Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#8401 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

last mohicans wrote: 17/01/2022 11:44
Ali_G wrote: 17/01/2022 11:40

Znaci teoretski ako imas temp u trajanju od 2 dana i nikakve vise simptome opet moras biti u izolaciji 10 dana:)
Po ovom izgleda da je tako. Kod nas je baš takav slučaj,po 2-3 dana imali simptome, a zadnjih 7 dana apsolutno ništa. Ali ima jos nesto interesantno,ja osmi dan radio antigen,supruga deveti i dalje pozitivni. Vjerovatno nismo zarazni,ali test pozitivan.
Antigenski je manje osjetljiv od PCR-a tako da ako ti je antigen pozitivan daleko su veće šanse da si zarazan i dalje. PCR može biti pozitivan i po mjesec dana jer je on veoma osjetljiv i detektuje genetski materijal virusa koji može biti mrtav, a čovjek da uveliko nije zarazan (sjetimo se primjera Dybale koji je 40 dana bio pozitivan na PCR-u).
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#8402 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Becky7 »

BadBoy wrote: 17/01/2022 11:35
Becky7 wrote: 17/01/2022 10:57

Da kod nas kolegica dobila negativan pcr a muz uveliko pozitivan i evo je na poslu a vakcinisana u maju prosle godine sad je svi izbjegavaju..
Prerano se testirala. Biće i njoj PCR pozitivan kroz koji dan.
Da isto mislim, ne znam samo kako naši doktori ovako olako vracaju na posao jer je neko vakcinisan imali smo i prosle godine slucaj kad je kolegica prenjela kolegi virus isto kao i ovaj sad slucaj... Nije cudo sto se siri ovoliko..
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#8403 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Becky7 wrote: 17/01/2022 12:03
BadBoy wrote: 17/01/2022 11:35

Prerano se testirala. Biće i njoj PCR pozitivan kroz koji dan.
Da isto mislim, ne znam samo kako naši doktori ovako olako vracaju na posao jer je neko vakcinisan imali smo i prosle godine slucaj kad je kolegica prenjela kolegi virus isto kao i ovaj sad slucaj... Nije cudo sto se siri ovoliko..
Omikron ne jebe živu silu, pisao sam već: i oni što su prebolovali deltu, i vakcinisani sa dvije ili tri doze - svi se mogu zaraziti. Samo je omikron sam od sebe nešto blaži a i organizam već zna kako reagovati pa simptomi sve skupa budu dosta blaži. Moje neko laičko mišljenje je da je zaštita najjača mjesec-dva poslije preležane bolesti ili nakon vakcine jer je tad najviše antitijela u krvi. Sve poslije toga, zarazit ćeš se, imat ćeš simptome samo će sve skupa biti lakše i brže i najvažnije nećeš zaglaviti u bolnici. Ovo će sad postati godišnji show.
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#8404 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Becky7 »

BadBoy wrote: 17/01/2022 12:31
Becky7 wrote: 17/01/2022 12:03

Da isto mislim, ne znam samo kako naši doktori ovako olako vracaju na posao jer je neko vakcinisan imali smo i prosle godine slucaj kad je kolegica prenjela kolegi virus isto kao i ovaj sad slucaj... Nije cudo sto se siri ovoliko..
Omikron ne jebe živu silu, pisao sam već: i oni što su prebolovali deltu, i vakcinisani sa dvije ili tri doze - svi se mogu zaraziti. Samo je omikron sam od sebe nešto blaži a i organizam već zna kako reagovati pa simptomi sve skupa budu dosta blaži. Moje neko laičko mišljenje je da je zaštita najjača mjesec-dva poslije preležane bolesti ili nakon vakcine jer je tad najviše antitijela u krvi. Sve poslije toga, zarazit ćeš se, imat ćeš simptome samo će sve skupa biti lakše i brže i najvažnije nećeš zaglaviti u bolnici. Ovo će sad postati godišnji show.
Jeste ja sam prosle godine u martu imala covid nemam pojma koji soj da li je britanski ili delta, ali me bas unazadio jer jos uvijek imam posljedice i idem na kontrole... Dvije kolegice prebolovale kovid isto prosle godine, vakcinisale se evo opet sad pozitivne sto kazes niko nije siguran vise, ali narod to ne shvata nazalost ...
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#8405 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Becky7 wrote: 17/01/2022 12:36
BadBoy wrote: 17/01/2022 12:31

Omikron ne jebe živu silu, pisao sam već: i oni što su prebolovali deltu, i vakcinisani sa dvije ili tri doze - svi se mogu zaraziti. Samo je omikron sam od sebe nešto blaži a i organizam već zna kako reagovati pa simptomi sve skupa budu dosta blaži. Moje neko laičko mišljenje je da je zaštita najjača mjesec-dva poslije preležane bolesti ili nakon vakcine jer je tad najviše antitijela u krvi. Sve poslije toga, zarazit ćeš se, imat ćeš simptome samo će sve skupa biti lakše i brže i najvažnije nećeš zaglaviti u bolnici. Ovo će sad postati godišnji show.
Jeste ja sam prosle godine u martu imala covid nemam pojma koji soj da li je britanski ili delta, ali me bas unazadio jer jos uvijek imam posljedice i idem na kontrole... Dvije kolegice prebolovale kovid isto prosle godine, vakcinisale se evo opet sad pozitivne sto kazes niko nije siguran vise, ali narod to ne shvata nazalost ...
Po nekoj hronologiji tebe je tad uhvatio Britanski soj, jer je delta kod nas detektovana tek krajem ljeta. Ta dva soja su čini mi se baš bila poteška, i znam dosta ljudi iz tih perioda koji i dan danas imaju posljedice iako ih mnogi ismijavaju (čuj long covid).
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#8406 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Van Halen »

U novembru sam imao sve simptome,temperatura 3 dana,nos curio ko lud,umor,totalni gubitak mirisa par dana. Radio antigenski bio pozitivan. Dan iza uradio pcr,negativan. Ni danas ne znam jesam li bio ili ne. Prosle godine prebolovao i vakcinisan
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#8407 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

aerodinamika wrote: 17/01/2022 03:28
aldinjo wrote: 16/01/2022 18:52
:lol:
predlazem ti da posjetis kovido odjel, ako nista barem putem youteba i da vidis u kakvim mukama, na granici zivota i smrti, u borbi sa kovidom zivotare ljudi, nasi sugradani i suplanetarci,
vjerovatno nigdje ni ne putujes i imas smanjenu empatiju prema drugim ljudima i ocitio odbijas vakcinu, ali ako nista vakcinisi se iz sebicluka/radi sebe, tako ces, barem zastiti druge
"Sit" sam više vaših "šupljih" priča evo skoro dvije godine.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#8408 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

Gerro wrote: 16/01/2022 20:42 Otelo se kontroli, vrijeme je za jedan dobri stari naš lockdown
Oteo si se kontroli već odavno. Vrijeme je da budeš banovan. Trolaš mjesecima pdf direktore1.
Last edited by aldinjo on 17/01/2022 22:09, edited 1 time in total.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#8409 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

aldinjo wrote: 17/01/2022 22:03
aerodinamika wrote: 17/01/2022 03:28
predlazem ti da posjetis kovido odjel, ako nista barem putem youteba i da vidis u kakvim mukama, na granici zivota i smrti, u borbi sa kovidom zivotare ljudi, nasi sugradani i suplanetarci,
vjerovatno nigdje ni ne putujes i imas smanjenu empatiju prema drugim ljudima i ocitio odbijas vakcinu, ali ako nista vakcinisi se iz sebicluka/radi sebe, tako ces, barem zastiti druge
"Sit" sam više vaših "šupljih" priča evo skoro dvije godine.
I mi smo tebe
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#8410 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

adsubzero wrote: 17/01/2022 22:08
aldinjo wrote: 17/01/2022 22:03
"Sit" sam više vaših "šupljih" priča evo skoro dvije godine.
I mi smo tebe
Nije valjda? Baš mi vas je žao, nije lahko u strahu živjeti svakodnevno, 22 mjeseca.
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#8411 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

aldinjo wrote: 17/01/2022 22:10
adsubzero wrote: 17/01/2022 22:08
I mi smo tebe
Nije valjda? Baš mi vas je žao, nije lahko u strahu živjeti svakodnevno, 22 mjeseca.
I meni je tebe zao, nije lako besposlicariti citav zivot.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#8412 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

adsubzero wrote: 17/01/2022 22:29
aldinjo wrote: 17/01/2022 22:10
Nije valjda? Baš mi vas je žao, nije lahko u strahu živjeti svakodnevno, 22 mjeseca.
I meni je tebe zao, nije lako besposlicariti citav zivot.
:lol: :lol: :lol: :skoljka: :run:
adsubzero
Posts: 2994
Joined: 08/02/2013 15:52

#8413 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by adsubzero »

aldinjo wrote: 17/01/2022 23:01
adsubzero wrote: 17/01/2022 22:29

I meni je tebe zao, nije lako besposlicariti citav zivot.
:lol: :lol: :lol: :skoljka: :run:
" :lol: "
mahalik
Posts: 1917
Joined: 12/09/2009 16:48

#8414 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by mahalik »

Do kada radi COVID centar na Saraj polju?
made_in_sarajevo
Posts: 5571
Joined: 06/05/2013 23:05

#8415 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by made_in_sarajevo »

mozda moze neko pomoci, u petak nahajco grijanje u autu bas previse i otvorim prozor malo i tako vozio. inace me zna to uhvatiti i u subotu pocne me grlo malo grebati u nedelju boliti ali nista strasno. progutam svu hranu uredno, malo se zakasljem ako puno pricam i tacno osjetim kasalj nekako iz grla dodje. Juce dobar bio, malo ujutro grlo grebalo ali nista plaho. inace cim meda uzmem osjetim bolje mi je. Eh sinoc preventive haj reko tylol hot popijem jer nemam nista osim grla koje je vec sinoc i prestalo grebati i jutros kako sam ustao vrti mi se ne mogu da upravim nikako. ne boli me glava, ne boli me grlo, nemam temperature osim to sto mi je glava smusena nekako, vrti mi se doduse sad manje nego jutros. naravno google da ukucam noga me boli tamo ce biti 2 clanka gdje pise da je to korona. Posto mi se nije prije desavalo da mi se ovako vrti i da sam smusen u glavi, jel ko imao slucaj da je pozitivan sa ovim simptomima?

inace primio sam i booster dozu cim je krenula u kantonu pred novu godinu ono, zadnjih dana nigdje nisam hodao plaho u nepoznato gdje je puno ljudi, sve je kuca, posao, granap, nikome se ne unosim u facu i tako to.
sigicalo
Posts: 257
Joined: 31/08/2006 16:33
Location: Sarajevo

#8416 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by sigicalo »

mahalik wrote: 18/01/2022 10:38 Do kada radi COVID centar na Saraj polju?
Od 7:30 do 20
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#8417 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

made_in_sarajevo wrote: 18/01/2022 10:48 mozda moze neko pomoci, u petak nahajco grijanje u autu bas previse i otvorim prozor malo i tako vozio. inace me zna to uhvatiti i u subotu pocne me grlo malo grebati u nedelju boliti ali nista strasno. progutam svu hranu uredno, malo se zakasljem ako puno pricam i tacno osjetim kasalj nekako iz grla dodje. Juce dobar bio, malo ujutro grlo grebalo ali nista plaho. inace cim meda uzmem osjetim bolje mi je. Eh sinoc preventive haj reko tylol hot popijem jer nemam nista osim grla koje je vec sinoc i prestalo grebati i jutros kako sam ustao vrti mi se ne mogu da upravim nikako. ne boli me glava, ne boli me grlo, nemam temperature osim to sto mi je glava smusena nekako, vrti mi se doduse sad manje nego jutros. naravno google da ukucam noga me boli tamo ce biti 2 clanka gdje pise da je to korona. Posto mi se nije prije desavalo da mi se ovako vrti i da sam smusen u glavi, jel ko imao slucaj da je pozitivan sa ovim simptomima?

inace primio sam i booster dozu cim je krenula u kantonu pred novu godinu ono, zadnjih dana nigdje nisam hodao plaho u nepoznato gdje je puno ljudi, sve je kuca, posao, granap, nikome se ne unosim u facu i tako to.
A kako bi bilo da umjesto Google-a uradiš barem lateral flow test?
made_in_sarajevo
Posts: 5571
Joined: 06/05/2013 23:05

#8418 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by made_in_sarajevo »

Edin H. wrote: 18/01/2022 20:35
made_in_sarajevo wrote: 18/01/2022 10:48 mozda moze neko pomoci, u petak nahajco grijanje u autu bas previse i otvorim prozor malo i tako vozio. inace me zna to uhvatiti i u subotu pocne me grlo malo grebati u nedelju boliti ali nista strasno. progutam svu hranu uredno, malo se zakasljem ako puno pricam i tacno osjetim kasalj nekako iz grla dodje. Juce dobar bio, malo ujutro grlo grebalo ali nista plaho. inace cim meda uzmem osjetim bolje mi je. Eh sinoc preventive haj reko tylol hot popijem jer nemam nista osim grla koje je vec sinoc i prestalo grebati i jutros kako sam ustao vrti mi se ne mogu da upravim nikako. ne boli me glava, ne boli me grlo, nemam temperature osim to sto mi je glava smusena nekako, vrti mi se doduse sad manje nego jutros. naravno google da ukucam noga me boli tamo ce biti 2 clanka gdje pise da je to korona. Posto mi se nije prije desavalo da mi se ovako vrti i da sam smusen u glavi, jel ko imao slucaj da je pozitivan sa ovim simptomima?

inace primio sam i booster dozu cim je krenula u kantonu pred novu godinu ono, zadnjih dana nigdje nisam hodao plaho u nepoznato gdje je puno ljudi, sve je kuca, posao, granap, nikome se ne unosim u facu i tako to.
A kako bi bilo da umjesto Google-a uradiš barem lateral flow test?
Google je ipak upravu, visok pritisak tako da google rulez
User avatar
Logovan
Posts: 94164
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#8419 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Logovan »

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić naredio je svim zdravstvenim ustanovama u ovom kantonu da se smanji broj operativnih zahvata i pregleda kod ljekara koji nisu hitni.

On je uputio obavijest svim javnim i privatnim zdravstvenim ustanovama s obzirom na novonastalu situaciju u KS uzrokovanu naglim povećanjem broja oboljelih od virusa COVID-19, u cilju prevencije širenja virusa među uposlenicima zdravstvenih ustanova sa područja KS i održavanja redovnog procesa rada u njima.

- Nalaže se menadžmentu svih zdravstvenih ustanova da putem svojih Kriznih štabova u skladu sa kriznim planom pripravnosti, usklade organizaciju rada svojih zaposlenika, u smislu da rad u navedenim ustanovama organizuje na način koji će omogućiti poštivanje svih važećih higijensko-epidemioloških mjera, a da istovremeno ne budu ugroženi radni procesi, što je predviđeno i trenutnim važećim naredbama Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva. Zatim, nalaže se da se reduciraju svi operativni program i svi pregledi kod nadležnih ljekara, koji nemaju status hitnosti u postupanju – piše u obavijesti koju potpisuje Vranić.
Šta tačno znači zahvati i pregledi koji "nisu bitni"?

I ko određuje šta je bitno, a šta ne?
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#8420 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Pa to bi ti otprilike bile sve operacije na koje si otisao od kuce. Pretpostavljam da i hronicna stabilna stanja (diskus hernije, stitne zlijezde, cirevi, sve neke redovne kontrole, ) spadaju u nehitno. Taj covjek je svakako davno izgubio kompas
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#8421 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by akcija007 »

Ovakva vrsta odluke je neko vrijeme u vecoj ili manjoj mjeri na snazi od pocetka pandemije od prije 2 godine. Cast izuzecima, naravno.
Ovo bi u prevodu znacilo da se rade samo zivotno ugrozena stanja i onkoloske . Ostalo sve ide na cekanje.
Vrijedi i za privatnike. Ne vjerujem da ce privatnik otkazati nekome ultrazvuk abdomena ili gastroskopiju jer bez ove dvije pretrage nije zivotno ugrozen.
Ako se zaista ovo otkazuje, onda bi trebalo da ovi ljekari/sestre kada im se smanji obim posla predju u Covid da rade. A ni to se nece desiti.

Danas 6 umrlih u KS. Skocio je broj i hospitalizovanih .
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#8422 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Sociolog »

Sinoc zavrsen nekakav Champions Cup za djecu do 17 godina u RamizSalcin naAlipasinu u fudbalu.

Milion raje..
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#8423 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by akcija007 »

Filter je i za prijem u bolnicu. Jucer 57 covid + upuceno iz domova zdravlja u Opcu a oni od tih 57 nakon pregleda na hospitalizaciju primili samo njih 8. Vjerovatno su to najtezi od najtezih.
Trappist
Posts: 4238
Joined: 12/09/2020 08:52

#8424 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Logovan wrote: 20/01/2022 14:32
Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić naredio je svim zdravstvenim ustanovama u ovom kantonu da se smanji broj operativnih zahvata i pregleda kod ljekara koji nisu hitni.

On je uputio obavijest svim javnim i privatnim zdravstvenim ustanovama s obzirom na novonastalu situaciju u KS uzrokovanu naglim povećanjem broja oboljelih od virusa COVID-19, u cilju prevencije širenja virusa među uposlenicima zdravstvenih ustanova sa područja KS i održavanja redovnog procesa rada u njima.

- Nalaže se menadžmentu svih zdravstvenih ustanova da putem svojih Kriznih štabova u skladu sa kriznim planom pripravnosti, usklade organizaciju rada svojih zaposlenika, u smislu da rad u navedenim ustanovama organizuje na način koji će omogućiti poštivanje svih važećih higijensko-epidemioloških mjera, a da istovremeno ne budu ugroženi radni procesi, što je predviđeno i trenutnim važećim naredbama Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva. Zatim, nalaže se da se reduciraju svi operativni program i svi pregledi kod nadležnih ljekara, koji nemaju status hitnosti u postupanju – piše u obavijesti koju potpisuje Vranić.
Šta tačno znači zahvati i pregledi koji "nisu bitni"?

I ko određuje šta je bitno, a šta ne?
Ovo ti znaci ne dolazi nam ako ikako mozes. Da vidis zajebancije doci do doktora kad imas koronu, doslovno samo popunjavas formulare, niko da te pogleda. Ne primaju redovne slučajeve, ne primaju covid slučajeve, odlicno.
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#8425 Re: Korona u Kantonu Sarajevo POGLEDATI PRVI POST!

Post by akcija007 »

Nakon pandemije corona virusa, prije nam pandemija karcinoma i svih drugih bolesti sto je stala dijagnostika zbig pandemije korone. Zapusteni ce biti slucajevi.
Nema dr ni za covid ni za ne covid
Locked