Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post Reply
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1 Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by Kikibombona »

Cini se da MZ vrsi pritisak na Kosovo i Srbiju da sto prije postignu dogovor i konacno okoncaju visedecenijski konflikt. Amerika i EU salju poruku da ce podrzati sve sto se Kosovo i Srbija dogovore, a na stolu je razmjena teritorija.

Američki ambasador "promenio ploču", sad može o podeli

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1421167

Amerika i EU ne zele sirenje ruskog utjecaja na Balkanu. Rusi koriste nestabilnost i love u mutnom. Zbog toga je nuzno konacno rjesiti napetosti na Balkanu i da svi krenemo jedinim putem prosperiteta, a to su za nas integracije u EU.

Podrzavam i nadam se da ce Kosovo i Srbija pronaci rjesenje, kakvo god bude. Mislim da ce se trajno rjesenje kosovske krize pozitivno odraziti na BiH i dodatno relaksirati odnose. Kada Srbija udje u EU, gdje je vec Hrvatska, BiH ce prodisati.

Eventualna razmjena:

- Srbije ide sjever Kosova
- Kosovu ide Presevska dolina

Image

Ovaj prijedlog ima veliki broj protivnika na albanskoj i srpskoj strani, ali se cini da ce pritisak MZ slomiti maksimaliste na jednoj i drugoj strani.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by cyprus »

Jest da me niko ne pita, ali ja sam strogo protiv svake razmjene teritorija na etničkom principu... Otvaranje je to zajebane Pandorine kutije...

Cjelovito Kosovo!
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by Bodkin »

cyprus wrote:Jest da me niko ne pita, ali ja sam strogo protiv svake razmjene teritorija na etničkom principu... Otvaranje je to zajebane Pandorine kutije...

Cjelovito Kosovo!
U principu i kosovo je presedan pa niakkvu pandorinu kutiju nije otvorilo. Nista se nece desiti
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#4 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by Kikibombona »

cyprus wrote:Jest da me niko ne pita, ali ja sam strogo protiv svake razmjene teritorija na etničkom principu... Otvaranje je to zajebane Pandorine kutije...

Cjelovito Kosovo!
Ma kakva Pandorina kutija druze, svako malo nastane nova drzava i granice se mijenjaju.

Imas primjer Juznog Sudana, drzave koja je nedavno proglasena. Imas podjele na otocima Timor i Gvineja itd.

Srbi i Albanci se ni oko cega ne mogu dogovoriti. Ovdje se sigurno radi o pritisku Amerike i pojedinih clanica EU.

Mislim da je za cijeli region dobro da se ovo pitanje rijesi, da svi zajedno krenemo putem EU i NATO integracija.
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#5 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by Blek Stena »

Davno su Rusi spominjali tu pandorinu kutiju, dok je Ukrajina jos cjelovita bila.
Nema ovde nikakve razmjene teritorije. U pitanju je samo koliki komadic Kosova Srbija moze da zadrzi/dobije a ostalo da formalno halali zarad trajnog resenja konflikta. Sve ispod ovoga ne moze proci.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#6 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by CPT »

Blek Stena wrote:Davno su Rusi spominjali tu pandorinu kutiju, dok je Ukrajina jos cjelovita bila.
Nema ovde nikakve razmjene teritorije. U pitanju je samo koliki komadic Kosova Srbija moze da zadrzi/dobije a ostalo da formalno halali zarad trajnog resenja konflikta. Sve ispod ovoga ne moze proci.
Tudje bi da uzmemo a svoje ne damo.... i ta prica :lol: :lol:
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#7 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by cyprus »

Kikibombona wrote:
cyprus wrote:Jest da me niko ne pita, ali ja sam strogo protiv svake razmjene teritorija na etničkom principu... Otvaranje je to zajebane Pandorine kutije...

Cjelovito Kosovo!
Ma kakva Pandorina kutija druze, svako malo nastane nova drzava i granice se mijenjaju.

Imas primjer Juznog Sudana, drzave koja je nedavno proglasena. Imas podjele na otocima Timor i Gvineja itd.

Srbi i Albanci se ni oko cega ne mogu dogovoriti. Ovdje se sigurno radi o pritisku Amerike i pojedinih clanica EU.

Mislim da je za cijeli region dobro da se ovo pitanje rijesi, da svi zajedno krenemo putem EU i NATO integracija.
1. Kakva-takva međunarodna politička stabilnost počiva na održavanju statusa quo kada su u pitanju vanjske granice država...

2. Ne nastaje nova država svako malo... Prebroj koliko ih je međunarodno priznatih nastalo u ovom stoljeću... Malo...

3. U novije vrijeme ćeš naći još manje primjera promjene granice između dvije države... Čak ni one banalne korekcije oko nebitnih čuka nisu tako brojne... Postoji razlog zašto je to tako...

4. Južni Sudan se baš usrećio (najbolji primjer koliko je nazavisnost precjenjena)... Kako god, on je postao nezavisan zato što mu je Sudan dao amin...

5. Podjele na Timoru i Novoj Gvineji nisu etničkog, nego historijskog (kolonijalnog) postanka... Da su tamo povlačene etničke linije, to bi grozobno izgledalo...

6. To što se dvije grupacije "ne mogu oko ničega dogovoriti" ne znači da ih treba podsticati na razgraničenje (i tako privremeno nahraniti bolesne umove), nego na pronalazak zajedničkog jezika...

7. Nisam siguran za region, ali šta god da se desi na Kosovu - nije dobro za Bosnu i Hercegovinu...
Last edited by cyprus on 26/08/2018 02:16, edited 1 time in total.
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#8 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by Blek Stena »

CPT wrote:
Blek Stena wrote:Davno su Rusi spominjali tu pandorinu kutiju, dok je Ukrajina jos cjelovita bila.
Nema ovde nikakve razmjene teritorije. U pitanju je samo koliki komadic Kosova Srbija moze da zadrzi/dobije a ostalo da formalno halali zarad trajnog resenja konflikta. Sve ispod ovoga ne moze proci.
Tudje bi da uzmemo a svoje ne damo.... i ta prica :lol: :lol:
:roll:
User avatar
Leverage
Posts: 9493
Joined: 27/05/2018 16:32

#9 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by Leverage »

cyprus wrote:Jest da me niko ne pita, ali ja sam strogo protiv svake razmjene teritorija na etničkom principu... Otvaranje je to zajebane Pandorine kutije...

Cjelovito Kosovo!
Razumijem šta govoriš ali sve mi se čini da će se na kraju manje-više cijeli svijet rascijepiti po etničkim linijama prije nego što ljudi shvate da je takva podjela potpuno besmislena i krenu u istinsku integraciju, što nećemo doživjeti mi nego neki drugi, sretniji ljudi.

Na prvu nema logike ali ljudski mozak funkcioniše na taj način, mora prvo uvidjeti svu besmisao neke ideje da bi je konačno odbacio kao varijantu.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#10 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by Kikibombona »

cyprus wrote:1. Kakva-takva međunarodna politička stabilnost počiva na održavanju statusa quo kada su u pitanju vanjske granice država...

2. Ne nastaje nova država svako malo... Prebroj koliko ih je međunarodno priznatih nastalo u ovom stoljeću... Malo...

3. U novije vrijeme ćeš naći još manje primjera promjene granice između dvije države... Čak ni one banalne korekcije oko nebitnih čuka nisu tako brojne... Postoji razlog zašto je to tako...

4. Južni Sudan se baš usrećio (najbolji primjer koliko je nazavisnost precjenjena)... Kako god, on je postao nezavisan zato što mu je Sudan dao amin...

5. Podjele na Timoru i Novoj Gvineji nisu etničkog, nego historijskog (kolonijalnog) postanka... Da su tamo povlačene etničke linije, to bi grozobno izgledalo...

6. To što se dvije grupacije "ne mogu oko ničega dogovoriti" ne znači da ih treba podsticati na razgraničenje (i tako privremeno nahraniti bolesne umove), nego na pronalazak zajedničkog jezika...

7. Nisam siguran za region, ali šta god da se desi na Kosovu - nije dobro za Bosnu i Hercegovinu...
1. Ne slazem se. Ima li potrebe nabrajati nestabilne drzave? Nepovredivost granica nije temelj stabilnosti.

2. Eritreja, Istocni Timor, Juzni Sudan, Kosovo...

3. Iako pratim vanjsku politiku, ne pratim bas toliko da bih znao za pomjeranja granica tamo negdje, sto ne znaci da se ne desava... Evo, sjetih se upravo da je Egipat nedavno poklonio Saudijskoj Arabiji 2-3 svoja otoka. :D Jednako tako, Holandija i Belgija su nedavno razmijenili teritorij oko kojeg su se sporili.

4. Juzni Sudan je mlada drazava, ima dosta trzavica. Jedinstven Sudan je bio popriste stalnog rata i krvoprolica. Drzava iz pakla.

5. Nisu etnicko ali jesu vjerskog. Istocni Timor i Papua Nova Gvineja - katolici. Zapadni Timor i Zapadna Gvineja - protestanti i muslimani.

6. Imas li neki kvalitetan primjer da su dva do kosti posvadjana naroda pronasli zajednicki jezik i da nakon toga zive u miru?

7. Za Bosnu je dobro da sve drzave regiona udju u EU i NATO, da se eliminise ruski utjecaj u regionu. Ako drzave tzv. zapadnog Balkana izgube evropsku perspektivu, doci ce do radikalizacije sto Rusi, Kinezi, Turci i ostala ekipa mogu iskoristiti na negativan nacin. Kosovo se jednostrano odvojilo od Srbije i to nije donijelo nikakvu stetu BiH. Isto tako, jos manje ce stetu donijeti ako se Srbi i Albanci dogovore, pomire i zajedno krenu ka EU.
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#11 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by CSKA »



Stalni gost na PTPC i kod Lazanskog napljuva Vucica i kompaniju,nazivajuci ih izdajnicima i pricao da ce ih drzava Srbija jednom loviti po svijetu kao jevreji naciste.

Hebe lud zbunjenog,ko je sa kim vise ovde.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18595
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#12 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by SmokingMan »

Od kada se to Rusija ne mješa u unutarnju politiku drugih zemalja :?
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#13 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by Nadzorna_ploca »

Neka rade sta hoce, boli me... :evil:
zavrzlama
Posts: 10304
Joined: 15/01/2006 18:35

#14 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by zavrzlama »

Srbija ce dati dio srbije da dobije drugio dio srbije...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#15 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by Alfons Kauders »

Podjela Kosova ce biti posljednji poziv ostatku normalnih ljudi u BiH da dignu sidro i odu.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11521
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by japin_mutapi »

preševo republika
zavrzlama
Posts: 10304
Joined: 15/01/2006 18:35

#17 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by zavrzlama »

Podjela Kosova znaci i srbijansko priznavanje istog sto je siguran put u trajnu podjelu srpskog drustva u srbiji ...

Srbiji ne odgovara ni jedna opcija osim statusa quo.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18595
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#18 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by SmokingMan »

Stavljaš naglasak na rat.Duduše u ovome videu vidim da se pokušavaju oživjeti ti neki duhovi iz ne tako davne prošlosti,pozivajuči se na neki novi srpski ustanak,odbrane časti i slično tome.Desničari ne vjeruju vladi,pribjegavaju SPC,koja je daleko od jedne razumne vjerske institucije.Crkva jednostavno ima priliku da se opet poigrava sa ljudskim emocijama mase onih koji malo koriste svoj razum,.Srbija ako krene još Jednom u takvu avanturu mogla bi je jako skupo platiti.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#19 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by shake69 »

cyprus wrote:
Kikibombona wrote:
cyprus wrote:Jest da me niko ne pita, ali ja sam strogo protiv svake razmjene teritorija na etničkom principu... Otvaranje je to zajebane Pandorine kutije...

Cjelovito Kosovo!
Ma kakva Pandorina kutija druze, svako malo nastane nova drzava i granice se mijenjaju.

Imas primjer Juznog Sudana, drzave koja je nedavno proglasena. Imas podjele na otocima Timor i Gvineja itd.

Srbi i Albanci se ni oko cega ne mogu dogovoriti. Ovdje se sigurno radi o pritisku Amerike i pojedinih clanica EU.

Mislim da je za cijeli region dobro da se ovo pitanje rijesi, da svi zajedno krenemo putem EU i NATO integracija.
1. Kakva-takva međunarodna politička stabilnost počiva na održavanju statusa quo kada su u pitanju vanjske granice država...

2. Ne nastaje nova država svako malo... Prebroj koliko ih je međunarodno priznatih nastalo u ovom stoljeću... Malo...

3. U novije vrijeme ćeš naći još manje primjera promjene granice između dvije države... Čak ni one banalne korekcije oko nebitnih čuka nisu tako brojne... Postoji razlog zašto je to tako...

4. Južni Sudan se baš usrećio (najbolji primjer koliko je nazavisnost precjenjena)... Kako god, on je postao nezavisan zato što mu je Sudan dao amin...

5. Podjele na Timoru i Novoj Gvineji nisu etničkog, nego historijskog (kolonijalnog) postanka... Da su tamo povlačene etničke linije, to bi grozobno izgledalo...

6. To što se dvije grupacije "ne mogu oko ničega dogovoriti" ne znači da ih treba podsticati na razgraničenje (i tako privremeno nahraniti bolesne umove), nego na pronalazak zajedničkog jezika...

7. Nisam siguran za region, ali šta god da se desi na Kosovu - nije dobro za Bosnu i Hercegovinu...
Gledao prije par godina dokumentarac o tom Juznom Sudanu. Grdne rane sto bi rekli Krajisnici, pa sva njihova ´´drzavna administracija´´ se ugurala u nekoliko kontejnera opremljenih u luksuzu i kicu korumpiranih vlastodrzaca. Stislo mi se bilo u stomaku ko i sta sve se u bijelom svijetu ne upinje da postane drzava.
Iako je za razliku od Juznog Sudana complex issue, Kosova Republjik je za njih Spanija.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11521
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by japin_mutapi »

.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#21 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by hizo ramidovic »

Србија ће и овога пута, као безброј пута до сада, показати добру вољу и спремност на компромис па ће понудити да у састав Косова уђе јужни део те покрајине а заузврат ће тражити да у састав Србије уђу северни део Косова, Република Српска и Република Српска Крајина. Ово ће бити минимум минимума који ће Србија тражити тј. линија испод које се неће ићи.
И ако ово не буде прихваћено, ако ово није исказивање добре воље и спремности на компромис, онда не знам шта јесте...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40677
Joined: 29/06/2011 23:39

#22 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by dječak sa šibicama »

jos jedna tema o velikom Kurdistanu
User avatar
SmokingMan
Posts: 18595
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#23 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by SmokingMan »

zavrzlama
Posts: 10304
Joined: 15/01/2006 18:35

#24 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by zavrzlama »

Meni se srbija u pregovorima sa kosovom ponasa kao lopov koji je nekom ukrao novcanik..

Kad lopov na presudu suda da vrati tudji novcanik izjavi"kako to on dobija sve a ja nista"
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#25 Re: Kosovo i Srbija - razmjena teritorija

Post by tandmand »

Nakon razmjene teritorija Kosovo-Srbija, nekretnine u većini BiH će imati samo upotrebnu vrijednost ....
Post Reply