Korupcija u nasoj drzavi

lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1 Korupcija u nasoj drzavi

Post by lajkujMe »

Pozdrav forumasi, nagnut sam slucajem kupovina diplome sto je faktor objavio.
Manje vise nije me iznenadilo ja licno znao sam da je moguce kupiti diplome. Ali iznenadio sam se da medicinska skola podlegla toj sferi ali otom potom.

Ova tema je vise za komentare koje sam citao i cuo od ljudi na ovu temu koja me je blago receno sokirala.
Prvo komentare na drustvenim mrezama.
Vecina ljudi osuđuje faktor zasto su objavili ovaj slucaj.
Glavni povod ljutnje je da je to jedini nacin da nasi ljudi dođu do posla u EU i da ovo pogoduje narodu.
Vecina kaze ma svakako nece raditi u medicini ode kao pomocni radnik gore.

Moj stav je izgleda u manjini, a on je, nije uredu vrsiti kriminalne djelatnosti korupcije da bi sebi olaksao nesto u zivotu (a mozes legalno sporije doci do istog).
Ja kao građanin BIH naljecem na korupciju i nepotizam skoro svakodnevno.
Prva je tu policija, pa medicina, administracija pa sve gore do sudova i policija, politike...
Mnogo nepravde se vrsi prema ljudima, oni koji prihvataju gledaju samo svoju korist oni koji je daju isto tako a nijedno od to dvoje ne sagleda posljedice toga.
Generalno od koruptivnog dogovora dvije strane dobiju a treca ga naje**.
Ja licno sam morao dati jednom mito od 500€ zbog jednog pravnog slucaja razlog? Da prestanu odugovlaciti 2 god. Samo cekao jednu 100% sigurnu odluku međutim nisu htjeli zavrsiti dok ne dobiju svoj ceh. Platio i zavrseno za 24h.
Jedini put da sam bio primoran.
Izgleda da se nase drustvo naviklo na taj nacin rada, gdje cak i netpotkupljive osobe pocinju vidjeti logiku stvari.
Eto bas jucer u razgovoru s jednom prosvjetnom radnicom kaze mi da razumije ovo, ljudi su ocajni treba im papir nece se time baviti... a znam da je ta osoba 100% cista i vrhunski radnik.
Ako je doslo do te mjere nama nema nekog spasa.
Cak da imamo izvanredno sudstvo a nemamo, cak smatram da ga i nemamo ovdje vlada zakon jaceg.
Morao bi se istraziti citav narod, jer svako daje svako uzima. To vise i nije kriminal, nego drustvena norma, pojava, gdje zakon nije dovoljan da rjesi problem nego sve obuhvatna promjena razmisljanja naroda.

Ne lazu ovi iz EU kad kazu da je glavni problem BIH korupcija. Sve ide sporo i traljavo jer su koruptivne radnje usle u celije drustva sve se trazi sve se ceka para.
Ne zastupa se interes drustva nego interes jedinca.
Mnogi ljudi su se zasitili i to je jedan od glavnih uzrocnika odlaska, ne korupcija sama po sebi nego stanje drustva, ekonomije, pravde , politike i obrazovanja kao posljedica silne korupcije.

Za kraj, nemojte mi samo politicari krivi za sve to.
Pogledajte se malo u ogledalo, koliko cesto ste davali mito da bi rjesili kaznu, pregled kod doktora, za posao, za ubrzanje ili povoljno rjesavanje pravnih i administrativnih sporova. Za bilo sta sto bi vama ubrzalo, olaksalo ili rjesilo neki problem u zivotu.
Kad ste culi, vidjeli i uradili vi ili neko drugi da je odradio pravu stvar da se prijavi i trazi pravda za korupciju?
David Dragicevic je posljedica korupcije, lose ceste, ne postojanje zdravstva, lose skolstvo, losi strucni ljudi. Sporost i nepravda sve posljedica opceprihvacene korupcije u narodu.
Korupcija moze biti nagradna materijalna
Moze biti usluzna tipa ja tebi ti meni
Moze i biti prijateljska i familijarna.

Sta su vasa stajalista povodom ovoga?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66211
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by _BataZiv_0809 »

Kriminal nikad ne moze biti pozitivan cak i kad ima, a uvijek ima poneke pozitivne ucinke, kao i u ovom slucaju. Njegov osnovni postulat je da cilj opravdava sredstvo i kao takav je uvijek destruktivan.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#3 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by hAZNADAR »

Korupocija kao tema je prijatno osvjezenje na ovom podforumu. Mnogo veci problem i bitniji od svih ostalih problema. Ali smo prokleti valjda pa se trosimo na mnogo drugih manje bitnih. Volio bih kada bi ova tema prestigla barem onu o zastavi.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by GandalfSivi »

Ali fakat, komentari su katastrofa, nisam mogao vjerovati. Pa mater im jebem, svi se zale da im nista ne valja, a mrsko im je i dvije godine skole zavrsiti da im se otvore neke perspektive. I jebo ljude koji su fakat ucili i trudili se. Zato smo u kurcu, zato i korupcija nije pitanje pojedinca ili stranke, nego osnova drustvene svijesti.

Da je pravde, zatvori bi se dan i noc gradili...
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#5 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by lajkujMe »

Upravo tako, meni zastava nece praviti problem kad hocu doktoru, meni Milorad Dodik ne moze praviti problem kad me policija maltretira jer hoce za kafu.
Meni Sejdic Finci ne moze pomoci kad za tender se prijavim a izgubim jer ne znam nikog i nisam spreman dati 50% profita onima koji odlucuju.

Ne moze meni ni pomoci ni odmoci ni jedna glupost sto nas bombarduju da je zivim normalan zivot bez svakodnevnih problema koji bi trebali biti jednostavni i brzi za rjesiti a nisu jer pajdo hoce paru a drugi pajdo hoce da da paru.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by muha_sa »

GandalfSivi wrote:Ali fakat, komentari su katastrofa, nisam mogao vjerovati. Pa mater im jebem, svi se zale da im nista ne valja, a mrsko im je i dvije godine skole zavrsiti da im se otvore neke perspektive. I jebo ljude koji su fakat ucili i trudili se. Zato smo u kurcu, zato i korupcija nije pitanje pojedinca ili stranke, nego osnova drustvene svijesti.

Da je pravde, zatvori bi se dan i noc gradili...
:thumbup:

riba smrdi od glave a cisti se od repa

trebat ce jedno 200 godina da se u našem narodu promjeni mentalni cip u mozgu i tad cemo bit ko ŠveCka :-) klinac ceš kod njih proc nekažnjeno ako kupiš cokoladu svom djetetu na racun države taman da si predsjednik iste :-)
budalaština je poredit ŠveCku i nas--al eto, moradoh :-)

ovdje cvjeta kriminal bilo to korupcija, lopovluk, droga.................... :(
dovoljno je vidjet balavca koji nema minute staža a živi sa roditeljima penzionerima da voza auto o kojem ja mogu samo sanjat :-)
dovoljno sve dosadašnje politicare-bilo nacelnici opština il kojekakve druge civije procešljat i vidjet im imovinu--šta su imali prije neg su ušli u ove strukture a šta sad imaju :-) da jebe rak raka ne mogu od plate sve to zaimat što imaju taman da im je plata 10 milja :-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by muha_sa »

kome je mrsko citat nek odvoji par minuta i pogleda

User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#8 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by JThomas »

ma šta fali dobar je momak znam ga ja, a samo mu papir treba. hajd' šta ima veze neće operisati.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by muha_sa »

JThomas wrote:ma šta fali dobar je momak znam ga ja, a samo mu papir treba. hajd' šta ima veze neće operisati.
a i ko ce cešljat sve te u ratu i poslije rata stecene diplome po prestižnim univerzitetima širom naše drage BiH :D
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#10 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by lajkujMe »

JThomas wrote:ma šta fali dobar je momak znam ga ja, a samo mu papir treba. hajd' šta ima veze neće operisati.

E to je to, to je nacin razmisljanja u BIH savseno si opisao problem drustva u BIH.
Trazenje izgovora i laganje samog sebe da nije lose ono sto cini nego pomaze covjeku u nevolji.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#11 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by JThomas »

šta glumite moralne vertikale jel vi to nikad niste kupili diplomu.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#12 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by GandalfSivi »

JThomas wrote:šta glumite moralne vertikale jel vi to nikad niste kupili diplomu.
Ja sam preko stele kopirao svoje dokumente na ekonomskom fakultetu u Sarajevu. Nakon sto sam proveo pet sati izmedju studentske sluzbe i prodekana za nastavu, zamolio sam momka koji radi dole u restoranu da mi to zavrsi i dobio sam kopije svojih dokumenata za pet minuta (nikada mi noga vise nije krocila tamo)...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#13 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by JThomas »

pa biće ti i ovo ako se tema razvije, samo ozbiljno.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by insomnia78 »

Ma dobro. Nivo znanja je svakako tu nedje :lol:
Ni ovi sa “pravom” diplomom ne znaju puno vise
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#15 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by hAZNADAR »

Ja nisam htio vozacku dozvolu preko stele,... ne zbog morala vec straha da napravim u neznanju stetu sebi i drugima.

Al da mi je neko u trecoj godini ponudio diplomu za povoljan iznos - bogami bi razmislio.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#16 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by JThomas »

bez straha da napraviš u neznanju štetu sebi i drugima.
mishic
Posts: 6294
Joined: 28/04/2011 16:29

#17 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by mishic »

Izuzetno važna i aktuelna tema ali...
-sami komentari na pomenuti slučaj pokazuju da smo se kao društvo potpuno utopili u korupciju do te mjere da se nenormalnim ili budalama smatraju oni koji trpe velike štete odbijajući da daju mito
-bukvalno se otelo i skoro je nemoguće preživjeti bez spremnosti na korupciju
-korupcja je toliko dugo prisutna da je sada skoro nemoguće uraditi bilo šta da se njene posljedice eliminišu ili makar ublaže...
-prisutna je u svim sferama života i postaje sve masovnija, otvorenija, očitija...
-potpuno je obesmislila svaki trud i napor čestitih pojedinaca da dođu do diplome, posla, prava i pravde, a borba protiv nje pretvorena je u "ispravljanje krive Drine", uzaludan i opasan posao
-i tamo gdje se najavljivalo da se nešto čini (UKC) još je toliko javašluka da se učinjeno i ne primjećuje
-pomoću korupcije društvo se potpuno raslojilo i jaz između ta dva sloja sve je dublji i širi što neminovno vodi u antagonizam koji pogoduje nesigurnosti, nasilju, kriminalu...
-odgoj, obrazovanje, rad, čestitost i poštenje postali su utopija i putokaz ka propasti...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#18 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by hAZNADAR »

Samo u znanju marksizma medo i drugih nepotrebnih predmeta tada - kada covjek zna da vlada strukom. Al da se razumijemo - i dalje to ne opravdavam niti sam sam to uradio.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by JThomas »

samo marksizam bio od treće pa na dalje.

eto ujedno i prelaza na ono tvoje, tema adio.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#20 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by hAZNADAR »

Nema razloga sa strah medo, necu ti u ovoj temi lomiti iluzije.

Korupciju kod nas ja posmatram kao dio mentaliteta i neceg mnogo veceg. Nesto sto ima cijela juzna Evropa i jos dalje.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#21 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by bunk »

..
Last edited by bunk on 05/01/2019 11:20, edited 1 time in total.
ljutiajvar
Posts: 207
Joined: 12/02/2013 10:31

#22 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by ljutiajvar »

Svaka cast ovim hrabrim novinarima!

Problem ove vrste korupcije je sto obezvrijedi generacije medicinskih radnika koji su sticali znanje i zaradili diplomu. To je grozota i teski kriminal!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66211
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by _BataZiv_0809 »

Jugoslovenski standardi i njihovi recidivi
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#24 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by JThomas »

https://thebosniatimes.ba/24623/krimina ... i-fasisti/

portal je latićev, ali autor je mario vargas ljosa :mrgreen: ovo je fantastično rečeno - u neuspješnim demokratijama kupljene i korumpirane institucije zločin, namještaljku i malverizaciju pretvaraju u legitiman postupak. prepakuju ga. savršeno se može primijeniti na nas.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#25 Re: Korupcija u nasoj drzavi

Post by hAZNADAR »

Jedan banalan primjer.

Od malih nogu u osnovnoj skoli - prepisivanje na kontrolnim, pismenim, puskice,... itd.
Svako od nas je to probao i pomogao drugom u tome.

U nekim zemljama toga nema,.. djaci to jednostavno ne rade i to osudjuju.

A primjera drugih jos mnogo,... male banalne stvari od malih nogu poslije prerastu u nesto krupnije,...
Post Reply