Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#276 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »

Shiba wrote:
Limeni99 wrote:Ljudi treba mi hitno savjet oko kupovine trimera za kućnu upotrebu, korištenje 2-3 puta mjesečno po 2-3 sata, nešto da nije previše skupo, gledam Straus, Demon, Zippo, kakva su vaša iskustva?
Evo i ja da se priključim. Treba mi trimer u iste svrhe a o tome nemam pojma pa bih bio zahvalan do neba za neku preporuku, gdje i šta da pogledam, da ne bacam pare džaba.
i ja da se pridružim za sljedeću godinu :D

budžet na rate može i do 400 :D hihihihi

mnogo mi je važnija podrška ako se nešto pokvari
treba li biješati gorivo ili ide samo nabenzin

i možda najvažnije...

nije samo trava... maleti dio gdje raste divlje trešnje npr ili višnje... znate one izrasline iz zemlje debljine npr cenat ili tanje
može li se slomiti taj nož
radije bi nešto čvršće :D da ne puca da nije samo ona jedna žica što vrti
Shiba
Posts: 233
Joined: 07/09/2013 20:59

#277 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Shiba »

Ja sam jučer obišao par trgovina i vidio svega i svačega. Pošto o tome ne znam apsolutno ništa, može da mi proda ko hoće šta hoće i to kako hoće. :lol:

Još se nadam da će se javiti neko ko je upućen pa da nam malo pripomogne, da ne bacamo pare.
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#278 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »

prvo što sam rekao sebi moraš imati kacigu 8)
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#279 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Raja da vas upozorim na piku se prodaju Stihl trimeri koji izgledaju isto kao i originalni, samo im je cijena duplo i vise jeftinija. Navodno su to neki klonovi. Isto tako ima i rucnog alata busilice, brusilice... Bosch, Makita... za smijesne cijene.
Pa da se ne iznenadite kasnije.

Usput da kazem da sa ja sa svojim FS120 preeeezadovoljan. Kad kupujete pored onog standardnig sto se glefa, snaga, potrosnja itd obratite paznju na tezinu. Nije svejedno imati par sati na ledjima 6 i 10 kila.
Ovaj moj jevtezak 6 kg ali ga bogami osjetim, mogu misliti kako je kad se nosi onaj trimer koji je tezak desetak kila.
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#280 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »

ja se naložim sad
kad treba doći vrijeme za kosidbu gledam kako raste

valjda ću ovo kupiti :roll:
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#281 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by clio_dci120 »

Meni se javili prvi problemi sa Einhelom, u trecoj sezoni koristenja, kada stavim noz nece da se okrece, dadnem gas i trimer se zagusi.
Sa glavom sa silkom radi OK, ali posto neredovno kosim i ima nekog bas jakog korova noz mi je potreban.
Sta bi mogao biti problem?
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#282 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Ja sam naveo da su najkvalitetniji kinezi, i najskuplji, villager i einhell.
Sa njima je apsolutno najmanja šansa za kvarovima.
Ostalo je mačak u vreći, i treba se voditi logikom da je servis blizu i da je 24 mj garancija, pa kad imate te faktore zadovoljene, onda gledati dalje to jeste koji ima za istu cijenu više opreme i konja.

Preporučio bih da se zaobidju online prodavnice, i da se držite ipak nečeg fizički opipljivog u vidu većih trgovačkih lanaca ili specijalizovanih prodavnica, da ne bi na teži način naučili šta sve pokriva, to jeste ne pokriva, garancija divljih online prodavnica...

Meni je agromehanika gotovo sve kvarove priznala u garanciji na svojim Sonic trimerima, i da mi nije bilo toga, bogme bi skupa igranka bila popravljati o svome trošku.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#283 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Black swan wrote:
Shiba wrote:
Limeni99 wrote:Ljudi treba mi hitno savjet oko kupovine trimera za kućnu upotrebu, korištenje 2-3 puta mjesečno po 2-3 sata, nešto da nije previše skupo, gledam Straus, Demon, Zippo, kakva su vaša iskustva?
Evo i ja da se priključim. Treba mi trimer u iste svrhe a o tome nemam pojma pa bih bio zahvalan do neba za neku preporuku, gdje i šta da pogledam, da ne bacam pare džaba.
i ja da se pridružim za sljedeću godinu :D

budžet na rate može i do 400 :D hihihihi

mnogo mi je važnija podrška ako se nešto pokvari
treba li biješati gorivo ili ide samo nabenzin

i možda najvažnije...

nije samo trava... maleti dio gdje raste divlje trešnje npr ili višnje... znate one izrasline iz zemlje debljine npr cenat ili tanje
može li se slomiti taj nož
radije bi nešto čvršće :D da ne puca da nije samo ona jedna žica što vrti

Uzmi vidija cirkular za trimer i opleti.
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#284 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Truba »



aa što dere svaka čast
ko motorka :lol:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#285 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Evo kako to prof radi sa pravom spravom.

https://youtu.be/IghpSvZXxIA
Max_Bunker
Posts: 51
Joined: 20/11/2017 15:53

#286 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Max_Bunker »

Ja sam sedam sezona radio sa Villagerom 1250 S, 1.25 kW/1.7 KS. Koštao me je tad 320 KM, i sad je slična cijena. Šta sam ja tom jadnom stroju radio, to nije humano. Trokrakim mačem sam pilao bagrenje prečnika desetak cm, krčeći godinama zapuštene parcele, radio za dnevnicu ranijih godina kad bi zakrizilo sa parama, kosio gustu travu do koljena po cijeli dan, samo sa pauzama za dosipanje goriva... Od kvarova samo nekoliko glava za silk, i povremeno nova svjećica i podmazivanje glave.
Poslije sedam sezona, zreo je za penziju. Od uprtača je ostala hrpa kaiša sa bezbroj čvorova, šaraf za podmazivanje glave je proklizao, motor se klima na kardanu, od plastičnog štitnika na kardanu je ostao komadić plastike veličine pola dlana,čini mi se da je i karburator zreo za servis... Mislim da se to ne isplati generalno sređivati.
Pošto sam Villagerom prezadovoljan (treba uzeti u obzir i da 1250 S pripada njihovoj "Orange line" basic seriji, imaju još i "Black line" poluprofi, a od prošle godine i profi liniju sa Mitsubishi motorima), na proljeće častim sebe sa novim Villager 2700 XCE. 46 ccm, 2.7 KS/10500 obrtaja, dvije godine garancije. Black line, poluprofi stroj, cijena 599 KM, ali se da naći i jeftinije na akcijama.
noviclan
Posts: 10958
Joined: 31/10/2013 06:48

#287 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

Da mi je neki na preklapanje da moze u gepek vozila stati
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#288 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Max_Bunker wrote:Ja sam sedam sezona radio sa Villagerom 1250 S, 1.25 kW/1.7 KS. Koštao me je tad 320 KM, i sad je slična cijena. Šta sam ja tom jadnom stroju radio, to nije humano. Trokrakim mačem sam pilao bagrenje prečnika desetak cm, krčeći godinama zapuštene parcele, radio za dnevnicu ranijih godina kad bi zakrizilo sa parama, kosio gustu travu do koljena po cijeli dan, samo sa pauzama za dosipanje goriva... Od kvarova samo nekoliko glava za silk, i povremeno nova svjećica i podmazivanje glave.
Poslije sedam sezona, zreo je za penziju. Od uprtača je ostala hrpa kaiša sa bezbroj čvorova, šaraf za podmazivanje glave je proklizao, motor se klima na kardanu, od plastičnog štitnika na kardanu je ostao komadić plastike veličine pola dlana,čini mi se da je i karburator zreo za servis... Mislim da se to ne isplati generalno sređivati.
Pošto sam Villagerom prezadovoljan (treba uzeti u obzir i da 1250 S pripada njihovoj "Orange line" basic seriji, imaju još i "Black line" poluprofi, a od prošle godine i profi liniju sa Mitsubishi motorima), na proljeće častim sebe sa novim Villager 2700 XCE. 46 ccm, 2.7 KS/10500 obrtaja, dvije godine garancije. Black line, poluprofi stroj, cijena 599 KM, ali se da naći i jeftinije na akcijama.
Moje potrebe za trimerom su bile bitno skromnije nego tvoje. Vrtio sam se oko einhel-a i Villager-a i bio sam vrlo blizu da kupim jednog Villager-a, upravo iz te polu-profi serije (ne sjecam se broja modela), cijna mu je bila izmedju 550-600 KM. Ali kad sam vidio neto tezinu (bez goriva)- cca 9 kg- rekoh- hvala!
Odem u Husqvarnu, kupim 525 RX, (neto tezina 4,9 kg, uprtaci, automatska glava, 4-kraki noz, snaga 1kW) dokupim cirkular, i evo pune 3 godine, nijednog zastoja, nista, radi kao blesav. Istina kostao je oko 740 KM, ali sam ga uzeo na beskamatnu kredu od godinu dana, pa je bilo lakse.
noviclan
Posts: 10958
Joined: 31/10/2013 06:48

#289 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

https://pennyshop.ba/shop/proizvod/fuxt ... 152/160246

Pazarih danas gore navedeni trimas koji benzin damijesam 95 ili 98 hvala
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#290 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by commendatore »

noviclan wrote:https://pennyshop.ba/shop/proizvod/fuxt ... 152/160246

Pazarih danas gore navedeni trimas koji benzin damijesam 95 ili 98 hvala
najtijebolje na metanol naci absint i udri
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#291 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

noviclan wrote:https://pennyshop.ba/shop/proizvod/fuxt ... 152/160246

Pazarih danas gore navedeni trimas koji benzin damijesam 95 ili 98 hvala
strana 16 prirucnika za tvoj strojček...:
"Preporučeno gorivo
Preporučeno je korištenje bezolovnog benzina s oktanskim brojem 90 # ili više, kako bi se
smanjilo razdvajanje ugljika u komori za sagorijevanje."

Koji god kupis je OK, 95 ili 98- bitno je bleifrei, koristi preporuceno ulje za cvajtakt motore i naravno-pravilno odredi mjesavinu, ako ti je gorivo premasno ili presuho -ubrzo ces se pozdraviti sa motorom
prvih nekoliko (barem 4-5) rezervoara -ne optrecuj velikom gasom, treba vremena motoru da se razradi
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#292 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by lorente »

E raja posto treba da pocnem da radim sa trimerom prvi put u zivotu, molim za savjete :-D sastavio sam ga, pomijesao benzin i ulje, u pitanju je AGM520... Zanima me kod prvog paljenja, da li ovaj prekidac treba biti gore ili dalje, na slici je kao nesto otvoreno zatvoreno :lol: ja i benzin kao nebo i zemlja, vidio sam na yt da dignu cok, pa kad upale vrate.. Kad pale zagrijan motor bude im na sredini wtf :D
noviclan
Posts: 10958
Joined: 31/10/2013 06:48

#293 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

lorente wrote:E raja posto treba da pocnem da radim sa trimerom prvi put u zivotu, molim za savjete :-D sastavio sam ga, pomijesao benzin i ulje, u pitanju je AGM520... Zanima me kod prvog paljenja, da li ovaj prekidac treba biti gore ili dalje, na slici je kao nesto otvoreno zatvoreno :lol: ja i benzin kao nebo i zemlja, vidio sam na yt da dignu cok, pa kad upale vrate.. Kad pale zagrijan motor bude im na sredini wtf :D
ajde neka je sa srecom to gore dole valjda kada je hladno paljenje odnosno kada je masina zagrijana za toplo paljenje koji si uzeo benzin 95 ili 98. kod mene pise za prva paljenja mijesati 1:25
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#294 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by lorente »

noviclan wrote:
lorente wrote:E raja posto treba da pocnem da radim sa trimerom prvi put u zivotu, molim za savjete :-D sastavio sam ga, pomijesao benzin i ulje, u pitanju je AGM520... Zanima me kod prvog paljenja, da li ovaj prekidac treba biti gore ili dalje, na slici je kao nesto otvoreno zatvoreno :lol: ja i benzin kao nebo i zemlja, vidio sam na yt da dignu cok, pa kad upale vrate.. Kad pale zagrijan motor bude im na sredini wtf :D
ajde neka je sa srecom to gore dole valjda kada je hladno paljenje odnosno kada je masina zagrijana za toplo paljenje koji si uzeo benzin 95 ili 98. kod mene pise za prva paljenja mijesati 1:25
Pokosio sam, sad ne osjecam ruke :D
Vjeruj da nemam pojma, ja mislim da je 98... Kod mene pise u Uputstvu 1:40, tako mi je i prodavac rekao, a i na svim stranicama gdje sam citao o ovom modelu, pise samo 1:40..uglavnom jeben sport :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#295 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Maraschino »

To za trimere mijesate benzin i ulje? :roll: :shock: :?
Nemam pojma.

Treba li i u samohodne kosacice? Ja sipam cist benzin a ulje u onaj drugi rezervoar. Tako vec tri godine i super radi.

Jednom sam valjda nasuo malo vise ulja i kada je zagusila kosacica u travi izbaci bijel dim. Pogledam a onaj filter od zraka sav mastan pa sam ga morao promijeniti.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#296 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by spreca »

Maraschino wrote:To za trimere mijesate benzin i ulje? :roll: :shock: :?
Nemam pojma.

Treba li i u samohodne kosacice? Ja sipam cist benzin a ulje u onaj drugi rezervoar. Tako vec tri godine i super radi.

Jednom sam valjda nasuo malo vise ulja i kada je zagusila kosacica u travi izbaci bijel dim. Pogledam a onaj filter od zraka sav mastan pa sam ga morao promijeniti.
Trimeri trose mjesavinu benzina i dvotaktola.....a kosacice trose cisti benzin a ulje se sipa odjeljeno jer se radi o cetvorotaktnom motoru a motor trimera je dvotaktni motor i za podmazivanje klipa koristi smjesu iz benzina isto kao i motorna pila
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#297 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Maraschino »

spreca wrote:
Maraschino wrote:To za trimere mijesate benzin i ulje? :roll: :shock: :?
Nemam pojma.

Treba li i u samohodne kosacice? Ja sipam cist benzin a ulje u onaj drugi rezervoar. Tako vec tri godine i super radi.

Jednom sam valjda nasuo malo vise ulja i kada je zagusila kosacica u travi izbaci bijel dim. Pogledam a onaj filter od zraka sav mastan pa sam ga morao promijeniti.
Trimeri trose mjesavinu benzina i dvotaktola.....a kosacice trose cisti benzin a ulje se sipa odjeljeno jer se radi o cetvorotaktnom motoru a motor trimera je dvotaktni motor i za podmazivanje klipa koristi smjesu iz benzina isto kao i motorna pila
Fala vi dje culi i ne culi.
Uvijek se nesto nauci. :thumbup: :D

p.s. ja sam u pocetku mislio da se uvijek kada dosipa benzin ide i ulja :roll: :D reko, trosi i ulje a ono samo podmazuje. zato mi je izbacilo visak kada je zadimila.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#298 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by spreca »

Maraschino wrote:
spreca wrote:
Maraschino wrote:To za trimere mijesate benzin i ulje? :roll: :shock: :?
Nemam pojma.

Treba li i u samohodne kosacice? Ja sipam cist benzin a ulje u onaj drugi rezervoar. Tako vec tri godine i super radi.

Jednom sam valjda nasuo malo vise ulja i kada je zagusila kosacica u travi izbaci bijel dim. Pogledam a onaj filter od zraka sav mastan pa sam ga morao promijeniti.
Trimeri trose mjesavinu benzina i dvotaktola.....a kosacice trose cisti benzin a ulje se sipa odjeljeno jer se radi o cetvorotaktnom motoru a motor trimera je dvotaktni motor i za podmazivanje klipa koristi smjesu iz benzina isto kao i motorna pila
Fala vi dje culi i ne culi.
Uvijek se nesto nauci. :thumbup: :D

p.s. ja sam u pocetku mislio da se uvijek kada dosipa benzin ide i ulja :roll: :D reko, trosi i ulje a ono samo podmazuje. zato mi je izbacilo visak kada je zadimila.
Imas mjerac isto kao i na autu pa provjeris
noviclan
Posts: 10958
Joined: 31/10/2013 06:48

#299 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

Image

Jevo lud zbunjebog 285mm fleks a maksumalno da viri 150-160mm
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#300 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

ja sam u cetvrtak pokosio dvoriste,par stotina kvadrata...ova prva trava je najgora,krene bas gustai visoka pa se kosacica namuci a trimer mora na pun gas ,ali je opet lakse trimerom nego kosacicom
a jucer sam pokosio nekih 600 kvadrata aronije...ruke nisam osjecao sto od vibracija,sto od umora :D a kosim trokrakim nozem,jer moram precizno doci do grana aronije a da ne isjecem
na ovih 600 kvadrata sam potrosio malo manje od 2,5 litra mjesavine
i kod mene je omjer 1:40
ali je ljepota kada je masina ispravna...nakon 6-7 mjeseci nekoristenja,pali iz treceg potezanja...a prije na starom trimeru,dodjem da radim,sat ipo popravljam trimer haha

vrijedi svake pare ovako
prosle godine sam kupio bavaria black ,to je u biti einhell
Post Reply