Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#1 Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by desperate housewife »

Pozdrav svima.
U zadnje vrijeme, sve češće se susrećem sa ovim. Korištenje engleskog jezika je posebno istaknuto, u priči sa ljudima, po forumima, itd.
Prije par dana, na nekom seminaru, govori žena "Upotrebljavat ću 'hate crimes' umjesto 'zločini iz mržnje' jer je kraće i bolje opisuje situaciju." Bolje opisuje situaciju?
Ja mislim da je to s**nje.
Neki ljudi govore engleski jezik savršeno, drugi znaju samo pokoji izraz koji im je na neki način lakše reći na engleskom nego našem. Korištenje stranih riječi svako malo nije znak da ste jako napredni, već da ste jako zanemarili maternji jezik i da se više ne ožete ni sjetiti prikladne riječi u bh jeziku. Hajde neke visoko stručne stvari oko kompjutera i programiranja mogu shvatiti/oprostiti. Ali izraze tipa gluten free, hate crimes, i slične fazone - potpuno nepotrebno. Ali zaista.

Nedavno sam se prijavila na grupu na facebooku za podučavanje jednog programskog jezika, kad tamo lik pola piše na urdu pola na engleskom. Nema šanse da se može skontat šta piše. Ali to direktno miksanje jezika je štetno za vokabular maternjeg jezika, a ako već osoba želi da koristi strani jezik onda neka ga preuzme u potpunosti a ne samo djelomično. Nakaradno, ružno, siromašno,
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Bloo »

desperate housewife wrote:Pozdrav svima.
U zadnje vrijeme, sve češće se susrećem sa ovim. Korištenje engleskog jezika je posebno istaknuto, u priči sa ljudima, po forumima, itd.
Prije par dana, na nekom seminaru, govori žena "Upotrebljavat ću 'hate crimes' umjesto 'zločini iz mržnje' jer je kraće i bolje opisuje situaciju." Bolje opisuje situaciju?
Ja mislim da je to s**nje.
Neki ljudi govore engleski jezik savršeno, drugi znaju samo pokoji izraz koji im je na neki način lakše reći na engleskom nego našem. Korištenje stranih riječi svako malo nije znak da ste jako napredni, već da ste jako zanemarili maternji jezik i da se više ne ožete ni sjetiti prikladne riječi u bh jeziku. Hajde neke visoko stručne stvari oko kompjutera i programiranja mogu shvatiti/oprostiti. Ali izraze tipa gluten free, hate crimes, i slične fazone - potpuno nepotrebno. Ali zaista.

Nedavno sam se prijavila na grupu na facebooku za podučavanje jednog programskog jezika, kad tamo lik pola piše na urdu pola na engleskom. Nema šanse da se može skontat šta piše. Ali to direktno miksanje jezika je štetno za vokabular maternjeg jezika, a ako već osoba želi da koristi strani jezik onda neka ga preuzme u potpunosti a ne samo djelomično. Nakaradno, ružno, siromašno,
Izvrsna tema i post :thumbup:
Ja kao lingvista i prevodilac po struci, često razmišljam o ovom. S tim da meni dosta smetaju i određeni registri (naročito pravni i ekonomski, sa naglaskom na pravni) koji odbijaju (ne oni, već korisnici istog) da se izmijene i pojednostave.

S obzirom da jako često, ali u neformalnoj komunikaciji, koristim dosta engleskih izraza, sama sam kriva za pojedino od gore navedenog. Jednostavno kada pola dana provedeš koristeći drugi jezik (govoreći i pišući), nastupi "profesionalna deformacija"...

Jezički korpus bosanskog jezika se ne ažurira jer ne postoji saradnja lingvista i stručnih osoba iz raznih oblasti. Potrebno da sjednu zajedno i pronađu odgovarajući pojam/prevod za neki izraz.
Iako su Hrvati skoro smiješni kada dođe do toga, barem nastoje da nađu odgovarajući pojam u maternjewm jeziku.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#3 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by rumenige_brajtner »

iznijeli ste niz serioznih akuzacija ovdje :D

mah, uglavnom to koriste ljudi koji misle da će ih neko shvatiti ozbiljnije ako koriste duge strane riječi. vid pomodarstva, snobizma i malograđanštine.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Bloo »

rumenige_brajtner wrote:iznijeli ste niz serioznih akuzacija ovdje :D
:lol: :lol: :lol: :lol:

Intenciozno
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#5 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Alighieri »

Ja u govoru koristim bosanski jezik, njemački i engleski, zajedno upakovano u memes. Navikao sam tako godinama igrajući različite games ( :D ). Jednostavno mi je to prešlo u naviku, lol, Lul, 4Head itd koristiti u svakodnevnici. Znam da je ružno, na nekom sastanku se moram skoncentirsati duplo nego inače da mi ne bi izletilo koje kappa, who iz you ili junge, keine ahnung :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Bloo »

Alighieri wrote:Ja u govoru koristim bosanski jezik, njemački i engleski, zajedno upakovano u memes. Navikao sam tako godinama igrajući različite games ( :D ). Jednostavno mi je to prešlo u naviku, lol, Lul, 4Head itd koristiti u svakodnevnici. Znam da je ružno, na nekom sastanku se moram skoncentirsati duplo nego inače da mi ne bi izletilo koje kappa, who iz you ili junge, keine ahnung :lol:
A kad priđeš curi u kafani, samo kažeš ASL :babinsin:


Meni se omakne raidanje, samonovanje, gaderovanje (od gathering)...

Uzas...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#7 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by ExNihilo »

Krucijalna importancija :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#8 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Bloo »

metatekstualnost metateksta

beat that
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#9 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Alighieri »

Bloo wrote:
Alighieri wrote:Ja u govoru koristim bosanski jezik, njemački i engleski, zajedno upakovano u memes. Navikao sam tako godinama igrajući različite games ( :D ). Jednostavno mi je to prešlo u naviku, lol, Lul, 4Head itd koristiti u svakodnevnici. Znam da je ružno, na nekom sastanku se moram skoncentirsati duplo nego inače da mi ne bi izletilo koje kappa, who iz you ili junge, keine ahnung :lol:
A kad priđeš curi u kafani, samo kažeš ASL :babinsin:


Meni se omakne raidanje, samonovanje, gaderovanje (od gathering)...

Uzas...
Davno sam ja kapitulirao pred matičarkom. Kada sam potpisao, sjetih se rahmetli Alije, znam kako mu je bilo dok je potpisivao.

Jedno vrijeme je jedan moj kolega govori lol u svakoj rečenici, skoro pa mi je to zgadio.

Mah, imam dvije vrste raje, onu real life one, gdje ih učim ove izraze i gejmersku, što sam 90% onlajn upoznao, to su scene :lol: Znači, toliko razlike niste nikad vidjeli. Vamo manga, anime, games, na drugoj strani magistri, doktori, ozbiljnost lvl 9k :lol:

Najgore što mi se desi, kažem neku riječ na engleskom ili njemačkom i ne znam je prevesti na naški :lol: :lol: :lol:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#10 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by hladan.preminger »

desperate housewife wrote:Pozdrav svima.
U zadnje vrijeme, sve češće se susrećem sa ovim. Korištenje engleskog jezika je posebno istaknuto, u priči sa ljudima, po forumima, itd.
Prije par dana, na nekom seminaru, govori žena "Upotrebljavat ću 'hate crimes' umjesto 'zločini iz mržnje' jer je kraće i bolje opisuje situaciju." Bolje opisuje situaciju?
Ja mislim da je to s**nje.
Neki ljudi govore engleski jezik savršeno, drugi znaju samo pokoji izraz koji im je na neki način lakše reći na engleskom nego našem. Korištenje stranih riječi svako malo nije znak da ste jako napredni, već da ste jako zanemarili maternji jezik i da se više ne ožete ni sjetiti prikladne riječi u bh jeziku. Hajde neke visoko stručne stvari oko kompjutera i programiranja mogu shvatiti/oprostiti. Ali izraze tipa gluten free, hate crimes, i slične fazone - potpuno nepotrebno. Ali zaista.

Nedavno sam se prijavila na grupu na facebooku za podučavanje jednog programskog jezika, kad tamo lik pola piše na urdu pola na engleskom. Nema šanse da se može skontat šta piše. Ali to direktno miksanje jezika je štetno za vokabular maternjeg jezika, a ako već osoba želi da koristi strani jezik onda neka ga preuzme u potpunosti a ne samo djelomično. Nakaradno, ružno, siromašno,

You mad :D ?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#11 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by hladan.preminger »

Npr. ne postoji nikakva imenica na našem za "plunger"

Image

:D :D :D
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#12 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by rumenige_brajtner »

Bloo wrote:metatekstualnost metateksta

beat that
mozak me zaboli :lol:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#13 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by hladan.preminger »

Bloo wrote:metatekstualnost metateksta

beat that

kakav sex? :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Bloo »

hladan.preminger wrote:Npr. ne postoji nikakva imenica na našem za "plunger"


:D :D :D
Vječni problem...

daj mi onaj ku.ac za otcepljavanje sifona
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#15 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by desperate housewife »

Ja sam lingvista iz hobija, ljubavi i tržišne potražnje. Engleski mi je kao maternji, francuski jezik nešto manje od toga. U svakom slučaju uhvatila sam samu sebe da savršeno shvatam značenje riječi na engleskom, gdje sam provela vremena da se sjetim tačnog prijevoda na bosanski koji bi mogla objasniti nekome i to mi je bio momenat prosvjetljenja... Maternji jezik sam zapostavila na račun dva druga strana jezika, i shvatila sam da se moram boriti protiv toga svim silama. Ne smijem dopustiti to.

Vidim ovdje nekoliko postova šprdancije ali zaista mislim da je ovo ozbiljna tema, i ozbiljan problem koji trebamo i shvatiti kao takav. Ako ne želimo da se drugi šprdaju na naš račun zbog ovoga, definitivno trebamo nešto poduzeti po ovom pitanju.
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#16 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Alighieri »

Pa Hrvati poduzimaju sve da promijene neke svoje izvorne riječe, pa se sada mi šprdamo s njima, čuj nogostub :run:

Ne vidim da bi se bilo ko šprdao s nama ako koristimo te internacionalne skraćenice u našem govoru. Yo my boy, kako si mi :thumbup:
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#17 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by desperate housewife »

Iskoristila bih ovu temu da postavljamo riječi sa kojima imamo poteškoće da ih prevedemo na bosanski, gdje bismo svi mogli doprinijeti bilo pitanjem ili odgovorom, ili barem razmišljanjem o problematici koja će za rezultat dati neko rješenje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Bloo »

desperate housewife wrote:Ja sam lingvista iz hobija, ljubavi i tržišne potražnje. Engleski mi je kao maternji, francuski jezik nešto manje od toga. U svakom slučaju uhvatila sam samu sebe da savršeno shvatam značenje riječi na engleskom, gdje sam provela vremena da se sjetim tačnog prijevoda na bosanski koji bi mogla objasniti nekome i to mi je bio momenat prosvjetljenja... Maternji jezik sam zapostavila na račun dva druga strana jezika, i shvatila sam da se moram boriti protiv toga svim silama. Ne smijem dopustiti to.

Vidim ovdje nekoliko postova šprdancije ali zaista mislim da je ovo ozbiljna tema, i ozbiljan problem koji trebamo i shvatiti kao takav. Ako ne želimo da se drugi šprdaju na naš račun zbog ovoga, definitivno trebamo nešto poduzeti po ovom pitanju.
Pojedine struke ne žele kooperaciju sa lingvistima. PRavnici na primjer. U engleskom jeziku postoji Plain English movement koji bih voljela da postoji i kod nas. Druga stvar što nam je država u stanju kakvom jeste, niko ne misli o jezičkim registrima, već samo o nacionalnom prepucavanju oko jezika.

Ne dopusti tako što ćeš što više čitati :)
Moramo se malo šprdati, dok se kafa ne popije. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#19 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Bloo »

desperate housewife wrote:Iskoristila bih ovu temu da postavljamo riječi sa kojima imamo poteškoće da ih prevedemo na bosanski, gdje bismo svi mogli doprinijeti bilo pitanjem ili odgovorom, ili barem razmišljanjem o problematici koja će za rezultat dati neko rješenje.
:thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#20 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Bloo »

Alighieri wrote:Pa Hrvati poduzimaju sve da promijene neke svoje izvorne riječe, pa se sada mi šprdamo s njima, čuj nogostub :run:

Ne vidim da bi se bilo ko šprdao s nama ako koristimo te internacionalne skraćenice u našem govoru. Yo my boy, kako si mi :thumbup:
Hrvati su otišli u krajnost sa svojim nastojanjima da im se jezik razlikuje od srpskog.
Ali se trude na drugi način da obogate svoj jezik, iako zvuči smiješno povremeno, to je dok riječ ne zaživi.
zigzag
Posts: 5754
Joined: 18/04/2014 11:26

#21 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by zigzag »

Nekakva agencija šalje dopis u kojem stoji da žele da urade rešerš pa od traže da im dostavimo neke podatke.

Ili bankari... mi tako hendlujemo.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#22 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by dobar osjecaj »

hladan.preminger wrote:Npr. ne postoji nikakva imenica na našem za "plunger"
:D :D :D
Meni je to uvijek bila vakuum guma.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#23 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by Bloo »

zigzag wrote:Nekakva agencija šalje dopis u kojem stoji da žele da urade rešerš pa od traže da im dostavimo neke podatke.

Ili bankari... mi tako hendlujemo.
Izraz Score i Scorinzi (serbez mjenjaju kroz padeže)


Izraz Hedging su hrvati preveli kao Živičarenje
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#24 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by wewa »

ja sam iz Blooinog sela :D pa i sama guilty :D za ista zlodjela...

jutros se satrala pokusavajuci smisliti ekvivalent za reality show i talk show, treba dijetu za skolu. i na kraju kapitulirala.
e sad, smetaju mi varijante tipa sucelja, nasilu izmisljene rijeci da bi se zamijenio engleski izvornik. ali ovo sto se desava kod nas je druga krajnost i posljedica je, kako veli Bloo, sistemske nebrige za jezik i standardizaciju, naravno uslijed politickih motiva.

slozila bih se da je, za pocetak, citanje na svom jeziku dobra ideja, ali i tu bi bilo dobro prednost dati domacim autorima koji dobro barataju maternjim jezikom. cini mi se da je los prijevod gora opcija od citanja na stranom jeziku...
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#25 Re: Korištenje stranih izraza bez potrebe - šta vi mislite?

Post by hladan.preminger »

dobar osjecaj wrote:
hladan.preminger wrote:Npr. ne postoji nikakva imenica na našem za "plunger"
:D :D :D
Meni je to uvijek bila vakuum guma.
To je opet opisno, nema imenice za taj pojam.

Kad kazes "daj mi to" da svako zna o cemu je riječ. :D
Post Reply