Korida u Čevljanovićima - All about

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#76 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

dobih haber: da u BiH ima nesto kao Saveza klubova uzgajivaca i ljubitelja bosanskog bika; da imaju dvadesetak clanica i nekoliko hiljada clanova ..
posto je ovo tema tipa All about cudi me da nema vise informacija o savezu, aktivnostima, klubovima ..jesu li to zatvoreni klubovi?? sta li ??
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#77 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by pici »

hrle1976 wrote:
pici wrote:

da me odvedu na koridu i plate kaku garu da mi plese za hastalom sve bi im hallalijo
Okle organizatorima striptizete iz Gabona i Benina?

ma to se nadje ima ih za pedest Ojra rade radnju
Tarzo
Posts: 307
Joined: 09/08/2015 18:22

#78 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Tarzo »

I, ko pobijedi?
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#79 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by petunija »

Šta će ova tema ovdje :shock:
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#80 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

Tarzo wrote:I, ko pobijedi?

finalne borbe su drugog dana turnira
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#81 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

Poslase li tuzlcima racun za ciscenje onih letaka?? :mrgreen:
zikamu
Posts: 2951
Joined: 10/09/2005 09:40

#82 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by zikamu »

petunija wrote:Šta će ova tema ovdje :shock:
Cuj, sta ce? :-) Pa jel' tema "umjetnost i kultura" il' nije? :lol:
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#83 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

zikamu wrote:
petunija wrote:Šta će ova tema ovdje :shock:
Cuj, sta ce? :-) Pa jel' tema "umjetnost i kultura" il' nije? :lol:
mudro zboris :mrgreen:
kad nem topic subkultura onda se mora privalit gdje je najslicnije
ha ja
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#84 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by broj dva »

Otvoriti pod hitno forum "subkultura" i tu strpati i koridu i punkere :D
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#85 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

broj dva wrote:Otvoriti pod hitno forum "subkultura" i tu strpati i koridu i punkere :D
joj bi gorilo da ne :D ko sprca oba Halida, Kemicu Montena i Nervoznog postara u subkulturu
bhnapoleon1
Posts: 6497
Joined: 11/05/2014 23:47

#86 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by bhnapoleon1 »

Cuh da bosanske buše ima manje od 100 komada :sad: :sad:
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#87 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by Toto »

bhnapoleon1 wrote:Cuh da bosanske buše ima manje od 100 komada :sad: :sad:
vjerojano se odnosi na cistokrvnu pasminu i to zenki .. mjesanaca ima mnogo vise..

dok god bude bosanskog sela i potrebe za mlijekom bosanska busa ce imati bar neku svrhu ..
dok bude svrhe bit ce i sanse za opstanak ..
malko truda oko organzacije i novaca na identificiacji ciste pasmine i njenoj reprodukciji
sam malo para bi se mogao kombinirati socijano poduzetnistvo za ocuvanje rurazlnih zajednica i zastita BB od izumiranja ..
samo 1 km dnevno za hranu po cistkrvnom grlu i selamet
moglo bi se otvorit par stotina radnih mjesta na selu, mesnoj, ptehramneboj industiji ugostiteljstvu i turizmu..


BB nije kontamiirana pasmina boslestima i selekcijam i prestavja vrijedan materijal za razvoj organske proizvodnje zdravog mesa vrhunske kvalitea a na tomr mesu bi se mogla bazirati zastita po autohonosi i geografskom porijeklu, bar dva tri mesna poluproizvoda i jela i to upakvati u autohtonu gastroturisticku ponudu, pa tako sa sacuvat pasminu i fino zaradit..
stata, imamo mi znanja, tradicionalnih vjetsina a i potrebe za prihodima radnim mjestima

ko od sale sprcavamo 300 milione u helikopete sa otpada kao i u ono brazilsko meso sa pored nas propada najvrijednij materijal i investicije ..
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#88 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by petunija »

zikamu wrote:
petunija wrote:Šta će ova tema ovdje :shock:
Cuj, sta ce? :-) Pa jel' tema "umjetnost i kultura" il' nije? :lol:
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#89 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by edo_79 »

VCorp wrote:Čevljanovići su borbe bikova. Borbe bikova su mučenje životinja, čak i po zakonu kvazidržave BiH. Samo zato što su koride predstavljene kao tradicija, zbog toga to ne spada ZAKONSKI pod mučenje životinja. Ali ne mijenja činjenicu da to zapravo jeste tortura, i da to dolazi gledati neobrazovani kalibar stanovništva BiH.

Protiv kola nemam ništa, kad šta hoće izrazito cijenim naš folklor. Piva je nastala prije par hiljada godina, daleko je to od urbanog. Prostitutke us najstarije zanatlije, dakle i to je daleko od urbanog. Muzika koja svira ispod šatora je produkt ruralne sredine za ruralni sloj stanovništva.

Ok, nisu došli zbog ruralnog sadržaja šatora. Došli su gledati mučenje životinja. Aplauz za njih.

Došli bi gledati Josipa Pejakovića, ali definitivno ne iz razloga zbog kojih bih ja došao istog pogledati. Vjerovatno bi im bilo jedino kul da postavi wc šolju na binu pa izvede onaj svoj poznati monolog dok kenja. Dali bi oni za to i steonu junicu :kiss:


Što se tiče obrazovnog karaktera, na toj ideji svaka čast. Trebao bi im ti to predložiti, apsolutno se slažem s tobom.

''Nauka i privreda narazvijenije i najbogatije države na svijetu'' - Evo ti jedna činjenica. THIS IS BOSNIA!
Gospodine VCorp

Image

Ovo jelde nacrtaju na računaru, pa ga onda naprave pomoću 3d printera ..... Nemoj jarane bogati lupat bezveze, korida ti mučenje životinja, a kad jedeš jagnjetinu, ili krkaš teletinu ispod saća, pa kad pucaš piletinu s roštilja te životinje su sve dobrovoljno se poklale i preradile da bi ti mogao da jedeš?

Što kolega iznad reče .... sviđa ti se ideš na koridu .... ne sviđa ti se jednostavno zanemariš i kapak .... niko ti nije dao pravo da ti nekome prigovaraš i nazivaš nekog ruralnim slojem stanovništva .... možda su ti iz ruralnog dijela veći građani nego ovi iz urbanog dijela.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#90 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by edo_79 »

vade_mecum wrote: dok u spaniji trce sa bikovima, u engleskoj trce za kolutom sira niz livadu mi se stidimo svoje bastine tako da su se prosle godini elitisticki krugovi smijali kosenju trave na kupresu, a iz godine u godinu se smiju cevljanovicima. da je bogdo srece pa da cevljanovici dostignu renome pamplone i san fermina :D
To je sramota drug moj, ali nije sramota visiti po urbanim klubovima slušajući Cecu, Mecu i ove nove Zvijezde Granda .... a ne ne ne .... to je inm to je furka sad .... a vamo se ovi ''urbani'' satraše po ''ruralnim'' manifestacijama, a ako bi neko naletio na njih, vazda ima spreman izgovor ''ma jaran mi ovaj doš'o iz Njemačke, Švice, Norveške jbo mater pa me dovuče ovdje, a nebi ja doš'o nema šanse, znaš mene'' ... bjež ba što nemogu ove dvoličnosti fuj.
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#91 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by VCorp »

edo_79 wrote:
VCorp wrote:Čevljanovići su borbe bikova. Borbe bikova su mučenje životinja, čak i po zakonu kvazidržave BiH. Samo zato što su koride predstavljene kao tradicija, zbog toga to ne spada ZAKONSKI pod mučenje životinja. Ali ne mijenja činjenicu da to zapravo jeste tortura, i da to dolazi gledati neobrazovani kalibar stanovništva BiH.

Protiv kola nemam ništa, kad šta hoće izrazito cijenim naš folklor. Piva je nastala prije par hiljada godina, daleko je to od urbanog. Prostitutke us najstarije zanatlije, dakle i to je daleko od urbanog. Muzika koja svira ispod šatora je produkt ruralne sredine za ruralni sloj stanovništva.

Ok, nisu došli zbog ruralnog sadržaja šatora. Došli su gledati mučenje životinja. Aplauz za njih.

Došli bi gledati Josipa Pejakovića, ali definitivno ne iz razloga zbog kojih bih ja došao istog pogledati. Vjerovatno bi im bilo jedino kul da postavi wc šolju na binu pa izvede onaj svoj poznati monolog dok kenja. Dali bi oni za to i steonu junicu :kiss:


Što se tiče obrazovnog karaktera, na toj ideji svaka čast. Trebao bi im ti to predložiti, apsolutno se slažem s tobom.

''Nauka i privreda narazvijenije i najbogatije države na svijetu'' - Evo ti jedna činjenica. THIS IS BOSNIA!
Gospodine VCorp

Image

Ovo jelde nacrtaju na računaru, pa ga onda naprave pomoću 3d printera ..... Nemoj jarane bogati lupat bezveze, korida ti mučenje životinja, a kad jedeš jagnjetinu, ili krkaš teletinu ispod saća, pa kad pucaš piletinu s roštilja te životinje su sve dobrovoljno se poklale i preradile da bi ti mogao da jedeš?

Što kolega iznad reče .... sviđa ti se ideš na koridu .... ne sviđa ti se jednostavno zanemariš i kapak .... niko ti nije dao pravo da ti nekome prigovaraš i nazivaš nekog ruralnim slojem stanovništva .... možda su ti iz ruralnog dijela veći građani nego ovi iz urbanog dijela.
Dobro zeleni prodidžiju, nisam znao da je mučenje životinja tjeranjem da se bore i nabadaju isto kao pucanj iz veterinarskog pištolja životinji u glavu gdje je glavni cij dobiti hranu za preživljavanje, odnosno ishranu. Razmisli malo o tome, nemoj prosipati tu čaršijske ...

Kako neko iz ruralnog dijela može biti veći građanin od onoga iz urbanog ? Samim tim što već postoje nazivi za obje situacije, to implicira da su odvojeni i različiti u svojim shvatanjima, dogmama, ponašanju, pogledima na život itd ... Pripadnici ruralne i urbane sredine se razlikuju u svojim postupcima, odnosima do istih nastalih situacija pa ako pogledaš samo moment glasanja kod jednih i kod drugih onda vidiš za kakve je ko poglede i ideologije otvoren, ko puši koju priču a ko ne.

Mojne mi tih čaršijskih, mojne ...
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#92 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by esmasaric »

Teletina koju dobijes na tanjiru je možda ubijena pištoljem...ako hoćeš domaću bgm i nije. Ali ta što je humani ubijena je provela par godina zatočena u onim kavezima, ne hodajući po livadi. Mislim to je mučenje ako ćemo tako gledati.

Osim toga. Mužjaci svih vrsta se natječu u borbama da bi dobili ženku. To je prirodno.

Bila sam sada na Durmitoru u Crnoj Gori. Stado krava i izdvojila se dva bika i udaraju se rogovima. U prirodi, bez utjecaja ljudi. Malo se udarili. A onaj ko pobjedi dobije ženku. Na koridi je to samo malo podpomognuto. Te životinje su za rasplod i bolje se tretiraju od tih što dobiju veterinarski pištolj.

Osim toga isto rade divokoze, veprovi, ovnovi, jeleni, bizoni.... To je priroda.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27541
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#93 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by JoseMujica »

nisu naše koride ni približno krvave ni brutalne poput španskih


u nas se koristi prirodni nagon životinja da se bodu i borba traje onoliko koliko životinje žele...niđe veze priča o mučenju životinja :-) o tome seru oni koji nikad vidjeli koride nisu
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#94 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by edo_79 »

JoseMujica wrote:nisu naše koride ni približno krvave ni brutalne poput španskih


u nas se koristi prirodni nagon životinja da se bodu i borba traje onoliko koliko životinje žele...niđe veze priča o mučenju životinja :-) o tome seru oni koji nikad vidjeli koride nisu
Ne možeš ti to objasniti ovom pripadniku ''urbane sredine'' :roll:
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#95 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by pici »



kome se da evo mjest filma navece pogledat uc krusku i kljukusu ispod saca :thumbup:
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#96 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by graue_maus »

ne valja jer je nase bosansko , takvi smo mi , da je ova korida u italiji , spaniji ,guci ili dalmaciji .......mislim da bi je u zlato zavijali ....
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#97 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by edo_79 »

graue_maus wrote:ne valja jer je nase bosansko , takvi smo mi , da je ova korida u italiji , spaniji ,guci ili dalmaciji .......mislim da bi je u zlato zavijali ....
Jedno kilo janje s ražnja
Image

jedan domaći
Image

I kakvih sokalica il pive hladne .... NEPROCJENJIVO !!!

Neke se stvari nemogu kupiti novcem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#98 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by pici »



Image

zisko .BA sta si se stisno s deset kerma de prdari ojra metni da ima za sminke :izet: :bih:
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#99 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by pici »



ova mala je dooobraaa... ejjjhhh hhrrkkk :izet:
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#100 Re: Korida u Čevljanovićima - All about

Post by asker »

Bitno je srat pa makar se i neznalo nista o koridama. Bile su emisije, ima na you tube. Ti bikovi bodaci uzivaju bolje nego neki ljudi. Gazde se o njima brinu kao o clanu porodice. Od stotina i stotina bikova bude jedan za marisanu. I taj bik zeli marisanu, to mu je uzitak, razlog postojanja. Ovdje neki zamisljaju ruzicastu Milku muskog roda, kojeg se jadnog ubaci u ring :-)
Post Reply