Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#326 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

zippoo87 wrote:neko je na nekom forumu napisao da demon ima oko 6-7 kg...ne znam je li ovdje ili negdje drugo
za kraci rad to nije strasno ali za rad od par sati,osjeti se ta tezina itekako
Villager 7,7 kg, a Demon 7,8 kg, tezina za oba, bez goriva.....katastrofa za rad nakon sat/ dva! Ni dobri dvostruki uprtaci ne pomazu. Istina, velika im je prednost cijena u odnosu na brendove Stihl, Husqvarna. ALi kod kupovine motornog tirmera, mislim da prvenstveno treba voditi racuna da li se tirmer kupuje za rad "oko kuce", na vlastitom placu, dakle- relativno povremeno ili za svakodnevni rad- za naknadu. Od konkretne potrebe, zavisi i koja snaga trimera se trazi. Trimer imam vec 3 godine (Husqvarna 525 RX), koliku i kakvu povrsinu sisam sam vec opisao i njegova snaga od 1,4 KS je sasvim dovoljna.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#327 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

kuli1961 wrote:
zippoo87 wrote:neko je na nekom forumu napisao da demon ima oko 6-7 kg...ne znam je li ovdje ili negdje drugo
za kraci rad to nije strasno ali za rad od par sati,osjeti se ta tezina itekako
Villager 7,7 kg, a Demon 7,8 kg, tezina za oba, bez goriva.....katastrofa za rad nakon sat/ dva! Ni dobri dvostruki uprtaci ne pomazu. Istina, velika im je prednost cijena u odnosu na brendove Stihl, Husqvarna. ALi kod kupovine motornog tirmera, mislim da prvenstveno treba voditi racuna da li se tirmer kupuje za rad "oko kuce", na vlastitom placu, dakle- relativno povremeno ili za svakodnevni rad- za naknadu. Od konkretne potrebe, zavisi i koja snaga trimera se trazi. Trimer imam vec 3 godine (Husqvarna 525 RX), koliku i kakvu povrsinu sisam sam vec opisao i njegova snaga od 1,4 KS je sasvim dovoljna.
Mozda se covjek navikne ili utrenira na tezinu trimera. Ja kad nakon mjesec dva uzmem da kosim sa njim taj dan, sutra i prekosutra me sve boli. Moj je 6.3 prazan sa gorivom je 7, mislim da se na to treba dodati i tezina glave sa silkom ili noz. Tesko brate mlatarati sa njim dva sata, nakon toga moraju se imati posljedice.
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#328 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

istina je da se umori ali boze moj...prezivi se
ja sam nedavno kosio skoro 3 sata sa njim...bas sam se umorio ali sutradan bude vec bolje
meni su nekako najgore vibracije,iako je ovaj novi bas slab sa vibracijama...ali opet nakon sat dva,ruka utrne skroz :D
moj ovaj bavaria ima oko 2 KS i na donjoj granici je za moje potrebe...kada mlatim veliku travu i debelu,osjeti se da je to to sto se tice snage
onaj prosli sto sam imao je bio ja mislim jaci ali je kupljen polovan pa nije bio cemu,kasnije poceo zezati sa paljenjem i kupio sam drugi nov
ovaj je sada milina...naspem goriva i pali hladan iz 2-3 poteza
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#329 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

zippoo87 wrote:istina je da se umori ali boze moj...prezivi se
ja sam nedavno kosio skoro 3 sata sa njim...bas sam se umorio ali sutradan bude vec bolje
meni su nekako najgore vibracije,iako je ovaj novi bas slab sa vibracijama...ali opet nakon sat dva,ruka utrne skroz :D
moj ovaj bavaria ima oko 2 KS i na donjoj granici je za moje potrebe...kada mlatim veliku travu i debelu,osjeti se da je to to sto se tice snage
onaj prosli sto sam imao je bio ja mislim jaci ali je kupljen polovan pa nije bio cemu,kasnije poceo zezati sa paljenjem i kupio sam drugi nov
ovaj je sada milina...naspem goriva i pali hladan iz 2-3 poteza
nije lako naći proporciju u ovome: što manje novca, težine trimera i vibracija, a što vise snage
na nečemu se mora uštinuti :D
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#330 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by newklear »

Šta mislite je li ovo original, nešto mi jeftino za Husqvarna marku

Code: Select all

https://www.olx.ba/r/30003426/175712
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#331 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

newklear wrote:Šta mislite je li ovo original, nešto mi jeftino za Husqvarna marku

Code: Select all

https://www.olx.ba/r/30003426/175712
nisam neki znalac, ali bih rekao da je kineski falš:
- cijena???- pa i polovan, stari model, ako je ispravan više i vrijedi i košta
-glava kardana (obicno je od aluminijuma, a ne lakirano, vidi razliku na slikama 2,4.-5), spoj kardana i motora,
- pribor- koliko noževa, toliko glava kardana????
- oklopi (deklovi)
- dekl špage za paljenje
-identifikaciona pločica
- boja "crvenih deklova"-preintenzivna crvena, oridjidji je narandžasta..i svasta još nešto

i na kraju- kako je moguce -4 KS za cca 190 KM, a da traje i valja????
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#332 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

newklear wrote:Šta mislite je li ovo original, nešto mi jeftino za Husqvarna marku

Code: Select all

https://www.olx.ba/r/30003426/175712
ma kakav original
uzmi bilo koji nov sa garancijom od 2 KS i vise i neces imati problema
naravno gledaj i da ima sto vise opreme
mozes i enihnell (bavaria),koristim jedan godinu i sve uredno radi
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#334 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Ljudi dobro otvorite oci. Ima tako dobro uradjenih vjernih kppija da je pravo tesko skontati da li je original ili ne. Moras ga vidjeti uzivo pa da skontas po nekim detaljima o cemu se radi. Ima stihl trimera klonova bulvalno isti. Razlika u cijeni 3-400 stoje jeftiniji nego u radnji i raja se zaleti. Izvana isti, ali nijedan dio od stihla ne odgovara.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#335 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

https://www.olx.ba/artikal/30715981/tri ... prema-4ks/


Evo jedan fus stihl. Isti kao ona husqvarna sto je postavio newkler. To je jedan te isti trimer kojemu se mijenja plastika i lijepe markice sa nazivom trimera.

I original FS 130

https://www.olx.ba/artikal/33888593/tri ... hl-fs-130/
Last edited by Control panel on 20/05/2019 09:36, edited 1 time in total.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#336 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Evo jedna vrhunska replika o cemu sam govorio.

https://www.olx.ba/artikal/30326238/sti ... imer-kosa/

I original

https://www.olx.ba/artikal/33608289/sti ... er-fs-120/

Gotovo da nema razlike.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#337 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Moje misljenje je da treba uzeti kvalitetan i lagan trimer koji ce sluziti dugo godina bez problema.
Ipak je razlika kad se sat dva nosi trimer od 10 kila i trimer od 5-6 kila. Isplati li se dati malo vise para, mislim da da.
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#338 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Naslovnica »

Halaliću do 250KM za nov trimer, samo nisam pametan šta da odaberem od ovih čungalunga ponuda?!
Demon, Fighter, Straus, Silver Garden...
Znam da je sve to kinesko smeće u 5 deka, ali ja nemam para za nekakve skuplje brand name trimere skuplje od 250KM.
Šta izabrati, šta je najbojli omjer uloženo/dobijeno?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#339 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by hladan.preminger »

Naslovnica wrote:Halaliću do 250KM za nov trimer, samo nisam pametan šta da odaberem od ovih čungalunga ponuda?!
Demon, Fighter, Straus, Silver Garden...
Znam da je sve to kinesko smeće u 5 deka, ali ja nemam para za nekakve skuplje brand name trimere skuplje od 250KM.
Šta izabrati, šta je najbojli omjer uloženo/dobijeno?

ja imam villager 1900BS već 6-7 godina i nikakvih problema sa njim. a radio je u malinjaku od 3 dunuma redovno plus okućnica.
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#340 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by newklear »

Naslovnica wrote:Halaliću do 250KM za nov trimer, samo nisam pametan šta da odaberem od ovih čungalunga ponuda?!
Demon, Fighter, Straus, Silver Garden...
Znam da je sve to kinesko smeće u 5 deka, ali ja nemam para za nekakve skuplje brand name trimere skuplje od 250KM.
Šta izabrati, šta je najbojli omjer uloženo/dobijeno?
ja sam imao trimer Einhell BG-BC 43, služio me dugo dugo, bio odličan, platio ga preko 300 KM tada (davno) u FIS Vitez...

Snaga: 1.45 kW / 2 KS
Motor: 2 taktni
Kapacitet: 43 ccm

Jedino mi je smetalo što je bio u jednom dijelu, nisam ga mogao rasklopiti po sredini, kao neki raniji trimer koji sam imao...

Sada nemam neke velike potrebe kao tada, zato i tražim nešto jeftinije, ali izgleda da se bolje vratiti provjerenom...

EDIT: ovaj mi se čini odličan, doduše malo je poteži, ali meni i ne treba za nekog dugotrajnog rada svaki dan

Code: Select all

https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i-vrt/trimeri-kose/motorni-trimeri/einhell-motorni-trimer-za-travu-gc-bc-52-2-ks/
ovaj je "kopija" ovog gore

Code: Select all

https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i-vrt/trimeri-kose/motorni-trimeri/bavaria-black-motorni-trimer-za-travu-bbc-521/
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#341 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Onda radje pogledajte i ovo. Ipak ovaj trimer prodaje dobra firma. I valjda imaju dobar servis.

https://proficentar.ba/shop/proizvod/mo ... 427-b/2933
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#342 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Naslovnica »

Hvala na savjetima.
Ja sam rekao do 250KM, sve preko mi je previše.
(ovo se ne odnosi na @Control panel) :)
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#343 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by newklear »

Naslovnica wrote:Hvala na savjetima.
Ja sam rekao do 250KM, sve preko mi je previše.
(ovo se ne odnosi na @Control panel) :)
Ovaj Bavaria ti je 230 KM...
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#344 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Naslovnica »

newklear wrote:
Naslovnica wrote:Hvala na savjetima.
Ja sam rekao do 250KM, sve preko mi je previše.
(ovo se ne odnosi na @Control panel) :)
Ovaj Bavaria ti je 230 KM...
E'o gledam, ove Bavarie su ustvari Einhell.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#345 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Ned071 »

ako neko vidi finu ponudu samohodnih kosilica u i oko sarajeva, molio bih da javi... hvala
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#346 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Naslovnica »

Ned071 wrote:ako neko vidi finu ponudu samohodnih kosilica u i oko sarajeva, molio bih da javi... hvala
Ja sam svoju bivšu samohodnu kosilicu (ukralo je nedavno, za lijeka mu zatrebalo) kupio u Otesu kod
https://www.olx.ba/profil/arminsuzuki33
Vjerno me služila nekoliko godina, bez ikakvih problema.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#347 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Ned071 »

hvala ti... i starom ukralo na vikendici... hoće novu a ja ga nagovorio na samohodnu, vec je covjek u godinama... zasada smo najblizi villageru u adazalu, oko 56o maraka je...
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#348 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Naslovnica »

Ned071 wrote:hvala ti... i starom ukralo na vikendici... hoće novu a ja ga nagovorio na samohodnu, vec je covjek u godinama... zasada smo najblizi villageru u adazalu, oko 56o maraka je...
Ja sam kod Armina onomad kupio samohodnu, polovnu, u izvrnom stanju, bila je oko 220-240KM, ne sjecam se. Pregledana, servisirana ako je potrebno, noz naostren, filter zraka promijenjen, svjecica. Samo naspio gorivo i vozi. Motor je bio Briggs 35 classic reliable, kupim 5 litara benzina na pocetku sezone, pokosim 3-4 puta, ostane mi pola kante na kraju sezone, trosio minimum, nevjerovatno koliko malo trosi goriva. Nije mjesavina, cista 95ca.
Mislim da je taj motor najbolje uporediti sa motorom G2 diesel, 1.6 bez turba. :) Nevjerovatno pouzdana i ekonomicna masina, nema joj podera. Kosilica je inace bila Texas, samohodna.
Zaista nema potrebe bacati pare na nove kosilice, kada se sasvim solidna iz uvoza moze kupiti za duplo manje para.
Ali samohodna je TITO. Cupa. Zarekao sam se, nikada onu na guranje. Jednom kada probas samohodnu, nema povratka. :D 8-)
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#349 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

Naslovnica wrote:
newklear wrote:
Naslovnica wrote:Hvala na savjetima.
Ja sam rekao do 250KM, sve preko mi je previše.
(ovo se ne odnosi na @Control panel) :)
Ovaj Bavaria ti je 230 KM...
E'o gledam, ove Bavarie su ustvari Einhell.
ja imam ovaj "bavaria" (Einhell) ,prosle godine kupio novog i mogu ga preporuciti u ovom cjenovnom rangu
ja sam ga platio vise nego mu je sada cijena,negdje oko 280 KM...kupljen u Fisu,sa 2 godine garancije
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#350 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Naslovnica »

E ovako,
Nakon što mi je ukralo samohodnu, bio sam u dilemi da li da jope kupim samohodnu ili da probam s trimerom.
Donio od kolege Husquarna trimer, ne znam tačno koji model, ima napisano 125 na sebi.
Elem, nakon 15-tak pokošenih kvadrata, skontao sam da trimer nije za mene i za moja bagava leđa.
Koliko god ga kolega nahvalio ja sam se slomio na tih 15m2 i odustao. Vjerovatno je i do mene i do mojih leđa, ali za ono što meni treba samohodna je TITO. Trimer eventualno dolazi u obzir za neke nedostupne dijelove, ali samohodna je nezamjenjiva! 8-)
Post Reply