KRAĐA STRUJE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
LUCK IS HERE
Posts: 33
Joined: 29/04/2013 22:21

#126 Re: KRAĐA STRUJE

Post by LUCK IS HERE »

kerima1 wrote:Imam jedno pitanje,a nema veze sa temom pa se izvinjavam.Danas procitah negdje da ce se od sad uz placanje struje morati pokazati licna karta i nemoze se platiti struja za nekog drugog!! Ako ko zna zanima me zasto je ovo napravljeno ? :cry: Problem za podstanare se moze riejsiti tako da naprave ugovor sa gazdom da ide struja na podstanarovo ime,s tim da se to masno placa u EP!jel sad njima u interesu ta naplata ili da stisnu one koji zive vani,a drze podstanare ovdje?!
Radim u EDS i prvi put to cujem...
Medzutim firma ima problem sa imenima potrosaca ... Jer ljudi umiru a neko pravi dug el. energije ili odsele vani .... Tako ako se utuži potrosac ... njega nemaaaaaaaaaa .. Zato se salju novi ugovori na potpis ...

Ili u radnjama vodi se struja MESARA a ono sad kafić ... ILI OBRATNO

A sto se tice prepisa racuna na svoje ime to je trosak 25 KM
User avatar
marshall_bug
Posts: 273
Joined: 14/10/2011 14:17

#127 Re: KRAĐA STRUJE

Post by marshall_bug »

LUCK IS HERE wrote:
kerima1 wrote:Imam jedno pitanje,a nema veze sa temom pa se izvinjavam.Danas procitah negdje da ce se od sad uz placanje struje morati pokazati licna karta i nemoze se platiti struja za nekog drugog!! Ako ko zna zanima me zasto je ovo napravljeno ? :cry: Problem za podstanare se moze riejsiti tako da naprave ugovor sa gazdom da ide struja na podstanarovo ime,s tim da se to masno placa u EP!jel sad njima u interesu ta naplata ili da stisnu one koji zive vani,a drze podstanare ovdje?!
Radim u EDS i prvi put to cujem...
Medzutim firma ima problem sa imenima potrosaca ... Jer ljudi umiru a neko pravi dug el. energije ili odsele vani .... Tako ako se utuži potrosac ... njega nemaaaaaaaaaa .. Zato se salju novi ugovori na potpis ...

Ili u radnjama vodi se struja MESARA a ono sad kafić ... ILI OBRATNO

A sto se tice prepisa racuna na svoje ime to je trosak 25 KM
Ne može se ovdje postaviti link sa depoa, uglavnom vidjet ćeš tamo vijest vezano za ovo s ličnim kartama.
Hendrix
Posts: 4104
Joined: 27/02/2004 00:00

#128 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Hendrix »

Koliko je ovo društvo propalo govori činjenica da su sve vrijednosti i norme života izvrnute naopako..

Ovde se priča o krađi struje kao o podvigu, čovjek se ''snašao''...ovaj izraz je za mene upotrebljiv u pozitivnim situacijama tipa : krenuo je od nule i snašao se u poslu, završio škole i snašao se za svoju budućnost, dobar je majstor snalazi se odlično u poslu...

Samo kod nas je krađa=snalaženje, jebiga ako nećeš da kradeš nisi snalažljiv :-) Tip ti dođe i povadi svo željezo na cesti..snašo se...ukradu kablove na željeznici...snašli se...neće da plati ni grijanje ni smeće ni održavanje...snalažljiv čovjek...ovo će još malo da dovede do stanja gdje će ti prilaziti i krasti novčanike na ulici i pozvati se na snalažljivost na sudu..ovo vodi totalnoj anarhiji.
User avatar
marshall_bug
Posts: 273
Joined: 14/10/2011 14:17

#129 Re: KRAĐA STRUJE

Post by marshall_bug »

Hendrix wrote:Koliko je ovo društvo propalo govori činjenica da su sve vrijednosti i norme života izvrnute naopako..

Ovde se priča o krađi struje kao o podvigu, čovjek se ''snašao''...ovaj izraz je za mene upotrebljiv u pozitivnim situacijama tipa : krenuo je od nule i snašao se u poslu, završio škole i snašao se za svoju budućnost, dobar je majstor snalazi se odlično u poslu...

Samo kod nas je krađa=snalaženje, jebiga ako nećeš da kradeš nisi snalažljiv :-) Tip ti dođe i povadi svo željezo na cesti..snašo se...ukradu kablove na željeznici...snašli se...neće da plati ni grijanje ni smeće ni održavanje...snalažljiv čovjek...ovo će još malo da dovede do stanja gdje će ti prilaziti i krasti novčanike na ulici i pozvati se na snalažljivost na sudu..ovo vodi totalnoj anarhiji.
Treba uvesti strasne novcane kazne za takve vrste "snalazenja" pa cemo vidjet kako ce se papci onda snalazit.

From Tapatalk4 Beta
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#130 Re: KRAĐA STRUJE

Post by chudjenhe »

LUCK IS HERE wrote:Radim u EDS i prvi put to cujem...
strucan pa da priupitam... :D
Racuni za elektricnu energiju konstantno bili 30-40 KM, bez obzira na godisnje doba
Jedan dan dodjoše i zamjenise brojilo i od tada racuni su izmedju 45-55, a zimi i preko 60 KM
nikakavih novih potrosaca, nista

frizider, bojler se pali po potrebi, ves masina 2-3 puta sedmicno, tv gori otprilke 10 sati dnevno jedna sijalica od 60 a druga od 100 w 5 sati dnevno, modem i router, laptop, mobitel jednom sedmicno...jel moguce da to potrosi 45+ KM :shock:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#131 Re: KRAĐA STRUJE

Post by kerima1 »

LUCK IS HERE wrote:
kerima1 wrote:Imam jedno pitanje,a nema veze sa temom pa se izvinjavam.Danas procitah negdje da ce se od sad uz placanje struje morati pokazati licna karta i nemoze se platiti struja za nekog drugog!! Ako ko zna zanima me zasto je ovo napravljeno ? :cry: Problem za podstanare se moze riejsiti tako da naprave ugovor sa gazdom da ide struja na podstanarovo ime,s tim da se to masno placa u EP!jel sad njima u interesu ta naplata ili da stisnu one koji zive vani,a drze podstanare ovdje?!
Radim u EDS i prvi put to cujem...
Medzutim firma ima problem sa imenima potrosaca ... Jer ljudi umiru a neko pravi dug el. energije ili odsele vani .... Tako ako se utuži potrosac ... njega nemaaaaaaaaaa .. Zato se salju novi ugovori na potpis ...

Ili u radnjama vodi se struja MESARA a ono sad kafić ... ILI OBRATNO

A sto se tice prepisa racuna na svoje ime to je trosak 25 KM
Hvala na odgovoru,ja sam ovo nasla na haber vijestima.
User avatar
LUCK IS HERE
Posts: 33
Joined: 29/04/2013 22:21

#132 Re: KRAĐA STRUJE

Post by LUCK IS HERE »

chudjenhe wrote:
LUCK IS HERE wrote:Radim u EDS i prvi put to cujem...
strucan pa da priupitam... :D
Racuni za elektricnu energiju konstantno bili 30-40 KM, bez obzira na godisnje doba
Jedan dan dodjoše i zamjenise brojilo i od tada racuni su izmedju 45-55, a zimi i preko 60 KM
nikakavih novih potrosaca, nista

frizider, bojler se pali po potrebi, ves masina 2-3 puta sedmicno, tv gori otprilke 10 sati dnevno jedna sijalica od 60 a druga od 100 w 5 sati dnevno, modem i router, laptop, mobitel jednom sedmicno...jel moguce da to potrosi 45+ KM :shock:
Vec sam ranije pisao ... Bazdar na brojilu vazi do 12 godina ,medzutim rat je uradio svoje pa u Sarajevu konkretno ima još oko 20 % brojila starijih ... U brojilu najjvazniji dio je anker ( kolo što se vrti ) i ispod njega je JEDAN LEŽAJ ) KAO LEŽAJ U TOCKU AUTA ... Koji vremenom izgubi svoja svojstva te brojilo koći te ne pokazuje stvarnu potrosnju ... :-) Problem nastaje kad se postavi novo brojilo i NOVI LEŽAJ ...
PRETPOSTAVLJAM DA VAS TROJE ŽIVI U STANU i tad ste u nekom prosijeku ako dvoje zivi onda ste iznad prosijeka ( ovo nije zvanicni stav nego iz mog iskustva i mojih kolega )
U svakom slucaju , treba stediti ... Kupite u Peniju ili u nekoj el tehni dvije stedne sijalice od 20 w ili 23 w..
Te trazite zutu svijetlost , a ne onu bijelu ruznu sto je dijeljena besplatno ...
Ako prodavac ne zna ili nije obiljezeno, na silalici potrazite ovaj podatak ŽUTA 2700 K ... A BIJELA RUZNA 6400 K
Sad su izasle u prodaju nove sijalice bijela a normalnija svijetlost i na njoj je 4000 K
To Vam je do 15 KM sto ce umanjit racun sigurno oko 7 maraka.
SLIJEDECI SU ZAHVATI SVI VECI ... Zavisi kakav Vam je frizider ( da li je A klase ) onda isto i masina ... Kakav je TV i da li je LCD ili PLAZMA :: Starije plazme su dosta vise trosile nego ove nove ...
Ja bih krenuo PRVO OD FRIZIDERA AKO NIJE A KLASE
Otprilike TO JE TO ... :bih: :run:
I ako zivite u nekoj zgradi .. tu se dodaje stubisno svijetlo koje isto povecava racun ...
User avatar
LUCK IS HERE
Posts: 33
Joined: 29/04/2013 22:21

#133 Re: KRAĐA STRUJE

Post by LUCK IS HERE »

[
Hvala na odgovoru,ja sam ovo nasla na haber vijestima.[/quote]

EVO OVORIH ZVANICNU STRANICU EL. PRIVREDE BiH





http://www.elektroprivreda.ba/novost/12 ... cne-karte-
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#134 Re: KRAĐA STRUJE

Post by chudjenhe »

LUCK IS HERE wrote: Vec sam ranije pisao ... Bazdar na brojilu vazi do 12 godina ,medzutim rat je uradio svoje pa u Sarajevu konkretno ima još oko 20 % brojila starijih ... U brojilu najjvazniji dio je anker ( kolo što se vrti ) i ispod njega je JEDAN LEŽAJ ) KAO LEŽAJ U TOCKU AUTA ... Koji vremenom izgubi svoja svojstva te brojilo koći te ne pokazuje stvarnu potrosnju ... :-) Problem nastaje kad se postavi novo brojilo i NOVI LEŽAJ ...
PRETPOSTAVLJAM DA VAS TROJE ŽIVI U STANU i tad ste u nekom prosijeku ako dvoje zivi onda ste iznad prosijeka ( ovo nije zvanicni stav nego iz mog iskustva i mojih kolega )
U svakom slucaju , treba stediti ... Kupite u Peniju ili u nekoj el tehni dvije stedne sijalice od 20 w ili 23 w..
Te trazite zutu svijetlost , a ne onu bijelu ruznu sto je dijeljena besplatno ...
Ako prodavac ne zna ili nije obiljezeno, na silalici potrazite ovaj podatak ŽUTA 2700 K ... A BIJELA RUZNA 6400 K
Sad su izasle u prodaju nove sijalice bijela a normalnija svijetlost i na njoj je 4000 K
To Vam je do 15 KM sto ce umanjit racun sigurno oko 7 maraka.
SLIJEDECI SU ZAHVATI SVI VECI ... Zavisi kakav Vam je frizider ( da li je A klase ) onda isto i masina ... Kakav je TV i da li je LCD ili PLAZMA :: Starije plazme su dosta vise trosile nego ove nove ...
Ja bih krenuo PRVO OD FRIZIDERA AKO NIJE A KLASE
Otprilike TO JE TO ... :bih: :run:
I ako zivite u nekoj zgradi .. tu se dodaje stubisno svijetlo koje isto povecava racun ...
hvala na trudu i odgovoru, mada mi je malo bezveze taj akcenat na 2 sijalice koje rade neki minimalan period

ne zivim u zgradi, ne ide na stubiste, zivim u kuci, mahala...sestra par stotina metara dalje, sa djecom od 4 i 9 god. ne gasi ni bojler ni ves masinu, dodje joj bar 1 KM manje no meni
da, nije joj zastopao sat, promjenjeni nam u razmaku par mjeseci

P.S. slicna situacija kao u uvdnom postu :D
User avatar
LUCK IS HERE
Posts: 33
Joined: 29/04/2013 22:21

#135 Re: KRAĐA STRUJE

Post by LUCK IS HERE »

chudjenhe wrote:
LUCK IS HERE wrote: Vec sam ranije pisao ... Bazdar na brojilu vazi do 12 godina ,medzutim rat je uradio svoje pa u Sarajevu konkretno ima još oko 20 % brojila starijih ... U brojilu najjvazniji dio je anker ( kolo što se vrti ) i ispod njega je JEDAN LEŽAJ ) KAO LEŽAJ U TOCKU AUTA ... Koji vremenom izgubi svoja svojstva te brojilo koći te ne pokazuje stvarnu potrosnju ... :-) Problem nastaje kad se postavi novo brojilo i NOVI LEŽAJ ...
PRETPOSTAVLJAM DA VAS TROJE ŽIVI U STANU i tad ste u nekom prosijeku ako dvoje zivi onda ste iznad prosijeka ( ovo nije zvanicni stav nego iz mog iskustva i mojih kolega )
U svakom slucaju , treba stediti ... Kupite u Peniju ili u nekoj el tehni dvije stedne sijalice od 20 w ili 23 w..
Te trazite zutu svijetlost , a ne onu bijelu ruznu sto je dijeljena besplatno ...
Ako prodavac ne zna ili nije obiljezeno, na silalici potrazite ovaj podatak ŽUTA 2700 K ... A BIJELA RUZNA 6400 K
Sad su izasle u prodaju nove sijalice bijela a normalnija svijetlost i na njoj je 4000 K
To Vam je do 15 KM sto ce umanjit racun sigurno oko 7 maraka.
SLIJEDECI SU ZAHVATI SVI VECI ... Zavisi kakav Vam je frizider ( da li je A klase ) onda isto i masina ... Kakav je TV i da li je LCD ili PLAZMA :: Starije plazme su dosta vise trosile nego ove nove ...
Ja bih krenuo PRVO OD FRIZIDERA AKO NIJE A KLASE
Otprilike TO JE TO ... :bih: :run:
I ako zivite u nekoj zgradi .. tu se dodaje stubisno svijetlo koje isto povecava racun ...
hvala na trudu i odgovoru, mada mi je malo bezveze taj akcenat na 2 sijalice koje rade neki minimalan period

ne zivim u zgradi, ne ide na stubiste, zivim u kuci, mahala...sestra par stotina metara dalje, sa djecom od 4 i 9 god. ne gasi ni bojler ni ves masinu, dodje joj bar 1 KM manje no meni
da, nije joj zastopao sat, promjenjeni nam u razmaku par mjeseci

P.S. slicna situacija kao u uvdnom postu :D
KAD ZAMIJENITE SIJALICE ... sjetit ceš se ovo posta .. samo sad ide ljeto i duzi dani ... To uradite do zime...
I kod sestre vidite da li su noviji uredzaji
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#136 Re: KRAĐA STRUJE

Post by chudjenhe »

LUCK IS HERE wrote:KAD ZAMIJENITE SIJALICE ... sjetit ceš se ovo posta .. samo sad ide ljeto i duzi dani ... To uradite do zime...
I kod sestre vidite da li su noviji uredzaji
perilica nije novija, bojleri su tu negdje, jos sam zaboravio napomenuti da ona vrlo cesto kuha i pece u elektricnom sporetu :? :shock:

btw...pitao sam jednom u poslovnici da se uradi atest brojila
kosta 35 KM a rade ga oni koji su ga i postavili...vjerovatno bih i tu bio donji :(
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#137 Re: KRAĐA STRUJE

Post by kerima1 »

Koliko kosta ta jedna sijalica ?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#138 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Danguba »

:-) :-)

U ratu sam krao struju koja bi do nas dosla. grijao se na ta pec ali sam morao pri kraju svakog mjeseca otvoriti sat, uzeti mali srafciger i vracati brojke. Tako sam nekako izasao iz rata i vise mi nije bilo potrebno da kradem pa zamolim jednog poznanika inkasanta koji je imao ona klijesta da mi udari blombu. Zablombirao on taj sat ali dodje vrijeme zamjene satova i izbacivanja iz kuce. Odmah su primijetili da nesto nije u redu al im ja rekao da je inkasant nesto posumnjao u moju blombu i udario drugu. Kako sam ga izbacio vani nikada nisam nesto pokusao da muckam. Kako je tako je.

Mojoj komsinici nasli neki kabal preko kojega se napajala ali prije sata. Eno je godinama se vuce po sudu. Traze pet godina unazad da plati pa odjavu pa prijavu, sudske troskove i neznam koliku kaznu. Zena zavijena u crno.

Savjet, ne pokusavajte to raditi. Radije stedite na nekim drugim stvarima
User avatar
LUCK IS HERE
Posts: 33
Joined: 29/04/2013 22:21

#139 Re: KRAĐA STRUJE

Post by LUCK IS HERE »

kerima1 wrote:Koliko kosta ta jedna sijalica ?
od 5 do 7,5 KM
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#140 Re: KRAĐA STRUJE

Post by fixer »

elvirelvir wrote:Stvarno mi niste jasni.
Gledajte svog posla.Ako krade krade je sebi.Jel drzava otima od nas? DA!
Zasto mi nebi od njih?
Ako je on uspio svaka mu čast jer on samo uzima ono sto je njegovo a to sto nam drzava otima ne spominjete u ovom kontekstu.Da smo Bog do svi snalazljivi pa da mi otimamo od drzave a ne obrate.I vidim neki se parave FIIIIIIINI i PAMEEETNI pa kao ne valja a prvi bi da mogu isto radili.Zavidi Bosanski um je jedinstven u svijetu.DEVIZA : AKO NEMAM ILI NE MOGU JA ONDA NEK NE MOZE NIKO DRUGI!!! E zato nam je drzava kakava jeste jer smo nikakav narod.Ovo se naravno ne odnosni na sve jer ovaj komšija dokazuje drugačije.Šta on treba ovu tužibabu od komšije da čeka da on nešto promjeni.TI druže kao prvo nisi pošten nego si u zabludi,probudi se malo i uzmi stvar u svoje ruke a ne kukaj kao što se radi kod nas.Neki ljudi već pokušavaju naći riješenje a ko neže pa Bože moj ima i dalje ovaj forum JADA pa se družite i dalje duše poštene ;) pozdrav
Kratko i jasno. Covjek je priznao da je lopov i jos moralise. U Bosni sve moze. :shock:
User avatar
Legollas
Posts: 636
Joined: 30/07/2013 15:11
Location: I come in peace.

#141 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Legollas »

paroksizambesmisla wrote:Pozdrav svim korisnicima ovog foruma! Htio bih pokrenuti diskusiju na temu 'krađa struje'. Interesuje me da li vi primjećujete da vaše komšije plaćaju manje struje nego što realno potroše. Nisam stručnjak da takve stvari najbolje objasnim, ali samo navodim primjer svog komšije koji se bavi nekom vrstom kučne radinosti, bravarija je u pitanju, stalno brusi i vari, i dođe mu račun manji nego meni za nekih 20 KM. Lično sam to vidio više puta. Ja normalno trošim struju, ne posjedujem nikakve mašine i potrošim oko 80-90 KM.
Ja mislim da se radi o velikoj krađi i nepravdi, također mislim da Elekrtodistribucija zna za ovaj problem ali da svijesno neće da pokrenu istragu jer i oni sami iz te kompanije kradu struju
Ugasi sve aparate u kući i tako izdrži mjesec dana. Ako ti dođe račun od 20 KM onda krade :lol:
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#142 Re: KRAĐA STRUJE

Post by bilic »

Ubzo če dobiti svi daljinaska brojila , i neće bit problema :bih: :bih:
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#143 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Mahalac »

Pitanje mozda malo offtopic ali me interesuje jedno.
Da li se moze izgraditi jedna HE nasim sredstvima koja bi radila iskljucivo jeftinu struju za stanovnike BH. Kojom bi se grijali te izbjegli ovo trovanje kome smo sada izlozeni.
Pa samo na lijekovima bi ustedili milione i milione, da ne spominjem druge prednosti.
Je li ovakav podhvat moguc uopste.
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#144 Re: KRAĐA STRUJE

Post by drugi_profil »

Nisu pare nikad bile problem. Problem je uvijek lokacija.
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#145 Re: KRAĐA STRUJE

Post by nino90 »

xd, ne bema tu jeftine ili skupe struje. Ima jeftina i skupa tarifa naplate. Mislim da se uz ugovor moze koristiti neka srednja tarifa koja ima cijenu izmedju ove dvije i stalna je.
Tarifni sistem je uveden iz razloga da se poveca potrosnja elektricnenergije nocu, i dio dana kada je potraz ja manja od strane potrosaca a da se smanji u periodima kada je najvca. Na ovaj nacin se nastoji ukupna potrosnja drzati sto ravnomjernijom.

Ovo je posljedica uslova stabilnosti energetskog sistema da u svakom trenutku proizvodnja bude jednaka potrosnji, zato mora postojati dvotarifni sistem. Moze se koristiti i jednotarifni ali ce se to dobro naplatiti.


Sent from my iPad using Tapatalk
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#146 Re: KRAĐA STRUJE

Post by nino90 »

sto se grijanja tic, mnogo bolje rijesenje bi bilo da su usput dok su autoput ovaj gradili, od kaknja prema sarajevu postavili cijevi i koristili toplotnu energiju tamosnje termoelektrane da se zagrijavaju domacinstva u Sarajevu. Tako se kakanj grije.
Bila je ideja da se ovo realiZuje, medjutim politicko pitanje "a gdje sam tu "ja nije vjerovatno bilo zadovoljeno, a i lobiji ovih sto prodaju plin je bio prisutan.Da je to napravljeno dqnas bi imali u citavom gradu grijanje mnogo jeftinije nego sto je trenutno i ne bi bilo zagadjenja.


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#147 Re: KRAĐA STRUJE

Post by Mahalac »

E vala meni sto su plin prodavali, prodavali :run:

A valjda ce se pojaviti neka pol. opcija koja ce ubiti ove drzavotvorne kompanije koje samo sluze za kriminalne dealove!
User avatar
UltrasNaBaterije
Posts: 580
Joined: 28/08/2009 14:51
Location: Grbavica-zgrade u nizu, u kopu-jedan drugom uvijek blizu

#148 Re: KRAĐA STRUJE

Post by UltrasNaBaterije »

nino90 wrote:sto se grijanja tic, mnogo bolje rijesenje bi bilo da su usput dok su autoput ovaj gradili, od kaknja prema sarajevu postavili cijevi i koristili toplotnu energiju tamosnje termoelektrane da se zagrijavaju domacinstva u Sarajevu. Tako se kakanj grije.
Bila je ideja da se ovo realiZuje, medjutim politicko pitanje "a gdje sam tu "ja nije vjerovatno bilo zadovoljeno, a i lobiji ovih sto prodaju plin je bio prisutan.Da je to napravljeno dqnas bi imali u citavom gradu grijanje mnogo jeftinije nego sto je trenutno i ne bi bilo zagadjenja.


Sent from my iPad using Tapatalk
gdje ste svu tu pamet pokupili pa znate sva rješenja ovog svijeta, baš me zanima... Sreća pa imamo teoretičara na preskok i u vladi i na forumu. Veće gluposti od ove da možeš termoelektranom udaljenom 50 km riješiti grijanje grada od 500 000+ stanovnika nisam čuo, ali eto neko je dao fix ideju prije nekoliko god i sad se o tome prica na sav glas.

Ljudi u Bosni misle da je topla voda nus-produkt u termoelektranama, pa bila je prije 100 godina kad nije postojao zatvoreni ciklus razmjene toplote, i vrela, tek kondenzovana voda se puštala u rijeke da pobije sav živi svijet. Danas to nije tako, tehnološka voda je pod pritiskom do cca. ~20 bara, temperatura pare oko 300 Celzijusa i uz pomoć nje se pokreće turbina nakon čega se voda kondenzuje i hladi u velikim radijatorima. Drugi zatvoreni sistem sastoji se od tople vode cca 50-60 stepeni koju je ugrijala tehnološka voda i on se odvodi u rijeku ili dalje se kondenzuje dok ne bude pogodan za to. 60 stepeni u radijatorima jedva da može i blago ugrijati neki stan, ako ne računaš gubitke u prenosu topline, konvekciji kroz cijevi u okolinu itd.

Niko se ne može grijati na TE Kakanj ili bilo koju drugu termoelektranu, osim na način da se odvoji dio aktivne snage sa turbine koji će vrelu vodu odmah isporučiti korisniku. Tako se Kakanj danas grije, ali to je cijena toga što udišu čađ već 70 godina, pa eto imaju jeftino grijanje, i opet loš zrak.
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#149 Re: KRAĐA STRUJE

Post by nino90 »

UltrasNaBaterije wrote:
nino90 wrote:sto se grijanja tic, mnogo bolje rijesenje bi bilo da su usput dok su autoput ovaj gradili, od kaknja prema sarajevu postavili cijevi i koristili toplotnu energiju tamosnje termoelektrane da se zagrijavaju domacinstva u Sarajevu. Tako se kakanj grije.
Bila je ideja da se ovo realiZuje, medjutim politicko pitanje "a gdje sam tu "ja nije vjerovatno bilo zadovoljeno, a i lobiji ovih sto prodaju plin je bio prisutan.Da je to napravljeno dqnas bi imali u citavom gradu grijanje mnogo jeftinije nego sto je trenutno i ne bi bilo zagadjenja.


Sent from my iPad using Tapatalk
gdje ste svu tu pamet pokupili pa znate sva rješenja ovog svijeta, baš me zanima... Sreća pa imamo teoretičara na preskok i u vladi i na forumu. Veće gluposti od ove da možeš termoelektranom udaljenom 50 km riješiti grijanje grada od 500 000+ stanovnika nisam čuo, ali eto neko je dao fix ideju prije nekoliko god i sad se o tome prica na sav glas.

Ljudi u Bosni misle da je topla voda nus-produkt u termoelektranama, pa bila je prije 100 godina kad nije postojao zatvoreni ciklus razmjene toplote, i vrela, tek kondenzovana voda se puštala u rijeke da pobije sav živi svijet. Danas to nije tako, tehnološka voda je pod pritiskom do cca. ~20 bara, temperatura pare oko 300 Celzijusa i uz pomoć nje se pokreće turbina nakon čega se voda kondenzuje i hladi u velikim radijatorima. Drugi zatvoreni sistem sastoji se od tople vode cca 50-60 stepeni koju je ugrijala tehnološka voda i on se odvodi u rijeku ili dalje se kondenzuje dok ne bude pogodan za to. 60 stepeni u radijatorima jedva da može i blago ugrijati neki stan, ako ne računaš gubitke u prenosu topline, konvekciji kroz cijevi u okolinu itd.

Niko se ne može grijati na TE Kakanj ili bilo koju drugu termoelektranu, osim na način da se odvoji dio aktivne snage sa turbine koji će vrelu vodu odmah isporučiti korisniku. Tako se Kakanj danas grije, ali to je cijena toga što udišu čađ već 70 godina, pa eto imaju jeftino grijanje, i opet loš zrak.
Dje si pamet svijeta

Ja govorim sto znam jer se bavim Elektroenergetikom. To sto govoris za zagadjenje je iz razloga sto nemaju (kako je meni poznato) dobre filtre. U termoelektranama na zapadu, tacnije znam za jednu u Berlinu koja ima takve filtre da je zagadjenje svedeno na fakticki nula (ne moze se upotpunosti zaustaviti ali moze biti toliko da nema znacajan utjecaj na okolinu), sva cadj se pokupi i transportuje industriji koja se nalazi odmah do termoelektrane i dalje se koristi za neke druge proizvode ( mislim da cigle prave ili nesto slicno)

evo da naucis nesto novo
http://en.wikipedia.org/wiki/District_h ... combustion


Moze se vrsiti zagrijavanje zgrada i kuca pomocu toplote iz termoelektrane. Eh sada koliko bi kostalo, i koja bi bila efikasnost ne moze se nista reci jer nema nikakvih studija izvodljivosti.

Grijanje Tuzle ==>http://www.grijanjetuzla.ba/?p=9
"istribucija vrele vode iz Termoelektrane Tuzla do podstanica vrši se putem vrelovodne instalacije koja se u principu može podijeliti na dva nivo:
› magistralni vrelovod
› vrelovodni ogranci

Nazivni temperaturni režim vrelovodne instalacije je 145/750C i nazivnog pritiska do 25 bara. Sistem je zatvorenog oblika, odnoso sva isporučena vrela voda iz TE Tuzla nakon predaje energije po pojedinim podstanicama se ponovo vraća u TE Tuzla. ..."
User avatar
McMoy
Posts: 3871
Joined: 20/09/2009 22:11
Location: tu i tamo

#150 Re: KRAĐA STRUJE

Post by McMoy »

Mahalac wrote:Pitanje mozda malo offtopic ali me interesuje jedno.
Da li se moze izgraditi jedna HE nasim sredstvima koja bi radila iskljucivo jeftinu struju za stanovnike BH. Kojom bi se grijali te izbjegli ovo trovanje kome smo sada izlozeni.
Pa samo na lijekovima bi ustedili milione i milione, da ne spominjem druge prednosti.
Je li ovakav podhvat moguc uopste.
Sve je moguće. I ima još desetine dobrih ideja koje se koriste negdje u svijetu.
Ali, ovdje to nikog ne zanima! Što bi neko mislio i radio svoj posao, kad može i ovako primati platu.
Nemam tačne podatke, ali mislim da plaćamo skuplje plin nego neke europske zemlje sa daleko većim standardom.
Post Reply