Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#126 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:Tek otkriveni gravitacioni valovi indirektno naznaceni u jednoj rijeci u Kuranu
Image

http://www.youtube.com/watch?v=ajZojAwfEbs
netocno!

1. gravitacioni talasi postoje i na Zemlji, i nasa tijela ih takodjer prozivode, no snaga graviatcionih talas je jako niska, dok je u svemiru snaga gravitacionih talasa izuzento snazana
2. ne pravi svako tijelo u Svemiru gravotacione talase
3. izvor graviationih talasa su i eksplozije u Svemiru
4. Tijela ne plutaju u Svemiru
:)
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#127 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Irsar »

Connaisseur Karlin wrote:ne kuzim, sto podrazumijevas pod prirodom Boga :D
Ovo i nije pitanje.
lican spoznaja Boga je iskljucivo licno iskustvo, i n ebi trebalo da se drugima dokazuje kao jedino pravilno iskustvo :)
To iskustvo je ili istinito, ili nije. A načini procjene istinitosti, ili bar "vjerovatnosti" postoje.

No vidim da zapravo nemaš ništa posebno niti reći na temu, pa neću više ni ja.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#128 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Connaisseur Karlin »

Irsar wrote:
Connaisseur Karlin wrote:ne kuzim, sto podrazumijevas pod prirodom Boga :D
Ovo i nije pitanje.
lican spoznaja Boga je iskljucivo licno iskustvo, i n ebi trebalo da se drugima dokazuje kao jedino pravilno iskustvo :)
To iskustvo je ili istinito, ili nije. A načini procjene istinitosti, ili bar "vjerovatnosti" postoje.

No vidim da zapravo nemaš ništa posebno niti reći na temu, pa neću više ni ja.
1. to upravo jeste pitanje ;-)
2. ne moze licno iksustvo biti ne-istinito :D

ako nemas sto dalje pisati, ok, caos :)
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#129 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Irsar »

Connaisseur Karlin wrote:ne moze licno iksustvo biti ne-istinito :D
U pravu si. Pravo pitanje je da li je to iskustvo bilo iskustvo spoznaje istine, ili iskustvo samoobmane. Na to sam i mislio, no pogrešno sam se izrazio, cijenim ispravku.

Dakle, nečije iskustvo je svakako realno, ali da li je bilo o istini, ili je to iskustvo ultimativno samo jedna samoobmana - tu je veliki problem.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#130 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Connaisseur Karlin »

Irsar wrote:
Connaisseur Karlin wrote:ne moze licno iksustvo biti ne-istinito :D
U pravu si. Pravo pitanje je da li je to iskustvo bilo iskustvo spoznaje istine, ili iskustvo samoobmane. Na to sam i mislio, no pogrešno sam se izrazio, cijenim ispravku.

Dakle, nečije iskustvo je svakako realno, ali da li je bilo o istini, ili je to iskustvo ultimativno samo jedna samoobmana - tu je veliki problem.
no, sad treba obrazloziti znacnje "prirode" Boga ;-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#131 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:....
Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora
trebala bi onda ovaj dokumentarni da pogledaj o naucnim cudima Kur'ana gdje detaljno analiziraju mnoga naucna cuda u Kur'anu

Dio 1
http://www.youtube.com/watch?v=erGmdSPQ1xs
Dio 2
http://www.youtube.com/watch?v=maccD7-OD5
Smrcko, da li ti provjeravas kredibilitet izvora ? ovo je rad , privatni sketor, sa izvorom iz Turske :D Nije formlana dokumantarna emisija, znaci, nekome je jednsotavo palo na pamet da uradi emisiju koja nema nikakve adkevatne infomacije , a prezentacija je uradjena jezikom i stilom kojem vjeruju iskljucivo nepismen osobe i neznalice :)
ove stvari sam ja znao prije ovog videa, daleko daleko prije sam upoznat sa ovim stvarima bio , a to sto su uradili video meni samoolaksalo da ja nemoram narodu objasnjavati sta i kako.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#132 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Smrcko, da li ti provjeravas kredibilitet izvora ? ovo je rad , privatni sketor, sa izvorom iz Turske :D Nije formlana dokumantarna emisija, znaci, nekome je jednsotavo palo na pamet da uradi emisiju koja nema nikakve adkevatne infomacije , a prezentacija je uradjena jezikom i stilom kojem vjeruju iskljucivo nepismen osobe i neznalice :)
ove stvari sam ja znao prije ovog videa, daleko daleko prije sam upoznat sa ovim stvarima bio , a to sto su uradili video meni samoolaksalo da ja nemoram narodu objasnjavati sta i kako.
pa napisi sve izvore iz kojih crpis znanje, hajd' da vidimo ko su doticne osobe, univerzitete, akademske strucnjake :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#133 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:Tek otkriveni gravitacioni valovi indirektno naznaceni u jednoj rijeci u Kuranu
Image

http://www.youtube.com/watch?v=ajZojAwfEbs
netocno!

1. gravitacioni talasi postoje i na Zemlji, i nasa tijela ih takodjer prozivode, no snaga graviatcionih talas je jako niska, dok je u svemiru snaga gravitacionih talasa izuzento snazana
2. ne pravi svako tijelo u Svemiru gravotacione talase
3. izvor graviationih talasa su i eksplozije u Svemiru
4. Tijela ne plutaju u Svemiru
:)
1. gravitacioni talasi postoje i na Zemlji, i nasa tijela ih takodjer prozivode, no snaga graviatcionih talas je jako niska, dok je u svemiru snaga gravitacionih talasa izuzento snazana
masis poentu, ides u skroz pogresnom smjeru

pogledaj video gdje astro-fizicar Brian green pojasnjava na 1 min :37 sek


sporedi to sa vodom, koja proizvodi valove kad se baci kamencic.
2. ne pravi svako tijelo u Svemiru gravotacione talase
jel ito neko tvrdi da svako tijelo pravi?

3. izvor graviationih talasa su i eksplozije u Svemiru
nema veze ko god, masis poentu

4. Tijela ne plutaju u Svemiru
NASA sporedi to sa camcem na vodi, koji stvara valove

Brian green sporedi sa bacanjem kamnecica u vodu koji proizvode mini valove
Image

u videu pokazivaju kako objekti zakrivljuju prostor i to je sto cini gravitaciju
Image

i onda mi ti dodjes i kazes netocno :-)

NASA sporedi sa vodom, brian green sporedi sa vodom, i onda dodje mi Connaisseur Karlin i kaze ma nemoze bit, netocno :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#134 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Smrcko, da li ti provjeravas kredibilitet izvora ? ovo je rad , privatni sketor, sa izvorom iz Turske :D Nije formlana dokumantarna emisija, znaci, nekome je jednsotavo palo na pamet da uradi emisiju koja nema nikakve adkevatne infomacije , a prezentacija je uradjena jezikom i stilom kojem vjeruju iskljucivo nepismen osobe i neznalice :)
ove stvari sam ja znao prije ovog videa, daleko daleko prije sam upoznat sa ovim stvarima bio , a to sto su uradili video meni samoolaksalo da ja nemoram narodu objasnjavati sta i kako.
pa napisi sve izvore iz kojih crpis znanje, hajd' da vidimo ko su doticne osobe, univerzitete, akademske strucnjake :D
te informacije iz Kur'ana znam odavno, a ko je sve to pronasao boga pitaj, nebitno ko je pronasao ako mi mozemo da vidimo u orginalnom tekstu sta pise pa kad to sporedimo sa lexikonima i vidimo da govore ajeti o tim stvarima onda je vise nebitno ko je to otkrio, dali akademik ili lud covjek...svejedno nam dok god mi mozemo da provjeravamo to.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#135 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
netocno!

1. gravitacioni talasi postoje i na Zemlji, i nasa tijela ih takodjer prozivode, no snaga graviatcionih talas je jako niska, dok je u svemiru snaga gravitacionih talasa izuzento snazana
2. ne pravi svako tijelo u Svemiru gravotacione talase
3. izvor graviationih talasa su i eksplozije u Svemiru
4. Tijela ne plutaju u Svemiru
:)
1. gravitacioni talasi postoje i na Zemlji, i nasa tijela ih takodjer prozivode, no snaga graviatcionih talas je jako niska, dok je u svemiru snaga gravitacionih talasa izuzento snazana
masis poentu, ides u skroz pogresnom smjeru

pogledaj video gdje astro-fizicar Brian green pojasnjava na 1 min :37 sek

sporedi to sa vodom, koja proizvodi valove kad se baci kamencic.
2. ne pravi svako tijelo u Svemiru gravotacione talase
jel ito neko tvrdi da svako tijelo pravi?

3. izvor graviationih talasa su i eksplozije u Svemiru
nema veze ko god, masis poentu

4. Tijela ne plutaju u Svemiru
NASA sporedi to sa camcem na vodi, koji stvara valove

Brian green sporedi sa bacanjem kamnecica u vodu koji proizvode mini valove


u videu pokazivaju kako objekti zakrivljuju prostor i to je sto cini gravitaciju
Image

i onda mi ti dodjes i kazes netocno :-)

NASA sporedi sa vodom, brian green sporedi sa vodom, i onda dodje mi Connaisseur Karlin i kaze ma nemoze bit, netocno :lol:
1. postoje 4 vrste gravitacionnih talasa :D na gornjoj fotki je jedan od primjera :D
2. naravno da je vazno podvuci, da nisu sva tijela jednako izlozena gravitiocinim talasima
3. Sto cini gravitaciju? Hajde objasni :-D
4. da ti pomognem, gravitacioni talasi nisu "all about gravity" :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#136 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
netocno!

1. gravitacioni talasi postoje i na Zemlji, i nasa tijela ih takodjer prozivode, no snaga graviatcionih talas je jako niska, dok je u svemiru snaga gravitacionih talasa izuzento snazana
2. ne pravi svako tijelo u Svemiru gravotacione talase
3. izvor graviationih talasa su i eksplozije u Svemiru
4. Tijela ne plutaju u Svemiru
:)
1. gravitacioni talasi postoje i na Zemlji, i nasa tijela ih takodjer prozivode, no snaga graviatcionih talas je jako niska, dok je u svemiru snaga gravitacionih talasa izuzento snazana
masis poentu, ides u skroz pogresnom smjeru

pogledaj video gdje astro-fizicar Brian green pojasnjava na 1 min :37 sek

sporedi to sa vodom, koja proizvodi valove kad se baci kamencic.
2. ne pravi svako tijelo u Svemiru gravotacione talase
jel ito neko tvrdi da svako tijelo pravi?

3. izvor graviationih talasa su i eksplozije u Svemiru
nema veze ko god, masis poentu

4. Tijela ne plutaju u Svemiru
NASA sporedi to sa camcem na vodi, koji stvara valove

Brian green sporedi sa bacanjem kamnecica u vodu koji proizvode mini valove


u videu pokazivaju kako objekti zakrivljuju prostor i to je sto cini gravitaciju
Image

i onda mi ti dodjes i kazes netocno :-)

NASA sporedi sa vodom, brian green sporedi sa vodom, i onda dodje mi Connaisseur Karlin i kaze ma nemoze bit, netocno :lol:
1. postoje 4 vrste gravitacionnih talasa :D na gornjoj fotki je jedan od primjera :D
2. naravno da je vazno podvuci, da nisu sva tijela jednako izlozena gravitiocinim talasima
3. Sto cini gravitaciju? Hajde objasni :-D
4. da ti pomognem, gravitacioni talasi nisu "all about gravity" :D
1. postoje 4 vrste gravitacionnih talasa :D na gornjoj fotki je jedan od primjera :D
ja mislm da je nebitno,

poenta je sporedjenje plutanja u vodi i u svemiru.
3. Sto cini gravitaciju? Hajde objasni :-D
zakrivljenje u prostoru, sto je masa veca vece je zakrivljenje, kao neka udubina u prostoru pa kad udjes u tu udubinu usao si u gravitaciono polje.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#137 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
ove stvari sam ja znao prije ovog videa, daleko daleko prije sam upoznat sa ovim stvarima bio , a to sto su uradili video meni samoolaksalo da ja nemoram narodu objasnjavati sta i kako.
pa napisi sve izvore iz kojih crpis znanje, hajd' da vidimo ko su doticne osobe, univerzitete, akademske strucnjake :D
te informacije iz Kur'ana znam odavno, a ko je sve to pronasao boga pitaj, nebitno ko je pronasao ako mi mozemo da vidimo u orginalnom tekstu sta pise pa kad to sporedimo sa lexikonima i vidimo da govore ajeti o tim stvarima onda je vise nebitno ko je to otkrio, dali akademik ili lud covjek...svejedno nam dok god mi mozemo da provjeravamo to.
to se tako ne radi, imam utisak da imas jako malo isksutva sa akdameskim znanjem i istrazivanjem :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#138 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
1. postoje 4 vrste gravitacionnih talasa :D na gornjoj fotki je jedan od primjera :D
ja mislm da je nebitno,

poenta je sporedjenje plutanja u vodi i u svemiru.


zakrivljenje u prostoru, sto je masa veca vece je zakrivljenje, kao neka udubina u prostoru pa kad udjes u tu udubinu usao si u gravitaciono polje.
SVE JE BITNO :-D

1. nema plutanja tijela u Svemiru :D :lol:
2. nisma razumejla tvoj odgovor, no graviatacija u Svemiru je prilicno niska :D

eh sad mi objasni, zasto su gravitacioni talas snazniji u Svemiru,a na Zmleji su jako niski :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#139 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote: to se tako ne radi, imam utisak da imas jako malo isksutva sa akdameskim znanjem i istrazivanjem :)
definisi mi molim te sta je to akademsko znanje i istrazivanje pa da znam se odbraniti jeli tacno ili nije to sto tvrdis.

ako ja uzmem Kuran, pa prevodim rijec po rijec sa lexikonom, i to sporedim sa naucnim cinjenicama...zasto to nije akademski pristup Kur'anu?

ako nije ovo akademski pristup, sta je onda???

citam sta su drugi govorili, sam istrazujem, prevodim, analiziram itd
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#140 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: to se tako ne radi, imam utisak da imas jako malo isksutva sa akdameskim znanjem i istrazivanjem :)
definisi mi molim te sta je to akademsko znanje i istrazivanje pa da znam se odbraniti jeli tacno ili nije to sto tvrdis.

ako ja uzmem Kuran, pa prevodim rijec po rijec sa lexikonom, i to sporedim sa naucnim cinjenicama...zasto to nije akademski pristup Kur'anu?

ako nije ovo akademski pristup, sta je onda???

citam sta su drugi govorili, sam istrazujem, prevodim, analiziram itd
to je intepretacija Kur'ana na osnovu ponudjenih opcija iz rijecnika (stranih rijeci i iz starog arapskog jezika), zato cesto puta postoje sukobi misljenja tokom prevoda i interpretacije Kur'ana :)

Tvoja obrazlozenja vezana za nauku i Kru'an su iznad svega jako povrsna, a obralzoenja iz tekostva koje postavljas su ekstremno generalizirana i izmanipulirana :) drugi put postavi izvore doticnih koji postavljaju takva obrazlozenja :)

Danasnja koresponednija sa tobom u vezi gravitacionih talasa mi je dovoljan indikator da ne poznajes temu iz oblasti fizike,a pokusavas c/p tekstovima dokazati da je doticni sadrzaj spomenuot u Kur'an, no, to tako jednostavno ne funkcionira u znanstvenim debatama :-D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#141 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
1. postoje 4 vrste gravitacionnih talasa :D na gornjoj fotki je jedan od primjera :D
ja mislm da je nebitno,

poenta je sporedjenje plutanja u vodi i u svemiru.


zakrivljenje u prostoru, sto je masa veca vece je zakrivljenje, kao neka udubina u prostoru pa kad udjes u tu udubinu usao si u gravitaciono polje.
SVE JE BITNO :-D

1. nema plutanja tijela u Svemiru :D :lol:
2. nisma razumejla tvoj odgovor, no graviatacija u Svemiru je prilicno niska :D

eh sad mi objasni, zasto su gravitacioni talas snazniji u Svemiru,a na Zmleji su jako niski :D

vizualizaija gravitacije, zakrivljenje prostora od strane nebeskog tijela cini gravitaciju, zakrvljenje je proporcijonalno masi objekta, sto veca masa--->vece zakrvljenje---->veca gravitacija

1. nema plutanja tijela u Svemiru :D :lol:
stani malo ,saberi se, dodji sebe...

NASA ti sporedi kretanje objekata sa plutanje po vodi kao sto mozes da vidis gore na slici izvadjeno sa njihove stranice a ti kazes nema plutanja.
Ako ciljas mozda , nema vode zato nema ni plutanja, onda si ograjisala podobro :-)

pazi jednu stvar, Allah kad daje primjere, on uzima vec postojece rijeci koje ljudi znanju i sa tim jednostavnim rijecima opisuje komplexne objekte na jedan fantastican nacin, njemu dovoljno 3 rijeci da opise pulsar i crne rupe i njihove funkcije, samo 3 rijeci vec postojece koje ljudi koriste ali kad odabirom tacnih rijeci On kompliciranu stvar pojednostavi, sto je za mene fascinantno.

eh sad pogledajmo ovu rijec Ploviti Jusbehun

21:33. I noć i dan Njegovo su djelo, i Sunce i Mjesec, i svi oni nebeskim svodom plove.

mogao je koristiti rijec letiti, a nije, mogao je koristiti roniti/plivati kroz vodu kao riba , arapski Aama, nije nego je koristio covjekovo plivanje po povrsini, to jeste plutanje
Image

znaci manja masa , manje zakrivljenje, to je kao kad bi balon stavio na vodu, pa ne potone donji dio skoro nikako
Image

ImageImage


dok veca masa vece zakrivljenje , tj. veca masa objekta na vodi vece potonuce
Image

Image

1.
znaci prostor se ponasa poput vode, sto je veca masa objekta veca udubina u prostoru/vodi

2.
gravitacionai talasi se ponasaju kao mini talasi na vodi,
Image
Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#142 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: to se tako ne radi, imam utisak da imas jako malo isksutva sa akdameskim znanjem i istrazivanjem :)
definisi mi molim te sta je to akademsko znanje i istrazivanje pa da znam se odbraniti jeli tacno ili nije to sto tvrdis.

ako ja uzmem Kuran, pa prevodim rijec po rijec sa lexikonom, i to sporedim sa naucnim cinjenicama...zasto to nije akademski pristup Kur'anu?

ako nije ovo akademski pristup, sta je onda???

citam sta su drugi govorili, sam istrazujem, prevodim, analiziram itd
to je intepretacija Kur'ana na osnovu ponudjenih opcija iz rijecnika (stranih rijeci i iz starog arapskog jezika), zato cesto puta postoje sukobi misljenja tokom prevoda i interpretacije Kur'ana :)

Tvoja obrazlozenja vezana za nauku i Kru'an su iznad svega jako povrsna, a obralzoenja iz tekostva koje postavljas su ekstremno generalizirana i izmanipulirana :) drugi put postavi izvore doticnih koji postavljaju takva obrazlozenja :)

Danasnja koresponednija sa tobom u vezi gravitacionih talasa mi je dovoljan indikator da ne poznajes temu iz oblasti fizike,a pokusavas c/p tekstovima dokazati da je doticni sadrzaj spomenuot u Kur'an, no, to tako jednostavno ne funkcionira u znanstvenim debatama :-D
to je intepretacija Kur'ana na osnovu ponudjenih opcija iz rijecnika (stranih rijeci i iz starog arapskog jezika), zato cesto puta postoje sukobi misljenja tokom prevoda i interpretacije Kur'ana :)
normalno je da ce doci do raznih interpretacija kad je Kur'an ispred nauke

evo jedan primjer, Kuran opisiva Pulsari u tri rijeci

1. Zvijezda je
2. Kuca, kao kad kucas rukom u vrata
3. Probusuje, nauka kaze da gamma zrake i neutrini probijaju materiju kad pulsar to emituje.

znaci oni su citali , zvijezda Kuca i probusuje, ali nikako da skontaju kako da zvijezda kuca i probusuje, pa su zato lutali u interpretiranjima ovih ajeta, jer dok ti nauka ne pojasni nemozes tacno znati o cemu se to radi, samo mozes nagadjati.
Danasnja koresponednija sa tobom u vezi gravitacionih talasa mi je dovoljan indikator da ne poznajes temu iz oblasti fizike,a pokusavas c/p tekstovima dokazati da je doticni sadrzaj spomenuot u Kur'an, no, to tako jednostavno ne funkcionira u znanstvenim debatama
apsolutno nista nista pogrijesio u svom tumacenju danas

nego da ja tebe pitam

1. Jeli NASA i astrofizicar Brian green sporede sa talasima na vodi? Da

pa zasto onda negiras? zasto sebe u dusu lazes, barem mozes priznati da je Kuranski opis tacan ali mozes se izvlaciti i govriti kako su potrefili rijec itd

ali brate mili i dragi nemoj sebe i mene da lazes kad sam jasno i cisto prilozio ono sto NASA pojasnjava, eh ako NASA to sporedi sa talasima na vodi zasto si ti sad glumis neku facu da osporis NASINO pojasnjenje?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#144 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Connaisseur Karlin »

NASA ne korsiti rijec plutanje, kao sto nije logicno reci da postoji zero gravity ili da astronauti plutaju u svemiru , NASA korsiti rijec "kretanje" ,a ne "plutanje" objekata :)

Kretanje objekata na vodi je pojednostavljeno objasnjenje primjerom vezanim iskljucivo za smijer kretanja talasa za iskljucivo 1 od 4 vrste gravitaionih talasa u Svemiru , a ne potvrda da tjelo u Svemiru pluta poput tijela u vodi na Zemlji :D



finalni odgovor:

It is He Who created the Night and the Day, and the sun and the moon: all (the celestial bodies) swim along, each in its rounded course ( eclipitical path)

obrazlozenje ajeta:

Tvoj c/p dio iz Kur'ana iksljucivo podvlaci Sunce i Mjesec , ali ne spominje sistem povezan izmejdu Zemlje i Mjeseca, kao i sistem Zemlja-Mjesec-Sunce ;-) Zemlja takodjer "prizovdi" graviatione talase , to nije spomenuto u istom ajetu , jer doticni dio iz Kur'ana iskljucivo objsanjava stvaranje dana i noci :D
The ecliptic is an imaginary line on the sky that marks the annual path of the sun. It is the projection of Earth’s orbit onto the celestial sphere. And it is an essential part of any stargazer’s vocabulary.
Image


ovo je vizeulni primjer gravitacionih talsa, a koje nije opisan u Kur'anskom ajetu:

Image
Items that have even more mass, like black holes, neutron stars, and entire galaxies bend the fabric of spacetime even more. Einstein theorized that when a very massive object accelerates, or when two massive objects interact with one another, the movement causes a ripple in spacetime, a gravitational wave. The wave compresses and stretches spacetime as it passes by. If a gravitational wave passed though Earth, our planet would ever so slightly bend and stretch. This change would be so infinitesimal that Einstein thought it could never be detected. (He also had no hope of detecting gravitational lensing, and that has been measured very well.) The big news of course is that a gravitational wave has been detected, after years and years of listening for it!
:D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#145 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Dope_Man »

Sva cast Smrle. Jos uvijek ne znas sta je to naucna studija, ali vec si doktorirao i fiziku. Jos samo kad bi uspio skontati zasto silni islamski ucenjaci nisu ponudili niti jednu od modernih naucnih teorija iako su ocito sve imali jasno zapisano u Kuranu, mozda bi i Nobela dobio :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#146 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote: :D
NASA ne korsiti rijec plutanje, kao sto nije logicno reci da postoji zero gravity ili da astronauti plutaju u svemiru , NASA korsiti rijec "kretanje" ,a ne "plutanje" objekata :)

Kretanje objekata na vodi je pojednostavljeno objasnjenje primjerom vezanim iskljucivo za smijer kretanja talasa za iskljucivo 1 od 4 vrste gravitaionih talasa u Svemiru , a ne potvrda da tjelo u Svemiru pluta poput tijela u vodi na Zemlji :D
kazes ne koristi rijeci plutanje/plovljenje/float---->ploviti

pa da vidimo koristi li ili ne koristi

sa NASA stranice
https://www.nasa.gov/audience/forstuden ... ty-58.html
The effects of microgravity can be seen when astronauts and objects float in space.
Efekti mikrogravitacije mogu se vidjeti kad astronauti i objekti plove u prostoru.

obrazlozenje ajeta:

Tvoj c/p dio iz Kur'ana iksljucivo podvlaci Sunce i Mjesec , ali ne spominje sistem povezan izmejdu Zemlje i Mjeseca, kao i sistem Zemlja-Mjesec-Sunce ;-) Zemlja takodjer "prizovdi" graviatione talase , to nije spomenuto u istom ajetu , jer doticni dio iz Kur'ana iskljucivo objsanjava stvaranje dana i noci :D
masis poentu opet, ajet ne govori ko pravi talase

ajet kaze da dan i noc , sunce i mjesec , svi su u orbiti

كُلٌّ فِي فَلَكٍ
kullun fee falakin
Svi u orbiti/kruzenju/cirkulisanju

noc i dan su u orbiti na zemlji, a cim je noc i dan u orbiti na zemlji to znaci zemlja je okrugla, cim kaze noc i dan cirkulisu, a kad kaze svi su u orbiti, to moze isto da znaci svi objekti u univerzumu u orbiti.

SVi u orbiti je napisano kao palindrom, znaci sam tekst je u orbiti cirkulisanju

Kako je napisano:
KL FY FLK---> cita se Kullun fi falakin

(K-L-F-----Y-----F-L-K)

cak i slova prave orbitu oko slova "Ya" kao sto je znacenje svi u orbiti m pakako tekstualno tako i jezicki , sve u orbiti, ovo je Bozanski govor, koji ti i govori i pokaziva slovima kako objekti cirkulisu.

ovo je vizeulni primjer gravitacionih talsa, a koje nije opisan u Kur'anskom ajetu:
ti konstantno pucas u pogresnom smjeru, ja jedno ti drugo,

1. veca masa objekta veca iskrivljenje/udubina prostora/vode
2. gravitacioni talasi tako isto i voda ima talase

mozemo jos sporediti vodu i vakumski prostor u svemiru

cak se i tijelo isto pokrece i ponasa kao u vodi, kao recimo kosa
Image
Image

zasto treniraju astronauti u vodi, pa zato sto je tako u svemiru, jer je tako najbolje simulirati uslove kao u svemiru.
Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#147 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by Smrcak15 »

Dope_Man wrote:Sva cast Smrle. Jos uvijek ne znas sta je to naucna studija, ali vec si doktorirao i fiziku. Jos samo kad bi uspio skontati zasto silni islamski ucenjaci nisu ponudili niti jednu od modernih naucnih teorija iako su ocito sve imali jasno zapisano u Kuranu, mozda bi i Nobela dobio :D
Jos uvijek ne znas sta je to naucna studija,
poduci me ti mudri insanu

Jos samo kad bi uspio skontati zasto silni islamski ucenjaci nisu ponudili niti jednu od modernih naucnih teorija iako su ocito sve imali jasno zapisano u Kuranu
i ko ti bi vjerovao kad bi ti se ponudilo nesto?? malo sutra...
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#149 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by JVC »

Smrcak15 wrote:Image
Ako si željan znanja.

http://www.foundalis.com/rlg/Quran_and_science.htm
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#150 Re: Koristenje religijskih zapisa kao naucnih izvora

Post by zforumas »

Ovo je vec postavljano njemu par puta, ali ima tu previse teksta za procitati a i kosi se sa njegovim uvjerenjima pa nije zanimljivo. Ocekuj da bude preskoceno i izignorisano.
Post Reply