Kosenje rucnom kosom

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#26 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by hladan.preminger »

Nemoj kositi rukama jer ce ti otpasti od umora. Kosi se čitavim tijelom, od stopala do vrha prstiju na rukama. Ako si trenirao karate ili neki borilacki sport to ti je isto. Kad hoces nekoga posteno sakom mlatnuti onda fataš momentum od tabana na gore. :D

Novu kosu ne moras poklepati. Ako krhnes u kakav kamen, onda moras. Ako je ostrica kose ravna, dovoljan ti je brus i čutura za vodu, ostavis malo brus u vodi o onda je ostris i pomalo uvijek kvasiš brus. Ostalo ce nadoci vremenom. :D
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#27 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

pink floydd wrote:čuj košenje odmor, to garant za vas iz čaršije koji imate malo njive pored vikendice :D Kad uletiš u njivu od 3-4 duluma, u koju je i gnojivo bačeno, pa ti trava do pasa i više.....pitao bih vas jel vas to odmara i relaksira :izet: :D


i za ove koji misle pokovati kosu nakon par odgledanih klipova na YT, grohotom se smijem, meni trebalo najmanje godina dana (jedno ljeto) da mogu da kažem pred starijim ljudima bez srama da znam pokovati kosu.
3300 kvadrata kosim minus komšija što je uletio 100-300 kvadrata te stazice, kućice šupice po nekoliko kvadrata
košenje je samo dio onoga što radim dok sam na vikendici uvijek se ima nešto farbat i popravljat te ravnati

uvijek ostane nekih 250 m2 nikad ne pokošenih koje snijeg obori u novembru...pa zapalim u martu
košenje je cjelogodišnji posao sad kontam naći nekog da mi pokosi neravni dio traktorom :D

zaista me odmara u poređenju s kopanjem :thumbup:
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#28 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by pink floydd »

Black swan wrote:
pink floydd wrote:čuj košenje odmor, to garant za vas iz čaršije koji imate malo njive pored vikendice :D Kad uletiš u njivu od 3-4 duluma, u koju je i gnojivo bačeno, pa ti trava do pasa i više.....pitao bih vas jel vas to odmara i relaksira :izet: :D


i za ove koji misle pokovati kosu nakon par odgledanih klipova na YT, grohotom se smijem, meni trebalo najmanje godina dana (jedno ljeto) da mogu da kažem pred starijim ljudima bez srama da znam pokovati kosu.
3300 kvadrata kosim minus komšija što je uletio 100-300 kvadrata te stazice, kućice šupice po nekoliko kvadrata
košenje je samo dio onoga što radim dok sam na vikendici uvijek se ima nešto farbat i popravljat te ravnati

uvijek ostane nekih 250 m2 nikad ne pokošenih koje snijeg obori u novembru...pa zapalim u martu
košenje je cjelogodišnji posao sad kontam naći nekog da mi pokosi neravni dio traktorom :D

zaista me odmara u poređenju s kopanjem :thumbup:
eto naopako radiš :D traktor nek ti pokosi taj ravni dio a ti se zabavljaj oko neravnog, ljepše će biti jer traktor ti se ne može prilagoditi terenu dok ti možeš
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#29 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

ne mogu sve stići
prošli utorak me oluja uhvatila 100 metara od kuće moro nazad
nisam bio 14 dana mogu misliti na šta to liči
džungla samo taka :cry:
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#30 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by tzipiripi »

pink floydd wrote:čuj košenje odmor, to garant za vas iz čaršije koji imate malo njive pored vikendice :D Kad uletiš u njivu od 3-4 duluma, u koju je i gnojivo bačeno, pa ti trava do pasa i više.....pitao bih vas jel vas to odmara i relaksira :izet: :D


i za ove koji misle pokovati kosu nakon par odgledanih klipova na YT, grohotom se smijem, meni trebalo najmanje godina dana (jedno ljeto) da mogu da kažem pred starijim ljudima bez srama da znam pokovati kosu.

tzipiripi wrote: Meni je punac to par puta radio ali baš i nisam bio zadovoljan poslom.
.

kako znaš da nije dobar posao uradio ako ti ne znaš pokovati kosu, znači ne možeš ocjenjivati njegov rad :D sem ako ti je neko dr ko se razumije rekao da ne valja, možda ti nisi znao naoštriti kosu kako treba, možda nemaš pravu belegiju za svoju kosu....hiljadu tih nekih caka ima
Kad ti oštrica kose više liči na pilu a ne na kosu ne treba ti "škola" da skontaš da ne valja pos'o. I jes' eto sad košenje i otkivanje kvantna fizika :lol: Baš spremamo doktorsku disertaciju za košenje jednog dunuma. Poslije toga drito na kondicione pripreme.

Dva put čitam, sve kontam 3-4 hektara, a on 3-4 dunuma i neka faca. :lol:

Lafe, pričaj ti šta ho'š... ali ja evo sam kosim godinama, sam otkivam jednu kosu i baš s tih klipova naučio šta i kako. Još me služi, nije pukla nit se iskrivila. Oštrim je pijačarskom belegijom i svi mi prsti i organi na broju, nit' sam koga drugog prikl'o. I nikad nikom platio za to.

A eto baš me plaho zaboli ako ko ima da kaže, o mojoj "tehnici" košnje, otkivanja isl.
I je l' nas to sad treba bit kao neki stid ako živimo u gradu, imamo manji plac? :-) Odo' odma harakiri kosom od stida :lol:
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#31 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Henry Chinaski »

Dobro bi bilo da prođeš obuku kod nekog znalca jer ti je tehnika sve.
Ako ne znaš, trošiš snagu uzalud, a rezultat jadan. Slomiš se na par kvadrata.
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#32 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by pink floydd »

tzipiripi wrote:
Kad ti oštrica kose više liči na pilu a ne na kosu ne treba ti "škola" da skontaš da ne valja pos'o. I jes' eto sad košenje i otkivanje kvantna fizika :lol: Baš spremamo doktorsku disertaciju za košenje jednog dunuma. Poslije toga drito na kondicione pripreme.

Dva put čitam, sve kontam 3-4 hektara, a on 3-4 dunuma i neka faca. :lol:

Lafe, pričaj ti šta ho'š... ali ja evo sam kosim godinama, sam otkivam jednu kosu i baš s tih klipova naučio šta i kako. Još me služi, nije pukla nit se iskrivila. Oštrim je pijačarskom belegijom i svi mi prsti i organi na broju, nit' sam koga drugog prikl'o. I nikad nikom platio za to.

A eto baš me plaho zaboli ako ko ima da kaže, o mojoj "tehnici" košnje, otkivanja isl.
I je l' nas to sad treba bit kao neki stid ako živimo u gradu, imamo manji plac? :-) Odo' odma harakiri kosom od stida :lol:
Kontekst, noćna mora svakog (neiskusnog) davaoca izjave/odgovora. Naravno, sve se može izvući iz konteksta kao što si ti ovde uradio, ali treba pročitati šta je rečeno pa onda odgovarati i zaključivati.

Otac je nekad znao imati po 3 goveda u štali, i zamisli koliko sijena treba za tu živinu da prezimi. Njivu od 3-4 duluma sam uzeo kao primjer za jedan dan košenja, glupo bi bilo da sad pišem kvadraturu svih njiva koje sam znao kositi za jednu godinu.

Ne sporim ja da ti znaš kovati kosu ali kažem da je to "umjetnost" i kad bi dao nekom pravom majstoru da to jednom uradi umjesto tebe vidio bi koliko ustvari ne znaš. "Repetitio mater studiorum est"


Što se tiče onoga treba li nekoga biti stid što ima manji plac, no comment, samo pročitaj prvu rečenicu mog odgovora.


Ciao
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#33 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by mahalas505 »

Rijetko koja fizicka radnja moze vise "slomiti" covjeka nego kosenje, pogotovo kad je kosa zrela da se otkuje, a covjek umoran :D , a i ne umije. To otkivanje, da se pogodi "zica" kako treba stvarno je tesko, poslije nekoliko pokusaja sam to batalio :D . Nije sada to kvantna fizika, ali mora ti to ici od ruke i da se prakticira stalno.
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#34 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by asker »

Ja bih volio vidjet nekog gradskog gospodina koji vikendom dodje na vikendicu i za dan pokosi 3-4 duluma :-)
Il neki ljudi ovdje pojam kosenja gledaju sasvim drugacije.
Dakle, sposoban lola koji ima odlicnu kosu (i zna je otkovat/naostrit), i koji to radi cijeli zivot bi mozda uspjeo. To je ono kao prije 30-40 godina kad se 3-4 jarana skupe pa pokose 10 duluma njivu do podne. Toga vise nema.

Ja kosim mozda 2 duluma i dok uradim jedan otkos (znaci kosis u jednom smjeru pa se vratis, i iz drugog smjera nabacujes travu da bude slozena u 1 red) slomim se. Vrijeme je za odmor, kafu, pivu i razmisljanje o narednom otkosu jedno pola sata. Ovo naravno ako je trava visoka od pola metra na vise. A nisam pocetnik i vrlo dobro to radim. Ljudi tesko je to.

Slozio bih se da treba iskustvo za otkovat kosu. Ja se jos uvijek nemogu pohvalit da znam. Imam covjeka koji mi to odradi. Otkivanje traje najmanje 45 minuta. Milion udaraca, trazi se zica, tacno se na zvuku cuje kad je ok, covjek pomjera kosu po milimetar dok udari vise puta. A ovi austrijanci je vuku kao da je laserski ostre.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#35 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

danas sam pokosio jedno 100 metara sirine auta jer nisam bio 14 dana pa naraslo reko da nw udje sta u motor :mrgreen:
promijenio sam turpiju sad je trokutasta i bolje ostri
palio smece
brao tresnje kopao
i skontah nakon tri decenije da sam na nesto alergican
sumnjam na jednu travku koja mnogo polena izbaci kad sam je kosio da prodjem do hrpe
za paljenje
oci crvene nos curi grlo pecka

a prije toga bio sat ni pol na zubarskoj stolici

ma sjajno da mi je to otkriti sta li je :run:
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#37 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Oticon »

Black swan wrote:danas sam pokosio jedno 100 metara sirine auta jer nisam bio 14 dana pa naraslo reko da nw udje sta u motor :mrgreen:
promijenio sam turpiju sad je trokutasta i bolje ostri
palio smece
brao tresnje kopao
i skontah nakon tri decenije da sam na nesto alergican
sumnjam na jednu travku koja mnogo polena izbaci kad sam je kosio da prodjem do hrpe
za paljenje
oci crvene nos curi grlo pecka

a prije toga bio sat ni pol na zubarskoj stolici

ma sjajno da mi je to otkriti sta li je :run:
možeš biti alergičan i na plombu, ako su ti to radili ili na anesteziju ako si vadio zub, a može biti i alergija na polen ili na pokošenu travu...nevezano što je prije nisi imao.
Uradi alergo test, pa ćeš otkriti šta je.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

:D ne da mi se vidis nisam razmisljao o zubaru... vjerojatno je polen jer sam oborio travu da bih prošao paliti smeće i onda sam upao u oblak polena :D

joj što me komšija maltretira da to pokosim... onaj njegov lik ne može
uglavnom ljudima je imanje okruženo sa svih strana nepokošenim njivama jedino ja smetam :roll: :roll: :roll:
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

tlak mi je digo koji su to seljaci koji samo svoj interes gleda
kao kofol zmije će mu se pojaviti eeeeee j pariška i bečka škola :evil:
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#40 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by walk_M-A-N »

Tema super, i samom mi treba.
Ali nažalost.. http://www.oslobodjenje.ba/crna-hronika ... seci-travu
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#41 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by asker »

Ovo je bas cudno, zao mi covjeka. Cuo sam da je teren bio neravan i da je pao al opet nije mi jasno kako da sebi nanese bas smrtonosne povrede.

Ono sto je zaista opasno kod kosenja su posmatraci koji se vrzmaju okolo. Ako mogu doprinjet novim koscima oko sigurnosti kod kosenja :D .

Cesto bi neko da posmatra, supruga, djeca, prijatelj pa cak i kucni ljubimci (recimo moj pas voli da se vrzma okolo kad kosim). Problem je sto ti "posmatraci" gledaju u kosiste, ono sto drzis u rukama i prate pokrete toga dok je kosa/sjecivo jedan metar dalje, sakriveno pod travu tek par milimetara od zemlje. Znam za dosta slucajeva gdje je kosac posjekao nekog, a ti su rezovi kao skalpelom sa mnogo vecom snagom.

Znaci novi kosci, oko sebe rastjerat sve!
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#42 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

ja sam jednom puko glavom ali sva sreća u tupi dio :D
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

danas mi neki cica belegijom naostri kosu
2-3 minuta je ko zilet rezala
kaze dobra kosa... sad je stara
on cijelu njivu pokosi :D ide ga pravo dobro... svaki dan po malo.. i završi za 15 dana barem 2 dunuma

dakle ovo moje ostrenje turpijom ne ide dobro
a ocito ni beleigjom ne znam :D jer mi je mala :D
sabanss
Posts: 4587
Joined: 13/08/2006 11:20

#44 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by sabanss »

Gledam ovo sa otkivanjem kose i cini mi se da sam ja to nekako drukcije upamtio?

Nesto tipa legnes na ledinu, podbocis se jednom rukom, drsku kose naslonis na noge i potkivas na onom klinu sto ga zabijes u zemlju?

Jesam li nesto fulio ili u Bosni imamo razlicite tehnike otkivanja?
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#45 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by riko-ga »

sabanss wrote:Gledam ovo sa otkivanjem kose i cini mi se da sam ja to nekako drukcije upamtio?

Nesto tipa legnes na ledinu, podbocis se jednom rukom, drsku kose naslonis na noge i potkivas na onom klinu sto ga zabijes u zemlju?

Jesam li nesto fulio ili u Bosni imamo razlicite tehnike otkivanja?
Da to se zove "otkivanje".Samo da se ubacim malo jer imam licnoga iskustva.Kosio od 16 do 30 godine svako ljeto minimum po 15-20 dana.I ja sam tutuk za kosevinu.Niti znam kako treba otkovati kosu niti je znam kako treba naostriti.Dakle za dobroga kosca je potrebno:Dobra kosa,znanje kako je otkovati i jos vaznije kako je naostriti.Vazno je naravno i kakav je brus sa cime ostris kosu.Uz to jos je jedan od faktora i trava.Da li je velika mala zrela prezrela te dal je planinska ili ne.

Da elaboriram.Moguce je da dva rodjena brata zive na selu i kose od svoje desete godine i da jedan kosi od drugoga pa naprimjer jedno 40%.A za sve ove sto kose oko vikendica savjet:lagano i po mogucnosti pronadji nekoga ko ima iskustva da te uputi malo u to.Nije atomska fizika al je zanat sto se ne izucava u skoli vec se uci na sopstvenim zuljevima.
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#46 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by asker »

Tesko je otkovat, i to treba bas znat. A naostrit i nije neki bauk....................belegijom naravno, kakve turpije :-D
Jos jedan nacin ostrenja koji stvarno funkcionise je onim ostrilom za nozeve, gdje se sjecivo noza povlaci a ostre ga one plocice u obliku slova V. Kad kosa nije otkovana a nemas nikoga da ti to uradi, ili sam neznas, par puta tim ostrilom za nozeve provuces po kosi i stvarno je naostri. Problem je sto ne traje dugo, brzo se istupi i to ostrilo joj samo nabaci zicu od mozda pola milimetra.............ako je kosa zadebljala brzo se ta zica skine i kosa zatupi.

Ja sam ove godine 3 puta kosio kroz vocnjak rucnom kosom pa onda poravnam kosilicom. Sad je vec trava rijetka a i ova susa, pa cu do kraja sezone samo kosilicom.................znaci kosa ide u penziju do Maja 2016 :-D
bhnapoleon1
Posts: 6501
Joined: 11/05/2014 23:47

#47 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by bhnapoleon1 »

Ucio kosit rucnom, nisam bas naucio. Prvo krenuo ostriti sa rukavicama, mora sam ih skinuti. Jbg nikako da mi pjeva kosa dok se ostri. Raskoracni stav, zadnji kraj kose na zemlju i polukrug, izgleda jednostavno ali meni gotov ni naopako ne ide :;D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#48 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by quarterback »

samo da se upisem u kosce pocetnike :D
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

ja sam početnik već godinama
još pride bude alergičan na neke travke koje izbacuju sjeme :|
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#50 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Sanchez22 »

https://www.youtube.com/watch?v=fEqAmrc4H3k
Ima li ovo gdje kod nas da se kupi?
Nisam nikad mogao nauciti kako treba,ovako izgleda jednostavnije.
Post Reply