Kosi lift Ciglane

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

karirana kosulja
Posts: 93
Joined: 09/08/2014 19:20

#1 Kosi lift Ciglane

Post by karirana kosulja »

Građani MZ Ciglane-Gorica, MZ Koševsko Brdo i svi ostali građani Sarajeva !

Iskoristio bih priliku da putem ovog foruma pokrenem diskusiju o :
-sadašnjem (katastrofalnom) statusu kosog lifta i šta je dovelo do toga
(od 4 paralelna lifta sa odvojenim mehanizmima nije u funkciji niti jedan !)
-prijeratnom radu liftova
-budućem radu kosog lifta

Prije rata kosi lift na Ciglanama je funkcionisao sa 4 kabine kao i svaki drugi normalni lift.
4 paralelna lifta, 24h dnevno, 7 dana u sedmici,sami pozovete i pritisnete na koji nivo želite i to je to.
Besplatno.
Za sve.

Tokom ratnih godina pretrpio nikakva ili minimalna oštećenja.

Poslije rata GRAS uzima to kao svoju voznu liniju ,predpostavljam pod paravanom "održavanje".
Pregrađuje prostor kabine jednog lifta i postavlja svog radnika u tu pregradu
kao vozača lifta sa neizbježnim radio apratom sa prikladnom mozikom koja evocira na njegov zavičaj ,
vožnju naplaćuju 0.80 KM.
Ta pregrada u liftu, radio aparat i stolica je jedina vidljiva investicija GRAS-a u ovih skoro 20 godina.
Javnosti je nedavno objavljeno da za popravak lifta je potrebno 100.000KM, a ustvari svi možemo predpostaviti gdje trebaju otići tih 100 milja...
Prije par dana su javili da će Općina Centar učestvovati dijelu tih 100.000... vjerovatno oni znaju tačno u šta konkretno ide taj novac(sarcastic),
ali vjerovatnije je da su i oni u "talu". Obično takve muljaže kod nas idu tako što se angažuje firma (obično iz Slovenije) pošto treba
da to bude autorizovana firma od proizvođača i uradi realni posao od 500KM a uzme se 100.000KM i svi se "rastale" ostatak...


Molim sve koji raspolažu sa slikama,ugovorima,pravnim pitanjima,tehničkim informacijama i svime što smatrate bitnim da "postaju" a ja ću te informacije ažurirati ovdje u prvom postu sa linkovima.

#########################################################################################################################
UPDATE SEKCIJA

VIJESTI VEZANI ZA KOSI LIFT IZ JAVNIH MEDIJA

14.02.2015. Avaz http://www.klix.ba/vijesti/bih/kosi-lif ... /150214019
27.02.2015. Općina Centar http://www.centar.ba/novost/10946/opcin ... -ciglanama
02.03.2015. Oslobođenje http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sara ... -popraviti
09.03.2015. Klix http://www.klix.ba/vijesti/bih/kosi-lif ... 0309069#11
10.03.2015. RadioSarajevo http://radiosarajevo.ba/novost/182618/n ... -ciglanama

TEHNIČKE INFORMACIJE O KOSOM LIFTU NA CIGLANAMA

-Projektant kosog lifta i idejno riješenje...........................(trenutno nema dostupnih informacija)
-Izvođač(i) radova izgradnje kosog lifta............................(trenutno nema dostupnih informacija)
-Vrsta instalacije i tehničke karakteristike........................("Rade Končar" Zagreb-detalji nepoznati,"Rudi Čajevec")
-Firme koje su obavljale servis na liftu do sada..................("Rudi Čajevec" )

PRAVNE INFORMACIJE O KOSOM LIFTU NA CIGLANAMA

-Finansijer(i) izgradnje kosog lifta.................................(svi kupci novih stanova na Ciglanama) dokumentacija slijedi
-Vlasništvo nad kosim liftom........................................(svi vlasnici stanova na Ciglanama) dokumentacija slijedi
-Ugovori o održavanju kosog lifta..................................(trenutno nema dostupnih informacija)
-Ugovori o dodjeli prava na korištenje kosog lifta...............(trenutno nema dostupnih informacija)

VIDEO

1990. ili 1991. http://youtu.be/8nu8iiV2OKY Isječak iz filma "Sarajevske priče"
27.08.2011 http://youtu.be/8x8zgbt_dBY "Der KOSI-Lift im Plattenbauviertel "Koševsko brdo" verbindet drei Ebenen miteinander. Diesmal fuhr Kabine 4." by KT4Dani
26.12.2011. http://youtu.be/DQkUtyZz3xw "Kosi-Lift im Stadtviertel Ciglane in Sarajevo." by Luetterkuser

FOTOGRAFIJE
Last edited by karirana kosulja on 18/03/2015 00:36, edited 15 times in total.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#2 Re: Kosi lift Ciglane

Post by vješalica »

ja jednom išla na ciglane i hajd lifotm ću,kad sam došla i vidjela užas od stanica,jebote kakav kvart u čikagu prljavo,pošarano razbijeno,smeće,igle narkomanske ,šta je ono gore? :-)
stepenište pored lifta sjebano ko da je atomska pala na njega,
onda i onaj dio što nije u funkciji sa lijeve strane,zemlja nešto sklizala :shock:
šta reći...vjerovatno to ovi iz grasa sjebali nije im u interesu da radi
inače postavljač teme,vjerovatno nije iz sarajeva,kad je napisao ovo:
karirana kosulja wrote: Poslije rata GRAS uzima to kao svoju voznu liniju ,predpostavljam pod paravanom "održavanje".
jer da jeste,znao bi da je i prije rata gras upravljao kosim liftom :roll:
karirana kosulja
Posts: 93
Joined: 09/08/2014 19:20

#3 Re: Kosi lift Ciglane

Post by karirana kosulja »

Jesam iz Sarajeva a i prije rata sam koristio ta 4 lifta.
Jesi li ti?
Kažeš: "jer da jeste,znao bi da je i prije rata gras upravljao kosim liftom :roll:

Ako misliš pod ovim "upravljao" u smislu održavanja to ne znam , ali volio bih da se neko javi i da tačnu informaciju
koje su to firme koje su bile odgovorne za to u historiji rada liftova.
A ako misliš " upravljao" u smislu kao što je bilo zadnjih 20 godina da ti GRAS-ovac pritisne dugme u TVOM liftu
i naplati kartu onda najbolje da u sve liftove u Sarajevu stavimo po jednog GRAS-ovca sa tranzistorom da nas voza gore dole
i naplaćuje karte.

Mislim da je GRAS-ova služba za razvoj koja broji stotine zaposlenih, došla do ove genijalne inovacije... :izet:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#4 Re: Kosi lift Ciglane

Post by vješalica »

nisi ti iz sarajeva,grasov je lif tosi uvijek bio kao i žičara vjerovatno se i ne sjecas
a mislim da je bolje da ima radnik u liftu da ga stoka koja razvaljiva okolo ne razvali i unutra
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#5 Re: Kosi lift Ciglane

Post by trambusek88 »

Nije bitno odakle je ko.
Gras od starta upravlja KL-om, to je u stvari uspinjača, a to je u većini gradova u vlasništvu graskog saobraćajnog preduzeća. Imamo u Zagrebu uspinjaču koja se sastoji od dvije kabine, a kojom upravlja ZET itd...

Što se tiče liftova u zgradama, pa jel neko misli da je i to besplatno? Stanari plaćaju održavanje i struju, al to s ovim nema veze.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#6 Re: Kosi lift Ciglane

Post by vješalica »

mozda covjek nije vidio racun za zajednicku potrosnju,a ni sopstveni pa tvrdi da je to sve besplatno :lol:
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#7 Re: Kosi lift Ciglane

Post by trambusek88 »

Za ove što tvrde da se GRAS dokopao kosog lifta nakon rata.
Image
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#8 Re: Kosi lift Ciglane

Post by neki »

vješalica wrote:nisi ti iz sarajeva,grasov je lif tosi uvijek bio kao i žičara vjerovatno se i ne sjecas
a mislim da je bolje da ima radnik u liftu da ga stoka koja razvaljiva okolo ne razvali i unutra
dje si sarajko nisam te prepoznao :-)
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#9 Re: Kosi lift Ciglane

Post by vješalica »

neki wrote:
vješalica wrote:nisi ti iz sarajeva,grasov je lif tosi uvijek bio kao i žičara vjerovatno se i ne sjecas
a mislim da je bolje da ima radnik u liftu da ga stoka koja razvaljiva okolo ne razvali i unutra
dje si sarajko nisam te prepoznao :-)
šta ima kako si?baci li se koja ubleha?svrati na kafu i kolac
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#10 Re: Kosi lift Ciglane

Post by johntra »

User avatar
m@gm@
Posts: 2313
Joined: 29/03/2011 09:56

#11 Re: Kosi lift Ciglane

Post by m@gm@ »

Koliko je meni poznato, ko je god kupio stan na Ciglanama (mislim na kupovinu stanova kad su se izgradile Ciglane),u cijenu je bio uracunat i lift,znaci besplatno koristenje lifta. Eh sad, ne znam ko je bio zaduzen za odrzavanje.
User avatar
hrasno38
Posts: 31485
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#12 Re: Kosi lift Ciglane

Post by hrasno38 »

karirana kosulja
Posts: 93
Joined: 09/08/2014 19:20

#13 Re: Kosi lift Ciglane

Post by karirana kosulja »

vješalica wrote:nisi ti iz sarajeva,grasov je lif tosi uvijek bio kao i žičara vjerovatno se i ne sjecas
a mislim da je bolje da ima radnik u liftu da ga stoka koja razvaljiva okolo ne razvali i unutra
Upravu su,vidi se iz aviona da to tvoje Sarajevo sa mojim Sarajevom nema ništa slično. I hvala bogu!
Sjećanje me dobro služi i imam toliko godina da se sjećam i žičare na Trebeviću.

I koga ti nazivaš stokom??

E upravo je to i poenta ,
GRAS svoje korisnike gleda kao na stoku , takav im je odnos,kao prema stoci, vozila( za stoku),a stoka plaća...
A u GRAS-u sve tvoje Sarajlije vješalica, jedan do drugoga...
rade sa stokom-naučilo tako,valjda vuče navika i genetika šta li?
karirana kosulja
Posts: 93
Joined: 09/08/2014 19:20

#14 Re: Kosi lift Ciglane

Post by karirana kosulja »

trambusek88 wrote:Nije bitno odakle je ko.
Gras od starta upravlja KL-om, to je u stvari uspinjača, a to je u većini gradova u vlasništvu graskog saobraćajnog preduzeća. Imamo u Zagrebu uspinjaču koja se sastoji od dvije kabine, a kojom upravlja ZET itd...

Što se tiče liftova u zgradama, pa jel neko misli da je i to besplatno? Stanari plaćaju održavanje i struju, al to s ovim nema veze.
Kosi lift na ciglanama je doslovno i precizno kosi lift a ne "uspinjača" i zašto ga "krstiš" tako "nazor"?
Argumentuj nešto od tih informacija tipa vlasništvo i ugovori o upravljanju , održavanju pa da update-ujumo prvi post !
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#15 Re: Kosi lift Ciglane

Post by vješalica »

karirana kosulja wrote:
vješalica wrote:nisi ti iz sarajeva,grasov je lif tosi uvijek bio kao i žičara vjerovatno se i ne sjecas
a mislim da je bolje da ima radnik u liftu da ga stoka koja razvaljiva okolo ne razvali i unutra
Upravu su,vidi se iz aviona da to tvoje Sarajevo sa mojim Sarajevom nema ništa slično. I hvala bogu!
Sjećanje me dobro služi i imam toliko godina da se sjećam i žičare na Trebeviću.

I koga ti nazivaš stokom??

E upravo je to i poenta ,
GRAS svoje korisnike gleda kao na stoku , takav im je odnos,kao prema stoci, vozila( za stoku),a stoka plaća...
A u GRAS-u sve tvoje Sarajlije vješalica, jedan do drugoga...
rade sa stokom-naučilo tako,valjda vuče navika i genetika šta li?
Znas ti vrlodobro koga ja nazvah stokom i svi ovdje,nego spusti se brzo na zemlju,sa tim jeftinim laznim profilom .
Sva ona stoka,ciji uradak upravo vidimo na slici iznad.
To sto ti zatvaras oci ili ne smijes da toj istoj stoki kazes da placas kosi lift,i da hoces da ga imas jer ga placas,njima reci,pa kad kazes onda se vrati da promuhabetimo,dotad nemoj od starta lupati gluposti,ti iz tzv. Sarajeva.Vrlo moguce iz neke tvoje maste.
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#16 Re: Kosi lift Ciglane

Post by mayab »

Gras je s_ebao sve sto mu je dato na gazdovanje, tačnije, oni koji su mu to "dali" su to iskoristavali za lov u mutnom, izvlačenje para, pljačku, stvaranje biračke baze poslušnika itd.Isto kao javni gradski prevoz....
Nema tu prosperiteta bez zdravog i poštenog gazdovanja istim, i glavni grad time gubi epitet grada u Evropi!
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#17 Re: Kosi lift Ciglane

Post by O'zone »

Obračun kod kosog lifta u podne

Image
karirana kosulja
Posts: 93
Joined: 09/08/2014 19:20

#18 Re: Kosi lift Ciglane

Post by karirana kosulja »

m@gm@ wrote:Koliko je meni poznato, ko je god kupio stan na Ciglanama (mislim na kupovinu stanova kad su se izgradile Ciglane),u cijenu je bio uracunat i lift,znaci besplatno koristenje lifta. Eh sad, ne znam ko je bio zaduzen za odrzavanje.
Da, to je tačno, potvrđeno od strane kompetentne osobe po tom pitanju,dokumentacija slijedi.
Prvi post je ažuriran.
karirana kosulja
Posts: 93
Joined: 09/08/2014 19:20

#19 Re: Kosi lift Ciglane

Post by karirana kosulja »

trambusek88 wrote:Za ove što tvrde da se GRAS dokopao kosog lifta nakon rata.
Image
Ne sporim da ova tabla nije bila (pred) rat.
Pošto vidima da si "insider" firme GRAS i da vladaš tim informacijama molimo
da argumentuješ neka od otvorenih pitanja iz prvog posta .
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#20 Re: Kosi lift Ciglane

Post by DaysleepeR »

kosi lift je bio besplatan za sve skoro do pred sam rat, vjerovatno po nekom uslovu da mora biti džaba godinu dana, kada je GRAS preuzeo onda se kupovala karta kao za tramvaj da bi se vozio. nije bio pod nikakvim nazorom, ni video ni fizičkim prije rata pa je bio u odličnom stanju, kao nov, sadašnje stanje je no comment
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#21 Re: Kosi lift Ciglane

Post by Izlija »

Za kosi lift na ciglanama neznam odakle bih ti počeo elaborirati ali evo probaću. Po informacijama kojim ja raspolažem poslje rata par lokalnih kompanija umreženih u sistem su vršile u više navrata neke reparacije pojedinih djelova kao i izmjenu upravljačkih ormara sa pozivnim tasterima i pripadajućom instalacijom ali nikada nisu trajno osposobljeni u rad. Čak je bilo slučajeva da se na dan predaje kosog lifta poslje "remonta" isti isključe nakon slikanja načelnika i ministara za novine. Trenutno zbog situacije u grasu tj. zbog prazne kase, neke radove na kosim liftovima su izvodili i radnici grasa koji rade na održavanju voznog parka što se kosi sa svakom logikom ali...
Rješenje za kose liftove i mogućnost uspostavljanja pouzdanog rada tih liftova je moguća i izvodljiva unutar predviđenog budžeta (po mojim kalkulacijama možda i za trećinu tog iznosa ) ali čisto sumljam da će biti u potpunosti izvedena.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#22 Re: Kosi lift Ciglane

Post by neki »

karirana kosulja wrote:
m@gm@ wrote:Koliko je meni poznato, ko je god kupio stan na Ciglanama (mislim na kupovinu stanova kad su se izgradile Ciglane),u cijenu je bio uracunat i lift,znaci besplatno koristenje lifta. Eh sad, ne znam ko je bio zaduzen za odrzavanje.
Da, to je tačno, potvrđeno od strane kompetentne osobe po tom pitanju,dokumentacija slijedi.
Prvi post je ažuriran.
Pa gdje ti je ta dokumentacija???
Iskreno mislim da to nije tacno, jer bi s pravne strane takva kupovina bila nezakonita i lako oboriva. A stanove na Ciglanama su u 95% slucajeva kupovali SOUR-i a ne fizicka lica..
karirana kosulja
Posts: 93
Joined: 09/08/2014 19:20

#23 Re: Kosi lift Ciglane

Post by karirana kosulja »

Vrlo interesantan podatak :

Na poslovima "vozača lifta" (jedne kabine) su zaposlena 4 vozača GRAS-a sa punim ugovorom i radnim vremenom i bez drugih radnih dužnosti.
Pored ta 4 , tu su još 2 "mehaničara" sa punim ugovorom i radnim vremenom i bez drugih radnih dužnosti.
To je 6 radnika direktno i vjerovatno još nekoliko indirektno povezanih radnih mijesta.

6 radnika x plata,doprinosi,topli obrok,karta,dodatci cca 1800KM x 12 mjeseci x 20 godina

= 2, 592 000 KM
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#24 Re: Kosi lift Ciglane

Post by karanana »

haha, ne znam za kosog ali fakat sam i ja zamijetio povecan trend tranzistora u kabinama trambajdzija sa cingacanga muzikicom.
i sta su poceli raditi, sa onim starim tramvajima koji nemaju senzore na vratima, uopste ne gledaju i ne postuju raju koja se priprema da udje u tramvaj. cim raja izadje, lola samo pritisne zatvaranje vrata i ljudi koji su planirali da udju ostaju napolju.

na temu: ko vas beje, hocete da imate ili ste dobili stanove u elitnom naselju. e pa hodajte malo ili idite uz stepenice.
karirana kosulja
Posts: 93
Joined: 09/08/2014 19:20

#25 Re: Kosi lift Ciglane

Post by karirana kosulja »

Izlija wrote:Za kosi lift na ciglanama neznam odakle bih ti počeo elaborirati ali evo probaću. Po informacijama kojim ja raspolažem poslje rata par lokalnih kompanija umreženih u sistem su vršile u više navrata neke reparacije pojedinih djelova kao i izmjenu upravljačkih ormara sa pozivnim tasterima i pripadajućom instalacijom ali nikada nisu trajno osposobljeni u rad. Čak je bilo slučajeva da se na dan predaje kosog lifta poslje "remonta" isti isključe nakon slikanja načelnika i ministara za novine. Trenutno zbog situacije u grasu tj. zbog prazne kase, neke radove na kosim liftovima su izvodili i radnici grasa koji rade na održavanju voznog parka što se kosi sa svakom logikom ali...
Rješenje za kose liftove i mogućnost uspostavljanja pouzdanog rada tih liftova je moguća i izvodljiva unutar predviđenog budžeta (po mojim kalkulacijama možda i za trećinu tog iznosa ) ali čisto sumljam da će biti u potpunosti izvedena.
Kao prvo cijela instalacija kosog lifta je na takvom tehničkom nivou koji je potpuno
razumljiv svakom prosiječnom KV električaru/mehaničaru.I to je OK i potpuno zadovoljava prijašnje,sadašnje i buduće potrebe.
Danas ima više firmi koje su specijalizovane za održavanje liftova i to vrlo povoljno,kvalitetno i pošteno.
To o čemu ti pričaš o "više kompanijama umreženih u sistem" ...
Koje kompanije?
Koji sistem?
Ima li iko u tim kompanijama evidenciju šta je urađeno nu kosom liftu i šta je fakturisano?
To vjerovatno nikada necemo saznati .
Kažeš po tvojoj kalkulaciji je potrebno 30% od 100 000KM ?
Kakvoj kalkulaciji?
Daj nam reci nešto konkretno.
Post Reply