kosa ;(((( HELP!!!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#101 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by Loulou »

naja22 wrote:
Loulou wrote:
naja22 wrote:A da ja vas pitam, kako protiv peruti ? Perem kosu svaka 2 dana, a nekad i svaki dan u posljednje vrijeme jer uvijek ima peruti sto me jako iritira :x :x
Nećeš problem s peruti riješiti tek tako, čestim pranjem. Uzmi specijalizirane šampone.
Ok, a ima neko iskustva bilo bi mi lakse da kaze koji tacno da uzmem :)
E to ne znam, nažalost.
Svojevremeno sam koristila neki, ali se sad više ne sjećam. :|

Ja samo znam da su kosa, nokti, koža...pokazatelji stanja organizma.
Ali, iz iskustva znam i da ti šamponi stvarno pomažu (makar i samo privremeno), samo se, eto, ne mogu sjetiti onog koji sam ja koristila.
Možda da pokušaš s nekim Lush proizvodima.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#102 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by BJB »

naja22 wrote:A da ja vas pitam, kako protiv peruti ? Perem kosu svaka 2 dana, a nekad i svaki dan u posljednje vrijeme jer uvijek ima peruti sto me jako iritira :x :x
REconazol ili Oronazol sampon u apoteci..
User avatar
naja22
Posts: 475
Joined: 22/07/2011 12:59

#103 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by naja22 »

Ok, a ima neko iskustva bilo bi mi lakse da kaze koji tacno da uzmem :)[/quote]
E to ne znam, nažalost.
Svojevremeno sam koristila neki, ali se sad više ne sjećam. :|

Ja samo znam da su kosa, nokti, koža...pokazatelji stanja organizma.
Ali, iz iskustva znam i da ti šamponi stvarno pomažu (makar i samo privremeno), samo se, eto, ne mogu sjetiti onog koji sam ja koristila.
Možda da pokušaš s nekim Lush proizvodima.[/quote]

Ma ja sam jos mlad, a mogu mislit kakav mi je organizam fuj, znaci strasno se lose hranim :(
U startu sam se za*ebo ..

@BJB Hvala najljepsa
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#104 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by BJB »

Jedan je jeftiniji, mislim da je Rekonazol..
Nekad sam ga i ja koristila, ali je meni posto svaki dan perem kosu isushivao kosu uzasno pa sam ga ukinula..
Imam osjetljivu kozu glave pa koristim Vichyijev Soothing Shampoo.
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#105 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by mumy »

Vichy sampon protiv peruti imas za suho i masno vlasiste,odlican.Koristile i mama i ja,stvarno se perut pocne povlaciti od prvog pranja.
Last edited by mumy on 21/09/2011 09:56, edited 1 time in total.
baby24
Posts: 427
Joined: 08/07/2010 13:13

#106 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by baby24 »

meni je perut nestala cim sam prestala koristiti toliko hvaljeni sampon od koprive (afrodita).... tako da prvo treba utvrditi uzrok, pa traziti rjesenje ....
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#107 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by idealnolosa »

Ja koristim Afroditin sampon od koprive,smanjilo mi se opadanje a peruti nemam.Tako da je to sve individualno.Sampon nije uzalud hvaljen,samo mozda tebi ne odgovara
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#108 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by swirl »

Za perut mi je jedino pomogao, i najbolji bio, Neutrogena T-Gel sampon, medjutim, u zadnje vrijeme ga nesto ne vidjam po radnjama.

Image
baby24
Posts: 427
Joined: 08/07/2010 13:13

#109 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by baby24 »

idealnolosa wrote:Ja koristim Afroditin sampon od koprive,smanjilo mi se opadanje a peruti nemam.Tako da je to sve individualno.Sampon nije uzalud hvaljen,samo mozda tebi ne odgovara
naravno, potpuno se slazem, ne bi svi hvalili koprivu bez razloga.... mislim da je meni previse isusio tjeme, pa se pojavila perut, sto ne znaci da svima napravi isto.... zato treba utvrditi sta godi kosi i tjemenu... kao sto ti rece, sve je individualno...
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#110 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by Michun »

Oronazol je odlican za onu perut koja svrbi - kao seboreja recimo. Ima uputa kako se pere, terapija je u pitanju. Kad potrosis to, onda ti preporucujem da uzmes vichy protiv peruti. I on je skup ali dobar i stvarno ga malo treba staviti. Cudan neki miris ima - ko djetelina :D
A zatim nakon toga, probaj sa onom mjesavinom pantenola, AD kapi, bla bla.
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#111 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by mumy »

vichy bas smrdi,al imam osjecaj da je zbog tog smrada ucinkovit :D
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#112 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by Michun »

mumy wrote:vichy bas smrdi,al imam osjecaj da je zbog tog smrada ucinkovit :D
bas bas smrdi. dobro je da ne ostane smrad kad se osusi kosa.
na sta tebi smrdi? meni kao da je smrvljena djetelina.
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#113 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by mumy »

Michun wrote:
mumy wrote:vichy bas smrdi,al imam osjecaj da je zbog tog smrada ucinkovit :D
bas bas smrdi. dobro je da ne ostane smrad kad se osusi kosa.
na sta tebi smrdi? meni kao da je smrvljena djetelina.
meni na truhle biljke :lol:
User avatar
WipeOut
Posts: 1449
Joined: 07/07/2010 09:15
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#114 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by WipeOut »

Ima hrpa tema o kosi,evo da postiram svoj problem na ovu,da ne otvaram novu.
Ne znam koliko tacno ima vremena,ali mene vlasiste svrbi konstantno,u zadnje vrijeme periodicno se pojavljuje nesto kao akne,sto strasno boli.Te akne se pojavljuju na potiljku,na onom dijelu iza usiju,uglavnom primijetim te akne na prelazima sa lica na vlasiste ( ne znam drugacije da objasnim :-) )...

Odem danas na testiranje vlasista,kad tamo katastrofa blago receno. Prvo kad je snimala vlasiste ono je skroz crveno,i peruta se,drugo iscupala par dlaka jedva nasla neku sa ko biva normalnim korijenom da bi mi na kraju rekla da mi je na skoro svakoj vlasi korijen atrofirao. Ovo crvenilo i masno perutanje koje je prisutno je znak seboreje :sad: .
Nemam ja vidljive peruti onako na oko,ali kad mi je doktorica snimila vlasiste ja sam se prepala kako izgleda.Strasno.
Opada mi mnogo kose,ali ona kaze da i raste puno,s tim sto vec tako mala je skroz nezdrava,sa tim skoro pa odumrlim vlasistem.
Malo sam guglala i nasla ovo
Žlijezde lojnice smještene su u koži i na njenu površinu izlučuju loj. Najaktivnije su u seborejičkim predjelima - vlasište, lice, prsa, leđa, kožni pregibi. Njihova aktivnost, koja je pod utjecajem različitih unutarnjih i vanjskih čimbenika, može biti normalna, smanjena ili pojačana. U kontekstu ovog članka zanima nas pojačana aktivnost koja rezultira pojačanim lučenjem loja, što nazivamo seboreja. Ukoliko nastane upala seborejičkih predjela kože govorimo o seborejičkom dermatitisu.

* Promjene - Seborejički dermatitis ima kronični tijek, s fazama pogoršanja u nepravilnim intervalima. Promjene mogu ostati lokalizirane ili se proširiti na velike površine tijela u vidu generaliziranog crvenila, obično zbog kontaktne senzibilizacije.
U blažim oblicima, na vlasištu (čitavo vlasište ili pojedina žarišta) nalazimo masno ili suho prhutanje na zacrvenjenoj koži. Ponekad su prisutna oštro ograničena žarišta veličine kovanice, prekrivena bjelkasto-žućkastim ljuskama. Naslage mogu biti vrlo debele pa stanje nalikuje na psorijazu ili gljivičnu infekciju vlasišta. Promjene često zahvaćaju sam rub vlasišta u vidu crvenkasto-žućkastog tračka širine 1-2 cm (corona seborrhoica).
Promjene na licu (obrazi i korijen nosa - leptirasti oblik, nazolabijalne brazde, obrve, rubovi vjeđa, brada, čelo, iza uha, vanjski zvukovod) očituju se crvenkasto-žućkastim ljuskavim žarištima uz mogući svrbež, najčešće u nazolabijalnim brazdama. Zacrvenjeni rubovi vjeđa mogu biti jedini znak bolesti.
Na trupu (iznad prsne kosti, između lopatica) žarišta mogu biti okrugla ili ovalna, crvenkasto-žućkaste boje.
U kožnim pregibima (ispod pazuha i dojki, oko pupka, u preponama, predio spolovila i čmara) promjene su vlažnije, uz prisustvo krusta, ljusaka i pucanje kože (ragade).

* Tko obolijeva i zašto? - Nakon dojenačke dobi, ponovo se javlja u pubertetu i perzistira tijekom života (obično od 20.-50. godine), dok je u poznijoj dobi rijetka. Nešto je češća u muškaraca, a zahvaća od 2-5% stanovništva.
Točan uzrok nije poznat. Genetska predispozicija i nasljedna seborejička konstitucija značajni su čimbenici, iako se pojačano lučenje loja nađe u samo 50% bolesnika. U nastanku upale važnu ulogu ima lipofilni kvasac Pityrosporum ovale. Na pojavu utječu hormonalni poremećaji, poremećaji probavnog sustava i prehrana bogata mastima, koncentriranim ugljikohidratima i jakim začinima. Pomanjkanje cinka i niacina dovodi do kožnih promjena koje nalikuju seborejičkom dermatitisu. Negativni utjecaj ima i stanje emocionalnog stresa te sezonske promjene temperature, uz česta pogoršanja u jesen i zimu.
Poznato je da se češće pojavljuje u osoba s neurološkim bolestima, npr. Parkinsonova bolest, a imunodeficijencija (npr. AIDS) uzrokuje pojavu osobito teških oblika. Visoka učestalost primjećena je i u bolesnika s koronarnom insuficijencijom i hipertenzivnim zatajenjem srca.

* Može li se spriječiti ili izliječiti? - U većini slučajeva odgovor je negativan. Ipak, pravilnom prehranom, izbjegavanjem emocionalnih stresova i pravilnom njegom kože može se umanjiti broj recidiva. Obzirom da različiti vanjski podražaji mogu izazvati upalu kože, u svakodnevnoj njezi važno je izbjegavati iritantna sredstva i primjenjivati proizvode za osjetljivu kožu (losion L.P.I., krema C.P.I.-AVENE).
Promjene na vlasištu liječimo preparatima za lokalnu primjenu koji sadrže keratolitičke (pospješuju ljuštenje kože) i antimikrobijalne sastojke (djeluju na bakterije i gljive). Kod jačih upalnih promjena dozvoljena je kratkotrajna uporaba kortikosteroidnih losiona pod kontrolom dermatovenerologa.
Ako su promjene smještene na licu ili trupu primjenjujemo preparate sa sumporom ili antimikoticima (djeluju na gljive) preko noći, dok se danju preporuča primjena neutralnih emulzija i krema (npr. C.P.I.-AVENE). Ponekad je opravdana kratkotrajna primjena nisko potentnih kortikosteroida pod strogom kontrolom dermatovenerologa kako bi se spriječio nastanak nuspojava (rozaceiformni steroidni dermatitis, teleangiektazije, atrofija kože).
Kod vrlo teških i rezistentnih oblika indicirano je i sistemsko liječenje antimikoticima, antibioticima ili niskim dozama isotretinoina (derivat vitamina A).
Rekla mi je da kupim neke Su Cu losine (ovako pise ) koji kostaju 70 km :-? ,i da kupim dva sampona VIchy jedan protiv opadanja kose,a drugi za rast,i da ih koristim ovim redoslijedom,znaci prvo da sprijecim opadanje pa onda da raste...Terapiju da koristim dva mjeseca,a kontrola za mjesec dana,i da ne perem kosu 3 dana prije pregleda. (to mi je pravo nezgodno jer se kosa strasno masti )
Zanima me,da li neko ima slicnih problema,jel ko koristio neki od ovih preparata,i ima li nesto jeftinije jer su ovi losioni strasno skupi,sampon sam vec kupila...
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#115 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by mumy »

Imam i ja to,al vala ne bi davala pare na te gluposti i ne zamaram se tim cibama po glavi.Najbolje se osjecam kad se krace sisnem,onda niti imam peruti niti me svrbucka...ma divota,tacno tjeme prodise.Najbitnije ti je naci neki sampon koji ti odgovara i koji nije suvise agresivan.Meni godi nivea za perut,il afrofita kamilica...i mirna Bosna.Ako ti se bas bas puno masti,korsiti sampon za suho(ovo govorim u slucaju ako si plavusa) ili sok od limuna (mozes razblaziti sa vodom)stavis na vaticu i malo tapkas po tjemenu.Nije dobro precesto prati kosu,pa je ovo dobro rijesenje.Te cibe ima svaki drugi covjek,ne sikiraj se previse. :D
Dnevno mora 100 dlaka da ispadne pa ti skontaj...ako prodjes prstima kroz kosu i osjetis da nesto boca znaci kosa ne samo da opada neko se i obnavlja,rastu nove malesne dlacice.Znaci nema brige :)
Last edited by mumy on 04/01/2012 17:56, edited 1 time in total.
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#116 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by Irish »

@wipeOut, ja imam seborejicno vlasiste i godinama se borim protiv ove napasti :? Nista mi nije posebno pomagalo dok prije cca 3 sedmice ( slucajno tragajuci za rjesenjem protiv post-porodjajnog opadanja kose) nisam naletjela na Crni sampon od dr. Tempta, koji je za mene pravo otkrice :thumbup: Vec nakon prvog pranja je bilo ocigledno, ogromno poboljsanje, a vec sada imam skoro pa normalno tjeme :-D Seboreja se nazalost ne moze skroz izlijeciti, nego se u najboljem slucaju samo moze drzati koliko-toliko pod kontrolom :sad: Kako rekoh, nema sampona niti kure koju nisam probala, od kucnih pripravaka do ovih najskupljih medicinskih tretmana, i sve je bilo bacanje para. Ovaj sampon je stvarno The Otkrice i za sada ga hvalim na sva usta :) Jeste da je blago reci da uzasno smrdi (na naftu ili nekakvu zagoretinu), ali vrijedi se pretrpjeti :-D Btw. drze ga u skoro svim apotekama.
User avatar
E&E
Posts: 306
Joined: 24/09/2011 18:50

#117 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by E&E »

Nista vi to nemojte dirati, samo ce otpasti...
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#118 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by Irish »

i jos nesto.. pred pranje kose, dobro je u tjeme umasirati arganovo ulje i drzati malo, do pranja. Malo ga je teze naci kod nas, ali ako ikako mozes doci do njega, odlicno je stvarno :thumbup:
User avatar
WipeOut
Posts: 1449
Joined: 07/07/2010 09:15
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#119 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by WipeOut »

@Irish
probat cu ovaj sampon,samo poslije ovog, jer sam vec kupila ovaj Vichyiev,pa da ne propadne :roll: :D
Bas sam se danas bacila na guglaje o seboreji,malo sam se bila zabrinula,ali mi je drago da napokon znam sta je moj problem sa kosom...i glavom :-)

@mumy
jos nisam nasla sampon koji mi odgovara,nadam se da ce mi jedan od ovih odgovarati. Sta se tice frizura,sisanja i slicno,ne smijem na oci frizerki sa ovakvim tjemenom :sad: ,a ionako mi ne bi tjeme prodisalo da se osisam :) .

A cudno mi ovo sve,jer mi kosa onako na izgled izgleda pravo zdrava i sjajna,al eto ispod svog tog sjaja haman pa sve truhlo :( . Brinulo me i opadanje kose,kojeg je bilo previse stvarno,ali kad mi ona danas rece da raste nova,nije mi to vise briga ;-)...

hvala na savjetima :)
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#120 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by radenska »

Ja sam opadanje rijesila cickovim uljem. Jednom sedmicno 15ak minuta masiram vlasiste i cijelu kosu cickom. Ne ostaje poslije pranja nista ulja a mnogo lakse je feniram, izgleda mnogo zdravije. Super su ova ulja, ako imate jos neko da mi preporucite.
fatamorgana-oaza
Posts: 34
Joined: 28/12/2011 10:29

#121 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by fatamorgana-oaza »

Ima li neko neki recept za perut, kosa mi je stvarno zdrava niti se masti cesto a nije ni suha, perem je 2x sedmicno, ali muku mucim sa peruti pa ako ima neko neki receptic :)
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#122 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by Irish »

radenska wrote:Ja sam opadanje rijesila cickovim uljem. Jednom sedmicno 15ak minuta masiram vlasiste i cijelu kosu cickom. Ne ostaje poslije pranja nista ulja a mnogo lakse je feniram, izgleda mnogo zdravije. Super su ova ulja, ako imate jos neko da mi preporucite.
ricinusovo, maslinovo, arganovo (najbolje po mpm misljenju)????

@fatamorgana_o, pomenuti Crni sampon je za sve probleme sa kosom i vlasistem :-D
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#123 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by Michun »

Michun wrote:Oronazol je odlican za onu perut koja svrbi - kao seboreja recimo. Ima uputa kako se pere, terapija je u pitanju. Kad potrosis to, onda ti preporucujem da uzmes vichy protiv peruti. I on je skup ali dobar i stvarno ga malo treba staviti. Cudan neki miris ima - ko djetelina :D
A zatim nakon toga, probaj sa onom mjesavinom pantenola, AD kapi, bla bla.
da se ponovo procita - oronazol
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#124 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by Irish »

Oronazol - valjda kako kome..

Osim sto je prejak (ne smije se koristiti duze vrijeme), meni nije djelovao :|
Kao ni Vichy, koji je nesto blazi ali isto bez vecih rezultata :|
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#125 Re: kosa ;(((( HELP!!!

Post by Michun »

Irish wrote:Oronazol - valjda kako kome..

Osim sto je prejak (ne smije se koristiti duze vrijeme), meni nije djelovao :|
Kao ni Vichy, koji je nesto blazi ali isto bez vecih rezultata :|
pa terapija...pise kako i koliko se koristi.
meni je fakat pomogao.
a sad korsitim vichy stalno.

a sta ti koristis? sta ti je pomoglo?
Post Reply