Kosenje rucnom kosom

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
w0rld
Posts: 335
Joined: 01/06/2013 12:41

#1 Kosenje rucnom kosom

Post by w0rld »

Kupio sam ovu rucnu kosu, da li me neko moze uputiti kako i sta mi je potrebno za otkivanje i ostrenje ?
Znam da to bas nije jednostavan posao i da treba imati iskustva i znanja ali eto svaka pomoc bi mi dobro dosla.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by spreca »

w0rld wrote:Kupio sam ovu rucnu kosu, da li me neko moze uputiti kako i sta mi je potrebno za otkivanje i ostrenje ?
Znam da to bas nije jednostavan posao i da treba imati iskustva i znanja ali eto svaka pomoc bi mi dobro dosla.
treba ti cekic ,babica i belegija
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

ja samo ostrrim belegijom ili turpijom kako kad
buduci da je kosa stara ne brinem :mrgreen:

krenuo sam dobro ali nikad nisam presao u profice
pokosim ja tri dunuma za ljeto...prosle godine neke dijelove i po devet puta
al vidi se da dundjer kosi :mrgreen:
mada meni je dovoljno 8)
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#4 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by tzipiripi »

Black swan wrote:ja samo ostrrim belegijom ili turpijom kako kad
buduci da je kosa stara ne brinem :mrgreen:

krenuo sam dobro ali nikad nisam presao u profice
pokosim ja tri dunuma za ljeto...prosle godine neke dijelove i po devet puta
al vidi se da dundjer kosi :mrgreen:
mada meni je dovoljno 8)
I ja godišnje jedan dunum po nekoliko puta. Košnja mi ono baš antisikiricin terapija :D
w0rld wrote:Kupio sam ovu rucnu kosu, da li me neko moze uputiti kako i sta mi je potrebno za otkivanje i ostrenje ?
Znam da to bas nije jednostavan posao i da treba imati iskustva i znanja ali eto svaka pomoc bi mi dobro dosla.
Na youtube imaš dosta videa o otkivanju i oštrenju te podešavanju kose. Uglavnom novu kosu poželjno je odmah otkovat'. Pošto je nova i oštrica ravna dovoljno je samo klepanje čekićem.

Ja dosta toga skontao od ovog austrijanca. Imaš i na engleskom. Ja sebi napravio klupicu za otkivanje od komada stare grede na koju sam zakuc'o babicu.


https://www.youtube.com/watch?v=Vl419WhhRFM Ovdje je objašnjeno koliki nagib je potreban za kosu ... itd.
Iako znam njemački za ove austrijance mi je potreban titl, pa sam dosta toga kontao gledajući samo video :D

Imaš i na engleskom kol'ko ho'š. Slika govori bolje no 1000 riječi.
https://www.youtube.com/results?search_ ... g+a+scythe+
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

i mene to opasno smiruje
najbolje je po kiši s kabanicom ali da nije hladno baš
bude sauna unutra mislim da se dobro smrša :D da se ne jede kasnije 4 kile mesa :lol: :lol: :lol:
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#6 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by tzipiripi »

Lopaticin, ashovex, kramparin... lijekovi bez nuspojava. Možda koji žul, ali nakon dužeg konzumiranja sve nelagodnosti prestaju.
Djelovanje na popravljanje zdravstvenog stanja zagarantovano :lol:
Ali kosamin mi je definitivno najdraži lijek. Ono kad pada trava po redu, a i sam zvuk ... nirvana. Pogotovo jutarnja terapija. Kakve ganje i slični bakrači.
Definitivno izbacuje sve baje iz glave :D
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

meni je najveci probl
sto skacem s jednog mjesta na drugi...a teren je neravan
najlakse je na nizbrdici kositi valjda zbog vrste trave
najteze je tamo gdje se mijesaju travke

najlakse je u ravnici djetelinu :D
tesko je zaru ispod drveta :cry:

jel skupljate travu odmah ili je ostavljate da se osusi
User avatar
w0rld
Posts: 335
Joined: 01/06/2013 12:41

#8 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by w0rld »

Meni ce ovo da bude prva kosidba sa rucnom kosom , teren je dosta neravan pa cemo vidjeti kako ce ici :) .

Da li je bolje kada je mokra trava ili sacekati ljepse vrijeme ?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#9 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Snake Eyes »



:D :run:
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

meni lakse ide kad je mokra trava
kad je suha savija se :mrgreen:
vjerovatno ima veze s tehnikom i neostrom kosom
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#11 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by MOSALJOZE »

Najbolje ćeš naučiti ako ti neko pokaže,jer ne možeš drugačije.Pola posla je ako je znaš naoštriti,a košenje nije nuklearna fizika,samo obratiš pažnju na par sitnica i to je to.Kod kuće kosim ovim spravama,na vikendici kosom.
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#12 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by tzipiripi »

Black swan wrote:meni je najveci probl
sto skacem s jednog mjesta na drugi...a teren je neravan
najlakse je na nizbrdici kositi valjda zbog vrste trave
najteze je tamo gdje se mijesaju travke

najlakse je u ravnici djetelinu :D
tesko je zaru ispod drveta :cry:

jel skupljate travu odmah ili je ostavljate da se osusi
I kod mene je grbavo da grbavije skoro ne može bit', klasična naša kosina. Svako malo neka grba. I voćnjak je, ilitiga bosanska ledina. Nema kakve travke nema :D Kupio sam onu slovenačku kosu koja je malo savijena prema gore. Nisam ni znao da ima raznih vrsta kosa i da ima posebno bosanska.

Napravio sam si svojeručno kolibicu od 10 kvadrata i dio oko nje, klupa, roštilja i gdje auto parkiram, sad kosim kosilicom od 1 ks, onom na guranje :lol: . Da ne bude baš čupavo, makar na tom dijelu gdje je najravnije.
Dio gdje je najkosije idem kosom od višeg ka nižem. Žari prvo poberem mlade vrhove za čaja ili čorbe pa onda pokosim :D Taman da ponovo naraste. Najgori mi je drvenasti korov i višnje, rastu ko žara. Nju moram onom mačetom, kad se razmašem eno me ko ninja :lol:
Travu pustim da se osuši pa je prije ljetnih vrućina razbacam oko voćki ili po vrtu. Ono malčiranje. Do sljedećeg proljeća ni traga od nje, ko da je nikad bilo nije.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#13 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by kritichar »

Odnesi nekom djedu da ti je pokuje prvo, onda je dotjeruj belegijom, u međuvremenu trebaš naučiti da je sam kuješ.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

Image
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#15 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by tzipiripi »

w0rld wrote:Meni ce ovo da bude prva kosidba sa rucnom kosom , teren je dosta neravan pa cemo vidjeti kako ce ici :) .

Da li je bolje kada je mokra trava ili sacekati ljepse vrijeme ?
Osim što je poslije žega i vrućina, jutarnje košenje je i radi toga što je tada trava vlažnija, sočnija te se radi toga lakše kosi. Suhu je malo teže presjeći.
Bitna stvar je i ugao kose naspram drške. Na onom videu čoik kaže da vrh kose treba da bude niži za oko 4 cm od kraja kose. Kod njega je nekakva grbava pa sam ja sebi podesio na malo veći nagib, odnosno manji ugao.
Bitno ti je da travu siječeš a ne "češljaš". Odabereš širinu koju ćeš zahvatiti, za početak otprilike 15 ak cm i opleti. Uz malo vježbe eto te ko ovi :D



User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#16 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by tzipiripi »

Black swan wrote:Image
:lol: Dobaar...
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by Truba »

kad gledam ove klipove
ja sam i povisok a nimalo se ne saginjem :D oni legnu do zemlje i homogena je trava :D
a vjerojatno su i kose naoštrene
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#18 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by tzipiripi »

To oni radi brzine radi takmičenja, redovno košenje ne ide tako. Barem ne kod mene, jer se poslije ne bi mog'o ni ispravit. :D
Ja sam skoro sebi uzeo onu metalnu dršku, nisam naš'o drvenu dovoljno dugu po mom ćeifu. Sad se malo nagnem. Mada, prije sam koristio punčevu s kratkom drškom pa se sad ponekad uhvatim kako se sagnem više nego što treba. Kad me malo ukoči u leđima onda tek skontam da sam se previše nageo. :D

Najveći fazon da ideš strpljivo i po redu. U početku bi ja sve odjednom pokosio, razbacam se na sve strane a poslije rezultat haos. Na svako malo ost'o grmić :lol: Sad mozak na pašu i redom, polakice.
Jednom sam gledao na TV kako čile priča da su kose iz Mrkonjića svjetski poznate. Imaju fazon da ih kuju u određeno godišnje doba, da li zima ili slično, zaboravilo se, a kuju u drugom. Kao radi temperatura. Američki ambasador čuo još u Americi za te kose i maksuz si kupio jednu.

Ja se drž'o ovog čileta i njegovih savjeta. Jes da mu je "trava" mlada i mekana. Vidio bi ja njega s ovom našom džunglom.
https://youtu.be/QiXpF80BkIQ?t=1m14s
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#19 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by tzipiripi »

sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#20 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by sokkia »

pozdrav koscima :-D
prvo, bitno je koja je kosa, jel lepara (tvornička) ili kovanica tj. Mrkonjička.
Razlika je ogromna jer je lepara puno mekša i nekvalitetnija mada i ona može poslužiti svrsi.
Odkovati bilo koju nije lako , ako si poćetnik onda je i nemoguće.
Odkovati Mrkonjčku kovanicu (onako kako treba) može samo neko ko ima veliko iskustva, da ne kažem profesionalac.
Kosište bi trebalo biti iskljućivo drveno i to javorovo raspona rućki u širini ramena i dužine do pod pazuh.
Dalje, nije isto kositi djetelinu i neku pohladušu ili vlašičkog čiku ili brka kako ga tu zovu :?
Ovi kako kose na ovim klipovima mogu izdržati 15ak minuta u ovom ritmu a ljudi su kosili po cjeli dan i to iz dana u dan( bar je tako prije bilo dok nije bilo kosilica )
I kako neko reće koševina nije nuklearna fizika ali je ipak "fizika" :D
User avatar
w0rld
Posts: 335
Joined: 01/06/2013 12:41

#21 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by w0rld »

A da li se tek kupljena kosa mora otkovati ?
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#22 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by asker »

@tzipiripi i @sokkia :thumbup:

Sve ste mu rekli kako treba. Ovi Austrijanci bi pocrkali za 10-ak minuta na ovaj nacin kosenja. I jos nesto, vidim da kuju kosu sa vanjske strane, sto je kod nas u Bosni pogresno.
To je graciozan rad :D i ide lagano, pustis da kosa preuzme glavninu tereta.

@w0rld
Mora bit otkovana kad je nova, i mora ti je uradit neko ko stvarno zna. Nema sanse da je ti znas otkovat i proci ce dugo vremena prije nego budes znao. Vjeruj da to nije nimalo jednostavno.
Kosit je najbolje kad je rosa naravno, idealno je da je podloga/zemlja suha i tvrda a sama trava rosna/vlazna (sto bi znacilo poranit nakon nekoliko dana visokih temperatura).
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#23 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by tzipiripi »

w0rld wrote:A da li se tek kupljena kosa mora otkovati ?
Mora se samo umrijeti :D Nije da se baš mora, barem nama koji pokosimo mali komad nekoliko puta godišnje, ali kažu da je poželjno. Meni je punac to par puta radio ali baš i nisam bio zadovoljan poslom.
Na kraju sam si kupio babicu i napravio klupicu za otkivanje. Zakuc'o babicu u gredu i imam namjeru napraviti si i graničnike za kosu, da se ne moram patit sa stalnim namještanjem oštrice. Kontam zabit par ekserčina pored babice koji bi trebali držat ošticu na istom mjestu, i još jedan da mi drži kosu pod istim nagibom naspram te babice. Vidio sam slično na jednom od tih videa.
Pravi kosci to na livadi rade, zalegnu i opleti po kosi.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#24 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by sokkia »

@tzipiripi
ako te put nanese kroz Travnik (ili nekog jarana) svrati u bilo koju poljoapoteku i kupi javorovo kosište i vidjet ćeš razliku a to metalno odnesi na otpad,jer silom prilika sam morao raditi sa njim ali nije ni klinac.. da prostiš :-?
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#25 Re: Kosenje rucnom kosom

Post by pink floydd »

čuj košenje odmor, to garant za vas iz čaršije koji imate malo njive pored vikendice :D Kad uletiš u njivu od 3-4 duluma, u koju je i gnojivo bačeno, pa ti trava do pasa i više.....pitao bih vas jel vas to odmara i relaksira :izet: :D


i za ove koji misle pokovati kosu nakon par odgledanih klipova na YT, grohotom se smijem, meni trebalo najmanje godina dana (jedno ljeto) da mogu da kažem pred starijim ljudima bez srama da znam pokovati kosu.

tzipiripi wrote: Meni je punac to par puta radio ali baš i nisam bio zadovoljan poslom.
.

kako znaš da nije dobar posao uradio ako ti ne znaš pokovati kosu, znači ne možeš ocjenjivati njegov rad :D sem ako ti je neko dr ko se razumije rekao da ne valja, možda ti nisi znao naoštriti kosu kako treba, možda nemaš pravu belegiju za svoju kosu....hiljadu tih nekih caka ima
Post Reply