Korida u Čevljanovićima - All about

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27557
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#101 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by JoseMujica »

edo_79 wrote:
graue_maus wrote:ne valja jer je nase bosansko , takvi smo mi , da je ova korida u italiji , spaniji ,guci ili dalmaciji .......mislim da bi je u zlato zavijali ....
Jedno kilo janje s ražnja
Image

jedan domaći
Image

I kakvih sokalica il pive hladne .... NEPROCJENJIVO !!!

Neke se stvari nemogu kupiti novcem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:thumbup:

provjereno bolja janjetina u Čevljanovićima no u Jablanici :kakoste:
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#102 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by VCorp »

esmasaric wrote:Teletina koju dobijes na tanjiru je možda ubijena pištoljem...ako hoćeš domaću bgm i nije. Ali ta što je humani ubijena je provela par godina zatočena u onim kavezima, ne hodajući po livadi. Mislim to je mučenje ako ćemo tako gledati.

Osim toga. Mužjaci svih vrsta se natječu u borbama da bi dobili ženku. To je prirodno.

Bila sam sada na Durmitoru u Crnoj Gori. Stado krava i izdvojila se dva bika i udaraju se rogovima. U prirodi, bez utjecaja ljudi. Malo se udarili. A onaj ko pobjedi dobije ženku. Na koridi je to samo malo podpomognuto. Te životinje su za rasplod i bolje se tretiraju od tih što dobiju veterinarski pištolj.

Osim toga isto rade divokoze, veprovi, ovnovi, jeleni, bizoni.... To je priroda.
Imam u familiji poljoprivrednika na izvoz, većinu mladosti sam proveo ljeti na selu uz djeda pa sam razvio koljačke sposobnosti pa nema potrebe da mi objašnjavaš kako se ubijaju domaće životinje. Išao sam i sa lovcima po krajiškim šumama gdje je padalo svega, od vepra i vukova do srne. Ali nisam mučio životinje, nisam ih poticao da se nabadaju i bore već sam ih lovio isključivo za ishranu.

Da, prirodno je da se u ograđenom prostoru nađu dva bika koje su gazde pripremale za BORBU te da se nabadaju ogromne životinje koje publika potiče na to. I to se sve dešava u nedovoljno sigurnom prostoru, par metara od velike mase u kojoj ima djece. Kad posvjedočiš par puta šta jedan bik može uraditi čovjeku, onda se s pravom pitaš kojim će to motkama oni zaustaviti nalet bika na publiku, baš će ono čudovište zaustaviti sa metkom za uspavljivanje, i to iz prve, bez da biko koga ozlijedi :wink:

Uostalom, svi vi koji branite te borbe bikove očito ne znate da je to moguće zakonski samo na koridama jer su progurane kao tradicionalne manisfestacije. Dakle čim postoji zakon protiv toga, kao i protivljenje i ovome a i ubijanju bikova u Španiji, očito je nekome promaknula kritička misao o zlostavljanju životinja.

Opet se postavlja pitanje, zašto se tretiraju bolje od tih životinja koje dobiju veterinarski pištolj ? Zato što mora biti bik dobro nahranjen, u odličnoj kondiciji, i potrošeno je mnogo para na njega ALI čemu sve to ? Samo zato da bi uveseljavao svojom borbom široke narodne mase. To mu je primarna funkcija.

Smiješno je i porediti životinje namijenje ishrani sa ovim za borbe. Naša kuhinja je zasnovana na mesu generacijama, jednostavno takav je bio naš kulturni razvoj kroz vjekove i nelogično je da u jednom danu svi prestanu jesti meso, koje je za mnoge ljude ne samo zadovoljavanje biološke potrebe već i nužnost zbog njegovog organizma. Jedno je uzgajati životinje za prehranu a drugo za ruralna veselja. I sam jedem meso, više nego što bi trebalo, ali sestro moja nisam slijep pa da ne vidim za šta se iskorištavaju životinje. Mogu da prihvatim koride kao tradiciju, ali imamo pravo na svoje mišljenje koje se kosi s tim postupanjem sa životinjama. Imam šarplaninca i njemačkog ovčara, da mi ih neko uči da budu agresivni i da se bore glavu bih mu odvrnuo.
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#103 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by esmasaric »

Španske koride i dalje ostaju. Znači polako ubijanje bikova. Plus tradicionalna trka s bikovima kroz grad.
Plus Američke borbe i rodeo.

Meni je ovdje sve ok. Gaje se za borbu, za hranu, za vunu...ista stvar. Ljudi zarađuju novac na poštene načine.

A to da životinjama nije instiktivno da se bore...to se ne slažem. I bizoni, koji su im najbliži rođaci, se bore u divljini. I jakovi, tj. Divlja goveda.
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#104 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by VCorp »

edo_79 wrote:
graue_maus wrote:ne valja jer je nase bosansko , takvi smo mi , da je ova korida u italiji , spaniji ,guci ili dalmaciji .......mislim da bi je u zlato zavijali ....
Jedno kilo janje s ražnja
Image

jedan domaći
Image

I kakvih sokalica il pive hladne .... NEPROCJENJIVO !!!

Neke se stvari nemogu kupiti novcem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ma da, optuži nas za manjak patriotizma. Šta sam ja, Marsovac, Kinez ? Nije meni problem da ljudi zarađuju na koridama, ne utječu na moj život kao niti ja na njihov ali brate ne moram da se utapljam u mišljenja mase. To je iskorištavanje i mučenje životinja koliko god to bila bosanska tradicija, a koride će se održavati dugo i poslije smrti nas dvojice. A programi oko koride, i u šatorima su na nivou najprimitivnijih moralnih vrijednosti, no poznavajući kakvi smo ljudi i kakvo nam je društvo to nije iznenađujuće. Onaj jedan spominje dovođenje Pejakovića da im izvodi monodrame :lol: Zna se kakav profil ljudi ide na to, lično ne mogu slušati takve priče i spuštati se na nivo slušanja gluposti uz glumu kako ne sjedim pored zadrtih hillbillya. Bez uvrede poljoprivrednicima, ali djeluju mi kao turbofolk zvijezde dok su im u publici ... Zna se kakvi.


Za slike hrane nemam prigovora, omastila mi se usta odmah ali ne mogu sebe i svoje prijatelje, familiju zamisliti u tim šatorima ...
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#105 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by VCorp »

esmasaric wrote:Španske koride i dalje ostaju. Znači polako ubijanje bikova. Plus tradicionalna trka s bikovima kroz grad.
Plus Američke borbe i rodeo.

Meni je ovdje sve ok. Gaje se za borbu, za hranu, za vunu...ista stvar. Ljudi zarađuju novac na poštene načine.

A to da životinjama nije instiktivno da se bore...to se ne slažem. I bizoni, koji su im najbliži rođaci, se bore u divljini. I jakovi, tj. Divlja goveda.
Pa ostaju, što ne znači da to nije mučenje životinja. Samo je legalizovano rupama u zakonu.

Nisam ni rekao da nije instinktivno, govorio sam o tjeranju i poticanju na borbe. Ti kad uvedeš dva bika u tor mogu i da jedu samo, ali kada ih opališ motkom i tjeraš jednog na drugog onda to nije prirodno već je ljudski utjecaj. A ljudski utjecaj pokazuje iz godinu u godinu šta je uradio sa prirodnom našeg planeta.
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#106 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by esmasaric »

Što se tiče ljudskog utjecaja...bikovi su nam najmanji problem.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#107 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by edo_79 »

VCorp wrote: Ma da, optuži nas za manjak patriotizma. Šta sam ja, Marsovac, Kinez ? Nije meni problem da ljudi zarađuju na koridama, ne utječu na moj život kao niti ja na njihov ali brate ne moram da se utapljam u mišljenja mase. To je iskorištavanje i mučenje životinja koliko god to bila bosanska tradicija, a koride će se održavati dugo i poslije smrti nas dvojice. 1 - A programi oko koride, i u šatorima su na nivou najprimitivnijih moralnih vrijednosti, no poznavajući kakvi smo ljudi i kakvo nam je društvo to nije iznenađujuće. Onaj jedan spominje dovođenje Pejakovića da im izvodi monodrame :lol: Zna se kakav profil ljudi ide na to, lično ne mogu slušati takve priče i spuštati se na nivo slušanja gluposti uz glumu kako ne sjedim pored zadrtih hillbillya. Bez uvrede poljoprivrednicima, ali djeluju mi kao turbofolk zvijezde dok su im u publici ... Zna se kakvi.


2 - Za slike hrane nemam prigovora, omastila mi se usta odmah ali ne mogu sebe i svoje prijatelje, familiju zamisliti u tim šatorima ...
1 - Programi oko koride i u šatorima su ti u istom nivou kao i prepuna Zetra kad je finale Zvijezda Granda, kad gostuje Jelena Karleuša, i ostali novokomplikovani narodnjaci ..... što niko ne proziva tu raju iz ''urbane sredine'' koja nezna nabrojat par rock grupa sa prostora bivše juge ali zato napamet znaju imena, prezimena, matične brojeve i bračno stanje svih učesnika Zvijezda Granda i u kojoj su fazi ispali, zna nabrojat sve likove i imena glumaca iz turskih, španskih i ostalih safunjara itd itd itd ....

2 - Pa ni ja ne krkam janju pod šatorom, to se fino ode kod onog čike što prodaje janju s ražnja, on ti krhne jedno kilo ili dvije, kupiš hljeba, paradajza, krastavaca, sokalica i pive .... i onda nađeš lijepe hladovine i opleti :mrgreen:
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#108 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by edo_79 »

esmasaric wrote:Što se tiče ljudskog utjecaja...bikovi su nam najmanji problem.
Image

Moo! :mrgreen:
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#109 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by edo_79 »

JoseMujica wrote:
edo_79 wrote:
graue_maus wrote:ne valja jer je nase bosansko , takvi smo mi , da je ova korida u italiji , spaniji ,guci ili dalmaciji .......mislim da bi je u zlato zavijali ....
Jedno kilo janje s ražnja
Image

jedan domaći
Image

I kakvih sokalica il pive hladne .... NEPROCJENJIVO !!!

Neke se stvari nemogu kupiti novcem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:thumbup:

provjereno bolja janjetina u Čevljanovićima no u Jablanici :kakoste:
Zahvaljujem se od srca na korisnim informacijama :thumbup:
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#110 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

VCorp wrote: Onaj jedan spominje dovođenje Pejakovića da im izvodi monodrame :lol: Zna se kakav profil ljudi ide na to, lično ne mogu slušati takve priče i spuštati se na nivo slušanja gluposti uz glumu kako ne sjedim pored zadrtih hillbillya. Bez uvrede poljoprivrednicima, ali djeluju mi kao turbofolk zvijezde dok su im u publici ... Zna se kakvi.
..
Ja sam taj jedan sto predlaze da Josip Pejakovic drzi one svoje cuvene monodrame na Cevljnaovicima, jer sam ubjedjen da bi ih Jopip tu i drzao a posjetioci punili njegovu satru do posljednjeg mjesta.

Svi likovi koje Pejakovic stvara i igra u svojim monodramama dolaze u Cevljanovice. Sve poruke koje Pejakovic emituje kroz svoje monodrame i likove su upucene i onima koji dolaze na Cevljanovice.

Vjeruj mi da selaci i stocari sa Cevljnaovi vise vole i postuje Pejakovica vec gradjani i vise su pogledali njegoviih prestava na videima vec carsijaneri u pozoristu i zato im treba dovesti Pejakovica i ne samo njega.

Josip je sam po sebi vrijedna institucija stvorena na nasim sistemia vrijenosti i treba ga promovisati cijeloj zajednici. Treba nastojati da ga sto vise nase publike pa i one seoske, dozivi i pogleda u zivo.

Turbe kod Josipovag Travnika je podvlasicka i najveca mjesna zajednica u BiH. 5000 insana: sto seljaka, sto gradjana, sto malogradjana, sto stocara, sto drvojeca, sto ucitelja, sto kabadahija, sto fina i plemenita svijeta udubjjena u svoje zivote i obicaje.
U tj MZ je Paklarevo iz Josipovih monodrama, JA cu ti svedociti a i Josip: da je on dolazio u Turbe, prije vec je stvorio prestavu. Na lageru za utovar balvana u cirine vagoe je Pejakovic nalazio svoje buduce likove i slusa kako pricaju, kakvi su im kararkteri, sta su im zivotne teme i razmiljanja.
Pejkovic je odigrao hiljede prestava a manje od 10 posto je bilo u pozorisnim dvoranama. Vecina je bila u mjesnim zajednicama, domovima kulture, skolama.
Kad je Josipova majka prvi put gedala sina u monodrami: izrekla mu je najveci kompliment kao glumcu, ne zato sto ga je rodula, pa ga voli, vec zato sto je iskreno iznijela svoj dozivljaj prestva. Majka rece: da nije mogla prepoznat svoga sina koliko se on uzivo u svoje likove.
Josip nije mogo bit tako dobar: da ga ni vlastita mater ne prpozna, zaato sto je dobro naucio glumu, vec zato sto je on volio sve svoje likove, uzivao je u njima, postovao je njhove zivote i kroz njih im govorio o njegovim, njihovim i nasim vrijednostima. Zato je Pejakovic vrhunski umjetnik i kulturnjak.

U domu kulture sam kao klinac gledao Pejakovica i prvi put u zivotu razumio sta je umjetost i kultura. DOm kulture je bio oveca prostorija, ko danas malo veci sator .. sa malo bine i dosta stololica. Nekad kino, nekad pozoriste, nekad polticka arena, a nakad smo mi glumili u skecevima i igrokazima koje je nasa skola priredjivala za nas i roditelje.

Ja se uvalio da gledam Josipa, pa nisam mogo sjedit, vec sa strane, negdje uz binu se slepo.. nisam mogo gledat uvjek u Josipa vec u publiku. To sto sam vidio na licima moga ucitelja, majke, sumara, capinansa, stocara je ono sto Pejakovic vidi sa bine. Svi opcinjeni Joipovom glumom.. kakvu god on emociju igra na sceni: ti je vidis na licima publike. Kad stogod provali: ljudi se iskerno smiju; kad govori o ponosu i patriotizmu: ko da nestaje zraka u prostoru, jer svi nadimlju pluca. Pogledas Josipa i vidis da i on vidi sto i ja i da uziva u tome, da ga to nosi.
Posto sam dobro poznavao capinase, jer sam zivio u pored onog lagera za utovar sume sa Vlasica, skontah da Josipov 'cpinas" samo malo lici na one prave i na njihove priice a da Josip kroz njih prica svasta nesto.
I kad nisam mogo gledat u Pejakovica moago sampozorno slusat sta kroz lik prica o ponosu, patriotizmu, ljubavi itd..
Tad sam skonto da zgrade nisu bitne za umjetnost i kulturu. Moze i pod satorom.
Bitno je da sumar, capinas, stocar, babo, nena, unuk i umjetnik imaju gdje da se susretnu .. Moze i satra na stocarskom sajmu na ledini. Ako zatvaraju pozorista -ima otvarat satre na Cevljanovicima i slicnim manifestacijama

U pozorisoj satri na Cvljanovicima u vijrme sajma mogu igrad i i drugi glumci. Svi vrhunski umjetici vole i cjene publiku a i stocar je publika i to fale vrijedna. Satra je odlicna prilika i za mlade stand up komicare, koji tek stvaraju tu scenu u BiH. Cevlanovici su idealna tema za satire, parodije i humora.

ne znam kakve su sposobnosti organizatora i kako ce se oni postaviti ali ne bi trbeli ici na to da se umjetnici trebaju brinuti za najam satre i ostale logistike oko prestava na Cevljanovicima..
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11060
Joined: 15/01/2010 18:31

#111 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Jack Be Nimble »

Sem muzike, plesanja polu golih, borba bikova i nije to tako lose. Iz ove kamere se vidi da je fin pejzaz. Na google mapa u blizini se mogu uociti neke rijeke/potoci, bas fino za izleta i istrazivanja te prirode.

A sta jos bude? Bude li olimpijski igara, vucenje konopca, hrkljusa, turnira na male, bacanje kamena sa ramena itd?
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#112 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

Ima snimaka iz zraka sa ove posljednje pa ne treba ici na Google earth


Ako mogu da predozim: da bude i straparijada u cast bosansog brdskog konja



to je ono kad se sumski radnici i njihovi konji takmice u discipinama izvlacenja sume ...
mislim: sumska smo zemlja
osim stocara imam i dosta sumara. drvosjeca, sumokradica, i ljubitelja konja posebno bosanskog nrdskog pa

da bude i sator za BBK ja gaz zovem BB king .. BB konjic izumire kao pasmina ,, treba ga spasavati, popularisati, skupljati donacije za ishranu i veterinarske preglede i osjemenjivanje
kazu da nema vise od 150 kobila ciste pasmine...
sloveci stampaju knjige i brosure o bosnakom brdsom i daju pare da ga sapsimo a mi nisya ne cinimo
ovakve anifestacije su ko stvorene za to
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#113 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by vješalica »

@Toto
nemoj pričati o kobilama i tako tim stvarima,jer to je seljakluk :mrgreen:

korida je uvijek bila ovdje u gradu po kafićima,ulicama,svim javnim mjestima,napuhana prostačkim jeftinim ponašanjem kako maloljetnika tako i punoljetnika

ne znam da je ikada bio neki incident zabilježen u čevljanovićima ili to mediji nisu prenijeli?mislim da nije.

inače organizator je isti godinama,ipak nije mala stvar to organizovati za tako veliki broj ljudi
što se tiče ovih plesaljki što su došle ubosti koju kintu,one su nevažne,na ovih par video zapisa,70% ljudi pod šatorom i ne gleda u njih

jednostavno ljudi nekako nisu opterećeni,dok dežurni moralisti sa opisom iz uvoda posta svake godine pjene o primitivizmu
nisam nikad išla,ali ako nađem vremena odem da vidim o čemu se radi,niko me ne tjera ni pod šator,ni u kolo ni u prve redove da gledam borbu bikova
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#114 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by commendatore »

sta ja vidim ćutuka i veprova za volanom po carsiji Cevljanovici dodju ko kulturno uzdiZENJE :thumbup:
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#115 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

VCorp wrote:
Opet se postavlja pitanje, zašto se tretiraju bolje od tih životinja koje dobiju veterinarski pištolj ? Zato što mora biti bik dobro nahranjen, u odličnoj kondiciji, i potrošeno je mnogo para na njega ALI čemu sve to ? Samo zato da bi uveseljavao svojom borbom široke narodne mase. To mu je primarna funkcija.

Smiješno je i porediti životinje namijenje ishrani sa ovim za borbe. Naša kuhinja je zasnovana na mesu generacijama, jednostavno takav je bio naš kulturni razvoj kroz vjekove i nelogično je da u jednom danu svi prestanu jesti meso, koje je za mnoge ljude ne samo zadovoljavanje biološke potrebe već i nužnost zbog njegovog organizma. Jedno je uzgajati životinje za prehranu a drugo za ruralna veselja. I sam jedem meso, više nego što bi trebalo, ali sestro moja nisam slijep pa da ne vidim za šta se iskorištavaju životinje. Mogu da prihvatim koride kao tradiciju, ali imamo pravo na svoje mišljenje koje se kosi s tim postupanjem sa životinjama. Imam šarplaninca i njemačkog ovčara, da mi ih neko uči da budu agresivni i da se bore glavu bih mu odvrnuo.
Dobro bi bilo da u familiji imas i stocare pa da ti obajsne tehnologiju stocarenja.
Pisao sam o tome vec i veoma detaljno objasnio ali mi nije tesko ponoviti. A ti se vrati kji post unazad pa kopet procitj.

Bikovi se ne uzgajaju radi bodljavine, vec radi toga sto se koriste za osjemenjavanje i za prenos kvlitetih gena, da bi se sacuvala pasmina. To je elemntarna potreba, stocara koja se nece nikad moci zabraiti, cak i da se ukinu bodljacvine.
99 posto muske teladi se kastriraju i postaju volovi, koji idu u tov i kolju se za meso.
95 posto nasih seljaka i stocara odbijaju vjestacku oplodnju drugim pasminama
Nece ljudi, Ne mozes ih natjerati a imaju dosta opravdanih razloga. Stoka im oboljeva, telad i krave krepaju pri teljenju. Puno deformiteta kod telica.
Duboko zamrzavanje sperme ima svoje lose strane.

Bikovi se kvalitetnije hrane od volova zbog zdravlja a ne zbog bodljavina. A to kavlitetnije znaci: svjeza trava i sijeno, te redovna ispasaa na livadama. Biku se moze ukositi svjeze trave ali ga treba sto cesce izvestu u prirodu da se krece, jer to jaca njegov imuni sitem ..

Smjeno je da ti ne znas ciem se hranis i sta jede stoka koja se tovi Ono sto ti jedes ko mesar se hrani najlosijom hranom. KOncentrat koji se daje stoci u tovu je otpad koji nabija masu ali je meso losijeg kvaliteta.
Da samo znas koliko pojedes antiobitoka u mesu, hormona rasta. Ako primjetis da rastu sise kod muske djece to je zbog hormona u mesu kojeg jedu.

Bikovi se ne hrane kukuruzom, sojom i silazom jer stoka ima stomacnih problema jer njen zeludac nije stvoren za tu hranu. Sam i samo trava.
Zubi stoke nisu prilagodjeni za kukurz vc samo za travu. pa brze stradaju. Ako je vo u tovuu sest sedam mjeseci nece biti problema Ali bikovi mogu biti u oplodnji i desetak godina. ako ih samo hranis kukuruzom odose zubi, pa ga poslije nekoliko godina moras klat, jer je okrezavio, obolio i nije nizasta.
Moze nesto jecma i zobi i to je sve ..isto kao i kod ishrane konja.
Vrhunski uzgajivaci rijetko bikove prodaju mesarima. Hrane ga dok zivotinja ne ugine rirosnom smrcu jer se lemenit hajvan zavoli a vecina nasih seljaka stocara nisu biznismeni vec drze govada za vlastite potrebe i prehranu porosica, mlijeko sir meso ili ako imaju vise livada za dopunku zaradu za poboljanjs kucnog budzeta.

Sta mislis od cega su poludile engleske krave i bikovi? Nisu od bodljavina vec od neadekvatne ishrane. Stocar dobija u mesu ali zivorinja gubi u zdravlju dok poslije godina torture kroz vise generacije priroda negdje ne ocepi i kazni.

Volovi se radi ubrzavanja tova filiju raznim homonima stridiima. To se ne smije davati biku jer mu smnjue kvalitet sperme.

Ako stoku hranis samo travom - onim sto je njena prirodna hrana- nema problema sa zdravljem.

Ako mladog bika hranis kvalitetno on postane polno zreo i sa 6 mjesci a ako je kod kakva skota ili losa domacina onda je i godina malo.
Sto je bik zdraviji: zdravije su i krave i potomstvu. Krave lakse podnose "trudnocu", lakse se tele, manje ugibanja itd itd..

Majka priroda je ucinila da je bik predvodnik, koji taj status izbori bodljavinom u stadu najzdraviji i njaboli genetski materijal, pa drevni i moderni stocari bodljavinu organizuju na farmam kao najbolji vid selekcije.
Nasi seljaci su najveci ljubitelji i cuvari zivotinja i nebi im se malogradjastina i snobovtina trebaa plekat u ceif.
Za mene je tortura kad se psi i macke drze u stanovima. Ali ne hodam okolo i solim pamet i ubjedjenja.
Bodljaviina nije tortura to j prirosno stanje za bika koji on u prirosi ima jednom godinja kao i na bodljavinama.
Kad ljubitlji zivotinja zabrane drzanje zivotinja u kicama , kavezima akvarijumaima, kad zabrane jhanje konja utrke itd nek tek onda udare na bodljavine.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#116 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

Jesu li posele pripreme, ko je moguci pobjednik?
Je'l organizator pripremio stogod novo?
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#117 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

vješalica wrote:@Toto
nemoj pričati o kobilama i tako tim stvarima,jer to je seljakluk :mrgreen:

korida je uvijek bila ovdje u gradu po kafićima,ulicama,svim javnim mjestima,napuhana prostačkim jeftinim ponašanjem kako maloljetnika tako i punoljetnika

ne znam da je ikada bio neki incident zabilježen u čevljanovićima ili to mediji nisu prenijeli?mislim da nije.

inače organizator je isti godinama,ipak nije mala stvar to organizovati za tako veliki broj ljudi
što se tiče ovih plesaljki što su došle ubosti koju kintu,one su nevažne,na ovih par video zapisa,70% ljudi pod šatorom i ne gleda u njih

jednostavno ljudi nekako nisu opterećeni,dok dežurni moralisti sa opisom iz uvoda posta svake godine pjene o primitivizmu
nisam nikad išla,ali ako nađem vremena odem da vidim o čemu se radi,niko me ne tjera ni pod šator,ni u kolo ni u prve redove da gledam borbu bikova
moglo bi se ove godine otic
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#118 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

i ove godine na kulturi :? :lol:
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#119 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

ni bodljavina nije ko sto je nekad bila - preselila na facebook
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#120 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

jel' ovo bojkot ?
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#121 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Pitar s Kariba »

preletih malo par stranica .. @Toto :thumbup: svaka čast! imaš odličnih ideja .. ima li šanse da se te ideje konkretizuju i realizuju ... fakat mislim da čevljanovići uz malo truda i ozbiljnije organizacije mogu postati brend tipa oktoberfesta .. bio tamo i vidio ... u suštini ista stvar, samo što švabo to zna upakovati, ušminkati i prodati .. od pive i kobasice ljudi su napravili svjetsku atrakciju ..mislim čak da je ovo naše daleko bolje, sadržanije, interesantnije i atraktivnije ... samo nam fali malo šlifa.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#122 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

Pitar s Kariba wrote:preletih malo par stranica .. @Toto :thumbup: svaka čast! imaš odličnih ideja .. ima li šanse da se te ideje konkretizuju i realizuju
nema sanse ... nemam kontakta sa organizatorima ...
to je posao za jedne startup marketinske agencije i mlade ljude...

ukljucio sam se na ovu temu zato sto je tradicionalna privredna manifestacija stara millenijume bezocno ponizavana i vrijedana od urbane elite i kvazielite...
Pitar s Kariba wrote: ... fakat mislim da čevljanovići uz malo truda i ozbiljnije organizacije mogu postati brend tipa oktoberfesta .. bio tamo i vidio ... u suštini ista stvar, samo što švabo to zna upakovati, ušminkati i prodati .. od pive i kobasice ljudi su napravili svjetsku atrakciju ..mislim čak da je ovo naše daleko bolje, sadržanije, interesantnije i atraktivnije ... samo nam fali malo šlifa.
čevljanovići imaju veliki marketinski potencijal...
za bodljavinu se koriste iskljucivo bikovi domacih autohtonih pasmina bosanske buse (bb ) i gatackog goveceta..
bb moze postati simbo bh organic stocarstva, mesne industrije i bh fast food ind. (cevap i burek) ..
imas autohtonu organik sirovinu i svoj proizvod.. bosanci su prvi na svijetu stvorili cevap od mljevenog mesa...
sta ce ti vise za dobra brenda i mutli milijonskog posla...
McD je gotov u zemlji u kojoj je nastao.. kiklop ce umirati desetak godina .... zamjenit ce ga patuljci koji ce proizvoditi kvalitet u maloserijskoj ili u unikatnoj produkciji ... patuljci ce haraniti onih 1% i prodavati 1kg cevapa za 300-500 $.
mi sm zemlj patuljaka..
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#123 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by piupiu »

Toto wrote:
Ja sam taj jedan sto predlaze da Josip Pejakovic drzi one svoje cuvene monodrame na Cevljnaovicima, jer sam ubjedjen da bi ih Jopip tu i drzao a posjetioci punili njegovu satru do posljednjeg mjesta.

Svi likovi koje Pejakovic stvara i igra u svojim monodramama dolaze u Cevljanovice. Sve poruke koje Pejakovic emituje kroz svoje monodrame i likove su upucene i onima koji dolaze na Cevljanovice.

Vjeruj mi da selaci i stocari sa Cevljnaovi vise vole i postuje Pejakovica vec gradjani i vise su pogledali njegoviih prestava na videima vec carsijaneri u pozoristu i zato im treba dovesti Pejakovica i ne samo njega.

Josip je sam po sebi vrijedna institucija stvorena na nasim sistemia vrijenosti i treba ga promovisati cijeloj zajednici. Treba nastojati da ga sto vise nase publike pa i one seoske, dozivi i pogleda u zivo.

Turbe kod Josipovag Travnika je podvlasicka i najveca mjesna zajednica u BiH. 5000 insana: sto seljaka, sto gradjana, sto malogradjana, sto stocara, sto drvojeca, sto ucitelja, sto kabadahija, sto fina i plemenita svijeta udubjjena u svoje zivote i obicaje.
U tj MZ je Paklarevo iz Josipovih monodrama, JA cu ti svedociti a i Josip: da je on dolazio u Turbe, prije vec je stvorio prestavu. Na lageru za utovar balvana u cirine vagoe je Pejakovic nalazio svoje buduce likove i slusa kako pricaju, kakvi su im kararkteri, sta su im zivotne teme i razmiljanja.
Pejkovic je odigrao hiljede prestava a manje od 10 posto je bilo u pozorisnim dvoranama. Vecina je bila u mjesnim zajednicama, domovima kulture, skolama.
Kad je Josipova majka prvi put gedala sina u monodrami: izrekla mu je najveci kompliment kao glumcu, ne zato sto ga je rodula, pa ga voli, vec zato sto je iskreno iznijela svoj dozivljaj prestva. Majka rece: da nije mogla prepoznat svoga sina koliko se on uzivo u svoje likove.
Josip nije mogo bit tako dobar: da ga ni vlastita mater ne prpozna, zaato sto je dobro naucio glumu, vec zato sto je on volio sve svoje likove, uzivao je u njima, postovao je njhove zivote i kroz njih im govorio o njegovim, njihovim i nasim vrijednostima. Zato je Pejakovic vrhunski umjetnik i kulturnjak.

U domu kulture sam kao klinac gledao Pejakovica i prvi put u zivotu razumio sta je umjetost i kultura. DOm kulture je bio oveca prostorija, ko danas malo veci sator .. sa malo bine i dosta stololica. Nekad kino, nekad pozoriste, nekad polticka arena, a nakad smo mi glumili u skecevima i igrokazima koje je nasa skola priredjivala za nas i roditelje.

Ja se uvalio da gledam Josipa, pa nisam mogo sjedit, vec sa strane, negdje uz binu se slepo.. nisam mogo gledat uvjek u Josipa vec u publiku. To sto sam vidio na licima moga ucitelja, majke, sumara, capinansa, stocara je ono sto Pejakovic vidi sa bine. Svi opcinjeni Joipovom glumom.. kakvu god on emociju igra na sceni: ti je vidis na licima publike. Kad stogod provali: ljudi se iskerno smiju; kad govori o ponosu i patriotizmu: ko da nestaje zraka u prostoru, jer svi nadimlju pluca. Pogledas Josipa i vidis da i on vidi sto i ja i da uziva u tome, da ga to nosi.
Posto sam dobro poznavao capinase, jer sam zivio u pored onog lagera za utovar sume sa Vlasica, skontah da Josipov 'cpinas" samo malo lici na one prave i na njihove priice a da Josip kroz njih prica svasta nesto.
I kad nisam mogo gledat u Pejakovica moago sampozorno slusat sta kroz lik prica o ponosu, patriotizmu, ljubavi itd..
Tad sam skonto da zgrade nisu bitne za umjetnost i kulturu. Moze i pod satorom.
Bitno je da sumar, capinas, stocar, babo, nena, unuk i umjetnik imaju gdje da se susretnu .. Moze i satra na stocarskom sajmu na ledini. Ako zatvaraju pozorista -ima otvarat satre na Cevljanovicima i slicnim manifestacijama

U pozorisoj satri na Cvljanovicima u vijrme sajma mogu igrad i i drugi glumci. Svi vrhunski umjetici vole i cjene publiku a i stocar je publika i to fale vrijedna. Satra je odlicna prilika i za mlade stand up komicare, koji tek stvaraju tu scenu u BiH. Cevlanovici su idealna tema za satire, parodije i humora.

ne znam kakve su sposobnosti organizatora i kako ce se oni postaviti ali ne bi trbeli ici na to da se umjetnici trebaju brinuti za najam satre i ostale logistike oko prestava na Cevljanovicima..
Toto, divno si ovo napisao. S ljubavlju prema ljudima. Baš onako... :thumbup:
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#124 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by orinoco »

@Toto... zna se: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#125 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

Jesu li gotove kondicione pripreme?
Ko je favorit?
Ko je medijski pokrovitelj?
Hoće li biti TV prenos, Livestream?
Post Reply