoj drzavi.
Slicno kao kradja vode, mito... Ko moze neka se sluzi tim, ko ne moze neka suti i trpi. Tako ispada po vecini vasih komentara.
da, šuti i trpi...
i onda jednog lijepog sunčanog dana- crna hronika, komšija u njoj - svega bilo, svašta se desilo... a svi kažu- "bio je tih, fin i miran čovjek... uzoran muž i komšija/susjed za poželit... a vidite kakve svirepe zločine počini....u što se društvo pretvori, vidite li vi moj novinarE"- reče preživjela komšinica/susjeda i nastavi krasti struju/vodu :evil:
:lol:
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#55 Re: KRAĐA STRUJE

Post by stetoskop »

U RS su to pitanje dobro riješili, brojila se postavljaju na stubeve od elektromreže, tako da nema teorije da se neko može "nakačiti".
vuk_samotnjak
Posts: 113
Joined: 23/06/2011 23:50

#56 Re: KRAĐA STRUJE

Post by vuk_samotnjak »

albulus wrote:@vuk_samotnjak

Cijela poenta prijavljivanja ilegalnih korisnika i jeste u tome da on NE MORA nista dokazivati. Postoje drugi ljudi koji izadju na lice mjesta i provjere da li se stvarno radi o kradji i onda ONI podnesu prijavu (ili sta vec drugo). E ako oni pokrenu neki postupak, a za to nema dokaza, onda se on tuzi sa njima. I naravno da nema klevete, niti se to moze debelo naplatiti na sudu. Mozda ti provodis puno vremena gledajuci TV i one americke serije.

Pa jesi agresivna osoba. Eto sad si priznao da si prebio covjeka. Kad se vec pozivas na privatnost i zastitu od klevete, valjda znas i da ne mozes ti uzimati pravdu u svoje ruke i prebijati nekoga samo zato jer te iznervirao.
Mozda ti ipak ne umijes da citas kako treba i shvacas sve kako tebi odgovara. Pošto se u ovoj državi većina zakona pogrešno tumači, tj. kako kome pase nije ni cudo kako nam je.
Evo ocit dokaz ti je postavljac teme, znaci zna 100% da krade, je li možda vidio kad se ovaj priključio na mrežu ili je to još jedna od pretpostavki.

A ti ocito si jos uvijek mali i ne znas sta znaci u karijeri nekog covjeka prijava za krađu i kako se to odrazava dalje, i vjeruj da se moze dobro naplatiti.

Pa realno gledajuci ako sam ja agresivan zbog toga sto sam branio svoj obraz, onda si ti brate pickica i trebas pustiti da te gaze kako hoce ili ih moli da se smiluju i prestanu. Vidis kako opet dokazujes da ne umijes da citas i da iz recenice izvlacis samo ono sto tebi odgovara. Ja sam branio cast na jedini ispravan nacin, sa kulturnim se rijesava problem razgovorom, a sa papcima jedinim jezikom koji oni razumiju, a to su batine, a ti vjerovatno jos treba da se nazivis da shvatis kako ovaj nas svijet ovdje funkcionise. Ako ne nepostujes sam sebe, nece te ni okolina postovati, ako se pokazes ko pickica onda ce te jahati citav zivot, a ako zauzmes svoj stav dobit ces postovanje i strahopostovanje onih koji bi te jahali da nisi zauzeo svoj stav. ;-)
User avatar
awaken
Posts: 1588
Joined: 10/05/2011 23:28

#57 Re: KRAĐA STRUJE

Post by awaken »

stetoskop wrote:U RS su to pitanje dobro riješili, brojila se postavljaju na stubeve od elektromreže, tako da nema teorije da se neko može "nakačiti".
Kakve im koristi, nakačio se njima Dodo i svakodnevno im pokazuje how to milk a sheep :lol:
vuk_samotnjak
Posts: 113
Joined: 23/06/2011 23:50

#58 Re: KRAĐA STRUJE

Post by vuk_samotnjak »

stetoskop wrote:U RS su to pitanje dobro riješili, brojila se postavljaju na stubeve od elektromreže, tako da nema teorije da se neko može "nakačiti".
ono je najbolji potez koji su uradili, jos trebaju i vodomjere onako izmjestiti i bar ces biti miran od komsija iako ce opet pojedini naci razlog da te prijave, mozda vide kako karas zenu pa pomisle da je silujes.

Siptari su najpametniji ljudi na planeti, rokne zid prema komsiji 2-3 metra i pusi se, kad pozelis pogledati sta komsija radi doceka te zid.
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#59 Re: KRAĐA STRUJE

Post by muzicar_iz_parka »

awaken wrote:
stetoskop wrote:U RS su to pitanje dobro riješili, brojila se postavljaju na stubeve od elektromreže, tako da nema teorije da se neko može "nakačiti".
Kakve im koristi, nakačio se njima Dodo i svakodnevno im pokazuje how to milk a sheep :lol:
Bitno da je elektrodistribucija sigurna.

Ja inače mislim da se nigdje ne krade struja u velikom stilu kao na ovim našim balkanskim prostorima, ako uzmemo u obzir normalne zapadne države za poređenje.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#60 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Bodkin »

awaken wrote:
albulus wrote:
_Astra_ wrote:Jel ti drago zbog toga?
Jel' crkla komsiji krava?
Nije mu crkla krava jer je nije ni imao, ali od tada ne prska travu oko kuce ljeti jer "voli da je zelena, a susa joj smeta", niti pere kola svaki dan i sl. Apsolutno mi nije zao sto sam ga prijavio i uradio bih to opet.
Svaka čast, evo odmah nam je krenulo na bolje. Još dok ovaj prijavi komšiju za struju...pa vas trojica (povedite i Bodkina) fino na Vlašić i napravite sebi kolibu i ne vraćajte se jer s takvim stavovima niste za civilizaciju :wink:

Čovjek zalijevao travu i on ga prijavio...blago tebi kad misliš da to može tako i da će ti uvijek "cvijetati" u životu.
ajde ti fino procitaj sta je komentarisano prije nego sto pocnes valjati gluposti. dakle da ti pojasnim, da znam da komsija krade struju ili vodu prijavio bih ga jer za razliku od vas licemjera koji placu jer politicari kradu, moja filozofija nije ako mogu politicari nek i komsija malo zavrne. par maraka je to
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#61 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Lounge Act »

Meni dodje oko 35 do 45 KM struje mjesecno, jednom mi je doslo 56 KM i kad nisam u nesvjest pala :lol:
U stambenoj zgradi sam, iznajmljeni stan, ne znam ni koji je sat od ovog stana, posto je vjerovatno u prizemlju, a u zgradu se ulazi na prvi sprat sa ulice, a ne u prizemlje, nisam ga nikad ni vidjela.
Sve kuham na struju, ves masina radi gotovo svaki dan osim petkom :lol: frizider je naravno stalno upaljen, bojler ne jer je stariji i izgleda ne zna da se iskljuci sam, tv i kompjuter su ugaseni samo po noci dok spavamo. To je od ovih vecih aparata i svi su, osim bojlera koji nije nas, klase A ili A i koji +

Nama je eto tako od kako smo u stanu, ali dok smo zivjeli u kuci uvijek su nam dolazili veliki racuni za struju, aparati su kao i kuca bili stari i jedan elektricar je govorio da se struja negdje gubi posto je kuca stara, nesto je spominjao da ide u zemlju, nemam pojma o tome pa nisam bas tacno zapamtila o cemu je rijec, sjecam se tacno samo velikih racuna :lol:

Sto se tice kradje struje znam jedan par koji kaze da na satu u kuci imaju neki veliki magnet i on neda da se brojcanik okrece dovoljno brzo, ali nisam nikad vidjela kako to izgleda. To se valjda i usude samo oni koji imaju sat u kuci :-?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#62 Re: KRAĐA STRUJE

Post by insomnia78 »

muzicar_iz_parka wrote:
awaken wrote:
stetoskop wrote:U RS su to pitanje dobro riješili, brojila se postavljaju na stubeve od elektromreže, tako da nema teorije da se neko može "nakačiti".
Kakve im koristi, nakačio se njima Dodo i svakodnevno im pokazuje how to milk a sheep :lol:
Bitno da je elektrodistribucija sigurna.

Ja inače mislim da se nigdje ne krade struja u velikom stilu kao na ovim našim balkanskim prostorima, ako uzmemo u obzir normalne zapadne države za poređenje.
Krade, krade

s' moje sokoćalo
User avatar
awaken
Posts: 1588
Joined: 10/05/2011 23:28

#63 Re: KRAĐA STRUJE

Post by awaken »

muzicar_iz_parka wrote:
awaken wrote:
stetoskop wrote:U RS su to pitanje dobro riješili, brojila se postavljaju na stubeve od elektromreže, tako da nema teorije da se neko može "nakačiti".
Kakve im koristi, nakačio se njima Dodo i svakodnevno im pokazuje how to milk a sheep :lol:
Bitno da je elektrodistribucija sigurna.

Ja inače mislim da se nigdje ne krade struja u velikom stilu kao na ovim našim balkanskim prostorima, ako uzmemo u obzir normalne zapadne države za poređenje.
Naravno da krade i to najviše kradu zaposleni u EP jer ih inspekcija zaobilazi, ali u ovom slučaju čovjek došao s pričom "ja znam da krade"....ni vidio, ni čuo, ali on zna :shock: , čekaj malo, kakvo god ovo društvo bilo nije mala stvar nekoga proglasiti lopovom. A posebno kad je u pitanju pošten čovjek koji se u ovakvim okolnostima bori da preživi i ti se praviš pametan da zaštitiš ovu "predivnu" državu i njega proglasiš lopovom. Proglasi, ali zbog toga trebaš biti spreman na sve, a najprije da ga se sjetiš u predjelu rebara na svaku promjenu vremena :D
vuk_samotnjak
Posts: 113
Joined: 23/06/2011 23:50

#64 Re: KRAĐA STRUJE

Post by vuk_samotnjak »

Lounge Act wrote:Meni dodje oko 35 do 45 KM struje mjesecno, jednom mi je doslo 56 KM i kad nisam u nesvjest pala :lol:
U stambenoj zgradi sam, iznajmljeni stan, ne znam ni koji je sat od ovog stana, posto je vjerovatno u prizemlju, a u zgradu se ulazi na prvi sprat sa ulice, a ne u prizemlje, nisam ga nikad ni vidjela.
Sve kuham na struju, ves masina radi gotovo svaki dan osim petkom :lol: frizider je naravno stalno upaljen, bojler ne jer je stariji i izgleda ne zna da se iskljuci sam, tv i kompjuter su ugaseni samo po noci dok spavamo. To je od ovih vecih aparata i svi su, osim bojlera koji nije nas, klase A ili A i koji +

Nama je eto tako od kako smo u stanu, ali dok smo zivjeli u kuci uvijek su nam dolazili veliki racuni za struju, aparati su kao i kuca bili stari i jedan elektricar je govorio da se struja negdje gubi posto je kuca stara, nesto je spominjao da ide u zemlju, nemam pojma o tome pa nisam bas tacno zapamtila o cemu je rijec, sjecam se tacno samo velikih racuna :lol:

Sto se tice kradje struje znam jedan par koji kaze da na satu u kuci imaju neki veliki magnet i on neda da se brojcanik okrece dovoljno brzo, ali nisam nikad vidjela kako to izgleda. To se valjda i usude samo oni koji imaju sat u kuci :-?

Ovo sa magnetom je tacno da zaustavlja brojcanik, cak se moze i na plinskim mjeracima isto uraditi, al samo je pitanje trenutka kad ce zaboraviti magnet na brojilu i kad ce taj magnet ostaviti trag na tom brojilu, jer to su jaki magneti i dobro ih je tesko odvojiti od metala bez da naprave ostecenje. A kad EP skonta il da si hapao onda ide deranje da ti vise nikad na pamet ne padne da krades.

Al opet oni koji bas kradu struju ti nikad nece reci kako to rade niti se faliti okolo.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#65 Re: KRAĐA STRUJE

Post by and »

paroksizambesmisla wrote:Lično sam vidio koliko covjeku dolazi struje, bez da cinim krivicno djelo, pricam s covjekom, komsija mi je. Uvjeren sam da vecina onih sto se bave tako nekom djelatnoscu gdje se trosi veca kolicina el energije, istu i kradu. Ali njega sam uzeo samo kao primjer, necu ga prijavljivati iako znam da 100 % krade struju. Ja ne kradem, ali sam htio da cujem misljenje 'javnosti' i vidim da ljudi pogresno tumace ovu temu.
Problem je puno veci od mene i mog komsije. Volio bih da se neko pozabavi time, ali vjerume da tako nece biti sudeci po komentarima, po cijelokupnoj situaciji u nasoj drzavi.
Slicno kao kradja vode, mito... Ko moze neka se sluzi tim, ko ne moze neka suti i trpi. Tako ispada po vecini vasih komentara.
ma nije baš tako volio bih vas prijavljivače vidjeti u situacijama kad se djeca napadaju i bodu noževima po tramvajima,pljačke auta,pucnjave,sve vidite,a slabo šta prijavite ili ne daj bože pomognete.
odnos komšije i elektroprivrede je njihov problem i mene ne interesuje.eto elektroprivrede nek ga ganja i kontroliše,a on čini krivično djelo i ako ga uhvate on će i odgovarati.
znam samo da elektroprivrede meni stalno poskupljuje struju,dok aluminiju i sličnima je daje po povlaštenim cijenama,tako da nemaju moje simpatije da im radim kao kontrolor niti me interesuju.
vuk_samotnjak
Posts: 113
Joined: 23/06/2011 23:50

#66 Re: KRAĐA STRUJE

Post by vuk_samotnjak »

and wrote:
paroksizambesmisla wrote:Lično sam vidio koliko covjeku dolazi struje, bez da cinim krivicno djelo, pricam s covjekom, komsija mi je. Uvjeren sam da vecina onih sto se bave tako nekom djelatnoscu gdje se trosi veca kolicina el energije, istu i kradu. Ali njega sam uzeo samo kao primjer, necu ga prijavljivati iako znam da 100 % krade struju. Ja ne kradem, ali sam htio da cujem misljenje 'javnosti' i vidim da ljudi pogresno tumace ovu temu.
Problem je puno veci od mene i mog komsije. Volio bih da se neko pozabavi time, ali vjerume da tako nece biti sudeci po komentarima, po cijelokupnoj situaciji u nasoj drzavi.
Slicno kao kradja vode, mito... Ko moze neka se sluzi tim, ko ne moze neka suti i trpi. Tako ispada po vecini vasih komentara.
ma nije baš tako volio bih vas prijavljivače vidjeti u situacijama kad se djeca napadaju i bodu noževima po tramvajima,pljačke auta,pucnjave,sve vidite,a slabo šta prijavite ili ne daj bože pomognete.
odnos komšije i elektroprivrede je njihov problem i mene ne interesuje.eto elektroprivrede nek ga ganja i kontroliše,a on čini krivično djelo i ako ga uhvate on će i odgovarati.
znam samo da elektroprivrede meni stalno poskupljuje struju,dok aluminiju i sličnima je daje po povlaštenim cijenama,tako da nemaju moje simpatije da im radim kao kontrolor niti me interesuju.
Hajde sto poskupljuje struju, nego ti svaki mjesec naplati po 5 maraka zato sto dođe da ti ocita struju, i kad sam im direktora na jednom skupu pitao zbog cega, covjek je prvo jedno 15 minuta razmisljao sta da kaze, pa se na kraju izvukao sa zakup snage, pa nismo mi industrijsko preduzeće da plaćamo vršno opterećenje, koje je i da ga moramo plaćati pretjerano 5 KM za par kilovata, a industrijsko je 45 KM za megavat. Al na stranu sve to, jos veci apsurd je plaćanje priključka od par hiljada maraka, eto ko da njima nije u interesu da ti prodaju struju, nego eto kad vec moraju da ti je isporuce da te bar oderu za prikljucak i opet dođemo do toga da mjerno mjesto i svu opremu koju si vec unaprijed platio opet uredno plaćaš penale na to mjesečno po 5 KM.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#67 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Danguba »

Ne krade onaj ko nema nego onaj ko je navikao.

Onaj krade struju a na glavnom satu (u trafo stanici) za to podrucje pokazuje da je veca potrosnja nego sto iznosi zbir na potrosackim brojilima. Kada se sve fino sabere, gubici su veliki i treba neko da plati pa se to fino preracuna i KW struje ode gore. Niko nece dozvoliti da ga gubici uniste pa tako i oni. Samo prebace na sve nas i naplate to sto komsije kradu.

Kradja vode u uslovima kada je nedostatak vode svuda pa i kod nas. Svi znamo kukati na redukcije, mutnu i neispravnu vodu, lose kanalizacione sisteme pa pored toga jos i krasti vodi i ocekivati uredno snabdijevanje, ispravnost vode, funkcionalnu kanalizacionu mrezu. To ne bi ni Japan izdrzao.
vuk_samotnjak
Posts: 113
Joined: 23/06/2011 23:50

#68 Re: KRAĐA STRUJE

Post by vuk_samotnjak »

Danguba wrote:Ne krade onaj ko nema nego onaj ko je navikao.

Onaj krade struju a na glavnom satu (u trafo stanici) za to podrucje pokazuje da je veca potrosnja nego sto iznosi zbir na potrosackim brojilima. Kada se sve fino sabere, gubici su veliki i treba neko da plati pa se to fino preracuna i KW struje ode gore. Niko nece dozvoliti da ga gubici uniste pa tako i oni. Samo prebace na sve nas i naplate to sto komsije kradu.

Kradja vode u uslovima kada je nedostatak vode svuda pa i kod nas. Svi znamo kukati na redukcije, mutnu i neispravnu vodu, lose kanalizacione sisteme pa pored toga jos i krasti vodi i ocekivati uredno snabdijevanje, ispravnost vode, funkcionalnu kanalizacionu mrezu. To ne bi ni Japan izdrzao.

Ovo za struju ti nije tacno i ko god da ti je rekao pogresno te informisao.
Ti placas samo ono sto potrosis na svom satu bez obzira da li na satu na trafostanici kojeg nema ima gubitak struje od 20MWh ili visak struje, i to je regulisano kantonalnim i federalnim zakonima tako da ti ta prica pada u vodu. Placas samo onoliko kWh koliko potrosis po cijeni koju je odobrila regulatorna agencija, ni fening manje ni fening vise a za srednju tarifu iznosi 0,1282 KM/kWh bez obzira sto je tamo neko napravio gubitak EP-u od bubam 200k KM, to nije problem krajnjeg potrosaca.

Isto tako je regulisano i sa vodovodom, znaci ne nadoknađujes ti kao korisnik nicije gubitke, niti ti ih smiju upisati u tvoj racun.
Last edited by vuk_samotnjak on 13/05/2013 21:55, edited 1 time in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#69 Re: KRAĐA STRUJE

Post by PipiDugaDevetka »

Pljaha će nam doći glavuše. Pljaha, ono potkradaš firmu za sitnice, npr. djetetu olovka za škole donesena iz firme.
Pljaha = krađa struje, ipak tu ukradenu struju naplate kroz gubitke u transportu (otpor provodnika) i zaračunaju je u cijenu struje. Bilo bi interesantno da naprave uporedni izvješta o ''gubicima u transportu'' sa recimo Hrvatskom ili Mađarskom.
Koliko li ima vikendica koje su oslobođene raznoraznih davanja, pa i plaćanja potrošnje struje? Obično vikendice zaposlenih u EDP ili EP BiH. Sva ta nenaplaćena potrošnja struje ide u kolonu: ''gubici u transportu'' i povećavaju cijenu struje SVIMA!
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71995
Joined: 03/10/2011 20:11

#70 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Chloe »

paroksizambesmisla wrote:Pozdrav svim korisnicima ovog foruma! Htio bih pokrenuti diskusiju na temu 'krađa struje'. Interesuje me da li vi primjećujete da vaše komšije plaćaju manje struje nego što realno potroše. Nisam stručnjak da takve stvari najbolje objasnim, ali samo navodim primjer svog komšije koji se bavi nekom vrstom kučne radinosti, bravarija je u pitanju, stalno brusi i vari, i dođe mu račun manji nego meni za nekih 20 KM. Lično sam to vidio više puta. Ja normalno trošim struju, ne posjedujem nikakve mašine i potrošim oko 80-90 KM.
Ja mislim da se radi o velikoj krađi i nepravdi, također mislim da Elekrtodistribucija zna za ovaj problem ali da svijesno neće da pokrenu istragu jer i oni sami iz te kompanije kradu struju
Zašto si pomislio da krade?

Zašto se nisi zamislio nad svojim računom i pitao se da li bi tvoj račun mogao biti manji? :)

Poznaješ li ljude koji zarađuju manje od tebe, a u biti žive kao ti? Da li i oni kradu?
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#71 Re: KRAĐA STRUJE

Post by motorola01 »

Neko spomenu elektroprivredu RS i njihove satove na stubovima. Znate li koliki su gubici u toj EP? Kazete odlicno rijeseno. Jeste, i imaju gubitke od 16%(vjerovatno jedna od najgorih EP u Evropi-sta bi tek bilo da su im satovi u kucama) , dok recimo EPBIH-a ima gubitke od 9-10 posto(na nivou EU). Toliko o rjesenju ovih situacija u RS i postavljanju brojila na stubove.

Vuk spomenu onih 5 KM. Tih 5KM sluzi za odrzavanje mjernog mjesta.

Na ovoj temi se vidi sa kakvim krimosima zivimo, koji bi sad krali da mogu i da znaju da ih nece uhvatiti. Znaci stipu covjeka nek krade, ne krade od tebe :-) .
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#72 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Danguba »

vuk_samotnjak wrote:
Danguba wrote:Ne krade onaj ko nema nego onaj ko je navikao.

Onaj krade struju a na glavnom satu (u trafo stanici) za to podrucje pokazuje da je veca potrosnja nego sto iznosi zbir na potrosackim brojilima. Kada se sve fino sabere, gubici su veliki i treba neko da plati pa se to fino preracuna i KW struje ode gore. Niko nece dozvoliti da ga gubici uniste pa tako i oni. Samo prebace na sve nas i naplate to sto komsije kradu.

Kradja vode u uslovima kada je nedostatak vode svuda pa i kod nas. Svi znamo kukati na redukcije, mutnu i neispravnu vodu, lose kanalizacione sisteme pa pored toga jos i krasti vodi i ocekivati uredno snabdijevanje, ispravnost vode, funkcionalnu kanalizacionu mrezu. To ne bi ni Japan izdrzao.

Ovo za struju ti nije tacno i ko god da ti je rekao pogresno te informisao.
Ti placas samo ono sto potrosis na svom satu bez obzira da li na satu na trafostanici kojeg nema ima gubitak struje od 20MWh ili visak struje, i to je regulisano kantonalnim i federalnim zakonima tako da ti ta prica pada u vodu. Placas samo onoliko kWh koliko potrosis po cijeni koju je odobrila regulatorna agencija, ni fening manje ni fening vise a za srednju tarifu iznosi 0,1282 KM/kWh bez obzira sto je tamo neko napravio gubitak EP-u od bubam 200k KM, to nije problem krajnjeg potrosaca.

Isto tako je regulisano i sa vodovodom, znaci ne nadoknađujes ti kao korisnik nicije gubitke, niti ti ih smiju upisati u tvoj racun.
Znas li ti kako se pravi kalkulacija?
Mozes zamisliti da na mlijeku stoji: nabavna cijena toliko, troskovi ovi toliko, troskovi oni toliko, izdaci za federalni, kantonalni, opstinski nivo toliko...pa ta bi cifra sadrzavala (lupam) dvanaest stavki i sve je to predoceno u jednoj cifri koja oznacava koliko kosta to mlijeko.

Sve se placa pa i ta kradja.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#73 Re: KRAĐA STRUJE

Post by and »

motorola01 wrote:Neko spomenu elektroprivredu RS i njihove satove na stubovima. Znate li koliki su gubici u toj EP? Kazete odlicno rijeseno. Jeste, i imaju gubitke od 16%(vjerovatno jedna od najgorih EP u Evropi-sta bi tek bilo da su im satovi u kucama) , dok recimo EPBIH-a ima gubitke od 9-10 posto(na nivou EU). Toliko o rjesenju ovih situacija u RS i postavljanju brojila na stubove.

Vuk spomenu onih 5 KM. Tih 5KM sluzi za odrzavanje mjernog mjesta.

Na ovoj temi se vidi sa kakvim krimosima zivimo, koji bi sad krali da mogu i da znaju da ih nece uhvatiti. Znaci stipu covjeka nek krade, ne krade od tebe :-) .
a kako se održava to mjerno mjesto za 5 km mjesečno?šta mu rade?
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#74 Re: KRAĐA STRUJE

Post by motorola01 »

and wrote:
motorola01 wrote:Neko spomenu elektroprivredu RS i njihove satove na stubovima. Znate li koliki su gubici u toj EP? Kazete odlicno rijeseno. Jeste, i imaju gubitke od 16%(vjerovatno jedna od najgorih EP u Evropi-sta bi tek bilo da su im satovi u kucama) , dok recimo EPBIH-a ima gubitke od 9-10 posto(na nivou EU). Toliko o rjesenju ovih situacija u RS i postavljanju brojila na stubove.

Vuk spomenu onih 5 KM. Tih 5KM sluzi za odrzavanje mjernog mjesta.

Na ovoj temi se vidi sa kakvim krimosima zivimo, koji bi sad krali da mogu i da znaju da ih nece uhvatiti. Znaci stipu covjeka nek krade, ne krade od tebe :-) .
a kako se održava to mjerno mjesto za 5 km mjesečno?šta mu rade?
Podmazuju redovno, da se sto brze okrece :D

Kad smo vec kod odrzavanja mjernog mjesta, da li u Sarajevu naplacuju odrzavanje u VIK-u?
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#75 Re: KRAĐA STRUJE

Post by and »

motorola01 wrote:
and wrote:
motorola01 wrote:Neko spomenu elektroprivredu RS i njihove satove na stubovima. Znate li koliki su gubici u toj EP? Kazete odlicno rijeseno. Jeste, i imaju gubitke od 16%(vjerovatno jedna od najgorih EP u Evropi-sta bi tek bilo da su im satovi u kucama) , dok recimo EPBIH-a ima gubitke od 9-10 posto(na nivou EU). Toliko o rjesenju ovih situacija u RS i postavljanju brojila na stubove.

Vuk spomenu onih 5 KM. Tih 5KM sluzi za odrzavanje mjernog mjesta.

Na ovoj temi se vidi sa kakvim krimosima zivimo, koji bi sad krali da mogu i da znaju da ih nece uhvatiti. Znaci stipu covjeka nek krade, ne krade od tebe :-) .
a kako se održava to mjerno mjesto za 5 km mjesečno?šta mu rade?
Podmazuju redovno, da se sto brze okrece :D

Kad smo vec kod odrzavanja mjernog mjesta, da li u Sarajevu naplacuju odrzavanje u VIK-u?
nemam pojma,nisam znao ni ovi da naplaćuju dok ne pročitah ovdje.na računu vidim cifru i platim.
Post Reply