Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#226 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Ista guza kao kod sonic trimera, identičan hladnjak, starter, izduvna grana, rezervoar, cijevi, ... Sve to ide iz iste fabrike, samo se malo kozmetika preuredi, jedan majstor mi reče da je ulazna cijena trimera na veliko od 35 KM nadalje, što objašnjava kako im se isplati prodavati za 200 sa 2 god garancije na sve dijelove...

Sad da Demon ima 3.8 kw, to je izuzetno malo vjerovatno...

To je čak iznad ranga najsnažnijih šumskih čistača Stihlovih, koji koštaju oko 2000, a daju 2,8 kilovata iz 57 kubika, ispade da demon sa 5 kubnih cm manje, daje čak 35% više snage od najjačeg Stihla :lol: :lol: ...

Moguće je da je Demon jači od komšinog trimera, realno za nekih pola ks, a već to čini razliku ogromnu razliku u radu, evo lupam okvirno - rekreativni trimeri 1.3 ks, malo ozbiljnije mašine 1.8 KS, kose za teži rad 2.3 KS, čistaši 2.8+ KS...

Kakogod, ako se neće puno kvariti, i ako je efikasan, udri brate, i hvali ga svima i preporučuj :)

1 litar goriva nije malo, kada imaš efikasnu mašinu. Sa ovim našim kinezima litar ispari za čas, a demon ako zaista ima toliko kw, bi morao smazati litru za 20 minuta, pošto je i kod najefikasnijih čistača, potrošnja oko 450-500 g goriva na pun gas, po kw snage unutar 1 h rada, dakle demon je 3.8 x 0.5 - pun gas na 1 h traži 1,9 litara, ergo, litra ode za pola sata (kad bi bio stihl ili husqvarna i uzimao tako malo goriva), dakle 20 i koja minuta najjaceg rada plafon, ako ima zaista toliko kw.

Stihl fs 120? 31 ccm, 1.6 KS

Zašto ne stihl fs 250? 40 ccm, 2.2 KS, oko 980 KM se može naći. Mašina je dosta svestranija od 120ke, sjajno se nosi i kada je jako gadna trava.

http://www.kwf-online.de/deutsch/pruef/ ... 38_11e.pdf
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#227 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by esso_sa »

Bossnian wrote:Koje ulje koristiš na nekim forumima čitam kao da je najbolje neko kvalitetnije ulje tipa Sthil, 1:40, bočica od 100ml na 4 l mješavine.
Sa uljem se nisam nesto zamarao, od ranije sam imao bocu INA dvotaktola pa to trenutno i trosim, a koja ce biti sljedece, vjerovatno ono koje mi prvo naleti pod ruku.
strax wrote: Kakogod, ako se neće puno kvariti, i ako je efikasan, udri brate, i hvali ga svima i preporučuj :)

1 litar goriva nije malo, kada imaš efikasnu mašinu. Sa ovim našim kinezima litar ispari za čas, a demon ako zaista ima toliko kw, bi morao smazati litru za 20 minuta, pošto je i kod najefikasnijih čistača, potrošnja oko 450-500 g goriva na pun gas, po kw snage unutar 1 h rada, dakle demon je 3.8 x 0.5 - pun gas na 1 h traži 1,9 litara, ergo, litra ode za pola sata (kad bi bio stihl ili husqvarna i uzimao tako malo goriva), dakle 20 i koja minuta najjaceg rada plafon, ako ima zaista toliko kw.
Za sada je OK, pa cu ga svakako i preporucivati. Ako sta crkne u medjuvremenu, bit cete odmah informisani i upozoreni :thumbup:
Sto se tice potrosnje, pa na punom gasu i hoce smazati 1l goriva za nekih 30 min. Na pola gasa, kako mi uglavnom kosimo, izdrzi do 1h, mozda malo krace
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#228 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Bossnian »

[quote="strax"]Ista guza kao kod sonic trimera, identičan hladnjak, starter, izduvna grana, rezervoar, cijevi, ... Sve to ide iz iste fabrike, samo se malo kozmetika preuredi, jedan majstor mi reče da je ulazna cijena trimera na veliko od 35 KM nadalje, što objašnjava kako im se isplati prodavati za 200 sa 2 god garancije na sve dijelove...

Sad da Demon ima 3.8 kw, to je izuzetno malo vjerovatno...

To je čak iznad ranga najsnažnijih šumskih čistača Stihlovih, koji koštaju oko 2000, a daju 2,8 kilovata iz 57 kubika, ispade da demon sa 5 kubnih cm manje, daje čak 35% više snage od najjačeg Stihla :lol: :lol: ...

Moguće je da je Demon jači od komšinog trimera, realno za nekih pola ks, a već to čini razliku ogromnu razliku u radu, evo lupam okvirno - rekreativni trimeri 1.3 ks, malo ozbiljnije mašine 1.8 KS, kose za teži rad 2.3 KS, čistaši 2.8+ KS...

Kakogod, ako se neće puno kvariti, i ako je efikasan, udri brate, i hvali ga svima i preporučuj :)

1 litar goriva nije malo, kada imaš efikasnu mašinu. Sa ovim našim kinezima litar ispari za čas, a demon ako zaista ima toliko kw, bi morao smazati litru za 20 minuta, pošto je i kod najefikasnijih čistača, potrošnja oko 450-500 g goriva na pun gas, po kw snage unutar 1 h rada, dakle demon je 3.8 x 0.5 - pun gas na 1 h traži 1,9 litara, ergo, litra ode za pola sata (kad bi bio stihl ili husqvarna i uzimao tako malo goriva), dakle 20 i koja minuta najjaceg rada plafon, ako ima zaista toliko kw.

Stihl fs 120? 31 ccm, 1.6 KS

Zašto ne stihl fs 250? 40 ccm, 2.2 KS, oko 980 KM se može naći. Mašina je dosta svestranija od 120ke, sjajno se nosi i kada je jako gadna trava.

http://www.kwf-online.de/deutsch/pruef/ ... 38_11e.pdf[/qu

Većina tih trimera je na isti fazon demon straus, sonic samo su naljepnice drugačije, zavisi šta želiš da se u tvornici nalijepi :D , navodno minimalna naruđba je 50 komada prosjek cijene po komadu 20-50$ gledam nedavno ima jedan 6.2 ks ja mislim da bi dva čovjeka trebala čuvati tu zvjerku da je snaga tačna uglavnom opet za tu lovu se isplati kupiti jer faktički dobiješ opreme u vrijednosti pola trimera.
Što se tiče sthil-a i husqvarne oni su neprikosnoveni, imaš na olx-u sthil fs 250 uvoz iz Švice za nekih 600 KM izgledom očuvan kao nov
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#229 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

trose trimeri gorivo salom...posebno ako se kosi lasom...jer ti tada treba jaci gas
ako se kosi nozem,onda bez problema se moze na pola gasa i ono pustas/pritisces gas i ide odlicno
problem je ako se koristi trimer u poljoprivredi i vocarstvu,onda ne smijes staviti noz,jer ces isjeci kulture,dok je las fleksibilniji i vecinom nece osjeci,ako se na vrijeme pusti gas

ja kosim aroniju lasom i potrosi mi fino goriva dok pokosim nekih 600 kvadrata trave,mozda malo vise,jer kosim i okolo i oko vocki
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#230 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

evo odlicna ponuda trimera...tj.trimer je klasika ali ima dodatne opreme u vrijednosti pola trimera
https://www.olx.ba/artikal/24512320/tri ... ma-novooo/
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#231 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kafanski_covjek »

Bossnian wrote: Koliko je koštao, koja mu je snaga. Faktički na isti fazon kao i demon ili straus.Samo druga naljepnica :)
200KM
http://www.b2btradecentre.com/product/3 ... 68921.html
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#232 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

zippoo87 wrote:evo odlicna ponuda trimera...tj.trimer je klasika ali ima dodatne opreme u vrijednosti pola trimera
https://www.olx.ba/artikal/24512320/tri ... ma-novooo/
Ima opreme, samo što ti garantujem da ću ja, i bilo ko drugi kad udje u ozbiljnije zaraslu parcelu, te rezne alate pokriviti ili polomiti, u roku od par dana, ako ne i sati...

Trokraki nož koji ide uz kineze, je težak oko 100-150 g, i pravljen od nekog budibogsnama željezceta. Stihlov nož ima 450g, prekaljeni nehrdjajući čelik 2.5 mm debljine. Nebo i zemlja.

Moja preporuka za rekreativno košenje kinezima, je ipak da se uzme nešto sa malo manje kw/ks, da ne bude poslije - ijao, kosim malu travu, stučem rezervoar za sat... Jbg, puno kubika = puno potrošnje.

Dobar silk je obavezan, recimo Willtek tako oštro kosi travu da se ne može porediti sa villager, sonic i ostalim jeftinim silkovima, meni se pokazao efikasniji u travi i manje lomljiv i od stihlovog 2.7 crvenog i 2.4 naradzastog, a kostaju isto, oko 27-30 pf po metru.
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#233 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

strax wrote:
zippoo87 wrote:evo odlicna ponuda trimera...tj.trimer je klasika ali ima dodatne opreme u vrijednosti pola trimera
https://www.olx.ba/artikal/24512320/tri ... ma-novooo/
Ima opreme, samo što ti garantujem da ću ja, i bilo ko drugi kad udje u ozbiljnije zaraslu parcelu, te rezne alate pokriviti ili polomiti, u roku od par dana, ako ne i sati...

Trokraki nož koji ide uz kineze, je težak oko 100-150 g, i pravljen od nekog budibogsnama željezceta. Stihlov nož ima 450g, prekaljeni nehrdjajući čelik 2.5 mm debljine. Nebo i zemlja.

Moja preporuka za rekreativno košenje kinezima, je ipak da se uzme nešto sa malo manje kw/ks, da ne bude poslije - ijao, kosim malu travu, stučem rezervoar za sat... Jbg, puno kubika = puno potrošnje.

Dobar silk je obavezan, recimo Willtek tako oštro kosi travu da se ne može porediti sa villager, sonic i ostalim jeftinim silkovima, meni se pokazao efikasniji u travi i manje lomljiv i od stihlovog 2.7 crvenog i 2.4 naradzastog, a kostaju isto, oko 27-30 pf po metru.
sve sto si napisao stoji,kineski i nisu neki kvalitet ali cijena im je 5 puta niza
sto se tice noza,nedavno sam udario u komad zeljeza i dobro ostetio noz...mada bi se i puno jaci ostetio,jer sam udario u spojnicu od skele,veliki komad zeljeza,neko bacio u travi u paf a onda sam udario i u panj od vocke i puce noz jedno 2 cm...pojavise se vibracije i nisam mogao raditi dalje,nego sam morao noz skratiti na svakom kraku da nema vibracija
ali na kineski trimer mozes namontirati sthil noz...ili neki drugi kvalitetniji
ja samo kazem da im je sada cijena svima oko 200 KM a onda je bolje za isto para dobiti sto vise opreme...jer svaka ova stavka sa linka pojedinacno kosta oko 20ak KM,kada se pojedinacno kupuje

sto se silka tice,sto je tanji,bolje kosi i moze slabiji gas...naravno ako se kosi trava a ne zivica
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#234 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Mozes ako je 20 mm precnik kao kod stihla, a kinezi obicno idu na 25 mm...

Ne sporim trimere, to je dvotaktni motoric, kardan, glava, i tuci, ako si dobre srece, sluzice te za licne potrebe godinama bez ozbiljnijih kvarova, vec je ta dodatna oprema osjetljiva, kao i plastika na samom trimeru, sajla gasa, prekidaci, krto, slabasno, ali kao sto kazes - kosta 5x manje, a uradi isti posao, pa nema mjesta pretjeranom kukanju :)
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#235 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Kataklinger »

Pozdrav

Preporuka za motornu kosilicu do cca 500KM? Usudio bih se uzeti i polovnu ako je očuvana. Treba mi doabr omjer kvalitete, snage, buke itd. Mogu ja ovako napamet otići na PiK ili bilo gdje pa nasumice izabrati neku, ali možda ovdje neko ima već preporuku.
noviclan
Posts: 10903
Joined: 31/10/2013 06:48

#236 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

https://www.olx.ba/artikal/21762277/tri ... sr152-3ks/

Valja li ovq kurcu trimer (sto marka, sto model)
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#237 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

noviclan wrote:https://www.olx.ba/artikal/21762277/tri ... sr152-3ks/

Valja li ovq kurcu trimer (sto marka, sto model)
dobro je ako ces kositi stadion sa njim i gurati samo pravo :D
ja ovo ne bi nikada uzeo,sa ovim nemas nikakve kontrole,kako sa ovim obletiti oko neke prepreke...meni ovo izgleda totalno neprakticno
User avatar
Angel_of...
Posts: 311
Joined: 24/07/2009 18:43

#238 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Angel_of... »

Moze li jos preporuka za kosilicu motornu? :-) Komsinica nam ima neku Viking 2, tako nesto, pa reko ima li jos kakvih preporuka. Da se ne zalijecemo :?
strax
Posts: 56
Joined: 24/02/2011 10:55

#239 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by strax »

Uzeti nesto kvalitetno i polovno...

Niposto novo, jer krecu od 500 KM a da prostic curcu ne valjaju, one sto valjaju su 800+, al kad ces ti to sebi isplatiti?

Jako solidne polovne su od 250 do 400, uzmes vrhunsku masinu i miran si godinama...
User avatar
Angel_of...
Posts: 311
Joined: 24/07/2009 18:43

#240 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Angel_of... »

strax wrote:Uzeti nesto kvalitetno i polovno...

Niposto novo, jer krecu od 500 KM a da prostic curcu ne valjaju, one sto valjaju su 800+, al kad ces ti to sebi isplatiti?

Jako solidne polovne su od 250 do 400, uzmes vrhunsku masinu i miran si godinama...
Mozete li mi neku konkretnu marku preporuciti da se time vodim kad budem trazila po Piku :)
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#241 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Bossnian »

noviclan wrote:https://www.olx.ba/artikal/21762277/tri ... sr152-3ks/

Valja li ovq kurcu trimer (sto marka, sto model)
Taj model i nije čemu(bar meni tako izgleda), marka je super, ja koristim Fuxtec trimer sa istim tim motorom i do sada je pokosio 7-8 dunuma trave, radi bez problema imaš godinu garancije na motor.Ako te još šta interesuje pitaj :thumbup:
noviclan
Posts: 10903
Joined: 31/10/2013 06:48

#242 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by noviclan »

Bossnian wrote:
noviclan wrote:https://www.olx.ba/artikal/21762277/tri ... sr152-3ks/

Valja li ovq kurcu trimer (sto marka, sto model)
Taj model i nije čemu(bar meni tako izgleda), marka je super, ja koristim Fuxtec trimer sa istim tim motorom i do sada je pokosio 7-8 dunuma trave, radi bez problema imaš godinu garancije na motor.Ako te još šta interesuje pitaj :thumbup:
Koji ti model rabis hvala
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#243 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Naslovnica »

strax wrote:Uzeti nesto kvalitetno i polovno...

Niposto novo, jer krecu od 500 KM a da prostic curcu ne valjaju, one sto valjaju su 800+, al kad ces ti to sebi isplatiti?

Jako solidne polovne su od 250 do 400, uzmes vrhunsku masinu i miran si godinama...
Upravo tako.
Ja sam preko PIK-a kupio od onog momka u Otesu samohodnu Texas kosilicu (Made in Denmark), sa Brigss-ovim motorom, evo ima 3 godine dere li dere. Bezolovni benzin. Jednom joj promijenio ulje, reda radi.
Platio je, koliko se sjećam, ne više od 250KM.
Rekao sam sebi, nikada više bilo kakva osim samohodne koslice. Rahatluk. I nikada nova koslica, kada ima polovnih, sasvim povoljnih, i odličnog kvaliteta.
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#244 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Bossnian »

noviclan wrote:
Bossnian wrote:
noviclan wrote:https://www.olx.ba/artikal/21762277/tri ... sr152-3ks/

Valja li ovq kurcu trimer (sto marka, sto model)
Taj model i nije čemu(bar meni tako izgleda), marka je super, ja koristim Fuxtec trimer sa istim tim motorom i do sada je pokosio 7-8 dunuma trave, radi bez problema imaš godinu garancije na motor.Ako te još šta interesuje pitaj :thumbup:
Koji ti model rabis hvala
FUXTEC FX-MS152

https://www.olx.ba/artikal/25977464/tri ... 2u1-3-0ks/
Xeox2
Posts: 297
Joined: 21/02/2016 22:14

#245 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Xeox2 »

.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#246 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by walk_M-A-N »

Ja sam još uvijek na kosi i to mi ne smeta toliko kao problem da mi kosa ne valja, kupio je negdje usput u Blažuju. Sada kad sam skontao kakva treba biti, pojma nemam gdje ću je uzeti, niti pribor za otkivanje. Ima tema za to „ košenje ručnom kosom“.
(Pričam jučer sa nekim dedom, on kosio i 3-4 dunuma dnevno a kosa mu trajala 20 godina, drugi 7 a jedan čak 10 dunuma dnevno).

A ovdje ne znam ništa, zato i čitam, osim sljedećeg:
- uzmi kažu trimer na obadva ramena, ne na jedno; niko ne hvali električni pa izgleda ostaje benzin; efikasnost zavisi od snage; ima začkoljica u radu i održavanju prilično
- uzmi samohodnu kosilicu; ako ima korpu svaki čas je moraš prazniti; ovo ne može na većem nagibu
- za pravo košenje uzmi Gorenje Muta gdje je nož 100 ili čak 130 cm, po mogućnosti 10 KS koja se može zakretati
Nemam osjećaj za koje je površine šta. Ali svi idu sa manje na veće.
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#247 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Rugafet »

Ja imam Briggs-ovu 675 seriju. Masina za desetku, mozes teren sa njom ravnat, stvarno bez ijedne primjedbe...Sve u svemu sa B&S nema greske
encony
Posts: 75
Joined: 06/11/2015 15:51

#248 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by encony »

Ima li neko da se malo bolje razumije u veličine karika i klipova.
Trebam da naručim sa Ebay-a kariku za trimer marke Brast, jer istu nisam uspio naći kod nas jer je debljine 2mm.
Prečnik klipa je 44mm. Na ebay-u ima različitih veličina tipa 40x2mm, 44x2mm itd.
Zanima me kod ovih oznaka veličine karike šta znači ovaj prvi broj. Da li je to unutrašnji ili vanjski prečnik karike?
Mjerio sam drugu kariku koja je čitava i kad je skupim unutrašnji prečnik je 40mm a vanjski 44mm, pa nisam siguran koju da naručim 40x2mm ili 44x2mm.
frngla
Posts: 3222
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#249 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by frngla »

Rugafet wrote:Ja imam Briggs-ovu 675 seriju. Masina za desetku, mozes teren sa njom ravnat, stvarno bez ijedne primjedbe...Sve u svemu sa B&S nema greske
Fakat neuništivi motori. Imam kosilicu staru 25+ godina, kod mene je cca. 10 godina, niti se održava kako treba, samo ulje povremeno zamijenim i to je to. Neuništiva bukvalno.
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#250 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

slucajno sam nabasao na ovaj topic...pa ako nekog zanima, ili je u dilemi
Vec dvije godine korisitm trimer Husqvarna 525 RX; 1,4 KS, uprtaci na oba ramena, uz trimer dolazi automatska glava za silk i 4-kraki noz, dokupio sam noz -cirkular. tirmer korisitm za povrsinu od cca 2 dunuma, otprilike polovina je livada, trava, a druga polovina -suma.

Trimerom sam vise nego zadovoljan! Kupio sam ga novog, istina na RB Shopping karticu (u sustini kreda na 1 godinu, beskamatno), tako da cijenu nisam ni osjetio. Na PIK (OLx se svasta nudilo, ipak se nisma usudio kupovati polovno. Nijednog momenta nisam pozalio odluku da kupim novu alatku.
Odrzavanje- nikakvo, pali na prvi potez, lako se rukuje. Samo tu i tamo natrpati masti u kardan, i koristiti pravilnu mjesavinu goriva i ništa više.

Servisna mreza Husqvarna je obezbijedjena, ako treba, a nisu ni preskupi (primjer- na motornoj testeri Husqvarna 236 crkla mi potezna zvijezda- dio kosta 20 KM, ruke- 15 KM, gotovo bilo isti dan).

Istih ili slicnih karatkeristika- STIHL je bitno skuplji, a koliko cujem., ni u cemu bitno bolji...
Post Reply