Korijeni Astrologije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#26 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:Hoćeš li astrologe pitati za koga se oženiti ili udati,hoćeš li uzeti kredit,koje auto ćeš kupiti,hoćeš li imati djecu,da li da imaš djecu,gdje ćeš živjeti,koji fakultet upisati,da li danas otići na posao ili ne,kada pođeš na posao koji tramvaj koristiti onaj u 6:30 ili 14:30.
Govorimo o razumu mi smo homo sapiens.Astrologija kao i vjerovanje u sudbinu je praktična za one koji nisu skloni mućniti svojom glavom i donijeti odluke,nego uvijek da to za njih radi neko drugi zvijezde ili bit će šta će biti sudbina ,sve je zapisano.
Bez obzira koliko možda zabavno to bilo,interesantno ,dopuštati da drugi donosi odluke koje se tebe tiču umjesto tebe,daleko je to od zdravog razuma.
astrolozi uvijek,ali uvijek kazu, da nijedno tumacenje nije 100% tocno, to je intrepretacija infomracija, a iste mozes razumejti i povezati razlicito :)

astologija nije nikakvo vjerovanje, o tome upravo pisem :)

pa ima situacija da se nesto iz sudbine moze procitati , to ne mozes negirati

provjeri svoju natalnu kartu i provjeri da li postoje informacije koje su mozda tocne , naravno, meni je "jezik asotroligije" jako generaliziran, zato ti ponavljam, astorlogija ne nudi jednu opciju vec vise opcija u jednoj oblasti zivota

citanje astrologije nema nikakve veze sa pasivnim pristupom sudbini :-D

ja tocno znam razloge zasto je meni astrltogija intersantna i to sma vise puta ponovila :-D
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#27 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Što je praktična vrijednost astrologije?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#28 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:Što je praktična vrijednost astrologije?
to bi trebalo pitati ozbiljne naucnike koji cak i danas izucavajau astrologiju :) narocito astronnomi i fizicari, kao i analiticari kosmoslogije

meni su i astornomija i kosmologija jako privlacne :)
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#29 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Da li to znači da ti u tome ne vidiš neku vrijednost?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#30 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:Da li to znači da ti u tome ne vidiš neku vrijednost?
obratno :)
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#31 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Pa u čemu je njena vrijednost?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#32 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:Pa u čemu je njena vrijednost?
ideje napisane u astrologiji su konstatno tesirane od strane naucnika, cak su rezultati najcesce netocni, ali svrha je upravo analiziranje ideja

bilolski utcaj nebeskih tijela tj. uticaj prirode je dokazan, a o tome se pise u astologiji , uticaj faza Mjeseca , udisemo svaki dan prasinu iz svemira ...

nauka i naucno istrazivanje je takodjer jedna oganicena oblast izucavanja prirode/zivota od strane naucnika

vlro je interesantno citati o ulozi astrologije u relgijama , mitovimlegendama

meni je intresantno kako npr. hindusi analiziraju astrologiju
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#33 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Astrologija — da li je to bezopasna zabava?
Britanski astronom Patrick Moore je rekao: “Potpuno je smiješno vjerovati da zvijezde nadziru živote i sudbine ... (Astrologija) je prilično bezopasna stvar, ali kao nijedna vrsta znanosti, ona je sasvim neosnovana”.
Ako se, međutim, na stvari gleda s čisto praktične točke gledišta, biva se prisiljenim zaključiti da je astrologija sve samo ne bezopasna.
‘Krivica je u zvijezdama’
Jedna od najočitijih opasnosti je činjenica da astrologija obeshrabruje ljude u preuzimanju odgovornosti za svoja djela. Uzmimo, na primjer, brak. Jedan južnoafrički astrolog je rekao u vezi parova kojima se ne slažu horoskopi: “Nekolicini ljudi sam rekao da njihov brak nema šanse i da se trebaju razvesti”.
No, razmislimo: Je li razumno raskinuti brak samo zato što se zvijezde i planete loše slažu? Ne bi li bilo bolje da parovi koji imaju problema preuzmu odgovornost za ono što čine i da traže pomoć? Biblija sadrži mnogo praktičnih savjeta za rješavanje bračnih problema. (Vidi, naprimjer, Efežanima 5:22-25.) A mnogi koji su primijenili te savjete utvrdili su da je to upravo ona pomoć koja im je trebala, pa su na taj način sačuvali svoje brakove. Sigurno je to bolje nego zbog svojih problema okrivljavati zvijezde!
A što je s brojnim pogreškama koje činimo u životu? Da li je zdravo obratiti se astrologiji da bismo te pogreške opravdali? Prije nekoliko godina jedan čovjek iz Miamija na Floridi (SAD) bio je optužen zbog pljačke, silovanja i napada. Kakva je bila njegova obrana? On je doveo tri astrologa koji su tvrdili da se on nije mogao oduprijeti zbog “neskladnog ustrojstva planeta”. Ovakva vrst zaključivanja može nekoga samo otvrdnuti u pravcu lošeg postupanja.
Zamislimo kad bi odgovorni ljudi, kao što su naconalni vođe na primjer, počeli u zvijezdama tražiti vodstvo. U knjizi Ljudska sudbina — Psihologija astrologije, Gwyn Turner nas podsjeća: “Kraljevi i vladari u prošlosti uvijek su imali svoje astrologe pored sebe, a čak u II svjetskom ratu je Britansko ratno ministarstvo u tišini unajmilo mađarskog astrologa Louisa de Wohla. On je Britancima dao razna predviđanja o određenim oficirima i pobjedama u određenim bitkama. Također je bio u mogućnosti reći Britanskom ratnom ministarstvu kakav je savjet Hitler dobio od astrologa. Neki tvrde da čak i danas brojni političari traže vodstvo u zvijezdama.
Da li vam izgleda bezopasnim to da odluke o životu i smrti ovise o položaju planeta?
Što stoji iza moći predviđanja?
Povremeno su se astrološka predviđanja obistinila. No, je li to uistinu bilo zbog toga što je tako bilo zapisano u zvijezdama? Prije nekoliko godina je pokojni psiholog Vernon Clark ispitao sposobnost nekih astrologa. Predočio im je desetak sudskih slučajeva i zamolio ih da svaki povežu s jednim od dva horoskopska znaka. Astrolozi su bili iznenađujuće uspješni! Tri astrologa su čak sve točno povezala!
Američki astrolog Dal Lee je imao sedam od deset pogodaka. Ali, čime se obrazlaže njegov uspjeh? Očito tu nije uključeno samo čitanje zvijezda. “Astrologu je potrebno barem pola sata da procijeni svaku temu, to znači ukupno deset sati”, rekao je Lee. Međutim, budući da je u to vrijeme bio zaposlen, Lee je “svakoj temi posvetio samo jednu minutu”. Njegov uspjeh, dakle, nije bio “čisto astrološki”. Lee je priznao: “Prije vjerujem da je to bio slučaj ‘vanosjetilne percepcije’”.
Zanimljivo je da je određeni broj astrologa isto tako priznao da koristi izvjesne okultne sile. Zbog toga su zabrinuti oni koji su zainteresirani za to da ugode Bogu. Jer, u Izaiji 1:13. NS, Bog oštro kaže: “ne podnosim kad se na svečanostima okupljate, pa onda vračate
”. Zašto? Biblija pokazuje da su ljudi koji očituju moć predviđanja često pod utjecajem demonskih duhovnih sila. (Usporedi Djela apostolska 16:16-18.) Astrološka predviđanja, prema tome, možda nisu ništa drugo nego izjave demona — priznatih neprijatelja Boga i naroda koji mu služi! Onaj koji traži demonsko vodstvo navlači na sebe samo poteškoće!
Da li je astrologija religija?
Neki, međutim, tvrde da je njihovo zanimanje za astrologiju samo usputno. Međutim, ono što često započinje kao usputno zanimanje može se razviti u nešto slično religioznom predanju. Jedan znanstvenik koji je potpisao prije spomenutu deklaraciju protiv astrologije rekao je: “Za neke je, bez sumnje, astrologija vrsta bijega ... Za druge je astrologija postala božansko otkrivanje, čista istina — to jest, prava religija”. Vlasti kažu kako postoji tendencija da neki dopuštaju da horoskopska predviđanja postanu samo-ispunjujuća proročanstva. Kad astrologija toliko ovlada osobom, ona onda zaista postaje poput religije.
Astrologija zapravo i jest postala službenim dijelom religije starog Babilona. No, je li ta religija djelovala u njegovu korist? Nasuprot tome. Biblija sadrži ovu objavu protiv starog Babilona: “Izmoriše te mnogi tvoji savjetnici! Nek ustanu samo da te spase oni koji premjeravaju nebesa, koji promatraju zvijezde i koji svakog mjeseca proriču ono što će te snaći” (Izaija 47:13, ST). Predviđanja babilonskih astrologa nisu mogla sačuvati grad od trajnog uništenja (Izaija 13:19, 20).
Zanimljivo je, međutim, da je utjecaj babilonske religije trajao i dalje. Knjiga Povijest astrologije kaže: “Iz Babilona su Kaldejci prenijelli astrologiju u Egipat, i što je važnije, u Grčku”.
Opasno je dakle, prakticirati astrologiju kao religiju. Zašto? Jer, prema Bibliji, sve religije koje se temelje na babilonskim vjerovanjima određene su za uništenje. Pad starog Babilona zapravo ukazuje na buduće opustošenje. U Otkrivenju 18:4, NS smo upozoreni: “Iziđi iz nje, (babilonske organiz.), moj narode, ako ne želiš imati udjela u njenim grijesima i ako ne želiš primiti dio njene kazne”.
Prema tome, astrologiju se teško može označiti ‘bezopasnom zabavom’. (Usporedi 5. Mojsijevu 18:10-12). Ako se bavimo njome, to bi mogao biti prvi korak u potpadanju pod demonski, opasan utjecaj i zbog toga bismo mogli izgubiti prijateljstvo s Bogom! (2. Korinćanima 6:17, 18). Uistinu, svi mi trebamo vodstvo. No, koliko je sigurnije i bolje okrenuti se Bibliji i od nje tražiti vodstvo. (Psalam 119:105). Oni koji obraćaju pažnju na Božju Riječ dobivaju praktičnu pomoć u izlaženju na kraj sa životnim problemima, a to je nešto što astrologija ne može dati.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#34 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Tko su bili magi koji su posjetili Isusa dok je bio malo dijete?
▪ Prema izvještaju o Isusovom rođenju zapisanom u Evanđelju po Mateju, posjetitelji “s istoka”, koji su vidjeli zvijezdu za koju su smatrali da je znak da je rođen novi židovski kralj, došli su k malom Isusu i donijeli mu darove. U tom se evanđelju za te posjetitelje koristi grčki izraz mágoi, što znači “magi; astrolozi; zvjezdoznanci” (Matej 2:1, bilješka). Što znamo o njima?
Najstariji pouzdani izvor informacija o magima zapisi su grčkog povjesničara Herodota, koji je živio u 5. stoljeću pr. n. e. On je zapisao da su magi pripadali perzijskoj svećeničkoj klasi koja se bavila astrologijom, tumačenjem snova i bacanjem uroka. U Herodotovo vrijeme glavna religija u Perziji bio je zoroastrizam. Stoga su magi o kojima je govorio očito bili svećenici zoroastrizma. The International Standard Bible Encyclopedia o njima kaže: “Općenito govoreći, mágoi su u helenističkom svijetu imali nadnaravno znanje i sposobnosti, a ponekad su se bavili i vračanjem.”
Mnogi ranokršćanski pisci, kao što su Justin Mučenik, Origen i Tertulijan, napisali su da su magi koji su posjetili Isusa zapravo bili astrolozi. Naprimjer, Tertulijan je u svojoj knjizi O idolopoklonstvu napisao: “Dobro znamo da vračanje i astrologija idu ruku pod ruku. Stoga su oni koji tumače zvijezde bili prvi (...) koji su donijeli ‘darove’ [Isusu].” U skladu s tim tumačenjem u mnogim prijevodima Biblije grčki izraz mágoi prevodi se izrazom “astrolozi” odnosno “zvjezdoznanci”.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#35 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:Astrologija
sto je poanta tvog posta ?

da li si nekad razmisaljo o zajednnickimm izvorima astrologije i relgija, da li si nekad pomislio o prisustvu astrologije u reliijama :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#36 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:Tko su bili magi koji su posjetili Isusa dok je bio malo dijete?
▪ Prema izvještaju o Isusovom rođenju zapisanom u Evanđelju po Mateju, posjetitelji “s istoka”, koji su vidjeli zvijezdu za koju su smatrali da je znak da je rođen novi židovski kralj, došli su k malom Isusu i donijeli mu darove. U tom se evanđelju za te posjetitelje koristi grčki izraz mágoi, što znači “magi; astrolozi; zvjezdoznanci” (Matej 2:1, bilješka). Što znamo o njima?
Najstariji pouzdani izvor informacija o magima zapisi su grčkog povjesničara Herodota, koji je živio u 5. stoljeću pr. n. e. On je zapisao da su magi pripadali perzijskoj svećeničkoj klasi koja se bavila astrologijom, tumačenjem snova i bacanjem uroka. U Herodotovo vrijeme glavna religija u Perziji bio je zoroastrizam. Stoga su magi o kojima je govorio očito bili svećenici zoroastrizma. The International Standard Bible Encyclopedia o njima kaže: “Općenito govoreći, mágoi su u helenističkom svijetu imali nadnaravno znanje i sposobnosti, a ponekad su se bavili i vračanjem.”
Mnogi ranokršćanski pisci, kao što su Justin Mučenik, Origen i Tertulijan, napisali su da su magi koji su posjetili Isusa zapravo bili astrolozi. Naprimjer, Tertulijan je u svojoj knjizi O idolopoklonstvu napisao: “Dobro znamo da vračanje i astrologija idu ruku pod ruku. Stoga su oni koji tumače zvijezde bili prvi (...) koji su donijeli ‘darove’ [Isusu].” U skladu s tim tumačenjem u mnogim prijevodima Biblije grčki izraz mágoi prevodi se izrazom “astrolozi” odnosno “zvjezdoznanci”.
aha, oni su negativni jer su imali nadnaravne moci,a OK je u religjama prihvatiti da je Isus imao nadnaravne moci :D

pisi izvor c/p tekstova
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#37 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Karlin ,nisi pročitao ono što sam napisao.
Evo ja ću to drugačije reći.

Danas mnoge religije imaju u sebi mnoge elemente astrologije.Vođe religija dopuštaju da pripadnici tih religija prakticiraju astrologiju.
Danas nije nikakav problem da neko traži usluge astrologa ali je i dalje dobar kršćanin,dobar vjernik.

Pročitaj što sam izdvojio o magima koji su posjetili malog Isusa.
U katoličanstvu se taj događaj slavi kao veliki "kršćanski" događaj.Doduše pod imenom "tri kralja" ili tako nekako.
No oni u stvari slave i veličaju astrologe.

To je jedan primjer.A mogu navesti još.

Astrologija se vrlo profinjeno uplela u religiju.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#38 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:Karlin ,nisi pročitao ono što sam napisao.
Evo ja ću to drugačije reći.

Danas mnoge religije imaju u sebi mnoge elemente astrologije.Vođe religija dopuštaju da pripadnici tih religija prakticiraju astrologiju.
Danas nije nikakav problem da neko traži usluge astrologa ali je i dalje dobar kršćanin,dobar vjernik.

Pročitaj što sam izdvojio o magima koji su posjetili malog Isusa.
U katoličanstvu se taj događaj slavi kao veliki "kršćanski" događaj.Doduše pod imenom "tri kralja" ili tako nekako.
No oni u stvari slave i veličaju astrologe.

To je jedan primjer.A mogu navesti još.

Astrologija se vrlo profinjeno uplela u religiju.
astorlogija se nije "uplela" u religiju, vec obe dijele zajednicke izvore iz filozofije :-D
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#39 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Nije problem što neko ima ,kako kažeš ,nadnaravne moći.
Pitanje je, ko im je dao tu moć?

Isus i drugi koji su činili neka čuda,ili proricali buduće događaje,svoje moći su pripisali Bogu.On je izvor rih čuda.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#40 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

Image

odgovor na tvoje pitanje :)

u sustini, sve danasnje religije su sacuvale odredjene astroloske elemente :)
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#41 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Izbroji koliko sam izvora informacija do sada naveo .
Ti nisi niti jedan.
Ovo me posjeća na Don Kihota i borbu sa vjetrenjačama.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#42 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Kakav zaključak treba da donesem posmatrajući ovu sliku?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#43 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:Izbroji koliko sam izvora informacija do sada naveo .
Ti nisi niti jedan.
Ovo me posjeća na Don Kihota i borbu sa vjetrenjačama.
nisi postavljao links svojih izvora, nema autora,nema nista osim c/p teksta :)

ne razumijem, zasto ti semta cinjeninica da su sve religije povezane sa astrologijom i kosmologijom :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#44 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:Kakav zaključak treba da donesem posmatrajući ovu sliku?
da procitas knjigu :D
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#45 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Nisu svi izvori na internetu pa nemaju link.
Dobro je često se odvojiti od miša pa pročitati nešto sa dobrog starog papira.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#46 Re: Korijeni Astrologije

Post by Connaisseur Karlin »

šarf wrote:Nisu svi izvori na internetu pa nemaju link.
Dobro je često se odvojiti od miša pa pročitati nešto sa dobrog starog papira.
pa zato napises izvot teksta i ime autora :)
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#47 Re: Korijeni Astrologije

Post by šarf »

Hajde prebaci se na na temu o Isusu.ostavimo sad astrologiju.Eno ja već kompariram.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#48 Re: Korijeni Astrologije

Post by Ramzess Veliki »

šarf wrote:Što je praktična vrijednost astrologije?
Pa ... valjda da ubijes vrijeme uz kafu citajuci dnevni horoskop? :shock:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#49 Re: Korijeni Astrologije

Post by Ramzess Veliki »

Hajde ba naucenjaci, ne mora sve u zivotu biti dokazivo da bi bilo prihvaceno.
Mora ostati i malo mistike ... bez nje bi zivot stvarno bio jako jako dosadan.
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#50 Re: Korijeni Astrologije

Post by EliasVeskot »

Mislim da se proucavanju modernog drustva pristupa sasvim pogresno, obzirom u kakvog smjeru idemo meni je potpuno pogresna ideja da ovo drustvo "napredovalo" osim u tehnickom smislu. Svaki dan vidim razlog vise da vjerujem da mi nismo maknuli iz srednjeg vijeka, magija, bajke, nadnaravne sile, pa I ova rasprava o astrologiji kao ozbiljnoj nauci ide u prilog tome. Treba opet odvojiti, sto neko spomenu, sudbinu I iscitavanje iste. Ako covjek vjeruje da je sve u zivotu odredjeno, ne mora automatski da znaci da vjeruje da neko drugi moze procitati tu njegovu sudbinu I da treba nekoga drugog pitati kako da zivi. Covjek je pokazao kroz historiju da je sklon da otjelovjeljuje svoje fikcije u vidu bogova, svetaca I sl, a planete I zvijezde same po sebi djeluju posebno misticno pa je puno lakse prebaciti tu odgovornost zivljenja na nesto drugo. Sad kad se u to upetljajuju "necastive" sile, dobijete momente prepoznavanja I poklapanja informacija, posebno kad mozete dobro procijeniti ljude, mozete fino profitirati od svega navedenog.
Post Reply