Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
_Reds_
Posts: 9326
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#401 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by _Reds_ »

Ima li ko kakvog iskustva sa ovim kosilicima iza penny-ija.

Ima ova neka akcija na unicredit -15 %

https://pennyshop.ba/shop/penny-plus/al ... ema?page=2
sumirprimus
Posts: 80781
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#402 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

_Reds_ wrote: 22/05/2020 10:46 Ima li ko kakvog iskustva sa ovim kosilicima iza penny-ija.

Ima ova neka akcija na unicredit -15 %

https://pennyshop.ba/shop/penny-plus/al ... ema?page=2
ovde ti je benzinka samo fuxtecova, bosch ti je elektricna.
e sad, pogledaj malo tudja iskustva po netu. kod susjeda i komsija, sve ovisi.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#403 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by newklear »

ferratilis wrote: 22/05/2020 10:14 Ovaj mi je zapao za oko. Treba mi trimer samo da mogu pokositi ono sto ne mogu kosilicom, znaci po coskovima i neke nedostupne dijelove. Ovaj bi trebao biti dovoljan? Puno mi djeluje dati 400 za Villager, a snaga skoro ista

https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i ... a-opremom/
U mene je Einhell BG-BC 43 trimer, kupljen jako jako davno, dok još Fis nije postojao u Hercegovini, kupljen u Vitezu u velikom Fis-u, pokosio je bezbroj dunuma trave i korova, i dan danas odlično radi, tek neki dan samoinicijativno sam promijenio filter goriva i svjećicu, nisam primjetio da postoji neki problem, ali eto promijenio sam...

Nemam iskustva sa AGM trimerima, nedavno sam kupio AGM AKU leđnu prskalicu - ispostavilo se da radi skoro isti posao kao skuplje varijante, a platio sam je 69 KM (isto preko masineialati)...
User avatar
_Reds_
Posts: 9326
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#404 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by _Reds_ »

sumirprimus wrote: 22/05/2020 11:24
_Reds_ wrote: 22/05/2020 10:46 Ima li ko kakvog iskustva sa ovim kosilicima iza penny-ija.

Ima ova neka akcija na unicredit -15 %

https://pennyshop.ba/shop/penny-plus/al ... ema?page=2
ovde ti je benzinka samo fuxtecova, bosch ti je elektricna.
e sad, pogledaj malo tudja iskustva po netu. kod susjeda i komsija, sve ovisi.
Kopirao sam link strane 2, ima i na strani 1

https://pennyshop.ba/shop/penny-plus/al ... ema?page=1

Pa ovaj Fuxtec ako ko ima iskustva, zanima me benzinska samohodna.

Ili ako neko moze preporučiti neko samohodnu da je zadovoljan, doo 550 KM-600 KM max.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#405 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Kataklinger »

Planiram kupiti polovan trimer. Nasao sam lika koji prodaje polovne, iskljucivo Stihl, Honda i Husqvarna. Pretpostavljam da je Stihl babuka u ovoj bransi. Ima vecinu modela na stanju, od 200KM pa iznad. Koji biste mi preporucili, budZet mi je 200-300KM. Ne treba mi za neko hardcore kosenje ostruga i zivice, vecinom bi to bilo tamo gdje ne moze motorna kosilica.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#406 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by newklear »

Kataklinger wrote: 25/05/2020 21:24 Planiram kupiti polovan trimer. Nasao sam lika koji prodaje polovne, iskljucivo Stihl, Honda i Husqvarna. Pretpostavljam da je Stihl babuka u ovoj bransi. Ima vecinu modela na stanju, od 200KM pa iznad. Koji biste mi preporucili, budZet mi je 200-300KM. Ne treba mi za neko hardcore kosenje ostruga i zivice, vecinom bi to bilo tamo gdje ne moze motorna kosilica.
Za tu namjenu i za te pare razmisli treba li ti polovno nešto... bolje uzeti novo nego mačka u vreći, a nije da će ti svaki dan trebati... a ove gore 3 su podjednako dobre - Stihl, Honda i Husqvarna
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#407 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Kataklinger »

newklear wrote: 26/05/2020 08:02
Kataklinger wrote: 25/05/2020 21:24 Planiram kupiti polovan trimer. Nasao sam lika koji prodaje polovne, iskljucivo Stihl, Honda i Husqvarna. Pretpostavljam da je Stihl babuka u ovoj bransi. Ima vecinu modela na stanju, od 200KM pa iznad. Koji biste mi preporucili, budZet mi je 200-300KM. Ne treba mi za neko hardcore kosenje ostruga i zivice, vecinom bi to bilo tamo gdje ne moze motorna kosilica.
Za tu namjenu i za te pare razmisli treba li ti polovno nešto... bolje uzeti novo nego mačka u vreći, a nije da će ti svaki dan trebati... a ove gore 3 su podjednako dobre - Stihl, Honda i Husqvarna
Obzirom da mi budzet nije 500-800, nisam razmisljao o novom. A mislim da je bolji polovan Stihl nego nov Šljongjang sa "6KS".
User avatar
Optimus09
Posts: 3010
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#408 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Optimus09 »

Ja sam uzeo garden best,oko 230 KM.
1.45 kw,vise nego zadovoljan.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#409 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by newklear »

Kataklinger wrote: 26/05/2020 16:52

Obzirom da mi budzet nije 500-800, nisam razmisljao o novom. A mislim da je bolji polovan Stihl nego nov Šljongjang sa "6KS".
Ja bih uvijek uzeo ovaj nov za te potrebe nego polovan Stihl, što ga je neko ishabao dobro

https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i ... c-52-2-ks/

Ja imam sličan više od 6-7 godina
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#410 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

newklear wrote: 26/05/2020 21:30
Kataklinger wrote: 26/05/2020 16:52

Obzirom da mi budzet nije 500-800, nisam razmisljao o novom. A mislim da je bolji polovan Stihl nego nov Šljongjang sa "6KS".
Ja bih uvijek uzeo ovaj nov za te potrebe nego polovan Stihl, što ga je neko ishabao dobro

https://www.masineialati.ba/shop/kuca-i ... c-52-2-ks/

Ja imam sličan više od 6-7 godina
Pa neces uzeti najgoru trulju. Valjda ce se gledati da je ocuvan. Osim toga stihl je mercedes, a svaki stihl, pa i trulja ce nadzivjeti svakog kineza. To su nepoderive masine, samo ako koristis ispravnu mjesavinu. A ako si konj i cekic ces pokvariti.
User avatar
Optimus09
Posts: 3010
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#411 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Optimus09 »

Na mom trimeru se skupi trava na glavi pa stalno moram gasit i cistit.Jeste vi imali taj problem?
Ne mislim na onu s niti vec vece nastavke za zivice.
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#412 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nadžak »

Pozdrav narode.
Naletio sam na ovu temu, tražeči iskustva ljudi za odabir trimera za travu. Imam oko hiljadu kvadrata prostora koje trebam sezonski održavati, dakle za lične potrebe. Prostor je baš za trimera jer je prilično neravan i ima nekih dijelova uz ogradu, stabla i sl, gdje se treba zavuć. Iz ove cijele teme se može zaključiti da za manje pare je bolje kupit neki Einhell, Vilager i sl sa dužom garancijom nego rizičan polovan primjerak dobre Husqvarne i Stihla.

Ono što me najviše zanima je da li netko od vas iskusnih ima iskustva u vezi ovih modela na kojima piše Husqvarna, kojih ima kamara na OLX? ( model je HP 470)

Meni je smiješno da za 150 km možete dobiti novu Husqvarnu, sa garancijom, koja je negdje 6 mjeseci a negdje godinu. Istih modela na OLXu ima od 140km za najnižu do 220km za najskuplju.

https://www.olx.ba/artikal/35296780/tri ... arna-4-ks/

Sad sam u dilemi da li je fakat Husqvarna izbacila neki jeftin model radi tržišta?

Hvala unaprijed. :)
User avatar
_Reds_
Posts: 9326
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#413 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by _Reds_ »

nadžak wrote: 30/08/2020 16:31 Pozdrav narode.
Naletio sam na ovu temu, tražeči iskustva ljudi za odabir trimera za travu. Imam oko hiljadu kvadrata prostora koje trebam sezonski održavati, dakle za lične potrebe. Prostor je baš za trimera jer je prilično neravan i ima nekih dijelova uz ogradu, stabla i sl, gdje se treba zavuć. Iz ove cijele teme se može zaključiti da za manje pare je bolje kupit neki Einhell, Vilager i sl sa dužom garancijom nego rizičan polovan primjerak dobre Husqvarne i Stihla.

Ono što me najviše zanima je da li netko od vas iskusnih ima iskustva u vezi ovih modela na kojima piše Husqvarna, kojih ima kamara na OLX? ( model je HP 470)

Meni je smiješno da za 150 km možete dobiti novu Husqvarnu, sa garancijom, koja je negdje 6 mjeseci a negdje godinu. Istih modela na OLXu ima od 140km za najnižu do 220km za najskuplju.

https://www.olx.ba/artikal/35296780/tri ... arna-4-ks/

Sad sam u dilemi da li je fakat Husqvarna izbacila neki jeftin model radi tržišta?

Hvala unaprijed. :)
To je kopija.
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#414 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nadžak »

@Reds

Hvala.

Jeli ti poznato jeli bolja ta kopija ili recimo ove VIlager, Einhell, Demon i sl?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#415 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

nadžak wrote: 30/08/2020 16:31 manje pare je bolje kupit neki Einhell, Vilager i sl sa dužom garancijom nego rizičan polovan primjerak dobre Husqvarne i Stihla.
Ne bih se potpuno saglasio sa ovom konstatacijom, ako govorimo o polovnim trimerima. Ako razmisljas o novom trimeru Villager, Einhell itd...prednost je sto su novi i imas makar 1 godinu garancije, ako ne i duze.
U svakom slucaju, prethodno dobro razmisli kakav ti treba. Ako je tvoj plac 1 dunum, i radi se o nekom iole redovnom sezonskom kosenju/odrzavanju (dakle, nekih 5-10 puta u proljetno- ranojesenjoj sezoni), i ako plac nije prepun nekog žbunja, ostruge debele "k'o ruka", vec ono -livadski korov i trava, tada ti je dovoljan trimer snage od oko 1 kW, sto je (matematicki) 1,34 KS. Mislim da se ne treba zalijetati za trimere snage 2,3 i vise KS, za opisane potrebe. Ovo govorim iz vlastitog iskustva, jer imam Husqvarnu 525 RX, 1 kW i vise je nego dovoljno (plac je 2 dunuma-1 dunum suma, drugi otvoreno sa livadskim korovom, travom. Kad sam kupio plac, bio je dzungla. Nakon ciscenja placa motorkama, ostrugu i ostalo siblje sam uredio Husqvarna 4-krakim nozem i njihovim cirkularom (on se zasebno kupuje). Sad je samo kosenje slikom, stavljam silk od 2,4 mm.
Ono na sto treba obratiti paznju je svakako tezina trimera bez goriva i rezne opreme- prije nego sam kupio Husqv..gledao sam neke modele Villagera i bili su teski izmedju 8 i 9 kg, sto mi je previse. Drugo, pozeljno je da se uz trimer isporucuju dvostruki uprtaci (kao kad stavis ranac na ledja)- pravilno opterecenje ledja pri radu trimerom je kljucno.
O Einhell trimerima ne znam nista, mada sa njihovim elektricnim alatom- X Power aku busilica, rucni cirkular, stoni cirkular- imam odlicna iskustva.
Husqvarna i Stihl u Bosni imaju dobru servisnu mrezu i tu zime nema. Ako bi se i desilo da na polovnom H ili S nesto treba popraviti, siguran si da imaju dijelove i da biti dobro popravljeno i tada imas odlicnu maisnu. S druge strane, sa nekim novim kineskim "original fake" trimerom mozes imati velikih problema, bez obzira sto je u garanciji, a tek nakon garancije.... Ako imas vremena procitaj ovu temu od pocetka, neki od clanova su opisivali muke sa takvim trimerima, alat im je vise bio u servisu nego na radu.
A opet, moze se desiti da taj V, Ein.. ili Kinez rade godinama,,,
Koji god trimer da kupis, uvijek potrosi svo gorivo iz alata i nemoj koristiti lanjsko gorivo- ono je smrt za karburator. Sretno sa kupovinom.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#416 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

malo je 1 kw...jedino ako kosis onu bastansku travu,kao na stadionu...
snage bolje imati vise a isto ce i trositi...cak ce vise trositi ako je slabiji ,ako se pati i ne sijece kako bi treba sjeci

ja sam kupio nov enihell,tacnije bavaria,to je einhell podbrend...evo 2 godine se koristi,odlican...ni najmanjeg kvara za sada...eto moguce i da je istekla garancija
sto se potrosnje tice...zavisi sa cime se kosi...da li nozem ili silkom...kod mene nozem potrosi puno vise,zato sto je noz kratak i kosi manju povrsinu ...dok silk odmotam pa otkos bude pola metra

najbolja opcija ti je nov neki ovako do 300 KM...einhell ili slican brend
imao sam ja i polovan...par puta je isao na popravak,nije htio da pali i na kraju je stao skroz...nisam ga htio ni popravljati,kupio ovaj nov
taj stari mi stoji i dalje,za dijelove ako zatreba sta
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#417 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

Meni se ova Husq od 1 kW pokazala sasvim dovoljna, a nije bastenska trava- gotovo sve je livadski korov, a ima i paprati, mladice bagrema, svacega- silk ih smlati kao keks.
Potrosnja- relativna kategorija-zavisi da li radis konstantnim gasom ili ne. Za opisana 2 dunuma, potrosim bitno manje od 2 rezervoara (rezervoar je 0,5 l). Koristim preporucenu mjesavinu od 2%, sto znaci na 5 litara goriva (BMB 95-100) ide 1 dl ulja. Sipam Husqv ulje, moze i neko drugo jeftinije. Nakon svakog drugog-treceg kosenja skinem kardan do glave trimera, dobro podmazem, ocisitm, vratim i to je to. Na pocetku naredne sezone, sipam gorivo, nadrukam gorivo u karburator, jednom -dvaput startam sa cokom, vratim cok i odmah pali. Na kraju sezone, preventivno ocistim platneni zracni filter. I tako evo vec peta sezona, bez ikakvih problema.
EDIT_uz kupovinu trimera (koji god), OBAVEZNO kupi stitnik za lice sa mreznim vizirom
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#418 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by zippoo87 »

stitnik za lice i dobri tregeri obavezna oprema
ja prije kosio sa obicnim onon jedno ramenim kajsom...smarala me svaka kosidba,pogurim se sav
kupio na piku neke tregere od 15 KM (nisu najkvalitetniji,onako srednja neka kvaliteta) ali vise nema umora,nema opterecenja samo na jedno rame,nema zhurenosti,nema modrica na nozi od one zakacke,jer ima stitnik za nogu
svake sezone prije ove sam govorio kupiti cu tregere i nikada nisam kupio do sada...najbolje ulozenih 15 KM

sto se stitnika za lice tice...brat je kupio neki haman pa najjeftiniji i nisam zadovoljan sa njim...slabo ga koristim...stavim samo zastitne naocale da oci cuva...mada je pametnije da cuva i cijelu glavu ali eto
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#419 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nadžak »

@kuli1961 @zippoo87
Pozdrav.

Pročitao sam temu stvarno svu od početka, moguće da sam u svemu ovome nesto malo i pomiješao.
Što se tiče parcele, to je kucno odn vikend dvorište i nema debelog rastinja. To je raščišćeno već. Kao što rekoste, potreba je za sezonsko održavanje, da se može kroz dvorište lijepo hodat. :)
Ma pogledaću još malo ove polovne Stihl ili HUsqvarna pa ćemo vidjet.

Hvala mnogo na savjetima.

Pozz iz ZE.
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#420 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

Opet cu napisati nije isto mlatiti trimerom sat-dva od 6-7 kila i od 10-11 kila. Sutradan se sve razjasni :D

Ja sam svoje standardne stihl duple uprtace zamjenio sa stihl profi. E to je tek razlika. Mogu misliti kako je oatnja i koji su sutradan bolovi kad imate onu traku, tj. jednostruke uprtace i tezinu trimera od 10 kg.
Kome cijena ima prednost, pred kvalitetom, pouzdanoscu, tezinom, potrosnjom, upalom misica, kvalitetnim servisima... kupice sto jeftiniji trimer.
sumirprimus
Posts: 80781
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#421 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by sumirprimus »

nadžak wrote: 30/08/2020 22:51 @kuli1961 @zippoo87
Pozdrav.

Pročitao sam temu stvarno svu od početka, moguće da sam u svemu ovome nesto malo i pomiješao.
Što se tiče parcele, to je kucno odn vikend dvorište i nema debelog rastinja. To je raščišćeno već. Kao što rekoste, potreba je za sezonsko održavanje, da se može kroz dvorište lijepo hodat. :)
Ma pogledaću još malo ove polovne Stihl ili HUsqvarna pa ćemo vidjet.

Hvala mnogo na savjetima.

Pozz iz ZE.
Image

golf dvica 4x4 u trimerima :thumbup: :mrgreen:
User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#422 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by Control panel »

sumirprimus wrote: 04/09/2020 08:47
nadžak wrote: 30/08/2020 22:51 @kuli1961 @zippoo87
Pozdrav.

Pročitao sam temu stvarno svu od početka, moguće da sam u svemu ovome nesto malo i pomiješao.
Što se tiče parcele, to je kucno odn vikend dvorište i nema debelog rastinja. To je raščišćeno već. Kao što rekoste, potreba je za sezonsko održavanje, da se može kroz dvorište lijepo hodat. :)
Ma pogledaću još malo ove polovne Stihl ili HUsqvarna pa ćemo vidjet.

Hvala mnogo na savjetima.

Pozz iz ZE.
Image

golf dvica 4x4 u trimerima :thumbup: :mrgreen:
Zvijer od masine. Godinama ni zakasljo nije.
:thumbup:
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#423 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nadžak »

E momci, hvala na savjetima. Ma jbg, nisam imo dobru varijantu provjerenog polovnog stihla. Sve ovo po oglasima sto ima ja ne znam provjerit stanje i nijedan mi nije blizu. Puko mi film zezat se, nemam vremena za toliku pretragu a budzet mi potanak pa sam danas našao kompromis izmedju svega toga.
Kupio Einhella novog od 270km. Einhell GC-BC 52/1
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#424 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by kuli1961 »

nadžak wrote: 04/09/2020 20:26 E momci, hvala na savjetima. Ma jbg, nisam imo dobru varijantu provjerenog polovnog stihla. Sve ovo po oglasima sto ima ja ne znam provjerit stanje i nijedan mi nije blizu. Puko mi film zezat se, nemam vremena za toliku pretragu a budzet mi potanak pa sam danas našao kompromis izmedju svega toga.
Kupio Einhella novog od 270km. Einhell GC-BC 52/1
Sretno sa kupovinom! Neka te dobro sluzi!
Vidim po karakteristikama da je potezak- 8,5 kg, vjerovatno bez goriva (+0,9 lit/kg). Zbog tezine, ako nemas rutine u radu sa trimerom, u "komadu" cisti manju povrsinu. Svakako- kupi vizir (nisu skupi -10-12 KM) i prethodno dobro procitaj i postuj upute za rad tokom perioda razradjivanja motora.
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#425 Re: Kosačica, trimer,... - uređivanje oko kuće

Post by nadžak »

kuli1961 wrote: 05/09/2020 22:17
nadžak wrote: 04/09/2020 20:26 E momci, hvala na savjetima. Ma jbg, nisam imo dobru varijantu provjerenog polovnog stihla. Sve ovo po oglasima sto ima ja ne znam provjerit stanje i nijedan mi nije blizu. Puko mi film zezat se, nemam vremena za toliku pretragu a budzet mi potanak pa sam danas našao kompromis izmedju svega toga.
Kupio Einhella novog od 270km. Einhell GC-BC 52/1
Sretno sa kupovinom! Neka te dobro sluzi!
Vidim po karakteristikama da je potezak- 8,5 kg, vjerovatno bez goriva (+0,9 lit/kg). Zbog tezine, ako nemas rutine u radu sa trimerom, u "komadu" cisti manju povrsinu. Svakako- kupi vizir (nisu skupi -10-12 KM) i prethodno dobro procitaj i postuj upute za rad tokom perioda razradjivanja motora.
Hvala druže.
Sad za vikend sam u toku dana uradio svo dvorište. Prvi put u životu kosim sa ovim trimerom pa se sad valja malo učit. Vidjećemo nakon par puta šta će biti.

:)
Post Reply