Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post Reply
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#7051 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Haman2 »

WALKER ODBRUSIO VUČIĆU: "Ovo nije prvi put da zvaničnici iz Beograda negiraju dokazani zločin"

Bivši ambasador misije OEBS-a na Kosovu William Walker izjavio je da nije iznenađen izjavom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je izmislio zločin nad civilima u Račku i dodao da ovo nije prvi put da zvaničnici iz Beograda daju takve izjave.

Image

"Postoji dovoljno dokaza šta se dogodilo. Sproveli smo jednu istragu, ali i druge istrage koje su izvršene o ovom masakru imale su isti zaključak kao što sam naveo", tvrdi Walker i dodaje da mu je žao što se Vučić ne slaže sa ovim i misli drugačije, prenosi portal Kosovo online.

Walker je naveo i da je vrlo zabrinut zbog toga što, prema njegovim riječima, "počinitelji masakra nisu kažnjeni".

Protiv predsjednika Srbije Aleksandra Vučića podnesena je krivična prijava pred kosovskim Specijalnim tužilaštvom "zbog negiranja zločina i masakra u Račku", potvrdio je za "Kosovo onlajn" advokat Tom Gaši.

Gaši, koji je bivši pravni zastupnik porodica navodnih žrtava u Račku kod Štimlja, krivičnu prijavu je podnio zbog Vučićeve jučerašnje izjave da je Račak isfabriciran.

On je, kako prenose mediji na albanskom jeziku u Prištini, u prijavi naveo da je Vučić negiranjem masakra u Račku i davanjem podrške bivšem ministru Kosova Ivanu Todosijeviću "namjerno podsticao i javno podržao netoleranciju između etničkih grupa - Srba i Albanaca koji žive na Kosovu".

Gaši je naveo i da je "Vučić ovakvom izjavom počinio krivično djelo podsticanja na nacionalnu, rasnu, vjersku mržnju, nemir ili netoleranciju", za koje je na dvije godine zatvora u prvostepenom postupku osuđen Todosijević.

Ministarstvo vanjskih posova Kosova pozvalo je sve međunarodne institucije, posebno EU i SAD, da izvrše pritisak na institucionalne vođe Srbije da prekinu sa govorom mržnje i negiranjem zločina.

Bivši ministar uprave i lokalne samouprave Kosova Ivan Todosijević, koji je i funkcioner Srpske liste, osuđen je jučer nepravosnažno na dvije godine zatvora, a presuda je izrečena na osnovu optužnice koja ga tereti za "podsticanje na nacionalnu, rasnu, vjersku ili etničku mržnju, podjele ili netrpeljivost".

Optužnica protiv Todosijevića podignuta je zbog toga što je povodom 20 godina od NATO intervencije na ceremoniji u Zvečanu rekao da je povod za akciju NATO saveza bila "takozvana humanitarna katastrofa na prostoru Kosova i Metohije, izmišljeni Račak".

(S.B./Agencije)
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#7052 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

MVP-Kosova objavljuje identitet srpskih paravojnih snaga koji su izvršili masakre u Račku

Image
Image


ostale zlocince koje su do danas slobodni možete pronaći na ovoj link :
https://www.kosovaime.tv/mpj-publikon-i ... KQYz1jmlGk
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#7053 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Haman2 »

Veselji se vratio iz Haga, dočekale ga pristalice

Image
Foto: Facebook

Kadri Veselji, bivši priipadnik generalštaba Oslobodilačke vojske Kosova, vratio se u Prištinu, nakon saslušanja u Specijalnom sudu.
Na prištinskom aerodromu dočekala je grupa od više desetina pripadnika Demokratske partije Kosova.

Ni danas nije otkrio u kom svojstvu je saslušavan u Hagu, kao svjedok ili kao osumnjičeni, a nije želio ni da odgovara na pitanja novinara, prenijela je prištinska Gazeta Expres.
(Vijesti.ba)
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#7054 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Haman2 »

THACI PRECRTAO "MINI SHENGEN": "Srbija je počinila genocid nad građanima Republike Kosovo"; Ima poruku i za BiH

Predsjednik Kosova Hashim Thaci odbio je poziv albanskog premijera Edija Rame da učestvuje na trećem po redu sastanku inicijative takozvanog mini šengena, koji se održava ove subote u Albaniji.

Image

Thaci se u tekstu objavljenom na njegovom Facebook profilu najpre zahvalio, kako je rekao, svom prijatelju Ediju Rami na pozivu da učestvuje na regionalnom sastanku država Zapadnog Balkana te je izrazio zahvalnost na podršci koju Albanija pruža Kosovu.

Međutim, kako je naglasio, Republika Kosovo za razliku od Republike Albanije i dalje ima ozbiljnih prepreka u konsolidaciji svoje države, a glavna smetnja dolazi iz Srbije koja u svim oblicima i mogućnostima neprestano podriva kosovoske napore na konsolidaciji državnosti.

"Srbija je počinila genocid nad građanima Republike Kosovo i danas ne samo da negira počinjene zločine, već i dalje negira postojanje naše države. U takvoj situaciji, pozivi i inicijative za regionalnu saradnju potpuno su besmisleni. Srbija i Bosna i Hercegovina ne priznaju državu Kosovo", napisao je kosovski predsednik.

Istakao je da to znači da te dve zemlje ne žele dobrosusedske odnose i saradnju s Kosovom.

"Stoga, sve dok ne postoji obostrano priznanje s tim državama, ne može biti napretka u pogledu regionalne saradnje. Konačno, Kosovo teži ka članstvu u NATO-u i EU, a ne da postane deo regionalnih eksperimentalnih inicijativa, koje su rezultat nesposobnosti EU da otvori vrata za članstvo zemljama Zapadnog Balkana. Na kraju, želim da naglasim da se okolnosti koje su sprečile učešće Republike Kosovo na prvom sastanku održanom u Novom Sadu i drugom koji je održan u Ohridu nisu promenile. Kao rezultat toga, ja kao predsednik Republike Kosovo u ime državnih institucija odbijam da prisustvujem trećem sastanku ovog regionalnog formata koji se održava u Tirani", naveo je Thaci.

Thaci je odbio učešće na Ohridskom samitu u novembru, zato što Kosovo nije bilo pozvano na prvi sastanak u oktobru u Novom Sadu.

Kancelarija albanskog premijera saopštila je juče da je na sastanak takozvane mini šengen inicijative poziv za predstavljanje Kosova upućen predsedniku Thaciju zato što na Kosovu još uvek nije formirana nova Vlada. Saopštenje o pozivu je usledilo nakon komentara vršioca dužnosti kosovskog premijera Ramusha Haradinaja da Albanija nije pozvala Kosovo da učestvuje na sastanku u Albaniji.

Dva ranija sastanka ove inicijative održana su u Novom Sadu (Srbija) i u Ohridu (Severna Makedonija) na kojima su učestvovali albanski premijer Edi Rama, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Severne Makedonije Zoran Zaev.

Nakon sastanka u Ohridu, Vlada Severne Makedonije je obavestila da je osnova zajedničke deklaracije koju su usvojile regionalne države zajednička saradnja i posvećenost u uklanjanju svih prepreka slobodnom kretanju ljudi, roba, usluga i kapitala, kao doprinos građani država regiona u realizaciji krajnjeg cilja, punopravnog članstva u Evropskoj uniji (EU).
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/137 ... a_bih.html
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#7055 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Nivelacija »

https://www.facebook.com/SandzakDanasSD ... 555432298/

siptarska djeca udaraju u skoli djecu bosnjaka.
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1477
Joined: 21/04/2014 17:59

#7056 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by tvojkomsija »

Nivelacija wrote: 23/12/2019 13:48 https://www.facebook.com/SandzakDanasSD ... 555432298/

siptarska djeca udaraju u skoli djecu bosnjaka.
Stoka!
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#7057 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

Takse od 100 posto na proizvode iz Bosne i Hercegovine i Srbije, koje je uvelo Kosovo, rezultirale su ogromnim padom uvoza u tu zemlju.
Direktor carine te zemlje Bahri Berisha za Kosovapress je kazao da je uvoz sa 530 miliona eura, koliko je zabilježeno prethodnih godina, pao na ovogodišnjih tek šest miliona eura.


Istovremeno, značajno je povećan uvoz iz Albanije na Kosovo. Ta zemlja najviše uvozi njemačku, tursku i kinesku robu.

Carinski prihodi Kosova za 2019. godinu iznosit će oko 1,2 milijarde eura, rekao je Berisha, ističući da je i pored uvođenja takse zabilježeno povećanje za četiri posto u odnosu na prošlu godinu.

Brojni pokušaji krijumčarenja

Berisha je istakao da je carina na ime prekršajnih prijava i pokušaja krijumčarenja robe inkasirala oko 10 miliona eura.

"Zaštitne mjere protiv Srbije i Bosne i Hercegovine proizvele su izazov u borbi protiv prekograničnog kriminala i krijumčarenja, posebno onih proizvoda koji su pokušani da se krijumčare planinskim putevima u malim količinama u malim vozilima. Tokom 2019. godine bilo je više od 300 pokušaja krijumčarenja", dodao je direktor carine Kosova.

Podsjetimo, Vlada Kosova je u novembru 2018. godine uvela carinu od 100 posto na proizvode iz BiH i Srbije, a u cilju jačanja domaće proizvodnje, ekonomije i kosovske državnosti, kako su tada naveli. Kosovski politički vrh pravdao je ovaj potez činjenicom da se njime štite vitalni interesi Kosova prvenstveno optužujući Srbiju za agresivnu kampanju protiv Kosova na međunarodnom planu.

Vlada Kosova je prethodno uvela carinu od 10 posto na proizvode iz Srbije i BiH, ali je ova odluka naišla na kritike EU i ostalih međunarodnih predstavništava, uz obrazloženje da njome krše pravila CEFTA-e. Nakon toga delegacija BiH, predvođena ministrom sigurnosti BiH Draganom Mektićem, glasala je protiv prijema Kosova u Interpol.

I pored brojnih apela da Kosovo ukine uvedene takse za dvije zemlje, to se do danas nije desilo.

Nade da će Kurti intenzivirati dijalog

Istovremeno, Kosovo je povećalo izvoz na tržišta EU i to prvenstveno pića, hrane, vrata, prozora i druge robe.

Dolaskom Albina Kurtija, lidera Samoopredjeljenja, na poziciju kosovskog premijera podgrijane su nade da bi on mogao nastaviti dijalog sa Srbijom i raditi na ukidanju trgovačkih taksi za dvije zemlje. Ipak, još uvijek nema pomaka na tom polju.

Ranije ovog mjeseca iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH kazali su da su ove mjere ugrozile poslovne ugovore koje imaju preduzeća BiH sa preduzećima Kosova, a posebno onima iz metalske i elektro industrije, ali i prehrambene i farmaceutske industrije. Izazvani su i drugi negativni efekti na trgovinske tokove na cijelom zapadnom Balkanu, a iz ovog ministarstva pisali su nekadašnjem šefu delegacije EU u BiH Lars-Gunnaru Wigemarku i zemljama članicama CEFTA-e sa zahtjevom na Evropska komisija učini napore kako bi takse bile ukinute. Uz njih, ove zahtjeve upućivale su i druge institucije iz naše zemlje.

https://www.klix.ba/biznis/privreda/izv ... /191229047
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#7058 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

Nivelacija wrote: 23/12/2019 13:48 https://www.facebook.com/SandzakDanasSD ... 555432298/

siptarska djeca udaraju u skoli djecu bosnjaka.
Pre bi rekao da se ovo desilo kod vas negdje .. i nemozes me demantirati jer nema ni glas da se cuje nesto u taj video , ni ime skole ili tablice automobila , a ni ne prijenosi nijedan portal osim ta FB stranica .. Mi ne pisemo BUSNAKI nego BOSHNJAKI :)
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#7059 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

SRETNA VAM NOVA 2020.GODINA ,da Vam se sve zelje ostvare,
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#7060 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Nivelacija »

agim. wrote: 31/12/2019 12:20 SRETNA VAM NOVA 2020.GODINA ,da Vam se sve zelje ostvare,
Dao Bog pa svi povukli priznanje Kosova srpske pokrajine.ž samo zbog taksi bosnjacima prvenstveno Arcelor Mittal Zenica.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#7061 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Guadalajara »

Nivelacija wrote: 31/12/2019 12:23
agim. wrote: 31/12/2019 12:20 SRETNA VAM NOVA 2020.GODINA ,da Vam se sve zelje ostvare,
Dao Bog pa svi povukli priznanje Kosova srpske pokrajine.ž samo zbog taksi bosnjacima prvenstveno Arcelor Mittal Zenica.
A oni u Mittalu ne znaju registrovati firmu u inostranstvu pa preko nje liferovati celik...Kao sto rade firme sa Kosova kad izvoze u BiH. :-)
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#7062 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Helikopter »

agim. wrote: 31/12/2019 12:20 SRETNA VAM NOVA 2020.GODINA ,da Vam se sve zelje ostvare,
Hvala Agime, i mi Bosnjaci/Bosanci zelimo vama Albancima na Kosovu takodje Sretnu i uspjesnu Novu 2020 Godinu :-D

I ne obracaj paznju na ove srpske i prosrpske komentare koji izmisljaju dogadjaje, bave se lazima sa ciljem da posvadjaju Albance sa Bosnjacima/Bosancima :D :bih:
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#7063 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Nivelacija »

Helikopter wrote: 01/01/2020 16:35
agim. wrote: 31/12/2019 12:20 SRETNA VAM NOVA 2020.GODINA ,da Vam se sve zelje ostvare,
Hvala Agime, i mi Bosnjaci/Bosanci zelimo vama Albancima na Kosovu takodje Sretnu i uspjesnu Novu 2020 Godinu :-D

I ne obracaj paznju na ove srpske i prosrpske komentare koji izmisljaju dogadjaje, bave se lazima sa ciljem da posvadjaju Albance sa Bosnjacima/Bosancima :D :bih:
Pitaj u Zenici u kojoj je 100 000 bosnjaka sta kazu na siptarske takse.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#7064 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by seoBIH »

Mi svi vam kažemo da se jebete međusobno, vi koji brojite krvna zrnca. Mi ostali ćemo pod ruku, pa se možda nekada izborimo za normalnu Bosnu i Hercegovinu i normalno Kosovo. Sve dok je normalnih ljudi na obje strane razumiju zašto je stanje kod nas ovakvo, kod njih onako. Biti ce prilike u budućnosti da pružimo ruke jedni drugima i jasno vidimo da je problem u trećoj strani koja je oduvijek kočnica ovog našeg prostora.
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1477
Joined: 21/04/2014 17:59

#7065 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by tvojkomsija »

90% Bosnjaka boli k** jel Kosovo priznato ili ne, ali eto kazu da jeste, da bi podlozili Srbe.
Realno, i za mene je to drzava juzno od Srbije, ali zivo me zaboli kad ce je BiH priznat, nece mi se zivot promijenit ni 1%

Nisam nikada isao u Srbiju, Kosovo, Mkd i ostalo jer kad putujem zelim vidjeti nesto bolje, dosta mi je balkanske bijede.

Meni su Kosovari, Albanci narod skroz slican Srbima, sa pretjerivanjem u nacionalizmu, i trazenju nezavisnosti gdje god imaju svog naroda, time proizvodeci tenzije.
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#7066 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

Helikopter wrote: 01/01/2020 16:35
agim. wrote: 31/12/2019 12:20 SRETNA VAM NOVA 2020.GODINA ,da Vam se sve zelje ostvare,
Hvala Agime, i mi Bosnjaci/Bosanci zelimo vama Albancima na Kosovu takodje Sretnu i uspjesnu Novu 2020 Godinu :-D

I ne obracaj paznju na ove srpske i prosrpske komentare koji izmisljaju dogadjaje, bave se lazima sa ciljem da posvadjaju Albance sa Bosnjacima/Bosancima :D :bih:
Hvala za cestitke i podrsku vec dugo vremena stari kolega , ali ja se njemu ne ljutim ..Moram priznati da mi je bilo malo tesko kad sam porcitao njegov komentar kako je ostao bez posla zbog sankcija i zaista ga razumijem . A ima i kod nas slicnih sa negativnim komentarima sto je i normalno ko i svuda .Bez brige . :thumbup:
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#7067 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

sherbett wrote: 01/01/2020 21:13 Zelimo vam i mi Hrvati sa Kosova kojih je ostalo ravno 200 sretnu Novu i da nas malo bolje pazite
Barem pola od onoga kako mi vas pazimo ovdje u RH a osobito u glavnom gradu ;-)
Hvala i vama kolega :thumbup:
Hrvata je ostalo malo , od vrijeme Seselja kada je obecao na zadnji ( tadasnji u ratu) miting da sve Hrvate ubija ili protjere sa Kosova .
Barem pola od onoga kako mi vas pazimo ovdje u RH a osobito u glavnom gradu ;-)
Mi vas pazimo vise , to i Hrvati priznaju sami :thumbup:
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#7068 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

tvojkomsija wrote: 02/01/2020 00:50 90% Bosnjaka boli k** jel Kosovo priznato ili ne, ali eto kazu da jeste, da bi podlozili Srbe.
Realno, i za mene je to drzava juzno od Srbije, ali zivo me zaboli kad ce je BiH priznat, nece mi se zivot promijenit ni 1%

Nisam nikada isao u Srbiju, Kosovo, Mkd i ostalo jer kad putujem zelim vidjeti nesto bolje, dosta mi je balkanske bijede.

Meni su Kosovari, Albanci narod skroz slican Srbima, sa pretjerivanjem u nacionalizmu, i trazenju nezavisnosti gdje god imaju svog naroda, time proizvodeci tenzije.


Ja zaista nisam cuo da su Albanci trazili nezavisnost u Grcku ,Tursku , Makedoniju , Crnu Goru ili bilo gjde van Srbije ..?
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#7069 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Sociolog »

agim. wrote: 02/01/2020 04:32
tvojkomsija wrote: 02/01/2020 00:50 90% Bosnjaka boli k** jel Kosovo priznato ili ne, ali eto kazu da jeste, da bi podlozili Srbe.
Realno, i za mene je to drzava juzno od Srbije, ali zivo me zaboli kad ce je BiH priznat, nece mi se zivot promijenit ni 1%

Nisam nikada isao u Srbiju, Kosovo, Mkd i ostalo jer kad putujem zelim vidjeti nesto bolje, dosta mi je balkanske bijede.

Meni su Kosovari, Albanci narod skroz slican Srbima, sa pretjerivanjem u nacionalizmu, i trazenju nezavisnosti gdje god imaju svog naroda, time proizvodeci tenzije.


Ja zaista nisam cuo da su Albanci trazili nezavisnost u Grcku ,Tursku , Makedoniju , Crnu Goru ili bilo gjde van Srbije ..?
Pocinju praviti probleme Albanci u Crnoj Gori..formirali su jos jednu opstinu Tuzi..u Ulcinju ni 1 jedine zastave Crne Gore..pricas nas jezik Nece da pricaju samo na Engleskom vidio svojim ocima
User avatar
RunnerX
Posts: 3358
Joined: 13/03/2014 17:38
Contact:

#7070 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by RunnerX »

Sociolog wrote: 02/01/2020 14:31u Ulcinju ni 1 jedine zastave Crne Gore..
Netačno.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#7071 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Nivelacija »

Kosovo je Srbija!
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#7072 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Haman2 »

PRICA SE PRICA O PRESELJENJU STANOVNISTVA. Koliko su ove price tacne ostaje da vidimo :izet:
Blizu je totalno r(j)ešenje kosovskog pitanja

Image

Izgleda da je pomolu izgledno rješenje Kosovskog problema, a srpska Pandorina kutija po svoj prilici seli u Posavinu.

Prema podacima državne agencije za statistiku Kosova, krajem 2018. godine Kosovo je imalo 1,793.000 stanovnika, prirast stanovništva je pozitivan i iznosi 0.64% (podaci iz Demographics of Kosovo (2016) . Retrieved 29 August 2017.)

Procenat smrtnosti je 7 umrlih na 1.000 stanovnika, dok je procena prirasta , novorođenih 17.09 na1.00 stanovnika,. (podaci iz Demographics of Kosovo (2016) . Retrieved 29 August 2017.)

Na Albance otpada 92% od ukupnog broja stanovništva, 4% otpada na Srbe, dok preostalih 4% otpada na druge manjine: Bošnjake, Turke, Gorane, itd.

Kosovo je međunarodno priznata država, koju je do sada priznalo 112 država, na čelu sa još za sada "glavnim gazdom"USA, te Njemačkom, Velikom Britanijom, Francuskom, itd. Međutim Srbija, ne odustaje i na sve moguće načine zagorčava faktički nezavisnom Kosovu put ka daljim priznanjima i pristupanjima međunarodno releventnim organizacijama, kao na primjer Interpolu, UNICEF-u, a da se ne govori o “stolici” Kosova u UN. Akcije Srbije imaju za posljedice veoma konkretne reakcija Kosova, kao što je drastično povečanje carinskih stopa na sve robe iz Srbije, ali i robe iz BiH, jer BiH, nekakva formalno bajagi samostalna i “nezavisna” država ne može priznati Kosovo, jer ima stalni veto na to iz “republike genocidne”.

Međutim, Albanci se jako dobro “hrvaju” sa Srbijom i Vučićem, a Srbi su politički “stjerani u ćošak” i džabe dalje “pišaju uz v(j)etar, svi, pa i mnogi razumni ljudi iz tog skoro potpuno psihički otrovanog i mozga izapranog kolektiviteta vide da je ideja “Velike Srbije” na koljenima, pogotovo nakon odlučnog poteza “mudage” Mila Đukanovića, koji se definitivno obračunava sa Srpskom pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori, crkvom koja je u stvarnosti nositelj velikosrpske politike koja se mnogim obila o glavu, a u konačnici će se kao “boomerang” obiti Srbiji.

S druge strane, albanska emigracija sa Kosova iz Albanije, kontrira velikolbanskim idejama koje podrazumijevaju ujedinjenje Kosova sa Albanijom, doduše na duži rok, ali sve to ovisno o politici Amerike, glavnih evropskih “igrača”NATO - pakta u igrama oko takozvnog “ostatka “ Balkana. Srbija je skoro kompletno opkoljena susjedima koji su ili u NATO-u, ili koji će se uskoro “tuspasiti”, odnosno “učlaniti”.

Iz pouzdanih izvora iz Zürich – utemeljen je fond u koji će u prvoj fazi biti akumulirano najmanje 4-50 milijardi eura, a “target” je financijska masa od majmanje 100 – 400 milijardi eura. Iz tog fonda koji albanska emigracija naziva “Fond Prizrenske Lige” finansirali bi se najprije etničko “čišćenje” Srba iz Preševske doline, koju bi onda referendumski pripojili Kosovu, a nakon pada Preševske doline ide plansko “čišćenje” sa područja Kosova, s ciljem da se na Kosovu najprije stvore potpuno čista velika područja naseljena Albancima, onda se čisti dalje.

Kad je neko postavio pitanje gdje će sa Srbima iz Preševske doline i Kosova, gospodin doktor Fatmir Ademaj je rekao da je “Fond Prizrenske Lige” u intenzivnim pregovorima sa utjecajnim glavama iz Republike Srpske, da se tim Srbima sa Kosova i iz Preševske doline, kojim će pošteno biti plaćene njihova imanja i kuće, Republici Srpskoj će biti isplaćena sva imanja napuštene u perioda 1991-1995, a na koja će se planski, humano i organizirano naseliti Srbe sa Kosova i Preševske doline u pustu Posavinu. Tako bi se stvorila potpuna kontre-teža Bošnjacima, odnosno muslimanima u Bosni i Hercegovini. Vođstvu RS-a je jasno da Bakir Izetbegović bez skrivanja naseljava Fedederaciju Arapima iz Saudijske Arabije i Emirata. Kad SDA koncentrira muslimane s Bliskog Istoka u BiH, mogu i oni u RS naseljavati braću Srbe i spasiti ih od muke na Kosovu. Vođstvu RS-a planira najviše Srba sa Kosova naseliti oko Brčkog i u distriktu oko Brčkog s ciljem ojačanja, odnosno “podebljanja” uskog područja na kojem im je u prošlom raku mnogo muke zadao preuzak koridor na putu prema Srbiji.

U drugoj fazi “Fond Prizrenske Lige” kani platiti iseljavanje Srba iz Raške i iz Crne Gore, i tako bi mulimani bili skoncentrirani u Raškoj, a tako bi i Crna Gora bi bila “Serb-free.

Tada bi Republika Srpska mogla organizirati referendum, baš kao Katalonci u Španiji, te se odvojiti iz BiH , ostaviti muslimane da se glože sa tamnošnjim preostalim Hrvatima koji Hrvatima iz Hrvatske služe samo da tamo u Zagrebu odlučuju koji će poglavar sjediti na Pantovščaku. Oni samo čekaju da Hrvatska uće u Šengensku zonu, pa da se presele prvo u Hrvatsku, pa onda odsele u Njemačku.

Mogu se Srbi otimati, koliko god hoće , ali ne smiju zaboraviti da u današnje vrijeme najglasnije govore brojevi, odnosno ponuđene cifre. Svjesni su da je Kosovo prodato, pa zbog čega da se oni “kur.e” i glumataju srbo-patriote. Kad dođu kuferi kešovine iz Švice i cijelog svijeta imaju samo da pružaju ruke da utvrde pazare i potpisuju kupo-prodajne ugovore, pa ćemo konačno svi vidjeti je li “Kosovo najskuplja srpska reč?” kako bubnu akademik Matija Bečković.
http://www.bosnjackooko.com/index.php?o ... &Itemid=70
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2826
Joined: 24/08/2003 00:00

#7073 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Novi_Nick »

MIŠLJENJA

14. novembar 2019.

Cilj bombardovanja Sarajeva i 'Malog Schengena' je isti

Neće izum Aleksandra Vučića i Edija Rame formalno biti kraljevina, a ni demokratija; bit će tu gomila autoritarnih lidera, nacionalizama i još više korupcije.


Piše:
Andrej Nikolaidis


Image

Ideja da će 'ekonomska saradnja' pacificirati balkanske nacionalizme je ujedno smrtno opasna i urnebesna, piše autorAl Jazeera
U jednoj stvari vezanoj za "Mali Schengen" Aleksandar Vučić i Edi Rama govore istinu: to, doista, nije nova Jugoslavija – ona u kojoj će se, umjesto Slovenije i Hrvatske, naći Albanija. "To" je nešto mnogo gore od toga. "To" je replika Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca. Preciznije: ono što prave je kraljevina Srba i Albanaca.

Neće to, dakako, i formalno biti kraljevina. Ali, neće biti ni demokratija – naprotiv, biće tu gomila autoritarnih lidera, od kojih će svaki, u praksi, biti kralj na teritoriji koju bude kontrolisao. Biće tu, dakako, i gomila nacionalizama, i još više korupcije nego što je do sada bilo. Neće, dakako, ta država/savez odmah biti proglašena – koliko "da se Vlasi ne dosjete"... Počeće sa slobodnom trgovinom i protokom ljudi, jer to je, znate, ekonomski, a ne politički sporazum, kao što je i Evropska unija počela sa ugljem i čelikom. Završiće sa zajedničkim parlamentom i kontrolom granica.

Vijek nakon što su velike sile stvorile Kraljevinu SHS, one (ili barem neke od njih) pokušavaju na Balkanu "implementirati" eksperiment zapanjujuće sličnosti. Poslije Prvog svjetskog rata, Francuska i ostale pobjednice htjele su "Malu Antantu" na Balkanu: pa su napravili Jugoslaviju Karađorđevića. Druga je priča što je to bila najgora država koju može napraviti bilo čovjek, bilo životinja – ona je, ta država, uostalom, uz zvjerstva okončala svoj vijek. Da nije bilo Tita i partizana, koji su na ruševinama te države stvorili nešto posve drugo, njenu aksiološku suprotnost takoreći, ideja južnoslovenskog zajedništva bi nakon tiranije Karađorđevića ostala upisana slovima crnjim od sipinog mastila, crnjim od "Crne ruke", u imaginarnoj knjizi zajedničke istorije.

'Svi Srbi/svi Albanci u jednoj državi'
Kako izgleda kada Zapad na Balkanu pravi kompleksnu državnu tvorevinu, shodno svojim potrebama, vidjeli smo, dakle, godine 1918. Shodno tadašnjim geopolitičkim projekcijama, prevashodno Francuske, ugašena je, recimo, država Crna Gora. Svrgnuta je njena dinastija, razvaljeni parlament i ustav, izbrisan svaki subjektivitet te međunarodno priznate države, nakon čega je Srbiji dozvoljeno da je anektira. Onda su se, prije koju godinu, Francuzi javno ispričali živim potomcima dinastije Petrović Njegoš i Crnoj Gori. Da bi Emmanuel Macron danas ponovo stvarao uslove da se Crnoj Gori desi isto. Šta da vam kažem: svako onaj ko je bio toliko glup da povjeruje u iskrenost i priče o "civilizaciji i vrijednostima" imperija zaslužio je sve što će mu imperij učiniti.

Vučićev i Ramin "Mali Schengen" je model koji bi obezbijedio da, umjesto da budu poraženi, poniženi i odbačeni, dva velikodržavna projekta, koja su najveća prijetnja bezbjednosti ovog regiona, budu namirena i realizovana. Ime tih projekata je "velika Srbija" i "prirodna Albanija". U državnoj skalameriji koju prave Vučić i Rama doista bi bilo ostvarenio ono: "Svi Srbi/svi Albanci u jednoj državi."

Kao i 1918. godine, to je upakovano kao navodno "progresivna" ideja zajedništva i saradnje. Pa ti odbij ono što je "napredno" i u "duhu integracija". Proevropska priča će se, po inerciji, još neko vrijeme nastaviti, ali eventualno formiranje kraljevina Srba i Albanaca značilo bi "zbogom" evropskim integracijama regiona. Nešto se pitam... A ko vam je do sada branio da sarađujete? Šta je bila prepreka saradnji i normalizaciji odnosa, ako na vaši nacionalizmi, koji sada trebaju biti nahranjeni Bosnom (i Hercegovinom), Crnom Gorom i Makedonijom?

Napomena o autorskim pravima
Preuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu."

Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, dužan je kao izvor navesti Al Jazeeru Balkans i objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti 24 sata nakon njegove objave, uz dozvolu uredništva portala Al Jazeere Balkans, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.


"Mali Schengen" podrazumijeva i, citiram autore ideje, "jačanje prekogranične saradnje u oblasti bezbjednosti". "Oblast bezbjednosti" je isto, je li, ekonomija? Podrazumijeva i uklanjanje granica i slobodno kretanje ljudi. Reklo bi se kako su navedeni ciljevi "Malog Schengena" bili ostvareni još 1992. godine. Tada je realizovana potpuna "prekogranična saradnja u oblasti bezbjednosti" između Srbije i dijela Bosne i Hercegovine – danas mu je ime entitet Republika Srpska.

Džinovski migrantski logor kao 'Čistiliše'
Kako izgleda ta saradnja imao se prilike uvjeriti i sam Vučić, kada je onomad obišao srpske artiljerijske položaje iznad Sarajeva. Od Beograda do Sarajeva je putovao bez pasoša i bez bilo kakve granično-carinske kontrole, što znači da je još tada bilo obezbijeđeno "slobodno kretanje" (naročito naoružanih) ljudi. Kao i slobodno kretanje roba (naročito oružja). O tome vam govorim: metod je različit, no cilj bombardovanja Sarajeva i "Malog Schengena" je isti.

Ideja da će "ekonomska saradnja" pacifikovati balkanske nacionalizme je ujedno smrtno opasna i urnebesna u svom idiotizmu. Opasna je, prije svega, jer bi neminovni (ne tako daleki) raspad te zajednice značio novi rat. Predstavnici "škole mišljenja" po kojoj su ekonomija i slobodno tržište lijek za nacionalizam vele kako sukobi nastaju iz siromaštva, dok razvoj ekonomije podstiče stabilnost.

Da vas podsjetim: Titova Jugoslavija se raspala, a klanica otpočela, ne onda kada smo bili siromašni, nego baš onda kad smo bili najbogatiji u čitavoj svojoj istoriji. Onda kada je Ante Marković digao jugoslovensku ekonomiju, kada se činilo kako se dešava ekonomsko čudo. Da bi "velika Srbija" bila ostvarena, srpski je nacionalizam bio spreman istrpjeti uništenje srpske (i crnogorske) ekonomije.

Savez koji prave Vučić i Rama, uz učešće Zorana Zaeva, kao "korisnog idiota" tog projekta, zapravo je markiranje i policiranje teritorije postavljene ispred Schengena, svojevrsne tampon zone – koja ovoga puta, za razliku od one "Male Antante", ne štiti od ratne prijetnje, nego od migracija. Stanovništvo te teritorije raseljavaće se u Evropu, gdje god ima bauštele i suđa da se pere, a teritoriju će naseljavati – migranti. Kraljevina Srba i Albanaca će, između ostalog, biti i džinovski migrantski logor, svojevrsno "Čistiliše", mjesto gdje će se vršiti selekcija ko može, a ko ne može na rajske livade zapada.

Crnogorci, evo vam opet 1918.
Sve bitno vezano za projekat "Mali Schengen" krije se od javnosti, pa tako i kakvo rješenje "kosovskog čvora" dogovor Vučića i Rame podrazumijeva. Odgovor na to pitanje očito se ne dopada Albinu Kurtiju. Preostaje da se vidi koliko diplomatskog (i doslovnog) zavrtanja ruku od zapadnih pokrovitelja novog oblika "balkanske saradnje" može izdržati Kurti, ali i crnogorsko i vođstvo bosanskih Bošnjaka, koji se, takođe, opiru predbračnom ugovoru Vučića i Rame.

Mnogo je tu upitnika. U ovom trenutku nije jasno ni šta o svemu tome misli Rusija. Osnov balkanske politike te zemlje na Balkanu do sada je bilo nerješavanje pitanja Kosova. Iz tog upitnika slijedi niz drugih. Šta o tome misli srpska desnica, koju Vučić ne kontroliše? Šta o tome misli Amfilohijev dio Srpske pravoslavne ccrkve? Šta ako Zaev izgubi sljedeće izbore, pa o budućnosti kraljevine Srba i Albanaca bude odlučivao VMRO DPMNE?

A šta veli Turska? Da li je bošnjačko "ne" betonirano, ili bi moglo postati "da" ukoliko to zatraži, recimo, Recep Tayyip Erdogan? A Hrvati, bez kojih, treba li podsjećati, Bosna nije Bosna? Kako oni? Što se Crne Gore tiče... Vladajuće strukture u Crnoj Gori godinama ponavljaju patriotsku mantru: "Nikad više 1918!" E pa: evo vam je opet. A sad da vidimo ko će od vas dići ruku za nju?

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ci ... na-je-isti
User avatar
agim.
Posts: 375
Joined: 13/04/2012 00:45

#7074 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by agim. »

Kosovo dobilo novu vladu, Kurti premijer
Albin Kurti je zastupnicima u Skupštini rekao da će od Srbije tražiti odgovornost za počinjene ratne zločine i naknadu ratne štete.
Image
Kosovo je dobilo novu vladu, pošto su zastupnici Skupštine prihvatili prijedloge kandidata za ministarske pozicije u zajedničkoj vladi koalicije Pokreta Samoporedjeljenje i Demokratskog saveza Kosova.

Albin Kurti, mandatar za formiranje vlade, novi je premijer, a njegov kabinet imat će 15 ministarstava.

Za njegovu vladu glasalo je 86 zastupnika, a 10 je bilo uzdržano, prenosi agencija Beta.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7075 Re: Kosovo ALL ABOUT - Preko 80 drzava priznalo nezavisnost!

Post by Maraschino »

:thumbup:
Post Reply