Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post Reply
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#6326 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by General War »

General War wrote:
burgundy wrote:@General War

Kakve veze ima Engleska bolan,mi smo tu,Kosovo je 380 kilometara daleko.Sto ne bi neko iz Kosova dosao za Novu Godinu u Sarajevo ili obrnuto.Tu smo svi zivjeli,sta me briga za Englesku.Ako je Srbija mogla dozvolit ljudima sa kojim su se do juce gledali preko nisana da idu preko njene teritorije,sto to Bosna ne moze?Pusti suplju da ne daju Srbi.
Nemam ja nista protiv, sutra sto se mene tice kosovo treba priznati i napraviti bezvizni rezim, odnosno prelazak sa licnim kartama...ali uhvatio si se za vize, ja sam ti rekao zasto su... dok u isto vrijeme srbija NEMA vize.
Ja ti pokusavam objasniti kakav je kod nas zakonodavni sistem, i da sve se domovi naroda mogu blokirati...ok mozda ti ne znas, ali Taci i ostali itekako znaju...druga stvar; ono sto je antidrzavni koristiti CEFTA trgovinski ugovor koje je eto dozvoljeno da kosovo ravnopravno ucestvuje, da taj " ugovor" zloupotrebljava. Razumijem frustraciju, kosovara...ali iz bosanske prizme gledanja bosna nema nikakve veze sa srpsko- albanskim odnosima.
Engleska i ostale zemlje sam ti nabrojao da viza nije nikakav neprijateljski stav.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#6327 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by pirpa »

славянин wrote:
pirpa wrote:Moj bošnjače RS je nastao na genocidu, etničkom čišćenju,masovnim grobnicama...
Niko ne pita na cemu je nastala - problem je sto ima cak i veci status nego sto je Kosovo imalo u Srbiji tako da je danas to zapravo plus RS-u da za 20ak godina se mirno odvoje sa ponavljanjem “ako moze Kosovo zasto mi ne mozemo”
Prvo- lika uopšte ne smatram Bošnjakom, već jednim od onih koji pod plaštem Bošnjaka ubacuje razdor.....imali smo mi posla i sa takvima 93- sandžaklije-sarajlije.....samo iz tog razloga sam spomenuo na čemu je RS nastala...

Drugo- RS i Kosovo su za mene potpuno dva različita pojma i ne miješam ih i ako genocidaši guraju svoju priču...
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#6328 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by славянин »

pirpa wrote:
славянин wrote:
pirpa wrote:Moj bošnjače RS je nastao na genocidu, etničkom čišćenju,masovnim grobnicama...
Niko ne pita na cemu je nastala - problem je sto ima cak i veci status nego sto je Kosovo imalo u Srbiji tako da je danas to zapravo plus RS-u da za 20ak godina se mirno odvoje sa ponavljanjem “ako moze Kosovo zasto mi ne mozemo”
Prvo- lika uopšte ne smatram Bošnjakom, već jednim od onih koji pod plaštem Bošnjaka ubacuje razdor.....imali smo mi posla i sa takvima 93- sandžaklije-sarajlije.....samo iz tog razloga sam spomenuo na čemu je RS nastala...

Drugo- RS i Kosovo su za mene potpuno dva različita pojma i ne miješam ih i ako genocidaši guraju svoju priču...
Govorim o pravnom presedanu ...
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#6329 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Nivelacija »

pirpa wrote:
славянин wrote:
pirpa wrote:Moj bošnjače RS je nastao na genocidu, etničkom čišćenju,masovnim grobnicama...
Niko ne pita na cemu je nastala - problem je sto ima cak i veci status nego sto je Kosovo imalo u Srbiji tako da je danas to zapravo plus RS-u da za 20ak godina se mirno odvoje sa ponavljanjem “ako moze Kosovo zasto mi ne mozemo”
Prvo- lika uopšte ne smatram Bošnjakom, već jednim od onih koji pod plaštem Bošnjaka ubacuje razdor.....imali smo mi posla i sa takvima 93- sandžaklije-sarajlije.....samo iz tog razloga sam spomenuo na čemu je RS nastala...

Drugo- RS i Kosovo su za mene potpuno dva različita pojma i ne miješam ih i ako genocidaši guraju svoju priču...
Pises meni cija je kuca dala zlatnog ljiljana da nisam bosnjak, da bi se dodvorio onima koji ti uvode ekonomske sankcije, od kojih nemas nista osim nestabilnosti.?
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1332
Joined: 20/11/2018 16:45

#6330 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by MarshalDodik »

bh.tornjak wrote:Kosovo.... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

jedna za @agima.....



[yt]http://www.youtube.com/watch?v=oskBkjua ... uap8A&t=36[/yt]
:izet:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6331 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Maraschino »

Nivelacija wrote:
Pises meni cija je kuca dala zlatnog ljiljana da nisam bosnjak, da bi se dodvorio onima koji ti uvode ekonomske sankcije, od kojih nemas nista osim nestabilnosti.?
Blage ti veze nemas.
Oslobodjene su sve strane firme koje posluju sa Republikom Kosovo a uskoro ce napraviti iznimku FBiH.

Sutra da Srbija izgladi odnose i prizna R Kosovo, za njom bi djikan Dodik pa onda i ti. Ne bi vise bilo problema sa Kosovarima, zaboravile bi se takse i ponovo bi se ljubav probudila.

Razmisljaj svojom glavom a ne Vucicevom i Dodikovom.

Ostaje, neprijatelj moga neprijatelja je moj prijatelj.

p.s. mislim da Srbija jos nije trazila iskljucenje iz CEFTA Kosova. Ovo samo odgovara Vucicu koji jako dobro igra na ovakvim terenima a ujedno pritisce Srbe da se polako iseljavaju.

Kakav je zivot bio dok nismo znali za CEFTA sporazume?
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#6332 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

MarshalDodik wrote:
bh.tornjak wrote:Kosovo.... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

jedna za @agima.....



[yt]http://www.youtube.com/watch?v=oskBkjua ... uap8A&t=36[/yt]
:izet:
Potsjetiosime na ovog Voza od prosle godine :)


Ali nisu bas dugo pjevali , na "zalost" :
Voz koji je u subotu ujutru iz Beograda krenuo posle 18 godina pauze za Kosovsku Mitrovicu vraća se iz bezbednosnih razloga iz Raške za Beograd.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... -u-Beograd


@bh.tornjak
Hvala za pjesmu :thumbup:
User avatar
atmel
Posts: 1657
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#6333 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by atmel »

agim. wrote:
MarshalDodik wrote:
bh.tornjak wrote:Kosovo.... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

jedna za @agima.....



[yt]http://www.youtube.com/watch?v=oskBkjua ... uap8A&t=36[/yt]
:izet:
Potsjetiosime na ovog Voza od prosle godine :)


Ali nisu bas dugo pjevali , na "zalost" :
Voz koji je u subotu ujutru iz Beograda krenuo posle 18 godina pauze za Kosovsku Mitrovicu vraća se iz bezbednosnih razloga iz Raške za Beograd.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... -u-Beograd


@bh.tornjak
Hvala za pjesmu :thumbup:
Ovo fesovi na glavi.
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#6334 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

U ovaj link dole imate Video od Pacolija i ministra spoljnih poslova BiH Igora Crnadaka u vezi carinske takse :
https://video.gjirafa.com/pacolli-mp4-2

Pacoli je odgovorio da je i BiH stalno krišila sporazume i podrivala duh regionalne saradnje.
- Igore, vi ne prihvatate kosovske bilborde, kosovske pečate, ne prihvatate robu sa Kosova, kosovske pasoše - rekao je Pacoli.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#6335 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Nivelacija »

Maraschino wrote:
Nivelacija wrote:
Pises meni cija je kuca dala zlatnog ljiljana da nisam bosnjak, da bi se dodvorio onima koji ti uvode ekonomske sankcije, od kojih nemas nista osim nestabilnosti.?
Blage ti veze nemas.
Oslobodjene su sve strane firme koje posluju sa Republikom Kosovo a uskoro ce napraviti iznimku FBiH.

Sutra da Srbija izgladi odnose i prizna R Kosovo, za njom bi djikan Dodik pa onda i ti. Ne bi vise bilo problema sa Kosovarima, zaboravile bi se takse i ponovo bi se ljubav probudila.

Razmisljaj svojom glavom a ne Vucicevom i Dodikovom.

Ostaje, neprijatelj moga neprijatelja je moj prijatelj.

p.s. mislim da Srbija jos nije trazila iskljucenje iz CEFTA Kosova. Ovo samo odgovara Vucicu koji jako dobro igra na ovakvim terenima a ujedno pritisce Srbe da se polako iseljavaju.

Kakav je zivot bio dok nismo znali za CEFTA sporazume?
Cak i kad bi Dodik priznao Kosovo ja ne bi, jer moze reci eto kada moze Kosovo moze i RS.

Bosna nista apsolutno nista ne dobija peiznanjem Kosova cak naprotiv daje veliki poticaj RS za nove sukobe i ocjepljenje. Ne mozemo biti licemjeri pa reci podrzavamo Kosovo ali ne i RS.

Nepodrzavam nijedno jednostrano odvajanje i to je to.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#6336 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Tomahawk11 »

Nivelacija wrote:
Cak i kad bi Dodik priznao Kosovo ja ne bi, jer moze reci eto kada moze Kosovo moze i RS.

Bosna nista apsolutno nista ne dobija peiznanjem Kosova cak naprotiv daje veliki poticaj RS za nove sukobe i ocjepljenje. Ne mozemo biti licemjeri pa reci podrzavamo Kosovo ali ne i RS.

Nepodrzavam nijedno jednostrano odvajanje i to je to.
Tebi isto Kosovo i RS? Ozbiljno?
Nije to nikakvo licemjerstvo, znamo kako je RS nastala, a Kosovo je i u Jugoslaviji bila autonomna pokrajina.

I BiH se jednostrano odvojila, ako gledaš tako. Podržavaš li odvajanje BiH od tadašnje Jugoslavije?
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#6337 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by addem »

Kosovo je potpuno odvojeno od BiH i samo mozda u glavama Srba moze da se dovodi u vezu nezavisnost jednog i drugog. Kosovo je pruznato od najmocnijih drzava svijeta intunse mi svakako nista ne pitamo. A za robu i takse neka su uveli. Mi ne priznajemo dokumenta njihova a rado bi zaradjivali na njima i prodavali nase proizvode. Ljudi se bore za svoju zemlju insvoj narod kada bi smo priznali ljudima dokumente i olaksali zivot obicnih gradjana sigurno bi takse povukli.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18712
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#6338 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by SmokingMan »

Desit će se,nemojte sebe obmanjivati.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1332
Joined: 20/11/2018 16:45

#6339 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by MarshalDodik »

agim. wrote:
MarshalDodik wrote: :izet:
Potsjetiosime na ovog Voza od prosle godine :)


Ali nisu bas dugo pjevali , na "zalost" :
Voz koji je u subotu ujutru iz Beograda krenuo posle 18 godina pauze za Kosovsku Mitrovicu vraća se iz bezbednosnih razloga iz Raške za Beograd.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... -u-Beograd


@bh.tornjak
Hvala za pjesmu :thumbup:
Agime priznaj da su ljepse nase slavenke i da imaju ljepse pjesme od arnautkinja i onda ce Kosova imati moju podrsku :?:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#6340 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by славянин »

Tomahawk11 wrote:
Nivelacija wrote:
Cak i kad bi Dodik priznao Kosovo ja ne bi, jer moze reci eto kada moze Kosovo moze i RS.

Bosna nista apsolutno nista ne dobija peiznanjem Kosova cak naprotiv daje veliki poticaj RS za nove sukobe i ocjepljenje. Ne mozemo biti licemjeri pa reci podrzavamo Kosovo ali ne i RS.

Nepodrzavam nijedno jednostrano odvajanje i to je to.
Tebi isto Kosovo i RS? Ozbiljno?
Nije to nikakvo licemjerstvo, znamo kako je RS nastala, a Kosovo je i u Jugoslaviji bila autonomna pokrajina.

I BiH se jednostrano odvojila, ako gledaš tako. Podržavaš li odvajanje BiH od tadašnje Jugoslavije?
Treba gledati na duze staze - Kosovo je bila pokrajina u Jugoslaviji , a RS ce biti za 20 godina entitet 45 godina u BiH.Nama je strateski korisnije da Kosovo nije nezavisno tj. Da Srbija ne smije progovoriti o secesijama jer bi imali oraha u svom dzepu da se sa njima zabavljaju.Kako god je RS nastala pravno je priznata od svih zainteresovanih strana i medjunarodne zajednice.
Neprijatelj naseg neprijatelja da - a bolje da im budu neprijatelji i da imaju iste probleme kao sto BiH ima.
Nadalje nastup Kosova sa carinama za BiH je u 90% tezine ostetio firme u Federaciji - gdje je to prijateljstvo ? Nikakav pritisak ne vrse prema Srbiji namecuci carine firmama koje posluju iz F BiH .
Kao sto sam rekao oni striktno gledaju svoj interes - a kao uvijek do sada BiH i elementi koji bi trebali da se bore za opstanak iste gledaju sve to veoma naivno kao ko zna koliko puta i slucajeva do sada.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#6341 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Tomahawk11 »

славянин wrote: Treba gledati na duze staze - Kosovo je bila pokrajina u Jugoslaviji , a RS ce biti za 20 godina entitet 45 godina u BiH.Nama je strateski korisnije da Kosovo nije nezavisno tj. Da Srbija ne smije progovoriti o secesijama jer bi imali oraha u svom dzepu da se sa njima zabavljaju.Kako god je RS nastala pravno je priznata od svih zainteresovanih strana i medjunarodne zajednice.
Neprijatelj naseg neprijatelja da - a bolje da im budu neprijatelji i da imaju iste probleme kao sto BiH ima.
Nadalje nastup Kosova sa carinama za BiH je u 90% tezine ostetio firme u Federaciji - gdje je to prijateljstvo ? Nikakav pritisak ne vrse prema Srbiji namecuci carine firmama koje posluju iz F BiH .
Kao sto sam rekao oni striktno gledaju svoj interes - a kao uvijek do sada BiH i elementi koji bi trebali da se bore za opstanak iste gledaju sve to veoma naivno kao ko zna koliko puta i slucajeva do sada.
Pogledaj današnji status Kosova i RS.
Kosovo je praktično već nezavisno. To što im Srbija još uvijek podmeće klipove i osporava nezavisnost nije nebitno, ali isto tako nije ni odlučujući faktor. Ne mogu ih držati u pat poziciji.
S druge strane, RS je, kako i sam kažeš, entitet u BiH. Priznata kao dio BiH i ništa više. Nema svoj novac, nema vojsku, istina, ima policiju.
Nastup Kosova sa carinama je reakcija na srpsku politiku u okvirima BiH. BiH je ta koja ne potpisuje priznanje Kosova, koja ospovrava Kosovu ovo ili ono, isto kao i Srbija. Dakle, nije ni BiH u prijateljskom odnosu sa Kosovom. Ko je fasovao zbog tih odluka, to je manje bitno. S kim si takav si.
Iz ugla BiH i eventualnog pozivanja Srbije na to ''ako Kosovo to, onda mi/RS to'' - te paralele ne treba uopšte ni uzimati kao neki put kojim će se ići.
Budi siguran da će na međunarodnom planu Srbiji zavrtati ruku ako otvoreno nastupi sa tom pričom.
To šta radi Amerika sa Kosovom i kakav Srbija problem ima sa istim, to je isključivo problem Srbije, nikako BiH.
Neće BiH služiti za kusuranje i podmirivanje računa Srbije, budi uvjeren. To su neka prošla vremena.
User avatar
burgundy
Posts: 2328
Joined: 20/10/2010 19:44

#6342 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by burgundy »

General War wrote:
General War wrote:
burgundy wrote:@General War

Kakve veze ima Engleska bolan,mi smo tu,Kosovo je 380 kilometara daleko.Sto ne bi neko iz Kosova dosao za Novu Godinu u Sarajevo ili obrnuto.Tu smo svi zivjeli,sta me briga za Englesku.Ako je Srbija mogla dozvolit ljudima sa kojim su se do juce gledali preko nisana da idu preko njene teritorije,sto to Bosna ne moze?Pusti suplju da ne daju Srbi.
Nemam ja nista protiv, sutra sto se mene tice kosovo treba priznati i napraviti bezvizni rezim, odnosno prelazak sa licnim kartama...ali uhvatio si se za vize, ja sam ti rekao zasto su... dok u isto vrijeme srbija NEMA vize.
Ja ti pokusavam objasniti kakav je kod nas zakonodavni sistem, i da sve se domovi naroda mogu blokirati...ok mozda ti ne znas, ali Taci i ostali itekako znaju...druga stvar; ono sto je antidrzavni koristiti CEFTA trgovinski ugovor koje je eto dozvoljeno da kosovo ravnopravno ucestvuje, da taj " ugovor" zloupotrebljava. Razumijem frustraciju, kosovara...ali iz bosanske prizme gledanja bosna nema nikakve veze sa srpsko- albanskim odnosima.
Engleska i ostale zemlje sam ti nabrojao da viza nije nikakav neprijateljski stav.
Ja znam kakva je situacija u BiH,ko koci i zarad cijih interesa.Znam i izjave kosovara po tom pitanju,ali zasto 20 godina nakon zavrsetka rata na Kosovu,se nije pokusalo normalizovati stanje?CEFTA je jedan od mehanizama,da se malo preispitaju stvari i odnosi.Kosovo i sa tim malim izvozom sto je ima suocavala se sa raznim barijerama.Zar nema niko normalan,da kaze: Pa pustite ljude neka izvoze svakako im uzimamo ciste pare!Omjer BIH - Kosovo 140 miliona naspram 15 miliona.Srbija 450 miliona godisnje uzima od Kosova,Kosova oko 50 miliona izvozi.Ja ti kazem da nema dijaspore taj narod bi umiro od gladi.Ali eto i sa svim tim problemima Kosovo je ostvarilo dobar napredak,pogotovo u infrastrukturi.Povezana sa Albanijom autoputem,sa Makedonijom za par mjeseci isto.Kad se autoput gradio samo sam Hifine cisterne vidjao,prevozili bitumen.Kosovo se nikad vise nece vratiti pod Srbiju,to treba svima jasno da bude.Zasto Kosovo smeta nekome da je u Interpolu?Zasto Haradinja mora strahovati i bivat hapsen kad sleti na bilo koji evropski aerodrom?Bio je dvaput u Hagu dok je bio premijer,sam otisao tamo, ostavio funkciju,oslobodjen.Imaju i Albanci listu Srba koji imaju krvi na svojim rukama,a setaju slobodno.Zasto ih je strah,zasto je Srbija vodila prljavu kampanju.
Kaze Mogerinijeva,skinite odmah takse,dacemo vam zvjezdicu :lol: Zahtjev Kosovu bio za demarkaciju sa Crnom Gorom,sto je zavrseno,a zauzvrat obecano ukidanje sengena,sad govore tek 2020 nije posteno nikako.
I da Engleska je bar priznala Kosovo i pruzila je podrsku Kosovu,sinoc se najbolje to vidjelo tako da nema mrznje prema Englezima.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#6343 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Thorgerson »

Tomahawk11 wrote: Pogledaj današnji status Kosova i RS.
Kosovo je praktično već nezavisno. To što im Srbija još uvijek podmeće klipove i osporava nezavisnost nije nebitno, ali isto tako nije ni odlučujući faktor. Ne mogu ih držati u pat poziciji.
S druge strane, RS je, kako i sam kažeš, entitet u BiH. Priznata kao dio BiH i ništa više. Nema svoj novac, nema vojsku, istina, ima policiju.
Nastup Kosova sa carinama je reakcija na srpsku politiku u okvirima BiH. BiH je ta koja ne potpisuje priznanje Kosova, koja ospovrava Kosovu ovo ili ono, isto kao i Srbija. Dakle, nije ni BiH u prijateljskom odnosu sa Kosovom. Ko je fasovao zbog tih odluka, to je manje bitno. S kim si takav si.
Iz ugla BiH i eventualnog pozivanja Srbije na to ''ako Kosovo to, onda mi/RS to'' - te paralele ne treba uopšte ni uzimati kao neki put kojim će se ići.
Budi siguran da će na međunarodnom planu Srbiji zavrtati ruku ako otvoreno nastupi sa tom pričom.
To šta radi Amerika sa Kosovom i kakav Srbija problem ima sa istim, to je isključivo problem Srbije, nikako BiH.
Neće BiH služiti za kusuranje i podmirivanje računa Srbije, budi uvjeren. To su neka prošla vremena.
RS jeste entitet, ali sa svim organima jedne republike. Nemojmo zaboraviti do prije 10 godina RS je imala svoju vojsku, koju Kosovo tek sada pravi. Imaju policiju, imaju organe uprave, imaju granice. Jedino sto nemaju jeste eto novac, centralnu banku. Ali imaju svoje ministarsvo finansija. To je najmanji problem. Nemojmo se zavaravati, artiljerija je raspoređena optimalno. A RS u roku od 5-6 dana moze opet organizovati svoju vojsku - VRS. Dakle, nemojte misliti da eto imamo sad oružane snage BiH i to je to.

Hocu da kazem, mi cemo imati problem sa RS. I ne mozemo sad zmiriti na ovo sto se desava sa Kosovom, ako znamo da i nas ista sudbina ceka za 5, za 10, za 20 ili za 30 godina. Nebitno.

Kosovo je jos 1981. godine trazilo nezavisnost, tacnije da budu priznati kao sedma republika u tadasnjoj Jugoslaviji. Nakon 27 godina, 2008. godine to i cine, ostvarujuci jos bolju poziciju, jer pored nezavisnosti, suverenosti nisu vise u sklopu druge drzave, federacije, konfederacije. I ta borba jos traje.

Dodik jasno govori sta su njegovi planovi. Narod ga podrzava. 300+ hiljada glasova nije malo. E sad mozda je Dodik umjerenija opcija, sta ako se pojavi jos gora opcija od Dodika? A to uopste nije nemoguce.

Kako cemo mi rijesiti nas problem, ne znam. Kmecanjem i cekanjem MZ i nekog sljedeceg Incka sigurno necemo. Da li se mozemo dogovoriti, pa ne znam...tesko.

Jedina opcija je EU, razvoj ekonomije, privrede. Pa da narod malo zaboravi na ove gluposti. Ali mi smo i u tome daleko, zaostajemo itd. I ako neko misli da cemo upasti "u paketu" sa Srbijom ili CG grdno se vara. Nema tu nikakvih paketa, postoje procedure koje se moraju ispuniti. A mi toliko kasnimo u tim procedurama, da je procjena 2030. godina ultra optimisticna. A do tad. Sve je ovdje moguce.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#6344 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Tomahawk11 »

Thorgerson wrote: RS jeste entitet, ali sa svim organima jedne republike. Nemojmo zaboraviti do prije 10 godina RS je imala svoju vojsku, koju Kosovo tek sada pravi. Imaju policiju, imaju organe uprave, imaju granice. Jedino sto nemaju jeste eto novac, centralnu banku. Ali imaju svoje ministarsvo finansija. To je najmanji problem. Nemojmo se zavaravati, artiljerija je raspoređena optimalno. A RS u roku od 5-6 dana moze opet organizovati svoju vojsku - VRS. Dakle, nemojte misliti da eto imamo sad oružane snage BiH i to je to.

Hocu da kazem, mi cemo imati problem sa RS. I ne mozemo sad zmiriti na ovo sto se desava sa Kosovom, ako znamo da i nas ista sudbina ceka za 5, za 10, za 20 ili za 30 godina. Nebitno.

Kosovo je jos 1981. godine trazilo nezavisnost, tacnije da budu priznati kao sedma republika u tadasnjoj Jugoslaviji. Nakon 27 godina, 2008. godine to i cine, ostvarujuci jos bolju poziciju, jer pored nezavisnosti, suverenosti nisu vise u sklopu druge drzave, federacije, konfederacije. I ta borba jos traje.

Dodik jasno govori sta su njegovi planovi. Narod ga podrzava. 300+ hiljada glasova nije malo. E sad mozda je Dodik umjerenija opcija, sta ako se pojavi jos gora opcija od Dodika? A to uopste nije nemoguce.

Kako cemo mi rijesiti nas problem, ne znam. Kmecanjem i cekanjem MZ i nekog sljedeceg Incka sigurno necemo. Da li se mozemo dogovoriti, pa ne znam...tesko.

Jedina opcija je EU, razvoj ekonomije, privrede. Pa da narod malo zaboravi na ove gluposti. Ali mi smo i u tome daleko, zaostajemo itd. I ako neko misli da cemo upasti "u paketu" sa Srbijom ili CG grdno se vara. Nema tu nikakvih paketa, postoje procedure koje se moraju ispuniti. A mi toliko kasnimo u tim procedurama, da je procjena 2030. godina ultra optimisticna. A do tad. Sve je ovdje moguce.
Da li je taj entitet održiv, sutra da mu daš da bude republika?
Mi imamo problem, jer je tako potpisano. Pat pozicija. Svi dobili i niko ništa nije dobio.
Uglavnom, najviše je nezadovoljnih.
Nećemo ni riješiti. Niti će nestati RS niti će RS postati samostalna država.
Ovako odgovara svima. I ovima iz Federacije i ovima iz RS.
Dokad....do nekih novih generacija koje će takve otjerati silom.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#6346 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Thorgerson »

Tomahawk11 wrote: Da li je taj entitet održiv, sutra da mu daš da bude republika?
Mi imamo problem, jer je tako potpisano. Pat pozicija. Svi dobili i niko ništa nije dobio.
Uglavnom, najviše je nezadovoljnih.
Nećemo ni riješiti. Niti će nestati RS niti će RS postati samostalna država.
Ovako odgovara svima. I ovima iz Federacije i ovima iz RS.
Dokad....do nekih novih generacija koje će takve otjerati silom.
Zasto ne bi bio odrziv? Sta hoces da kazes da Federacija hrani i odrzava RS. Pusti se tih bajki.

Slamuj pa makar...

Druga stvar, uvijek imaju Srbiju da pomogne koliko god moze. Isto kao sto Albanija pomaze svoje čedo, Kosovo. Hocesa da kazes da je Kosovo nesta razvijenije od RS-a.

Znaci da im se obeca nezavisnost, da imaju drzavu, mislis da bi vecinu bilo briga za odrzivost, sta ce sutra pojest? Nema tu takvih osjecaja.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#6347 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Thorgerson »

burgundy wrote:
Sta se ovaj zvaljo smije.

Bolje mu je da Dacica upise na kakav kurs.

https://www.clip.rs/ovako-je-vucic-pred ... niku/10588
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#6348 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Tomahawk11 »

Thorgerson wrote: Zasto ne bi bio odrziv? Sta hoces da kazes da Federacija hrani i odrzava RS. Pusti se tih bajki.

Slamuj pa makar...

Druga stvar, uvijek imaju Srbiju da pomogne koliko god moze. Isto kao sto Albanija pomaze svoje čedo, Kosovo. Hocesa da kazes da je Kosovo nesta razvijenije od RS-a.

Znaci da im se obeca nezavisnost, da imaju drzavu, mislis da bi vecinu bilo briga za odrzivost, sta ce sutra pojest? Nema tu takvih osjecaja.
Nikako. Iako je u Federaciji za nijansu bolje stanje, ni ona sama nije odživa. Hoću da kažem, sve je ovo na međunarodnim aparatima.

Problem je što i Srbiji treba pomoći. Albaniji ne treba.
Nije, ali su ovi na Kosovu namazaniji, veći šverceri.

Ono nema, ali niko i ne pomišlja da im to obeća. Rusija niti može niti hoće, Amerika ih ne vidi ko bitne, svakako mogu šta i kako hoće u BiH.
S Kosovom je, ipak, drugačije po tom pitanju.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#6349 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Thorgerson »

Tomahawk11 wrote:
Thorgerson wrote: Zasto ne bi bio odrziv? Sta hoces da kazes da Federacija hrani i odrzava RS. Pusti se tih bajki.

Slamuj pa makar...

Druga stvar, uvijek imaju Srbiju da pomogne koliko god moze. Isto kao sto Albanija pomaze svoje čedo, Kosovo. Hocesa da kazes da je Kosovo nesta razvijenije od RS-a.

Znaci da im se obeca nezavisnost, da imaju drzavu, mislis da bi vecinu bilo briga za odrzivost, sta ce sutra pojest? Nema tu takvih osjecaja.
Nikako. Iako je u Federaciji za nijansu bolje stanje, ni ona sama nije odživa. Hoću da kažem, sve je ovo na međunarodnim aparatima.

Problem je što i Srbiji treba pomoći. Albaniji ne treba.
Nije, ali su ovi na Kosovu namazaniji, veći šverceri.

Ono nema, ali niko i ne pomišlja da im to obeća. Rusija niti može niti hoće, Amerika ih ne vidi ko bitne, svakako mogu šta i kako hoće u BiH.
S Kosovom je, ipak, drugačije po tom pitanju.
Ja ne razumijem o kakvoj odrzivosti ti pricas? Ako znamo da evo sada smo odrzivi, a imamo tri drzave u jednoj, drzavu BiH, FBiH i RS. Plus 10 malih drzava u obliku kantona. Da ne idem dalje. :-)

Ne vidim da love manjka. MMF gura. I njih boli qrac koga ce gurati i kome ce davati lovu uz kamatu. Je li to BiH ili sutra RS. Razumijes. Ili dali sad 300 milionra eura BiH, il sutra po 150 miliona fbih i rs. Isto sranje.

Borba za nezavisnost neke drzave uopste ne ovisi o ekonomiji. Nema to veze s tim. Niti narod o tome razmislja.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#6350 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Tomahawk11 »

Thorgerson wrote:
Ja ne razumijem o kakvoj odrzivosti ti pricas? Ako znamo da evo sada smo odrzivi, a imamo tri drzave u jednoj, drzavu BiH, FBiH i RS. Plus 10 malih drzava u obliku kantona. Da ne idem dalje. :-)

Ne vidim da love manjka. MMF gura. I njih boli qrac koga ce gurati i kome ce davati lovu uz kamatu. Je li to BiH ili sutra RS. Razumijes. Ili dali sad 300 milionra eura BiH, il sutra po 150 miliona fbih i rs. Isto sranje.

Borba za nezavisnost neke drzave uopste ne ovisi o ekonomiji. Nema to veze s tim. Niti narod o tome razmislja.
Kako o kojoj? Ko kaže da smo održivi? Kako smo održivi?
Misliš da bi ovo funkcionisalo da sutra daš Dodiku, Džaferu i Komšiću da tabire monetarnu i fiskalnu politiku? Da rade sa Centralnom bankom šta oni hoće?
Misliš da bi to bolje funkcionisalo kao samostalno? Ono, imaš sutra neku Bosnu, HB i RS i svi žive dobro. To i kad bi prošlo, za nekih 50 godina bi tek bilo nešto.
Treba to neko MMF-u vratiti.
Slažem se, borba ne ovisi. Međutim, gladan neće da se bori za nezavisnost. Njima Dodik priča priče, a gladni. Tako da na kraju ipak ekonomija ima veze sa bilo kakvom borbom.
Uostalom, kako je ratovala Srbija (tada Jugoslavija), nego sa zaostavštinom bivše Jugoslavije?
Isto kao i što su svi drugi ratovali i borili se za neke ciljeve.
Moraš biti ili dovoljno jak ili imati dovoljno jaku zaleđinu.
RS nema ni jedno ni drugo.
Post Reply