Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#651 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

kuli1961 wrote: 26/04/2023 23:16
sumirprimus wrote: 26/04/2023 13:47 i meni je vakat za novu kosilicu/kosacicu... :-) :skoljka:
Ja nemam potrebu za kosilicom, pa nemam nikakva iskustva. Moj prijatelj ima MTD samohotku SMart 53 FSPSB 625 E, sa B&S motorom, od 2,4 kW.
To je sve što znam o njoj.
Kaze da je prezadovoljan njome.
imao sam ja sa b s motorom i ok je, meni treba jaci motor a i da nisu plasticni tockovi jer je maksimalno drljam i ne zalim a nije ravnica nego majevica. ima i ravne plohe al ima malo i uzbrdo nizbrdo. ima svega :lol:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#652 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Control panel wrote: 27/04/2023 08:37
kuli1961 wrote: 25/04/2023 22:42 U vezi ranijeg posta o motornim pilama (da ne citiram sam sebe :D )
Moja Husqvarna 236 je dobila novog sretnog vlasnika, kaze da je vlro zadovoljan, a odmah sam i ja...
Ne zalim sto sam je prodao, zaista je jako dobra, ali onako, nejaka, treba mi jaca.
Dok cekam da mi novac legne-vjerovatno sutra, njuskao sam ponudu, a odlucio sam to bude Husqvarna ili Stihl.
Za STIHL sam slijedio preporuku clana@sumirprimus i gledao MS 180 i MS 210. Ova druga je cca 200 KM skuplja i 0,3 KS jaca od prve ali mi se nije ucinila bestbuy-om. Pretragu sam prosirio na MS 230 i MS 250- jeste viši cjenovni rang, ali je i visi rang snage- 2,0 kW/2,7 KS, odnosno 2,3kW/3,1 KS.
Nekako sam najblizi kupovini MS 250. Ima li ko kakva iskustva sa njom, na sta treba obratiti paznju i treba li na ista, osim redovnog odrzavanja?
Ovih dana do prvomajskih praznika cu jos pregledati ponudu Husqvarne- modeli 445 II i 450 II. Obe su, respektivno, nesto jace od datih STIHL modela i nešto jeftinije. Medjutim Husqvarna daje 1 godinu garancije, a Stihl 2 godine... odluka će, po svoj prilici, pasti u zadnji momenat...
Imam ja MS 250. Meni prejaka za ono za sta meni treba. Ali bila super povoljna prilika. Uzeo je za 799 KM, sa rezervnim lancem, 2 l ulja.
I ja sam gledao 180 ali kad skontam malo vise cu doplatiti a imam pravu motorku i za vrlo zahtjevne stvari.
Jedino sto me na njoj nervira a valjda je tako sa motorkama prvo paljenje bas potraje. Za razliku od trimera koji i nakon zime uplali iz drugog treceg povlacenja. Trimer ima onu pumpicu da se napumpa gorivo, a motorka nema, a ja ga jos ne znam onako jako i brzo povuci. Pa se umorim :).
Kasnije kad pocne raditi pali svaki put iz prve.
Kao sto rekoh motorka je zvijer.
Gorivo i ulje i rezi. Sad je ta na akciji 1070 KM. Tako da sam ja super prosao, a uzeo zvijer od 3 KS.
Hvala ti na praktičnoj recenziji.
Ja sam svakako ljevoruk, pa motorku palim tako sto desno stopalo stavim u rukohvat i lijevom povlacim spagu startera. Znam da ce mi trebati neko vrijeme da se naviknem da nema pumpice, a navikao sam na nju- Husq. trimer i motorka imaju.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#653 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

kuli1961 wrote: 27/04/2023 10:42
Control panel wrote: 27/04/2023 08:37

Imam ja MS 250. Meni prejaka za ono za sta meni treba. Ali bila super povoljna prilika. Uzeo je za 799 KM, sa rezervnim lancem, 2 l ulja.
I ja sam gledao 180 ali kad skontam malo vise cu doplatiti a imam pravu motorku i za vrlo zahtjevne stvari.
Jedino sto me na njoj nervira a valjda je tako sa motorkama prvo paljenje bas potraje. Za razliku od trimera koji i nakon zime uplali iz drugog treceg povlacenja. Trimer ima onu pumpicu da se napumpa gorivo, a motorka nema, a ja ga jos ne znam onako jako i brzo povuci. Pa se umorim :).
Kasnije kad pocne raditi pali svaki put iz prve.
Kao sto rekoh motorka je zvijer.
Gorivo i ulje i rezi. Sad je ta na akciji 1070 KM. Tako da sam ja super prosao, a uzeo zvijer od 3 KS.
Hvala ti na praktičnoj recenziji.
Ja sam svakako ljevoruk, pa motorku palim tako sto desno stopalo stavim u rukohvat i lijevom povlacim spagu startera. Znam da ce mi trebati neko vrijeme da se naviknem da nema pumpice, a navikao sam na nju- Husq. trimer i motorka imaju.
Sve ostalo ok. Samo ta pumpica fali. Neko ko svaki dan koristi motorku on je natrenirao paljenje. Ja jos moram vjezbati taj trzaj. Mnogo je jaca kompresija nego kod trimera. Trimer je bas sega upaliti.
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#654 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

ako je tako kuli pusti ruku, pazi nogu :D
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#655 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

sumirprimus wrote: 27/04/2023 11:24 ako je tako kuli pusti ruku, pazi nogu :D
Ne bi trebalo biti problem, niti je do sada bio, pogotovo sto pilu palim uz aktiviranu kocnicu.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#656 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by hladan.preminger »

Control panel wrote: 27/04/2023 11:20
kuli1961 wrote: 27/04/2023 10:42

Hvala ti na praktičnoj recenziji.
Ja sam svakako ljevoruk, pa motorku palim tako sto desno stopalo stavim u rukohvat i lijevom povlacim spagu startera. Znam da ce mi trebati neko vrijeme da se naviknem da nema pumpice, a navikao sam na nju- Husq. trimer i motorka imaju.
Sve ostalo ok. Samo ta pumpica fali. Neko ko svaki dan koristi motorku on je natrenirao paljenje. Ja jos moram vjezbati taj trzaj. Mnogo je jaca kompresija nego kod trimera. Trimer je bas sega upaliti.
Kad povlačiš kanap, polako povuci do prvog otpora. Onda trgni jako. Nemoj od početka odmah sve snage.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#657 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

hladan.preminger wrote: 27/04/2023 21:16
Control panel wrote: 27/04/2023 11:20

Sve ostalo ok. Samo ta pumpica fali. Neko ko svaki dan koristi motorku on je natrenirao paljenje. Ja jos moram vjezbati taj trzaj. Mnogo je jaca kompresija nego kod trimera. Trimer je bas sega upaliti.
Kad povlačiš kanap, polako povuci do prvog otpora. Onda trgni jako. Nemoj od početka odmah sve snage.
ok. probacu.
User avatar
Optimus09
Posts: 3083
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#658 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Optimus09 »

Kod mene ms 180 skoro 5 godina,samo svjecicu i cep od ulja zamijenio.Lagana i pouzdana :thumbup:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#659 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Optimus09 wrote: 27/04/2023 21:53 Kod mene ms 180 skoro 5 godina,samo svjecicu i cep od ulja zamijenio.Lagana i pouzdana :thumbup:
ma stihl nista ne valja, bolji su kinezi.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#660 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Optimus09 wrote: 27/04/2023 21:53 Kod mene ms 180 skoro 5 godina,samo svjecicu i cep od ulja zamijenio.Lagana i pouzdana :thumbup:
Ne sumnjam, no MS 180 je gotovo istih karakteristika kao i moja bivsa Husqvarna 236. Pošto mi treba jaca, nema smisla da kupujem 180.
Za danas sam nasao vremena da jos vidim Husqvarne 435 Mk II i 450 Mk II, koje su u rangu MS 230 - MS 250 i vjerovatno cu danas pazariti.
Ako to bude lsucaj, eto prilike da je dobro isprobam preko praznika.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#661 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by emotivac »

Kod mene neki Villager, kupljen ima 5 godina, nikad mu ništa, samo sipam, bio oko 350-400 KM ne sjećam se tačno, svake 2 sedmice se kosi cca 3 sata sa njim tj. rezervoar, nekad malo jače potrošim. :izet: :izet: btw ima snage, znao sam kositi prilično gustu i visoku travu, nikad ne zaglavi ili da se utuši :thumbup: :thumbup:
sumirprimus
Posts: 81697
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#662 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

3 sata rezervorar? koliki je taj rezervoar druze?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#663 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

User avatar
Optimus09
Posts: 3083
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#664 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Optimus09 »

5 minuta kosis,10 odmaras :mrgreen:
made_in_sarajevo
Posts: 5585
Joined: 06/05/2013 23:05

#665 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by made_in_sarajevo »

zna li neko sta je bolje, ruris kosilica, praktik garden ili imam mogucnost u Hrvatskoj u pevexu uzeti smartool uz povrat poreza. ova smartool je pevexova marka. specifikacijski su slicne pravo, ali cijena je vec razlicita izmedju sva tri. evo samo kod nas ruris i praktik ova preko 200KM razlike

https://prox.ba/shop/motorna-kosilica-ruris-rx440s/

https://proficentar.ba/shop/proizvod/sa ... 65404/5279
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#666 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

U ovome nemam iskustva. Mogu ti samo reci da imam RURIS frezu DAC 6000 K, 4-taktni motor i vrlo sam zadovoljan.
Sa druge strane, vidim da Practic Garden ima Briggs @ Straton motor, koji se smatra vrlo pouzdanim i nepoderivim.
Na ovoj temi sam procitao da je kod samohodne kosilice vazno kako se podesava visina kosenja, od kojeg su materijala tockovi itd...
Vjerujem da ce se javiti neko ko ima iskustva, znanja.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5647
Joined: 04/08/2020 19:22

#667 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by -Chesterfield- »

made_in_sarajevo wrote: 03/05/2023 11:22 zna li neko sta je bolje, ruris kosilica, praktik garden ili imam mogucnost u Hrvatskoj u pevexu uzeti smartool uz povrat poreza. ova smartool je pevexova marka. specifikacijski su slicne pravo, ali cijena je vec razlicita izmedju sva tri. evo samo kod nas ruris i praktik ova preko 200KM razlike

https://prox.ba/shop/motorna-kosilica-ruris-rx440s/

https://proficentar.ba/shop/proizvod/sa ... 65404/5279
Da li je ova iz Pevexa?

https://pevex.hr/motorna-kosilica-smart ... a-g51shl-k

Uglavnom, svi hvale Briggs & Stratton motore.
Ja sam kupio polovnu kosilicu sa tom markom motora i još uvijek radi.

Ako imaš mogućnost vratiti PDV možda je to najbolja opcija. Jedino malo problematično zbog garancije.

Znači, traži sa što jačim i boljim motorom. Da ti bude to prioritet. A na drugom mjestu marka kosilice.
Te Briggs & Stratton motore ugrađuju na razne marke kosilica...
Pokušaj tražiti u Google po oznaci motora. I gledaj koja je najpovoljnija...

To je moje mišljenje i tako bih ja poredao prioritete.

Kao što možeš vidjeti na ovom primjeru...
https://vidam.hr/product/samohodna-kosi ... s-pg65412/

Haman je motor isti kao kod te iz Pevexa, a cijena i marka, naziv kosilice različit.
made_in_sarajevo
Posts: 5585
Joined: 06/05/2013 23:05

#668 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by made_in_sarajevo »

-Chesterfield- wrote: 03/05/2023 12:08
made_in_sarajevo wrote: 03/05/2023 11:22 zna li neko sta je bolje, ruris kosilica, praktik garden ili imam mogucnost u Hrvatskoj u pevexu uzeti smartool uz povrat poreza. ova smartool je pevexova marka. specifikacijski su slicne pravo, ali cijena je vec razlicita izmedju sva tri. evo samo kod nas ruris i praktik ova preko 200KM razlike

https://prox.ba/shop/motorna-kosilica-ruris-rx440s/

https://proficentar.ba/shop/proizvod/sa ... 65404/5279
Da li je ova iz Pevexa?

https://pevex.hr/motorna-kosilica-smart ... a-g51shl-k

Uglavnom, svi hvale Briggs & Stratton motore.
Ja sam kupio polovnu kosilicu sa tom markom motora i još uvijek radi.

Ako imaš mogućnost vratiti PDV možda je to najbolja opcija. Jedino malo problematično zbog garancije.

Znači, traži sa što jačim i boljim motorom. Da ti bude to prioritet. A na drugom mjestu marka kosilice.
Te Briggs & Stratton motore ugrađuju na razne marke kosilica...
Pokušaj tražiti u Google po oznaci motora. I gledaj koja je najpovoljnija...

To je moje mišljenje i tako bih ja poredao prioritete.

Kao što možeš vidjeti na ovom primjeru...
https://vidam.hr/product/samohodna-kosi ... s-pg65412/

Haman je motor isti kao kod te iz Pevexa, a cijena i marka, naziv kosilice različit.
i ta je u opticaju iz pevexa, ali sam vise gledao ovu

https://pevex.hr/motorna-kosilica-smart ... -samohodna
Dimu1927
Posts: 4050
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#669 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Dimu1927 »

preporuka za neki aku trimer, u pitanju je manja basta ?

i posto sam laik, pitanje u vezi ovih nozeva i silka, ako trimer dolazi sa nozevima jel to znaci da se ne moze koristiti i sa silkom i obratno ?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#670 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Za brand trimera- sto skuplji, to pouzdaniji, laksi, a time i lagodan za rad. Moja preporuka je Husqvarna 525 RX. Ako mozes, kupi novo.
Za drugo pitanje- moze se koristiti i noz i glava sa silkom, jedno sjecivo se skine, drugo stavi i pali, kosi..

EDIT: tek sad vidjeh da se pitanje odnosilo na accu trimer, ne pije vode sto sam napisao za Hus 525 RX...
Last edited by kuli1961 on 03/05/2023 22:41, edited 1 time in total.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#671 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

-Chesterfield- wrote: 03/05/2023 12:08
made_in_sarajevo wrote: 03/05/2023 11:22 zna li neko sta je bolje, ruris kosilica, praktik garden ili imam mogucnost u Hrvatskoj u pevexu uzeti smartool uz povrat poreza. ova smartool je pevexova marka. specifikacijski su slicne pravo, ali cijena je vec razlicita izmedju sva tri. evo samo kod nas ruris i praktik ova preko 200KM razlike

https://prox.ba/shop/motorna-kosilica-ruris-rx440s/

https://proficentar.ba/shop/proizvod/sa ... 65404/5279
Da li je ova iz Pevexa?

https://pevex.hr/motorna-kosilica-smart ... a-g51shl-k

Uglavnom, svi hvale Briggs & Stratton motore.
Ja sam kupio polovnu kosilicu sa tom markom motora i još uvijek radi.

Ako imaš mogućnost vratiti PDV možda je to najbolja opcija. Jedino malo problematično zbog garancije.

Znači, traži sa što jačim i boljim motorom. Da ti bude to prioritet. A na drugom mjestu marka kosilice.
Te Briggs & Stratton motore ugrađuju na razne marke kosilica...
Pokušaj tražiti u Google po oznaci motora. I gledaj koja je najpovoljnija...

To je moje mišljenje i tako bih ja poredao prioritete.

Kao što možeš vidjeti na ovom primjeru...
https://vidam.hr/product/samohodna-kosi ... s-pg65412/

Haman je motor isti kao kod te iz Pevexa, a cijena i marka, naziv kosilice različit.
Malo koji proizvodjac garancijom pokriva i stranu zemlju. Koliko znam, to rade samo neki "veliki"- Bosch, itd.
Povrat PDV lijepo zvuci, no moze se desiti da CRO granicari jave BiH granicarima da je taj i taj ostvario povrat. Tada nasi ocarine proizvod, pa i pored povrata PDV , ispadne pita skuplja od tepsije..
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#672 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Nakon sto je moja Husqvarna 236 dobila novog zadovoljnog vlasnika, prelomio sam:
Image
Dakle- Stihl MS 250. Dvoumio sam se izmedju nje i Husqvarna 450 II, prevagnulo je to sto STIHL daje 2 godine garancije, a Hus.. 1 godinu, neovisno od toga sto je Hus.. jača za 0,1 KS i nešto jeftinija od S.
Obzirom da je nova, "počastio" sam je sa oridjidji Stihl HP Ultra 2T uljem i oridjidji Stihl Forestplus uljem za lanac, okruglom turpijom za lanac sa vodilicom i ravnom turpijom za vrh lanca.
Ne hvalim se, nego sam sretan, zadovoljan i u nadi da sam dobro izabrao.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5647
Joined: 04/08/2020 19:22

#673 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by -Chesterfield- »

kuli1961 wrote: 03/05/2023 20:27
-Chesterfield- wrote: 03/05/2023 12:08

Da li je ova iz Pevexa?

https://pevex.hr/motorna-kosilica-smart ... a-g51shl-k

Uglavnom, svi hvale Briggs & Stratton motore.
Ja sam kupio polovnu kosilicu sa tom markom motora i još uvijek radi.

Ako imaš mogućnost vratiti PDV možda je to najbolja opcija. Jedino malo problematično zbog garancije.

Znači, traži sa što jačim i boljim motorom. Da ti bude to prioritet. A na drugom mjestu marka kosilice.
Te Briggs & Stratton motore ugrađuju na razne marke kosilica...
Pokušaj tražiti u Google po oznaci motora. I gledaj koja je najpovoljnija...

To je moje mišljenje i tako bih ja poredao prioritete.

Kao što možeš vidjeti na ovom primjeru...
https://vidam.hr/product/samohodna-kosi ... s-pg65412/

Haman je motor isti kao kod te iz Pevexa, a cijena i marka, naziv kosilice različit.
Malo koji proizvodjac garancijom pokriva i stranu zemlju. Koliko znam, to rade samo neki "veliki"- Bosch, itd.
Povrat PDV lijepo zvuci, no moze se desiti da CRO granicari jave BiH granicarima da je taj i taj ostvario povrat. Tada nasi ocarine proizvod, pa i pored povrata PDV , ispadne pita skuplja od tepsije..
Mislim da je kazna desetak puta veća od vrijednosti PDV-a, ako je svjesno izbjegao plaćanje carine...
Jedino da traži nešto do 600 KM...
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#674 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Ne znam kolike su kazne zbog neprijavljivanja robe koja podlijeze carinjenju Cinjenica je da za svaku robu vrijednosti preko 100 KM (tako je ranije bilo, ne znam sada, mozda EUR?), uvoznik, tj drzavljanin BiH mora prijaviti da ima robu preko te vrijednosti, pa je onda diskrecija carinika da robu carini ili da kaze- ok, sretan put. Takodje ne znam da li je ta diskrecija zakonita, no poenta je u obavezi prijavljivanja.
Znam za nekoliko slucajeva mojih drugova, koji su tako uradili pa ih "odralo". kupili neku robu u EU/Cro, na Cro grani (GP GRadiska) trazili povrat PDV (u CRO je 25%), dobili ovjeru (kasnije im vraceno nesto manje od iznosa tih 25%), presli na BiH stranu, nas ih carinik imaju li sta za carinjenje- oni rekli- nemam/o, potom ih direktno pitao kako su ostvarili povrat PDV na drugoj strani Save i onda je bilo- "dodji na kanal"- tj carinjenje+plus neka novcana kazna. Sve skupa- ta roba ih dosla bitno skuplje nego da su je kupili u BiH/BL- neka je tehnika bila u pitanju.
Ne kazem da je ovo redovna pojava, ali je nama u Banjaluci to poznato (GP Gradiska nam je najblizi prelaz-50-tak km) i dobro pazimo kad nesto uvozimo hocemo li traziti povrat PDV ili ne. Ja sam jedne prilike kupio pancerice u Austriji, kostale su nesto oko 150 EUR (a kupio sam ih jer su mi odgovarale zbog ulozaka za stopala, takve nisamo mogao kod nas naci), nisam trazio povrat na Cro strani, presao na BiH stranu, carinik pita imam li sta za carinjenje- kazem- imam pancerice, evo racun, ima osnova za carinjenje, nisam trazio povrat. Carinik mi samo mahnu rukom- OK je, sretan put
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5647
Joined: 04/08/2020 19:22

#675 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by -Chesterfield- »

Do 300 KM je bez carine putem interneta.
A do 600 KM lična prtljaga. Možda sada i nije tako...
https://www.uino.gov.ba/portal/hr/infor ... terneta-2/

https://caportal.net/2019/11/12/povrat- ... do-600-km/
Post Reply