Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Proposition Joe
Posts: 286
Joined: 10/03/2012 09:26

#251 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Proposition Joe »

Ima po nekog da preporuci neki servis u Sa gdje bi se mozda mogli naci neki originalni dijelovi? Zanima me konkretno lamela za husqvarnu 240r ....?
nimfa4
Posts: 12
Joined: 21/02/2018 16:10

#252 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nimfa4 »

kuli1961 wrote:slucajno sam nabasao na ovaj topic...pa ako nekog zanima, ili je u dilemi
Vec dvije godine korisitm trimer Husqvarna 525 RX; 1,4 KS, uprtaci na oba ramena, uz trimer dolazi automatska glava za silk i 4-kraki noz, dokupio sam noz -cirkular. tirmer korisitm za povrsinu od cca 2 dunuma, otprilike polovina je livada, trava, a druga polovina -suma.

Trimerom sam vise nego zadovoljan! Kupio sam ga novog, istina na RB Shopping karticu (u sustini kreda na 1 godinu, beskamatno), tako da cijenu nisam ni osjetio. Na PIK (OLx se svasta nudilo, ipak se nisma usudio kupovati polovno. Nijednog momenta nisam pozalio odluku da kupim novu alatku.
Odrzavanje- nikakvo, pali na prvi potez, lako se rukuje. Samo tu i tamo natrpati masti u kardan, i koristiti pravilnu mjesavinu goriva i ništa više.

Servisna mreza Husqvarna je obezbijedjena, ako treba, a nisu ni preskupi (primjer- na motornoj testeri Husqvarna 236 crkla mi potezna zvijezda- dio kosta 20 KM, ruke- 15 KM, gotovo bilo isti dan).

Istih ili slicnih karatkeristika- STIHL je bitno skuplji, a koliko cujem., ni u cemu bitno bolji...
Isti sam ti. Koristim 135r husqvarnu, odličan stroj.Ja malo više radim sa tim stvarima, kosim mezarja i odrzavam kuće i mogu ti reći da je husqvarna kvalitetnija od stihla i jeftinija.Sa svojom husqvarnom sam pokosio rezervoara i rezervoara i nije joj nista, kao sto kazes pali iz prve.Skoro svaki dan je operem i ispušem na kompresor tako da se ne zaprlja totalno.Samo pazi na mast u glavi, ispusi filter redovno i operi ga ponekad.Ja sam planirao uzeti jos jednu 135ticu.Imamo istu i motornu testeru, sa njom sam dosta "manjeg" posla uradio i pokazala se odlicnom.S obzirom na na njenu snagu više nego je dovoljna za dosta poslova.Sve sam kupio novo, tako da se ne sekiram.Nesto sam skeptičan oko polovnjaka.
noviclan
Posts: 10962
Joined: 31/10/2013 06:48

#253 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

https://www.hornbach.de/shop/Benzin-Mot ... tikel.html
AL-KO BC 4535 II-S

https://www.villager.rs/products/motorna-kosa-bc-43-es
villager BC 43 ES

e sta uzeti :? ili nesto pak trece ali treba da bude djeljiv
nimfa4
Posts: 12
Joined: 21/02/2018 16:10

#254 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nimfa4 »

noviclan wrote:https://www.hornbach.de/shop/Benzin-Mot ... tikel.html
AL-KO BC 4535 II-S

https://www.villager.rs/products/motorna-kosa-bc-43-es
villager BC 43 ES

e sta uzeti :? ili nesto pak trece ali treba da bude djeljiv
Svejedno, isti su ti dijelovi unutra.Ja imam villagera bc900 vec 3 godine i nije mu ništa za sad.Pokosio je dunuma u dunuma.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#255 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

1,1 kW je preslab trimer i ne bi ti preporucio tako slab
ja neki dan kupio novi trimer,uzeo einhel 2,2 KS i on je sa snagom na granici...optimum bi bio oko 3 KS ali nisam mogao naci za neku normalnu cijenu
ja licno ne bi uzeo niti jedan od ta dva
noviclan
Posts: 10962
Joined: 31/10/2013 06:48

#256 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

Ma jbg uzeo bih ja ove jace ali nema niti jedan koji je djeljiv da moze u vozilicu stati:'(
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#257 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by shandrprcSA »

noviclan wrote:Ma jbg uzeo bih ja ove jace ali nema niti jedan koji je djeljiv da moze u vozilicu stati:'(
https://pennyshop.ba/shop/proizvod/fuxt ... 152/120648

noviclan
Posts: 10962
Joined: 31/10/2013 06:48

#258 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

shandrprcSA wrote:
noviclan wrote:Ma jbg uzeo bih ja ove jace ali nema niti jedan koji je djeljiv da moze u vozilicu stati:'(
https://pennyshop.ba/shop/proizvod/fuxt ... 152/120648

Aha nazovi ih sutra pa ces cuti odgovor za masinku pa brate dragi necu kositi u zimu jebo im pas mater dobavljacku
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#259 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by shandrprcSA »

noviclan wrote: Aha nazovi ih sutra pa ces cuti odgovor za masinku pa brate dragi necu kositi u zimu jebo im pas mater dobavljacku
pa nisu jedini jbmu

https://www.olx.ba/profil/FUXTEC_BH

https://www.olx.ba/artikal/29994777/tri ... ps152-3ks/
noviclan
Posts: 10962
Joined: 31/10/2013 06:48

#260 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

Za ovoga sam cuo da daje garanciju ali nidje racuna i garancuje tako da su mi suhveli masine koje prodaje a iz sa da mu j.bem ako nesto ne bude stimLo ne isplati se a na penny stranici stoji ovo dostupno a nema mesec daNa
nimfa4
Posts: 12
Joined: 21/02/2018 16:10

#261 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nimfa4 »

zippoo87 wrote:1,1 kW je preslab trimer i ne bi ti preporucio tako slab
ja neki dan kupio novi trimer,uzeo einhel 2,2 KS i on je sa snagom na granici...optimum bi bio oko 3 KS ali nisam mogao naci za neku normalnu cijenu
ja licno ne bi uzeo niti jedan od ta dva
Einhell je gori od oba navedena.Pravih 2,2 ks iz husqvarne i trimera je više nego dovoljno.Ja imam 2ks iz husqvarne, radim svaki dan sa njim, kosim vikendice, mezarluke... pa mi je sasvim dovoljno.
nimfa4
Posts: 12
Joined: 21/02/2018 16:10

#262 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nimfa4 »

noviclan wrote:Za ovoga sam cuo da daje garanciju ali nidje racuna i garancuje tako da su mi suhveli masine koje prodaje a iz sa da mu j.bem ako nesto ne bude stimLo ne isplati se a na penny stranici stoji ovo dostupno a nema mesec daNa
Ljudi ja ne znam sto se igrate, 3Ks za 250KM gdje to moze biti normalno, rađe uzmite villagera koji je kinez ali barem ne "lažu" snagu.
noviclan
Posts: 10962
Joined: 31/10/2013 06:48

#263 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

nimfa4 wrote:
zippoo87 wrote:1,1 kW je preslab trimer i ne bi ti preporucio tako slab
ja neki dan kupio novi trimer,uzeo einhel 2,2 KS i on je sa snagom na granici...optimum bi bio oko 3 KS ali nisam mogao naci za neku normalnu cijenu
ja licno ne bi uzeo niti jedan od ta dva
Einhell je gori od oba navedena.Pravih 2,2 ks iz husqvarne i trimera je više nego dovoljno.Ja imam 2ks iz husqvarne, radim svaki dan sa njim, kosim vikendice, mezarluke... pa mi je sasvim dovoljno.
je li ovo tvija https://www.eurovrt.hr/trimer-motorni-h ... -135r.html koliko je dugovaj trimer?
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#264 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

nimfa4 wrote:
zippoo87 wrote:1,1 kW je preslab trimer i ne bi ti preporucio tako slab
ja neki dan kupio novi trimer,uzeo einhel 2,2 KS i on je sa snagom na granici...optimum bi bio oko 3 KS ali nisam mogao naci za neku normalnu cijenu
ja licno ne bi uzeo niti jedan od ta dva
Einhell je gori od oba navedena.Pravih 2,2 ks iz husqvarne i trimera je više nego dovoljno.Ja imam 2ks iz husqvarne, radim svaki dan sa njim, kosim vikendice, mezarluke... pa mi je sasvim dovoljno.
naravno da einhell nije neki brend,uzeo sam ga iskljucivo sto je nov i sto daje 2 godine garancije
sto se snage tice,imao sam prije ovog drugi trimer,isto neki manje poznati brend i bio je jaci od ovog
snaga se najbolje vidi kada stavis deblji las i onda vidis kako sijece...sa tankim svaki sijece ali las puca nenormalno
tako da znam sta pricam...a nisam nigdje naveo da je slabiji trimer neupotrebljiv,naprotiv...ali lakse ide ako je jaci

sto se tice ovog dole linka na husqvarnu,nije kod mene husqvarna...ali ovaj sa linka kosta 1000+ KM,to je masina ipo ali i kosta
inace imam husqvarna motorku,imam je preko 10 godina,jos nije imala niti jedan kvar...tako da mogu samo preporuciti sve od husqvarne,naravno ko moze platiti to,jer je cijena 3-4 puta veca od ovih žnj brendova
mada ako cemo iskreno,sve je to danas isto,svi koriste isti motor,iste dijelove,samo naljepnice druge
nimfa4
Posts: 12
Joined: 21/02/2018 16:10

#265 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nimfa4 »

noviclan wrote:
nimfa4 wrote:
zippoo87 wrote:1,1 kW je preslab trimer i ne bi ti preporucio tako slab
ja neki dan kupio novi trimer,uzeo einhel 2,2 KS i on je sa snagom na granici...optimum bi bio oko 3 KS ali nisam mogao naci za neku normalnu cijenu
ja licno ne bi uzeo niti jedan od ta dva
Einhell je gori od oba navedena.Pravih 2,2 ks iz husqvarne i trimera je više nego dovoljno.Ja imam 2ks iz husqvarne, radim svaki dan sa njim, kosim vikendice, mezarluke... pa mi je sasvim dovoljno.
je li ovo tvija https://www.eurovrt.hr/trimer-motorni-h ... -135r.html koliko je dugovaj trimer?
jest takav sam uzeo.Platio sam 989KM, ne zalim ni marke.Pali lako, radi po cijele dane, malo troši, jak je.
nimfa4
Posts: 12
Joined: 21/02/2018 16:10

#266 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nimfa4 »

zippoo87 wrote:
nimfa4 wrote:
zippoo87 wrote:1,1 kW je preslab trimer i ne bi ti preporucio tako slab
ja neki dan kupio novi trimer,uzeo einhel 2,2 KS i on je sa snagom na granici...optimum bi bio oko 3 KS ali nisam mogao naci za neku normalnu cijenu
ja licno ne bi uzeo niti jedan od ta dva
Einhell je gori od oba navedena.Pravih 2,2 ks iz husqvarne i trimera je više nego dovoljno.Ja imam 2ks iz husqvarne, radim svaki dan sa njim, kosim vikendice, mezarluke... pa mi je sasvim dovoljno.
naravno da einhell nije neki brend,uzeo sam ga iskljucivo sto je nov i sto daje 2 godine garancije
sto se snage tice,imao sam prije ovog drugi trimer,isto neki manje poznati brend i bio je jaci od ovog
snaga se najbolje vidi kada stavis deblji las i onda vidis kako sijece...sa tankim svaki sijece ali las puca nenormalno
tako da znam sta pricam...a nisam nigdje naveo da je slabiji trimer neupotrebljiv,naprotiv...ali lakse ide ako je jaci

sto se tice ovog dole linka na husqvarnu,nije kod mene husqvarna...ali ovaj sa linka kosta 1000+ KM,to je masina ipo ali i kosta
inace imam husqvarna motorku,imam je preko 10 godina,jos nije imala niti jedan kvar...tako da mogu samo preporuciti sve od husqvarne,naravno ko moze platiti to,jer je cijena 3-4 puta veca od ovih žnj brendova
mada ako cemo iskreno,sve je to danas isto,svi koriste isti motor,iste dijelove,samo naljepnice druge
Ne bih se slozio da je ista masina kod npr stihla i husqvarne pa kad bih poredili sa ovim kinezima.Rastavljao sam sve te masine i svi ti no-name bredondovi imaju istu masinu, samo druge plastike kao sto i ti reče, dok je kod ovo dvoje sasvim nesto drugo, dosta kvalitetnije odrađeno.Sto je najbitnije husqvarna je dosta lakša što se tiče kilaze od ovih ostalih.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#267 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

pa na to mislim...na ove no name brendove
husqvarna i sthil su prva klasa i tu nema rasprave ali taj kvalitet i naplacuju

najveci problem sada je sto postoji velika rupa (gap) izmedju masina do 300 KM i ovih najboljih
evo nedavno sam bas trazio trimer,pokvario mi se stari,tacnije zezao me sa paljenjem a i ja sam mu odvalio saraf na plovku i nastala rupa dole i nisam htio nista popravljati,nego kupiti novi
trazio sam nesto do 250-300 KM i ove godine su svi prodavaci digli cijenu trimerima u odnosu na proslu godinu...prodaju ih skuplje po 30-50 KM
znaci bukvalno smece sve,preslabi,nemaju tregera za nosenje,od opreme samo najosnovnije...bas bas losa ponuda

dobijem preporuku u jednom trznom centru od peodavaca za einhel (tacnije brend je bavaria,ali to je einhel black),niza kategorija einhella i kada sam sveizvagao,taj od 230 KM je ispao najbolji za te pare,plus dobijem dvije godine garancije
takodjer nema onih dobrih tregera,nego samo kajs preko ramena

kosio sam par puta sa njim i za sada je OK,pali iz 4-5 pokusaja kada stoji danima a kada je zagrijan,pali iz prve...vibracije su mu ok,potrosnja je takodjer solidna,ali opet zavisi da li kosim nozem ili lasom...las vise trosi goriva,jer radi uvijek na punom gasu,dok sa nozem ide na 50% gasa

kao sto reko,najveci je problem sto nema neke ponude za srednji razred trimera...izmedju 300 i 700 KM nema nista u ponudi...ovo od 700+ vec ide sthil,husqvarna

vilager i tako to je takodjer ista klasa kao i ovi kinezeri,samo lijepo upakovani
noviclan
Posts: 10962
Joined: 31/10/2013 06:48

#268 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

zippoo87 wrote:pa na to mislim...na ove no name brendove
husqvarna i sthil su prva klasa i tu nema rasprave ali taj kvalitet i naplacuju

najveci problem sada je sto postoji velika rupa (gap) izmedju masina do 300 KM i ovih najboljih
evo nedavno sam bas trazio trimer,pokvario mi se stari,tacnije zezao me sa paljenjem a i ja sam mu odvalio saraf na plovku i nastala rupa dole i nisam htio nista popravljati,nego kupiti novi
trazio sam nesto do 250-300 KM i ove godine su svi prodavaci digli cijenu trimerima u odnosu na proslu godinu...prodaju ih skuplje po 30-50 KM
znaci bukvalno smece sve,preslabi,nemaju tregera za nosenje,od opreme samo najosnovnije...bas bas losa ponuda

dobijem preporuku u jednom trznom centru od peodavaca za einhel (tacnije brend je bavaria,ali to je einhel black),niza kategorija einhella i kada sam sveizvagao,taj od 230 KM je ispao najbolji za te pare,plus dobijem dvije godine garancije
takodjer nema onih dobrih tregera,nego samo kajs preko ramena

kosio sam par puta sa njim i za sada je OK,pali iz 4-5 pokusaja kada stoji danima a kada je zagrijan,pali iz prve...vibracije su mu ok,potrosnja je takodjer solidna,ali opet zavisi da li kosim nozem ili lasom...las vise trosi goriva,jer radi uvijek na punom gasu,dok sa nozem ide na 50% gasa

kao sto reko,najveci je problem sto nema neke ponude za srednji razred trimera...izmedju 300 i 700 KM nema nista u ponudi...ovo od 700+ vec ide sthil,husqvarna

vilager i tako to je takodjer ista klasa kao i ovi kinezeri,samo lijepo upakovani
kralju kad spomenu bavaria pivo trimer koji je podmarka einhella sta mislite kakav je ovaj obijev lux

Image

LUX Benzin-Freischneider B-FS 51,7/43

valjda je ot taj pise 1,5kw
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#269 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

za 300 KM je slab...ja ga ne bi platio toliko
imas za 300 KM crveni einhell,sa onim dobrim remenom i snaga je jaca,barem na papiru a crveni einhell je najbolja serija einhella...i gledaj da ima sto vise garancije
ja sam naletio na dvije godine garancije u fisu i tu sam i kupio

sto se tice ovih raznoraznih marki trimera,to su sve isti trimeri,samo druge naljepnice...isti motori,iste rucke,isti prenosi,sve isto...samo naljepnica druga
tako da je jedino bitno da ganjas sto bolju cijenu i garanciju a snagu sam ocijeni koja ti je dovoljna
ja licno ne bi isao ispod 2 KS a i to je malo...imam sada sa 2.2 i nije nesto jak...stari je bio jaci ali radi posao i ovaj...manje trosi :D
made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#270 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by made_in_sarajevo »

Jel zna neko ima li se gdje uzeti noz za malciranje za honda kosilicu HR 21-5 ili neki univerzalni? :D
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#271 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Nije sve ni u kw i konjskim snagama...

Ima mnogo toga do broja obrtaja i obrtnog momenta (njutn-metri), kao i do omjera i ugla zupčanika i efikasnosti motora. Kinezi se vrte daleeeko sporije od profi mašina, troše mnogo više goriva, i isporučuju manje obrtnog momenta na glavu trimera.

Moje iskustvo u radu do sada je pokazalo da 2 KS iz kine i iz stihla/husqvarne apsolutno ne mogu da se porede, ni po snazi u praksi, ni po učinku to jeste po količini pokošene trave za isti ulog vremena i goriva. Naravno, ni po vremenu provedenom u servisima :lol: :lol: :lol:

Svakako, kome treba za vlastite potrebe, uvijek je pametnije uzeti nešto jeftino sa 2 godine garancije, i polako... Tu je ubjedljivo najkvalitetniji Einhell crveni i VIllager, ali su i najskuplji, osjetno skuplji od drugih sa istim kw-ks. Sa njima su najmanje šanse generalno za kvarovima, a pogotovo najmanje ima pucanja konstruktivnih dijelova mašine, sajli i ostalih mehaničkih oštećenja, na koje su ostale kineske marke baš osjetljive, i znaju koštati mnogo novca ili vremena van upotrebe (na servisu) na tim sitnicama.

Ko gleda ekonomičnost goriva a kosi redovno i normalnu travu, koja se rješava filkom 2.0, 2.2, max 2.4 - što manji motor. Tu će čak i 25 kubični bavaria da odradi posao bez problema, a trošiće veoma malo goriva. Neka gornja granica bi išla na 43cc, sve preko toga (motori od 50 i 60cc) će uzimati mnogo goriva na maloj travi, ali će biti kadro i da odradi dosta zahtjevnije poslove.
Limeni99
Posts: 34
Joined: 20/07/2017 08:29

#272 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Limeni99 »

Ljudi treba mi hitno savjet oko kupovine trimera za kućnu upotrebu, korištenje 2-3 puta mjesečno po 2-3 sata, nešto da nije previše skupo, gledam Straus, Demon, Zippo, kakva su vaša iskustva?
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#273 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by shape of despair »

Gazda mi kod kojeg zivim ima elektricni trimer i za 5 godina sam se uvjerio da je to jedno veliko sranje. Pa ti sa tim covjece nemozes nikad dobiti lijepo pokosen travnjak kao kad ga kosis sa pravom kosilicom. Okreni malo ugao trimeta i zajeba travu u korjenu. Vremenom dobijes pašnjak a ne travnjak. Pored svega sve je to jako sporo. Dok pokosim 10×10 travljaka treba mi 20min. a ako malo zaraste trava 30 minimalno.
Dobro, mozda ovi jači bolje odrade posao ali obični električni su čisto sranje
Shiba
Posts: 233
Joined: 07/09/2013 20:59

#274 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Shiba »

Limeni99 wrote:Ljudi treba mi hitno savjet oko kupovine trimera za kućnu upotrebu, korištenje 2-3 puta mjesečno po 2-3 sata, nešto da nije previše skupo, gledam Straus, Demon, Zippo, kakva su vaša iskustva?
Evo i ja da se priključim. Treba mi trimer u iste svrhe a o tome nemam pojma pa bih bio zahvalan do neba za neku preporuku, gdje i šta da pogledam, da ne bacam pare džaba.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#275 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

niste naveli budzet
za 300 KM crveni Einhell sa onim dobrim remenom i neke 2,2 KS ili je 2,5 KS

za do 250 KM,moze bavaria (to je takodjer einhell ali najslabiji),mogu i ti strausi i ostalo...sve opet zavisi za sta ti treba,kakvu travu kosis
ja sam sa ovim svojim zadovoljan za sada,jos samo moram kupiti kvalitetniji remen ,da nije onaj kajs,on umara
pisao sam par postova unazad o ovim jeftinijim trimerima,pa lakse vam je pogledati sa pocetka stranice i procitati,nego nanovo pisati postove :D

ima i po piku nekakvih,fol 5 KS a cijena po 160-170 KM...ne znam samo da li imaju garanciju i ako imaju,kako i gdje je ostvariva
ja sam svoj kupio u Fisu...blizu ako se sta desi
Post Reply