Košarkaški odraz

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
chillermvp
Posts: 3
Joined: 19/05/2015 17:41

#1 Košarkaški odraz

Post by chillermvp »

Dobar dan svima prije svega. Ovako ne znam odakle bi bilo dobro da krenem ali evo ovako.
Visok sam 178cm, težak 73kg. Trenutni odraz mi je od 55 do 60cm(sa jedne noge iz zaleta, sa dvije noge par cm manji).
Ono što me najviše peče je to što ne mogu zakucati košarkašku loptu na normalnoj visini koša.
Trenirao sam košarku od 2008. do 2012. i onda sam prestao sve do prošle godine negdje do novembra, od tad sam počeo ponovo.
Mene sad zanima da li je moj odraz dovoljan, a trebam još rasti? Ako trebam nabiti još odraza jako me zanima kako bi to na najbolji način mogao postići. Ako preporučujete nešto što bi bilo efektivno molim vas napišite.
Inače skoro sam napunio 16 godina(1999. god.)
User avatar
mgogic
Posts: 530
Joined: 20/05/2007 11:03

#2 Re: Košarkaški odraz

Post by mgogic »

Sigurno samo listove vjezbas? :D

Ne zanemaruj zadnju lozu i donje ledjne misice...malo teretane i udaraj trbusnjake, zadnju lozu i listove i za mjesec i po dana imas jos ekstra centimetara...
Ninoz
Posts: 240
Joined: 30/08/2009 12:43

#3 Re: Košarkaški odraz

Post by Ninoz »

Air alert, ali ne na svoju ruku ;)
Gabrielo
Posts: 1172
Joined: 18/03/2015 13:28

#4 Re: Košarkaški odraz

Post by Gabrielo »

Nema sanse da sa tom visinom mognes zakucavati.

Imas 16 godina. Mozda narastes jos 10,15cm, a mozda i ostanes na toj visini. Cuo sam da ima neki hormon rasta, pa razmisli.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#5 Re: Košarkaški odraz

Post by kakavdanakneiskustvu »

Gabrielo wrote:Nema sanse da sa tom visinom mognes zakucavati.

Imas 16 godina. Mozda narastes jos 10,15cm, a mozda i ostanes na toj visini. Cuo sam da ima neki hormon rasta, pa razmisli.


kad je mogao spud webb sa 170 cm nikad ne reci nikad
Gabrielo
Posts: 1172
Joined: 18/03/2015 13:28

#6 Re: Košarkaški odraz

Post by Gabrielo »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Gabrielo wrote:Nema sanse da sa tom visinom mognes zakucavati.

Imas 16 godina. Mozda narastes jos 10,15cm, a mozda i ostanes na toj visini. Cuo sam da ima neki hormon rasta, pa razmisli.


kad je mogao spud webb sa 170 cm nikad ne reci nikad
Ja sam visi od njega. U poprilicno dobroj formi, i ne mogu reci ni da sam blizu.

Ko je taj? Sigurno crnac iz nba lige. Ne mozes njega porediti sa prosjecnim covjekom. Daj nekog bijelca. :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#7 Re: Košarkaški odraz

Post by kakavdanakneiskustvu »

Gabrielo wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Gabrielo wrote:Nema sanse da sa tom visinom mognes zakucavati.

Imas 16 godina. Mozda narastes jos 10,15cm, a mozda i ostanes na toj visini. Cuo sam da ima neki hormon rasta, pa razmisli.


kad je mogao spud webb sa 170 cm nikad ne reci nikad
Ja sam visi od njega. U poprilicno dobroj formi, i ne mogu reci ni da sam blizu.

Ko je taj? Sigurno crnac iz nba lige. Ne mozes njega porediti sa prosjecnim covjekom. Daj nekog bijelca. :D

nisi cuo za webba,solidan play bio,pobijedio na slm dunk negdje 80-tih godina
chillermvp
Posts: 3
Joined: 19/05/2015 17:41

#8 Re: Košarkaški odraz

Post by chillermvp »

mgogic wrote:Sigurno samo listove vjezbas? :D

Ne zanemaruj zadnju lozu i donje ledjne misice...malo teretane i udaraj trbusnjake, zadnju lozu i listove i za mjesec i po dana imas jos ekstra centimetara...
Ma ne, idem u teretanu redovno i vježbe su podjeljene po danima tako da nijedan mišić ne ostane neodrađen, što se tiče nogu radim jednom u sedmici (čučnjeve sa kilažom, vježbe za listove, mrtva dizanja i još neke). Jel mi možeš ti reći koje su to vježbe najpogodnije za to što si naveo? :D

A ljudi ne možete porediti crnca od 25+ godina sa mnom, skontajte se :D
Gabrielo
Posts: 1172
Joined: 18/03/2015 13:28

#9 Re: Košarkaški odraz

Post by Gabrielo »

chillermvp wrote:
mgogic wrote:Sigurno samo listove vjezbas? :D

Ne zanemaruj zadnju lozu i donje ledjne misice...malo teretane i udaraj trbusnjake, zadnju lozu i listove i za mjesec i po dana imas jos ekstra centimetara...
Ma ne, idem u teretanu redovno i vježbe su podjeljene po danima tako da nijedan mišić ne ostane neodrađen, što se tiče nogu radim jednom u sedmici (čučnjeve sa kilažom, vježbe za listove, mrtva dizanja i još neke). Jel mi možeš ti reći koje su to vježbe najpogodnije za to što si naveo? :D

A ljudi ne možete porediti crnca od 25+ godina sa mnom, skontajte se :D
Kad/ako narastes jos deset centimetara onda razmisljaj o zakucavanju. I tada nece biti lagano.
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#10 Re: Košarkaški odraz

Post by Mustang1 »

Samo ti treniraj sut i driblinge i ostalo sa loptom a zakucavanja ostavi za poslije mada ako imas tehniku i sut zakucavanje ti i ne treba :D
chillermvp
Posts: 3
Joined: 19/05/2015 17:41

#11 Re: Košarkaški odraz

Post by chillermvp »

A jeste ono, al' meni je ovo želja trenutno najveća :D
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#12 Re: Košarkaški odraz

Post by Thorgerson »

Bitan ti je i raspon ruku. Ovi po NBA vecina ima rucrede do koljena. Sjeti se Iversona. Npr. on je visok 183cm, a raspon ruku mu je 190cm. :-) (pretpostavljam da znas da kod vecine ljudi raspon ruku je jednak visini). Dobro, on je imao i odraz ja mislim po nekim mjerenjima 104cm :D

Al na stranu ti vanzemaljci, dakle lako ti je izracunati. Imas visinu kosa, tvoja ruka iznad mora ici barem jos za kosarkasku loptu, dakle ti moras min moci dohvatiti 320-325cm da bi mogao lagano zakucavati. :-D

Stani na zid, ispruzi max ruku i vidi koliko mozes dohvatiti. To oduzmi od barem 320-325 i toliki odraz moras imati. :D
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#13 Re: Košarkaški odraz

Post by mahalas505 »

Odraz ima dosta veze sa genetikom, tj. jednostavno se covjek rodi sa tim. Vjezbanjem mozda koji centimetar, a i to tesko.
Bodkin
Posts: 21511
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#14 Re: Košarkaški odraz

Post by Bodkin »

realno ako hoces da zakucavas sa 180, mora ti odraz biti 90cm. to ti je da povecas odraz za 50% sto je skoro nemoguce. ja sam svoj odraz popravio za nekih 15cm svojevremeno i to je bilo strasno puno.

ako bas hoces da probas, uzmi pliometrijske vjezbe. u teretani listove, cucanj i trbusni zid
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#15 Re: Košarkaški odraz

Post by zijancer »

chillermvp wrote:Dobar dan svima prije svega. Ovako ne znam odakle bi bilo dobro da krenem ali evo ovako.
Visok sam 178cm, težak 73kg. Trenutni odraz mi je od 55 do 60cm(sa jedne noge iz zaleta, sa dvije noge par cm manji).
Ono što me najviše peče je to što ne mogu zakucati košarkašku loptu na normalnoj visini koša.
Trenirao sam košarku od 2008. do 2012. i onda sam prestao sve do prošle godine negdje do novembra, od tad sam počeo ponovo.
Mene sad zanima da li je moj odraz dovoljan, a trebam još rasti? Ako trebam nabiti još odraza jako me zanima kako bi to na najbolji način mogao postići. Ako preporučujete nešto što bi bilo efektivno molim vas napišite.
Inače skoro sam napunio 16 godina(1999. god.)
ne znam odgovor na tvoje pitanje. da se odmah ogradim :mrgreen:, ali evo ca bih ja uradila:
pogledala u kojem sportu imaju najbolji odraz, pa trenirala odredeno vrijeme kao oni
cini mi se da bi to mogli biti odbojka i skok u vis..s tim da bih dala malu prednost skoku u vis
znaci..upoznaj raju koja to treniraju pa se prikljuci na mjesec-dva :P
Post Reply