Kozarac

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

u Fatime vise Jajca
Posts: 200
Joined: 19/01/2005 01:19

#1 Kozarac

Post by u Fatime vise Jajca »

Sta znate o Kozarcu i sta neznate.Sta mislite o tom malom gradicu i Kozacanima.
:?:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2

Post by Bosanac sa dna kace »

Gradic u okolini Prijedora, stara carsija, jako stara... Naselejn pretezno muslimanima-Bosnjacima, tokom posljednjeg rata pocenjin stravican genocid u tom gradicu....nekad se govorila a valjda i sad se govori ikavica.....
jamison
Posts: 21
Joined: 07/02/2007 15:47

#3

Post by jamison »

Valjda, sta ja znam

Kozarac gradic osnovan 1334 kao Kozara

Na mjesti crikvice Svetog Martina.Nakon otomanskog prodora, mjestani prihvacaju Islam.Inace grad je stariji od Banja Luke

Spaljen za vrijeme reformi ''Omera(Mice) Latasa skrivenog cetnika 1852 godine.Na mjestu gdje je taj krvnik gledao Kozarac kako gori, taj dio se i danas zove Pasini konaci

Nista, na cesti, fino nije lose toliko

Jos se govori Ikavica
Mliko, rika.........etc
User avatar
Lara-sa
Posts: 153
Joined: 19/10/2006 17:14
Location: Sarajevo

#4 Re: Kozarac

Post by Lara-sa »

u Fatime vise Jajca wrote:Sta znate o Kozarcu i sta neznate.Sta mislite o tom malom gradicu i Kozacanima.
:?:
Sta te zanima?
Nesto specificno ili sta se ko sjeti? :D
a!da
Posts: 13
Joined: 11/07/2006 19:52

#5

Post by a!da »

O Kozarcu haman pa nista ali sam sretno i presretno udata za jednog Kozarcana vec 6 godina. :-D Ostali koje poznajem su veseljaci,vole derneciti i popiti.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#6

Post by SanskiBiser »

1334 se spominje Kozarac kao gradic/utvrda vlasnistvo Hrvatskih velikasa oca i sina Vuka i Milosa Denzica.

Da pricala se ikavica i jos se povremeno prica, jer je preko dvije trecine Kozarcana doseljeno iz Like iz okoline Perusica i Maslenice nakon sto je potpisan sporazum izmedju Turske i Austro-Ugarske monarhije tamo negdje u drugoj polovini 18tog vijeka, koliko me sjecanje sluzi, a jedan dio se doselio u Kozarac iz Hrvatske Kostajnice isto nakon povlacenja Turske sa te teritorije.
Inace je mjesto prava vazdusna banja, svako vece od 6 duva blagi povjetarac sa samo 3 kilometra udaljenih obronaka Kozare i nanosi miris crnogorice, lipe i kestena. 80tih godina je taj isti vjetar svako vece raznosio miris friskih kifli iz Behzadove pekare pa su se ljudi spontano hvatali u redove da za 50 "banki" kupe 2 komada....
Kozarac je bio opstina do negdje 1961-62 ali nedostatak vode kao i pruge je sprecavao njegov razvoj. Kozaracki Begovi nisu dali da prodje pruga kroz Kozarac jer su se bojali "Pogazice nam voz Bike!" (vrsta goveda = Bika). Ovo je donekle i dobro jer je gradic ostao cist a gravitira oko velikih centara pa je ljudima bilo lako putovati u Banjaluku i Prijedor na posao. Imao je i najvecu skolu u BiH sa najvise ucenika i bio poznat po velikom natalitetu. Zemlja u Kozarcu je jako plodna i pogodna za uzgoj voca Jabuke i Kruske a narocito Sljive. Uzgajale su se i dinje i bostan a bilo a bilo je divnih vinograda sve dok nije napravljen ribnjak Sanicani cija je izgradnja poremetila klimu kraja.

Inace sad je Kozarac poznat po tome sto ima uz Zaledje Dubrovnika i najskuplje placeve u BiH...Za 1 dunum zemlje u Kozarcu blizu centra moze se komotno kupiti stanchic u centru Sarajeva. :-)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#7

Post by zlata »

Imaju golem bazen....Neeeeemaju voooode...nista za kupanje...i k'o djete...isla sam cesto u Kozarac...al'bilo mi pravo dosadno...nakon par dana...crce od dosade.
I svako ljeto im se na bazenu redaju svi moguci pevaci i pevaljke....i SAMO tada...su JEDAN NAROD....sa svojim pravoslavnim susedima. :D Ljubav i Zajednica uz zvuke...Turbovolka. :-)
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#8

Post by Bosanac_21 »

Kozaraćka maćka ćetiri metra dugaćka :D
Poznati po koristenju slova "ć".
Poznatiji kao Prijedorska ili Bosanska Kalifornija, kad uzmemo u obzir kuce
koje su vise vile nego kuce. Jedan od rijetkih mjesta u Bosni i Hercegovini
gdje gradjani obozavaju ulagati i izgradjivati svoj kraj.
Kozarac je prevazisao crne dane kada su njegovi stanovnici ubijani, protjeravani
samo zbog svog imena i vjere kojoj su pripadali. Gradjani tog kraja su bili po
logorima kao sto su Keraterm, Trnopolje, Omarska, da se nikad vise ne ponovi.
Restoran "Stara basta" je 2005 proglasen jednim od najljepsih i najboljih u BiH.
Takodjer su s Austrijom stupili u kontakt i nabavili sebi kola za hitnu pomoc,
osnovali ponovo vatrogasno drustvo s veoma dobrom opremom, ukljucujuci
cisterne, .....

Posjetite web stranicu:
http://www.kozarac.ba
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9

Post by SanskiBiser »

zlata wrote:Imaju golem bazen....Neeeeemaju voooode...nista za kupanje...i k'o djete...isla sam cesto u Kozarac...al'bilo mi pravo dosadno...nakon par dana...crce od dosade.
I svako ljeto im se na bazenu redaju svi moguci pevaci i pevaljke....i SAMO tada...su JEDAN NAROD....sa svojim pravoslavnim susedima. :D Ljubav i Zajednica uz zvuke...Turbovolka. :-)

Taj bazen je cudo jedno, dodjes a ono pola ljudi u bazenu oko vrata nosti krst a pola mjesec i zvijezdu. I jos gledas kad ce ko koga je***. :lol: :lol: :lol:
Pazi se ti tamo vole Kozarcani s ledja :-)
lahor
Posts: 432
Joined: 17/10/2005 23:05

#10

Post by lahor »

SanskiBiser wrote:
zlata wrote:Imaju golem bazen....Neeeeemaju voooode...nista za kupanje...i k'o djete...isla sam cesto u Kozarac...al'bilo mi pravo dosadno...nakon par dana...crce od dosade.
I svako ljeto im se na bazenu redaju svi moguci pevaci i pevaljke....i SAMO tada...su JEDAN NAROD....sa svojim pravoslavnim susedima. :D Ljubav i Zajednica uz zvuke...Turbovolka. :-)

Taj bazen je cudo jedno, dodjes a ono pola ljudi u bazenu oko vrata nosti krst a pola mjesec i zvijezdu. I jos gledas kad ce ko koga je***. :lol: :lol: :lol:
Pazi se ti tamo vole Kozarcani s ledja :-)
Ti nebi bio sanjanin da nisi ovako odgovorio....e svaka ti cast...ako si popusio batine u Kozarcu sigurno si i zasluzio, a to ko se kupa u bazenima i sa kakvim obiljezjem to je najmanje problem sanjana.Imate brate mili 9 rijeka (samo to jos niko nije vidio)i kupajte se tamo a ostavite kozarcane na miru.Vi sanjani nikad necete preboliti sto se raja vratila u Prijedor i Kozarac i vama je smanjen broj turista preko ljeta.Vase gazde ratuju za onaj ostatak ljetnih gostiju a vecina kafica i trgovina je odavno zatvorena.Eto vidis a Kozarac se samo siri i akobogda insalah ovog ljeta dobija novi hotel sa bazenima itd....Bujrum ipak u Kozarac jer tamo ne bacaju kasikare a bogami preko ljeta ga posjeti vise estradnih zvijezda nego sto dodje u S.Most...jebiga kad ste na karti slijepo crijevo i tamo se mora zaputiti maksuz.... :zzzz:
lahor
Posts: 432
Joined: 17/10/2005 23:05

#11

Post by lahor »

zlata wrote:Imaju golem bazen....Neeeeemaju voooode...nista za kupanje...i k'o djete...isla sam cesto u Kozarac...al'bilo mi pravo dosadno...nakon par dana...crce od dosade.
I svako ljeto im se na bazenu redaju svi moguci pevaci i pevaljke....i SAMO tada...su JEDAN NAROD....sa svojim pravoslavnim susedima. :D Ljubav i Zajednica uz zvuke...Turbovolka. :-)
Ja neznam kod koga si ti bila i sta si ti gledala,ali ovo sto ti ovde iznosis nije ni blizo istine.Kazes da bazen nema vode ,otkud ti takve gluposti....?
Pevaljke gostuju na bazenima,pa vise je pjevaca nasih gostovalo a na te pevaljke nikad niko od susjeda kako ti navodis pravoslavaca nije dosao.
Drugi put kad dodjes u Kozarac,neka te onaj kod koga dolazis odvede malo u carsiju....Trebas vidjeti diskoteku spider.....restorane Nejru i Staru Bastu...trebas otici na okolna izletista Mrakovicu i Staru Pilanu koja ima najbolju i najkvalitetniju pitku vodu u regiji...trebas obici malo i kafice i upoznati kozarcane...svakog ljeta se odrzavaju Dani Kozarca.....kulturno-sportska manifestacija i jos puno toga....svakog ljeta do sada je bio i otvor nove dzamije bice i ovog ljeta...a otvara se i hotel sa bazenima...itd...Neznam odakle si ,ali si me bas razocarala...ako imas namjeru opet doci javi se meni upoznacu te sa svim blagodatima koje Kozarac i kozarcani nude.....maksuz selam.... 8)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#12

Post by zlata »

lahor wrote:
zlata wrote:Imaju golem bazen....Neeeeemaju voooode...nista za kupanje...i k'o djete...isla sam cesto u Kozarac...al'bilo mi pravo dosadno...nakon par dana...crce od dosade.
I svako ljeto im se na bazenu redaju svi moguci pevaci i pevaljke....i SAMO tada...su JEDAN NAROD....sa svojim pravoslavnim susedima. :D Ljubav i Zajednica uz zvuke...Turbovolka. :-)
Ja neznam kod koga si ti bila i sta si ti gledala,ali ovo sto ti ovde iznosis nije ni blizo istine.Kazes da bazen nema vode ,otkud ti takve gluposti..
Dovest'cemo mi tebe na Sanu...da se okupas k'o COEK! :D :D
A je'l'stvarno mislis da bi voz'la do Kozarca...da slusam Milu Kitica...onog...Sabana Sakica....pa radje idem na kakav "otvor dzamije". Bar je to izvorni "folklor"! Cujes ilahije i kaside...zaradis sevapa..i vratis se k'o bozja hurija. :-D Pa coece...nisu Vodice...jedina Sanska plaza! Dodj'ti u Mahalu...da vidis kupaliste...i "pravu" prirodnu plazu...na Sani. :)
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#13

Post by SanskiBiser »

lahor wrote:
SanskiBiser wrote:
zlata wrote:Imaju golem bazen....Neeeeemaju voooode...nista za kupanje...i k'o djete...isla sam cesto u Kozarac...al'bilo mi pravo dosadno...nakon par dana...crce od dosade.
I svako ljeto im se na bazenu redaju svi moguci pevaci i pevaljke....i SAMO tada...su JEDAN NAROD....sa svojim pravoslavnim susedima. :D Ljubav i Zajednica uz zvuke...Turbovolka. :-)

Taj bazen je cudo jedno, dodjes a ono pola ljudi u bazenu oko vrata nosti krst a pola mjesec i zvijezdu. I jos gledas kad ce ko koga je***. :lol: :lol: :lol:
Pazi se ti tamo vole Kozarcani s ledja :-)
Ti nebi bio sanjanin da nisi ovako odgovorio....e svaka ti cast...ako si popusio batine u Kozarcu sigurno si i zasluzio, a to ko se kupa u bazenima i sa kakvim obiljezjem to je najmanje problem sanjana.Imate brate mili 9 rijeka (samo to jos niko nije vidio)i kupajte se tamo a ostavite kozarcane na miru.Vi sanjani nikad necete preboliti sto se raja vratila u Prijedor i Kozarac i vama je smanjen broj turista preko ljeta.Vase gazde ratuju za onaj ostatak ljetnih gostiju a vecina kafica i trgovina je odavno zatvorena.Eto vidis a Kozarac se samo siri i akobogda insalah ovog ljeta dobija novi hotel sa bazenima itd....Bujrum ipak u Kozarac jer tamo ne bacaju kasikare a bogami preko ljeta ga posjeti vise estradnih zvijezda nego sto dodje u S.Most...jebiga kad ste na karti slijepo crijevo i tamo se mora zaputiti maksuz.... :zzzz:
Eh jedan od onih sto vole s ledja :lol: :lol: :lol:
Tooo majstore...
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#14

Post by SanskiBiser »

zlata wrote:
lahor wrote:
zlata wrote:Imaju golem bazen....Neeeeemaju voooode...nista za kupanje...i k'o djete...isla sam cesto u Kozarac...al'bilo mi pravo dosadno...nakon par dana...crce od dosade.
I svako ljeto im se na bazenu redaju svi moguci pevaci i pevaljke....i SAMO tada...su JEDAN NAROD....sa svojim pravoslavnim susedima. :D Ljubav i Zajednica uz zvuke...Turbovolka. :-)
Ja neznam kod koga si ti bila i sta si ti gledala,ali ovo sto ti ovde iznosis nije ni blizo istine.Kazes da bazen nema vode ,otkud ti takve gluposti..
Dovest'cemo mi tebe na Sanu...da se okupas k'o COEK! :D :D
A je'l'stvarno mislis da bi voz'la do Kozarca...da slusam Milu Kitica...onog...Sabana Sakica....pa radje idem na kakav "otvor dzamije". Bar je to izvorni "folklor"! Cujes ilahije i kaside...zaradis sevapa..i vratis se k'o bozja hurija. :-D Pa coece...nisu Vodice...jedina Sanska plaza! Dodj'ti u Mahalu...da vidis kupaliste...i "pravu" prirodnu plazu...na Sani. :)
Haj jos i ta muzika al sto se uz sve to naudises i naduvas kanabisa to je prica za sebe. Prosle godine ja mislim da su 3 kilometra oko bazena bila high.... Kazu stariji likovi "Ko ovdje pali sijeno sta je ovo , jes sad naso' palit.." :lol: :lol: :lol: :zzzz:
lahor
Posts: 432
Joined: 17/10/2005 23:05

#15

Post by lahor »

zlata wrote:
lahor wrote:
zlata wrote:Imaju golem bazen....Neeeeemaju voooode...nista za kupanje...i k'o djete...isla sam cesto u Kozarac...al'bilo mi pravo dosadno...nakon par dana...crce od dosade.
I svako ljeto im se na bazenu redaju svi moguci pevaci i pevaljke....i SAMO tada...su JEDAN NAROD....sa svojim pravoslavnim susedima. :D Ljubav i Zajednica uz zvuke...Turbovolka. :-)
Ja neznam kod koga si ti bila i sta si ti gledala,ali ovo sto ti ovde iznosis nije ni blizo istine.Kazes da bazen nema vode ,otkud ti takve gluposti..
Dovest'cemo mi tebe na Sanu...da se okupas k'o COEK! :D :D
A je'l'stvarno mislis da bi voz'la do Kozarca...da slusam Milu Kitica...onog...Sabana Sakica....pa radje idem na kakav "otvor dzamije". Bar je to izvorni "folklor"! Cujes ilahije i kaside...zaradis sevapa..i vratis se k'o bozja hurija. :-D Pa coece...nisu Vodice...jedina Sanska plaza! Dodj'ti u Mahalu...da vidis kupaliste...i "pravu" prirodnu plazu...na Sani. :)
Halo ba draga Zlato...jel ti kontas...tvoja Sana i prije rata je bila nama prijedorcanima i kozarcanima provincija....Samo smo zbog rata morali privremeno boraviti u toj maloj seoskoj kasabi...Halo ba, vi ste slijepo crijevo i na karti i tamo za normalna insana nema nista....Malo su vas izbjeglice poslije rata ozivili, inace se prije rata za vas nije ni znalo...Nije mi jasno sta ti uopste trazis u ovoj prici....ili si dobro naguzena ili nisi od strane nekog kozarcanina...ukoliko se to desi...tebi...bices priveligovana..zato ostavi nas na miru i raspravljaj tamo o svom sanskom mostu.... :lol:
lahor
Posts: 432
Joined: 17/10/2005 23:05

#16

Post by lahor »

SanskiBiser wrote:
zlata wrote:
lahor wrote: Ja neznam kod koga si ti bila i sta si ti gledala,ali ovo sto ti ovde iznosis nije ni blizo istine.Kazes da bazen nema vode ,otkud ti takve gluposti..
Dovest'cemo mi tebe na Sanu...da se okupas k'o COEK! :D :D
A je'l'stvarno mislis da bi voz'la do Kozarca...da slusam Milu Kitica...onog...Sabana Sakica....pa radje idem na kakav "otvor dzamije". Bar je to izvorni "folklor"! Cujes ilahije i kaside...zaradis sevapa..i vratis se k'o bozja hurija. :-D Pa coece...nisu Vodice...jedina Sanska plaza! Dodj'ti u Mahalu...da vidis kupaliste...i "pravu" prirodnu plazu...na Sani. :)
Haj jos i ta muzika al sto se uz sve to naudises i naduvas kanabisa to je prica za sebe. Prosle godine ja mislim da su 3 kilometra oko bazena bila high.... Kazu stariji likovi "Ko ovdje pali sijeno sta je ovo , jes sad naso' palit.." :lol: :lol: :lol: :zzzz:
Halo ba buraz ...nemoj da sad ovde seres...kod mog rodjaka proslo ljeto bilo par momaka iz Sane napuseni do zla boga....i sta ti sad seres o sjenu neku pricu....neznam koji vam je qrac...jeli to kompleks nize vrijednosti ili sta je vec...dobro ti meni doso brate u moj KOZARAC... jesmo u RS ali nemamo srba....yebiga deyton tako napravijo....a na korzu niko ne ubija kasikarama posten narod...daj progovori malo o tome.... :?
Last edited by lahor on 19/05/2007 00:34, edited 1 time in total.
lahor
Posts: 432
Joined: 17/10/2005 23:05

#17

Post by lahor »

SanskiBiser wrote:
lahor wrote:
SanskiBiser wrote:
Taj bazen je cudo jedno, dodjes a ono pola ljudi u bazenu oko vrata nosti krst a pola mjesec i zvijezdu. I jos gledas kad ce ko koga je***. :lol: :lol: :lol:
Pazi se ti tamo vole Kozarcani s ledja :-)
Ti nebi bio sanjanin da nisi ovako odgovorio....e svaka ti cast...ako si popusio batine u Kozarcu sigurno si i zasluzio, a to ko se kupa u bazenima i sa kakvim obiljezjem to je najmanje problem sanjana.Imate brate mili 9 rijeka (samo to jos niko nije vidio)i kupajte se tamo a ostavite kozarcane na miru.Vi sanjani nikad necete preboliti sto se raja vratila u Prijedor i Kozarac i vama je smanjen broj turista preko ljeta.Vase gazde ratuju za onaj ostatak ljetnih gostiju a vecina kafica i trgovina je odavno zatvorena.Eto vidis a Kozarac se samo siri i akobogda insalah ovog ljeta dobija novi hotel sa bazenima itd....Bujrum ipak u Kozarac jer tamo ne bacaju kasikare a bogami preko ljeta ga posjeti vise estradnih zvijezda nego sto dodje u S.Most...jebiga kad ste na karti slijepo crijevo i tamo se mora zaputiti maksuz.... :zzzz:
Eh jedan od onih sto vole s ledja :lol: :lol: :lol:
Tooo majstore...
Cega buraz s ledja.....sta seres....sta sam ja sad reko s ledja...pa vi udarate s ledja....sto ste zavidni ......ja kad vidim neki post o Sani ja ga zaobidjem na kilometar.....Vi pucate od muke sto je Prijedor vama vazda bio metropola a Kozarac se siri sve vise i vise......Daj ljudi pomirite se sa sudbinom.....ako ste imali propale ljubavi...ostavite nas namiru.....selam svima..Hajde brate sanski biseru ispricaj svoju pricu i nemoj nas sviju optuzivati,,vidim da si ogorcen.... :?
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#18

Post by SanskiBiser »

lahor wrote:
SanskiBiser wrote:
lahor wrote: Ti nebi bio sanjanin da nisi ovako odgovorio....e svaka ti cast...ako si popusio batine u Kozarcu sigurno si i zasluzio, a to ko se kupa u bazenima i sa kakvim obiljezjem to je najmanje problem sanjana.Imate brate mili 9 rijeka (samo to jos niko nije vidio)i kupajte se tamo a ostavite kozarcane na miru.Vi sanjani nikad necete preboliti sto se raja vratila u Prijedor i Kozarac i vama je smanjen broj turista preko ljeta.Vase gazde ratuju za onaj ostatak ljetnih gostiju a vecina kafica i trgovina je odavno zatvorena.Eto vidis a Kozarac se samo siri i akobogda insalah ovog ljeta dobija novi hotel sa bazenima itd....Bujrum ipak u Kozarac jer tamo ne bacaju kasikare a bogami preko ljeta ga posjeti vise estradnih zvijezda nego sto dodje u S.Most...jebiga kad ste na karti slijepo crijevo i tamo se mora zaputiti maksuz.... :zzzz:
Eh jedan od onih sto vole s ledja :lol: :lol: :lol:
Tooo majstore...
Cega buraz s ledja.....sta seres....sta sam ja sad reko s ledja...pa vi udarate s ledja....sto ste zavidni ......ja kad vidim neki post o Sani ja ga zaobidjem na kilometar.....Vi pucate od muke sto je Prijedor vama vazda bio metropola a Kozarac se siri sve vise i vise......Daj ljudi pomirite se sa sudbinom.....ako ste imali propale ljubavi...ostavite nas namiru.....selam svima..Hajde brate sanski biseru ispricaj svoju pricu i nemoj nas sviju optuzivati,,vidim da si ogorcen.... :?
Potpuno vadis stvari van konteksta, a po ovome sto pises vise mrzis Sanjane od cetnika.. :sad: Mada mene raduje tvoj entuzijazam prema Kozarcu bas kao i Zlatin prema Sanskom Mostu.
"Sledja" je izraz za pojedine Kozaracke "mangupe" koji su svi bili od 19-25 godina i koji su zavodili mlade cure od 14 godina navise kako iz Kozarca tako i one koje su dolazile preko ljeta u posjetu rodbini. Prvo bi ih "omeksali" dodvoravanjem a onda bi obicno praktikovali prilazak s ledja i njezno hvatali oko struka da bi nakon vec par sati presli na cice pa zatim i na ..., i to sve s ledja, pri cemu su saptali na uho svoje "drage" milozvucne rijeci... :-) a onda se obicno odlazilo u partizansko groblje, ili iza male skole, ili ako je ko imao auto islo se na Muhtarev put pored crkve takozvani put duhova a klinci su ga jos zvali iz zeze put kurtona, dok su pojedinci imali kljuc od skladista Civilne Zastite koji je bio u staroj Kozarackoj posti.... 8-) Obicno glavno mjesto za ovo barenje je bila terasa kina u Kozarcu. Inace glavna meta van sezone su bile Kozarcanke koje su igrale u kulturno umjetickom drustvu a vjezbale su kinu. Dosta se cura tako i udalo, ono sto je bitno u cijeloj prici je da ovim facama nije trebalo dugo da dodju do povaljivanja 2-3 dana maksimalno a pri tome su bili pravi dzentlmeni ...

Zato moj savjet Sanjanki, da se pazi Kozarcana koji vole s ledja.. Samo sto sam ja star konj pa sad kotam da mladi ne znaju za taj fazon...Zato me je tvoj tekst u kome nudis da pokazes Blagodeti Kozarca Zlati podsjetio na to da bi ti mozda malo sledja...:lol:

Ipak Kozarac prije 1992 i zivot u carsiji nije poznat mnogima koji sad imaju od 16-25 godina. Tako je to kod nas los glas se daleko cuje a dobar je skriven ko biser na dnu mora...Dobar dio ovih Kozarackih zavodnika je otisao trbuhom za kruhom u Sloveniju.. tamo negdje 1986-87 i sjecam se kad su dolazili na odmor preko ljeta, a nakon par dana se znalo, da ce doci za njima i par Slovenki...(prepale se da su pobjegli)...Inace me interesuju neke druge teme na forumu tako da mi je ovo zadnji post u ovoj... Vidim inace da se u dijelu posvecenom Krajini previse javlja napaljene dijaspore...:shock:
:lol:
lahor
Posts: 432
Joined: 17/10/2005 23:05

#19

Post by lahor »

SanskiBiser wrote:
lahor wrote:
SanskiBiser wrote: Eh jedan od onih sto vole s ledja :lol: :lol: :lol:
Tooo majstore...
Cega buraz s ledja.....sta seres....sta sam ja sad reko s ledja...pa vi udarate s ledja....sto ste zavidni ......ja kad vidim neki post o Sani ja ga zaobidjem na kilometar.....Vi pucate od muke sto je Prijedor vama vazda bio metropola a Kozarac se siri sve vise i vise......Daj ljudi pomirite se sa sudbinom.....ako ste imali propale ljubavi...ostavite nas namiru.....selam svima..Hajde brate sanski biseru ispricaj svoju pricu i nemoj nas sviju optuzivati,,vidim da si ogorcen.... :?
Potpuno vadis stvari van konteksta, a po ovome sto pises vise mrzis Sanjane od cetnika.. :sad: Mada mene raduje tvoj entuzijazam prema Kozarcu bas kao i Zlatin prema Sanskom Mostu.
"Sledja" je izraz za pojedine Kozaracke "mangupe" koji su svi bili od 19-25 godina i koji su zavodili mlade cure od 14 godina navise kako iz Kozarca tako i one koje su dolazile preko ljeta u posjetu rodbini. Prvo bi ih "omeksali" dodvoravanjem a onda bi obicno praktikovali prilazak s ledja i njezno hvatali oko struka da bi nakon vec par sati presli na cice pa zatim i na ..., i to sve s ledja, pri cemu su saptali na uho svoje "drage" milozvucne rijeci... :-) a onda se obicno odlazilo u partizansko groblje, ili iza male skole, ili ako je ko imao auto islo se na Muhtarev put pored crkve takozvani put duhova a klinci su ga jos zvali iz zeze put kurtona, dok su pojedinci imali kljuc od skladista Civilne Zastite koji je bio u staroj Kozarackoj posti.... 8-) Obicno glavno mjesto za ovo barenje je bila terasa kina u Kozarcu. Inace glavna meta van sezone su bile Kozarcanke koje su igrale u kulturno umjetickom drustvu a vjezbale su kinu. Dosta se cura tako i udalo, ono sto je bitno u cijeloj prici je da ovim facama nije trebalo dugo da dodju do povaljivanja 2-3 dana maksimalno a pri tome su bili pravi dzentlmeni ...

Zato moj savjet Sanjanki, da se pazi Kozarcana koji vole s ledja.. Samo sto sam ja star konj pa sad kotam da mladi ne znaju za taj fazon...Zato me je tvoj tekst u kome nudis da pokazes Blagodeti Kozarca Zlati podsjetio na to da bi ti mozda malo sledja...:lol:

Ipak Kozarac prije 1992 i zivot u carsiji nije poznat mnogima koji sad imaju od 16-25 godina. Tako je to kod nas los glas se daleko cuje a dobar je skriven ko biser na dnu mora...Dobar dio ovih Kozarackih zavodnika je otisao trbuhom za kruhom u Sloveniju.. tamo negdje 1986-87 i sjecam se kad su dolazili na odmor preko ljeta, a nakon par dana se znalo, da ce doci za njima i par Slovenki...(prepale se da su pobjegli)...Inace me interesuju neke druge teme na forumu tako da mi je ovo zadnji post u ovoj... Vidim inace da se u dijelu posvecenom Krajini previse javlja napaljene dijaspore...:shock:
:lol:
Izvini care sto to tvoje iza ledja nisam skonto...Ali nema veze,zao mi samo ove Zlate sto vjerovatno ni ona nije skontala,onda kad je trebalo.A za ovo o mrznji sanjana to ti vadis iz konteksta moje price.Zasto brate mili da mrzim tamo neke ljude koji mi ne znace nista u zivotu...pa ti tvoji sanjani cuo sam od mnogih ljudi,proklinju izbjeglice bosnjake i pate za srbima komsijama koji su otisli...Ma opet ti kazem,ostavimo jedni druge na miru i svako sebi....tako je najbolje..
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#20

Post by zlata »

AL'se TI CO'ECE NA*RA...i to bas carski. :( :lol: A ja sam malko starija...i sjecam se "slavne" predratne Kozaracke...."carsije"! :lol:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8681
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#21

Post by SanskiBiser »

zlata wrote:AL'se TI CO'ECE NA*RA...i to bas carski. :( :lol: A ja sam malko starija...i sjecam se "slavne" predratne Kozaracke...."carsije"! :lol:

:lol:
Eh bas me povuce za chu*u...pa sad moram repliku.
Volim da kakam. Nista mi sladje nema nego kakati. Ja to od malena sam naucio, da kakam. Nije mi cilj da advokatiram Kozarac niti Kozarcane, jer mislim da oni ne bendaju to sta drugi pricaju o njima zaozbiljno, a i more' im se... Pa ti se sjecas, kako ti je bilo dosadno, a ja kako mi je bilo zabavno..Mene sve naka' nostalgija vata' kad se sjetim, sve mi naviru uspomene i likovi ljudi od kojih su mnogi zaginuli 1992 a neki u ratu do 1995. BTW, juce sam bio u Kozarcu, pa sam cuo da ce do 2012 kroz Kozarac prolaziti Auto Put sa 4 trake, takodje sam cuo da je Kozarac dobio urbanisticki plan, da se ove godine pocinje raditi vodovod, kanalizacija, bolnica, da se radi velika podzemna garaza, da ce Kozarac dobiti multipleks kino itd...Osim one zastave na Kozarackom kamenu (aj da je pored nje jos i zastava BiH pa jos i nekako), Kozarcanima tesko da mogu bilo sta prigovoriti.
Dobro u velikoj mjeri preteze lose...Istina je da od Kozarcana malo zaziru i Prijedorcani i da su se Kozarcani malo otudjili od svojih sunarodnjaka u Prijedoru al ko se danas nije zabavio o sebi...InshAllah sve ce to narod poZLATIti....
:-) :run: :zzzz: [/b]
User avatar
ShishMima
Posts: 73
Joined: 06/03/2007 18:16
Location: Sjever

#22

Post by ShishMima »

Da vi niste malo sreknuli sa teme?
Vintaj nazad...
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#23

Post by saki »

Poznati narodni tribun violentjack je iz kozarca. :lol:
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#24

Post by Bosanac_21 »

Svaka vama cast kad ste nasli napadati i ponizivati jedni druge. Kod jednih valja, kod drugih ne :roll:
Bas ste nasli oko cega ce te se prepirati :x
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#25

Post by zlata »

saki wrote:Poznati narodni tribun violentjack je iz kozarca. :lol:
Jes'to ti? :D
Post Reply